Daqblad voor Schiedam en omstreken Op Schiphol stijgen KLM-vogels weer op I Staking der piloten kreeg doorgoede diensten9 verrassend snel einde Ontslagen gezagvoerders in functie hersteld Direct weer aan de slag Gigantisch project voor massa personenvervoer over Oceaan Overleg bracht het tot blij einde Djakarta laat vandaag alle KPM-schepen vrij Ook bij KLM-confiict bewezen vakbonden weer hun nut Tienduizend mensen op één schip Yerolme-concei n krijgt opdracht voor 4 super-pas sagiersschepen Gelukkig initiatief in wandel gangen der Eerste Kamer VRIJDAG 21 MAART Juridische faculteit Verloren miljoenen Twee reisroutes Verdwijn en blijf uit m'n ogen!... (Van onze Amsterdamse redactie) De K.L.M. heeft haar vleugels weer uitge slagen: de staking van de vliegers is afgelo pen en de vliegtuigen stijgen na de gedwongen rust weer in de gewone regelmaat het een Ua het ander op van de brede startbanen van Schiphol. Om half vijf vanmorgen vertrok de eerste machine, een vrachttoestel voor Ko penhagen. Het is het resultaat van het over leg „op hoog niveau", waarvan wij gisteren Uielding maakten en hield tevens in, dat de twee vliegers om wier ontslag het conflict ont stond, in hun functie zijn hersteld. In een zeer snel tempo zó snel, dat zelfs Je piloten in hun hoofdkwartier op de luchthaven er totaal door verrast waren en hun oren niet konden geloven is de commissie van goede diensten, gevormd door zes „wijze mannen", nl. de voorzitters van de drie werkgevers bonden en de drie werknemersvakcentralen, verenigd in de Stichting van den Arbeid, erin geslaagd, beide partijen op een aanvaardbare „formule" tot elkaar te brengen. Zij zal ook in de toekomst haar bemiddeling blijven verle nen om dé nu nog hangende geschillen zo vlot mogelijk uit de weg te ruimen. Verdere diensten Jachtschotel Kath. Universiteit van Beiroet Aler: „Belangrijke dag Directeur Dellaert: „Heerlijk" Metz: „Gelukkig en dankbaar" Water in de wijn (Van onze verslaggever) Binnen dertig dagen verwacht men de contracten te kunnen tekenen voor de bouw van vier enorme passagiersschepen, welke een massaal personenvervoer tussen Amerika en Europa mogelijk zullen maken. Deze schepen, die elk 110.000 ton meten, zullen worden gebouwd op de werf van het Verolme-concerii in het Botlek-gebied in opdracht van de American- European Travel Project. Het eerste schip, dat „The New Yorker" zal gaan heten, hoopt men eind 1961 in dienst te kunnen stellen. Het ontwerp, gemaakt door de Amerikaanse architect John Wright, laat een schip -zien van 365 meter lang, dat aan acht- tot tienduizend passagiers een geriefelijke accom modatie biedt. De gemiddelde snelheid bedraagt 36 mijl per uur, waardoor de overtocht gemaakt zal kunnen worden in 3% dag. 150 dollar Snelste oversteek 3000 hutten Verzoek van Lloys HET WEER VOOR MORGEN VANNACHT LICHTE TOT MATIGE VORST hieuwe amsche courant der vereniging van K.L.M.-vliegers be treurt dit zeer. Aan de andere kant heett het ontslag van de beide vliegers bU de leden van de vereniging de indruk ge wekt, dat de directie de bedoeling heeft gehad de vrijheid van vakorganisatie en van meningsuiting aan te tasten. Zulks wordt door de directie evenzeer betreurd. De voorzitters van de werkgevers- en werknemersbonden, die zich met het oog op het nationale belang ter bemiddeling hadden aangeboden, hebben geconstateerd, dat een belangrijk deel van de werkelij ke oorzaak van het. acute geschil is ge legen in de combinatie van lid van het personeel en van bestuurslid van een vakvereniging van de beide ontslagen vliegers." Uit deze passage van het communiqué is dus wel „de formule" op te maken, waar op men de woordvoerders van de vlie gersvereniging, i.e. de heren Metz en De Laat, en de K.L.M.-directie tot overeen stemming heeft weten te brengen. Beide partjjen hebben water in de wijn gedaan. De aantijgingen van de piloten zouden, doordat zij in het Engels gedaan zijn, „verkeerd in de kranten zijn weergege ven" en dekken niet geheel het stand punt van het bestuur. En de K.L.M.-directie heeft erkend, dat de twee gezagvoerders als vakbondsbe stuurders hun mening ook over de inter ne gang van zaken in het bedrijf moch ten uiten en dat zjj, zo doende, daardoor niet zo maar stante pede konden worden ontslagen. Dit mag men althans uit de bewoordingen, waarin het communiqué is gesteld, aannemen. De bemiddelaars zullen ook hun goede diensten ter beschikking Stellen voor de oplossing van het geschil over de salaris sen en andere arbeidsvoorwaarden en wel zo spoedig mogelijk, nadat minister Suur- hoff zijn door de partijen als bindend aanvaard oordeel heeft gegeven over de vraag of de reële salarissen van de VAN DE DAG met blikgroenten sperziebonen, doperwtjes, snijbonen en uien, stukjes vlees, aardappelen in vleesjus. K.L.M.-vliegers een achterstand verto nen ten opzichte van die der andere Westeuropese luchtvaartmaatschappijen. Dit oordeel kan dezer dagen worden ver wacht. Deze bemiddeling is door beide partijen zonder voorbehoud aanvaard. „Partijen zijn overeengekomen, dat in dien deze bemiddeling onverhoopt niet tot resultaat zou leiden, het geschil door een bindende uitspraak van een onpartijdig college (te benoemen door de voorzitters van de werkgevers- en werknemersorga nisaties) zal worden beslecht. Met betrek king tot het dieper liggende geschil heb ben genoemde voorzitters zich bereid verklaard aan heide partijen een advies uit te brengen over de organisatie van het overleg tussen de K.L.M.-vliegers en hun directie. De partijen hebben hun volle dige medewerking toegezegd aan de tot standkoming van een betere overlegsfi- guur, opdat een herhaling van de thans plaats gehad hebbende moeilijkheden kan worden voorkomen," zo besluit het com muniqué, dat hopelijk een periode van langdurige verzoening heeft ingeluid. Bij decreet van de Libanese president heeft de juridische faculteit van de ka tholieke universiteit van Beiroet de offi ciële erkenning verkregen. De faculteit maakt door deze erkenning deel uit van de Libanese nationale universiteit en zij valt onder het ministerie van Onder wijs De staking onder de K.L.M.-vliegers behoort weer tot het verleden. On middellijk, nadat op Schiphol de ver heugende mededeling, dat de moei lijkheden tvaren opgelost, was rond gegaan, werd het uitgaande verkeer bij de stationsdienst weer bekend ge maakt. radat bekend ivas geworden, dat de K.L.M.-vliegers Metz en De Laat weer in hun functies bij de luchtvaartmaatschappij ren hersteld, belegde de vereniging van K.L.M.-vliegers op Schiphol een persconferentie, waar ook de beide vliegers aanwezig waren. De heren J. L. de Laat rechtsen L. Metz (ticeede van rechts) in gesprek met de journalisten In het communiqué, waarin gistermid dag om vijf uur het resultaat van het °verleg werd bekend gemaakt, werd me degedeeld, dat het bestuur van de vlie- Sersvereniging de leden zou adviseren d'terlijk vanmiddag om twaalf uur het ^erk te hervatten. Maar gezagvoerder L. ^letz, die de staking heeft geleid en die °°k aanwezig was bij het overleg van gis- 'ermiddag, heeft alle piloten verzocht met- ®en weer aan het werk te gaan. Dit advies ^erd door de vliegers van harte toege dicht, want ook zij wilden liever niets anders. .Het vertrek van de twee machines naar jtew York, dat ook ondanks de staking ^°u zijn doorgegaan, had door een en an- 5er plaats in een geheel andere sfeer dan voorgaande dagen. Om kwart over acht steeg de eerste op, de DC-7C „Mid- aeHandse Zee", voor een chartervlucht °or de Esso via Londen. In de cockpit ?aten de verheugde Canadees Malouin de Nederlander De Bruin. Voor Lon- ^eh waren twaalf passagiers ingestapt v1 voor New York tien. In Londen zou- ^eh de overige passagiers worden opg._ jwttien .De omroepster, die het vliegtuig jbtionceerde, deed dat met een prettige ach in haar stem. Om elf uur startte een bdere DC-7C, „de Adriatische Zee". 7et de piloten Ackerson en Visser, voor de y- normale lijndienstvlucht naar New °rk. Aan boord waren tien volwassen (Van onze Amsterdamse redactie) Het blijkt, dat de schade, welke de K.L.M. door de staking heeft geleden gelukkig niet zo groot zal zijn als eerst werd aangenomen. Het aanvankelijk genoemde be drag van 1 tot l!/s miljoen gulden P«r dag wordt schromelijk over dreven genoemd. Zoveel zou het misschien wel geweest zijn. als de staking was uitgebroken in het hoogseizoen en niet in de slappe Winterperiode. Bovendien heeft de K.L.M. ge durende de vier stakingsdagen alle onkosten van vliegtuigen in de lucht uitgespaard en op ruim hon derd toestellen, die van maandag ochtend af niet zijn opgestegen, is dat natuurlijk een fors bedrag. Van K.L.M.-zijde wordt gezegd, dat het verlies waarschijnlijk ruim zes ton per dag zal belopen. Dat maakt een totaal van 21/» miljoen gulden, hetgeen toch ook altijd nog een fatsoenlijk bedrag is. Daarin is natuurlijk niet begre- Pen de morele schade en het mo gelijke verlies aan good-will, dat de K.L.M. heeft geleden en dat op het ogenblik niet in geld valt uit te drukken. passagiers en een kindje alsmede 300 kg vracht en post. Zoals boven reeds werd gezegd, is se dert vanmorgen half vijf de gehele dienst weer normaal. De gisteren uitgestelde Biak-vlucht was zelfs in het schema in gelast. „Het is vandaag een belangrijke dag," zo verklaarde gisterenavond de president directeur van de K.L.M., de heer I. A Aler in een kort onderhoud. „Met vol doening heb ik de spirit van de vliegers ook gewaardeerd, dat zij meteen weer aan de slag willen gaan. Op de manier zal de schade, die het bedrijf in de ge hele wereld heeft geleden, spoedig weer kunnen worden gecompenseerd. Ik heb goede hoop op toekomstige betere samen werking dan de laatste tijd het geval is geweest en daar reken ik dan ook op." „Heerlijk, dat die staking is afgelopen aldus de heer U. F. M. Dellaert, direc teur van Schiphol. „Ik heb naar aanlei ding daarvan alleen heel eenvoudige din gen te zeggen. Ik betreur diep, wat er gebeurd is. Verheugd ben ik, dat de K.L.M. weer haar vleugels kan uitslaan en ik hoop, dat zoiets zich nimmer in ons Nederlandse luchtverkeer meer zal herhalen. Want alleen door alle krachten waarovèr wij beschikken, voortdurend in te spannen, kunnen wij Nederlanders de sterke concurrentiestrijd blijven voeren Wij moeten er voor zorgen, dat bij het minder geworden aantal mogelijkheden van nationale ontplooiing, Nederland een ruime plaats blijft innemen in het lucht verkeer, zoals dat ook bij onze scheep vaart het geval is.' Op die wijze kan Ne derland een internationale rol spelen, welke uitgaat boven die, welke men zou kunnen verwachten op grond van de op pervlakte van ons vaderland of van ons inwonertal." „Ik ben gelukkig, maar toch ook dank baar," verklaarde een voldane Metz ons in een persgesprek op het vliegerskan toor van Schiphol, waarheen hij zich na afloop van de conferenties had gespoed. „Wij willen niet anders dan medewerken, dat de K.L.M. de roemruchte plaats in de wereldluchtvaart verkrijgt, welke haar rechtens toekomt. De geest is goed en wij zullen in de goede richting koersen." Het hoofd van de stationsdienst op Schiphol, de heer Van Beek, tracteerde uit pure blijdschap de verzamelde jour nalisten op een rondje. Het spreekt im mers vanzelf, dat niet alleen de vliegers, maar ook al het andere personeel van de luchthaven zich enorm opgelucht gevoel de, over de beëindiging van de staking „Wij kunnen, godzijdank, weer normaal aan de arbeid." Van beide zijden zal men zich van el ke rancune-maatregel onthouden en even min zal de directie van de K.L.M. ge bruik maken van haar bevoegdheid om over de stakingsdagen geen salaris te betalen. Dit staat in het communiqué van de commissie van goede diensten. „Het staat vast, dat de in de naclit van 13 op 14 maart j.l. door het bestuur van de pilotenvereniging gedane mede- delngen, mede als gevolg van het ge bruik van de Engelse taal, een onjuiste indruk hebben doen ontstaan over de opvattingen van dit bestuur. Het bestuur De heer Edgar L. Detweiler, de pre sident van deze organisatie, vertelde, dat er twee reisroutes in voorbereiding zijn Een ervan gaat van New York naar Lissabon en de andere van New York naar een Britse haven. Om de schepen te kunnen ontvangen zullen in deze ha vens speciale voorzieningen moeten wor den getroffen. Er zullen emplacementen nodig zijm drie maal zo groot als die in Southampton. Het v.as een emotionele dag op Schip hol. Nadat des nachts bekend was gewor den. dat gisteren in Utrecht op hoog ni veau vooroverleg begonnen was, wist te- dereen op de luchthaven, dat een oplossing van het geschil in de lucht hing ,al ver wachtte men het niet zo spoedig Wat maar aan heel weinigen bekend was, was de ontmoeting tussen de vertegenwoordi gers van de Stichting van den Arbeid, de KLM-directie en de ontslagen gezag voerders Metz en De Laat in Amster dam. Dit belangrijke treffen vond plaats in het kantoor van de NV Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder en Zonen aan het Singel, en was ingeleid door vroegere samenkomsten in Den Haag en XJtrecht. Het initiatief tot bemiddeling is geno men door de heer M. Ruppert. lid van de Eerste Kamer en voorzitter van het C.N. V. en in die laatste functie zitting hebbend voor deze werknemersvakcentrale in de Stichting van den Arbeid. De heer Rup pert is ook commissaris van de KLM en was aan de heer Aler toegevoegd als advi seur toen het conflict uitbrak. In de wan delgangen van de Eerste Kamer, die in in het begin van deze week vergaderde, heeft de CNV-bestuurder contact opgeno men met de voorzitters van de KAB en het NVV, de heren J. A. Middelhuis en C. W. van Wingerden Zij kwamen tot de conclusie, dat alleen de Stichting van den Arbeid haar diensten kon aanbieden en vonden ook de voorzitters van de werkge versverbonden. mr- F. H. A. de Graaff van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, A. Borst Pzn van de Prot. Chr. en F. H. Terwindt van de R. K. Werkge versvereniging daartoe meteen bereid. Onder voorzitterschap van mr. De Graaff. die tevens directeur van Van Gel der is. zijn toen. nadat ook de KLM en de vliegersvereniging hun instemming met deze bemideling hadden betuigd, de be sprekingen aangevangen. Zij duurden gis teren van half tien tot vijf uur. De vak bondsbestuurders confereerden eerst een half uur samen met de secretaris van de Stichting van den Arbeid, de heer Brandes om een gedragslijn vast te stellen Om tien uur arriveerde de heren De Laat en Metz en een kwartier later kwamen de heer Aler en het directielid J. van de Wiel aan. Het hele gezelschap ;s daarna aan een tafel gaan zitten, om alles eens breedvoerig uit te praten. Het succes van een dergelijk overleg is evident geweest; het conflict is bijgelegd. Om tien minuten over vijf verliet de heer Aler glimlachend het kantoorgebouw van de firma Van Gelder tussen de vlie gers De Laat en Metz in! Op een inderhaast bijgelegde persconfe. ren'tie in het vliegershoofdkwartier, waar Metz en De Laat doodop maar dolgeluk kig aankwamen, betuigde de vereniging haar dank jegens de bemiddelaars voor hun goede diensten en deelde zij mede. dat reeds maatregelen waren genomen om de KLM onmiddellijk volledig op gang te brengen. Het bestuur achtte het nog niet opportuuun commentaar te geven op het van beide kanten goedgekeurde communi qué van de commissie. welke alle worden begrensd door een eigen badkamer. Er wordt gegeten in vier eetzalen, elk met een capaciteit voor 500 personen. Bovendien krijgt het schip een cafetaria voor 2000 personen. Er komen zes danszalen, twee nachtclubs en twee bioscopen. Voorts zijn er sport zalen. conferentiezalen en een serie win kels geprojecteerd. De wanden worden bekleed met een onbrandbare stof en het door de American-European Lines, een welke het elke Inwoner van de beide continenten mogelijk maakt de oceaai over te steken voer welk doel dan ook. De schepen zullen het- gehele jaar door in de vaart blijven". Voorlopig zullen twee schepen op deze Europa-lijn worden ingeschakeld. Indien de vraag te gtoot zou worden, zullen later ook de overige twee schepen in de ze dienst worden opgenomen. In het an dere geval zullen deze reizen gaan ma ken naar Zuid-Afrika en het Midden- Oosten. De schepen worden uitgerust met een turbine-installatie, 4000 pk sterk. Hier mede kan een snelheid worden bereikt, die gelijk is aan die van de United Sta tes, welk schip de snelste oversteek op zijn naam heeft. De hoofdmotoren zul len in het achterschip worden geplaatst, de hulpmotoren komen voorin. De schepen zullen worden gerederd gehele schip krijgt air-conditioning. „Het ligt in onze bedoeling", aldus de heer Detweiler, „de beste accommo datie te verschaffen tegen een prijs, combinatie van scheepvaartmaatschap pijen. waarin de Portugese rederij Com- pania Colonia Navigacion een groot aan deel heeft. Na een overtocht zullen de schepen slechts één dag in de haven blijven lig gen om nieuwe passagiers aan boord te nemen. Aldus wordt het mogelijk tegen een zeer lage prijs te varen. Een re tour zal niet meer kosten dan 150 dol lar, verzorging en recreatie inbegrepen Het belangrijkste aspect van deze onderneming, achtte de heer Detweiler het overbruggen van de dollar-grens, die een Intensief verkeer tussen de continenten in de weg staat. HU geloof de niet, dat zUn onderneming funest zal worden voor de maatschappUen, welke luxe-passagiersschepen in de vaart hebben. „Wij richten ons in de eerste plaats tot de mensen, die om financiële rede nen eenvoudig niet aan een overtocht konden denken", aldus de heer Detwei ler. Hij rekent op een vervoer van een miljoen passagiers per jaar. Over de inrichting kon hij het volgen de mededelen: Er komen 3000 hutten, Officieel is vanmorgen in Djakarta meegedeeld, dat de Indonesische regering heeft besloten de vastgehouden schepen van de KPM met ingang van vandaag terug te geven aan de eigenaresse. Vanmorgen hebben de heren J. W. Brand en L. Terbraake, directeuren van de scheepvaartmaat schappij, omtrent deze teruggave overleg gepleegd met de destijds door de Indonesische regering ingestelde commissie van toezicht op het beheer van de KPM. De besprekingen vonden achter gesloten deuren plaats in het KPM-hoofdkantoor te Djakarta. Volgens bladen in Djakarta is het In- vóór het einde van de maand om inlich donesi6che besluit o.m. gebaseerd op de overweging, dat „de huidige situatie de aanwezigheid van de KPM-schepen in de Indonesisch^ territoriale wateren niet langer veroorlooft, omdat zij in strijd is met de belangen van het land". De di rectie van de maatschapij iK ervan op de hoogte gesteld, dat de KPM zich voort aan van de inter-insulaire dienst in In donesië moet onthouden. De schepen moeten zo spoedig mogelijk vertrekken. Indonesië heeft geen behoefte meer aan de scheepsruim te, omdat zij er in is ge slaagd zelf vaartuigen te kopen. (Zoals bekend zijn dezer dagen tien kleine vrachtschepen uit de Sovjet-Unie aange kocht). Reeds enige tijd gingen er in Djakarta geruchten omtrent een teruggave der schepen. Deze zou in onmiddellijk ver band staan met het verzoek van de agenten der assuradeuren, Lloyds, die tingen over de status der vaartuigen zou hebben gevraagd. De bij Lloyds aange sloten verzekeraars zullen immers vol gens de assurantie-contracten moeten overgaan tot uitkering van een schade vergoeding nadat d« maatschappij vier maanden of langer niet over de schepen heeft kunnen beschikken. Er zijn op het ogenblik nog circa 30 KPM-schepen in Indonesische havens. De maatschappij zal weinig moeite hebben deze bemannen, aangezien de officieren en andere bemanningsleden zich in de onmiddellijke nabijheid van de schepen bevinden. Er is nog niets bekend over wat de KPM met de sche pen denkt te doen, als de Indonesische wateren inderdaad voor haar gesloten blijven. Een schets van het super-passagiers- schip, dat in de nabije toekomst 10.000 personen ineens over de oceaan zal dragen. Het Verolme-concern in het Botlek-gebied zal het gaan bouwen Overwegend droog weer met zwakke wind. Vanacht lichte tot matige vorst: morgen overdag zonnige perioden met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zaterdag 22 maart: zon op 6.40, onder 18.55: maan op 7.13, onder 21.23.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1