Textielnijverheid uitgebreider dan ooit op Jaarbeurs vertegenwoordigd 'OURDESHERDENKING met nationaal Maria-congres Vier Rotterdammers kaapten 15 ton rubber in Roosendaal Verkiezingen in Rusland Het was weer honderd procent Verwachtingen hoog gespannen 9 f ONDANKS ZON Nederlandse kledingindustrie dit jaar volledig aanwezig Yerkiezingen in de Sovjet-Unie NOG WINTERS Groeiende arbeidson rust in W.-Duitsland Vier auto-ongelukken OVER ZIN EN PLAATS VAN DE RESEARCH IN HET ONDERWIJS Voorzitter Benelux- comité geinstalleerd speciale boodschap van de H. Vader Geldlening voor woningverbetering Bestolen firma kocht eigen partij terug Pan American-toestel nam KLM-passagiers mee zevenenveertig doden ACTIE GIRO 777 EINDIGT OP 1 APRIL Samenwerking een van de eerste eisen DINSDAG 18 MAART 1958 PAGINA 3 (Van onze correspondent). ZIELZORG EN KERKBOUW Studiebijeenkomst te s-H ertogenbosch °P de 70ste Jaarbeurs, welke vandaag te Utrecht is geopend, is de textielnijverheid uitgebreider dan ooit vertegenwoordigd. Vrijwel de Schele parterre van de gebouwen aan het Vreeburg, inclusief de lfene- en Beatrixhal, zijn in een textielpaleis herschapen, dat door de Architectengroep BUOR uit Laren op een bijzonder artistieke en over zichtelijke wijze is ingericht. Wet genoegen constateerde de heer A. G. Biemond jr., directeur van Textieljaarbeurs, op een gistermiddag gehouden persconferentie, 'kt voor het eerst het herenconfectiebedrijf aan de beurs deelneemt, 'karbij een nieuw element toevoegend aan de sterk groeiende deel neming van de Nederlandse kledingindustrie, die dit jaar volledig is Vertegenwoordigd. Naast de vele soorten woningtextiel zyn er deze keer ook wol en wollen- boffen, zij het in bescheiden mate, aanwezig. Bovendien vindt men 1,1 de Beatrixhal een vertegenwoordiging van Belgische fabrikanten, Jerwijl voor de eerste maal loonveredelingsbedrijven voor de textiel- l,1dnstrie deelnemen. Binnenland de kurk Diverse attracties Opsterland als eerste garant Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Luilekkerland Iets in beweging „Transitohandel" Té brutaal Extra-tussenlanding Piloten-protest hielp niet „WEEK VAN DE FOTO GRAFIE 1958" BEGINT IN ROTTERDAM Zin en plaats Nieuwe eisen (Van onze weerkundige medewerker) figuureffecten nemen hierbij een voorna' me plaats in. Voor de kinderen brengt een Oldenzaal- se fabrikant de nylon Velourette, pool- vast en pletvrij, zeer geschikt voor baby- en kleuterkleding. Nieuw is de zachtgele kleur voor de allerkleinsten. Een rondgang over de textieljaarbeurs ïjedt ditmaal diverse speciale attracties. ®aar is allereerst het AKU-„theatre-en- ï?nd", het eerste rondspeeltheater van fjederland, plaats biedend aan ongeveer fa0 Personen. Vijfmaal daags wordt hier- v11 de muzikale komedie van Mies Bou- "Hys ,,'t Zit zo zó" opgevoerd. Deze mii- - Het officiële Sovjet-persbureau Tass Jy^dt, dat 133 miljoen kiezers 99.97 rocent van het kiezerskorps zondag ®eft gestemd bij de verkiezingen voor nieuwe Opperste Sovjet. 99.67 pro- „fbt van de kiezers stemde voor de offi- i/"'6 kandidaten voor de Raad van de en 99.72 procent voor die van de ÏJd der Nationaliteiten. k T? drie Amerikanen die op Sovjet uit- v Jbging de verkiezingen in Moskou ge- ^'Sd hebben, hebben gisteren een on- rhoud van anderhalf uur met partij- v Cfetaris Kroesjtsjef gehad. Er werd lv °rnamelijk gesproken over de Sovjet v'nhenlandse politiek. De Amerikanen trekken vandaag. i ijgi1 een gisteren gehouden algemene le- ^vergadering van het comité van Bel- w^'VNederlands-Luxemburgse sameji- t«i- n8 is de nieuw-benoemde voorzit- 1^' nr. c. G. W. H. baron van Boetze- jj" van Oosterhout geïnstalleerd, lin®, Waarnemend voorzitter, mr. J. Mil- (ft®' zeide in zijn installatierede, met 5® vreugde vernomen te hebben, dat Vomeer Van Boetzelaer bereid werd ge- n presidium van het comité op c9rp te nem€n- Hij noemde dat geen sine- ^Cor,' Want „hoewel het verdrag van de 0rnische Unie thans is ondertekend, jsh we toch in feite aan een begin". Audrey Hepburn, die in de Belgische Kongo heeft gefilmd en nu in Rome is voor de studio-opnamen, heeft een korte vakantie van tien dagen met haar man, Mel Ferrer, voopdat deze weer naar de Verenigde Staten moet. Over enkele dagen begint voor beiden weer het harde werk, maar eerst „Holyday" nieuwe voorzitter zeide zijn beste 'en aan het werk te zullen geven té ,e overtuiging, dat de door het comi- bgeslagen weg de goede is. De cursus „Kerkelijke Architectuur" te 's-Hertogembosch organiseert op vrijdag 21 maart 's avonds en zaterdag 22 maart 's morgens een studie-bijeenkomst over het onderwerp „Zielzorg en Kerkbouw". Op deze bijeenkomst, gie gehouden word' in het Bossche Kruithuis, zullen de ge dachten, die in de kringen van zielzor gers omtrent dit vraagstuk aan de orde worden gesteld, geconfronteerd worden met de denkbeelden die op hetzelfde ter rein in de wereld van bouwkunst en ste- debouw worden gehuldigd. Het programma luidt als volgt: Vrijdag 21 maart: 10.00 uur: Liturgische en theologische vernieuwing in hun betrekking tot de kerkbouw: inleiders: prof. J. A. M Westerman en ir. C. Pouderoyen. Dis cussie. Zaterdag 22 maart: 7.30 uur: H. Mis tot intentie van het welslagen van de bijeenkomst in de ka thedrale basiliek van St.-Jan. 9.00 uur: Sociologische indicaties en kerkbouw; inleiders: drs. W M. I. v. d. Ende en ir. W. de Bruijn. Discussie 13.00 uur: Samenvatting en sluiting. Belanghebbenden kunnen zich alsnog bij de aanvang van de studie-bijeenkomst voor deelneming melden. Gst v'erinS in Nederland van het eeuw- ?er Verschijningen te Lourdes zal, %de "ekend, plaats hebben te Nijmegen "s het nationale Maria-congres, dat 4,1 JrijfIaS O tot en met zondag 13 juli 0rden gehouden. Het 6t\ congres, waarvan het voorlopige fla» iim.ma 'hans bekend is. zal op vrij er 11 juli 's avonds om 8 uur officieel *n c Seopend met een pontificaal lof. "Og,,, tot 8 uur zullen in het Goffert- Oftg 'hcht-theater avondmissen worden >eiba n v°°r de leerlingen der mid- scholen. Van 9 uur af zullen b es-films worden vertoond. da'O tweede dag wordt geopend met een big 'Se Mig en een algemene H. Commu- tQchi3,11 óe schoolgaande jeugd in de pa- Nor erkcn en een plechtige H. Mis hi, in Nijmegen gelegerde militairen iV°0r kazernes. Na de H. Mis wordt Ae leerlingen van de 4e, 5e en 6e an de lagere sohojen een Maria-spel in het Goffert-openlucht- opgevoerd theater. Avonds om 8 uur wordt in het Gof- fertstadion het massaspel „Herwonnen Paradijs" van Jan Naaykens onder regie van Anton Sweers opgevoerd. Om half elf begint in alle kerken een nachtwake waarna om 12 uur eveneens in alle ker ken een nachtmis zal worden opgedra gen. Zondag 13 juli, de derde en laatste dag, zal het hoogtepunt van het congres wor den. Om half 11 wordt een pontificale H. Mis opgedragen, 's Middags zal door de stad de jaarlijkse Maria-omdracht trek ken die echter in het kader van het congres een nationaal karakter zal dra gen. o.m. door de afvaardiging uit diverse steden. Tot besluit van de Omdrach' zulen alle deelnemers samenkomen op het Kelfkensbos, waar mgr. Giobbe, de apostolisch internuntius in Nederland, een pontificaal lof zal celebreren, waar mee tevens het congres wordt besloten. Tijdens dit lof zal een speciaal tot he1 Nationaal Mariacongres gerichte bood schap van de H. Vader worden bekend gemaakt. DE verkiezingen voor de Opperste Sovjet (het z.g. parlement), die j.l. zondag in de Sovjet-Unie zijn ge houden, hebben geen schokkende ver schuivingen in de voorkeur der kiezers te zien gegeven. Precies zoals dat bij alle vroegere (in beginsel iedere vier jaar plaats vindende) verkiezingen het geval was, heeft ook thans het kiezers korps weer voor nagenoeg honderd pro cent zijn stem uitgebracht op de kandi daten, die het kiezen kon, n.l. de offi cieel benoemde kandidaten. Gewapend met dit massale ver trouwensvotum van het gehele volk, zullen Kroesjtsjef en zijn kame raden, als leiders van de meest stabiele democratie ter wereld, de toe komst hoopvol kunnen ingaan, op weg naar nieuwe successen bij de „opbouw van het socialisme". De niet-verlichte buitenstaander zal er zich intussen misschien wel een beetje over verwonderen, dat deze „op bouw van het socialisme" nog steeds maar niet voltooid is, in weerwil van het feit, dat de verkiezingen nu al sinds zovele tientallen jaren zulk een „monolisthische" eensgezindheid onder alle lagen van het volk te zien geven. Is het immers in het rode credo met zo, dat de „socialistische opbouw" vol tooid is en de communistische heilstaat kan beginnen zodra alle antagonismen binnen de staat hebben opgehouden te bestaan? Waarom draalt Kroesjtsjef dan nog om de vervulling der geschie denis af te kondigen? Hij zal toch zeker niet willen beweren, tegen de logica der stembuscijfers in, dat er van daag de dag nog „kapitalisten" of volksvijanden in de Sovjet-Unie zijn overgebleven? Enkele maanden voor in Rusland de oktober-revolutie uitbrak schreef Lenin in zijn „Staat en revolutie": Slecht in de communistische maatschappij, wanneer de weerstand van de kapitalisten volledig is vernie tigd, wanneer de kapitalisten verdwe nen zijn, wanneer er geen klassen zijn .slechts dan „houdt de Slaat op te bestaan" en „wordt het mogelijk om van vrijheid te spreken". Dan slechts zal werkelijk volledige democratie zon der enige uitzondering mogelijk zijn en verwezenlijkt worden. Waarom dus, andermaal, aarzelt Kroesjtsjef om de Marxistisch-Leninis- tische beginselen in „constructieve toe passing" te brengen, zoals dat heet? Waarom kondigt hij niet het commu- Deze lentemaand behoorde tot op heden nog tot de drie koudste van deze eeuw. Het lijkt er echter nog niet op, dat hierin spoedig verandering komt. Boven Scan dinavië en boven Schotland treffen wij hogedrukgebieden aan, waardoor er met winden tussen noord en oost voortdurend koude lucht wordt aangevoerd, waarin de temperatuur ook in de afgelopen nacht vrijwel overal enkele graden beneden het vriespunt daalde. Overdag komen er flinke perioden van zonneschijn voor, maar hoger dan 4 a 5 gr. kwam het kwik niet. Ook in de komende nacht is opnieuw lichte vonst te verwach ten, welk weertype zeer nadelig is voor de voorjaarswerkzaamheden in de land en tuinbouw. Een zeer groot verschil met verleden jaar, toen de lentemaand maart zelfs de warmste van de laatste 250 jaar was. Meer dan 8 gr. vorst werd in de afgelopen nacht in Scandinavië, Denemarken, Z.-Duitsland en Oostenrijk gemeten. Alleen in het uiterste zuiden van Italië komen tempera turen van omstreeks 20 gr. C. voor in de middaguren. In West-Duitsland heerste gisteravond een groeiende arbeidsonrust als gevolg van het besluit der vakvereniging van (350.000) arbeiders in openbare diensten, om woensdag een symbolische staking te beginnen (uitgezonderd politie, brand weer, gezondheids- en begrafenisdien sten). Bovendien heeft tegelijkertijd de Iooncommissie van de bond van metaal arbeiders uit naam van 200.000 leden in het Ruhrgebied bekendgemaakt, dat het drie maanden onderhandelen voor loons verhogingen tenslotte vruchteloos is ge bleven en dat men later deze week bij een zal komen om verdere maatregelen te overwegen. Leiders van de 32.000 werkers in de openbare diensten van West-Berlijn kon digden later aan dat zij zich bij de sta king in West-Duitsland zullen aansluiten. De staking van het personeel der open bare diensten geldt niet voor Hamburg, Bremen en het Saargebied, welke gebie den niet onder deze, vakvereniging vallen. Over de verwachtingen van de Tex- Uehaarbeurs 1958 gaf de voorzitter, de "?er J. C. Bottenheim, tijdens een inlei- ?lrig zijn visie. Vooral voor de eerste dagen, de Westduitse, zijn deze ?°°ggespannen, te meer, daar dit jaar ^°pr het beschikbaar komen van meer hirnte een groter aantal deelnemers kon y'orden ondergebracht. Een deel van de ^Posanten heeft plaats gevonden in de "leuwe hal aan de Croeselaan. Het binnenland beschouwde hij nog steeds als de kurk, waarop wU drijven. Er moet echter volgens hem meer dan °oit met de Euromarkt worden gewerkt eh hierbij moeten wij gelijke tred hou den met o fzelfs beter zijn dan onze Partners. He situatie in de wolindustrie is vol- hs spreker bepaald niet zo slecht ge- ï^est als de berichten van de laatste Taanden zouden doen veronderstellen, 'ofschoon de binnenlandse afze' van de Nederlandse wol in het afgelopen jaar achteruit is gegaan, is haar relatieve f°sitie verbeterd door een daling van de phport. In 1956 werd 7054 ton wollen pro nkten geëxporteerd ter waarde van 123 Jüjoen gulden, in 1957 7398 ton met een baarde van 137 miljoen. .He produktie van tapijten bedroeg in t.a56 meer dan vijf miljoen m2. De Ne- --'lanrise kousen- en tricotindustrie, die ■jarenlang de grootste omzetstijging van ?e Nederlandse textielindustrie wist te °eken, moest door de terugslag in de aatste maanden van 1957 voor dat jaar Genoegen nemen met een omzet, nage- '°eg gelijk aan die van 1956. Op dit mo vant echter blijkt het dieptepunt gepas- berd te zijn, waarbij met name de krach- ,lge stijging van de export een lichtpunt etekent. In de confectie-industrie wordt hard ge kerkt aan het tijdig gereed maken van de voorjaarsorders en het overgrote deel Tan de bedrijven werkt weer de volle uur. Speciaal verheugend noemde de voorzitter de verhouding tussen de im- eh de export. sical is tevens een soort modeshow van modellen van Enkalon, Voline, Terlenka, e.a. Medewerking wordt o.m. verleend door Conny Stuart en Joop Doderer. 4iN°,°rts z'n8t het Bayer marionetten theater de lof van de Dralonkleding, de wonderstof, die evenzeer onkreukbaar ais plooihoudend is en vrijwel niet behoeft te worden gestreken. In de galerij der Mode vindt men een overzicht uiteraard beknopt van de ontwikkeling van de mode door de eeuwen heen, terwijl in de diverse confectie- stands de nieuwste produkten de aan dacht trekken. De structuurweefsels met De gemeenteraad van Opsterland heeft gisteren als eerste in ons land besloten de geldeleningen te garanderen die de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Assen zal verstrekken voor de ver betering van particuliere woningen. Deze N.V. zal alleen kredieten verstrekken voor woningen, die door de eigenaar zelf worden bewoond en de te verstrekken le ning zal maximaal 4000 bedragen. Dat de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de keus oP Opsterland heeft laten vallen voor het vragen van het principebesluit, vindt zijn oorzaak ifi hei feit dat in deze, gemeente het hantal oudere woningen dat voor verbetering in aanmerking komt. in verhouding zeer hoog is. Krachtens de nieuwe regeling zal het mogelijk zijn, zo verwacht men, de be woonbaarheid van dergelijke woningen 20 tot 30 jaar te verlengen. Het gemeentebestuur van Opsterland overweegt voorts in de toekomst ook geld leningen te garanderen die door particu lieren bij boerenleenbanken en dergelijke worden aangegaan voor de bouw van een eigen woning. Met deze maatregel hoop' men de bouw van premiewoningen gun stig te beïnvloeden. Prof. De Groot (hoogleraar toegepaste psychologie) zag onderwijsresearch als een deel van de toegepaste psychologie in de sociale wetenschap, daarbij op merkend, dat onderwijs zich aan weten schappelijke werkers voordoet als een luilekkerland van onderzoekmogelijkhe- den. Daarom is misschien wel het belang rijkste probleem de keuze wat men moet onderzoeken. Vaak grijpt men daarbij ook boven zijn macht. Verder komt het voor, dat men de brandende problemen verwerpt en een onbenullig onderzoek doet om tenminste research te bedrijven. Hij zag in Nederland maar één centraal onderwijsprobleem en wel: hoe te vermij den, dat over vijftig jaar vrijwel alles nog bij het oude is. Zinvol is met eenvoudige middelen re sultaten te bereiken, die tot handelen leiden. Niet zin-vol is research op gebie den, waar de nood duidelijk is in de plaats doen treden van handelen. Naar de opvatting van prof. De Groot zijn we zo vastgelopen in het bestaande systeem, dat we het onderwijs niet meer als een middel tot het doel kunnen zien. Bij de oriënterende bespreking, ingezet door een forum (vertegenwoordigers van o.a. KASKI, het Hoogveld-Instituut. Nuts- seminarium, Chr. Pedagogische Studie centrum en enkele universiteiten) kwam de vraag naar voren, hoe men de gege vens, uit de research voortgekomen, bij het onderwijs ingang kan laten vinden. Men kan niet blijven voortgaan met ad viezen aan de ouders te geven zonder dat er in het onderwijs iets gebeurt. Prof. De Groot antwoordde, dat als men met re search gaat beginnen, gezorgd moet wor den, dat deze aan alle kanten in het on derwijs is „ingebed". Waar het om gaat aldus ir. Goote is, dat er iets in beweging komt. Dan voelen de mensen uit het onderwijs er in het algemeen ook wel voor. eis om in een gegeven fase over te gaan tot de onmiddellijke toepassing van de beginselen der communistische maat schappij. Sommige heethoofden hebben uitgemaakt, dat de opbouw van het so cialisme reeds geheel voltooid is en zij zijn al begonnen met een gedetailleerd tijdsschema op te stellen voor de over gang naar het communisme Het is duidelijk, wat de reden is van Kroesjtsjefs bedachtzame gereserveerd heid. Noch hij, noch een van zijn op volgers zal het communisme kunnen af kondigen zonder te verzaken aan de utopische wensdroom, die de stuwende kracht is voor miljoenen eenvoudige adepten in de gehele wereld, die onnozel genoeg zijn om de communistische heilsbelofjen au sérieux te nemen. Maar vooral zal nimmer een rode machtheb ber de bereiking van het communisme kunnen afkondigen zonder tegelijkertijd aan de machtsorganisatie van de staat te verzaken. En dit laatste is iets, dat Kroesjtsjef zich blijkbaar nog steeds niet kan permitteren, ondanks de gewel dige triomfen die hij en de door hem aangewezen kandidaten aan de stem bussen vieren. Blijkbaar zijn er dus nog steeds wel in de een of andere hoek van de Sov jet-Unie een „paar vijanden van hef volk" overgebleven, al zou men als bui tenstaander geneigd zijn dit voor on mogelijk te houden. Sinds de laatste verkiezingen voor de Opperste Sovjet, in 1954, is er immers wel schoon schip gemaakt met een aantal gevaarlijke (Van onze correspondent) Vier Rotterdammers, een chauffeur, een loswerkman, een caféhouder en een terreinknecht (allen tussen de 30 en 40 jaar) hebben in Roosendaal kans gezien om, uit een magazijn in enkele maan den tijd 15.000 kilo rubber te ontvreem den voor een waarde van 40.000. Zij gingen dat 's nachts met een bestelauto halen, brachten de vracht dan meteen door naar opkopers in Waalwijk, die een goede prijs gaven. Dezen verkochten op hun beurt (maar, zoals achteraf bleek, geheel te goeder trouw) dezelfde ladmg weer door aan „Indiana" te Roosendaal...., waar de rubber werd ontvreemd. Deze zonderlinge manier van „transi tohandel" kwam aan het licht doordat de Rotterdamse reéherche argwaan kreeg over de talrijke nachtelijke ritten van genoemde Rotterdammers (zekere v-L.. de K.. de J. en T.) naar Roosendaal. De chauffeur uit dit gezelschap was in Roosendaal, en met name op en rónd het magazijn, bekend en hij wist in "te bre ken zonder daarbij iets te breken of te forceren. Dan kon men het spelletje lan ger spelen. Het rubber (dieven) smaakte naar méér. Het kwartet werd te brutaal, ook in Rotterdam waar het ..en passant" een geladen transportauto met rubber ettelij ke kilo's lichter maakte. „Laten we dat nu niet doen jongens, maa,. naar onze plantage gaan", zo had nog één van de heren gewaarschuwd. maar dat hielp toen al niet meer. De speurzin van de Rotterdamse recherche werd de rubberliefhebbers noodlottig. Voortaan werden hun gangen nagegaan. In Waalwijk stond een van de vier ech ter als verkoper ingeschreven en toen was de zaak spoedig rond. De mannen legden een volledige bekentenis af. De opkopers in Waalwijk hadden aan vankelijk bij de politie aldaar, gevraagd of er soms ergens rubber werd ver mist. De Roosendaalse firma, die grote hoeveelheden aanvoerde, miste toen ech ter geen noemenswaardige hoeveelheden en had daarom ook goed aangifte gedaan. Vandaag worden de Rotterdammers voor de officier van justitie te Breda geleid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoud! Alléén MARGRIET kan zóveel bieden, want- MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland. nisme en daarmede het overlijden van de „afgestorven" staat af? HIER stuiten we weer op een dier fundamentele, nonsensicale con tradicties tussen communistische theorie en praktijk. Kennelijk zijn er in de Sovjet-Unie zelf ook wel kamera den geweest, die zich over deze kwestie het hoofd hebben gebroken. Reeds op het twintigste partijcongres, in februari 1956, gaf Kroesjtsjef, nauwelijks aan de macht, een waarschuwing aan degenen, die naïef genoeg waren om te veronder stellen, dat de mooie frasen over het „afsterven van de staat" en de „over gang naar het communisme" werkelijk betekenden wat men op het eerste ge zicht zou kunnen geloven. Hij verklaar de bij die gelegenheid: ,.Er zijn arbeiders onder ons, die de stelling betreffende de geleidelijke overgang van het socialisme naar het communisme hebben opgevat als een heren. Malenkof en Molotof, die in 1954 in heel de Sovjet-Unie een maximum aantal z.g. „ere-kandidaturen" regi streerden, zijn thans immers onschade lijk gemaakt. Hetzelfde geldt voor Zjoe- kof, voor Kaganovitsj, voor Mikailof, Ponomarenko, Sjatalin, Saboerof en voor de maarschalken Boedjenny en Wasilefsky, die allen in 1054 nog een kapitale rol speelden in de verkiezingen. En toch, ondanks deze drastische op ruiming zijn er kennelijk nóg steeds „vijanden van het volk", althans vijan den van Kroesjtsjef overgebleven. Het zou ons niet verwonderen als maar schalk Boelganin zeer binnenkort als zodanig ontmaskerd werd. De ranglijs ten bij de jongste verkiezingen en het minimale aantal „ere-kandidaturen" die hem verleend werden (slechts vijf veruit het laagste aantal tegenover Kroesjtsjef meer dan duizend, en deze vijf dan nog wel in obscure provincie kieskringen) doen vermoeden, dat zijn publieke dagen geteld zijn. Zal Boelganins eliminatie eindelijk de eliminatie van de laatste vijand zijn? Een DC-7c van de Pan American World Airways heeft vannacht een extra-tussen landing op Schiphol gemaakt om acht passagiers op te nemen, die oorspronkelijk met de K.L.M. naar New York zouden reizen. Kort nadat het toestel van de Pan American Wold Airways was geland, ver voegde een delegatie van de stakende K.L.M.-vliegers zich bij de Amerikaanse gezagvoerder en had met hem een onder houd. dat geruime tijd duurde. Van de zijde van de K.L.M.-vliegers vernamen wij, dat de vereniging zich gedwongen ziet de Amerikaanse pilotenorganisatie telegrafisch te waarschuwen over het ge beurde. De Amerikaanse piloot deelde aan een verslaggever mee, dat de delegatie van de K.L.M.-vliegers bp hem aan het verkeerde adres was geweest: „Want zelfs als de piloten b(j mijn maatschappij zouden gaan staken, zou ik nog doorvliegen". Van 7 tot en met 15 mei a.s. zal voor de derde maal in ons land de „week van de fotografie" worden gehouden, waarvan de organisatie in handen is van d.e Stich ting ter bevordering van de Amateurfc- tografie. De officiële opening zal geschie den op dinsdag 6 mei in de Groote Schouwburg te Rotterdam door burge meester G. E. van Walsum Het volledig Baliet van de Nederlandse Opera en het Brabants Orkest onder leiding van Anton Kersjens verlenen medewerking. Gedurende deze week wordt het pu bliek „op velerlei wijzen met de fotogra- rie als ideale vorm van verantwoorde vrijetijdsbesteding in contact gebracht". In samenwerking met het verbond voor veilig verkeer is een fotowedstrijd uitge schreven onder het motto „totografeer. veilig verkeer". Bij twee auto-ongelukken in Peru zijn zondag en maandag dertig mensen om het leven gekomen. Op 50 km ten noor den van Lima kwamen tien mensen om het leven, toen een autobus op een onbe waakte overweg door een trein werd ge grepen. Op 400 km ten noorden van de Peruviaanse hoofdstad vielen twintig do den bij een botsing tussen twee autobus sen en een vrachtauto. Voorts i6 zondag in Mexico door het weigeren van de remmen een autobus verongelukt, waardoor tien mensen om het leven kwamen en 56 mensen gewond werden. Bij Adapazari (Turkije) kwamen zon dag zeven mensen om het leven toen een autobus, die een dienst tussen Istan bul en Ankara onderhoudt, in een ravijn stortte. Dertig Personen werden gewond. De gezamenlijke hulpactie van het Rode Kruis en het Centraal Comité van Ker kelijk en Particulier Initiatief voor So ciale Zorg ten behoeve van gerepatrleer- den waarvoor de speciale girorekening 777 in gebruik werd gesteld, wordt op 1 april beëindigd. Vandaag was op deze giro in totaal gestort 759.851.84. De actie wordt beëindigd in volledige overeenstemming tussen beide organi saties. in verband met het stadium waarin deze hulpactie thans is gekomen. (Van onze Utrechtse redacteur) Het wetenschappelijk onderzoek op on derwijsterrein is maar langzaam op gang gekomen en eerst na de oorlog zijn in stituten, die zich daarmee bezig houden tot ontwikkeling gekomen. Vooral de laatste jaren valt een verheugende bloei waar te nemen en om het terrein te ver kennen en over deze zaak van gedachten te wisselen, werd gisteren in Utrecht onder auspiciën van de Katholieke Cen trale voor Studie en Research ten be hoeve van Opvoeding en Onderwijs een studieconferentie gehouden. De leider prof. dr. J. Th. Snijders stelde allereerst de zin en de plaats van de research in het onderwijs aan de orde. De heer Goote, inspecteur-gen. van bet onderwijs, verklaarde, hoe het onderwijs door de research gediend kan worden, na er eerst op gewezen te hebben, dat de totaliteit van het onderwijs zich moeilijk als een begrip laat kennen. Men komt dan gemakkelijk tot ongefundeerde stellingen. Onderwijs is een geestelijk proces, dat ligt in de sfeer van de menselijke ver houdingen. We mogen het onderwijs nooit abstraheren van de realiteit. Ook research mag zich er nooit toe laten verleiden daarvan afstand te nemen. Zij mag de concrete situatie niet uit het oog verlie zen. De eisen aan het onderwijs stijgen, maar daarbij daalt ook de waardering en het gevaar is er, dat research nieuwe eisen gaat stellen, wat nieuwe kritiek oplevert. Er is onzekerheid en daartegen moeten we ons verweren, waarvoor „wegwijzers" nodig zijn. Onder research verstaat de heer Goote dan wetenschappelijk onder zoek van verschijnselen en resultaten in het onderwijs, welk onderzoek dienstbaar gemaakt wordt aan het onderwijs. Re search moet daartoe 'n goed begrip hebben voor de objecten en mogelijkheden van het onderwijs en het onderwijs moet op zijn beurt open staan voor de weten schap. Research moet de „zoeklichten" zo plaatsen, dat de ervaringsobjecten, die zeker betekenis kunnen hebben, in een ander licht komen te staan. Veelal is een tijdelijke inschakeling van research bij experimenten nodig. De ruimtevaart en alles wat daarbij komt heeft de Amerikaan Arthur Elliott (foto) geïnspireerd op het ontiverpen van een nieuw soort schaakstukken: de pionnen zijn raketten, de torens zijn ra dartorens en dc raadsheren zijn ruimte- reizigers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3