Zuid-Sumatra en Djambi doen beroep op nationale leiders Salarisverbetering voor lagere en middelbare ambtenaren Op 1 april extra periodieke ver hoging; salarisschalen verlengd naar maan GELUKKIG be ramp in de Manrits m Ike ontving weer een brief van schrijflustige Boelganin Situatie in Indonesië doet zich op arbeidsmarkt gevoelen Kamerleden op de vuist meer loon voor ambtenaren per 1 april ■et ronde huis Duncan Sandys naar Moskou slachtoffers geborgen Bourgiba vraagt Egypte rekenschap Mislukking kunst maan officieel bevestigd Vrijdag 7 maart 1958 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Alleen ploeg Soekarao-Hatta is in staat huidige conflict te beslechten" Onderwijzers, verplegend personeel en politie delen mee Voor rijkswerklieden overgangstoeslag opdracht verwacht v°°r het Amerikaanse leger Ook Tapanoeli wil vreedzame oplossing ik heb 7>5nZOy& dekens! Amerikaans antwoord op jongste Sovjet- nota was nauwelijks de deur uit De zaak van majoor K. Commissie ingesteld voor het loterij wezen Melknota woensdag in de Tweede Kamer Adenauer (bruin gebrand) in Bonn teruggekeerd Trein ramt tractor op onbewaakte Draad over de weg ver oorzaakte dodelijk ongeluk WEERBERICHT Troepen naar Medan Menado beschoten Geheimzinnige ontploffing isifii Samenzwering in Tunesië Hartige Eerst kroongetuige voor de rechter? Bij debat over „de Kerk en de politiek" NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk sneeuwbuien, maar morgen overdag ook opklaringen. Matige af en toe vrij krachtige, wind draaiend naar noordoost. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen middag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Zaterdag 8 april: zon op 7.12, onder 18.31] maan op 22.41, onder 8.11. Indonesië voor de keus De bevolking van Zuid-Sumatra en Djambi heeft gisteren een beroep gedaan op president Soekarno en dr. Hatta, al hun energie, gezag en wijsheid aan te wenden om geweld te vermijden by het zoeken naar een uitweg uit het huidige geschil, zolang de deur nog open is voor het vinden van een vreedzame oplossing. Dit beroep op de twee nationale Indonesische leiders, waarin er verder op wordt aangedrongen de totstandkoming van de samenwerking tussen hen beiden te bespoedigen, omdat „alleen de ploeg Soekarno Hatta in staat is het huidige conflict te beslechten", werd bij herhaling uitgezonden door radio-Palembang en voorgelezen door de heer A. K. Gani, een belangrijke politicus van de Nationale Partij en lid van de delegatie die twee weken geleden in Djakarta onderhandelingen heeft gevoerd. n*uüuitse inzending op de tentoon- pja l'l% van het ideale huis in Olym. t^J^ngeland). De woning trok wel sterk de aandacht der belang stellénden. lat\e] nan prinses Liliane, de ge- f 1 Jconng Leopold van België, zijn 'tlkj, lartpatiënten naar Amerika ver in^ "e'n voor eenzelfde behandeling als Au. 'leeft toegepast op haar zoon prins Prinses Liliane met twee Oes vlak voor hun vertrek naar Amerika. van het Amerikaanse ItÜ' 4tr,r'e. van defensie verwachten, dat >*iner'!5aanse leger opdracht zal krij- V hiaaBe,Ök nog dit jaar een raket naar T- te senden, aldus meldt de „New VfP6 baives" vandaag. J^tW^nstische raket, die hiervoor zal C1 «e gebruikt, zal worden uitgerust de Materiaal, dat bij de slag, waar- «^koV^et op het maanoppervlak te- jdsei een op de aarde zichtbaar zal gven. De centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken heeft gisteren tijdens een verga dering, waarop de ministers van Fi nanciën en van Binnenlandse Zaken aanwezig waren overeenstemming be reikt over de maatregelen, die moeten worden genomen om de salarispositie van het lager en middelbaar rijksper soneel te verbeteren. Dit houdt in, dat met ingang van 1 april 1958 ten eerste aan die rijks werklieden aan wie geen prestatiebe loning, onder welke, benaming ook, wordt verleend, een overgangstoesiag van drie procent zal worden toege kend, in afwachting van de geleidelijk uiterlijk 1 januari 1961 in te voe ren werkclassificatie en prestatiebelo ning. ten tweede, de salarisschalen voor de lagere en middelbare ambtenaren tot en met de rang van hoofdcommies en daarmee gelijk gestelden, zullen worden verlengd met een periodieke verhoging. Deze maatregel zal even eens gelden voor het onderwijzend het verplegend en het politieperso neel; ten derde de salarisschalen van de hoofdcommies A en daarmee gelijk ge. steld en met twee periodieke verhogin gen zullen worden verlengd; ten vierde, de inpassing in de ver lengde salarisschalen voor de ambte naren tot en met de rang van adjunct commies en daarmee gelijk gestelden zal geschieden door toekenning van een op 1 april ingaande periodieke verhoging en voor de ambtenaren van de rang van adjunctcommies A af tot en met de rang van hoofdcommies A en daarmee gelijk gestelden door toe kenning van een periodieke verhoging aan hen, die tenminste een jaar het huidige maximum genieten. De hierboven vermelde maatregelen zullen eveneens kunnen gelden voor het personeel der lagere organen, met dien verstande, dat de overgangstoe slag van drie procent zal kunnen gel den voor zover het werkliedenperso- neel in dienst is van gemeenten of provincies, welker besturen bepaalde maatregelen zuilen hebben getroffen ter voorbereid iëv van de invoering van werkcïassifh.jh. en prestatiebelo ning. Omtrent aard en strekking van de hierbedoelde maatregelen zal nog na der overleg worden gepleegd. Het besluit tot dit beroep is gisteren genomen na een in Palembang gehouden bijeenkomst van drie en een half uur, waaraan burgerlijke en militaire autori teiten alsook vertegenwoordigers van politieke partijen en massa-organisaties deelnamen. Het is getekend door twintig personen, onder wie luitenant-kolonel Barlian. Ook de Islamitische en katholieke par tijen in Tapanoeli, het gebied ten noorden van Midden-Sumatra, hebben een beroep gedaan op president Soekarno, om het ge schil door middel va.n onderhandelingen op lossen Volgens radio-Padang zou daarbij aan de president te kennen zijn gegeven, dat men zich sterk zou verzetten tegen het gebruik van Tapanoeli als uit gangsbasis voor een aanval op Midden- Sumatra. Ondanks al deze oproepen om geweld te vermijden, heeft de centrale regering volgens een verklaring van radio-Padang een bataljon van haar strijdkrachten per vliegtuig overgebracht van Java naar Medan. Hiervoor zouden toestellen van de Garoeda zijn gebruikt. Een vertegenwoordiger van een Chinese scheepseigenaar te Singapore, die naar Poela Samboe was gezonden om daar een onderzoek in te stellen, vertelde, dat zich ook in de omgeving van deze haven een groot aantal troepen bevond. De sultan van Djogjakarta, Hamengkoe Boewono, zou vandaag van zijn reis naar de Verenigde Staten in Djakarta terug keren. Gisteren deed het gerucht de ronde, dat hij zou deelnemen aan de besprekin gen tussen Soekarno en Hatta, die van daag zouden worden hervat. Het Philippijnse blad „Manila Daily Bulletin" meldt, dat gisteren twee kanon neerboten van de Indonesische marine Menado in Noord-Celebes een half uur lang hebben beschoten, tot zij door het geschut der opstandige troepen werden verdreven. Volgens de correspondent van het blad vielen er ln de stad één dode en zes ge wonden en geraakten olietanks van de Shell in brand. In de omgeving van de Pasar Baroe, het hart van Djakarta, heeft zich gisteravond een geheimzinnige ontploffing voorgedaan. De gehele avond werd daarom dit stads deel door militairen bewaakt. Noch van militaire zijde, noch van de politie waren nadere bijzonderheden over de ontploffing te verkrijgen. De nationale raad heeft gisteren als zijn oordeel uitgesproken, dat de wijze, waarop de centrale regering optreedt in de huidige toestand, de beste is, en dat de moeilijk heden spoedig kunnen worden overwon nen. V ,V De Britse minister van defensie, Dun can Sandys, heeft „in beginsel" een Sov- jetrussische uitnodiging voor een bezoek aan Moskou aanvaard doch er is nog geen datum voor het bezoek vastgesteld, zo meldt het Britse persagentschap „Press Association". De uitnodiging is aan San dys persoonlijk gericht. Het bericht werd vanmorgen bevestigd door een woord voerder van het ministerie van defensje. Het nieuws heeft veel opzien gebaard. Slechts enkele minister: schenen van de plannen op de hoogte te zü'i en de woord voerders van het ministerie van buiten landse zaken, die vannacht door journa listen uit hun bed gebeld werden, wisten nefgens van. President Habib Bourguiba van Tugje- sië heeft gisteren in zjjn wekelijkse ra- riorede gevraagd om een verklaring van het feit dat een boodschapper, die brie ven bij zich had waarin er op werd aan gedrongen hem, Bourguiba, te vermoor den, in het bezit was van een Egyptisch vrijgeleide en een Libisch visum. Bourguiba richtte zich speciaal tot Egypte en zei, dat diplomatieke betrek kingen tussen Egypte en Tunesië geen zin meer zullen hebben als het Egyp tische antwoord niet bevredigend zou zijn. Over het Algerijns vraagstuk merkte Bourguiba nog op, dat het uur van de bevrijding van het Algerijnse volk na dert. De hele wereld weet dat de onaf hankelijkheid van Algerije de enige op lossing van het Algerijnse vraagstuk is, aldus Bourguiba. Koning Idris van Libië heeft presi dent Eisenhower en koningin Elizabeth van Engeland verzocht om tussenkomst om een einde te maken aan de oor log in Algerije. Russische post Hoewel president Eisenhower in zijn brief van 15 februari j.I. aan Boelganin er bij de Sovjet-premier op aan heeft gedrongen op te houden met het zenden van brieven omdat „met dit „openbare debat" geen vorderingen werden gemaakt bij het verbeteren van de onderlinge betrekkingen tussen de V.S. en de Sovjet- Unie", heeft de Sovjet-ambassadeur in Washington, Mensjikof, gisteren opnieuv. een brief van Boelganin, bestemd voor Eisenhower, aan minister Dulles over handigd, die handelt over een eventuele topconferentie. Mensjikof zei, dat deze brief een antwoord is op het schrijven van de Amerikaanse president aan dc Sovjet-premier van 15 februari. Het State Department maakte bekend, dat Mensjikof Dulles twee documenten in het Russisch heeft overhandigd. Inmiddels hebben de V.S. gisteren al weer geantwoord op de Sovjet-nota, die vorige week vrijdag was overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou. In een aide memoire, die aan de Sovjet-ambassadeur Mensjikof is overhandigd, zegt de Amerikaanse regering, dat de voorbereiding, die de Sovjet- Unie aan een topconferentie denkt te geven, niet voldoet aan de vereisten voor het afnemen van de internationale spanning. i*ue (Van onze correspondent) tK1*sra^evPn slachtoffers van de instor- 'n de staatsmijn Maurits zijn siborgen. Gisterochtend werd het Cts'en °nden. de 22-jarige Italiaanse Oft eif S" Lindiri. Zeven uur later, *Vn r. rt v°nd men het laatste slacht- tj^d 3i-jarige Engelsman F. Hip- za' ITi0rSPr*0<,htend om hall B»rn worden hegraves. uitvaart van de beide 'tav Plaat s'achtoffers vindt zondagmor Va'laanSp Om tien uur wordt door de Situ! zielzorger in de rectoraatkserk «rd-Leijenbroek de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen. Zij zal worden bijgewoond door de Italiaanse am bassadeur, markies dr. Benzoni, en de Italiaanse consul dr- R. Verrara. Na de H. Mis zullen de stoffelijke overschotten per auto naar Italië worden overgebracht, waar zij woensdag in Tratalias op Sar dinië ter aarde zullen worden besteld. Bij alle teraardebestellingen zullen de Staatsmijnen vertegenwoordigd zijn door directeuren of andere hoge bedrijfs- functionarissen, alsook door vertegen woordigers van de Ondernemingsraad en de Ring der Staatsmijn Maurits. Gistermiddag hadden de bergingsploe- gen al 28 meter van de 37 meter inge storte pijler opgeruimd. Deskundigen zijn van oordeel dat het een wonder heten mag. dat bij de ramp niet veel meer slachtoffers te betreuren zijn geweest. De Hoge Autoriteit van de -E.G K.S. stelt 7.500 ter beschikking van de ge zinnen der zeven slachtoffers van het on geluk. Onthutst zitten de ingenieurs achter hun controle-borden op de raketbasis Cape Canaveral, nadat men uren lang had ge tracht contact te maken met de Explorer 11". Thans heeft men echter alle hoop opgegeven. Officieel is gisteravond meegedeeld, dat de tweede Amerikaanse kunstmaan niet in haar baan is gekomen. Volgens een gezamenlijke bekendmaking van het Amerikaanse leger en het laboratorium voor straalaandrijving wordt gezegd, dat het ontbrandingssysteem heeft gefaald, waardoor de laatste trap van de raket niet kon „loskomen". De eerste drie trap pen ontbrandden normaal. De precieze oorzaak van de storing is niet bekend en zal waarschijnlijk niet kunnen worden vastgesteld. De satelliet is vermoedelijk verbrand, toen hij weer in de atmosfeer kwam. In de verklaring wordt de moge lijkheid uitgesloten, dat de satelliet wel om de aarde draait, maar dat dit niet kan worden vastgesteld, omdat de zenders niet zouden werken. Met genoegen heeft de Amerikaanse re gering van de Sovjet-verzekering kennis genomen om „met alle middelen en inspan ning" (waaronder een vergadering van ministers van buitenlandse zaken) tot een akkoord over een topconferentie te willen komen. De V.S. wijzen er nogmaals op een top conferentie te willen om betekenisvolle beslissingen te nemen als een begin van de oplossing van tenminste enige belang- enige stappen van belang te doen naar een enge stappen van belang te doen naar een beperking van de bewapening en daardoor een geest te scheppen, die vruchtbaar is voor het oplossen van meer vraagstukken Iets van minder betekenis zou niet beant woorden aan de hoop, ja, aan de wettige eisen, van de mensen, aldus de Ameri kaanse boodschap. Volgens de Amerkaanse nota moet een nieuwe topconferentie de Geneefse con ferentie van 1955 niet negeren, maar inte gendeel beginnen waar deze eindigde. (In Genève hield men zich vooral bezig met de Europese veiligheid en Duitsland de ontwapening en de ontwikkeling van contacten tussen oost en west.) Het Tweede-Kamerlid van Rijckevorsel heeft aan de minister van Justitie ge vraagd of hij niet van oordeel is, dat het aan een berechting van de zaak-ma joor K. in volle omvang ten goede zou komen, indien daaraan zou voorafgaan een strafrechtelijke beoordeling van de feiten, waarvan worden verdacht de heren D. en Van B.. die bij de behandeling van de zaak-majoor K. in eerste aanleg als kroongetuigen van het openbaar ministe rie zijn opgetreden. (Van onze Haagse redactie). Vandaag zfln de meer uitgebreide cij fers omtrent de situatie op de arbeids markt in februari bekend gemaakt. Zoals wij reeds meedeelden, bedroeg het aan tal werkloze mannen en vrouwen vorige maand 130.907, Dit lijkt t.a.v. dc maand januari slechts een geringe stijging. Toen bedroeg dit aantal nl. 129.783. Het beeld wordt echter minder gunstig wanneer men in aanmerking neemt, dat het z.g. niveaucijfer van de werkloosheid, dat normaal jn februari een daling ver toont, van 81.000 in januari tot 89.000 in de vorige maand is gestegen. De oorza ken hiervan worden geweten aan de al gemene financieel-economische toestand, de gevolgen van de repatriëring uit In donesië voor de arbeidsmarkt en de on gunstige weersomstandigheden in de laatste week van februari. Het aantal theoretische werklozen ten gevolge van de werktijdsverkorting be de met het oog op de hieraan verbonden droeg 10.750 (januari 10.000) waarbij er een beslissing genomen omtrent de uit breiding van het aantal aanvullende wer ken, waarop werklozen te werk kunnen worden gesteld. De minister van Justitie heeft besloten een commissie in te stellen met de op dracht het gehele vraagstuk van de lote rijen en de daaraan verwante cc: /itei- ten in beschouwing te nemen en hem, me- algemene belangen op maatschappelijk en geestelijk gebied, van advies te dienen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten in de vergadering van a.s. woensdagavond te beginnen met de be handeling van de nota inzake het melk en zuivelbeleid. 2.234.954 uren minder dan normaal per week werd gewerkt. Enig herstel in de arbeidsvoorziening was er merkbaar In de kledingindustrie, waarschijnlijk ten gevolge van de fabricage van voorjaars artikelen en in de schoen- en lederwa- renindustrie. Slechter werd de toestand in de textiel-, metaal- en meubelindu strie. De situatie in de bouwsector bleef praktisch ongewijzigd. Hierbij komt nog, dat het aantal overuren dat ln januari nog 450.000 was, in februari is teruggelo pen tot 410.000 uren. Vandaan wordt door het Coördinatiecollege Openbare Werken Na een verblijf van enige weken aan de Franse Rivièra is Bondskanselier Adenauer weer in Bonn teruggekeerd. Hij kwam gisteren per trein in Bonn aan en werd o.m. verwelkomd door acht van zijn kleinkinderen. Adenauer was bruingebrand en zag er gezond uit- Op de onbewaakte overweg te Glimmen in Haren (Gr.) is gisteren een tractor met aanhangwagen van een kwekerij door een trein gegrepen en totaal vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De aanhangwagen was met de wielen tussen de rails vastgeraakt. De bestuurder van de tractor, de 25-jarige L. T was nog de trein tegemoet gerend om de machi nist te waarschuwen, maar ofschoon deze uit alle macht remde, kon hij een botsing niet meer voorkomen. Dag Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, heeft op ee; persconferentie als zijn mening te kenne' gegeven dat een topconferentie heel goed op het hoofdkwartier van de V.N. kar, worden gehouden. Hij voegde er evenwel aan toe, dat hier over geen enkel contact met hem was op genomen en dat hij ook niet van zins wa - zich „hier voor te spannen". Communistische en katholieke afge vaardigden in het Italiaanse pariemer' zijn donderdagavond handgemeen gewor den bij het debat n.a.v. een beschuldi ging van communistische zijde dat d priesters zich mengen in het politiek leven in Italië. Op het alarmsignaal ren ~.n de kamerbewaarders naar binnen Zij wisten de vechtenden te scheiden- Het rumoer begon toen de minister van Buitenlandse Zaken, Fernando Tam- broni, de beschuldiging van de commu nisten verwierp, dat de geestelijkheid e- de Katholieke Actie zich bemoeien me' de activiteit van de politieke partijen in Italië en in het bijzonder invloed wil len uitoefenen op de komende algemer verkiezingen. Tambroni, die zich met moeite ver staanbaar kon maken, verklaarde d het in 1979 tussen de H. Stoel en de If; liaanse staat gesloten Verdrag van La teranen de geestelijkheid n iet verbis politieke activiteiten te bedrijven r - slechts bepaalt dat de geestelijkheid geer actieve ro] in georganiseerde politiek- partijen mag spelen. Een communistische motie tegen d inmenging van de R.-K. Kerk in staats zaken" werd door de kamer verworpen Deze motie kreeg ook de stemmen va- de Nenni-socialisten. De christen-demo craten en de rechtse partijen stemde tegen- terwijl de sociaal-democraten zie'-, onthielden. Twee inwoners van 't Zandt (Gr.) moes ten op 18 oktober van verleden jaar aldaa' een kraan lossen van hun vrachtauto. Z spanden daar oe een draad dwars ove: de_ weg met het gevolg, dat een motor rijder tegen deze draad aanreed en zo danig werd gewond, dat hij aan de ge volgen is bezweken. Gisteren heeft de rechtbank te Groningen het onvoorzichti ge tweetal veroord-eeld tot een boete van f 150- en een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1