WIJST BONDSREGERING KERNWAPENS NIET AF Oppositie uit beschuldigingen van nazisme Papendrecht heeft nu n ei ..Olie-Maat schappij" en Felle gevechten bij Medan en Pematang Siantar Assemblée van klein-Europa heet voortaan: ..Europese parlementaire Vergadering'' mnmni mitii marnr»ut rmTtxmrym Uit alle Felle debatten in Westduits parlement Wie heeft er benzine in de dijk gestopt Raadsels rond een merkwaardige bron met ongemak voor bewoners 2*m m m h m crm u h o"mwnrmnfnxnrnor 0 0 o o o oYoTO o c s b b o o d b or»"fflirn Uitbreiding V.S.- program voor weten schappelijke hulp Clialil herkozen tot premier van Soedan Faculteit te Barcelona gesloten ■■WW Oranje haalde 520 evacués uit Belawan De arbeidsonrust in West-Duitsland V B VRIJDAG 21 MAART 1958 lULLLyUÜÜÜUUJXRX RANG, een product van de Kingfabrieken De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft gisteren bij het in de Westduitse Bondsdag gehouden debat over de buiten landse politiek verklaard, dat West-Duitsland zich in feite buiten de NATO zou plaatsen, indien het zou weigeren mee te doen aan een strategische reorganisatie der NATO-strijdkrachten, die het gebruik van kernwapens en raketten met zich zou brengen. „De Sovjet-Unie bezit kernwapens en raketten. Indien een belangrijk gedeelte der NATO-strijdkrachten niet op dezelfde wijze zou zijn uit gerust, zou de NATO haar betekenis verliezen", zo verklaarde hij, hieraan toevoegend: „Indien de strategische plannen der NATO die wij zoigvuldig zullen moeten bestuderen vergen, dat ook West- Duitsland deel neemt aan de ontwikkeling der moderne wapen t ech niek on wij zouden dit weigeren, dan zouden wij onszelf uit de NATO sluiten". Strauss' rede Nazi-herinneringen Sovjets publiceren memoran dum Mexico City Per shore (Engeland) Amsterdam Glasgow Heuse olieboring Nijmegen Londen Los Angeles Tegen-president Raadsels Geen mengselmaar zuivere benzine Communistisch gestook Pakanbaroe KATHOLIEKE UNIVERSI TEIT IN ARGENTINIË boorden correct Pematang Siantar Hulp kiest de O O O zon zijde, kiest de PANG O Het betoog van bondskanselier Adenau- communisme inderdaad niet met atoom- nci 6 Dnitnn. b-ara umrHpn hpct.rpHpn. dOCil dat er werd door zijn minister van Buiten- andse Zaken, dr. Heinrich von Bren- tano, ondersteund. Deze verklaarde on der meer: „Ik kan de stelling niet on derschrijven, dat een atoombom, die in West-Duitsland voor verdedigingsdoeiem- den zou zijn opgeslagen, gevaarlijker zou zijn dan hetzelfde wapen dat in de Sov- iet-Unie wordt bewaard, doch dan voor aanvalsdoeleinden". Minister von Brentano verklaarde ver der zoals Adenauer vóór hem reeds ge zegd had, dat de Westduitse regering ervan overtuigd is, dat het vraagstuk Van de Duitse hereniging in alle geval op een topconferentie zal moeten wor den besproken. „De regering meent niet, bommen kan worden bestreden, doch dat verdere uitbreiding van de communis tische invloedssfeer zou kunnen worden tegengegaan door de afschrikwekkende uitwerking van kernwapens. „Er worden in de Sovjet-Unie duizenden agenten op geleid. Hiervan gaan er elke maand honderden naar Afrika, Azië en Latijns- Amerika. Dit is Sovjetrussische agres sie. De rechtstreekse militaire aanval is slechts één der vele wapens van het Sovjet-arsenaal, en het maakt een be tere indruk, wanneer er geen doden val Ien", aldus Strauss. De minister besloot als volgt: „De Westduitse buitenlandse politiek is een logische reactie op die der Sovjet-Unie. Het Kremlin sloot sinds 1925 58 verdra- dat het nut heeft de Europese veiligheid gen Hiervan werden er 47 geschonden tot een der punten van bespreking op ee- topconferentie te maken, indien de So--*-'-Unie weigert over een Duitse her- e- J g te spreken", aldus von Brenta no De minister verwierp het Sovjetrus sische voorstel voor een statenbond, die Oost- en West-Duitsland zou moeten om vatten, waaraan hij toevoegde: „Vrije Verkiezingen in beide delen van Duits land zijn een onontbeerlijke voorwaarde, om tot hereniging te komen". In de loop van het debat verklaarde Adenauer nog, in antwoord op vragen van de oppositie, dat de Sovjet-ambas sadeur Smirnof hem zeer duidelijk heeft gezegd, dat de Sovjet-Unie bereid is tot onderhandelingen over een vredesver drag met Duitsland, maar niet wenst dat het vraagstuk van de hereniging van buitsland op de agenda van een top conferentie voorkomt. De minister van Landsverdediging, Strauss verklaarde vervolgens, dat het of vervallen verklaard. De Sovjet-Unie sloot elf niet-aanvalsverdragen en schond er tien. Van de zes door haar gesloten vredesverdragen leefde zij er drie niet na. In de tweede wereldoorlog werden, na besprekingen tussen Roosevelt, Chur chill en Stalin te Jalta een aantal over eenkomsten gesloten. De enige, die Sov jet-Rusland naleefde, was die, waarbij zij zich verplichtte tot deelneming aan de oorlog tegen Japan". Dr. Adolf Arndt, sprekend namens de socialistische oppositie, meende, dat Westduitse aanvaarding van kernwapens het gevaar met zich zou brengen, dat de Sovjet-Unie meer kernwapens in de Oosteuropese landen zou opslaan. „Een Westduits besluit, om voor de uitrus ting van zijn strijdkrachten kernwapens te aanvaarden, zou neerkomen op zelf moord", aldus deze socialistische woord voerder. Bijna alle christen-democraten verlie ten de zaal, toen vervolgens de socialist Fritz Erlcr verklaarde, dat hij tijdens dit debat sterk werd herinnerd aan de dag. waarop een man, die „wij allen als oorlogsmisdadiger beschouwen", op een Berlijnse samenkomst vroeg: „Wilt gij allen de totale oorlog?" (Gersten- maier, christen-democratisch voorzitter van de Bondsdag, meende, dat Erler op Goebbels zinspeelde). Erler vervolgde: „Van vandaag af luidt het antwoord op de vraag of West- Duitsland al dan niet in de atoom-wapen- wedloon betrokken wordt: ja". In het begin van zijn rede had hij verklaard: ..Eens te meer zijn wij aangeland op het punt waar de stra tegie de richting van onze politiek be paalt". Erler zeide, dat het Duitse vraag stuk niet kon worden opgelost door chantage te plegen jegens de Sovjet- Unie. Wat voor concessies hebben de Sovjets inzake het Duitse vraagstuk gedaan als gevolg van de politiek van kracht, zo vroeg hij. Dr. Reinhold Maier, leider van de vrije democraten, verklaarde: „Ik zou niet graag een wapen aan onze minister van Defensie toevertrouwen want een man. die als onze minister van Defensie spreekt deinst er niet voor terug om ook te schieten". Strauss had gesproken als een minister van Oorlog tijdens het Der de Rijk, zo zei Maier. De Sovjet-regering heeft gisteren het memorandum gepubliceerd dat haar am bassadeur in Bonn woensdag aan bonds kanselier Adenauer heeft overhandigd. Tn deze nota wordt opnieuw verklaard, dat op een topconferentie onmogelijk de Duitse kwestie besproken kan worden De hereniging van Duitsland kan alleen door de belanghebbende partijen (Oost en West-Duitsland) worden geregeld, zo wordt gezegd, en alle pogingen om de kwestie in de door de bondsrepubliek voorgestelde vorm op de agenda van een topconferentie te krijgen, kunnen de voorbereidingen voor een topconferentie slechts belemmeren. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat de V.S. hun programma voor wetenschappelijke hulp aan niet- communistische landen uitbreiden om te gemoet te komen aan de algemene vraag naar ervaren wetenschapsmensen. Het plan staat onder auspiciën van de natio nale academie van wetenschappen. 150 Beleerden 60 van hen uit Europa en Afrika zullen twee jaren naar Amerika komen om ervaring op te doen met de nieuwste wetenschappelijke ervaringen en onderzoek. Abdocllah Chalil, de secretaris-gene raal van de Soedanese Oemma-partij. die bij de jongste verkiezingen de over winning heeft behaald, is gisteren door het Huis van Afgevaardigden van Soedan herkozen tot premier. Verwacht wordt, dat Chalil een kabi net zal vormen bestaande uit leden van de pro-westelijke Oemma en de demo- j cratische volkspartij en liberalen uit het Ook 1 apcni.i (Van onze verslaggever) PAPENDRECHT, donderdagavond De „Papendrechtse Oil Company" heeft na vijf etmalen reeds driekwart drum troele doch heuse benzine uit de bodem gewonnen Gisteren gaven wij reeds een uitvoerig verslag van deze wonderbaarlijke oliewinning. Zonder proefboring maar met nadelen voor de wel zwaar beproefde lamilie H. Buijtenhek, stuitte men reeds bij de eerste pogingen op de vloeibare brandstof. Nu liet laboratorium van een concurrerend doch overigens geen concurrentie vrezend lichaam, namelijk de Nederlandse Aardolie Maat schappij, heeft vastgesteld dat de Papendrechtse dijk zuivere benzine op levert. wordt ijverig naar de bron gezocht. Het personeel van de nieuwe Drechtse Maatschappij, bestaat uit werkers van de dienst gemeentewerken. echtse brandweer is op haar quivive, aangezien het proef- zuiden. Chalil getuigde voor de afgevaardigden, dat de buitenlandse politiek van zijn re gering gericht zou zijn op niet-aansluiting bij enig blok, en dat de volledige soeve reiniteit van Soedan gehandhaafd zou wor den. station zich in de bebouwde kom bevindt. De publicatie van dit memorandum zou naar verluidt, in strijd zijn met een afspraak tussen de Sovjet-ambassa deur in Bonn, Smirnof, en bondskanse lier Adenauer om de inhoud geheim te houden. Smirnof heeft gisterenmiddag de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, von Brentano, bezocht. HH deelde hem, naar verluidt, mede, dat de publicatie buiten zijn medeweten is geschiedt. Zolang ik nog benzine uit het gat in de vloer kan puttenblijf ik bij mijn moeder wonen, aldus mevrouw Buijtenhek Een spontane benzinebron? Te won derbaarlijk om waar te zijn, de Papen- drechtenaren geloven daar werkelijk zelf ook niet aan. En toch moet en zal de oorzaak van de last en de oorsprong van de benzine worden gevonden. Met een variant op een lied van Louis Noiret zou het dorp in koor kunnen zingen: „Wie heeft er benzine in de dijk verstopt, wie heeft dat gedaan, wie heeft dat gedaan, de hele familie Buijtenhek is daardoor uit huis gegaan". Papendrecht zingt niet, WINDSTREKEN Wij hebben er van de overigens muisstil le kandidaten voor de Nederlandse Pro vinciale Statenverkiezingen nog niet van vernomen, dat een hunner de geachte kiezers een belofte heeft gedaan, zoals Miinrhen dr. Luis J. Abitia grif geeft. Hij is kan- lyl UTlUien didaat voor 't presidentschap van Mexi co en zegt o.a. het volk te zullen ieren, Wat men moet doen om 160 jaar oud te worden zonder te „verouderen". Hij is een deskundige, deze senor Abitia, want hij heeft over die stelling een heel boek geschreven, We zullen het gaan lezen, wanneer de heer Abitia zelf 160 jaar loop van'n gevaarlijke revolver en even later was tante met tweeduizend dollar kasgeld verdwenen. De politie zoekt nu een keurige, oude dame. Ga er maar aan staan. Er zijn in Duitsland werkelijk lieden, die niet meer aan „Das Militar" geloven. Met andere woorden: ze sporen aan tot dienstweigering. Maar de politie nam toch 5000 affiches in beslag, waarop een dinosauris stond afgebeeld. Het onder schrift: „Uitgestorven te veel bepant sering en te weinig hersens." Ze had voor het eerst sinds zes weken - weer een dak boven het wat groezelige hoofd, mevrouw Doris Mary Parkes, 37 jaar, die ergens zonder te vragen een paar schoenen had geleend en daarom een nacht in de cel moest doorbrengen. Toch ging ze de volgende dag weer graag naar „huis", zei ze. Dat huis is een holle boom, waar ze met man, een ruimte ter beschikking heeft van ongeveer ander- J^Qplfc f. iJJ.UBn T-Tpf 71PtPI" Van Munchen naar Amsterdam en met- een door naar de Looiersgracht nummer 2. Bezie daar de heer Hammekool en zijn echtgenote. Ga er 12 april opnieuw heen, want dan is er een uitbundig Amster dams feest. Platina bruiloft, zeventig jaar getrouwd. Hij is 92, zij een bloeiend bruidje van 90. De medische faculteit van Barcelona is gisteren tot nader order gesloten .Deze maatregel is genomen, nadat een ulti matum vim de rector-magnificus aan de studenten om het collegebezoek te her vatten, was verstreken. Zoals gemeld, age ren de studenten tegen het besluit om de srecialistenopleiding met twee jaar te verlengen. voor het repareren van muren en plafonds! 75 Ct per pakje van 200 gram t ponds-verpakking A L 1.20 ALABASTINE HOLLAND N V. lElDSEGMCHI 4 AMSTEROAM halve meter middellijn. Het ziet er gezel lig bij me uit, zegt ie. Ze „huist er ai zes weken, nadat ze uit de caravan waren, waarin ze tot dan hun home naa- den. Wat denkt de regering te doen om de aantrekkelijkheid van Loch Ness en de daarin voorkomende vissen te bescher- men? Dat is een vraag, die het Engelse Lagerhudslid Hector Hughes gaat stellen. Er is namelijk een zekere heer Cock- rell, die in de nabijheid van het om zijn „monster" bekende meer woont, die nu eens grondig nasporingen wil doen naar dit voorwereldlijke dier, dat sommige toeristen wel eens beweren te zien. Hu wil o.a. dynamietladingen laten ontplof fen onder de wateroppervlakte en des noods het meer even laten leeglopen. Daarna liep ik naar Lopik. Er hebben daar 42 kindertjes een beetje extra-Fran se les, want binnenkort gaan ze naar het Franse plaatsje Lezoux, diep in het Mas sif Central. Hoe komen de Lopikers daar toe? In 1956 ontstond er om de een of an dere reden een briefwisseling tussen de Lopikse burgemeester en zijn ambtge noot van Lezoux. Er kwam een bezoekje uit voort van het Lopikse burgemeesters- paar aan Frankrijk, er was een gezellig tegenbezoek met een aantal zwartogige kindertjes. En nu is het de beurt aan de Lopikse vlashaartjes om eens in Lezoux rond te kijken. Het wordt een gezellige tijd met bezoeken aan de Mont Doré, Thiers en Puy de Dome, in welke laatste plaats de prefect het Nederlandse jeug dige gezelschap zelfs gaat ontvangen. Ga in Lopik wonen en zie de wereld. .bxïxK:. maar dit vraagstuk houdt ieder recht geaarde dorpsbewoner bezig. Enkele maanden terug kreeg niet van de benzi ne. maar van de narigheid, het gemeen telijk Gas en Waterleidingbedrijf Dor drecht de schuld. Men ging toen op de sterke haast bedwelmende reuk af. De neus constateerde, zo vertelde ons een buurtbewoner, ver in de omtrek een val se lucht. De een zei gas, de ander ook benzine, beiden kregen niet tegelijk, maar wel ieder afzonderlijk gelijk. De gasfabriek rehabiliteerde zich en schonk het gedupeerde gezin nieuwe leidingen in clusief gasmeter. Nederland is toch maar klein, zei de Am sterdammer tegen iedereen, die het maar horen wilde. Zijn auto werd dezer dagen in Tilburg gestolen en toen hij kort daar op eens neusde op het parkeerterrein aan de Oranjesingel te Nijmegen, zag hij daar zijn bloedeigen wagen staan. Maar nu naar Londen, flaneren op het wereldberoemde Strand, midden in de City. Wat is het hier toch een provincie stadje, zei de Londenaar, die twee dagen daarvoor zijn auto kwijt was geraakt in Kensington. Wandelend langs het Strand zag hij ineens zijn auto rijden Bij het volgende rode verkeerslicht had hu auto Dorchester (Engeland) Het is vandaag lente, althans volgens de kalender. Kon U de lentesymptonen en dief te pakken. Mabruck (Oostenrijk) Wat moe, wat gebogen, wat leeg: zo kwam dezer dagen de 35-jarige Wilhelm Gratzl weer thuis. Drie jaar had hij in de gevangenis doorgebracht, omdat hij in 1946 de loco-burgemeester van zijn dorp vermoord had. Thans kwam uit, dat hij het niet gedaan, maar :en Russische soldaat, die inmiddels al wegens nog an dere gepleegde moorden terechtgesteld is. Het was een keurige oude dame, zei ie dereen later. Maar tóch was ze heel le lijke dingen van plan, toen ze wat schutterig in een tasje stond te grab belen, terwijl ze alleen voor 't loket van €en bank stond. Want toen ze uitgegrab- beid was, keek de kassier recht in de vanochtend óók zo nauwkeurig waarne men, terwijl U huiverend een gaatje pro beerde te ademen in het met ijsbloemen gesierde raam? Maar goed beschouwd, heeft de lente nog drie maanden de tijd om door te zetten en waarom zou ze dat dan niet doen? En omdat het nu lente is mogen we U dan een verhaaltje ver tellen over een kus? Iemand zag een man een aardige, jonge vrouw een zoen geven. Hij kende de man, niet de vrouw en hij dacht er zo zijn de mensen soms alléén maar slecht van. De toeschouwer zond een brief met eis: f 500,- of anders maak ik dit voorval aan je vrouw bekend. Chantage, zei de rechter en de man die de brief schreef moet f 500,— boete betalen. Het leukste van alles: de kus werd gewisseld tussen twee echtgenoten. De kapitein van het m.s. „Oranje heeft aan <le directie van de maatschap pij Nederland" geseind, dat het schip, na gisteren in Belawan de haven van Medan 520 evacués. Nederlanders, Ame rikanen en Engelsen, aan boord "<=»- ben genomen, de reis naar Singapore heeft vervolgd. Zoals we gisteren reeds in een deel van onze oplaag hebben gemeld is het vliegveld van Medan weer voor het bur- gerluohtvaartverkeer gesloten. Aangeno men kan worden dat dit in verband staat met het uitbreken van nieuwe gevech ten want in Singapore verklaarde een vertegenwoordiger van de opstandige le gering dat drie bataljons onder leiding van majoor Nainggolan tot de aanval te gen de stad waren overgegaan. De radio van Medan had gisteravond alleen te melden, dat na de aanval op de stad door de rebellen jl. zondag, d-e regeringstroepen voortgaan met het uitvoeren van zuiveringsacties. Verder werd gezegd, ilat het hoofd van de politie in Medan medegedeeld heeft, dat enkele jongere officieren zich bij de opstandelingen hebben aan gesloten. Volgens de radio werden er pogingen gedaan om met deze jongere officieren in contact te komen ten einde hen te verzoeken hun bezigheden te hervatten. Ten slotte deelde Radio- Medan nog mee. dat de plaatselijke commandant, overste Soedikartoe. de stad had verlaten om Ce«i functie in de generale staf te aanvaarden met achterlating van hun wapenen. (Zo als wij gisteren hebben bericht, heeft Radio-Medan gemeld, dat woensdag de regeringstroepen de rebellen nabij Pe matang Siantar zouden hebben versla gen). Er zou volgens Radio-Padang een felle strijd zijn geleverd om de stad. De opstandelingen daar staan onder bevel van kapitein Si'tapohan. Dit radiostation deelde ook mee. dat de minister van buitenlandse zaken van de tegenregering, luitenant-kolonel Sim- bolon. uit Padang is vertrokken om per soonlijk leiding te geven aan de ope raties bij Pematang Siantar. Zoals men weet is kolonel Simbolon militair bevel hebber van Noord-Sumatra geweest. Hij werd indertijd vanwege zijn tegen de centrale regering gericht eactiviteit afge zet door kolonel Gintings. Radio-Padang meldde ook nog. dat twee landingsvaartuigen bij Padang zijn waargenomen. En nu het Papendrechts benzine-pro- bleem. Goed voorbeeld doet goed volgen. Eensgezind wegen de bewoners van de met Drechtstad aangegeven gemeenten de mogelijkheden af, die tot een juiste conclusie zouden kunnen leiden. Intussen lijdt de familie Buijtenhek, ook vanwege het graaf- en oliewinwerk. Wat kan ben zine boe nuttig ook, soms toch een narig heid bezorgen. Wat Drechtstad betreft, negen gemeenten, negen visies, dus be gaven wij ons uitsluitend naar mensen die. direct bij deze narigheid en de opspo ring betrokken zijn. Net als bij een heuse olieboring, was het sinds gisteren aan de gewone grond werkers verboden, mededelingen te doen. Zij praatten wel maar zeiden niets, dit ter geruststelling van de nieuwe Olie Maatschappij. Voor de tweede maal maakten wij toen maar een praatje met mevrouw Buijtenhek, die op het proef- terrein naar haar huisje kwam kijken. Zo lang de benzine in Papendrecht nog deel uitmaakt van een probleem, logeert het echtpaar bij haar ouders. Bereidwillig deed zij ons weer het verhaal van alle ondervonden narigheid, toonde ons het gat in de vloer van het huis en wees ons op de omwoelde tuin. We zochten verder naar een eventuele oorzaak en begaven ons naar de buren Ook deze mensen hadden altijd al last gehad van de eerst niet helemaal thuis te brengen lucht. Maar ook voor hen bleek het hele geval nog een raadsel. De familie die drie maanden geleden, drie jaar in het bewuste huisgewoond had, kregen wij ook nog aan de lijn. Het was de heer Leeuwensteijn de vroegere be woner. die zei dat hij in die woning nooit een druppel benzine (van de aanste ker) had gemorst. Volgens hem zou een zekere familie Kuiper, die ruim drie iaar geleden in het tegenwoordige Papen drechtse benzinehuis woonde, eveneens niets met de bron hebben uit te staan. Intussen zoekt men ijverig. De tanks van de twee in de buurt staande pompstations werden reeds op een lek onderzocht, doch geen resultaat. De mogelijkheid dat het derde, ook daar in de buurt staan de pompstation al deze narigheid op zijn seweten heeft, wordt door zich terz.ake tot oordelen bevoegde deskundigen uitge sloten. Maar je kunt toch nooit weten.... In de kringen van de opstandelingen, voorzover deze zich te Singapore bevin den. werd gisteren gezegd, dat de tegen regering in Midden-Sumatra binnenkort een nieuwe president van Indonesië zal aanwijzen, ter vervanging van president Soekarno. die door de tegenregering niet langer als president wondt erkend. Een woordvoerder van de Amerikaan se Caltex Petroleum Cy heeft gisteravond medegedeeld, dat de vice-president van deze onderneming, de heer W. Donlon jr. en een van de juridische adviseurs der maatschappij, te Pakanbaroe zijn aangekomen om zich van de toestand op de olieterreinen daar op de hoogte te stellen. Hij mocht niets vertellen en zei ook niets doch tvees alleen maar, als wil de hij zeggen: „de drum is haast vol". heid een groot vat of een tank in de grond, zit, waarin een lekkage is ontstaan. Om trent de plaats van dat vat tast men echter nog in het duister.. Men weet ook geen verklaring voor de aanwezigheid ervan. Nam men aanvankelijk aan, dat er een mengsel van olie en benzine uit de grond opborrelde, nu weet men, als resultaat van een onderzoek, dat de experts van de Ned. Aardolie Mij hebben ingesteld, dat het geen mengsel was en ook geen aard olie, maar zuivere benzine. De 350.000 arbeiders van openbare dien sten en vervoer, die woensdag in West- Duitsland als waarschuwing 24 uur heb ben gestaakt, hebben gisteren het werk hervat. Zij hebben echter gewaarschuwd, dat Ti] maandag voor onbepaalde tijd het werk zullen neerleggen als dan nog geen overeenstemming over hun loonei sen is bereikt. De textielarbeiders in Hannover en Bremen hebben gisteren een loonsverho ging van 17 pfennig per uur aanvaard. Zij zullen maandag het werk, dat acht weken heeft stilgelegen, hervatten. In Hessen, waar 7.000 textielarbeiders reeds zeven weken in staking zijn, zijn on derhandelingen tussen werkgevers en af gevaardigden van de stakers gisteren af gebroken. De leiders van de arbeiders in de ijzer en staalindustrie van het Ruhrgebied. die acht procent loonsverhoging eisen, heb ben gisteren besprekingen met de werkge vers gevoerd. Het Argentijnse episcopaat heeft de oprichting aangekondigd van een katho lieke universiteit voor Argentinië. D- bisschoppen hadden daartoe besloten tij dens hun laatste bisschoppenconferentie in oktober 1957. De voorlopige regering van Argentinië heeft haar goedkeuring in 1955 hieraan verleend. Nog dit jaar zullen drie faculteiten haar werkzaamheden aanvangen name lijk de faculteiten voor rechts- en no;> tieke wetenschappen, voor sociologie en economie en voor filosofie. Daarnaar' zuilen zuiver wetenschappelijke institu ten worden opgericht, alsmedp instellin gen voor kunst en letteren. Aldus bench: het K.N.P. In de loop van gisteren is het benzi- nebronnetje onder de woning aan het Bosch 68 te Papendrecht uitgedroogd ge raakt. Men weet echter nog niet, waar de benzine vandaan is gekomen. Wel is het onderzoek, dat men ernaar heeft in gesteld- zover gevorderd, dat kan worden aangenomen dat er ergens in de nabij- smart De radio van de opstandelingen in Padang heeft bericht, dat de plaats Pe matang Siantar. ten zuiden van Medan, door de troepen van de tegenregering is veroverd. De strijdkrachten van de centrale rege- Het communistische dagblad „Harian Rakjat" meldt, daj de Amerikaanse di plomatieke vertegenwoordiger te Medan. contact heeft opgenomen met majoor Naingollan toen deze de stad bezette. De inlichtingen, die de Amerikaanse di plomaat volgens dit blad aan Naingol lan heeft verstrekt, zouden deze in staat hebben gesteld, voor de aankomst van de regeringstroepen de stad te verlaten. Deze daad van de Amerikaanse diplomaat wordt te Djakarta beschouwd als een in menging in de binnnelandse aangelegen heden van Indonesië, aldus ..Harian Rak jat". Uit dit bericht, dat typerend is voor het communistische gestook om dP Amerika nen hulp aan de opstandelingen in de schoenen te schuiven, zou men kunnen af leiden dat de opstandelingen, die zondag de stad Medan hadden bezet, niet door dé centrale regeringstroepen zijn ver slagen en od de vlucht geslagen, zoals de officiële berichten uit Djakarte hebben De wereldraad van kerken heeft om 50.000 dollar gevraagd voor hulp aan de christenen in Indonesië. De leden-kerken vroeg men 40.000 dollar bijeen te bren gen om rijst en andere artikelen aan de behoeftigen in Indonesië te kunnen uitde len en voorts nog 10.000 dollar voor ge neesmiddelen ten behoeve van Indonesi sche christelijke ziekenhuizen. Dit verzoek om hulp was het gevolg van een recente bespreking in Singapore tussen kerkelijke leiders uit Amerika en Aziatische lan den. waaronder ook Indonesië. VERSCHEURD INDONESIË De parlementaire vergadering van de I Bij accclamatie heeft de Europese P«r- drie Europese instellingen (Europese Ge-lementaire Vergadering gistermiddag zijn meenschap voor Kolen en Staal. Euratom I acht vice-voorzitters gekozen. Het zijn de en Europese Economische Gemeenschap) heeft gisteravong een resolutie aangeno men op grond waarvan zij besluit de naam aan te nemen van „Europese Parlemen taire Vergadering". De leden van de parlementaire vergadering zullen „afge vaardigden" worden genoemd. ring zouden op de vlucht zijn geslagen gemeld- 750km Atjen achter tegen regering Gevechten en bombardementen door buitengewesten MALAKKA MED A n NOORD SUMATRA ScTawak HENAD O PAK A BAROE ORONTALO BORNEO MIDDEN SUMATRA AD A NS BANDJER MAS/N Gevechten en bombardementen SUMATRA ^DJAKARTA MAKASSAR BANDOENG Zuid Sumatra blijft neutraal Optreden van de Daroet Islam Luxemburger Jean Fohrmann (socialist) de Italiaan Roberto Cantalupo (monar chist) de Duitser prof. Hans Furler (9UL de Fransman Emile van Rullen (socialist- de Belg Charles Janssens (liberaal), de Italiiaan Emilio Battieta (christen-demo craat), de Duitser Helmut Kalbitzer (S.P.D.) en de Nederlander C. P. Ha- zenbosch (A.R.). De voorzitter van de Europese Parlementaire Vergadering Ro bert Schuman, verklaarde hierop het bu reau geconstitueerd en de nieuw benoem de vice-voorzitters namen links en rechts van hem plaats. Op een gistermiddag gehouden perscon ferentie heeft Robert Schuman verklaard, dat naar zijn oordeel op zijn vroegst over twee jaar rechtstreekse verkiezingen voor het parlement van de drie gemeenschap pen gehouden hunnen worden. Voordat men tot deze directe verkiezingen kan overgaan is allereerst met medewerking der nationale regeringen een psycholo gische voorbereiding van de bevolking der zes landen nodig. .Schuman legde er de nadruk op, dat hét nieuwe parlement een zeer effectieve controle kan uitoefenen op de uitvoeren de organen der Irie gemeenschappen en op de raden van ministers. „Onze taak .is echter niet hen te vervelen, doch hen te steunen", zo besloot hij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5