&s Toelatingsexamen voor voortgezet onderwijs is onaanvaardbaar Ze^de i iroi' ramma voor eerste leeri aren Haarlemse dame opende de kluis Economische Daling; produktie (2 bestedingen (5 pet.) verwacht verwachtingen pet.) ei Grevelingen" na onderhouds beurt volgelopen en gezonken PHILIPS -fssssii— En nu...'n REGAL Witte Nachten van FILMS Dostojewski TFerk groep Rijksschooltoezicht maar niet alleen voor haarzel f Italiaans filmgedicht van allure deze week f Roode Kruis helpt getroffen gezinnen j wijndrechtse zakenman failliet verklaard Investeringen op aanzienlijk lager peil Prof. Sjollema negentig jaar Met kwestie „Indonesië geen rekening gehouden Weer tegenslag bij veerdienst Bluskraan open laten inderdaad...'n Havana gelijk! n 1 YRYJDAC 27 MAART 1958 PAGINA 3 ior lit w- V rf- „Brugjaar" GOUVERNEUR VAN TILBURG NAAR NEDERLAND MINISTER KLOMPé BEZOCHT GEZINSRAAD V) lichtgewicht -snelstrijker Prijspeil 1 pet. omhoog BEURS geleidelijk aan slaagde men er in e Grevelingen' leeg te pompen, liaarna de bok van de Fa. Gijsbert *4'' Ztcijndrecht de boot. in de takels nam. „AFSCHEID VAN DE WAPENEN" Eindeloos uitgesponnen „love-story'' .0 P vah de jij" over kleur^ :er nie' waf?n8 tia- a»*1 e" v«r' W- P- '3l 3n et1 Een van de voornaamste conclusies van een rapport dat door een ^eikgroep uit het Rijkssehooln-ezicht in opdracht van de minister van °nderwijs is uitgebracht over de inrichting van het voortgezet ondai- "Wijs, is, dat het toelatingsexamen onaanvaardbaar moet worden geachi. Ret uitgangspunt van de werkgroep is geweest, dat de organisatie en de inrichting van het voortgezet onderwijs primair moeten voldoen aan de eis. dat de leerling een zo goed mogelijke kans geboden krijgt zich overeenkomstig zijn aard, aanleg en begaafdheid te ontwikkelen. Daardoor zullen ook overlading en zittenblijven effectief kunnen Worden bestreden. Natuurlijke differentiatie Aan het voortgezet onderwijs gaat basisonderwijs vooraf. Het is noaig. tfat dit aan de persoonlijke geaardheid aanleg van het kind recht doet Wedervaren. Dit doel kan worden bereikt langs de weg der natuurlijke differentiatie. Voornamelijk in het 5e en 6e leerjaar (Werken in losser klasseverband). De werkgroep meent, dat voor een voor lopige selectie bij de overgang van basis onderwijs naar voortgezet onderwijs m Itet bijzonder twee middelen ;n aanmer king komen: Ten eerste een nieuw en geregeld contact tussen basisschool en sch.)ol voor voortgezet onderwijs. Dit con- tact en de samenwerking die daarbij wordt Voorondersteld, kunnen wederzijds de er- Varing en de kennis geven, nodig voor de Vorming van een oordeel over de leer- lingen met betrekking tot de aanstaande schoolkeuze Ten tweede de proefklasse Hierin wor den leerlingen, die niet zonder meer tot een bepaald schooltype kunnen wordon toegelaten, in een aantal lessen gedacht Wordt aan 16 a 24 op hun geschiktheid Voor het door hen gewenste schooltype bader beoordeeld in een periode (bijv. in bie voorafgaande aan het n'euwe school jaar.' Voorts acht de werkgroep het wenseijik het eerste leerjaar van elke school van Voortgezet onderwijs een eigen vorm en 'hhoud te geven. Dit „brugjaar" heeft ten Joel een goede grondslag te leggen voor "et verdere onderwijs, de aanpassing van Ge leerling aan de nieuwe school te ver gemakkelijken en door onderzoek en ob servatie de leerling te helpen bij de keuze Van het daarna volgende onderwijs. Voor het bereiken van het gestelde doel is het. naar het oordeel van de werkgroep, hodig dat elke school voor voorbereidend Wetenschappelijk onderwijs (v w.o.), voor hoger algemeen voortgezet onderwijs (h.a.v.o.) en voor middelbaar voortgezet onderwijs (m.a.v.o.) een zelfde lesprogram ma voor het brugjaar heeft. Evenzo is er een brugjaar voor alle scholen die in het lager voortgezet onder wijs (l.v.o.) aansluiten op het basisonder wijs. Dit zal een ander programma moeten hebben dan dat voor v.w.o., h.a.v,o. en m.a.v.o. Kern- en keuzevakken In het rapport worden in de program ma's kern- en keuzevakken onderschei den. De onderlinge verhouding wordt mede bepaald door het doe) van het onderwijs van het desbetreffende school type. Eindexamens zijn in het voortgezet onderwijs onmisbaar, echter behoeft niet alles wat is behandeld, in het onderzoek te worden betrokken. Het v.wo. heeft een cursusduur van zes jaren. De leerling kan kiezen uit verschil lende programma's. Het voorstel om tot invoering van een brugjaar over te gaan, zal tot gevolg hebben, dat het Lalijn in de eerste klasse van het gymnasium ver valt. Voor het gymnasium b wil de werk groep het Grieks facultatief stellen. Het h.a.vo. heeft een cursusduur van vijf jaren. De werkgroep meent, dat scho len vtor havo, althans in de eerste tijd zullen moeten worden opgericht of ver bonden met een school voor vwo of met een school voor m.a.v.o. De middelbare school voor meisjes behoort tot de scholen voor h.a.v-o. Het m.a.v.o. zal grotendeels de taak van ulo overnemen, doch naar de mening van de werkgroep zal de ten opzichte van het overige voortgezet onderwijs op sommige punten sterk afwijkende regeling en or ganisatie van het ulo in het geheel van voortgezet onderwijs, niet voor het mavo kunnen worden gehandhaafd. Het mavo zal niet alleen aan de meest begaafden perspectieven moeten bieden, maar ook de relatief minder begaafden een goede kans moeten geven. 'De werk groep is van oordeel, dat in de vierjarige cursus na drie jaren een afsluiting van het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs mogelijk moet zijn. Eerste beroepsvorming Ten aanzien van het Ivo is de werk groep ervan uitgegaan, dat het ten minste drie leerjaren omvat en voor elk school type in het derde leerjaar de mogelijkheid tot een eerste beroepsvorming aanwezig is. Het aantal schooltypen in het Ivo wordt naar de mening van de werkgroep in hoofdzaak bepaald door de differentiatie naar beroep, en gevolg daarvan is, dat een deel van het Ivo uitsluitend voor jongens, een deel uitsluitend voor meisjes is be stemd. De werkgroep meent, dat uit de salari ëring van de leraren in het voortgezet on derwijs de samenhang ervan zal moeten blijken. Gisteravond werd in het AVRO-programma „Wie opent de kluis, de kluisdeur van de liefdadigheid geopend door een Haarlemse dame, mej. Bom Voor wie het nog niet weet: dit programma brengt een soort hersengymnastiek, waaraan iedere Nederlander kan meedoen en waar van de opbrengst bestemd is voor liefdadige doeleinden: kanker- en reumabestriiding en het polio-fonds. De Haarlemse dame won deze week de hoofdprijs, zoals altijd bestaande uit een fantastische hoeveelheid artikelen van Nederlands fabrikaat. Op haar verlanglijstje kwamen o.a. ook voor: twee langspeelplaten en een hond. Houdt u van muziek?", werd mej. Bom gevraagd. „Dat gaat wel antwoordde de Haarlemse dame, „maar, als ik persoonlijk zoveel knj0, mag ik toch we] iets vragen, dat ik weg kan geven?". „En die hond?", luidde de volgende vraag, „houdt u van honden. Ik ben er doods-bang voor!", kwam de verrassende kreet van de prijswinnares. „Dus ook deze hond geeft u weg?'Dit was incterdaad het geval: onder donderend applaus van de zaal, zei mej. Bom, dat zij deze hond had gevraagd, om die te kunnen schenken aan een blinde. Zij kréég haar blinden-geleidehond en mocht toen hierop haar eigen geschenk overhandigen aan een blinde, die haar ontroerd dankte voor deze voortreffelijke geste. Minutenlang duurde de ovatie voor deze sympathieke prijswinnares en het zal ongetwijfeld niemand hebben aespeten, dat juist zij deze week de hoofdprijs mee naar huis mocht nemen. Wie zal er bij het horen van deze uitzending met wat ontroerd ziin geweest over het feit dat er in deze tijd toch ook nog mensen zjjni dienu jau begrijpt wel, wat wij bedoelen, nietwaar? De brand in „De Schattenberg Het hoofdbestuur van het Ncd. Roode Kruis heeft besloten ten behoeve van de 65 dakloos geworden gezinnen in hel Ambonezenkamp „De Schattenberg" bij Westerbork. dat. zoals gemeld dinsdag door een felle brand werd getroffen, maximaal 25.000 ter beschikking te stellen. De gouverneur van Suriname, de heer .1. van Tilburg, zal maandag voor een dienstbezoek van een maand naar Ne derland reizen. (Van onze correspondent) Woensdag heeft de rechtbank te Dor drecht de Zwijndrechtse meubelkoopman K„ die sedert zaterdag voorvluchtig is, failliet verklaard. Curator in dit failli- sement is mr. J. G. v.d. Steenhoven, rechter-commissaris mr. H. van Zegge- ren. Men is er nog steeds niet ingeslaagd de man te vinden. Wel is de politie een aan tal plaatsen in België bekend, waar K. zou hebben gelogeerd. Het Centraal Planbureau twijfelt er niet aan dat de richting van de economische ontwikkeling in 1958 zal aansluiten bij die in de tweede helft van 1957. Er kan worden gerekend op een verdere verbetering van de betalingsbalans-situatie, doch tevens op een daling van bet produktievoluine met bijna 2 pet. Het totaal der binnenlandse bestedingen zal naar volume in 1958 met ruim 5 pet. teruglopen t.o.v. 1957. Bij deze prognose moet er rekening mee worden gebonden, dat van de volgenJe veronderstellingen is uitgegaan: a) In 1958 zal geen algemen loonrondc opireden; b) overeenkomstig de rijksbegroting voor 1958 zal geen belangrijke stijging van de overheids-uitgaven optreden; c) Het aantal- gereedgekomen woningen zal nog 80.000 kunnen bedragen; bet aantal woningen in uitvoering zal echter teruglopen; d) Het export- Gisterenmiddag is op een daartoe in Utrecht belegde receptie prof. dr. B. Sjollema, die 90 jaar is geworden en nu Q «en deel van zijn landbouwkundig werk volume zal naar schatting 3 pet. stijgen. *&1 neerleggen, gehuldigd. Hij werd o.m toegesproken door ir. A. W. van de Plas- ®che, directeur-generaal van de Land bouw, door de voorzitter van het Land bouwschap, de heer D. H. Louwes en door be rectores magnifici van Utrecht en "ageningen. „Prof. Sjollema sprak zelf uitvoerig over a'jn eigen werk, dat hij verdeelde in drie herio-den: zijn langdurige arbeid in Gro ningen, zijn Utrechtse periode, die in 1907 begon met de veterinaire opleiding en ienslotte zijn nu beëindigde werk, dat hij j-0 jaar lang voor de drie centrale land bouworganisaties in „De Schothorst" bij hoogland heeft verricht. De heer Van de Plassche overhandigde Jamens het ministerie van Landbouw een legpenning. 70 De minister van Maatschappelijk Werk br. Klompé, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Gezinsraad d'e in een Sewone vergadering bijeen was. De Voorzitter, dr. J. de Boer en enkele le en gaven een overzicht van de thans b;j d be raad Werpen. aanhangig zijnde studie-onder Aangezien de gevolgen van de gebeur- temssen in Indonesië op de Nederlandse economie bij de afsluiting van het Plan 1958 nog niet konden worden voorspeld, zijn deze niet in de ramingen voor 1958 verwerkt. Karakteristiek voor de verwachte situa tie in 1958 is het in vergelijking tot 1957 aanzienlijk lagere peil der investeringen Verwacht wordt een volumedalihg van de bruto-investeringen in vaste activa met 550 miljoen of 7,5 pet door teruglopende investeringen in de industrie (met ruim 10 pet) en in de verkeerssector. Tevens lijkt het aannemelijk, dat er in 1958 spra ke zal zijn van investering on voorraden, w.o. begrepen een daling van het onder handen werk. met name in de woning bouw. In totaal bedraagt de afneming van de investeringen in bedrijven dan ongeveer 2 miljoen ten opzichte van 1957 Particuliere consumptie bijna 1 procent hoger Onder de veronderstelling van een stringente monetaire politiek zullen de materiële bestedingen van de lagere over heid enigszins geringer van omvang zijn. Wat de toeneming van de particuliere consumptie betreft, mag worden ver wacht aannemende dat een algemene 'nonronde in 1958 niet plaatsvindt dat zii tot geringe proporties blijft beperkt (0,9 pet). Een en ander leidt ertoe, dat de pro duktie en ook het reële nationale inko men in 1958 bijna 2 pet lager zullen zijn dan in 1957. Op zijn beurt heeft dit een verdere ontsoanning op de arbeidsmarkt tot gevolg. De geregistreerde arbeidsre serve zal vermoedelijk stijgen tot een aantal van ca. 110.000 personen als jaar gemiddelde voor 1958. d.i. 3.3 pet van de afhankelijke beroepsbevolking. Grote kapitaal-export Het betalingsbalanssaldo zal zich naar verwachting gunstig kunnen ontwikkelen. Vooral tengevolge van de daling der in vesteringen in vaste activa en in voor- den" en .Schelde" waarvan de laa':ste twea slechts enkele auto's kunnen mee nemen zal men kwalijk voldoende ver- Staail voer kunnen bieden. Dubbel jammer is toet derhalve, dat de plannen vande nieuwe veerboot „Haringvliet" op zulk een mis lukking algemeen spreekt men van „het drama Haringvliet" is uitgelopen. Woensdagnacht heeft zich op dit ge- Dit schip zal op z'n vroegst in juni klaar (Van onze correspondent) De veerdienst Hellevoetsluis is berucht ,rtl de moeilijkheden, die er telkens rij- b; '€d weer iets nieuws voorgedaan. Nadat rfhd vorige week de veerboot „Stad Zie- fmzee" gerestaureerd van een werf was j ruggekomen en in de vaart gebracht, ,s direct daarna de grootste autoboot uit veer. de „Grevelingen". naar de werf an Fa. Koopman te Dordrecht gebracht o°r een onderhoudsbeurt. Woensdagmid- ?ae was men al met dit werk klaar en j Jeoft men het schip van de helling gela- ®.n- Helaas heeft niemand er op geit n'in en dan eindelijk in de vaart komen. raden wordt roet een afneming van de invoer rekening gehouden. Indien het uit- voervolume bovendien nog met 3 pet kan worden vergroot, resulteert naar raming van het Centraal Planbureau voor 1958 een overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans ten bedrage van bijna f 900 miljoen. De deviezenvoorraad zou in verband met de te verwachten, omvangrijke kapitaalexport niettemin enigszins dalen en wel met f 150 mil joen. Deze kaoitaalexport komt voor een zeer belangrijk deel op rekening van de overheid. Met name is hieronder begreoen een bedrag van 560 miljoen ter aflos sing van in 1956 en 1957 ontstane kort- 'ooende schuld. Deze conclusie geldt uitsluitend wan neer de jongste ontwikkelingen in Indo nesië geen merkbare repercussies zou den hebben OP de betalinishalanssituafie. Hoewel de economische betekenis van In donesië voor ons land niet meer zo groot 's als voor de tweede wereldoorlog en deze betei-epis ook v adien nog geleidelijk is gedaald, bestonden er tot voor kort nog sterke economisebe ba.nden tussen de beide ephiedpn. Zonden deze banden wor den verbroken, dan zullen diensten- en handelsbalans daarvan de weerslag on dervinden en zou bet deviezpnverlies bii gevolg het genoemde bedrag van 150 miljoen aan-denlijk overtreffen. Wat het prijsverloop betreft lijkt een -ustiae ontwikkeling in beginsel mogelijk. Het jaargemiddelde van het consumptie- oriispeil wordt voor 1958 gemiddeld 1 pet hoger geschat dan dat van 1957. Dit im- o'meert enige prijsdaling in de loop van 1958 ten onzichte van het einde 1957 be reikte niveau. De algemene situatie op de kapitaal markt blijft naar het Centraal Planbu reau verwacht nog krap in 1958. Wèl laat het zich aanzien, dat de overheid hierop 'en gevolge van «en geringere behoef te aan financieringsmiddelen bij de pai" t'euliere sector, een aanzienlijk groter be roep zal kunnen doen. Concurrentie-positie Opgemerkt wordt nog. dat onze con- errentie-positie. gemeten aan de prijs niveaus van Nederland en ziin concurren ten gedurende het laatste jaar weinig is vrrsnii-rii. De concurrentie-cositie op 'snee t-rmiin, gemeten aan de relatieve „rbpldsirosten. is iu de jaren 1954 tot en met 1956 echter verslechterd. In de eer ste helft van 1957 ziin de industriële ar beidskosten in de meeste landen onge veer evpn sterk gesleep,, als jn Neder land, H»t Centraal Planbureau verwacht voor 1958 een nrijsdaUng van de uitvoer met 1 net en een sterkere daling van de 2 net. Nader ingaande on de economische ont wikkeling van ons land in 1957 wordt ge constateerd, dat deze onder invloed stond van de voortgaande overbesteding. Dit blijkt uit het tekort od de lopende reke ning van de betalingsbalans, dat in 1957 overigens iets kleiner was dan in 1956, nl. 500 miljoen tegen 650 miljoen in het voorafgaande jaar. D-e richting echter van de ontwikkeling in beide jaren was tegengesteld. Terwijl in de loop van 1956 de betalingsbalanssituatie snel slechter werd, trad vanaf het derde kwartaal van 1957 na een nog ongunstig eerste half jaar een aanmerkelijke verbetering in wat betreft het saldo op lopende reke ning. CAFÉ EN RESTAURANT Het ydje vcL- City Zalen voor Uw recepties en partijen door zijn gezelligheid door zijn verzorgde keuken 20 Ct., 22 Ct., 27 Ct„ J! Ct4 Maria Schell en Marcello Mastroianni in de poëtische Italiaanse film „Witte Nach ten" naar de gelijknamige novelle van Dostojewski of Helaas geweten. heeft niemand er on gelt dat de bluskraan onder in y*t schip en hij de vuurplaat was blij- i*n opstaan. Ook heeft men blijkbaar niet h d« galen gehad. dat. het wa'er door kraan naar binnen bleef stromen. >*1 gevolg is geweest, dat het schip avonds en 's nachts langzaam volliep zonk. Gistermorgen vond men het ge- onder water, Dit bijzondere ongeluk waarbij gs- i^kkig niemand betrokken is geweest fefcent een schadeoost. medg vrhdat de n.v. R.T.M. expto.:trice van de «ërdienste. het schip vermoed,giijk gerui- tijd kwijt zal zijn. Het moet geljcht °rden schoon gemaakt en daarna ge- °htroleend. Voor de veerdienst is het een nieuwe te- ««nsiag. Het vervoer is 00 het moment zo druk als in de andere jaargetij- -h. maar met de overblijvende schepen 'mtad Zierikzee", „Minister van der Sleij- Maria Schell ontwikkelt zich van een Duitse filmartieste van klasse steeds meer tot een Europese ster van formaat. Het is daarom niet te verwonderen, dat zij al enkele malen uitverkoren is om op het witte doek figuren uit te beel den die een film moeten dragen. Ze weet op een onnavlogbare wijze wisse lende gemoedsstemmingen uit te beel den en in haar doen en laten op bewon derenswaardige wijze te beantwoorden aan de sfeer, welke een film nodig heeft. De makers van „Witte Nachten", naar de beroemde novelle van Dostojewski, hadden dan ook geen gelukkiger greep kunnen doen dan Maria Schell de hoofd rol te geven in de verfilming van dit poëtische verhaal van een grote liefde. Het is de Italiaan Luehino Visconti, die „Witte Nachten", dat in de tegen- woordige tijd werd gesitueerd heeft „verbeeld" en die de stemmige Dosto- jewski-sfeer in elke meter wist te be houden, dank zij zijn groot meesterschap maar ook dank zij de grote kwaliteiten van Maria Schell en haar secondanten, de Italiaan Marcello Mastroianni en de Fransman Jean Marais. De geschiedenis heeft geen sensatione le hoogtepunten. Nathalie (Maria Scheil) is een dromerig meisje, dat van Slavi sche afkomst is en in een oud Italiaans stadje met twee oudjes woont, haar grootmoeder en haar zuster. Ze verdie nen de kost met het repareren van ta pijten en het verhuren van een kamer. Er komt een nieuwe commensaal (Jean Marais) en op deze man wordt Natha lie verliefd. Hij is een mysterieus ie mand en op een dag vertrekt hij, zon der te zeggen waarheen. Het meisje, dat zelfs niet weet, wie haar geliefde is, maakt een afspraak, dat ze een jaar op hem wachten zal. Als die lange tijd van gelukzalig hopen voorbij is, komt de ge liefde niet opdagen. Nathalie maakt die zelfde avond kennis met een andere een zame jongeman, Mario (Marcello Mas- stroianni) aan wie ze haar liefdeshisto rie vertelt en die belooft de „vreemde ling" een brief van haar te bezorgen. De jongen, die zelf tedere gevoelens voor het meisje is gaan koesteren, ver scheurt de brief om Nathalie voor zich te houden. De volgende dag bekent hii haar zijn euveldaad en het meisje ver geeft hem. „Als hij van me hield, was hij gekomen", zegt ze en ze besluit met Mario het verdere leven door te gaan. Als de beide gelieven lachend de toe komst tegemoet gaan, komt plotseling de commensaal opdagen en werpt Na thalie zich in zijn armen. „Hij is te ruggekomen, vergeef me", roept ze Ma rio toe, die met de woorden: „Er is niets te vergeven, dank voor het éne moment van geluk dat je me gaf", zijn eenzame leven hervat. Een verhaal, dat in een kwartier op het witte doek verteld zou zijn. Maar om het verhaal alleen gaat het dan ook niet. Hoofdzaak is de dichterlijke ver beelding van het gegeven, zo rijk aan sfeer en gevoel, dat men diep wordt getroffen. Visconti heeft geen gelegen heid voorbij laten gaan om die typische Dostojewski-sfeer tot leven te wekken. Hij liet de camera een eigen taal spre ken. Het samenzijn tussen Nathalie en Mario op het bruggetje, wanneer ze el kaar hun levensgeschiedenis vertellen; in de bar, wanneer het ontvankelijke meisje de vreugde van de moderne dans ontdekt; tijdens het boottochtje door de grachten, wanneer het paar de sneeuw als bode van hun jong geluk begroet; maar ook in een flashback getoonde ontwakende liefde van Na thalie voor de commensaal en haar uit zinnig verdriet, wanneer haar geliefde niets van zich laat horen, het is alle maal zo poëtisch voor de lenzen ge bracht en zo dringend geobserveerd, dat het ieder ware filmliefhebber zal aan spreken en verrukken. „Witte nachten" is een gaaf en schoon filmdicht, dat terecht in Venetië werd bekroond W De filmproducent, David O. Selznick heeft als hobby het naar de letter ver filmen van boeken, die als „bestsel ler" hun weg onder het publiek hebben gevonden. Hij gaat bij zijn beeldverta lingen bijna scrupuleus-volgzaam te werk opdat zijn succes een getrouwe afspie geling zal zijn van dat van de schrij ver. Om' Hemingway's „A Farewell to Arms" in beeld te kunnen brengen, is hij met een uitgebreide staf van ster ren en technici alle plaatsen afgereisd, die in dit boek worden genoemd, op dat de sfeer van deze roman zich toch maar in de opnamen zou indringen. Wie aldus te werk gaat, heeft een wel heel naïeve voorstelling van zaken en mist ieder scheppend vermogen. De regisseur Charles Vidor, die zich precies aan de wensen van zijn opdracht gever heeft gehouden, heeft dan ook een rolprent vervaardigd, die volslagen „dood" is. Hij kon ook moeilijk anders, want bij een dergelijke werkwijze is enige vorm van bezieling uitgesloten. Drie uur lang moet men naar een ein deloos uitgesponnen „love-story" kijken welke zich afspeelt tijdens de eerste wereldoorlog achter de Italiaanse linies en deels in Zwitserland. De gelieven zijn de Engelse verpleegster Catharine Barkley (Jennifer Jones) en de Ameri kaan Frederic Henry (Rock Hudson), die als luitenant dienst doet in het Ita liaanse leger. Hij is ingedeeld bij de ambulance van het Rode Kruis en maakt daar kennis met de Italiaanse chirurg, Majoor Alessandro Rinaldi (Vitorio de Sica). Wanneer de Italianen op een bepaald moment worden teruggeslagen, worden deze dokter, die in overspannen toestand defaitistische uitlatingen doet, en de luitenant gearresteerd, voor een krijgs raad te velde gesleept een college van karikaturale ja-knikkers en vrij wel zonder vorm van proces tot de ko gel veroordeeld. De luitenant slaagt er in te ontsnappen, voegt zich bij zijn ver pleegster en samen vluchten ze dan naar het neutrale Zwitserland. Zij sterft dan na een miskraam en burger Henry gaat dan een uitzichtloze toekomst tegemoet. De Sica heeft de film en zijn rol ken nelijk niet au serieux genomen, wat misschien nog de beste houding is. Jenni fer Jones werpt zich op als het prototype van de liefhebbende vrouw en moeder en Rock Hudson laat zich haar maar lekker aanleunen. Alberto Sordi is de fondant-aalmoezenier father Galli, die de rauwe jongens eigenlijk zo graag in hun eigen rondborstige taal zou toespre ken. De gewonden zijn besmeurd met rode plakkaatverf en de vlammen schie ten rechtlijnig onder de strakke regie naar de hemel. Het is allemaal zo onecht, zo'n kitsch, dat de nuchtere, enigszins cynische He mingway met de filmversie niets meer te maken wil hebben. Er zijn goede opnamen in fraaie kleuren, er is een en kel tafereel, dat aan de verschrikkingen van een oorlog herinnert, maar de kost school-romance van drie uur min enke le minuten spreekt nergens aan. Een „Afscheid van de wapenen" in een der gelijke vorm toont niet de zinloosheid van een oorlog aan, wat toch wel de bedoeling van Hemingway is geweest. De Amerikaanse luitenant in het Italiaanse leger (Rock Hndson) wordt voor de krijgsraad gebracht. Beeld uit de film Afscheid van de wapenen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3