Regeringstroepen dringen de rebellen op Sumatra terug Cubaanse president stelt verlde zingen vijf maanden uit Fokker Friendship voor Ierse Luchtvaartmaatschappij - koos het luchtruim De wraak van de Farao i ai Uit alle Binnenkort landing bij Padang? politie Verloven Zuid-Afri kaanse ingetrokken Bestuurder Poppelse smokkelauto (geïdentificeerd) blijft ontkennen Na aankondiging van totale oorlog Schilder als een man van 't vak: CctcllclCVAN CETA-BEVER Vb 1 li 1 'i 1 3 11 Evacuatie uit Padang Niemand gelooft nu zijn fabeltje meer Washington fluistert MAANDAG 24 MAART 1958 PAGINA 3 s n Onderzoek Verkiezingscampagne leidt tot spanningen Dr. Verwoerd wil aftreden Successen Door uw gelukstelegram KREEG DE NEDERLANDSE JEUGDGEMEENSCHAP 129.000 BISSCHOPPELIJK HOOFD INSPECTEUR L.O. BISDOM ROTTERDAM De positie van Atjeh ONTSLAGEN BIJ CARROS- SERIEFABRIEK TE APELDOORN Arrestaties onder studenten Karhoer (Egypte) Drachten (Fr.) Engels (Sovjet'Rusland) Zwolle Parijs i Warschau Folkstone (Engeland) door Leslie Ford twoertt nralW 3^ J» 11 7 l\ i i 12 12 U j 11 5 12 4 H 5 12 3 io ,n2 36- >2 13 12 3 12 .0 zijn tekenen, die er op wijzen, dat de troepen van de centrale regering 11 "idoneslë er inderdaad in slagen de strijdmacht van de rebellen op Sumatra op J'erscheidene plaatsen terug te dringen. Niet uitgesloten is verder dat men voor leidingen aan het treffen is voor de aanval op de grootste stad der tegen- *egering, Padang. De berichten uit Indonesië, die overigens ook dit weekeinde ^eer een nogal onoverzichtelijk beeld van het verloop der strijd gaven, vvet- l'Sen naar onze indruk deze conclusies. &e leden der tegenregering zijn gisteren achter gesloten deuren bijeen geweest °hi de toestand op Sumatra te bespreken. Kort tevoren had een bommenwerper van de centrale regering boven Padang, het voormalige rebellen-hoofdkwartier, Pamfletten uitgegoaid. Volgens radio-Boekittingi, dat hiervan melding maakte, vto0g het toestel op zo grote hoogte dat een groot deel der vlugschriften in zee terecht kwam. Vrijdag was Padang al gebombardeerd door tocsteUen van de eentrale luchtmacht. De aanval was speciaal gericht op de dessa Telok B<t„u *elke dessa door de officieren van de tegenregering beschouwd wordt als dc "heest waarschijnlijke plaats van een landing in de nabijheid van Padang. nl. het bombardement van het vliegveld te Bandoeng door toestellen van de re bellen- is niet bevestigd en door de cen trale regering officieel tegengesproken. De aanval zou vrijdagavond onderno- Zondagavond zijn twee door het iudo- hesische Rode Kruis gecharterde vracht- 8chepen in de haven van Padang binnen Slopen. Met deze schepen zal, volgens Radio-Padang, een aantal Nederland- fe gezinnen uit de stad vertrekken. Het JJetreft personeel van de Portland Cement °tnpany. De evacuatie zal onder leiding !^aan van een team van het Indonesi sche Rode Kruis (Volgens PIA is uit Dja karta ook naar Noord-Celebes een Ro de Kruis-team vertrokken om daar de eva cuatie van buitenlanders te regelen) Radio-Padang heeft dit weekeinde met nauwelijks melding gemaakt van sue fessen van de rebellen. Zaterdag meldde ,eze zender eerst het zinken van een In- ?°nesisch korvet, nabij het eiland Nias. bet schip was door nabij Padang °P" ?®stelde kustbatterijen zwaar beschadigd ^en heeft het nog gepoogd weg te slepen ^°ch het maakte teveel slagzij en is la- 'er gezonken. Een andér bericht ven radio-Padang, gevluchte vrouwen en kinderen van employé's van de maatschappij. Het werk Overigens wordt nog uit Medan bericht, dat overste Gaharu aan een zijner onder commandanten heeft opgedragen na te gaan. wat er waar is v. d. berichten, vol gens welke troepen der rebellen zich in het oostelijk gedeelte van het „vierde— district" in Atjeh aan het hergroeperen zijn. In de hoofdstad van Atjeh, Kota Rad ja, is een avondklok ingesteld Kota Rad ja is een bolwerk van de Daroel Isalm. Een functionaris van de Caltex in Singapore heeft meegedeeld, dat rivier- tankboten van de maatschappij van de ze stad uit alweer zijn uitgevaren op weg naar Midden-Sumatra. Aan boord bevinden zich 38 eerder uit Pakan Baroe in Pakan Baroe was naar zijn zeggen reeds enkele dagen geleden hervat. In Singapore zjjn zondagavond twee of ficiële vertegenwoordigers van de Indo nesische regering aangekomen. Naar ver luidt zouden zjj een onderzoek moeten instellen naar de activiteiten van de ver tegenwoordigers der tegenregering in Sin gapore. Men weet. dat de tegenregering via Singapore het grootste deel van haar contacten met de buitenwereld onder houdt. In kringen der opstandelingen te Singa pore is zaterdag verklaard, dat de tegen regering van Midden-Sumatra de door de centrale regering vrijgelaten schepen der K.P.M. gaarne zou zien varen op de havens in haar gebeid. Er liggen, aldus deze kringen, in deze havens duizenden tonnen lading op verscheping te wachten en wij zijn gaarna bedeid daadvoor sche pen van de K.P.M. te gebruiken. Een woordvoerder van de K.P.M. te Singapore zeide; wij hebben er geen idee van. in welke havens onze schepen thans liggen, en wat er is gebeurd met hun op varenden. Wij wachten nu op hun aankomst te Singapore. De verloven van de Zuidafrikaanse po "tie zjjn zaterdag tot nader order inge bakken met bet oog op betogingen die fet Afrikaanse Nationale Congres, een on langs verboden politieke organisatie, zou billen laten samenvallen met de volgen de maand te houden algemene verkie- a'ngen. Generaal-majoor Rademayer van de zuidafrikaanse politie zei zaterdag te Pre toria dat de intrekking ten doel heeft te J'erzekeren. dat de politite op volle sterk te is voor het geval er een noodtoestand zou ontstaan. Voordat overal in Zuid-Afrika de verlo gen werden ingetrokken was een derge lijke maatregel reeds voor Johannesburg afgekondigd. Hier werd zaterdag gedemon streerd door de Bond van Zuidafrikaanse vrouwen, waarbij vrouwen van verschil lend ras zijn aangesloten, en de vrouwen afdeling van het Afrikaanse Nationale Congres Ongeveer 250 agenten van politie heb ben zich daar opgesteld romdom een ziekenhuis voor niet-blanken, waar een menigte van 800 personen er tegen pro- testeerde, dat vrouwen-naturellen, in liet bijzonder verpleegsters, identiteitspa pieren bij zich moesten hebben. Maatre gelen van die aard worden door de Zuidafrikaanse naturellen bijzonder ge haat. Intussen heeft dr. Verwoerd, de Zuid afrikaanse minister van naturellenzaken °P een bijeenkomst in Transvaal verklaard Je menen dat voor hem de tijd is ge komen om zijn portefeuille ter beschik king te stellen. Zijn positie was een van •Ie moeilijkste in het kabinet, zei hij, en hij had deze langer ingenomen dan enige andere Zuidafrikaanse minister, *ldus meldt de Londense „Times". Reeds geruime tijd gingen er geruchten bat minister Verwoerd zou aftreden „Die Rurger", het te Kaapstad verschijnende klad dat als de spreekbuis van de natio nale (regerings)partij wordt beschouwd beeft kritiek op hem geleverd. men zijn door twee toestellen van Mena- do, die later naar Sumatra waren door gevlogen de bij dit bombardement aan gerichte schade was in Padang niet he kend. Tegenover de karige nieuwsvoorziening uit Padang staat, dat Radio-Medan (een zender in handen van de centrale rege ring) de val van verscheidene plaat sen in het oostelijk deel van midden-Su- matra heeft gemeld. In de eerste plaats zouden Kambiri (waar zich de olie-instal laties van de Caltex bevinden), Airmolek en het vliegveld bij Lapura zijn heroverd 130 km. ten oosten van Pakan Baroe werd het oMegebied van Lirik Rengat bezet. Pogingen van de opstandelingen om hier de taktiek van de „verschroeide aarde" toe te passen werden (volgens radio-Me- dan) verijdeld. In dit gebied bevinden zich belangrijke installaties van de Vacuum Standard. Succes wordt ook gemeld uit de omgeving van 't Toba-meer. waar Pra- pat zou zijn gevallen. Leden van een hier ingezet bataljon van de Siliwangi-divieie uit West-Java troffen hier twee Ameri kaanse correspondenten aan, die een iden titeitsbewijs bij zich hadden, dat was on dertekend door de ontslagen kolonel Sim- bolon, die nu minister is in de tegenre gering. De verovering van Prapat zou zeer eenvoudig zijn geweest. In het gebied vinden nu zuiveringsacties plaats. De directie van de P.T.T. heeft aan de Nederlandse Jeugdgemeenschap een be drag van ruim 129.000 overgemaakt, dat 'n deel is uit de opbrengst van extra- gelden van verzonden gelukstelegrammen in het jaar 1957. Deze opbrengst der extra- gelden komt. zoals bekend ten goede aan het jeugdwerk in ons land. In totaal is na de laatste oorlog aan geld van gelukstelegrammen meer dan een miljoen gulden uitgekeerd aan het jeugdwerk. Z. H. Exc. Mgr. M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam, heeft de zeereerw. heer B. J. van Bommel, die con-rector van Huize „Bijdorp" te Voorschoten (Zusters Domindconessen) blijft, benoemd tot bis schoppelijk hoofdinspecteur voor hgt lager onderwijs. In deze functie volgt hij de zeereerw. heer A. C. J. van Houten op, die vorige week werd benoemd tot pastoor te Loosduinen. Radio-Medan heeft ook gemeld, dat de militaire commandant van Atjeh overste Gaharu zaterdag in Medan besprekingen heeft gevoerd met de commandant van Noord-Sumatra. overste Gintings. en ge neraal Nasution, de Indonesische staf chef. Sedert enkele dagen heeft radio- Padang opgehouden melding te maken van steun uit Atjeh voor de rebellen. (Van onze correspondent) Het onderzoek in het smokkeldrama te Poppel, waarbij vier douaniers zwaar werden gewond, waarvan er een, Jan Se- gers, vader van vijf kinderen, in het gast huis te Turnhout overleed en onder gewel dige belangstelling ten grave werd gedra gen, vordert slechts zeer langzaam. On danks de grote stilzwijgendheid, waarin de gerechtelijke instanties zich hullen, zjjn thans toch enige nadere bijzonderhe den bekend geworden. Zo vernamen we, dat de 31-jar. V. die met ingedrukte borst kas in het Gasthuis te Turnhout werd opgenomen, zich daar niet uit zichzelf heeft gemeld, maar door de politie van zijn bed werd gelicht onder verdenking de bestuurder van de smokkelauto te zijn geweest. Zijn fabeltje dat-hij van de trap was gevallen, wordt door niemand geloofd. V werd dan ook onder aanhoudingsmandaat geplaatst en deze week van het zieken huis naar de ziekenafdeling van de ge vangenis te Turnhout overgebracht. De bloedproef en de vingerafdrukken hebben hem nu duidelijk geïdentificeerd als de bestuurder van de wagen. Maar hij blijft hardnekkig ontkennen. In de gevangenis wendt hij thans voor niet meer over zijn volle verstand te beschikken, maar de politie is overtuigd dat hij simuleert. Zp heeft nu bovendien een zekere B. uit Poppel ondervraagd. Men meent te we ten dat V. alvorens naar zijn schoonou dere te zijn gegaan, zoals het bloedspoor aantoonde, eerst nog bij B. in huis is ge weest om zich te laten verzorgen. B. heeft ontkend en ingewijden noemen dit normaal, omdat B. zich de haat van de hele streek op de hals zou halen, als hij de smokkelaar zou verraden. In de streek van Poppel verwondert men er zich niet over dat V. hardnekkig blijft ontkennen. Toch moet het niet erg moeilijk voor hem zijn een voor hem gun stige verklaring van het geval te geven. Er was geen enkele getuige. De vier dou aniers, (één overleden, één nog zwaar gewond en de twee anderen de vorige week naar huis), kunnen weinig vertel len, omdat zij zich weinig van de toe dracht kunnen herinneren. Maar als V. bekent, dan zal hij verplicht worden ook zijn opdrachtgever bekend te maken en dat is nu eenmaal ongebruikelijk in het smokkelmilieu. De N.V. Carrosseriefabriek Verheul te Apeldoorn heeft goedkeuring aangevraagd bij het gewestelijk arbeidsbureau voor het ontslag van 30 arbeiders. Dit ontslag is noodzakelijk, daar er door het uitblijven van orders geen werk voor de betrokken arbeiders is. De verkiezingen op Cuba, die op 1 juni zouden worden gehouden, zjjn uitgesteld tot 3 november. Dit is geschied op last van president Batista. De bekendmaking van het uitstel heeft niet geleid tot een verstoring van de rust, die op het ogen blik te Havanna heerst, maar wel aanlei ding gegeven tot nieuwe geruchten met be trekking tot de ernstige politieke crisis, waarin het land zich al sedert meer dan een jaar bevindt. Deze crisis begint thans naar een hoogtepunt te lopen. Zoals ge meld heeft de leider der Cubaanse rebel len, Fidel Castro, vorige week de „totale oorlog" tegen het regiem van Batista aangekondigd. Over wat he.t motief voor het uitstel der verkiezingen is geweest, lopen in Ha vanna de meningen uiteen. Men geeft zo meldt AFP tweeërlei uitleg voor deze stap van Batista. Volgens de ene zou dit besluit een „demonstratie van Een week voor op het schema, dat 2'/i «ar geleden voor de produktie was op gesteld, heeft zondag in alle stilte het 'erste Fokker Friendship F 27 verkeers vliegtuig, dat in serie-produktie gereed «s gekomen, het luchtruim gekozen. Het '°estel is bestemd voor de Ierse Lucht vaartmaatschappij „Aer Lingus". De eerste vlucht, die een uur duurde, Jverd uitgevoerd door chef-invlieger A. P. Moll en invlieger R. Walker. Boordwerk tuigkundige was G. C. Dik. Na het vol brengen van een uitvoerig vluchtprogram- "ba, dat noodzakelijk is om een eerste hroduktiemachine te beproeven, zal de Machine volgens contract in oktober a.s. ®an de „Aer Lingus" worden afgeleverd. Fokker heeft hiermede een belangrijke mijlpaal bereikt door na 25 jaar weer met een verkeerstoestel uit te komen, dat de kleur draagt van een buitenland se luchtvaartmaatschappij. De seriebouw van het nieuwe Neder landse twee-motorige verkeerstoestel be gint op Schiphol zienderogen sneller te lopen. Een groot aantal toestellen is in verschillende stadia van samenbouw. Fokker Schiphol wordt bijgestaan door de fabriek te Dordrecht, die grote on derdelen, zoals vleugels, romp, voorstuk ken en motorgondels samenbouwt. Naast de militaire produktie van Hunter-straal- jagers neemt de Friendship een steeds groter plaats in het Fokkersbedrijf in. kracht" zijn van de president, die meent, de tijd als bondgenoot te hebben in de „totale oorlog" van Fidel Castro, vol gens anderen daarentegen Is dit uitstel een bewijs van zijn zwakte en een erken ning, dat hij geen macht in het land heeft. Volgens waarnemers ligt de waarheid ver moedelijk in het midden. Zij menen dat, indien het juist is dat de opstand van Castro de reden van het besluit van Ba tista is geweest, deze zijn positie 6lechts zal kunnen handhaven zolang het leger hem steunt. Hoewel het moeiljjk is, wegens de cen suur, betrouwbare inlichtingen te verkrij gen, schjjnt toch wel vast te staan, dat de revolutionairen actief bljjven in de pro vincies Oriente en Camaguey en dat de geheime politie in het gehele land een grote activiteit heeft ontplooid tegen elke vorm van oppositie tegen de regering. Zjj is overgegaan tot arrestaties, vooral onder studenten te Havanna en andere steden. De beroering onder de studenten en leerlingen van middelbare scholen duurt voor en behalve op enige particu liere scholen staat het onderwijs op de openbare scholen en universiteiten stil. In een verklaring d-ie hij aflegde voor de Amerikaanse televisie, heeft Mario Lle- nera6, vertegenwoordiger in de Verenig de Staten van de „beweging va>n de 26e juni" en rechterhand van Castro, gezegd, dat 95 procent van het Cubaanse volk ach ter Castro staat, althans tegen Batista is" en dat de „totale oorlog" die Castro op 1 april zal beginnen, het einde van het huidige bewind zal betekenen. Op een vraag antwoordde hij dat, als president Batista in handen van de opstandelingen zou vallen, hij terecht zou moeten staan al6 „verrader van het vaderland'1 en stellig ter dood zou worden veroor- deeld. Hij zeide ook, dat er op Cuba geen verkiezingen mogelijk zouden zijn, zolang Batista aan het bewind is. WINDSTREKEN Door het ontploffen van een oliekachel ontstond in een huis brand. Al vlug laaiden de vlammen door het dek heen. Nu was de eigenaar van dat huis toe vallig een duivenliefhebber en al zijn hokken raakten ook in brand. De vlam men verteerden de vleugels van de dui ven en toen de dieren loskwamen, werd Moskou de brand een ramp. Want. fladderend van dak tot dak raakten nog vele an dere huizen in brand en zestien mensen kwamen hierbij om het leven. Een hond van de heer Booi te Drachten heeft zich over een stierkalf ontfermd, nadat de koe-moeder was doodgegaan. Het kleine zwarte hondje voorziet het kalf dat tweemaal zo groot is als de hond nu van de moedermelk. Nieuwe uitvinding van de Russen; de constructie van een apparaat, waarmee men volmaakt pijnloos in tanden en kie zen kan boren. Het werkt met ultra sonische geluidsgolven, die de tandze- nuwen ongevoelig maken in combina. tie met een bijzondere vloeistof, die de aangetaste tand of kies verhardt. Tussen de steden Saratof en Engels, beide aan de Wolga-oever gelegen, wordt een autobrug gebouwd. Ze wordt 2800 meter lang en zal in I960 gereed zijn. Maidstone (Engeland) Toen prinses Caroline, de dochter van Prins Rainier van Monaco en Prinses Gracia (Kelly) vorig jaar geboren werd, was er een enorme krentenwegge een uit zijn krachten gegroeid krentenbrood uit Nederland. De vereniging van cursisten en oud-cursisten van de Zwol se bakkersvakschool heeft ook na de ge boorte van het nieuwe prinsje een aan denken uit ons land gezonden. Het brood is in opdracht van het bestuur van de cursisten vereniging gebakken door Chris Nijland te Kampen. Er is een keur van de fijnste Ingrediënten in het brood verwerkt en al is het niet zo groot als de verrassing van het vorige jaar, ook dit cadeau mag er zijn. Om geen schele oogjes te maken is er een pop bijgedaan voor prinses Caroline, ge kleed als een Nederlandse bakker. Bei de geschenken zullen inmiddels wel in Monaco in het paleis op de rots gear riveerd zijn. Serge Lifar. de auteur van het ballet „Zwart en Wit", heeft tijdens een uit voering van dit ballet niemand minder dan de Markies de Cuevas uitgedaagd voor een duel. Bij het begin van de voorstelling was namelijk de markies op het toneel verschenen en zei, dat de uitvoering, ondanks het verbod daar toe. zou doorgaan. Serge Lifar. die via de vereniging van auteurs van drama tische kunst bezwaar tegen deze opvoe ring had. zat in de zaal. Tijdens de pauze wandelde Lifar naar de markies de Cuevas en wierp deze met een schoon dramatisch gebaar een hand schoen toe. We waren toen regelrecht in de riddertijd aangeland, want de Twee gevangenen waren uit de ge vangenis ontsnapt, 's Avonds bij het ap pèl ontdekte men hun vermissing. Alles werd gecontroleerd. maar er waren geen aanwijzingen, dat ze met eigen middelen waren weggekomen. Toen ging men na, welke bezoekers de gevangenis die dag had gehad. En al spoedig kwam men tot de ontdekking, dat de dokter er was geweest en later weer Per auto was ver dwenen. De dokter werd gebeld en toen was het duidelijk; de twee gevangenen hadden zich weten op te vouwen in de kofferruimte van de auto. De dokter had de heren netjes ongewild een lift gegeven en toen de wagen eenmaal bij de dokter voor het huis stond, waren ze er behoedzaam uitgekropen. Nu zoekt de politie naar hun verblijfplaats. Wilt u graag en zonder veel moeite rijk worden? Wordt dan opkoper in Po len. Wij ontlenen deze volstrekt eer lijke manier om rijk te worden aan het Poolse blad „Kurier Polski". Een op koper was er namelijk achter geko men. dat de communistische staatswin kels 1 zloty (100 groschen) betalen voor een lege fles. De fabriek levert de nieu we echter voor 60 groschen per stuk. Het enige wat de man te doen had, was een vrachtauto vol flessen kopen bij d-e fabriek en deze zo snel moge lijk weer afleveren bij de staatswin kels als lege flessen. Het hangt er dus maar helemaal van af hoeveel de staatsfabrieken kunnen leveren en hoe snel de wagen naar de staatswinkel kan rijden om de buit binnen te halen Er is nog een manier. Een fles soep kost in een staatswnkel 70 groschen Gooi de soep weg. aldus het Poolse blad, lever de fles in en strijk.de winst markies kende zijn geschiedenis ook, van dertig groschen op. Herhaal dit raapte de handschoen op en mikte de- zo snel en zoveel mogelijk keren als u ze Serge zonder meer in het gezicht. kunt. Enfin de secondanten van beide heren zouden een afspraak maken voor een Peking was-echt duel. Twee Engelse jongens van twaalf en dertien jaar. die het ook in hun land te koud vonden, besloten maar naar Frankrijk te gaan. Ze reisden Per trein naar Folkestone en vingen vervolgens huntocht over zee naar Frank rijk aan. „waar bet weer. wel beter zou wezen". Na verscheidene uren waren ze wel een paar kilometer gevorderd, maar tevens aan het einde van hun krachten. Toen werd 't zaak de aandacht van een voorbijvarend schip te trekken. Een eerste schip overvoer de kano. bijna, zonder dat het notedopje echter opgemerkt werd. Een ander schip had een betere uitkijk. De jongens werden opgepikt en ergens in een Engelse ha ven aan wal gezet. Dacht u dat we alleen in ons lieve va derland aan bestedingsbeperking doen? Ook in communistisch China weet men ervan mee te praten en bet zijn voor al de lievelingen van de staat, de strijdkrachten, die het in China zullen bemerken. Volgens een pas gepubli ceerd besluit van de regering te Peking zal het graanrantsoen per man en per dag dertig gram minder worden, ter wijl bovendien ook de hoeveelheid steen kool per man met 200 gram omlaag' gaat. Verder ontvangen de soldaten voortaan per jaar één uniform, terwijl ze er tot dusverre twee kregen en ze krijgen voortaan twee handdoeken in plaats van drie tot nu toe gebruike lijk. Daar er nogal wat soldaten in het onmetelijke China zijn denkt de rege ring hierdoor 50 miljoen gulden per jaar te bezuinigen. Moord...! 42). Ik zie haar 6teeds voor me dat kastanjebruine haar en die gele vlekjes haar ogen, als ze lacht. Geen wonder, dat die arme oude vrouw zo uit haar even. "^icht is, met alles, wat ze haar hebben Aangedaan. Ze heeft me er heel wat over yerteld. Wat is ze toch lief. Molly bedoel ik. Hij lachte en schudde zijn hoofd als een dolle clown. Ik geloof, dat ik óók gek ben. Tot ziens Wees voorzichtig, Archie. Ik startte de auto. Ik kon hem in het ?Piegeltje zien, toen ik de hoek om reed. had de bagageruimte van de auto "Pen en haalde iets uit een koffer. Hoe wist u, dat hij haar een brief "ad geschreven? Ik wist Het niet, zei kolonel Primrose, ("aar zij zou die brief toch niet gekregen "ebben en hij zou vreselijk in de put Sezeten hebben, omdat hij zou denken, dat die wel had ontvangen, maar niet wil de antw»w4to. Het klinkt, alsof je van deze dingen afwist, zei ik. Hij keek me even van terzijde aan. Je onderschat jezelf, beste. Kijk uit, daar komt een politiewagen aan. Mijn plotselinge vaart, was zuiver een reflex en automatisch hield ik weer in, toen de wagen voorbij was. Hij draaide de Nunnery Lane in. In die laan is nooit verkeer, zei ik. Misschien nu wel. Ik keek hem even aan, maar ging er niet verder op in. Hij vervolgde: Het is jammer, dat Archie zich zo'n zorgen maakt over zijn broer. Dat is verduiveld vervelend. Wat is er gebeurd? Ik had vergeten hem ernaar te vragen toen hij terug kwam van de lunch. Weer zoiets moois. Vair zit Tom Sea- ton dwars met een of andere transactie van Brents fabriek in Taber City. Hij heeft verzocht om een onderzoek van de firma van Tom. Naar men zegt, is. er een kist vol Schotse whisky in gemoeid, en het verhuren voor een maand van een huisje dat bij de farm hoort aan iemand van de Property Deal. Dat is toevallig een vroe gere klasgenoot van Tom in Virginia. Vair noemt het omkoperij. Maakt Tom er zich zorgen over? Natuurlijk, iedere fatsoenlijke fir ma in Washington maakt er zich zorgen over. Het kost jaren om een reputatie op te bouwen, maar één onverantwoor delijk onderzoek kan haar weer ruëne- ren. De degelijke firma lijdt eronder, de slechte firma gedijt er door, Hij schudde zijn hoofd. Die zaak met Brent is de volmaak te paradox. Brent weet precies, wat die aanvallen van Vair te betekenen hebben, als ze tegen hem gericht zijn. Zodra ze tegen de firma van Seaton gericht zijn, is hij als ieder ander. Hij denkt, waar rook is, is vuur, en ze hébben een zeker iemand een partij whisky gegeven en ze hébben die man met vrouw en kinderen een huis gegeven -op de farm. Het had natuurlijk niets te maken met de fabriek van Brent. Wie zou dat nog geloven, als Vair zich zo op de borst slaat. En niemand zal hem dat beletten, zei ik. Tom denkt toch niet, dat je Er bestaat een mogelijkheid, dat deze geschiedenis met de Brents toch nog zo afloopt, dat Vair zich niet meer op de bonst slaat. Zijn stem was rustig, maar met een me talen klank erin. Door middel van twee mensen, Al- lerdyce en Ginny Dolan. Er bestaat een kleine kans, dat Vair zichzelf heeft over schat. Weet je ook, of Ginny hem nog heeft gezien sinds ze hier is? Ik schudde mijn hoofd. Ik weet "het werkelijk niet. Kun je daar achter komen? Er was nog een plaatsje open voor mijn huis. Daar parkeerde ik de auto. Ze zal wel thuis zijn, als ze niet is uitgegaan met oom Phinney, zei ik. Verduiveld, mevrouw Latham Hij keek me een ogenblik nijdig aan, toen begon, hij te lac.hen. Hoe minder ik Ginny zie, hoe beter. Ik wil niet, dat zij de indruk krijgt, dat ik haar het een of ander wil laten doen. Probeert dus wat over Vair te weten te komen. Dan hoor ik nog wel van je. Ginny's radio speelde, toen ik de trap op liep, maar zo zacht, dat ik me afvroeg, of ze mdssohien ziek was. Ik stopte de sleu tel in het sleutelgat en stootte weer te gen die vervelende ketting aan. Ik wacht te om te horen of ze. naar beneden zou ko men. Maar ze kwam niet. Ik deed de deur dicht en liep toen maar door het souter rain naar de keuken. Lilac keek me kwaad aan. Komt u nu door de keuken naar bin nen? Het verwijt was milder dan ik had ver wacht. Er zijn hier verslaggevers geweest, over meneer Brent. Maar ik weet van niks. Ze volgde me wantrouwig met de ogen tot aan de trap. De politie is hier ook geweest. Ik stond met een ruk stil. Ze zijn almaar in de achtertuin ge weest. Kapitein Lamb zelf was er ook. Ze zijn weg. Als kapitein Lamb, de chef van de af deling moordzaken, er zelf was geweest, dan moesten we wel belangrijk voor hem zijn. Ik denk niet, dat ze terug zullen komen, zei ik. Lilac zei alleen maar „hm", dus liep ik maar door naar de hal, want ik had geen zin om hierover te redetwis ten. Ik verwachtte, dat Ginny wel over de trapleuning zou hgagen, maar z« was et niet. Haar radio speelde nog steeds zacht jes, maar dat was alles wat ik hoogrd^, tot dat ik de deur van het souterrain dicht deed en de trap opliep. Ze stond daar in de deur van haar kamer, maar ik had het vreemde gevoel, dat ze daar nog niet lang had gestaan. Hebt u, hebt u gebeld? vroeg ze. Ik hoorde niets, anders was ik wel naar be neden gekomen. Ze zag er helemaal niet vrolijk uit, maar ik wist niet, of ze nu bang was, of niet erg op haar gemak, of een beetje schuld bewust over iets, dat ze gedurende mijn afwezigheid had gedaan. Ik ben door de keukendeur gekomen. Ik keek haar nog eens aan. Ginny, wat is er, meisje? Ze leek zo teer als een distelpluisje, bij na doorzichtig, ze was zo bleek, geen kleur op haar wangen en haar ogen stonden dof. Kijk nu toch eens, je wordt zo mager. De hemel weet, dat ze niet veel mager der kon worden dan ze al was. Ze knikte. Toen zei ze: Kan ik, zou ik even met u kunnen praten, mevrouw La tham? Ik zei automatisch „natuurlijk" en ging mijn kamer binnen. Wist u, dat de politie hier geweest is, mevrouw Latham? Ze vroeg het aarzelend, de deurknop nog in haar hand, alsof ze niet wist of ze binnen zou komen of niet. Ja, zei ik. Kom binnen en ga zitten. 9 Het duurde zestien lange jarenToen pas stootten ze op het graf van Toet Ankh Amon. Al die tijd hadden ze in de befaamde Koningsvallei gewerkt, geploeterd, gesjouwd en gezwoegd. Tonnen aarde hadden ze al weggegraven, voor dat ze „beet" hadden. Want de Koningsvallei was allesbehal ve een miezerig lapje grond, maar een reusachtig kerkhof. Koningin en farao's lagen er bij de vleet, maar de mees te graven waren grondig leeggeplunderd. Toen Toet Ankh Amon in het jaar 1349 voor Christus begraven werd, bestond de Koningsvallei al meer dan twee eeuwen. Toetmosis I had het kerkhof laten aanleggen. Het werd een geweldige schat kamer, de rijkste wellicht van de hele wereld. Als we even tjes in de gaten houden, dat Toet Ankh Amon zelf maar een onbeduidend farao'tje was, terwijl zijn graf letterlijk volgestopt lag met fantastische gouden geschenken en een hele vracht edelstenen, dan moeten die andere, nog veel belangrijker vorsten wel onmetelijk rijk zijn gweeest. En ook hun grafkamers.... 10 De Koningsvallei was natuurlijk een trekpleister voor alle mogelijke en onmogelijke dieven en plunderaars. Maar de farao's hadden zich goed verschanst. Elke piramide was in de meest letterlijke zin een moordhol, vol met geraffineer de valstrikken. Een ongewenste gast kon zo goed als 'zeker van zijn, dat hij plotseling door de vloer zou zakken, dat er een hagelbui van keien op zijn hoofd zou neerploffen of dat er een deur geruisloos en hermetisch dichtviel. En toch. als er goud aan te pas komt deugt geen enkele verdediging. Toen de archeologen een eeuw of dertig later de boel eens gingen nakijken, waren bijna alle sarcofagen leeg. Eén enkel graf echter zat nog boordevol. Dat van Toet Ankh Amon 11 Wie was die Toet Ankh Amon eigenlijk? Een stropop, een zwakkeling, die veel te jong was en bovendien af te rekenen had met machtige vijanden. Op twintigjarige leeftijd volgde hij zijn schoonvader Akhenaton op. Die regeerde omstreeks 1400 voor Christus. Maar die kunnen we gerust een groot man noemen. Hij schafte de oude Thebaanse polytheïstische godsdiensten af en verving de oppergod Amon door Alton, de enige god voortaanHet was een radicale hervorming, maar Akhenaton stond zijn mannetje en was in zijn eentje ruimschoots opgewassen tegen het hele kliekje hogepriesters, dat zijn gedoe niet al te best waardeerd. 12 Toet Ankh Amon echter kon het niet bolwerken. De priesters vonden in hem een gemakkelijke prooi. En ze na men wraak voor de beledigingen en vernederingen, die ze van Akhenaton hadden moeten slikken. Dat de jonge farao door hen uit de weg is geruimd, staat als een paal boven water. Toet Ankh Amon was nog te jong, om een „eigen" naam te mogen dragen. Met hem stierf zijn geslacht uit, want hij had geen kinderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3