Belangrijke uitbreiding van Philips in gebruik genomen i Minister Zijlstra: „Hopelijk een lente-symptoom" Volgende week begint Woning- tiendaagse in ons land Verhouding K.L.M.-directie en vliegers verscherpt „SAYONARA" van Joshua Logan FILMS PARTIJ ffiontki n Nieuwe loten aan een oude stam Gemengd huwelijk deze week afgewezen Woud van kolommen Film over de verbroedering van Amerikanen en Japanners VRIJDAG 14 MAART 1958 PAGINA 3 Winterse kilte Overgangsperiode Grootste van Europa Koningin bezoekt door werkloosheid getroffen gemeenten Postzak gestolen op Schiphol De AKU-brand TOCH NOG SCHADE VAN EEN TON Ruimte en fleur in t interieur Salariskwestie niet het enige probleem Ministerieel advies Meer KLM-diensten op Sydney Onderhandelingen verlopen moeizaam Sterke stijging in West-Duitsland Kleur en authenticiteit Bonjour Tristesse" Studie van de „behoefte,> Nederlandse autodieven in België veroordeeld Sneeuw vertraagde luchtverkeer Water in Indonesische wijn bloemencorso aalsmeer Dit jaar historische motieven AUDIËNTIES Weg keelpijn Nederlanders maakten bombardemnt op Boekittinggi mee Nu weer in het vaderland Lenteboden laten op zich wachten 7i'. Vdens een bezoek, aan de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft de minister van Economische Zaken, prof. J. Zijlstra, donderdag een nieuw ontwikkelingscentrum voor glasprodukten en een nieuive fabriekshal van de machine- 'fbriek geopend. Deze foto laat zienhoe de minister (derde van rechts) tijdens een rondgang door de proeffabriek belang. tellend keek naar een employé die bezig was een beeldbuis voor een televisietoestel te vervaardigen uit gloeiend glas. (Van onze verslaggever) EINDHOVEN, donderdag. JVVEE BELANGRIJKE UITBREIDINGEN van het Philips gebouwen complex Eindhoven brachten de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, pe vandaag, op de officiële „doopdag" als peetoom van deze nieuwe gebouwen ^ngeerde, ertoe te gewagen van „nieuwe loten aan een oude stam". Er lagen s'echts enkele uren tussen de tijdstippen, waarop de uitbotting van beide loten Officieel werd: in de ochtenduren knipte de bewindsman het lint door van het Jheuwe, ultra-moderne glaslaboratorium en 's middags om drie uur ontsloot ~}<1 de deur van de nieuwe Philips Machinefabriek, het langste gebouw, dat na oorlog door Philips werd gebouwd. Overal op de Philips-terreinen wapper en vlaggen op deze belangrijke dag. Nieuwe loten waren plechtig aan de ?hde stam toegevoegd. En de peetoom-minister wenste intussen, dat dit voor- Jaarsverschjjnsel óók een lente-symptoom zou betekenen voor onze nogal kille nationale economie. nieuwe machinefabriek beslaatr ,on- «eveer 20.000 vierkante meter bedrijfs- Uirnte e<n kan bijna 700 man met machi na) - - 270 onderdak verlenen. Het gebouw is meter lang en 67,5 meter breed. On- de fabriek bevindt zich een kelder kaste van ongeveer 10.000 vierkante me- ?e vloer in de machinehal rust op een g °bd van kolommen: hierdoor is het mo- ki de machines direct op de (met hou- j?1 strookjes bedekte) vloer geheel tril- ogsvrij op te stellen. E>ank zij het z.g. „shed-dak" ontvangt ?.e enorme ruimte uitsluitend noorder- "cht. Bij de fabricage van metalen Wodukten, waarbij het vaak aankomt nauwkeurigheden van duizendste 'billimeters, is direct zonlicht namelijk °bgewenst. een inleidend woord door ir. F. Phi- ys die memoreerde, hoe deze machinefa- JHa k is gegroeid uit reparatiewerk- lwats voor (door andere bedrijven gefa- Sjr10eerde) machines, hield minister Zijl- t a een korte toespraak, waarin hii zei o^L^open, <jat lentesymptoom in de v «erneming Philips symbool mag zijn V'a wijken van de, wat winterse kilte, h„,a,rmede wij in onze nationale economie üoen te Md kampen. verkeren thans in een situatie", as de minister, „waarin de afzet op binnenlandse markt minder gemakke- t gaat. Een dergelijke adempauze in de ^..Jjomische ontwikkeling is haast onver- du, Ük en ZÜ 's» wanneer zfl niet te lang Hgjy, ook niet zo ongezond, omdat zjj sa- e"d werkt na de overspanning in ons ^komische leven. Doch we moeten er ft op bedacht zijn, dat d e bevolkings- gt ons in dit opzicht zeer weinig respijt g ft- De expansie moet doorgaan om een sjtJst)ge structurele werkegelgenheids- Mie te handhaven. Dj?® minister ging ook in op de beteke- van het vakmanschap in deze tijd van l^Pfhatisering en mechanisering. Hij ge- hlk® niet, dat de huidige arbeidende te y® zich tot evenbeeld of ondergeschi'k- ®n zijn machine zou hebben gevormd. yeleer moet men de klassieke bgs band als een overgangsperiode trouwen naar een veel vollediger me- onplsering en automatisering, waarbij de V^hoolde routine-arbeid verdwijnt en hr^bSen moet worden door hoog en zeer V6],® geschoolde arbeid, nodig voor het hg aardigen en bedienen vap de moder- tTii,?pParatuur. De automatisering in de (list zin 'c^'es woord", zo meende de mi- bei,?1'' „zal in sterke mate de routine-ar- eljf®n daarmee de ongeschoolde arbeid "meren." p. deze toespraak verklaarde hii de We fabriek voor geopend en maakte het gezelschap genodigden, onder wie zich o.m. de commissaris van de Koningin in de provincie Noord Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, de burgemeester van Eindhoven, mr. dr. Ch. van Rooy en di rectieleden van Philips bevonden, een rondgang door de grote hal. Het nieuwe glaslaboratorium, dat in de ochtenduren werd geopend, is het groot ste in zijn soort in Europa. Met de inge bruikstelling ervan is thans de kroon ge zet op een ontwikkeling, waarover in 1916 de eerste vlam letterlijk en figuurlijk werd ontstoken. Het laboratorium bestaat uit een chemisch en analystisch gedeelte een optische slijperij, een polijsterij, een meet-technische afdeling, een fysische afdeling en een tekenkamer. Daarnaast bevinden zich in de proeffabriek een smelt- en een warmtelaboratorium, de technologische afdeling en de prototype werkplaats, inwelke laatste machines worden gemaakt, die in de tekenkamer geconstrueerd zijn. Gezien de veelheid van. laboratoria en de uitgebreidheid van de werkzaamheden, die daarin worden verricht, wordt de nieu we aanwinst van de glasfabrieken „glas ontwikkelingscentrum" genoemd. Men houdt zich hier namelijk bezig met het fundamentele, gerichte onderzoek van glasbereiding en vormgeving, van de ver werking van glazen onderdelen tot de eind- produkten toe, van de gedragingen van het glas en de produkten, alsook met de routinemetingen en het daaruit voortko mende technische onderzoek en de mecha nische ontwikkeling. Deze laatste groep omvat het ontwikkelen of verbeteren van machines, onderdelen en ovens. Door de nieuwe opzet zal het glasont wikkelingscentrum, naar men verwacht, een aanzienlijke bijdrage kunnen leveren tot verruiming van de kennis van glas en zijn gedragingen, de bereiding en vormge ving ervan, alsmede aan de ontwikkeling van nieuwe glassoorten. H.M. de Koningin zal op dinsdag 18 maart a.s. een bezoek brengen aan enige der in het bijzonder door de werkloosheid getroffen gemeenten in de drie noorde lijke provincies. Het ligt in het voornemen van H.M. binnenkort ook aan de provincie Noord-Brabant een dergelijk bezoek te brengen. De rijkspolitie op Schiphol stelt een on derzoek in naar de dader van een dief stal van een postzak. Deze is zaterdag avond met de gewone lijnmachine van Parijs naar Amsterdam gezonden. Per soneel van de luchthaven heeft de zak la ter leeg in een van de toiletten gevonden. Brieven lagen er bij. Het personeel van Schiphol heeft toen de rijkspolitie van de vondst in kennis gesteld maar in het hui dige stadium van het onderzoek kon men geen nadere inlichtingen verstrekken. (Van onze correspondent). De brand, welke vorige week in de nieuwbouw van de A.K.U. te Arnhem heeft plaats gehad en waarbij ogenschijn lijk geen grote schade werd aangericht, blijkt achteraf toch nog een schade van ongeveer een ton te hebben veroorzaakt. De schade aan het gebouw beperkt zich weliswaar tot het afspringen van het beton van de bewapening, maar aan mate riaal ging ongeveer voor honderdduizend gulden verloren. (Van onze Amsterdamse redactie) Volgende week donderdag 20 maart be gint in geheel Nederland de „Tiendaagse voor de Woninginrichting"; voor de zesde maal al. Behalve met vlaggen, affiches en speciaal verzorgde etalages, zal ook aan de voorlichting ruimschoots de aan dacht worden geschonken. Naast kleine individuele exposities worden grote ten toonstellingen georganiseerd in Arnhem („De woning van heden", in Musis Sa crum), in Amersfoort en in Nijmegen („Stijl en Sfeer"). In tal van plaatsen zo als Leiden, Vlaardingen, Apeldoorn, Amersfoort en Emmen worden forum avonden over de woninginrichting gehou den en in Zeist b.v. zullen niet minder dan zes modelwoningen te bezichtigen zijn. En dit alles onder de slagzin: „Breng ruimte en fleur in uw interieur". De Stichting Propaganda Woninginrich ting heeft als inleiding op deze Tien daagse en als een appèl op ons volk tot meer bewuste interieurverzorging, don derdag in het Amstelhotel in Amsterdam „De situatie ten aanzien van de verhouding tussen de directie van de KLM en de vliegers is in de afgelopen maanden van kwaad tot erger ge worden. De oorzaak van deze toestand is niet alleen te wijten aan het nog steeds niet opgeloste probleem van de salarissen". Aldus een verklaring, die gisteravond werd afgelegd op een vergadering van de leden van de vereniging van KLM.-vliegers en die van de KLM International Pilots Association (IPA), twee wapens in de strijd In de verklaring heet het verder: De vliegers zijn bevreesd, dat de directie van de K.L.M. twee wapens in de strijd za! brengen. In de eerste plaats denkt men daarbij aan het gebruik van discriminatie van vliegers. Elke piloot heeft een con duitestaat, waarop ook de minder goede punten uit zijn carrière worden opgete kend. Deze zouden door de directie kun nen worden gebruikt om vliegers uit het korps te verwijderen. In de afgelopen week zijn reeds drie vliegers bij het gewestelijk arbeidsbureau voor ontslag voorgedragen. Twee van hen zijn zes jaar in dienst van de K.L.M. Zon der op de merites van de aangevraagde ontslagen terzake van vliegtechnische be zwaren te willen ingaan, is het bestuur van de püotenorganisatie het met de ge volgde procedure niet eens en deze on tevredenheid, in een resolutie neergelegd, zal ter kennis van de directie worden ge bracht Een tweede wapen ziet men in het han teren van rapporten der medische afde ling van de K.L.M. Deze hebben niet al leen betrekking op de fysieke toestand van de vliegers, maar houden tevens een beoordeling in van de mentale kwalitei ten. Het bestuur is bevreesd, dat deze rapporten niet onbevooroordeeld worden samengesteld. In een andere resolutie, met algemene stemmen aangenomen, sprak men zijn ernstig misnoegen uit over het uitblijven van het advies van de minister van So ciale Zaken in het salarisprobleem. Een advies zou voor Kerstmis door de minis ter worden uitgebracht. De piloten menen na het uitkomen van het rapport, samen gesteld door prof. Haccou en drs. Goppes, een redelijke claim op een verbetering can de salarissen te bezitten. Van de zijde van het bestuur voegde men hieraan nog toe, dat de vllegerorga- nisatie nog een week wacht op het uit te brengen ministeriële advies. De mogelijk heid Is niet uitgesloten, dat na deze ter mijn, aldus de verklaring, de vulkaan tot een uitbarsting komt. Het bestuur critiseerde tenslotte de be zuinigingen door de directie in overwe ging genomen om de daggelden der vlie gers te verlagen en om een ander voor beeld te noemen, de gebruikelijke warme lunch voor het begin van intercontinentale vluchten te vervangen door een brood maaltijd. Van directiezijde verklaarde men In ver band met deze vergadering, zolang deze aangelegenheid nog ter tafel ligt van de minister van Sociale Zaken, zoals de di rectie zich ook tegenover de minister heeft verplicht, geen mededeling te doen over enig facet van het salarisconflict. Op 11 februari zijn in Melbourne onder handelingen begonnen tussen een Neder landse en een Australische luchtvaartde- legatie over een herziening van het lucht vaartverdrag tussen beide landen. Het doel daarvan is het verdrag aan te passen aan het toenemende luchtverkeer. De Ne derlandse delegatie, die bestaat uit de he ren prof. mr. D. Goedhuis (voorzitter), mr. J. Nieuwenhuis en C. Nass, wil de fre quentie van de KLM-lijn tussen Amster dam en Sydney, welke dienst op het ogen blik slechts eenmaal per week heen en terug wordt uitgevoerd, verhoogd zien tot twee keer. Van bevoegde zijde vernemen wij echter, dat de onderhandelingen daar over een stroef verloop hebben en nog altijd niet zijn geëindigd. Men hoopt niet temin van Nederlandse kant nog steeds tot een bevredigend resultaat te komen. e^Westduitse stijging statistieken zien van het laten aantal een ge- Dr, »h>0ioStan'en in West-Duitsland betreft een 4ef ®n8d huwelijk. Iets meer dan 34 pet attwüeken huwt alleen voor de wet- 'ijlte 1910 waren van de duizend huwe er /I, *1 de Katholieke Kerk gesloten, 289 j gemengd. Dit steeg in 1955 tot dat T^and. De statistieken wijzen uit Setjj an de kinderen, voortgekomen uit do0nngde huwelijken, slechts 50 pet ge- jPt Wordt. huwelijken. Meer dan de helft huwelijken van katholieken en voor toeneming der gemengde huwelijken de een groot deel toe te schrijven grote volksverschuivingen in K^onf0^' ^eel katholieken zijn terecht ®den n in overwegend protestantse ge- n en omgekeerd, Met vele technische hulpmiddelen zoals technirama en technicolor heeft Joshua Logan de film „Sayonara" gemaakt. De titel is moeilijk te vertalen omdat dit woord zowel „Tot Ziens" als „Vaar wel" betekent. Het gegeven, dat aan de gelijknamige roman is ontleend met een toegevoegd „happy-ending", behandelt de verbroedering van de Amerika nen en Japanners. Al verschillende malen heeft men het rassenprobleem door Amerikaanse cineasten gesteld gezien, maar de effectief gunstige uitwerking van hun op het witte doek geponeerde stelling, dat alle mensen een zijn, is nog verre van een realiteit. Het is deze keer niet het probleem van de negers of van de joden in het eigen land, maar van de Japanners, die in 1951 nog geen verlof kregen om zich in de Verenigde Staten te vestigen, wanneer ze met een Amerikaan wa ren gehuwd. Natuurlijk wordt het probleem hier benaderd van de verhouding Amerikaan-Japans meisje uit. De kleine aanduiding in de film, dat ook een Amerikaans meisje zich affectief aan een Japanner kan binden, is zo onder geschikt gehouden, dat men alleen maar het stellen van een eventualiteit erin kan zien, niet van een benadering van het probleem. schoon meer elkaar voor eeuwig zullen liefhebben. Joe Kelly zoekt deze weg voor een oplossing van ziin moeilijkheden. Gru- ver reist naar Tokio, waarheen Hana-ogi is overgeplaatst en stelt haar het pro bleem, dat zij nu moet kiezen: met hem huwen of uit elkaar gaan. De mededeling, dat de senaat de anti-verbroederingswet zal wijzigen, maakt het mogelijk een keu ze te doen, die de mogelijkheid van een leven in de Verenigde Staten insluit. Joshua Logan heeft in de film „Sayona- Majoor Lloyd Gruver, die een succes volle Amerikaanse jet-piloot is, komt door een samenloop van omstandigheden in contact met een Japanse actrice, Miiko Taka. Hij is namelijk van Korea, waar hij bij de USAF. de Amerikaanse luchtmacht, is Ingedeeld, naar Kobe in Japan overge plaatst. Deze Gruver is de pin-up-boy van de USAF en het troetelkind van zijn su perieuren. Hij is de zoon van een gene raal en de verloofde van de dochter van een andere generaal, die in Japan met het hoogste militaire gezag is bekleed. Gruver wordt voor het vraagstuk gesteld, dat de film beheerst. Eén van zijn man schappen, Joe Kelly, wil met Katsumi, een Japanse, huwen. De autoriteiten trachten zoveel mogelijk dergelijke ver bintenissen tegen te gaan. maar Joe is vastbesloten en het huwelijk vindt dan ook in Kobe plaats, waarbij ten slotte Gruver als getuige fungeert. De verloofde van Gruver wil niet een man huwen, die vóór alles oog heeft voor promotie en een carrière. Daardoor ont staat een verwijdering tussen beide jonge mensen. Gruver ontmoet dan de schone actrice Hana-ogi. de ster van het Matsu- bayashi-toneel. Gruver wil haar spreken hetgeen uiterst moeilijk is. omdat de ac trices en danseressen een leven leiden, dat volkomen van de buitenwereld afge sloten is. Maar het lukt hem en beide mensen worden op elkaar verliefd. Zij ontmoeten elkaar in het huis van Joe Kel ly. De moeilijkheden worden groot wan neer ontdekt wordt, dat een Amerikaanse officier de anti-verbroederingswetten van de senaat overtreedt. Kelly zal worden overgeplaatst naar de Verenigde Staten en het is hem verboden om zijn Japanse vrouw mee te nemen. Ook Gruver zal naar Amerika moeten vertrekken. Beide mannen besluiten de laatste avond naar een marionettenspel te gaan kijken. Daar wordt het oude verhaal opgevoerd van twee gelieven, die elkaar in de vrij willig gekozen dood eeuwige trouw zwe ren en die op de golven van een wonder- ra" met veel kleur en authenticiteit het sociale leven van Japan geschilderd. Men ziet hoe een gezin leeft in een typisch Japans huis. Men ziet, hoe de thee-cere monie zich voltrekt. Men krijgt scènes te zien uit het Kabuki-theater, waar alleen mannen optreden en natuurlijk ook scènes van de groep van Hana-ogi, waarin alleen meisjes dansen, zingen en spelen. Een moderne revuescène naast folkloristische beelden komen op het doek. Joshua Logan, die met „Picjaic", naar het toneelstuk van William Inge, zijn veel belovend filmdebuut maakte, waarna een naar onze mening minder geslaagde ver filming van Inges „Bus Stop" volgde heeft met zijn nieuwe film een deels boeiend, deels zelfs interessant produkt gemaakt. Het is dit keer vooral Marlon Brando, die op de voorgrond treedt als majoor Gruver. De moeilijkheid van „over-acting" is ook nu niet geheel naar bevrediging opgelost.'Logan blijft theater man. die zijn kracht zoekt in het spel van de acteurs. Maar wat Miiko Taka, de Ja panse actrice, en vooral haar collega Miyoshi Umeki hier presteren met be heerste en poëtische allure, is treffend en de moeite van ket aanschouwen ten volle waard. Dat een Amerikaan deze film heeft ge maakt. is interessant en dat Logan de moed heeft gehad om zijn landgenoten te wijzen op het rassenprobleem, is lovend. De film is ook voor het grote publiek boeiend. Irvin Berlin schreef de titelsong. Het exotische is hier niet omwille van het uitheemse verfilmd, maar het dient als een noodzakelijke sfeeraanduiding, waarin het gebeuren plaatsvindt. Bu Marlon Brando en Miiko Taka in „Sayonara" een film, van J oshua Logan Het boekje „Bonjour Tristesse", waar mee Francoise Sagan op nauwelijks acht tienjarige leeftyd als schrijfster debuteer de, is thans door de Amerikaanse regis seur Otto Preminger verfilmd. Het werk je heeft nogal wat deining veroorzaakt. Sommigen voelden zich enkel gecho queerd, anderen veroordeelden het scherp als een aantasting van de menselijke waardigheid en weer anderen prezen het aan als het toppunt van realisme. Men kan de schrijfster in elk geval nageven, dat zij bepaalde rotte plekken in de sa menleving raak heeft getypeerd en ge analyseerd. In filmvorm Is de roman makkelijker te verteren. Het beeld heeft de scherpte van het woord enigszins afgevlakt, de be schrijving heeft door de belichaming in personen een concreter en daardoor „na tuurlijker" (hoe vreemd dit woord ook als kwalificatie voor dit verhaal moge zijn) begrenzing gekregen. De geschiedenis gaat over een meisje, dat tot gids in deze wereld heeft een va der, die nauwelijks enige maatstaf of rem kent. Tijdens een vakantie aan de Rivièra krijgen zij bezoek van een vriendin van papa's overleden echtgenote, een serieus type, dat a'an het frivole oppervlakkige bestaan wat diepte wil geven. Wanneer zij en papa besluiten te trouwen, legt de dochter zich hier aanvankelijk niet on gaarne bij neer, maar torpedeert tenslotte uit vrees voor haar eigen ongebonden heid, het plan op een geraffineerde, intens gemene manier gebruik makend van haar vaders zwak voor het zwakke ge slacht. Jean Seberg, die ook en evenmin met veel succes de rol van Jeanne d'Arc heeft vervuld, speelt als de 17-jarige doch ter Cecille. David Niven hangt met groot gemak de te vlotte vader uit en wel zo danig, dat men hem zijn frivoliteiten niet al te kwalijk neemf of beter niet toere kent. Deborah Kerr verschijnt op het doek als de serieuzer aangelegde Anne en My- lène Demongeot ais de frivole vriendin Elsa. Voor hen geldt minder dan voor de mannen het bezwaar, dat de Engelse taal niet in te passen is in een Frans milieu Preminger heeft de leegheid van de mondaine levenswijze beter weten te schil deren dan de Franse sfeer, mede door een geraffineerd gebruik van de mogelijkhe den, die de kleurentech-niek biedt. De film is minder navrant dan het boek. De wanhoop en het „vermoeide" verzet, die uit de roman spreken, zijn eniger mate geneutraliseerd, of zo men wil: ge camoufleerd. Preminger heeft de film handig en met vakmanschap gemaakt. „Bonjour Tristesse" is onder zijn handen een goede, niet al te negativistische, voor volwassenen bestemde, tijdstekening ge worden. De W. een „wetenschappelijke" bijeenkomst ge houden met representanten van industrie, handel en ambacht uit de betrokken bran che, met consumenten-, vrouwen- en an dere maatschappelijke organisaties en met voorlichtingsinstituten. De heer A. A. Koot, vice-voorzitter van de stichting, pleitte daar voor praktisch bruikbare en doelmatige woninginrichtingsartikelen creëerd, waarin de gebruiker zich niet alleen fysiek maar ook geestelijk comfor tabel gevoelt. Drie onderwerpen werden achtereen volgens door deskundigen behandeld. Mevr. B. Kortekaas-Den Haan, presidente van de Nederlandse Huishoudraad, sprak over de functie van het wonen; de psy chologe mevr. dr. M. Zeldenrust-Noorda- nus, behandelde de keuze, terwijl de bin nenhuisarchitect en industrieel vormge ver J. Penraat inging op de smaakontwik- keling. Mevr. Kortekaas had nogal wat kritiek op de woningbouwers, die vaak onvoldoende rekening houden met de be hoefte van het gezinsleven in zijn huidige ontwikkeling. Op die „wezenlijke behoef te" moet gestudeerd worden en zij ver wees daarvoor naar een initiatief van de Huishoudraad en het Rotterdamse Bouw centrum, dat in een aantal rapporten waardevol materiaal aan het verzamelen is. Zo zijn b.v. fotografisch alle bewegin gen vastgelegd welke een huisvrouw moet verrichten bij het bed-opmaken en -af halen; zo is als ideale maat voor een bed 2 meter bij 90 cm gevonden, terwijl in een rapport, dat over een paar dagen ge reed komt, uitgekiend is hoeveel woon ruimte beslist nodig is om elk der ge zinsleden de mogelijkheid te geven zich geestelijk en lichamelijk te ontspannen of om gezamenlijk gezinsactiviteiten te be drijven. (Van onze Brusselse correspondent) Niet minder d»n dertien auto's hadden de Nederlanders Frans d. H. uit Breda, C. v. M. uit Weesperkarspel en J. B. uit Amsterdam die Antwerpen als jacht terrein hadden gekozen, op hun „ta bleau de chasse" Zij werden daarvoor door de correctionele rechtbank van de Scheldestad ter verantwoording geroe pen. maar schenen nu niet meer van die stad te houden. De „heren" versche nen niet, doch gaven toch teken van leven door het zenden van een briefje, waarin zij zeiden dat zij met het Belgische ge recht niets te maken hadden. Zij had den er echter wèl iets van te verwachten, fen dat hebben zij dan ook gekregen. Eigenlijk dateert het geval van die dief stallen niet van gisteren; zij werden een paar jaren geleden gepleegd doch. zo zegt men te Antwerpen, er was maar wei nig medewerking van de zijde der Neder landse justitie. De Nederlandse fiscus daarentegen schijnt, actiever te zijn ge weest. want deze heeft er geen gras over laten groeien om de kapers in Nederland van de gestolen autos invoerrechten te doen betalen, zodra men daar uit België vernomen had. dat die auto's uit dit land afkomstig waren. Het auto-trio. dat voor de Nederlandse politie niet onbekend, was. had zich ge specialiseerd in het stelen van auto's te Antwerpen, die zich op bewaakte parkeer- gelegenheden bevonden. Zij kwamen par mantig aangestapt, stopten de be waker een royale fooi in de hand. De man. denkende dat hij met de eigenaars van een der auto's te doen had, zeide beleefd „merci", op z'n Eintwêarps, nam zijn petje af en liet de heren gaan. Wilde het toeval dat zich in de gestolen wagens grenspapieren bevonden, dan pas seerden zij de grens als een brief in de post. Was dat niet het geval, dan zorgden zij zelf voor de vereiste „papieren". In Nederland werden de gestolen auto's zon der veel moeite van de hand gedaan. Doch aan alles komt een einde. Hun .truc" werd ontdekt, doch "toen men de hand op de dieven wilde leggen, bevonden zij zich al in Nederland. Er was geen uitlevering De correctionele rechtbank veroordeelde de drie dieven elk tot twee jaar gevangenisstraf en tweeduizend fran. ken boete. Met bevel tot onmiddellijke arrestatie, als zij het zouden wagen weer eens in België te komen kijken of hier geen „zaken" zijn te doen. Een zware sneeuwbui lieeft vanmorgen nog al wat vertraging gebracht op Schip hol. De binnenkomende vlieguigen konden volgens vastgesteld schema landen, maar de vertrekkende gingen in de ochtenduren zonder uitzondering later weg, omdat de machines eerst in de hangars sneeuwvrij moesten worden gemaakt, hetgeen uit de aard der zaak tijd vorderde. De passa giers werden met bussen naar de hangars gereden, waar zij in de wachtende toe stellen konden stappen. Omstreeks 1 uur vanmiddag kon het vertrekscheme weer op normale wijze worden aangehouden. De banen waren met een sneeuwlaag bedekt, doch deze bleek niet hinderlijk te zijn voor de de> lende en opstijgende vliegtuigen. De correspondent van het A.N.P. ver nam uit gezaghebbende zakenkringen in Djakarta, dat men verwacht, dat de re gering binnenkort weer zal toestaan, dat buitenlanders, met inbegrip van Neder landers, die „onmisbaar worden geacht voor de Indonesische economie", een deel van hun inkomsten naar hun vaderland overmaken. Sedert de anti-Nederlandse actie begin december werd ingezet, mochten Neder landers geen gelden meer naar het buiten land overmaken. Bedoelde zakenkringen voegden er nog aan toe, dat de nieuwe bepaling ook van toepassing zou zijn op de employés van vitale Nederlandse particuliere bedrijven die in de loop van de anti-Nederlandse campagne werden „overgenomen". De Stichting „Bloemencorso Aalsmeer1 zal het tienjarige regeringsjubileum van H. M. Koningin Juliana op 6 september van dit jaar op bijzondere wijze vieren met een groot historisch corso, waarvan het motto luidt: „Je Maintiendrai". Het corso is geïnspireerd op de geschie, denis van het Huis van Oranje en Neder land. Het wordt ontworpen door Toon Noyons. In de stoet zullen ongeveer 50 wagens, waarvan 24 grote praalwagens, meerijden. Het corso gaat, als ieder jaar, uit Aals meer via Amstelveen naar het Olympisch Stadion in Amsterdam. Hier wordt het gebruikelijke stadionspel opgevoerd (d'« jaar ontworpen door Marius Kruijne), dat hetzelfde motto draagt als het corso. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zal eveneens woensdag 19 maart geen audiëntie verlenen. Het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Rotterdam heeft af wijzend beschikt op het verzoek tot registratie van de naam „Radicaal Socialistische Volkspartij". Zoals men weet is bij de Kieswets wijziging van 1956 de mogelijkheid opengesteld om op de stembiljetten ook de namen der politieke groeperin gen, die aan de verkiezingen deel nemen, te vermelden. Hiervoor moet, wat de gemeenteraadsverkiezingen betreft telkenmale een registratie plaats vinden van de politieke groe peringen. die daartoe een verzoek moeten richten aan het centraal stem bureau in hun gemeente. Het centraal stembureau kan het verzoek afwijzen op een aantal gronden, nl. dat de ge vraagde naam te lang is (het maxi mum is 35 letters); dat er verwarring is te duchten met andere namen; en „indien daartoe redenen, verband houdende met de openbare orde of de goede zeden aanwezig zijn" (art. G 3, sub a, b en c van de Kieswet). Het Rotterdamse centraal stem- bureau nu heeft, volgens een ambte lijke mededeling, de naam van de Radicaal Socialistische Volkspartij ge weigerd om redenen verband houder- de met de openbare orde. Het geeft als motivering, dat het in strijd is met de openbare orde een naam te voeren, welke de indruk wekt. dat van een partij sprake is, terwijl de betreffende groepering de kenmerken van een politieke partij mist. Laten wij, voor alle duidelijkheid, vooropstellen, dat ons tot op dit moment de naam Radicaal Socialis tische Volkspartij geheel onbekend was; dat wij omtrent de politieke doel stellingen, zo die er al zijn, volledig in het duister tasten en dat ons, behalve de naam van de heer Gijzen die ons overigens evenmin veel zegt niemand van deze groep bekend is. Maar dat neemt niet weg, dat wij de beslissing van het centraal stem bureau bedenkelijk achten. Het lijkt ons nl. niet op de weg van dit achtenswaardige college te liggen om uit te maken aan welke criteria men moet voldoen om zich politieke part ij te mogen noemen. In het spraak gebruik is het een zeer ruim begrip. En bovendien: de wet kent geen criteria, kent zelfs het begrip „partij" niet. En als wij goed zijn ingelicht, denkt ook de staatscommissie-Donner, die zich met het kiesstelsel bezig houdt, er beslist niet aan om voor het partijwezen hier te lande een wette lijke status voor te stellen. Terecht, naar ons gevoel. Waar 't begrip partij hier in ons land dus juridisch vol komen onbepaald is, is het dwaas, wanneer een centraal stembureau discriminerend gaat uitmaken, dat een bepaalde groepering de kenmer ken van een partij mist. Men kan met het begrip „openbare orde" wei alles willen reglementeren. Maar het lijkt ons niet de bedoeling van de wet om daarmede een vrijheid aan te tasten, welke dezelfde wet ons laat. Juist bij gemeenteraadsverkiezingen snelen kleine, van korte levensduur zijnde groeperingen en partijtjes een rol. Wij zijn daar over het algemeen zeker geen voorstander van. Maar wij zijn nog minder voorstander van een praktijk, waarbij de plaatselijke cen trale stembureaus zouden gaan uit maken, wie zich met het predikaat partij mag gaan tooien. Als precedent is de Rotterdamse beslissing onge lukkig. Het is te wensen, dat de zaak op hoger niveau ten tweeden male wordt bekeken. keeltabl. helpen direct „Ja. nu lachten wij er een beetje om, maar onze twee jongens waren verschrik kelijk bang, toen die drie Mustangs en een bommenwerper boven Boekit tinggi vlogen en de radiozender tot zwij gen brachten', zo vertelde de heer Th. Welter, agent van de A.N.I.E.M. in Mid- den-Sumatra, toen hij gisteren met echt genote en kinderen uit de K.L.M.machine stapte, die het gezin van Singapore naar Nederland had gebracht. De heer Welter met zijn gezin en de heer J, van Leeningen, machinist van de elektrische centrale te Boekittinggi waren tezamen met de moneur Torop veertien dagen geleden uit hun standplaats ver trokken. de laatste Nederlanders, die nog in Boekittinggi verbleven. Met een bus werd de reis naar Medan ondernomen, een tocht, welke 18 uur duurde. Hier mi>est,, de heer Torop achterblijven, om dat hij geen uitreisvisum had. De familie Weiter en de heer Van Lee ningen slaagden er na veel moeite in en door zeer toevallige omstandigheden om passage te krijgen op een boot van de Ja- va-China-Japanlijn. welke de Nederlan ders naar Singapore bracht. „Het bombardement vond overdag om 11 uur plaats", vertelde de heer Van Lee ningen. „Ik zat juist in mijn auto en bevond mij op weg naar de centrale, die acht kilometer buiten Boekittinggi ligt. Wij zouden die dag de centrale juist aan de militaire supervisor overdragen. Voor dat wij aan schuilen dachten waren de Mustangs reeds overgevlogen Overigens was de zender vier dagen later al weer in de lucht." (Van onze correspondent) Was het wintertje van de afgelopen weken niet gekomen, dan waren de bloe men uit de bollen „gevlogen', zoals men dat in de bollenstreek zegt. De prijzen zouden laag zijn geworden eii de broeiers verliezen hebben gebracht. Nu heeft men de bloei meer in de hand en kan men de aanvoer en dus ook de prijs enigszins regelen. Als gevolg van het winterweer zal men dus langer dan was verwacht, op de lenteboden moe ten wachten. Overigens heeft het weer weinig nadelige gevolgen op de bloemen gehad. De planten hebben geen kans ge kregen verder te groeien. Van vele narcissen stonden vorige week de knoppen reeds op springen. Het wintertje doe deze bloemen uiteraard geen goed; nergens in de bollenstreek heeft men echter alarmerende berichten over bevriezingen gehoord. De kasbloemen zullen dus nog weinig concurrentie van de bloemen-van-het-veld ondervinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3