met helicampter spelevaren IN WATER EN LUCHT Tflcntied „True as a Turtle" van Wendy Toye Toen Algiers Frans werd FILMS DE BOEKHANDEL nooit fijner Keur van boten op de achtste Hiswa-expositie in RAI-gebouw DEN HAAG TOOIT ZICH MET KLEURIG FEESTGEWAAD deze week en het gelaat der steden Televisie kijkers HOFNAR genieters en in de lucht Nieuwe regeling voor collectieve contracten Voor het bezoek van het Britse koningspaar Congres over de Nederlandse taal Duitse filmcomedie uit Pinewood-studio's Professor Bruno Zevi in ons land otfff - HOFNAR RIGOLETTO 27ct SUPER BOLKNAK fS boorden VRIJDAG 7 MAART 1958 PAGINA 3 VARENDE BUNGALOW Snelle „catamaran' Pensioenverzekeringen Premiekorting bij hoge rente ÖER-EXAMEN ONDERWIJZERS Familiteiten gevraagd voor gezakten Model-show H.H. WIJDINGEN keelpijn „TRIBOLIUM" OP HET BUITENHOF door LOUIS BERTRAND Always smart and correct W1é»Uqi-. to 1 oilrl tor 7PP het scJliP zelf nog gokend en kon daarom AClVCll ItJ Id-IIU.^ ICI /SCC ilet werkstuk voltooien zonder de hulp (Van onze Amsterdamse redactie) handige lieden zullen binnenkort boven y,eerlands plassen kunnen vliegen in een e'Sengebouwd toestel, een watervliegtuig- dat bestaat uit een ruime, lichte twee- ®ersoonscabine. aan de bovenzijde waar- te een stel wieken is gemonteerd. Deze >eken worden niet zoals bij een heli kopter door een motor in beweging SeT>racht. Wanneer de straalmotor wordt kostart, schiet het toestel door het water ®n de wieken gaan dan door de lucht stroom draaien. Na een aanloop van zes- ,5 meter verheft het vliegtuig zich in de 'doht en kan dan een hoogte bereiken een- a tweeduizend meter. De Ian- f/dgsbaan bedraagt slechts vijf meter. e helicampter. zoals het toestel is ge doemd, is een van de attracties op de achtste HISWA-Watersporttentoonstelling, ^eibe vandaag in het KAI-gebouw te Am- Nam is geopend. Als het helicamptertype, dat overigens ?'«t nieuw of revolutionair is in Nederland js ingeburgerd, zullen de wieken voortaan j? iand. ter zee en in de lucht draaien. u<= liefhebbers van het „ruime sop" moe- ongeveer twee mille rijk zijn en hei ortrouwen kunnen winnen van de Rijks luchtvaartdienst. Wellicht vermogen zij zeilers op de plassen, wanneer het „€or niet meewerkt, aan wat wind te hei- Pen. Een andere opmerkelijke verschijning de expositie is de in Engeland reeds ekende varende bungalow. Het dek is sebouwd op twee drijvers, volgens het ®atamaran(vlot)systeem. De bungalow P^vat een van alle gemakken voorziene Salon, welke in een handomdraai is te Veranderen in twee tweepereoonsslaap- yeptrekken. Het dek biedt gelegenheid z;?' zonnen. Het vaartuig heeft 'n zeer ge- y*hge diepgang en kan niet zinken, omdat men gebruik heeft gemaakt van uiterst ücht plastic reddingboeimateriaal. De ?®nschaffingskosten van deze bungalow Slopen ruim negen mille. .Het catamaransysteem is ook toegepast Ui een zeilboot. Dit vaartuig kan men zelf «ouwen. In Engeland is het al zeer popu- jk'r. In Nederland varen tot dusver slechts hfie catamarans. Zij zijn bijna twee keer 7? snel als het traditionele type zeilboot tegen circa 25 km.) dat nochtans de J^ongstelling zal blijven trekken. Er ligt phieljk op de HISWA een keur van op tuigde boten van allerlei klasse te pron kte. Zij trachten de motorboten de loef te steken door sierlijkheid, van lijn en ohoonheid van kleur. Wie er de voorkeur aan geeft met een {Motorboot door het water te schieten, te in dezelfde ruime mate als de zeilers van tekeningen. Zelfs het interieur van de hutten heeft hij nagemaakt. Dat werk je kostte hem drie weken. Veertien dagen had hij nodig om de weeflijnen te stikken. Deze perioden zijn echter nog maar kort vergeleken bij de hele bouwtijd, In de hongerwinter van 1944 is „De Vrede" op stapel gezet. Elf jaar later legde de heer Brink pas de laatste hand aan het vaar tuig, dat voor hem zo'n plezierige vrije tijdsbesteding is geweest. De H(andel en I(ndustrie) op het gebied van S(cheepsbouw) en WAtersport) ex poseren tot en met 16 maart a.s. Zij bie den ruimschoots gelegenheid tot water tanden. Deskundigen van de A.N.W.B. en de Kon. Verbonden Ned. Watersportver enigingen zullen de bezoekers gaarne voorlichten over de grote recreatiecapa citeit van de plassen en wateren in ons land. Een aantal levensverzekeringmaatschap Pijen heeft een regeling getroffen voor nieuwe collectieve contracten, waarbij on dernemingen de pensioenverplichtingen, die zfj rechtstreeks of via een pensioen fonds ten opzichte van hun werknemers hebben, overdragen aan een levensverze keringmaatschappij- De nieuwe regeling houdt in de eerste plaats een technische herziening van de tarieven in. Uiteraard was het noodzake lijk bij de vaststelling van de tarieven uit te gaan van het gemiddelde rendement, dat blijkens de ervaring op lange termijn op de te beleggen premie-ontvangsten ge maakt kan worden. Zoals vanzelf spreekt, moest een veiligheidsmarge in acht geno men worden. Om te bereiken, dat deze marge in tij den van hoge rentestand binnen redelijke grenzen blijft, zal bovendien in nieuwe contracten een z.g. rentekortimgsclausu- le worden opgenomen. Dientengevolge zullen de maatschappij en een deel van de beleggingsvoordelen, die in een markt met hoge rente te beha len zijn. onmiddellijk aan haar relaties ten goede doen komen. Dit wordt bereikt door een van de rentestand afhankelijke kor ting toe te passen op de premies, die; in zo'n periode betaald moeten wo-rden. In het algemeen kan gezegd worden, dat dit kortingsstelsel gaat werken, indien het werkelijke rendement van een 2Vs pet in schrijving ïn het Grootboek der Nationale Schuld (N. W. S. boven de 3pet ligt. Het ild van de Tweede Kamer de heer Roosjen heeft aan de minister van On derwijs gevraagd of bij het aantal ge slaagde en afgewezen kandidaten bij het onderwijzers her-examen (oude stijl) kan mededelen en of hij bereid is aan de afgewezen kandidaten, van wie velen zich grote opofferingen hebben getroost om de studie voor onderwijzer te volgen, nog eenmaal gelegenheid te geven zich aan een herexamen te onderwerpen dan wel aan de afgewezen kandidaten, die hun studie wensen voort te zetten aan een kweekschool, vrijstelling te verlenen van het volgen van de eerste leerkring. *ijn ogen „goede kost" geven. Er ligt ranke snelboot voor anker, welke ge- van aluminium is vervaardgd. Er i in salonschepen en kleinere motorjach- „te van allerlei type. De beoefenaar van e Watersport vindt op deze HISWA-ex- U^itie al wat hij begeert, aantrekkelijk ^gesteld en in vele variaties. Hij zal ge- Ul r worden welke mogelijkheden het <astic als bouwmateriaal biedt. Er is zelfs V <r«n acht meter lange plastic motor- niser in de vaart gebracht. w0p de tentoonstelling zijn ook enige jukstukken van modelbouwers te zien. jj.® heer W. T. B. de Ruyter uit Vlaar- e,ngen werd winnaar van de model-wed- jUjd met het jacht „Speldengeld", dat v 1 in de schaal 1 op 20 naar het voorbeeld go*1 een werkelijk bestaand schip heeft (Construeerd. De heer J. Drop Brink j. 1 Amsterdam bouwde naar het voor- 3o®'d van een oude foto in de schaal 1 op jo„ de schoener „Vrede", welke tussen yj 4 en 1900 in geregelde dienst heeft ge- r®n tussen Vlaardingen, Oporto, Lissa- h en de Middellandse Zee. Hij heeft (Van onze Haagse redactie) Den Haag maakt zich op, om het Engelse koningspaar op 26 maart zo vorstelijk mogelijk te ontvangen. Maandenlang hebben binnenskamers de voor bereidingen geduurd, om de stad in een feesttooi te steken die uitdrukking geeft aan de vreugde van de Hagenaars over dit bezoek. Den Haag neemt een zeer belangrijke plaats in op het drukke programma, dat koningin Elizabeth en prins Philip te verwerken krijgen.. Het bezoek aan het Gemeentemuseum, het diner in de Trèveszaal, de recepties in de Ridderzaal en in het gebouw van de Dierentuin en tenslotte het verblijf in paleis Huis ten Bosch bieden de vorstelijke bezoekers de gelegenheid een groot deel van de stad te zien. Gezien de lange routes, die de koninklijke stoet zal volgen, heeft de commissie die is belast met de versiering van de stad, zich bepaald tot enkele belang rijke ornamenten, die, naast de traditionele vlaggen, bloemen, oranjeballons en het floodlight, het stadsbeeld zullen beheersen. De Belgische Vereniging voor Be schaafde Omgangstaal organiseert ter ge legenheid van de Wereldtentoonstelling 1958 op 7, 8 en 9 juni een congres over de Nederlandse taal, met als thema: „De mens en zijn taal". Twee Belgische, twee Nederlandse en twee Zuidafrikaanse sprekers zijn uitgenodigd. Dr. M. van Haegendoren, voorzitter van de stichting „Lodewijk de Raet", dr. O. van Spitaels, directeur-generaal van economische zaken van Belgisch Kongo, prof. dr. W. G. S. Hellinga, hoogleraar te Amsterdam, prof. dr. L. C. Michels, hoog leraar te Nijmegen en prof. dr. W. J. du Perlank, hoogleraar te Stellenbosch (Zuid-Afrika) hebben hun medewerking reeds toegezegd. Op zondag 16 maart a. s. zal mgr. W. Mutsaers. bisschop van 's-Hertogen- bosch, de wijding van het H. Priester schap toedienen in de kapel van het Moe derhuis der Zusters Franciscanessen te Oirschot aan de navolgende theologanten der paters Montfortanen: A. Melz, Chem nitz; J. Ruhs, Ottersum; G. Schrama, Voorschoten; J Sijm. Wervershoof; J. Schrama, Voorschoten; J. Braken, Gul pen; J. van Loo, Heer; J. Even, Koog aan de Zaan; Ch. Voncken. Gent, België; P. Out, Volendam. J^eltabl. helpen direct Zo zal op het Buitenhof een 30 meter hoog gevaarte verrijzen, dat men „tri- bolium" heeft gedoopt. Het bestaat uit stalen steigers met een houten bekleding, wit geschilderd en voorzien van duizend lichtpunten. Aan dit imposante gevaarte zijn schilden bevestigd, waarop de letters ER zullen voorkomen, de initialen van Elizabeth Regina. De lichtjes zullen af wisselend aan. en uitgaan. Het geheel zal iets van het abstracte monument voor de Bijenkorf in Rotterdam weg hebben. Het bouwen van dit ornament gal tien dagen in beslag nemen. Op de Korte Voorhout, schuin tegen over de Koninklijke Schouwburg, zal men maandagnacht beginnen een 18 meter hoge erepoort op te richten, die bestaat uit twee enorme houten bogen. Tussen de bogen worden stalen driehoeken aange bracht. waaraan verlichte ballonnen han gen. Binnenin wordt een vier meter hoog schild opgehangen, waarop eveneens de letters E en R prijken. Het. drie ton zware gevaarte i« voorzien van een verlichting, die geleidelijk aan en uit gaat, zodat men de boog als het ware in het donker ziet groeien. Met een 22 meter hoge kraan zal deze boog worden geplaatst. Netten en tonnetjes Een derde markante versiering zal ko men bij het Palacehotel in Scheveningen. Aan de Gevers Deynootweg zal de ko ninklijke stoet de 26ste maart, komende van het duinpad in Wassenaar. Scheve ningen binnenrijden. Kleurige vlakken, bevestigd op stalen buizen, waarop ook weer het, embleem ER voorkomt, zullen een kleurrijk ornament vormen, dat ter stond bij het overschrijden van de ge meentegrenzen reeds de aandacht zal trekken. De Schevenimgse gemeenschap zelf zal dan nog bij de oude vissershaven een versiering met netten en tonnetjes optrekken, terwijl ook de schepen In de haven gepavoiseerd zullen zijn. Langs de routes van de stoet zullen 10o Engelse en 500 andere vlaggen worden opgesteld. Dit is twee maal zoveel als Den Haag ooit heeft gekend. Ook het Plein, dat bij versieringen nogal eens wordt verwaarloosd, zal getooid zijn met vier kleurige en verlichte pylonen van elk zeven meter hoogte, die tevens van een bloemvensiering worden voorzien. De Britse filmkomedies bekleden speciale plaats in de cinematografie. Zij hebben een eigen humor, die spot met de typische Engelse volksaard en op een milde, ironiserende manier de hebbe lijkheden van de Engelsman over de he kel haalt. Het laatste produikt, dat in ons land zal worden vertoond onder de titel „Lang zaam maar zeker" is helaas ni^t met een juiste vlag uitgerust, want de oor spronkelijke titel „True as a Turtle" dekt veel beter de lading. Het gaat namelijk om de liefhebberij, met een Op het. ogenblik vertoeft voor korte tijd in ons land professor Bruno Zevi, hoog leraar in de architectonische faculteit van de universiteit, van Venetië. Prof. Zevi is naar Nederland gekomen op uitnodi ging van de „Institute Italiano di Cul- tura per i Paesi Bassi" en van de Bond van Nederlapd&e architecten. Tijdens zijn verblijf hier te lande houdt professor Zevi drie lezingen en bezoekt hij verscheidene scheppingen van moder ne Nederlandse architecten. Vandaag brengt hij een bezoek aan Rotterdam. Professor Zevi heeft aan de „Harvard University" architectuur gestudeerd als leerling van de bekende Duitse hoog leraar Walther Gropius. op!* geniet", of ondergaat, op zijn eigen manier de liefhebberij van het zeilen in n zee. Beeld uit „True as a Turtle", een filmkomedie van de Britse regisseur Wendy Toye ROMAN UIT HET REVOLUTIEJAAR 1830 in een strikt historische omlijsting. (van de Académie Fran^aise) Nederlands van F. J. Wahlen 57). In 'n flits zag hij, hoe die afschuwelijke zaak ge beurd was. Nog trachtte hij de ring van haar lip pen weg te trekken - maar reeds was het lichaam in de verstijving van de dood.. Naast haar, op een sierlijk speeltafeltje, bemerkte hij nu een niet gevouwen briefje, op in 't oog vallende wij ze daar neergelegd. Er stonden maar enkele re gels op, geschreven met onzekere hand: „Messaoud, o mijn ziel, met vreugde zou ik ge storven zijn om je te bevrijden van een vreselijke zorg en om je te helpen bij het verkrijgen van een eigenmachtisgebied. Maar waarom moet ik nu sterven op fiet ogenblik dat ik begin je lief te hebben" Die wanhopige woorden - het gezicht op die dier bare overledene wier gelaat reeds van marmer in een lijkkleur overging - die bruuske vernieti ging zijner levende liefde - dat alles zweepte hem op tot een naamloze woede tegen hen, die voor de ze katastrofe verantwoordelijk waren. Niets zag hij meer dan zijn dode. De vriendelijke woorden en beloften van de generaal vergat hij, zijn plech tige eed op het sterfbed van Amédée herinnerde hij zich niet meer, hij vergat alle eerzuchtige dromen. Dat alles wierp hij in de grondeloze af grond van een verleden, dat voor altijd hatelijk in zijn herinnering zou blijven. Daar was in zijn hart geen plaats dan voor woedende haat, onblusbaar. Zonder omzien en met driftige stappen, alsof hij de vervloekte vijand reeds met de voeten wil de vertrappen, liep hij de trappen van de harem af en vluchtte als een bandiet uit deze villa, waar hij onuitsprekelijk gelukkig was geweest en waar hij in der eeuwigheid niet zou weerkeren Ahmed wachtte hem op in een bocht van de kreek, tussen de rotsen. Zij sprongen in de bark en 's anderendaags, na een nacht van helse kwel ling ging Messaoud bij de monding van de Har- rach aan land en vluchtte naar Kabylië. Enkele maanden later voegde hij zich bij de emir Abid-El-Kader in het Sersou-gebergte, die de heilige oorlog tegen de Ongelovigen had uitge roepen. Voortaan zou Frankrijk geen onverzoen lijker en onbuigzamer vijand hebben... DE WITTE LELIEVLAG VERTRAPT Terwijl Messaoud, door wrok en momentele verstandsverbijstering na zijn tragisch geëindigd liefdesavontuur vertalind, zich in de miserabelste en meest uitzichtloze guerilla-acties stortte, kwam generaal de Bourmont geleidelijk tot rust en kalm te. Na zoveel onrust en agitatie, in zijn taak en als vader ondervonden waarbij de herinnering aan zijn zoon Amédée altijd vers bleef en pijnlijk, had hij enkele dagen van oprechte levensblijheid en ware triomf kunnen genieten. Die laatste weken van juli 1830 waren zwaar van onheilspellende gebeurtenissen, zowel voor de monarchie als voor het succes van zijn Alge rijnse campagne. Een rampspoedige stormwind was opgestoken tegen het embleem der Leliën van Frankrijk, het eeuwenoude heraldische wapen der Franse Bourbons. Maar door een ironisch lotsbestel schenen de aanstaande slachtoffers der revolutio naire gebeurtenissen als met blindheid geslagen, tot op het fatale ogenblik. In de hofkringen te Saint Cloud, ver van het gistende Parijs, heerste prettige opgewektheid en vertrouwen in de toe komst... In de Kasbah te Algiers begon generaal de Bour mont nog onder de bedwelming zijner onverhoopt gemakkelijk verkregen successen, zich te vermei en in het ontwerpen van nieuwe krijgsplannen, wier chimerische onwerkeliikheid hii weldra zou on dervinden. Niettemin, voor enkele dagen kon hij zich gelukkig wanen; had hij zijn grote doel niet be reikt? De Dey Hussein zat goed en wel op het cam pagne-dek van de „Jeanne d'Arc" de kust rond Pal- ma te bewonderen; weldra zou hij in Napels lan den. De Turkse militie, ontwapend, deelde het lot van haar souverein. De gehate Janitsaren werden op vrachtboten overgebracht, die naar de Levant koersten. Zodoende was Frankrijk tenslotte, zo als de opperbevelhebber het ook had bedoeld, de enige gezagsdrager in Algiers geworden. En hier in was de Bourmont vooral handig diplomaat ge bleken, dat hij had weten gedaan_ te krijgen, Hus seins vertrek volkomen vrijwillig te doen zijn; een zich terugtrekken, dat in niets verschilde van een absolute troonsafstand. Mochten daarna Enge land of de Porte te Konstantinopel nog protesteren zouden zij handhaving van het Regentschap Al giers eisen dan zouden er zulke voorwaarden kun nen worden gesteld, dat zij te enen male onaan vaardbaar geacht werden, zodat de toestand voor onbepaalde tijd zou blijven voortbestaan. Te zelfder tijd en onder instemming van het mi nisterie te Parijs, organiseerde de opperbevelheb ber twee uitbreidings-expedities, beide zorgvuldig voorbereid: één tegen Bóne (oostelijk van Algiers, halverwege Tunesië) en de andere tegen Oran (westelijk, halverwege Marokko). Dan moest er een doorbraak worden gemaakt in het Mititdja, teneinde de. verbindingen tussen Algiers en zijn plattelands-omgeving veilig te stellen, alsmede die met het ondoordringbaar binnenland. Ook wachtte men op een gunstige gelegenheid om naar Blida op te kunnen rukken. En zo tekende zich het toe komstige Algerije dat der twintigste eeuw reeds in grote lijnen af in de schetsplannen van generaal de Bourmont! Deze kon dan ook volop tevreden rijn over zijn gedane werk de in zo'n korte tijd voltooide of ontworpen penetraite-taak. En zo had koning Char les X, om een zo briljant welslagen als het ware te bekronen, de generaal een maarschalksstaf willen verlenen. Terwijl dan de Bourmonts oudstezoon, Louis, van de Afrikaanse oever de Middellandse Zee overstak met alle op de vijand veroverde vlag gen en standaarden, teneinde ze triomfantelijk on der de Koepel der Invalides te doen plaatsen, bracht een specjale afgezant uit Parijs namens Z.M. Charles X dit benijde waardigheidsteken van maarschalk van Frankrijk naar Algiers, tegelijk met het posthuum toegekende Kruis van de H. Lo dewijk vor zijn gesneuvelde zoon Amédée: zwaar gewond in een gevecht met de vijand bij Sidi-Kha- lef en kort daarop overleden in het veldhospitaal van Sidi-Ferruch", luidde het begeleidende docu ment. (Wordt vervolgd) jacht Het Kanaal over te steken, of lie ver gezegd, om van Engeland uit naar Frankrijk te varen, daar in een Casino wat geld op te maken en dan de terug tocht weer te aanvaarden. Het schip, dat in deze film van Wendy Toye de hoofd rol speelt, heet „Turtle" en deze naam is in alle opzichten toepasselijk, want het is een oud schip, dat rich voortbeweegt met de snelheid van een schildpad. Een jong echtpaar brengt de huwelijks gedwongen door od dit jacht, omdat de jonge echtgenoot zijn superieur niet wil en kan teleurstellen. Hij scheept zich met vrouw en een paar anderen in op de Turtle en zowel de samenstelling van de bemanning als de kwaliteiten van het schip zijn van dien aard. dat een uiterst amusante film uit de Pinewood-studios is gerold. Aan boord bevindt zich de „kapitein", een man die in het dagelijkse leven ui terst gedwee en onhandig is, maar die aan boord zjjn onhandigheid weliswaar niet geheel kan verloochenen maar zijn bleuheid in krachtige bevelen wegcom- penseert. Zijn vrouw doet alles, wat haar wordt opgedragen en zij verbaast zich overniets. Dan is een jonge vrouw, die de schaarse ruimte onderdeks vult met een uitgebreide garderobe en die zich heeft verheugd op een luxe tocht en ook nog een jongeman, die later blijkt een verzekeringsdetective te zijn. om het echt paar eigenaar van het schip te schaduwen. Waarvoor, willen wij in het midden laten, want dat zou hier niet op zijn plaats zijn om te onthullen, omdat dan veel van de charme van dit pseudo- detectivespel verloren zou gaan. De film laat zien de mens in een bi zarre situatie. Duidelijk komt naar vo ren. welke ontberingen de opvarenden moeten lijden, omdat zij zich eenmaal als hobby hebben gekozen om met een oud zeiljacht te gaan varen in plaats van met een plezierig comfortabel motor- schip- De spot met de sportieve geest van de Engelsen is juist door de tegen stellingen. die de regisseur toont, aller-' verinakelijkst. Natuurlijk komt er panne. Natuurlijk worden een paar bemannings leden doodziek van de slakken, die zij in Frankrijk hebben gegeten. Een natuur lijk komt alles goed terecht. Het is echter niet zozeer de inhoud van hetgeen verteld wordt, dan wel de lichte toets en de uitermate geestige dia-: loog en mimiek, die ook nu weer de film tot een verukkelijk produkt heefl gemaakt. Daarbij komt als gunstige omi ik i e-f standigheid. dat de regie ervoor heeft ge-; zorgd. het geluid op een geestige, func tionele manier toe te passen. Verwacht niet een briljante montageij* l'jlj j verwacht ook niet een frapperende foto-fte fL" grafie. Maar geniet v^n de tekst en var. de situatieschildering, die sober en raak is. Recht op de man af. met af en toi wat de toneelspelers „Schmiere" noe men, wat effect omwille van het effec maar nergens is het grof, banaal of StoJ," rend. Daarbij komt. dat men voorziet*,:™ wat moet gebeuren, zodat in het middefFÏ'fff 1 van de film even de aandacht dreigt U verslappen. Maar er ontstaan dan weei ij snel nieuwe situaties om een herhaling të'j i j voorkomen. Met deze film zal het nieuwe filmthea ter in Amsterdam, gesitueerd in het voor malige Leidsepleintheater. openen. Eensi inzet, die voortreffelijk is en waarmedï'GT velen allergenoeglijkste momenten kun nen beleven. Wanneer gij op toeristisch avontuur gaat en weten wilt wat een stad betekent, kijk dan niet alleen naar haar oude en nieuwe bouw kunst, naar haar verkeers drukte, haar koffiehuizen en theaters, en naar het voorkomen en de houding van haar politiekorps, maar kijk voor al ook naar haar boekwinkels. Deze toch verzichtbaren meer van haar be lang als geestelijk brandpunt, als cul tureel centrum, dan het aantal scho len en wetenschappelijke inrichtin gen waarover de reisgids spreekt. Vooral bij een vluchtig bezoek aan een vreemde stad zal haar geestelijk „gelaat" zich het duidelijkst vertonen in de kwaliteit van haar boekwinkels. Ik heb dit toeristische recept op rei zen buiten de grenzen dan ook steeds met vrucht toegepast, en het lijkt mij voor binnenlands gebruik niet min der doeltreffend. De ware boeken liefhebber heeft dit advies trouwens niet nodig; hij kan zich immers niet verplaatsen in de bewoonde wereld zonder uit te zien naar de dingen die zijn innige belangstelling hebben. Meestal zwicht hij, gedreven ook door de wetenschap dat de rechtgeaarde boekhandel wel zijn gezicht in de etalage heeft maar zijn ziel en in tiemste atmosfeer in de winkel zelf. Ja, hij weet een wereld te betreden die, bij alle verschil, in Parijs of Bor deaux, in Frankfort of Munchen, in Wenen, in Brussel en Amsterdam ge lijkenis vertoont, een wereld waar mee hij vertrouwd is, al blijven er eindeloze gebieden te ontdekken en ongekende avonturen te beleven Hij treedt die wereld binnen met het be sef er in elk geval rijker vandaan te zullen komen. Want sinds er in elk beschaafd land uitgaven bestaan, waarvan de prijs die van een pakje sigaretten nauwelijks overtreft en be neden de aanschafkosten ligt van, zeg tien behooorlijke sigaren, heeft hij alle economische overwegingen man moedig terzijde geschoen. Hoewel..., ook zonder dat, placht, pleegt en zal hij van elke reis met meer boeken plegen thuis te komen dan hij mee genomen heeft. Dit is nu eenmaal het lot van degenen, die de vriendelijke waanzin der altijddurende verliefd heid op het boek kennen, welke ten slotte de ware boekenliefde is. Zoals gezegd, betekent het bezoek aan een boekhandel met de goede at mosfeer voor de liefhebber steeds een verrijking. Want ook als hij, om ove rigens onverklaarbare redenen, niet tot aankopen overgaat, is het zien van boeken, het herkennen van oude en ontdekken van nieuwe, het snuffelen en vergelijken, in een daartoe be stemd en met smaak ingericht win- welmagazijn een geneugte op zich zelf. Dit is trouwens het voornaam ste motief van zijn aanwezigheid daar Hij kwam niet voor een bepaald boek vooral niet als hij in een vreemde staa J aan het flaneren is; „bepaalde" boe ken koopt hij thuis, bij zijn uitverko ren boekhandelaarHij kwam maatil eens kijken, om de atmosfeer op t nemen, principieel en van harte bei reid tot de aanwerving van enige „on bepaalde", liefst menskundige ge schriften, die hij als stille trofeeën za meevoeren. Hij kwam eigenlijk ooi om de stad, waar hij bij toeval of op zet vertoeft, enigszins van de „bin- nenzijde" te leren kennen. Want zelf. de meest internationaal georiënteer de boekhandel heeft hog iets plaat selijks, waaraan men spoedig be merkt of men zich in een handels centrum, een overwegend techniscl of een universitair milieu bevindt Er bestaan ook boekhandels die eet louter toeristische omgeving weer spiegelen, maar deze vermijdt de lief hebber omdat ze hem niets te ver- tellen hebben. Hij zoekt het eigen aardige dat, wonderlijk genoeg, ziel overal handhaaft op een gebied waa de gelijkschakeling, theoretisch, eet volstrekte mogelijkheid is. Theore- tisch kan men in elke goed ingericht» boekhandel, elders en hier, alle boe ken krijgen die in de handel zijn. It de praktijk komt er van deze theoril niets terecht, en niet alleen omdat e; fe veel uitgaven zijn en specialiserini dus geboden is. Het is zo, dat men in Delft en Maas tricht precies dezelfde Aafjes, Buning Roland Holst of Vestdijk kopen kar. als in Amsterdam en Rotterdam, oir alleen deze steden te noemen. Maat toch is er overal verschil, ok al vind: men overal vanzelfsprekend onze be kende dichters en romanschrijvers te rug. Dit verschil zit in het plaatselijM ke en persoonlijke bijmengsel, als il het zo eens noemen mag, bij het al- gemeen bekende. De dosering buiten landse literatuur, de keuze kunstuit gaven, plaatwerken eventueel, de fol kloristische inslag (waarom niet?) de curiosa, het zijn alle elementen die eindeloos gevarieerd kunnen wor4 den en zich dan ook in de grootstë verscheidenheid voordoen. Om nog van de presentatie, die de eigenlijke atmosfeer bewerkstelligt, ie zwijgen. En omdat die atmosfeer ten nauwste samenhangt met het geestelijk leven ener stad, zijn de representatieve boekhandels overal de aangewezen pleisterplaatsen voor het intellectuele toerisme. Wanneer gij dus op reis gaat en steden aandoet, dichtbij of ver weg, ontzeg u dan niet het verfijnde ge noegen, dat het bezoek aan een stijl volle boekhandel u verschaft. Gij zult er meer leren dan van een bezoek aan het beste eethuis en vindt er ook de beste „soevenirs".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3