hel water Radio-Padang terug in de ether blij ven" LI I Na ondergronds herstel, even sterk als vóór de bommen o de sneeuw Autobus te water S<£Lnterse Regering is in zichzelf verdeeld Hergroepering der Arabische wereld Ook Saoedi-Arabië, Koeweit en Bahrein overwegen federatie ^ïelpt toch uiv schoppen aan llteuwe kerken DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN \S>uZ&n hoerderi' en door het '^n) a'' usuier ingesloten foto l,(li bij Lobith, waar de Rijn binnenkomt, passeert, liet No 'i"ls,u'iiiig de Spijkse Overlaat Lia}£r,l"ast) Het dorpje It-teren ''tff. l"'g is door het kolkende it 'h- i*e hi in tweeën gedeeld. Het I. \C<>'burgemeesterde heer S. i-0(,persoonlijk, die met f1'1 Vp °°tje de verbindingen in ,''97.; i^'''bir> gemeenschap onder- ''<-<>/, 'J uioet hiervoor vaak over Aan de Diocesanen van de bisdommen Haarlem en Rotterdam air begin van lentemaand Zaterdag 1 maart 1958 De kinderspaargelden in Ammerstol 23 kinderen en chauffeur vermist „Doorstomen '7 Prof. Oud op verkiezingspad Ongeregeldheden in Irak Bevolking maakte vier km. weg sneeuwvrij Rijkspolitie wel of niet in de sneeuw? Analist 1 WEERBERICHT Mogelijk krijgen allen hun geld terug Géén goede mensen? EG ONGEMAK Ook nu weer een noodroep van uw bisschoppen! Morgen is het de jaarlijkse Kerkenbouw- zondag. De noden van de ker kenbouw worden eer groter dan kleiner. Tenzij u ons blijft hel pen, is de toekomst donker. Nood aan kerken is nood van zielen. Voor de zielen van onze medemensen zijn wij allen ver antwoordelijk: wij, maar ook u. Beantwoordt daarom onze her haalde oproep. Laat uw gave in de collecteschaal morgen een waar offer zijn. Moge het één van uw verstervingen zijn in deze heilige vastentijd. Blijft ook iedere zondag de collecte schaal voor de „Bijzondere No den" bijzonder mild bedenken. Wij zouden u dit alles niet vragen, als het niet hard nodig was. Uw bisschoppen rekenen op u. TVf ATUURL1JK willen wij niet L terug naar de trekschuit en de postkoets, hoe romantisch deze ook geweest moeten zijn in tegen stelling met onze meer „nuchtere dagen". Maar dat alle veranderingen niet steeds onder alle omstandigheden verbeteringen zijn, heeft de stag natie van het elektrisch treinver keer op de noordpool-dinsdag in de afgelopen week bewezen. Het „ver nuft van de draad" brak en hope loos stond de mens, die de techniek meent te beheersen. Met een zekere weemoed dach ten vele reizigers ongetwijfeld te rug aan onze trouwe stoomlocomo tieven, die zich van ijzel niets aan trokken doch moedig doorstootten. De N.S. hadden de laatste met veel gejuich en grote voldoening opge borgen, trots op het nieuwe elek trisch materiaal. En nu kwam de ontnuchtering; men kon niet meer doorstomen! Zoals ook de bussen op de weg veelal verstek moesten laten gaan op de routes, welke voorheen „be diend" werden door trams, w.o. ook de „leuke" stoomtrammetjes. Neen, het ging vroeger nog zo gek niet. Doch de vooruitgang valt niet te stuiten, ook al betekent deze soms een stapje achteruit. En alles bij elkaar mogen wij over ons „spoor" niet mopperen. Zoals de directie dezer dagen verklaarde, zijn bij dergelijke abnormale weersom standigheden geen maatregelen te nemen om stagnatie te voorkomen. Maar o.i. mag deze overmacht niet zonder meer geaccepteerd worden en wij nemen dadelijk aan, dat de N.S. zulks ook niet doen. Want een bijna stil staan van het spoorverkeer brengt zoveel moei lijkheden mee, dat onder alle om standigheden enkele treinen moe ten rijden b.v. met diesels, zoals in de afgelopen week ook is geschied. En in dit verband vragen wij, of er niet dusdanig georganiseerd kan worden, dat bij een noodtoestand sneller doeltreffende voorzieningen in werking kunnen treden. Want wij moeten „doorstomen", al is het dan ook elektrisch! Maar lichte dooi zet door Bisschop van Haarlem ,-tteröam.s Vrijwel alle Drentse wegen weer berijdbaar Droog weer met afnemende bewol king en plaatselijk mist. Vannacht lichte, hier en daar matige vorst. Overdag temperaturen enkele gra den boven het vriespunt. Weinig wind. Zondag 2 maart: zon op 7.26, onder 18.20; maan op 14.51, onder 5.02. Maandag 3 maart: zon op 7.23, onder 18.22; maan op 15.48, onder 5.40. f I I m "en we zu^en er in Er is een kans, dat alle kinderen wier spaargeld verloren is gegaan als gevolg van de verduistering, waarvan de direc teur van de Ammerstolse spaarbank wordt verdacht, schadeloos zullen wor den gesteld. Nadat eerst een Amsterdam se student voor dit doel f 5000.— had ge schonken, is er nu een aanbod ontvan gen van een spaarbank in de Krimpcner- waard ook de rest van dit spaargeld (cir ca f 15.000) aan te zuiveren, op voor waarde dat de kleine spaarders naar de ze bank zullen overgaan. Zoals bekend is, kwam op 18 februari j.l. aan het licht, dat de 59-jarige accoun tant D. E., directeur van de Stichtijg Ammerstolse Spaarbank, ervan verdacht wordt zich jarenlang aan spaar- en an dere gelden te hebben vergrepen. Volgens de laatste schattingen zou een bedrag van 150.000 verdwenen zijn. Ten einde een zo goed mogelijk over zicht te krijgen van de hoogte van het aan spaargelden verduisterde bedrag, heeft de rijkspolitie te Bergambacht thans al le spaarders verzocht hun medewerking aan het onderzoek te verlenen door het opzenden van hun spaarbankboekje aan dit politiebureau. In totaal waren er on geveer 800 a 900 spaarders, van wie het grootste deel weliswaar in Ammerstol en omgeving woont, doch waarbij er ook zijn, die in de loop der jaren naar elders in het land verhuisd zijn en toch het spaarbankboekje hebben behouden. gelegen in een der drukste wijken van de hoofdstad. Uit Padang werden via de herstelde zender nog geen berichten over schade of slachtoffers ontvangen. In Djakarta schijnt men echter volledig op de hoogte te zijn, want gisteravond werd nog eens over de radio verteld, dat bij de bom aanvallen op Midden-Sumatra geen doden zijn gevallen. Alle toestellen, die aan de aanval hebben deelgenomen zijn volgens deze verklaring veilig op hun bases te ruggekeerd. Dit in tegenstelling tot een bericht uit Padang, waarin werd gezegd, dat twee toestellen werden vermist. Dja karta kondigde bovendien de uitzending van familieberichten voor Midden-Suma tra en Noord-Celebes aan, georganiseerd door het Indonesische Rode Kruis. Het Indonesische persbureau Antara heeft gisteren gemeld, dat in Straat Makassar (tussen Borneo en Celebes) diverse Nederlandse oorlogsbodems wa ren gesignaleerd. Dit is door de Neder landse Marinevoorlichtingsdienst tegen gesproken: „Alleen Hr. Ms. „Groningen" patrouilleert in Straat Malakka en het zusterschip de „Drenthe" is na het op brengen van de „Kasimbar" in Nieuw- Guinea". „Werkelijk verbazingwekkend", noem de een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van voorlichting een door sultan Boewono van Djogja in San Francisco afgelegde verklaring. Zoals wij gisteren meldden, sprak de sultan van .allemaal goede mensen in beide partijen". Wat de sultan met beide par tijen bedoelde, zo zei de regeringswoord voerder, zijn de wettige regering en die van de rebellen. De sultan, als oud-mi nister van defensie, behoort toch te weten wat Hoessein. Simbolon en Loebis werkelijk zijn: avonturiers die de wetten hebben geschonden en de Indonesische staat en het volk schade hebben berok kend. Er is geen compromis meer moge lijk tussen de regering, die voldoende tact heeft getoond en de rebellen. De enige oplossing is hen te straffen." Bjj Prestonburg ln de Amerikaanse staat Kentucky is gisteren een schoolbus na een aanrijding met een vrachtauto in de sterk gezwollen Sandy River terecht gekomen. Van de ongeveer veertig scho lieren worden er 23 vermist. Ook de chauf feur heeft zich niet kunnen redden. 16 kin deren hebben de bus, voordat deze geheel onder water verdween, door de nooddeur kunnen verlaten. De rivier was op de plaats van het ongeluk tien meter diep. t'a T ,s bet noodwendige ge. V„ J* net ander.... N e sneeinv, het water. bir^r,°'f rivieren zijn gezwollen rj. "Ó'c, niets ontziende stro- '%0libepaald niet genoeg meer "n hun normale ruimte. Het zi°h over de uiterwaar. "rt zich niet meer aan de K li/p,, ërenzen. ln de omgeving 'b ''U/i f. kr Varen, die meer dan zes I, dp z'Jn (foto hieronderJ. Nsep, 'hker moet van dit loco. /Ne,, f'stcrlijke bootje gebruik "hiri., hij zijn klanten wil "'rig ongemak van een Periode (Van onze weerkundige medewerker) Vanmorgen hebben wij de lentemaand maart op de kalender te voorschijn zien komen, maar wij moeten ons nog niet voorstellen, dat deze eerste dagen ook al voorjaarsweer gaan brengen. De lichte dooi zet door, maar toch blijft het kwik nog vrij dicht bij het vriespunt schomme len. In het zuidwesten van ons land kan het overdag ruim 5 4 S graden worden, maar vooral in het oosten van Nederland komt de temperatuur maar een paar gra den boven het vriespunt, doordat zich boven midden-Europa een hogedrukge- bied bevindt, waarin lage temperaturen voorkomen. Een storing, die van Zuid- Engeland naar België trekt, kan in het westen en zuiden van ons land tijdelijk wat lichte regen brengen. Boven de Noordzee en Schotland komt echter een front naderbij, waarachter opklaringen voorkomen met naar noordelijke richting draaiende wind. In de komende dagen is een langzaam verdere stijging van de temperatuur te verwachten, maar hoog wordt zij nog niet. Koud blijft het nog in Scandinavië, maar ln de Balkan wordt al lenteweer waar genomen. Geboft hebben gisteren de be woners in de noordelijke provincies, waar het de gehele dag nog zonnig winterweer bleef. In de afgelopen nacht kwam in ons land vrijwel geen vorst meer voor. De regering is in zich zelf verdeeld, het gestadig touwtrekken tussen socialisten en nict-sociaiisten bleek duidelijk bij de bestedingsbeperking. In het voorjaar 1957 werd aan bezuiniging de voorrang ge geven boven belastingverhoging (motie- Janscn). Töch kreeg minister Hofstra be gin januari zijn zin op belastinggebied na een tegemoetkoming van twintig miljoen op rekening van de gemeenten. Veel beter was het geweest de minister de voet radicaal dwars te zetten. Daarvoor is men aan de rechterzijde bevreesd. De katholieken leven met de socialisten als kat en hond, maar durven niet zonder socialisten të regeren. Aldus een tirade uit de jaarrede, welke prof. mr. P. J. Oud gisteravond hield op het congres van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie te Hengelo. Hij meende verder, dat tegenwoordig geregeerd wordt onder de knoet der socia listen. Daarop komt de tegenwoordige regeringspraktijk neer. Onder de knoet aanvaardde men huurblokkering en be lastingverhoging en liet men zich in de landbouwpolitiek op wegen drijven, d;e men eigenlijk niet wilde gaan. Toen het amendement-Droessen de boeren uit een begrotingspost de hun toekomende melk- gelden wilde betalen, trok de voorsteller op het ..onaanvaardbaar" van de minister zijn amendement onmiddellijk in. „Toen de socialistische knoet zwaaide kromden zich de katholieken", aldus de niet om rijke beeldspraak verlegen prof. Oud. Prof. Oud kwam in zijn rede ook nog op tegen het gevaar van de staatsalmacht en de verhouding tussen staat en individu noemde hij een van de meest brandende problemen van onze tijd. In het licht van de weifelende hoog conjunctuur. zo stelde prof. Oud verder nog vast. is bewezen, dat de overheid n et tot taak heeft en ook niet overvrie mid delen beschikt de conjunctuur in de hand te houden. De Libische oud-premier Moestapha Ben Halim is in Cairo aangekomen als af gezant van koning Idris. Dit is het twee de bezoek dit jaar van Ben Halim aan Egypte. Naar men meent te weten, wil hij zich op de hoogte stellen van de „huidige be weging tot hergroepering van de Ara bische landen". Met het oog op een moge lijke federatie van Libië met de Ver enigde Arabische republiek van Egypte en Syrië. Koning Idris zal deze zomer naar Egypte gaan. Ruim tweehonderd mannelijke inwo ners van de Drentse dorpen Dalen en Waehtum hebben gisteren met schop pen de weg tussen Dalen en Schoonebeek sneeuwvrij gemaakt. Ongeveer een meter hoog lag de sneeuw op de weg over een.lengte van vier kilo meter. Tegen elf uur werd de laijrtste schop hóóg op de berm geworpen. Loco burgemeester J. Alting van Dalen trak teerde toen de sneeuwruimers op een glaasje -„vuurwater". Zo goed als alle wegen in Drenthe zijn nu weer berijdbaar. Alleen op de weg van Assen naar Norg was gisteren nog kans om in de sneeuw vast te raken. De mogcljkhcid van een derde Arabi sche Unie tussen Saoedi-Arabië, Bah rein en Koeweit dook gisteren op temid den van berichten over pogingen om de beide bestaande Arabische federaties, de Egyptisch-Syrische Unie en de Iraaks- Jordaansc federatie, uit te breiden. In Bombay kondigde Sheik Mohammed el Khalifa, oom en voornaamste raad gever van de vorst van Bahren. gisteren een plan aan om tot deze unie te gera ken. Saoedi-Arabië en Koeweit zijn de grootste olieproducenten van het Midden- Oosten. Zij produceren samen jaarlijks 100 miljoen ton olie. Terzelfdertijd arri veerde de kroonprins van Yemen, Moham med el Badr. in Caïro. waar hij bekend maakte, dat hij gemachtigd was een over eenkomst met president Nasser te teke nen waardoor Yemen deel zou gaan uit maken van de Egyptisch-Syrische Unie. Afvaardigingen van Irak en Jorda nië zijn na besprekingen met koning Saoed uit Saoedi-Arabië vertrokken, waar zij zouden hebben getracht de vorst van Saoedi-Arabië over te halen zich bij de Iraaks-Jordaanse federatie aan te sluiten. Radio-Caïro meldde gistermiddag, dat overal in Irak demonstraties plaats hadden voor aansluting van Irak bij de Syrisch-Egyptische Unie. Gezegd werd, dat meer dan 50 personen waren gewond in gevechten met veiligheidstroepen te Bagdad. De Jordaanse radio beschreef gisteren president Nasser als „de paljas van de 20e eeuw". Het station oefende scherpe kritiek uit op de toespraak, die Nasser te Damascus heeft gehouden Is het juist, dat in verschillende delen van het land verkeersgroepen van de rijkspolitie tijdens de sneeuwstormen van jl. dinsdagmiddag en - avond hun surveil lancewerkzaamheden hebben gestaakt? Dat is een vraag, die het Tweede Ka merlid. de heer Boekhoven (P. v. d. A.) aan de minister van Justitie heeft gesteld. Hij vroeg bovendien, indien op die vraag bevestigend zou worden geantwoord, hem mee te delen waarom dit wag ge- scifled.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1