Geen redelijke uitweg voor de wrevel over het „immobilismo" Verrassende verklaring uit Moskou Bezoek van het Britse Koningspaar Vastgelopen sedert 1953 Ontwapeningsdebat slechts mogelijk op topconferentie MONACO IN FEESTSTEMMING Ui Zijn er nog partners voor een centrum-coalitie? Televisie geeft reportages en filmoverzichten De Kerk en de politiek VERKIEZINGEN Weigering om aan besprekingen in de V.N.-commissie deel te nemen Gevecht in Italiaanse Kamer Ongerustheid onder mosselkwekers (Van onze correspondent). ROME, maart DAT IN EEN door en door katholiek land de Kerk grote invloed heeft, ook „in politicis", spreekt vanzelf. En dat hiertegen verzet bestaat, ligt evenzeer voor de hand. Het is als een vicieuze cirkel: het optreden van de Kerk wekt reacties, die zich uiten op velerlei manieren. In het geval van Italië b.v. in een toenemen van het anti klerikalisme, het aaneensluiten van de „laicistische groepen*, het zoeken naar een tegenwicht ten aanzien van de grootste en machtigste partij in het land, de katholieke. Maar aldus ontstaat in katholieke (en kerkelijke) kringen dan weer het gevoel aangevallen te worden, waaruit de noodzaak wordt geconcludeerd de eigen gelederen hecht aaneen te sluiten. Vandaar dus het onvermoeide streven van de Kerk om de kiezers ertoe te bewegen allen op de éne katholieke partij te stemmen. En dit heeft weer tot gevolg, dat voor de man van de straat die ene grote partij aldra vereenzelvigt met dé Kerk. Elke fout van de partijleiding en van de katholieke regering komt in laatste in stantie voor rekening van de Kerk. Daardoor krijgt de gehele atmosfeer iets onzuivers. Geleidelijk-aan wordt het steeds moeilijker zo niet regelrecht onmogelijk, om de zaken recht te zetten, uit te leggen en het nodige onderscheid te betrachten. Feitelijk geïsoleerd ZATERDAG 15 MAART 1958* PAGINA 7 Verkiezingsreportage Reportage Rotterdamse haven het Sovjetrussische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie Peigert te onderhandelen over de ontwapening in de ontwapenings- e°nimissie van de Verenigde Naties. De Sovjet-Unie acht een top conferentie tussen oost en west het „enig geëigende forum" om deze gestie te bespreken. de verklaring wordt het westen verweten, dat het door zijn Pogingen om de ontwapeningsbesprekingen in de Verenigde Naties ^v®er op gang te brengen, slechts beoogt de aandacht af te leiden van e°o topconferentie. V.S. wensten beperking der kernproeven Wat Kroesjtsjef rijp acht voor discussie ALCIDE DE GASPERS ADONI ZOLI Praktisch algemeen ^Ussel Liverpool Oostzaan Parijs Darleston Engeland Een wielerclub gaat deze zomer drie maanden achtereen elk weekend een fietstocht organiseren. De afstand zal iedere keer ongeveer tachtig kilometer zijn. Joe Palmer heeft reeds ingeschre ven en is inmiddels al in training ge gaan. Joe is76. Telegram aan minister Londen zullen de democratische centrum-par tijen en dito-partijtjes plots weer vurige ijveraars blijken voor een coalitie. IN AFWACHTING VAN de resulta ten kan in ieder geval al worden vastgesteld, dat de D.C. feitelijk vol ledig geïsoleerd staat. En dit valt te betreuren. Politiek gesproken, omdat het onverdiend is. Psychologisch gesproken omdat het om bovenomschreven re denen de Kerk zelf schaadt. Door haar openlijke steun aan de De- mocrazia Cristiana heeft de Kerk zich min of meer in een dwangpositie ge plaatst. Er is geen uitweg. Het politieke panorama biedt een schamel schouw spel. De moeizame pogingen van de rechtse partijen om zich te verenigen en aldus tot iets te geraken, dat inder daad tot op bepaalde hoogte als „alter natief" zou kunnen dienen, zijn mislukt. WAAR MOET, WAAR kan een katho liek anders op stemmen dan op de Democrazia Cristiana? Maar. zo zeggen de ontevredenen: dan verandert er wéér niets, dan gaat alles op de oude voet voort. En, zeggen anderen, de D.C. is door die langjarige macht bedorven: kijk naar de corruptie; overal zitten D.C.-lieden of hun vriendjes. Het is rondweg tot een „regime" verworden. Weer anderen uiten hun bezorgdheid over de inderdaad ontstellende) ver deeldheid binnen 's lands grootste par tij; over de toenemende invloed van de „linkse katholieken". En zo kan men voortgaan. Maar zeer velen, die in 1948 op de D.C. stemden om het land te bewa ren voor het communisme) cn die het met tegenzin in 1953 opnieuw deden (In de hoop, dat er toch eindelijk een eind zou komen aan het gevaarlijk „immo bilismo"), weten nu beslist niet wat ze moeten doen. Zelfs de Osservatore heeft duidelijk De Nederlandse Televisie Stichting zal een belangrijk aantal uitzendingen wij den aan het bezoek van het Britse koninklijke paar aan ons land. Vele hoogtepunten van het bezoek zullen als directe reportages worden uitgezonden en via het Eurovisienet ook in Engeland cn andere Europese landen te zien zijn. Op vrijdag 21 maart zal ter inleiding van dit bezoek door de N.T.S. een film worden uitgezonden over Engeland, die men „sympathie en thee" noemde. Deze film van een half uur werd samen gesteld uit filmmateriaal, dat 3e B.B.C. ter beschikking stelde. Op de dag van aankomst der hoge gasten, dinsdag 25 maart, zullen twee reportagewagens in Amsterdam zijn om de gebeurtenissen te registreren. Deze reportage, die van half elf tot 12.15 uur zal duren, wiordt o.a. uitgezonden door Engeland. België. Duitsland en Italië. Des avonds van 8.15 tot 10 uur zal de N.T.S. door middel va,n telerecording de reportage van de morgenuren vol ledig herhalen. Daarna volgt een film overzicht van de eenste dag van het be zoek. om 10.10 uur gevolgd daar een directe uitzending uit het Concert gebouw. In een uitzending van een uur. ook door vele andere landen uitgezonden, zal men de koninklijke gasten zien arri veren. waarna het Concertgebouworkest de volksliederen zal spelen, gevolgd door de ouverture „Cyrano de Bergerac" van Johan Wagénaar en de Enigma variaties van Edward Elgar. Bij een vechtpartij in de Italiaanse Ka mer van Afgevaardigden zijn gisteroch tend vier afgevaardigden (twee chris ten-democraten en twee neo-fascistcn) en drie zaalwachters die probeerden de vechtenden te scheiden, licht gewond. De vechtpartij begon toen de neo-fas cist Domenico Leccisi verklaarde, dat het een schande was, dat onlangs bij een demonstratie in Rome de vlag van de partisanen naast de Italiaanse vlag had gewapperd. De linkse afgevaardigden vlogen daarop woedend uit hun banken op en stormden met opgeheven vuisten op de neo-fascisten toe. Het. duurde een kwartder voor de orde hersteld was. Daarop werd Leccisi op voorstel van de voorzitter voor twee da gen de toegang tot de kamer ontzegd. Op woensdag 26 maart zal van 19.30 tot 19.45 uur een filmoverzicht worden uitgezonden van de tweede dag van het bezoek. Na het gewone tv-programma zal om 22 uur een directe reportage volgen uit de Ridderzaal in Den Haag, waar- door de Nederlandse regering een receptie wordt aangeboden. Tussen 22.30 en 1 uur 's nachts zullen verkiezingsuitslagen worden uitgezon den in samenwerking met de ver- kiezingsdienst van het A.N.P. Deze uit zending wordt om 23 uur onderbroken voor een extra-filmoverzicht van de tweede dag van het Britse bezoek. Tussen 17 uur en 17.30 zal op donder dag 27 maart een directe reportage wor den gegeven van de Parkkade te Rotter dam en de inspectie van de erewacht. Na het gewone studioprogramma volgt om 22 uur een filmoverzicht van de der- de dag, direct gevolgd door een recht streekse reportage uit Rotterdam van het vertrek der koninklijke gasten. Vrijdagavond 28 maart tenslotte zal van 21.30 tot 22 uur een filmoverzicht worden uitgezonden van het gehele be- zoek. Op woensdag 26 maart zal de reportage- ploeg van de N.T.S. ten behoeve van de schooltelevisie der B.B.C. een directe reportage verzorgen van de Rotterdamse haven. Het zal de eerste maal zijn, dat de Britse schooljeugd via het Eurovisie- net een direct programma ziet. Ten behoeve van een vlot functioneren van de uitzendingen der B.B.C. is door de N.T.S. voor de gehele week van 24 tot 31 maart aan de Engelse tv-mede- werkers de studio Irene te Bussum ter beschikking gesteld. Verscheidene mede werkers van de B.B.C., o.a. reporter1 Richard Dimbleby, die voor de repor tages van het koninklijk bezoek in ons land zijn. werken namelijk ook mee aan andere programma's. Deze medewerking, exclusief voor de B.B.C., geschiedt via het Eurovisienet van Bussrun oh. Te Washington wordt vernomen, dat het rt'herikaanse voorstel om de ontwape- •bttgscommissie van de V.N. weer bijeen roepen en de kwestie voor de Veilig- "«ïdsraad te brengen als de Sovjet-Unie )*le commissie blijft boycotten, een zuivere Pfocedure-aangelegenheid is. Het westers concept van de procedure drie stadia omvatten: Een bijeenkomst van de sedert vorig iaar tot 85 leden uitgebreide ont wapeningscommissie van de Verenigde Naties, om vast te stellen, dat zij niet i-n staat is voort te gaan met haar Werkzaamheden zonder deelneming van Sovjetrussische zijde. Een procedure-bijeenkomst van de Yeiligheidsraad van de Verenigde Na ties, die van de bestaande situatie, als- Mede van het verlangen der betrokken landen om verder te onderhandelen over de ontwapening, zou moeten ken nis nemen. De onderhandelingen met het oog op een topconferentie ter mogelijke be spreking van de ontwapening zouden dan kunnen worden voortgezet. Dp deze wijze zou volgens een woord- jOerder van het Britse ministerie vaïi huenlandse zaken de kwestie van de ontwapening tot de verantwoordelijkheid van de Verenigde Naties blijven behoren. Het was in dit stadium zeker niet de bedoeling een discussie over de ont wapening in de Veiligheidsraad voor te bereiden, zo zei deze woordvoerder. Dit hele concept, zo vervolgde hij, was enige dagen geleden in vertrouwen aan de Sovjets voorgelegd. Het was daarom te betreuren, dat de Sovjetrussische rege ring thans een zo „verdraaide" ver klaring had uitgegeven als reactie op een opbouwend plan om de vooruitzich ten op een heropening van de ontwape ningsbesprekingen te begunstigen. Ook van Franse officiële zijde is gisteren „verbazing" geuit over de houding der Sovjets. In Washington weigerden Amerikaanse functionarissen commentaar op Sovjet russische verklaring te leveren. Waar nemers melden intussen, dat er in de V.S. een neiging bestaat eerder naar een be perking van de kernproeven, dan naar een volledig verbod hiervan te streven. Volgens de diplomatieke correspondent van de „Washington Star" overwegen de V.S. een voorstel om alleen die proeven op te schorten, die een radio-actieve neer slag teweegbrengen. Dit zou de mogelijk heid openhouden om met behqlp van kernexplosies olie en mineralen te win nen. De Sovjetrussische partijleider, Nikita Kroesjtsjef, heeft gisteren in een te Mos kou gehbuden verkiezingstoespraak ver klaard, dat de volgende onderwerpen rijp zijn voor bespreking op een topconfe rentie: 1. Onmiddellijk verbod van kernproeven. 2. Afstand van het gebruik van kern wapens door de Ver. Staten, Gr.oot- Brittannië en de Sovjet-Unie.' 3 De instelling van een atoomvrije zone in centraal Europa. 4. Een non-agressieverdrag tussen de NATO- en de Warschau-pactlanden. 5. Beperking van de vreemde troepen macht in Duitsland en in andere Euro pese staten. 6. Een overeenkomst ter voorkoming van een plotselinge aanval, ter verminde ring van de spanning in het Nabije en Midden-Oosten, en tot stopzetting van de oorlogspropaganda. ZO VER IS het hier thans wel onge- j veer gekomen. De Democrazia Cristiana verloor in 1953 de abso lute meerderheid in het parlement, maar bleef verreweg de grootste partij en behield aldus ook de vrijwel vol ledige regeringsverantwoordelijkheid d.w.z. de verantwoordelijkheid voor de 1 vele fouten, die natuurlijk zijn begaan en die door de massa op rekening van j de Kerk worden geschreven. Het is altijd weer die groteske ruziema kerij om zuiver persoonlijke zaakjes waarbij de grote belangen worden ver waarloosd en opgeofferd: een neo-fas- cistisch partijtje, dat constant op het punt van scheuring staat; maar liefst twee monarchistische partijen, die el kaar heftig bestrijden; tenslotte een li berale partij, die zelfs niet meer de schaduw van haar glorieuze verleden is. Van „rechts" valt absoluut niets te ver wachten. Aan de andere kant van de D.C.: de hopeloos verdeelde sociaal-democraten? Met een Saragat, die drie maal per dag van humeur, mening en inzichten ver andert? De republikeinen soms? Een splinter-partijtje, waarvan men hier niet ongeestig zegt, „dat ze alle vijf in de Kamer zitten"), zonder betekenis, zonder toekomst en zonder reden van bestaan. En verder blijft er niets anders dan de radicalen een paar duizend le den en één vertegenwoordiger in de Ka mer), die uitgesproken anti-katholiek zijn. En tenslotte de socialisten van Nen- ni, die met handen en voeten aan de communisten van Togliatti gebonden zijn en gehoorzaam elk bevel van Mos kou uitvoeren. kende het gevaar gemaakt, dat een herstel van De Gas- peris oude centrum-coalitie na de ver kiezingen zo al niet noodzakelijk dan toch minstens gewenst zal zijn. Maar het blad wijst er niettemin op, dat een verzwakken van de D. C. hoogst ge vaarlijk zou zijn. Dat integendeel de partij zo sterk mogelijk uit do stembus zal moeten komen, omdat allen dén de mogelijkheid bestaat de zaken te ver beteren. Maar dat er door deze verkiezingen werkelijk „iets" zal veranderen, dat de vastgelopen toestand van 1953 zal worden doorbroken, dat geloven er maar weinigen. Het is een moeilijk moment; voor de Democrazia Cristi ana en voor de katholieken. leider van het christen-democratische minderheidskabinet, dat de verkie. zingen vorbereidt. WE HEBBEN ER al eerder op gewe zen, dat de Kerk opnieuw met haar volle gezag de „katholieke kie zers" overreedt om op de Demo crazia Cristiana te stemmen. In 1948 viel dit uiterst gemakkelijk. Maar de overwinning van de D.C. een abso lute meerderheid was in feite een strikt persoonlijk succes voor De Gas- pcri. De vijf jaren, die volgden, werden in zekere zin fataal voor de partij, al was haar leider verstandig genoeg geweest om de kleine centrum-partijen een coalitie aan te bieden. Werkelijke lei ding in dit „centrum" ontbrak. Vooral ten aanzien van het communisme miste men een vastbebraden koers. Wat Scelba, communisten-vijand bij uitstek en destijds minister van binnenlandse zaken, on dit punt. presteerde was eigen lijk tamelijk pover. In de partij zelf begonnen zich een „rechts" en een „links" af te tekenen en De Gasperi slaagde er niet in het noodzakelijk cen trum-karakter van de D.C. te handha ven. De ontevredenheid groeide en in 1953 viel het al veel moeilijker de kie zers naar de D.C. te brengen. Die ver kiezingen maakten dan ook een einde aan de absolute meerderheid van de D.C. en leverde een „onregeerbaar" parlement op. De ene crisis na de andere volgde. De Gasperi, toen al lichamelijk onder mijnd. verloor terrein. Toen na veel moeilijkheden in het voorjaar van 1954 in Napels het partijcongres bijeen kwam bleek hij, wat ondanks alles toch nie mand in zulk een mate had verwacht, volkomen in de minderheid. Er waren tal van stromingen en de verwarring was niet te overzien. De enige, die over een „georganiseerde stroming" beschik te was de jonge Fanfani. Hij had de teugels in handen en speelde het zo, dat hij als partij-secretaris het congres verliet. De Gasperi liet hij tot „natio naal voorzitter" uitroepen, een onbedui dende functie. De oude „president", zo als iedereen hem noemde, trok zich terug in zijn landhuis in Noord-Italië en wei nige weken later, daags na de verwer ping van de EDG door het Franse par lement, overleed hij. Sedert het Napolitaanse congres is de eenheid in de D.C. in feite nooit meer hersteld. Er is een blijvende verdeeld heid, ofschoon de „linkse" elementen (destijds was Gronchi daar een der ex- oonenten van) kennelijk de overhand hebben. De D.C. lijdt daarbij aan een zeker ninderwaardigheidscomplex ten aan zien van de Nenni-socialisten en com munisten. Zij laat zich telkens weer door initiatieven verrassen en capitu leert dan. Ten gevolge daarvan heeft de gehele politiek van de D.C. een va gelijk demagogisch karakter gekregen dat aan het vertrouwen van de grote massa niet ten goede komt. De ontevredenheid is nu algemeen, terwijl praktisch alle andere partijen, van uiterst links tot uiterst rechts, het op één punt met elkaar eeng zijn: dat de D.C. hun aller gemeenschappelijke vijand is. Op zich genomen Is dat na tuurlijk nonsens. Na de verkiezingen Alcide De Gasperi, die de eerste tien na-oorlogse jaren als onbetwist leider het land bestuurde, „de premier van de wederopbouw"), had een bijzonder scherp oog voor de gevaren van de ty pische situatie in Italië: het gevaar van het vereenzelvigen van de Kerk met de partij. Hij voelde duidelijk dat altijd- aanwezige vage verzet van de massa tegen wat thans openlijk en onbewim peld wordt aangeklaagd in een luidruch tige hetze-campagne: „de onwettige in menging van de Kerk in het leven van de Staat". De Gasperi was een geboren bemidde laar, een typische politicus, die van uit stellen hield, meesterlijk kon „omzei len", voortreffelijk kon „praten" en al dus zijn gesprekpartners tevreden wist te stellenmet niets. Hij verstond de moeilijke kunst om te lavéren tussen de verschillende opvattingen omtrent de verhouding Kerk en Staat. Men dient nl. evenzeer toe te geven, dat er in de leidende kringen van de Kerk per soonlijkheden waren en zijn, die graag „iets te zeggen willen hebben" als dat men moet toegeven, dat de antikle rikalen spijkers op laag water zoeken en van elke molshoop een Mont Blanc ma ken. Wie objectief wil blijven, vindt hierin geen moeilijkheid. En bijv. De Gas peri was van een formaat, waaraan in verband hiermee op het ogenblik dringend behoefte bestaat. Hij kon zich te weer stellen ten aanzien van be paalde kerkelijke cn scmi-kerkelijke kringen, zoals hij ook de klachten van de tegenstanders dier kringen tot hun juiste proporties wist terug te brengen. Maar hij is dood en het zou niet gemak kelijk zijn op het ogenblik in katholieke politieke kringen een figuur aan te wij zen, die zijn formaat bezit Pén oogopslag zal men met ingang j.ah 1 april (en het is géén mop) te Cjgenbrakel niet ven van de Leeuw h "Waterloo héél België kunnen "Afzien. Maar het zal echter een „Bel- in miniatuur" zijn, een verkleinde .PPrgave van het land. Voor de opper- akte is de schaal 1 op 2500 genomen, A°°r de hoogte 1 op 250. De haven van ntwerpen heeft men apart genomen in 0®n schaal van 1 op 100. Héél Belgie zal s]p deze wijze ongeveer één hectare be- a aan. Bij deze attractie, die vooral voor toeristen, maar ook voor de school- a uj>d bedoeld is, zijn allerlei historische, yrdrijkskundige, economische en toeris- 2n e gegevens beschikbaar voor de be- trn De landkaart van België is ge typt nagebootst en elke gemeente a voorgesteld door een toren en een W 1 huizen. Er komt een uitzicht- ben v-'aar°P men lichtjes kan bedie- tj b, die een gemeente, provincie, tex- Vevri landbouw- of staalcentrum aange- t>Ov Aan rand van het terrein staan gj ®bdien nog maquettes van grote Bei- Van ondernemingen op een dertigste n de ware grootte. ^et voorlezen van de proclamatie van het Monagaskische prinselijke paar, waarin de geboorte van de zoon, Albert Alexander Louis Pierre wordt bekendgemaakt WINDSTREKEN ï^ogelijk is het u niet bekend, maar de Plaatsnaam boven dit stukje is de naam an het eiland Watling, een van de Ba- larna-eilanden, om zo te zeggen onder rook van het vasteland van Amerika. (?Ver het algemeen neemt men aan, dat heer Columbus, op zoek naar Indië, j11 ®r terecht is gekomen, hetgeen dan ater de ontdekking van Amerika ten gevolge had. Op dit eiland zou hij eerst et anker hebben laten vallen, toen hij jbhdelijk, eindelijk, land zag. Dat is ech- er niet waar. meent het Amerikaanse ®chtpaar, luisterend naar de naam Link, V'aarmee we echter verder niets zeggen vallen. Dit echtpaar is namelijk een an- Pre mening toegedaan, omdat Columbus I11 zijn dagboek heeft geschreven, dat PP' eiland Watling, dat hij San Salvador "bemde, omgeven was door een menigte jbidere eilanden. Maar, zo zegt het echt- Pbar triomfantelijk, er is geen enkel atider eiland zichtbaar om Watling. j^aarom kan het „San Salvador" van /"Plumbus niet hetzelfde eiland geweest (■Tib ais Watling, maar het zou een rjiand van de Caicis-archipel geweest boeten zijn. Het was Lord Derby, „lord-lieutenant" ^ab Lancashire, die dezer dagen aan een ?abtal vertegenwoordigers uit andere ribden vertelde: „Hoe meer mensen in j bgeland mensen uit het buitenland zul- Pti leren kennen, des te beter zal dat „oor de zaak van de wereldvrede zijn", pb daarna besproeide hij het geachte fPzelschap met een regen van ijssplin- >?rs. die hij van een blok ijs afhakte, jjbarom die ijssplinter-regen? Wel, de die zich aan dit schone doel gaat ^den heet „De IJsbrekers" en de ,eden van de club hopen, dat de buiten- abderg het juiste soort Engelsen zal ont popten. De zesde klasse van de Kerkbuurtsehool alhier heeft door bemiddeling van een dorpsgenoot, contact opgenomen met de leerlingen van een Indiaanse school, ge legen in de Indiaanse nederzetting Cor nells Condre in het Surinaamse oer woud. Dit plaatsje met zijn 230 zielen aan de rivier de Wayombo op zeventien uur afstand van Paramaribo, is slechts met een barkas bereikbaar. De bedoeling is, dat deze Indiaanse kinderen, onder leiding van hun Nederlandse onderwij zer, de heer H. van Kassei, die daar al dertig jaar is, met de Oostzaanse kinde ren correspondentie zullen voeren en dat voorts met kleine geschenken over en weer een prettig contact wordt onder houden tussen de kinderen dicht aan het IJsselmeer en de kinderen van hetzelfde rijk, diep in het oerwoud van Suriname. Wanneer men er nog aan twijfelen mocht of de soms wat, grimmige Wiston Churchill wel heleméal beter is, dan zou men het kunnen zien aan een antwoord- telegram, dat hij zond aan de vroegere Franse premier Paul Reynaud, die be zorgd naar zijn gezondheid had geïnfor meerd. Dit seinde Churchill terug op het vriendelijke Franse telegram: „Ben nooit ziek geweest. Hoe gaat het met u?" Intussen zegt, Churchill's lijfarts, in Rocquebrune, de verblijfplaats van de Engelse staatsman aan de Rivièra: „Churchill is beter, maar heeft nog slechts één vijand en dat is het gure weer." De stichting Eilandgemeenschap „Schou- wen-Dnivcland" heeft in een telegram aan de minister van Landbouw medegedeeld, dat een wijdverbreide ongerustheid onder de plaatselijke mosselkwekers in Zeeland is geconstateerd. Bij de minister wordt er op aangedrongen zo snel mogelijk ze kerheid te geven aan de regeling van de compensatie van de mosselcultuurgron den. Dr. Korringa, directeur rijksinstituut visserij-onderzoek die tijdens een forum een korte inleiding over de gevolgen van het Deltaplan voor de visserij in geheel Zeeland hield, kon op de vraag of de mos- selhandel voor Bruinisse behouden zou kunnen worden, geen concreet antwoord geven. Dit is afhankelijk van economische factoren. Wanneer de mosselen van het Waddengebied af goedkoper naar het af zetgebied kunnen worden vervoerd, zal men dit zeker doen. Niettemin acht de heer Korringa de kans van behoud der schelp-diercultuur voor Bruinisse aan zienlijk groter dan voor Yerseke. De chirurgen en hun assistenten in het Croydon Hospitaal hebben er een baan bij. De avond vóór een patiënt de vol gende dag geopereerd zal worden, krijgt hij bezoek van de man, die het mes in hem zal zetten. Tijdens een gezellig praatje krijgt de patiënt dan een uitleg waarom hij eigenlijk geopereerd moet worden. Men had al enige tijd in deze richting geëxperimenteerd en het was zo gunstig geweest, dat men deze me thode nu steeds gaat volgen, terwijl ook de geneeskundige staven van andere ziekenhuizen al belangstelling tonen voor deze praatjes aan het ledikant. Ken van de ziekenhuis-bestuursleden zei: „Dit ongedwongen praatje doet de pa tiënt irr de chirurg een vriend zien. op wie hij kan rekenen. De doktoren praten over alles en nog wat: sport, vakantie, zaken en over alle dingen, die de patiënt kunnen interesseren. En tijdens dit ge sprek wordt op diplomatieke wijze ook de aanstaande operatie aangeroerd en wordt de patiënt er van overtuigd, dat de ingreep, die hij moet ondergaan, noodzakelijk is. En onveranderlijk heeft dit op alle patiënten een geruststellende invloed gehad." Op alle in deze barre winterse dagen dik besneeuwde grote steden van Europa heeft Venetië dit voor, dat de sneeuw daar in de „straten" door het verkeer niet direct tot een vieze brij wordt gereden. In de kanalen heeft de sneeuw nl. de kans romantische taferelen te schilderenzoals deze foto van de Rio della Malvasia in Venetië laat zien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7