MAPRO De Toeareg Jan Stöpetie exposeert sfeervolle visfoto's in „La Cave" Paters Conventuelen kunnen verzakkend klooster verlaten DE GOUDEN ILSY PUZZEL ONZE DAGELIJKSE MAPRO c&Utte 16e eeuws fresco in Geertruidenberg ontdekt Einde van twee „crepeergevallen" Klein-seminaristen geen kasteelheren meeT ZATERDAG 15 MAART 1958 PAGINA 6 llllllllllllllll „VAN DEINENDE DOBBERS EN BUIGEND SPLIT" Mijn- en ivaterschade De grote Documentaire van luchtfestijn Ypenburg Moments suprêmes Oplossing van gistteren ELEKTRISCH KACHELTJE IN DE BADKAMER Vrouw door stroom gedood Nog een tve,lS BOERDERIJ TOT DE GROND TOE AFGEBRAND GARNIZOEN OPGEHEVEN WASHINGTON FLUISTERT door Leslie Ford gordijnspiraal krijgt 9. Met uitbundig ceremonieel eerde Rome de zegevierende Balbus. Ten slotte was zijn tocht geen sinecure geweest. Honderd jaar later deed Julius Maternus, in gezelschap van de koning der Garamanten, het nog eens dennetjes over. Hij trok door het land van de „oneindige eenzaamheid" om de opstandige Soedanezen een lesje te geven. Want zij ver stoorden de Pax Romana, een formulering waaronder zowat al'es, wat Rome niet zinde, kn vallen. Ergens in de Hoggar vonden historici een graf, dat uit de vierdeeeuw na Christus moest stemmen. En die vondst wierp een heel nieuw licht op de onderzoekingen aangaande de Toeareg. Het rijkelijk ver sierde mausoleum bewaarde het stoffelijk overschot van ko ningin Tin-Hinan, ter plaatse vereerd als de moeder der edele stammen in de onttrek. En naast haar lag Takamat, de moe der van de Berben 10. Het hoofd van Tin-Hinan was getooid met de pluimen van een struisvogel, toendertijd dé mode. Bovendien wemel de het van de gouden en zilveren sieraden. En toen kwamen de historici op een vermetele gedachte: Zouden Tin-Hinan en Antinea, de koningin van Atlantis, een en dezelfde persoon zijn? Volgens een andere interessante theorie stammen de Toeareg af va een groep gedeserteerde Kruisvaarders. Een onomsto telijk bewijs hiervoor lijkt het feit, dat het gevest der zwaar den en de voorste zadelknop een uzivere kruisvorm hebben. Andere geleerden houden het erbij, dat de Toeareg ergens in het Midden-Oosten hun bakermat hadden.... 11. De opkomst var de kameel tegen het begin van onze jaartelling betekende een ware revolutie in het leven van de Toeareg. Voortaar. trok hij er op uit om karavanen en dor pen te plunderen. Want rooftochten vormen zijn eigenlijke roeping. Het nieuwe „schip van de woestijn" was sterker dan een heel regiment paarden, at veel minder en spaarde, om het zo maar eens uit te drukken, water. Geen wonder dat de Tarqui (enkelvoud van Toeareg) er uiterst zuinig op was. Karavanen betaalden hoge sommen aan een Targui, als die hen wilde gidsen door de woestijn. En die zag er vaak geen been in, om én het salaris voor zijngidsenwerk op te strijken en tegelijk zijn vrienden te waarschuwen, dat er weer een argeloze prooi naderde. Het mes sneed zodoende van twee kanten In de vroegere ambtswoning van de burgemeester van Geertruidenberg. naast het stadhuis, is bij toeval een fresco ontdekt, dat volgens een deskundige van monumentenzorg, dra. Petra darijs uit Den Haag. dateert uit het begin der 16e eeuw, (1500-1530). In het eveneens in die tijd gebouwde huig zijn sedert enkele ja ren verschillende openbare diensten on dergebracht. Toen in het vertrek waar de rijkspolitie haar kantoor heeft nieuw be-l hang moest worden aangebracht en daartoe de oude jutebespanning werd verwijderd werden op enkele plaatsen delen der muurschildering zichtbaar. De burgemeester, die toevallig een kijkje kwam nemen, liet het werk onmiddellijk stopzetten en de streekarchivaris uit Oos terhout. de heer van Mosselveld, waar schuwen. Deze stelde op zijn beurt mo numentenzorg in Den Haag van deze waardevolle vondst op de hoogte. De muurschildering bestaat uit een aantal taferelen uit het leven van Chris tus. Duidelijk zijn o.a. te onderkennen de doop van Christus in de Jordaan, de geseling en de kruisiging. Het fresco op een der muren is 6 m. lang en op de andere muur 2 m. bij een hoogte van 1,50 m. Een dergelijk fresco in een par- tieu!ier<. woning is volgens de deskundi gen uiterst zeldzaam. Vermoed wordt, dat het huis indertijd bewoond is geweest door een der kanunniken van de colle giale Sint-Gertrudiskerk te Geertrui denberg. die voor kalk- gelijk te worden gemaakt. In 1857 er een lange vleugel met vele kleine c len tegen aan geplakt en twee jaar la zelfs een kerk. De fraaie schijn was ecn bedrieglijk. De paters hebben in hUI? \.n, renhuis veel ellende moeten doorsta (Van onze Amsterdamse redactie) La Cave Internationale", dat bohemien- achtige artiesten-, studenten- en journa listenkeldertje aan de Herengracht in de hoofdstad, „herbergt" thans de Amster damse journalist Jan Stöpetie. Dat wil zeggen een expeditie van zijn knappe hen gelsportfoto's. Zoals bekend biedt La Cave iedere maand een fotograaf de gelegen heid een proeve van zijn bekwaamheid te tonen, maar dan moet men echt op dit ge bied toch wel wat mans zijn wil men voor zo'n mooie kans om naar buiten op te tre den, in aanmerking komen. De komendê vier weken is nu dan Jan Stöpetie aan de beurt. Wij weten niet zo bar veel van de vissport af en kunnen dus moeilijk be oordelen. of deze vissende fotograaf of fo tograferende visser een uitblinker in zijn sportbeoefening is. Na het zien van de ex positie echter durven en mogen we wel zeggen, dat hij tot de categorie van „uit muntende fotografen" behoort. Iedereen hengelaar of géén hengelaar zal ge boeid worden door de indringende wijze, waarop hij die specifieke sfeer waarin de visser zijn hobby bedrijft, door de lens heeft laten registreren. Juweeltjes van stemmingsbeelden zijn er het resultaat van geworden. Voor de lezers van de Maasbodepers is Jan Stöpetie geen onbekende, zeker niet voor diegenen onder hen die met genoe gen de visverhalen „savoureren", welke onder de titel „Van deinende dobbers en buigend split" geregeld in dit blad van zijn vlotte pen verschijnen. De prenten die deze artikelenserie illustreren, zijn ook van Stöpetie en met hem betreuren wij het, dat meestal zo veel van de „sfeer" van een mooie visfoto in een krant verloren gaat. De lezer-kijker komt daardoor soms veel te kort. Dat gemis kan hij nu de volgende maand terdege aanvullen. Want de twintig platen, die in „La Cave" aan de wanden hangen, illus treren overduidelijk, dat Jan Stöpetie een bijzonder kundig fotokunstenaar is. En met des te meer waardering aanschouwt men de fraaie, „gevoelige" prenten, als men weet dat de maker pas ruim drie jaar de camera hanteert. Honderd onlangs in de slotgracht van Kas teel Radboud in Medemblik aan een wedstrijd deelnam. Bij die gelegenheid werd Jan Stöpetie gekozen tot secretaris van de Journalisten-visclub. Behalve onze hengelsportmedewerker is hij ook nog re dacteur van „De Sportvisser" en Neder lands correspondent van „Die Fischwaid' het officieel orgaan van de Duitse Henge laarsblond. Hij wordt echt langza merhand een „vis-autoriteit". Zijn exposi tie in „La Cave", die vrijdagavond door Jan Schreiner is geopend, zal hem ook als fotograaf een wijdere bekendheid ge ven. Naar ons dunken zeker terecht. W. De rest der muurschildering het grootste deel nog onder een laag verborgen zit. zal men nu door een deskundig restaurateur van monumenten zorg verder laten bloot leggen. Omdat het fresco nog zeer gaaf is zullen po gingen worden gedaan om het met steun van de overheid geheel te laten restau reren. Voor de Nederlandse Sint-Willibrord- provincie van de Minderbroeders Conven tuelen is de dag der dagen aangebroken. Vandaag konden z(j officiëel en voor goed bezit nemen van het monumentale kloos tercomplex dat in de afgelopen maanden is verrezen op de grens van de jonge mijn- stad Geleen en het oude Maasdorp Urmond in het zuiden van Limburg. Twee royale gebouwen van drie verdiepingen met een lager verbindingsstuk staan daar nu in het vrije veld, geaccompagneerd door enkele robuuste torens, die echter niet boven de daklijn uitkomen. De architect, ir A. Swinkels uit Maastricht, heeft bij het ont werpen kennelijk in gedachte gehouden, dit het gebouw bestemd was voor mon niken van een oude bedelorde. Opvallend is tenminste het verschil tussen zijn schep ping hier in XJrmond en het missiehuis, dat hij enkele jaren geleden bouwde voor de paters van Cadier en Keer. Het is voor»het eerst in de ruim honderd jaren van haar bestaan, dat de Nederland se provincie der Conventuelen een kloos ter betrekt dat helemaal nieuw is. Op 13 oktober 1854 arriveerden in Urmond van België uit de wegbereiders voor de op te- richten Nederlandse provincie, een pater en een broeder. Zij hadden in dit dorp een oud herenhuis gekocht aan de Maas. Een maand later kregen zij versterking van nog twee paters, een broeder en zeven fraters. Een oude remise, die bij het huis hoorde, werd ingericht tot kloosterkerk. Het leven van de Nederlandse tak der Conventuelen was begonnen. Het oude huls staat er nog steeds en ls nog altijd de kern van het klooster, dat nu op de nominatie staat om met de grond vooral de laatste tientallen jaren. - 0 stromingen van de Maas zetten ker^.st- klooster onder water. Het grondwater ta te de kelders aan en daarmee de 'un:L- menten. Mijnverzakkingen, die soms ang wekkende vormen aannamen, deden muren scheuren. Het klooster verW1 met ere het predikaat „onbewoonbaar v klaarde woning". Het waren deze d0,g. slaande argumenten, die de oversten den besluiten te gaan bouwen. Toen dat besluit eenmaal was gevallij zijn er meteen maar plannen ëemahet voor een behuizing, waarin tevens Klein-Semiilarie kon worden onderg bracht. Dat zat tot nu toe in het oude teel te Wijnandsrade bij Nuth. Maar,°re- daar kampte men met ouderdomsget» ken. Het was wel allemaal soliede en.%e„ doortimmerd, doch de interieur-indelmg van een historisch kasteel en een mod-er kostschool lonen nu eenmaal tamelijk een, evenals hun onderscheiden doelst lingen overigens. En derhalve is beslot® dat de jonge studenten na de Paasvaka tie hun status van kasteelheer zullen liezen. Ze gaan naar Urmond, waar ze aa - zienlijk meer „Lebensraum" zullen n® ben en Waar hun aantal bovendien k worden uitgebreid. Het zal dus niet ffl® nodig zijn, dat kandidaten moeten worderf afgewezen, omdat er geen plaats gen° is. Uiteraard hebben de paters uit he' oude huis aan de Maas in Urmond me spanning de vorderingen gevolgd van bouw. Op 5 april 1956 ging de eerste spade de grond in. Op 26 augustus 10 datzelfde jaar werd plechtig de eerste aar Over' De Internationale Luchtvaart-Show Ypen burg, het vlieg-evenement, dat om de twee jaar een demonstratie geeft van de vooruitgang in de ontwikkeling van de luchtvaart, is het onderwerp van een film, die de Koninklijke Shell Groep liet vervaardigen ter gelegenheid va-n de „Gouden Ilsy", die vorig jaar in juni werd gehouden. Met niet minder dan elf voor aanstaande Nederlandse camera-man nen heeft de regisseur Charles van der .Linden, die ook de montage verzorgde, van dit flitsende gebeuren een ontzag wekkende hoeveelheid opnamen vergaard, later nog aangevuld met de nodige re constructies, waaruit hij zijn filmver slag samenstelde. Natuurlijk is het Stöpetie allereerst te doen om de „moments suprêmes" te ver eeuwigen, zoals b. v. van de visser die met een ernstig gezicht de buit van de haak haalt, van de snoek, die juist met zijn kop boven het rimpelige water uit- •steekt, of van het lieftallige meisje dat met overgave de aas aan de haak beves tigt. Maar daarnaast heeft hij veel oog voor de visser omringende natuur. Actie foto's van een hengelaar in een bos, waar. bij het licht door de bomen speelt, of van de zeevisser op een pier, terwijl de onstui mige golven door de regenvlagen en de wind worden opgezwiept, bewijzen dat de jonge fotograaf goede „kijkers" heeft en inderdaad ook hierbij het juiste moment weet uit te kiezen. De humor is Stöpetie niet vreemd. Hij snapte voor de etalage van een hengelsportzaak een visser, die met getuite lippen naar al dat technisch schoons in de zaak staat te kijken en om een heel apart plaatje te krijgen decoreer de hij een kop van een kanjer van een snoek met pet, halsdoek en pijp in de bek. Knap zijn ongetwijfeld voorts de foto van een „set" kunstvliegenaas en van de man in zalige rust op een vlondertje bij zijn twee werphengels. De hierbij gereproduceerde foto ook al weer zo'n echt vissersgebeuren maakte hij toen hij met de Club van En zo zien en horen we dan in kleur en klank het festijn van toen weer voor bijtrekken in een reeks met vakman schap gemonteerde beelden, wier monta ge af en toe boven het documentaire ni veau stijgt tot een pakkende filmformu lering. Van ballonvaart tot supersonisch straalvliegtuig, zweefvliegen en parachu tespringen, we maken bet bijna inWnsie- ver en zeker meer van de kant van de uit voerenden mee dan eertijds als getui gen. Zo vinden we in dit overigens pit tige journaal weinig terug van de stem ming en de sfeer onder de massa van het publiek en van incidenten als bijvoor beeld een fikse regenbui. Daartegenover heeft Van der Linden het gebeuren ge plaatst in het stralende licht van blauwe luchten, het gouden jubileum en een fees telijke muziek van Rudolf Karsemeijer, die de welsprekende stilte nergens een kans gaf. In totaal een film. die ha-ar effect op lichtvaart-enthousiasten niet zal missen en waarvan de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, die de film van de Kon. Shell als jubileumgeschenk kreeg aangeboden, ongetwijfeld veel pro fijt zal trekken. jaar werd plechtig steen gelegd. En, nauwelijks twee la later, vond vandaag de inzegening plaa a door de hoogeerwaarde pater-generaa der Minderbroeders Conventuelen. ,Tia^' Eed eelt Horizontaal: 1 prima, volkomen, 6 1-us-t, opgewektheid, 11 geogr. aanduiding, 12 boom, 14 voegwoord, 15 korting, 18 plaats op de Veluwe. 19 gebaar, 21 spil, 22 kever, 24 geldfoergplaats, 25 titel, 27 bla-asvormig zweertje, 28 mannetjesbij, 29 soort pape gaai, 30 klein roofdiertje, 33 plaatselijk, 34 voorzetsel, 35 beschonken, 38 Chinese maat, 39 rondhout, 40 onmeetbaar getal, 41 voorzetsel, 42 de lezer heil, 43 voor zetsel, 45 oude Egyptische titel, 49 Neder land -(afk.). 50 plaats in Canada, 51 kleur, 53 haast u - (ouderwets), 54 omroepvereni ging, 56 aanzien, 57 maat, 59 boom, 61 masker, 63 Frans voegwoord, 64 plaats in Zeeland, 66 gravin van Holland, 68 ge meenschappelijke grond, 70 titel, 71 maar, 73 de onbekende, 74 ontvangdraad, 75 halsriem van paardentuig. Verticaal: 1 verkorte handtekening, 2 zeedier, 3 éénverdiepingswoning in ge bouw, 4 ongeveer, 5 Engels lidwoord, 6 oppervlaktemaat,7 onbekende, 8 vogel. 9 gewicht, 10 op iedere plaats, 13 familieiid, 16 spil,17 bovenste deel, 19 In verspreide orde voortgaan,23 deel van een schip,24 onbehaard, 26 schrijfgereedschap, 29 vis, 31 bekoorlijk, ruim, 32 niet even, voor voegsel, 35 veel voorkomend, 36 vreemde munt, 37 stuk steen, 44 atmosfeer (afk.), 46 deel van het lichaam, 47 lidwoord, 48 gestalte, 49 ontkenning, 50 plaats aan de Zwarte Zee, 52 schrijfvorm, 55 familielid, 58 laatstleden, 59 land in Europa, 60 we reldtaal, 62 verstandelijk wezen, 65 voor zetsel, 66 groet, 67 uitroep van spijt,69 klein takje, 71 voegwoord; 72 uitroep van blijdschap. Horizontaal: 1 klare, 4 arena, 8 mon ster; 11 edelman; 13 eine; 15 aard; 17 n.n.; 184on; 20 o.l.; 21 ee; 22 H.S.; 24 ego; 25 st; 26 salto 28 matig; 31 amor; 33 riga; 34 pe nibel; 37 eminent; 38 pinas; 39 odeon. Verticaal: 2 amen' 3 rodeo, 4 ene, 5 atm; 6 reaal; 7 erna; 9 sla; 10 den; 12 ode; 14 inham; 16 retig; 19 neo; 20 oom; 23 slopen; 25 stilte; 26 sar; 27 trema; 29 arend, 30 gal, 32 tin, 35 nis, 36 beo. Gisteravond is ln haar woning te Rot terdam de 49-jarige mevrouw C, Gruwel in de badkamer met de elektrische stroom in aanraking gekomen." Vermoedelijk heeft zij een elektrische straalkachel willen verzetten en heeft zij daarbij de stroom door het. lichaam gekregen. Buren, die hoorden gillen hebben haar man gewaarschuwd en deze heeft in de badkamer onmiddellijk de stop wegge trokken. Zijn vrouw was toen echter al overleden. dr. Victorius Consfantini uit Rome. bonte krans van festiviteiten om£ee deze ceremonie, waarbij de bevolkh1 van Urmond niet wordt vergeten. hoeft eigenlijk nauwelijks te worden ve' meld, want het spreekt vanzelf, dat Urmondenaren verknocht zijn aan paters, die lief en leed met hen weted te delen. En omgekeerd ligt die harte_ lijke relatie precies zo. Het nieuwe kl°°® tergebouw kwam toch immers ook Urmonds grondgebied te staan. Al *s bouwgrond dan zo gekozen, dat de Ma op veilige afstand bleef! Iedereen is er in deze dagen blij t" pater Willibroyd Lendemeijer, de Pr° vinciaal der Conventuelen in ons la die met een zucht van verlichting in pas verschenen feestgids kon schril Twee crepeergevallen behoren nu het verleden". Evenwel, al heerst er grote viettg^ voldaan ls pater Willibrord niet. Ond3" de gestdige groei in meer dan honae jaar kon men er tot nu toe niet in een eigen groot-seminarie in Nederi3^ te vestigen. Dat ontbreekt nog aa® volledige zelfstandigheid van de Pr° ,vio' ter» ho" cie. Nog altijd moeten de jonge fra enige jaren naar het buitenland •W studies te voltooien. Eens hoopt echter in het westen van het land wens in vervulling te zien gaan. (Van onze correspondent) In Manderveen in de gemeente Tubber- gen is de boerderij van de landbouwer G. Hand Lochten tot de grond toe afge brand. Twee kinderen, alsmede de vrouw van de landbouwer, die reeds in bed wa ren, konden zich met moeite in veiligheid stellen. Ook het vee wist men nog naar buiten te drijven. De gehele inboedel ging echter verloren. De schade, die ongeveer 30.000 beloopt, wordt slechts gedeelte lijk door de verzekering gedekt. Als gevolg van de nieuwe territoriale indeling van de Koninklijke Landmacht, is het garnizoen Haarlem opgeheven. De legeronderdelen blijven in de Kouden- horn. en Ripperdakazerne gelegerd, doch zullen voortaan ressorteren onder het be vel van de Amsterdamse garnizoenscom mandant. Met enig militair ceremonieel is inde Koudenhornkazerne gistermiddag het gamizoens-commando overgedragen, waarbij de gamizoensvlag werd neerge haald. Deze plechtigheid werd verricht door luit.-kol. F. van der Mey, die tot voor kort met het commando was belast. MAPRO N.V. •«HERTOGENBOS^» film ziet en dan alles wat er in staat! Maar ik vind alleen het zwembad leuk, geloof ik. Het huis bezorgt mij de grie zels. Het zou mij niets verbazen, als die dame getikt is, en dat is zij vast. Maar zij is erg aardig. Gek, ik dacht altijd, dat hij een schobbejak was. Toen hield ik mijn adem in uit angst dat zij dat zij iets zou doen? Ik wist het niet. Ik was mij er alleen maar van be wust' dat ik aan de ene kant liever had, dat zij zich helemaal niet meer met hen zou bemoeien dat zij niet het slachtof fer zou worden van de een of ander en tegelijkertijd, dat zij, wanneer zij kon, daar nog zou zijn. wanneer Molly Brent weer thuiskwam. O, u had 'gezegd, dat ik naar bed moest gaan. Haar ogen straalden opeens weer. En ik ga onmiddellijk. Oom Phinney bracht mij 'al om tien uur naar huls. Hij denkt zeker, dat ik pas vijf jaar ben- En eigenlijk had ik nog gedacht, dat Ar chie zou opbellen, maar dat deed hij niet. Zij liep naar de deur. U moet weten, ik dacht, dat Archie nou ja, hij, hij heeft nog geen baan. Maar ik wed dat hij wel een bende geld heeft, hè? Maar ik dacht, die oude auto van hem en gisteravond toen hij mij niet meenam naar een restaurant was hij daar helemaal niet verlegen over, wat een jongen, die er geen geld voor heeft, wel zou zijn. Begrijpt u wat ik bedoel? Ik geloof het wel. Haar ogen straalden weer. Toch geloof ik, dat hij mij graag mag. al ben ik dan dom. En ik ben gek op hem. Hij neemt mij morgen mee naar fa milie. Dat z-ou hij toch niet doen, als als hij mij niet, eh graag mocht, is het niet? O liefste, dacht ik treurig. Hij neemt veel meisjes mee naar de farm, Ginny. zei ik. O. ik ben niet jaloers. Ik begrijp best, dat hij 'al veel meisjes heeft gekend voor hij mij ontmoette. Zij maakte een vlugge danspas bij de deur. Nu welterusten, mevrouw Latham. En heel hartelijk dank. U weet wel. wat ik bedoel. Welterusten, Ginny, zei ik, maar ik begon te denken, dat zij in het een of an der reactieproces gewikkeld was: wegge gaan, stilhouden terugkomen enz. Zij was in een oogwenk weer terug. Tussen twee haakjes, mevrouw La tham, hebt u mijn geld al ergens wegge stopt? Zij keek zijdelings naar de toilettafel, waar ik het had neergelegd en waar het nog steeds lag. Nog niet- maar ik zal het zo doen, beloofdt ik. Ik ben er zeker van. dat het veilig ligt. Hoezo? Nou, ik heb er eigenlijk even over gedacht omom het oom Phinney in be waring te geven. Maar als u het wilt be waren. is het mij eigenlijk veel liever. Ik had het haar toen eigenlijk meteen moeten geven om het oom Phinney te laten bewaren, maar ik deed het niet En de volgende morgen, toen kolonel Prim- rose beneden wachtte en Lilac 'de machine aan had en er niet genoeg op de kraan was om voor een ,.str|L o" water te zorgen, waarmee ik mün "veef zou kunnen spoelen, dacht ik er PaS t0e3 aan. Ik morste er tandpasta op en de begon het water met volle kracht u tge- kraan te stromen, die ik niet had dlc fg- draaid en ik rende terug naar de tie( fel en legde, terwijl ik mijn tanden v Ae poetste, het blauwzijden reistasje plank boven de wastafel Ik klaag nl ,eid^ de nadelen van ouderwetse waterlef ik leg alleen maar uit, waarom ik niet dacht aan het geld van Ginny. jjp' terwijl ik mij haastig kleedde en mJJ", te pen stiftte, kwam Lilac weer boven zeggen- dat de kolonel haast had-y Hij was nogal verstoord over Zij heeft oom Phinney een haaltje verteld. 'Zij zegt, dat die dyce haar alleen maar in kennis D. g[jg' met de „betere kringen", Ik ben y tc dat hij denkt, dat jij probeert oC\e» beletten andere mensen uit de e te ontmoeten. Heb jij hem alles verteld? 39' Hij schudde zijn hoofd. Ik wil hij die kerel halfdood slaat en dan y ;j>' zware mishandeling de gevang^0' pef draait. Ik mag je er misschien aa" ^,36 inneren, dat oom Phinney een ke ëjj - is. Overigens denk ik niet, dat n een woord van zou geloven, wannf^j^tr ny er niet bij was om het te "e. jjia' gen en dat wil ik natuurlijk helen13 (wordt "erVo1 Zij schudde haar hoofd. Ik weet het niet. Het is dat ik ik ben Zij scheen de juiste woorden niet te kun nen vinden, want zij gaf het maar op. Vader zegt, dat je een smeerlap bent, wanneer je tegen mensen, die g0ed voor je zijn, niet óók goed bent. En u bent altijd zo aardig voor mij geweest. Zij strekte en van haar blote voeten uit en gleed met haar grote teen over een naad in het zeil. Ik denk, dat het door het grote huis komt. dat ik bang,ben om naar bed te gaan, als ik alleen ben. Thuis hebben wij maar twee kamers boven en een klein ka mertje voor vader en ze zijn lang niet zo groot als deze kamer. En u hebt boven ook nog alles, nietwaar? Wat is daar eigenlijk? Ik vermoedde, dat het huis haar groot en leeg toescheen, omdat er nog kamers wa ren, die zij niet kende. Gedurende de olie rantsoenering had ik de trap, die naar de tweede verdieping leidde, laten afsluiten en beneden had ik op de overloop voor de trap naar de tweede verdieping een deur laten maken. Daar zijn nog drie kamers boven, Gin ny. een paar badkamers en een overloop zoals hier. Het ziin de kamers van mijn zonen en nog een logeerkamer. Je moet er maar eens een keer gaan kijken. Het is dus niet zo'n heel groot huis. Maar ik vind het een aardig huis. Het is niet zoals dat huis, waar waar ik soms naar toega. Dat kun je eigenlijk geen huis meer noemen- Dat is pas groot. Het is net zo'n huis als je wel eens op de Moord...! 35). Ik klopte haar op de rug en ik ver- baase mij er over, dat zij zo fragiel was. -Huil maar niet. Huil alsjeblief niet, Ginny. Jij bent niet onaardig geweest- Het was de schuld van Archie. Het was zijn schuld, en het kwam ook door mij. Niet door jou! Haar hoofd ging omhoog en zij zocht in haar pyamajasje naar een zakdoek. Hij dacht natuurlijk, dat ik vreselijk dom was. Zij bette haar ogen met de zakdoek. Mag ik hier eerlijk blijven als ik, als ik mij goed gedraag? Als ik niemand in de weg sta? Jij staat hier niemand in de weg, Ginny, antwoordde ik, maar er is één ding, dat jij moet doen en dat is r.aar bed gaan. Zij knikte gehoorzaam. Ik durfde niet naar bed te gaan. voor dat u thuiskwam, omdat ik omdat ik bezorgd was. Ik wilde niet, dat er door mijn schuld ietsiets met u gebeurde. Wat zou mij door jouw schuld kun nen overkomen?, 12. Een andere, minstens even winstgevende bron van in komsten was de slavenjacht. Voor een Targui die zijn vak verstond werkelijk een goudmijntje. Telkens en telkens weer opnieuw werd de negerbevolking bij de Niger en nog meer in het zuiden uitgedund dor de strooptochten, die elk jaar, ook nu nog een paar maal gehouden worden. Op de markten van Rhat en In-Salah kon men dan lange rijen gevangenen zien, die als beesten getaxeerd en aange prezen werden. En de Arabieren die vanuit Syrië na 646 bin nen de kortste keren heel Noord-Afrika veroverden, maakten school bij deze Toeareg. Ook zij zagen de mogelijkheden van het nieuwe ..beroep" en trokken er op uit....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6