s 5 BLIKSEMTOCHT TEVEEL UIENSOEP I h A' 6 i? S: 41 CARNAVAL EN DE FILOSOFIE VAN HET ZUIDEN C IT pvr.rxA 3 K s Drie dagen de narren- kap op y b ,3*23 februari stand 5 6 St Feest van liet hart 10 jaar Blauwe Schuit Prins in nood De klok stilgezet VAN HART EN HOOFD Veertig jaar scheeps- expert Huldiging C. M. Touw Ambtsketen afgelegd MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 29 c n "t ».J Hi A 21 V y H V V! v«l |N' Met de deur in huis ft. fll.'ft 4* STATENDAG K.V.P. VRIJSPRAAK VAN DOOD DOOR SCHULD DAGPRODUKTIE IN DECEMBER GEDAALD KLEUTER IN SLOOT VERDRONKEN "v ,--. p MERCEDES-BENS f /?il/ J a it >i Vs Mj, DOOR DOLLE PRINSDOMMEN sleutels zijn overhandigd, de dagen lang dwarrelen jrcvallen in tientallen Dli kanonnen hebben gesproken, de Prinsen hebben hun tronen bestegen. Drie wolken confetti over de zuidelijke gewesten, uiteen, prinsdommen, geregeerd door goed gemutste hoogluehtigheden, die hun onderdanen het allerbeste gunnen. We hebben een bliksemtocht door die prinsdommen georganiseerd en verwachtten gisteravond een fris en monter stel vliegende reporters ten burele, triomfantelijk bun verslagen uitbrengend van bun tochten m een bonte storm, serpentineflarden rond hun hoeden en de confetti nog in hun broekzomen. Het is anders gelopen. Hun stemmen bereikten ons, lichtelijk omllocrsd en muzikaal omlijst met de klanken van pierementen, feesltocters en vrolijke liederen, per telefoon. Neen, zij bleven nog even. In Bergen op Zoom was het immers nog kindercarnaval en in Venlo moest de boerc- bruiloft nog gehouden worden. Elders zuden de optochten nog moeten uit- trekken. Neen, overal moesten de hoogtepunten nog komen en overal had den Prinsen en Raden van Elf dringend gevraagd„Ge blijft toch nog. Zij bleven. Desondanks, ziehier de vruchten van hun moeilijk zwoegen aan ont redderde cafétafels, zo niet in nog penibeler omstandigheden. KRABBEGAT, zondagavond. Vastenavond is lwt in Bergen op Zoom feest van het hart; het warm kloppend hart. Het is een gemeenschapsfeest. Goed vastenavond vieren is een Lyenskunst, een kunst die men moet leren, die moet groeien. Dat in Bergen op Zoom de vas tenavond in de dertien jaren na de oor log is uitgegroeid tot een echt uitbun dig gemeenschapsfeest werd beklem toond. toen burgemeester ir. k Peters zaterdagmiddag voor het stadhuis op de Grote Markt ten overstaan van ontel bare Krabben fn Krabbekes de sleutel van de stad overhandigde aan Prins Nil- les I die vier dagen lang heerst over het rijk van de leut, en onmiddellijk na de overhandiging van de sleutel zijn zwarte las uittrok en zijn Eden-hoed af zette. zodat daar „boer" Peters stond, in blauwe kiel en het zwarte petje. „Ik schaar me onder uw dienaren", aldus boer Peters, „Anton van Duinkerken heeft eens gezegd: Voor de overheid geldt: verbieden of meedoen, regelen is onmo gelijk". Het was de eerste maal dat de bur gervader van Bergen op Zoom op deze wijze op de opening van de carnaval reageerde; he'- is een teken dat de lei ders van de carnaval in dit stadje een nieuwe mijlpaal hebben bereikt in het streven om van de vastenavond een goed echt menselijk gemeenschapsfeest te ma ken. Daarom zei Prins Nilles dan ook te gen burgemeester Peters: „Gij zijt een wijs man door de kiel aan te trekken". Wie kan beter het wezen van de vas tenavond uiteenzetten, dan de ras-Ber gen aar Anton van Duinkerken? Generaal Toon. zoals hij tijdens de vastenavond heet, sprak zaterdagavond tijdens de boerenmaaltijd die gehouden werd in een van de zalen van het fraaie paleis van de heren van Bergen, het Markiezenhof. Dit hof is onlangs weer in het bezit van de gemeente Bergen op Zoom ge komen, na 150 jaar als kazerne dienst te hebben gedaan. Een honderd boeren vormden het Breugheliaanse décor van de zaal, waarin generaal Toon zijn ma gistrale rede uitsprak. Hij nam. afscheid van Prins Nilles I die dertien maal ach tereen in de leut is voorgegaan. „De vastenavond brengt het diepste karakter van de Bergenaar tot uitdrukking. Het gaat erom elkaar vreugde en levenslust te geven. Het is het geloof in de goedheid van de mens. Voor dit geloof leven en sterven wij". Anton van Duinkerken vertolkte de dankbaarheid van alle Bergcnaren voor hetgeen Nilles heeft gedaan. Nilles heeft na de ruïne van de oorlog de Krabben teruggevoerd naar dit geloof. „Ge zijn ene Prins gewist voor armen, zieken, ouden van dagen, mannen, vrouwen en kinderen. Die niet dankbaar is, is niet waard, daar de hel voor te stoken". Al dus Anton van Duinkerken. Prins Nilles regeert nog eenmaal. Dui zenden Krabben en Krabbekes hebben hem zaterdag ingehaald. Dit jaar staat Bergen op Zoom in het teken van de bloemen. (Laot ons de blommekes eens buiten zetten"). Daarom is het gevolg van Prins Nilles met twee echte blom men. meisjes uit de grote Carnavalsstad Nice, uitgebreid. Gezeten op een schom mel in een geweldig grote bloemenmand me'L daarachter een reus met als hoofd een gieter, waaruit kwistig confetti spooot, maakte Nilles een 'grandioos entree. Vier daegn lang worden in het Krabbegat „de blommekes buiten gezet". Op de Grote Markt staat weer. zoals elk jaar de heks van Reimerswaal met op haar hand een kraai. Dinsdagavond „valt de kraai" Maar voor her zover is. zal er nog menigmaal die hartverwarmende kreet weeklinken: „agge mar leut. het". J NIJMEGEN zondagmiddag Vanmiddag heeft Prins Nico I van de Blauwe Schuit te Nijmegen zijn officiële intocht gehouden. Hij kwam met een extra trein, die bevlagd. met aan weers kanten op de treeplank herauten, onder geschal van bazuinen het station binnen reed De prins werd hier begroet door de Raden van Elf, de tien Nijmeegse carnavalsclubs en door de burgemees ter van Nijmegen, de heer mr. Ch. Hus- tinx. Voor het station verwelkomde de burgemeester de prins, die nu voor de tiende en laatste maal deze waardigheid bekleedt. De burgemeester loofde hem voor hetgeen de Blauwe Schuit gedaan heeft voor de verheffing van de carna valsgeest in Nijmegen. Na deze begroeting trok een lange car navalsstoet door de binnenstad en langs de buitenwegen van Nijmegen. Het voor bijtrekken duurde bijna een uur en de stoet bestond uit 25 wagens. 8 muziek korpsen en tal van groepen. Vooral de jeugd was in deze carnavalsstoet zeer rijk vertegenwoordigd. De optocht maak te meer de indruk van een vrolijke volks fantasie, dan van een artistieke uiting eq tienduizenden volgden de stoet met veel genoegen terwijl de deelnemers met gui- landes «n serpentines werden bestookt. Bij de lustrumreceptie werden de leden van de Blauwe Schuit en de Raad van Elf gehuldigd door B. en W. en door de deken van Nijmegen, mgr. drs. W. van Dijk. die de Blauwe Schuit compli menteerde voor de goede geest, waarin zij het carnaval in Nijmegen tracht te leiden. SAS VAN GENT. zaterdagavond Niet helemaal zonder moeilijkheden Is zaterdagmiddag omstreeks half vier Prins August II gearriveerd temidden van een grote groep Sassenaars, die zich voor het gemeentehuis hadden opgesteld om hem en zjjn gezelschap te verwelko men. Hoe de prins zou arriveren was zo lang mogelijk geheim gehouden. Het bleek nogal ingewikkeld te gaan - net iets te ingewikkeld. Vanaf de graansilo van de meelfabriek zou hij langs een staaldraad naar het dak van het gemeentehuis glijden over een af stand van ongeveer 200 meter, op een hoogte variërend van 17.50 tot 15 me ter. Een adembenemende toer voor ie mand van koninklijken bloede, maar ver klaarbaar als men bedenkt, dat het gevolg van de prins onder meer bestond uit het circus „Betekop". Ongeveer halverwege bleef de prins door een of andere technische storing, zweven en door de brandweer moest Z.D. worden bevrijd. Heelhuids en zon der blauwe plekken werd hij van liet dak van het gemeentehuis door de brandweer naar beneden gebaald om vervolgens op het bordes temidden van zijn volgelingen uit handen van burge meester Den Boer de sleutel van de ge meente in ontvangst te nemen. Volgens de burgemeester pasten deze sleutels op alle deuren van de gemeente, behalve op de gemeentelijke brandkast. Nadat de prins over dat laatste zijn spijt had uitgesproken, was hij zo vriendelijk ARNAVAL is het feest der zotten, en zo denken de noorderlingen gemeenlijk In de Maastrichtse optocht zwaaide een kolossale nar dreigend met een Spoetnik. Prins Nilles van 't Krabbegat groet, dit jaar voor het laatst, zyn onderdanen (mee d'n duim aan 't nuske). In het mid den D'n Grootsten Boor, rechts daarnaast „Boer Peters" (in het dagelijks leven burgemeester ir. L. Peter») en rechts Jeanne Glrardot en Jovita Luca. die uit Nice waren gekomen om het Bergse carnaval mee te maken. burgemeester Den Boer met vakantie te1 sturen. Hij wenste hem een zoete rust en om deze wens kracht bij te zetten overhandigde hij hem daarbij een sui kerpot en een grote fopspeen. Daar men toch bezig was met bet uitdelen van on derscheidingen en het toewensen van alle mogelijke lieflijkheden, haalde men uit het publiek de heer Ranschaert, onder directeur van de plaatselijke harmonie, en hing hem een onderscheiding om als „Grootste Muzikale Dweil van Sas van Gent". Vanzelfsprekend bliezen zijn kornuiten ondertussen het carnavalslied van dit jaar. Nadat de prins en zijn gevolg nog door het gemeentebestuur waren getrak teerd, begon zijn glorieuze rondrit door de gemeente, die rijkelijk van vlaggen en versieringen is voorzien. Zondag trok de optocht door Sas van Gent waarbij August II was gezeten in de kop van een meer dan levensgrote zittende olifant. VENLO, zondagmiddag De overbuur van het gemeentehuis, apotheker Schrijnen („die alles van 't carnaval weet") had zijn gevel-gaper voorzien van een mombakkes en is zake lijk drie dagen lang voor niemand te be reiken. Men vindt bcm tot woensdag nooit ver van Prins Joop I, die sedert hedenmorgen half 12 het bewind in han den heeft genomen van het Stedje van Plczeer. Zo zijn er velen, die de zaken maar even laten voor wat ze zijn. Van morgen omzoomden ze in dichte drom men de straten van de binnenstad, ter wijl binnen de massieve stadsmuren zich de gczagsoverdracht voltrok. Burgemeester mr. dr. L. de Gou weet wat carnaval is uit zijn Steenbergse periode. De drie jongste van zijn vier kinderen liepen als heks, menseneter en boerke door de stadhuishal in afwach ting van de dingen die komen zouden. En die kwamen prompt op tijd: Z.K.H. Prins Joop I, de Raad van Elf en da hele hofhouding. Buiten dromden de men sen op de vierkante Markt en het vrij gehouden carré werd bezet door bet be faamde reuzenpaar Valuas met zijn vrouw, vijfentwintig ruiters van de lan delijke rijvereniging „De Karwats", meer dan twintig in rood wit gestoken meis jes, die als tambour-maitres haar staf zwaaiden en een groot muziekkorps in felle kleuren. In de staatskrant van het Jocusriëk had de burgemeester van de komende ge beurtenissen gelezen en het was hem een voldoening, dat het wel een politiek-ge- matigd bewind zal worden, gezien de rose kleur van de omslag. Moeilijk was het met de bekostiging van de gezags- overdracht. Die kosten waren tot nogtoe altijd gevonden in de sluitpost van de begroting. Gezien de bestedingsbeper king kon het ditmaal geen grote stad- sleutel lijden en omdat de sluitpost zo geschikt voor sluitwerk er nu eenmaal niet meer is werd op een flink fluwe len kussen aan prins Joop een minia tuursleuteltje aangeboden. Voor het ge mak kreeg Z.D. er een vergrootglas bij te leen. De secretaris van Joop I had dit waar schijnlijk al zien aankomen en maakte zich schuldig aan een verstoring van het protocol, door Z. D. een enorme sleutel te overhandigen, die in vroeger jaren als uithangbord de gevel van het magazijn „De Gouden Sleutel" had gesierd. Ten slotte prikte hij het Commandeurskruis van de Zilveren Haan op des burgemees ters borst. Prins Joop zelf sprak de eigen lands taal van zijn rijk en hij hoopte d'at de wens bewaarheid mocht worden: ,,'t geet gou mee Gou." Toen aan alle officiële formaliteiten was voldaan en men «P eikaars welzijn een glas bad gedronken, barstte het feest In volle omvang los. De Prins vertoonde zich samen met de burgemeester aan den volke, de harmo nie blies dat de ramen ervan trilden, de mensen juichten en van het stadhuisbal kon daverde de kanonschoten. By elk schot sprongen de paarden van de rui ters een halve meter in de lucht. Valuas en ziin vrouw zwierden en tol den jolig in het rond en het was als hoorde men de twee in hemelsblauwe rokken geklede grote carnavalsengelen aan de raadhuisgevel jubelen. De prins besteeg de koets, de Raad van Elf perste zich in een paar open auto's, serpentines vlogen van links en rechts over de menigte heen en zo trok de stoet met wat omwegjes naar de Kal- denkerkerweg. Daar diende „De Prins van Oranje" als receptiezaal en kwa men de Venlonaren hun tijdelijke vorst de hand drukken. die zitten alleen maar in het zuiden. Velen schijnen in die gedachte nog een schrale troost te vinden voor het feit dat ze het carnavalsfeest moeten mis sen. Wij zouden geen poging doen om hun deze illusie te ontruk ken, indien de redenering niet al te wereldvreemd en onmens- kundig wasDe zotternij is na melijk niet geografisch te bepa len. Toen deze gave aan het mensdom werd uitgedeeld, heeft een iegelijk daar zijn part van ontvangen. Sommigen zelfs meer dan zij verwacht hadden of zich bewust zijn. Men leze er Gerrit Gerritsen op na. u weet wel, die fantasierijke Rotter dammer, die zich Desiderius Erasmus noemde. Men komt inderdaad tot een veel juister wereldbeeld dan de ijverigste voorlichting verschaffen kan, wanneer men in het voetspoor van Erasmus van de veronder stelling uitgaat, dat wij allen zo onschuldig-weg een tikje van de molen hebben meegekregen. Waarlijk, dit Itan soms de last des levens niet onaanzienlijk helpen verlichten, een last die in dit neurotische tijdperk voor de meesten onzer uit een groot aantal kleinigheden, hebbelijk- heidjes, plagerijtjes en dwinge- landijtjes, bestaat. Gaat u maar na, in uw eigen omgeving. Hoe vaak weet de zotheid zich niet voor te doen in de gedaante van de baarlijke ernst? Van def tigheid en gewichtigheid? En van verontwaardigde correct heid zelfs! Want, let wel, zij vertoont zich zelden onbeman- teld en zonder masker. De zot heid zonder meer, als onver werkte grondstof, verdraagt geen beschaafd mens tenzij achter het voetlicht, op het to neel of zonder toneel alleen met Carnaval, in het zuiden dan. Zij is dus teruggedrongen tot de rol van een bijprodukt, dat zich gaarne onopgemerkt in de scha duw houdt van elke domheid, elke pretentie, van goed of slecht gespeelde voornaamheid Zo begon het Venlose carnaval en bet zal zich, via bals en andere festijnen naar de climax werken: de boerebroelof van Nal van Baer van de Böks en Sjraar de Maerel van Ria". dinsdagmiddag op het stadhuis. Het wordt een tijdloosfeest, want B en W. hebben besloten, de stads klok stil te zetten, zoals burgemeester De Gou zei. en gewichtigdoenerij. Wij zien dit in onze onmiddellijke om geving en vergeten daarbij niet a.ltemets in de spiegel te kijken. Want waar las ik ook weer die diepzinnige uitspraak, dat wij ons allemaal eigenlijk belang rijker achten dan het ons ver oorloofd is in dit leven te bewij zen? Het kon van Erasmus zijn fET is dus verstandig om ons geen illusies te maken over onze onmisbaarheid, om onszelf niet dodelijk ernstig te nemen en te bedenken dat de zotheid, die wij tussen de naden van het dagelijkse harnas bij anderen weten op te merken, ook ergens in ons verscholen zit. Maar indien dit zo is, wat let ons dan er eerlijk voor uit te komen en op de gepaste tijd de zotternij maar eens de vrije teugel te laten vieren? Niét, zo als sommige vaderlandse va kantiegangers bij voorkeur buiten de grenzen niet schijnen te kunnen laten: door op een willekeurig ogenblik een gek mutsje op te zetten en, achter een accordeon-humorist hossend, de wereld te verkon digen datteme toffe jonges zijn, maar door in de tijd die er vanouds voor bestemd is, met Carnaval, alle zwarigheid en narigheid van ons af te werpen en, verkleed of niet, met of zon der feestneus, deel te nemen aan de algemene maskerade- pret. Dit is echter alleen moge lijk in de streken, waar de car navalviering een eeuwenoude traditie bleef. Wat men elders op dit gebied onderneemt, met clubs of grotere groepen zelfs, zal onvermijdelijk een slecht surrogaat blijvenWant carna val is geen fuif voor een aantal verenigingen, maar het feest van heel een gemeenschap. Men bemerkt dit pas als men om die tijd in het zuiden komt, de zot heid hangt er in de lucht en steekt eenieder aan. Alle dwang van vormelijk verkeer is ver dwenen, men verbroedert en danst op straat, en zingt oude en nieuwe volksliedjes. En wie anders hun waardigheid met jaloerse zorg bewaakten, gaan nu voor in vrolijke uitgelaten heid. Dan zeggen de filosofen van het zuiden: Zie je wel, zót zijn we allemaal, maar op dagen als deze merk je pas hoe erg het is. Zaterdag hebben in de dakzaai van hotel Atlanta te Rotterdam, vele zakelijke relaties de heer C. M. Touw en zijn naaste familieleden gedwongen, welhaast te worden overspoeld door een vloed van loftuitingen, die alleen iemand kan be dreigen, die die golf zelf heeft verwekt door een nauwgezette plichtsbetrachting cn liefde voor het vak. Dit vak is de expertise van scheepsschade en de heer Touw heeft daar 40 jaar van zijn leven aan besteed. Bekwaam en objectief Dc heer B. van 't Hoen, sprekende na mens de vereniging van Nederlandse Bergingsbedrijven, wilde de gelegenheid aangrijpen te verklaren dat men in zijn kringen de jubilaris beschouwt als een zeer sympathiek man en een uitermate bekwaam expert. Hij bood namens zijn groep een tiendelige encyclopaedie en een uitvoerige atlas aan. De heer C. van Dijk vertegenwoor digde 12 tankvaart rederijen, tezamen 350.000 ton omvattende. Hij achtte het een der grote successen van de heer Touw- dat hij assuradeuren en reders nader tot elkaar had weten te brengen en hij dankte voor de volkomen bereid heid van de jubilaris, klaar te staan voor hen die zijn medewerking inriepen. Aan de geschenken: een fototoestel met projectieapparaat en -scherm verbond hij de voorwaarde, dat ze uitsluitend voor huishoudelijk gebruik" bestemd zou den zijn. De heer J. J. Kamp, sprekende namens een groep assuradeurs, prees de bewon derenswaardige objectiviteit van de heer Touw, bij het behartigen van aller be langen, die vele miljoenen vertegen woordigden. Hij zag voor de naaste toe komst nog geen matiging in de werk drift van de jubilaris en bood hem der halve een reiskoffer aan. Tenslotte sprak de heer A. van vliet namens de scheepsreparatiebedrijven. Hij huldigde de heer Touw als een man, die steeds recht door zee gaat en bood een model van een oud schip aan. De heer Touw dankte voor de goede woorden en gaven en maakte van de ge legenheid gebruik te wijzen op de grote waarde van de ethiek in zijn vak. Door karakter te tonen kan men het vertrou wen winnen en een volstrekte onpartij digheid is nodig in de expertise, omdat de taak van de expert die van de arbiter en de rechter nabij komt. Als men er zich van bewust js, dat deze taak een dienende is, moet men er dag en nacht voor klaar staan. Aan deze huldiging, waarin ook her haaldelijk mevrouw P. Touwvan Hel deren, de echtgenote van de jubilaris, werd betrokken, ging een viering in de familiekring vooraf, waarbij de heer w. Touw vooral deed uitkomen, hoe zijn vader altijd zijn zakelijke beslommerin gen in evenwicht wist te brengen met de zorgen voor gezin en familieleden. Een origineel familiegeschenk was de nieuwe huisdeur, die juist tijdens de huldiging werd geplaatst. De sleutels ervan wer den de heer Touw door een zijner doch ters aangeboden. 'V' ;,7 y' f- MAASTRICHT, zondagavond Maastricht beleefde de officiële inzet van de carnaval zondagmorgen, toen, tra ditiegetrouw, om elf uur elf maal elf minuten het Momuskanon werd afge vuurd, maar lang voor die tijd, eigenlijk al zaterdagavond, was de stemming hier tot het kookpunt opgelopen. Het lijkt er op, dat de Maastrichtenaren hebben afge sproken het vastenavond feest dit keer met nog meer enthousiasme te vieren dan andere jaren de stad is een groot gekkenhuis en dit klinkt dan misschien een beetje onvriendelijk, maar bet is in deze dagen in het land waar men car naval weet te vieren een schoon compli ment. Duizenden zwerven verkleed en gemas kerd hossend en zingend door de versier de stad, op elk kruispunt komt men een harmonie tegen en in de restaurants, ca fés en kneipjes is het doorlopend groot feest. Zondagmiddag trok begunstigd door een mild zomerweer en onder een enorme be langstelling door Maastricht de grote car navalsoptocht, die dit jaar bijzonder ge slaagd uit de verf.'t karton en het kippen gaas is gekomen. Aan alle belangrijke zaken was aandacht besteed. De woelin gen in de damesmode vonden een weer slag in de vele individueel in de optocht meelopende mannequins, die lokkend de meest vreemde parodieën op de „lig-, ne zak" etc. toonden. Ook op het gebied van de bestedingsbeperking was men niet mis. Een politieman reeed op een zuinig stepje met zijspan, waarin een „dooie diender" had plaatsgenomen, de brand weer holde energiek achter een primi tieve handwagen aan en de Maastricht se burgervader - althans een grote pop, die duidelijk de gelaatstrekken van baron mr. W. Michiels van Ketssenich vertoonde verplaatste zich op een enorme Vliegen de Hollander, wel een van de meest goed kope vervoermiddelen. Omdat het een „overheidswagen" was. zat er ook een vijfde rad aan. De jongste vorderingen in de ruimte vaart zijn evenmin aan Maastricht voor bijgegaan. In de stoet vond men tiental ten al dan niet rijdende satellieten, een orachtige praalwagen, waarop men da Prins van de Maan kon zien die het ruim- ehondje teruggeeft en een geweldige drie- rapsraket, die loeiend de komst van de Maastrichtse carnavalsprins aankondigde. Ie leden van het Carnavalscollege, da i'empeleers, werden in de optocht ver- oerd op vliegende schijven, die welis- vaar op Chinese wijze door koelies wer- len getrokken, maar dat waren dan ook .veer ruimtekoelies, voorzien van t.v, intènnes en zuurstofmaskers. De optocht die dit jaar anderhalf maal iO lang was als de vorige jaren - hij nam ruim vijf kilometer in beslag - werd beslo ten met 'n prachtige prinsenwagen, waar op Prins Willy I, een jonge en bijzonder enthousiaste hoogluchtigheid vanaf een platform zijn juichende volgelingen toe zwaaide. Het Maastrichtse carnavalslied gaat dit keer over uiensoep en over een echtgenoot die daar Iets te veel van heeft gegeten. Logisch dat men in de optocht dus ook die man aantrof, een reus van circa 20 meter, die met een gezicht, waarop wel viel af te lezen dat hij zich door en door beroerd voelde, over de weg kroop. s Avonds, nadat de stoet was ontbonden en de clowns met de beren, de oude wijven met de kinderwagens, de geraamten, da mannequins, de volwassen kleuters en al dat andere „kleingoed" dat zo'n carna valsoptocht als mieren omringt, was uitge zwermd over de stad, laaide de feest vreugde weer fel op. Men zingt, springt lacht, host en zet de hele stad onderste boven. Iedereen die serieus is moet eraan geloven. De maskers zullen hem wel tot andere gedachten brengen. Vindt u het daarom verwonderlijk, dat uw verslaggever, die vanavond in de hek senketel van hotel „Brittanique" terecht is gekomen, en voor geen geld noch goede woorden de uitgang kan bereiken, omdat een compagnie maskers nu eenmaal heeft afgesproken dat die verslaggever nu ook de carnavalsbeker tot op de bodem ledi gen zal, voor het schrijven van dit ver haaltje ten slotte een der kleinste ka mertjes van het hotel heeft opgezocht, welke men tenminste met een haakje op slot kan doen. De enige afzondering die door de niet serieuze maar gelukkig wel menselijke maskers werd getolereerd. Doch een telefoon behoort hier niet tot de installatie, weshalve ik om door te bel len toch weer langs die maskers moet OETELDONK, zondagmiddag Rustige plekjes ztfn nu zeldzaam in de anders toch zo gemoedelijke Brabantse hoofdstad. Wjj hadden het voordeel nog even in een telefooncel te kunnen kruipen om enkele impressies nit het rumoerige Oeteldonk door te geven, maar terwijl die cel toch geluiddicht heet te zijn, schet tert ,,'t meziek" ons nog „Oh, wat ben je mooi" naar het toch al zo zeer op de proef gestelde hoofd. Uit een heel andere rich ting, maar niet minder doordringend komt „Geef mjj maar Amsterdam". We gelo ven echter niet dat de Oeteldonkers die dat spelen er ook maar iets van me nen. Prins Amadeiro XVIII, Ridder van het Reksam. heer en meester v. Oeteldonk en deszelfs watervrije moerassen en zand woestijnen enz. enz., enz. heeft zich bij het derde bezoek aan zijn geliefde stad weer onmiddellijk geliefd gemaakt bij zijn onderdanen. Zijne Hooghèd zou om elf over 12 per speciale hoftrein arriveren maar volkomen in stijl werd dat een stief .kwetierke" later. De Prins weet wat tra ditie is Geen gekrakeel over spionnen, bestedings beperking, ontvluchte gevangenen of Kal reltjes Doorman in Den Bosch; de Prins kreeg slechts goed nieuws te horen. Da hoofdstad van Brabant breidt zich uit en er is zelfs een kansje, dat de burger- vaojer vaan Oeteldonk, Peer van den Mug- genheuvel, die zijn domicilie in Hintham heeft door annexatie nog eens Bossche naar wordt. Oeteldonk groeit in carnavalsstemming als de Prins met zijn gevolg op luidruch tige wijze door de straten trekt. Deze eerste triomftocht gaat naar het raadhuis, waar burgemeester Loeff Z. Hoogheid - ook al de traditie getrouw - ontvangt. Dan hebben de Bosschenaren niet veel meer nodig. De grote stimulans is de muziek v. harmonieën; die van de P.T.T. en de Ko ninklijke Harmonie 's Hertogenbo6Ch on der Jan v. Dijk, die in de gauwigheid nog even het erekruis van de Grote Beer-met het-masker uit handen van de Prins ont ving. „De onneembare rots temidden van inte nationale woelingen", noemde mr. Loeff feestvierende Oeteldonk (Amardeiro: 'Bra- v'). „Euratom, Euromankt en E.G.K.S. kunnen aan deze stad een voorbeeld ne men", vond de burgervader van het Den Bosch-in-normale-doen. Maar hij dacht toch wel, dat ook de Prins hinder onder vonden zou hebben van de bestedingsbe perking en daarom vond hij het aardig een testament voor te lezen, dat hij dezer dagen onder ogen had gekregen. WIJZE BESCHIKKING Ik prijs mijn advocaat, hij is gaan lig gen sterven en heeft het dolhuis tot zijn erfgenaam verklaard Hij zei; ik heb mijn geld van dolle liên vergaard; 't moet gaan van waar het kwam, de gekken moeten het erven. Mr Loeff wenste de Prins grote kolder en blijheid toe en hoopte, dat er „geen buitennissigheden zouden plaats vinden, want daar moet een Bosschenaar geen donder van hebben." Prins Amadeiro voelde zich bijzonder gelukkig, dat de burgemeester hem de leiding van de stad voor drie dagen wilde overdragen, maar noemde zichzelf (ge schrokken) een zot, toen mr. Loeff ziin ambtsketen afdeed en hem die wilde om hangen. Het hoogtepunt van de dag was de ont hulling van Knillis, hetgeen eigenlijk al een beetje was gedaan door de nogal gure wind, die over de markt stoeide met feest potten, toeters en slingers. Maar tegen vijf uur kon Prins Amadeiro toch nog de blauwe sluier wegtrekken, zodat we een goed zicht kregen op het bovenmaatse hoofd met de rode neus van dit sym bool van de Bossche carnaval. Als dit symbool dinsdagavond dan weeer ten gra wordt gedragen is het voorbij. Iedereen trekt dan de schoonste „kle- raosie" weer uit en tracht op advies van Peer van den Muggenheuvel) nog recht op nor de bedsteê te kunne. Op de „Statendag 1958" die de K.V.P. op 15 maart in Utrecht belegt, zal mr. Sassen uit Vught een inleiding houden over de betekenis van de statenverkie zingen. Daarna zal een forum, gevormd uit K.V.P.-leden van Gedeputeerde Sta ten uit de verschillende provincies, discus siëren over diverse onderwerpen van de provinciale politiek. De partijvoorzitter, mr. v. Doorn, zal in een slottoespraak de taak van het Partijkader bij de ko mende verkiezingen nog nader toelichten Vlijmen in impasse HUIZEN KLAAR, MAAR RIOLERING EN STRATEN ONTBREKEN Te Vlijmen zijn als onderdeel van het uitbreidingsplan Vliedberg 85 woningwet woningen in aanbouw, waarvan er bin nenkort 47 gereed komen. Deze kunnen dan echter niet betrokken worden wegens het ontbreken van riolering en straten- Aan het door de raad in juni 1957 be schikbaar gestelde krediet voor dc aanleg daarvan kunnen Gedeputeerde Staten geen goedkeuring verlenen, zolang niet va®;- sjaat. dat de vaste financiering van dit kapitaalsobject (kosten bouwrijp maken) verzekerd is De gemeenteraad heeft nu een tele gram aan de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid gezonden, waarin dringend verzocht wordt op korte termijn de noodzakelijke middelen beschikbaar te doen stellen, zoals door Ged. Staten is geadviseerd. De rechtbank te Maastricht heeft zaterdag de 20-jarige chauffeur-mon teur J. J. H. J. uit Valkenburg/Hout- hem vrijgesproken. Hij was beschul digd van hoogst roekenoos rijden op de rijksweg Maastricht-Valkenburg en het veroorzaken van een ongeval onder Berg en Terblijt. Zijn voertuig kwam in botsing met een motor, bestuurd door de 45-jarige F.M.S., die daarbij zo zwaar werd gewond, dat hij enige ure later overleed. De officier van justitie, mr. W. Moor was in een zitting op maandag u ia""" ari van oordeel, dat verdachte zich aan „snijden" zou hebben schuldig SemaaK en vroeg vier maanden gevangenisstra en drie jaar ontzegging van de rijb - voegdheid. De rechtbank was echt door de nogal uiteenlopende verklarin gen van getuigen niet overtuigd van schuld van verdachte. De algemene produktie-index voor nijverheid is in december teruggC'P tot 115, vergeleken met 127 in nove Daar het aantal arbeidsdagen in no ber echter 2314 en in december .2- droeg Is de index voor de dagproduktie minder sterk gedaal van 127 tot 123. „„r. Onderstaand staatje geeft van het loop der cijfers een overzicht (basis 100>' Nov. Dec. Nov' .T5' 1956 Aantal arb.dagen 24 21% 23% -2 Alg. prod, index 134 117 12' Gemidd. dagprod. 131 128 Gisterenmiddag is het anderhalf jaar oude jongetje F. E. Rodenburg te terdam verdronken. Het ventje plotseling zoek; bij naspeuringen het in een sloot achter de ouderlijke woning te liggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5