Dagblad voor Schiedam en omstreken bereidde Brits Vorstelijk een allerhartelijkste Beatrix moest haar vader Amsterdam Paar Prinses bij grandiose intocht vervangen ontvangst Grote kampeerstroom deze zomer verwacht mm r Jubeiklanken bij een vorstelijk bezoek Welkom Maritieme eerbewijzen door de „Zeven Provinciën" in volle zee UITREIKING PRODUKTSCHAPS- PRIJZEN VOOR VIS Is het eindelijk zo ver....? Rode Kruis-schepen verlieten Padang leeg NIEUWE SOVJET-NOTA AAN DE AMERIKAANSE REGERING W al visvloot Kaapstad Weinig strijd meer in Oost-Sumatra DINSDAG 25 MAART K.. J ANWB vraagt extra-maatregelen De topconferentie Antwoord op aide-memoire der Y.S. bevat wéér weinig nieuws Integriteit van de KLM- artsen werd nimmer betwijfeld Eerste oliebuisleiding in Zuid-Holland m VOORZITTER K.V.P. VOOR DE RADIO 'loYïh HET WEER VOOR MORGEN 'WU'MM'i1/ OPNIEUW ZACHTER Luchtig" défilé Eind mei geheel voltooid en r of' nieuwe amsche courant (Van onze Amsterdamse redactie) Ret eerste bezoek sinds drie eeuwen van een rege lend Brits Vorst aan ons land is vandaag met alle Pracht en praal in Amsterdam aangevangen. Hare ■Majesteit Koningin Elizabeth II van Engeland en Maar Gemaal, Zijne Koninklijke Hoogheid Prins ï'hilip, Hertog van Edinburgh, zijn vanochtend na een voorspoedige overtocht in het koninklijke jacht „Britannia" om acht uur, na een maritieme begroeting op de Noordzee, in IJmuiden en ruim twee uur later in het IJ te Amsterdam aangeko men. Onze oudste prinses, H. K. H. Prinses ses Beatrix, haalde het Britse Vorstelijke Paar van de „Britannia" af en voer met Koningin Elizabeth en Prins Philip in de „Royal Barge" naar de aan legsteiger aan de Prins Hendrikkade tegenover de St. Nicolaaskerk. Daar hebben Hare Majesteit Koningin J uliana en H.K.H. Prinses Irene de hoge gasten hartelijk verwelkomd, mede uit naam van Z.K.H. Prins Bernhard. Tot teleurstelling van velen namelijk, niet het minst van hemzelf en het Britse Kon. Echtpaar, ^vas de gezondheidstoestand van de Prins die zoals hekend aan griep lijdt, nog niet zoveel verbeterd, dat de artsen Prins Bernhard aan de buitenlucht durfden bloot te stellen. Hij moest de gehele dag in het Paleis blijven en kon daar Koningin Eliza beth en Prins Philip pas verwelkomen. Dit hield ook in dat onze Kroonprinses een deel van de taak van haar vader moest overnen'n. Zo nam zij o.m. zijn plaats in naast Prins Philip in het tweede rij tuig tijdens de intocht over het Damrak en zij zou dit ook des middags doen bij de rijtoer naar het Rijksmuseum en in de auto naar de diamantfabriek. Met de jeugdige gratie haar eigen kweet Prinses Beatrix zich van deze taak. Prinses Irene nam de plaats van haar zuster in de eerste koets in. De hoofdstad heeft de bijna 32-jarige lieftallige Engelse Vorstin en de joviale, sportieve 36-jarige Prins Philip een zo spontaan en hartelijk welkom bereid, als nog geen koninklijke bezoekers ooit voor hen hadden gekregen. Een opgetogen Amsterdam „vorstelijk" versierd met een keur van vlaggen ^n een schat van de fraaiste bloemen, met jubelende mensenmassa's ook, heeft ondubbelzinnig te ken nen gegeven, hoe het de komst van de Eerste Vrouwe van het Britse Empire en de Hertog van Edinburgh wel waardeert. Nederland begroet vandaag Hare Majesteit Koningin Elizabeth II en haar gemaal, Zijne Koninklijke Hoog heid de Hertog van Edinburgh. Het is vhor het eerst sinds Eeuwen dat een Brits monarch ®en staatsiebezoek a an ons land brengt. Wij zien in deze gebeur tenis een bevestiging van de histori sche banden, die steeds tussen Neder land en Engeland hebben bestaan. De Nederlanders mogen wel eens naar Chattham gevaren-zijn, een zekere ri valiteit moge in vroeger tijden vaak kenmerkend geweest zijn voor de be trekkingen tussen onze beide traditio nele zee-mogendheden, het is, zoals dezer dagen in dit blad gereleveerd tverd, evenzeer een historisch feit, dat Nederland en Engeland steeds eikaars hondgenoten geweest zijn wanneer het Sing om de verdediging der vrijheid. Tijdens de donkerste dagen van d.e 3°ngste wereldoorlog werd Engeland voor ons gehele volk tot een baken, ®en symbool van de vrijheid. In de persoon van Koningin Eliza beth begroeten wij tevens de Britse hatie, van wier hoge aspiraties zij oe nobele verpersoonlijking is. Maai- daar bij gaan onze gedachten tevens uit naar hie talrijke volkeren, verdeeld over de vijf continenten, die door min of meer hechte banden aan de Britse Kroon Verbonden zijn: de volkeren van Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, Ghana, Ceylon, India, Pa kistan en de Federatie van Maiakka. Can het Verenigd Koninkrijk komt de niet geringe hulde toe erin geslaagd te 2Ün om, ondanks alle wisselvallighe den van deze bewogen eeuw, toch be haalde essentiële banden van vriend schap en vertrouwen zo niet veel hieer met vroegere afhankelijke ge bieden te hebben bewaard. In zoverre koge dit bezoek van koningin Eliza beth ons tevens een symbool zijn voor °ns moderne tijdvak, waarin de con tinenten, ondanks hun bonte verschei- henheid, tot één wereld beginnen sa- 'hen te groeien. Nederland rekent het zich tot een eer vandaag de grote koningin van heze grote gemeenschap van volkeren te mogen begroeten. Welkom, Majesteit! Welkom, Ko ninklijke Hoogheid! mondbatterij van zes 25-p.onders op de Oosterdokskade met het afschieten van het eerste schot. Onder dit daverend wel kom. dat iedere 15 seconden herhaald werd, zetten de calèches zich in bewe ging, luide en spontaan toegejuichf door de vele tienduizenden die zich langs de korte route naar het Paleis op de Dam hadden opgesteld. Vijf compagnieën sol daten in veldtenue, in totaal 640 man, van de regimenten Van Heutsz, Intendance troepen, Jagers en Kon. Luchtmacht, zorgden voor de ere-afzetting. Het werd een intocht zoals Amsterdam nog nimmer had meegemaakt. Een sprookje was tot werkelijkheid geworden. Het geestdriftige publiek keek zich de ogen uit naar de pracht en de praal van de luisterrijke koninklijke stoet, maar had toch de meeste aandacht voor de gratievolle, allerliefste, jeugdige Engelse Vorstin, die met onze Lands vrouwe en Prinses Irene had plaats ge nomen in het eerste koninklijke rijtuig, bespannen met zes van de zadel hereden Doperwtjes a ia Bonne Femme Fijne doperwtjes (uit blik) blokjes spek en blokjes (Pariser) aardappelen paarden en geëscorteerd door twee adju danten van H. M. Koningin Juliana. In de tweede calèche, eveneens met zes paarden bespannen en met als escorte een prinselijke en een I -ninklijke adju dant, waren gezeteld Prins Philip en Prinses Beatrix. Beide rijtuigen werden voorafgegaan door een bereden ere- escorte van het korps Rijkspolitie, een peloton van 24 ruiters in hun zwarte at- tila met blauwe brandebourgs (tressen met lussen), gevlochten wit koord en „be kroond" door een zwarte bcrehuiden sjako met de grote witte aigrettes, wui vend in de wind. De middag van de triomf van het vak manschap, aldus werd gisteren in de Haagse Dierentuin de bijeenkomst gekwa lificeerd waarop de Produktschapsprijzen voor vis werden uitgereikt. Vanavond om vijf voor acht zal de vorzitter van de KVP, mr. H. IV. van Doorn, voor de K.R.O. nog een korte toespraak houden in verband met de Statenverkiezing. ^ajanderlijke bewolking met plaatse- V enige regen. Overwegend matigt 'hd ruimend van zuidoost naar zuid zuidwest. Opnieuw zachter. -!>eUsciag 26 maart: zon op 6.-31, onder 19,02; bp 8.22, onder- 0.26 uur» Om half acht voer het slanke 120 meter lange koninklijke jacht „Britannia" drie mijl buiten de kust ten westen van IJmuiden binnen, geëscorteerd door de drie anti-onderzeeboot-fregatten HMS „Grenviiïe", HMS „Paladin", HMS „Pellew". De bemanrag van de „Britannia", 271 koppen onder bevel van captain H. Janvrin DSG, stond stram aangetreden. Het „royal squadron" van de vier Engelse vaartuigen werd aan de „watergrens" opgewacht door een escorte van drie Nederlandse oorlogsbodems, Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" onder bevel van kapitein ter zee M. Vos DSC, Hr. Ms. onderzee bootjager „Utrecht" onder kapitein-luitenant ter zee C. de Jager en Hr. Ms. on derzeebootjager „Overijssel" onder kapitein-luitenant ter zee W. de Looze DSC. M.W.O. Zwaar donderden van de „Zeven Provinciën", welke ook de verdere maritieme eerbewijzen bracht, de schoten over de wijde watervlakte, 21 in totaal, ter begroeting van Koningin Elizabeth en Prins Philip. De kruiser verliet daarna het escorte en stoomde op naar Rotterdam, terwijl de „Utrecht" en de „Overijssel" het „royal squadron" verder naar de haven van IJmuiden bege leidden. Een half uur later kon de menigte, die in de haven de aankomst van de hoge gasten had afgewacht, de „Britannia" langzaam zien binnenvaren. Opnieuw klonken saluutschoten, nu van het Britse fregat „Grenviiïe", waarvan de ka nonnen eveneens 21 maal werden afgevuurd ter begroeting van de Neder landse natie. Door de kustbatterijen van IJmuiden werd dit saluut eveneens met een evengroot aantal schoten beantwoord. Het was inmiddals gaan regenen en er hing een kille mist op zee voor de kust. Dit ontlokte een van de Engelse re porters in zijn reportage deopmerking:„Waar Koningin Elizabeth ook heen gaat, het slechte weer achtervolgt haar als een schaduw". Het was de voorzitter van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten, dr. D. J. van Dijk, die bij deze gelegenheid nog eens de vele aanwezige vissers, reders en fa brikanten op het hart drukte er voor zorg te dragen dat de kwaliteit van de Nederlandse visserijprodukten zo hoog mogelijk werd opgevoerd, voor al in het kader van de komende Euro pese Economische Gemeenschap. Daarom ook heeft het Produktschap deze prijzen en ruim 4700 ton metende "itg.el°ofd om de strijd voor het beste pro- 1 dukt te bevorderen. uit Katwijk voor de verzorging van gezou ten haring aan boord van loggers. Prijswinnaars voor visconserven wer den de Vishandel v. h. Gebr. Schaap te IJmuiden en de Visconservenfabriek Vico te IJmuiden. Een eervolle vermelding in deze laatste catagorie kreeg Wylax Con- servenfabriek te Woudrichem Een lezing door jhr. dr. J. Mollerus, oud-secretaris van de Kamer van Koop handel te Haarlem over zijn reis naar IJs land besloot deze vissersmiddag. De bekers, wimpels en legpenningen ble ken gewonnen te zijn door schippers H. Krab en J. Blok uit IJmuiden, wat beitreft de verzorging van de verse zeevis en ha ring aan boord van trawlers; aan schip per J. Plug uit Katwijk en schipper J. Plug uit IJmuiden voor de verzorging van verse zeevis sn, haring aan boord van loggers; de schippers A. Hofland en M. Taal uit Scheveningen, de schippers A. Rog en J. L. v. d. Harst Uit Vlaardin- gen, de schippers J. van Beelen en L. Kuyt H. M. Koningin ElizalSsth van Engeland en Z. K. H, Prins Philip gefotografeerd in het Liverpool-street station te Londen, op weg naar Nederland. Alvorens: zich in te schepen op de „Britannia" maakte het Britse koninklijke paar eerst nog een korte tocht door Essex. De A.N.W.B. heeft zich met een schrij ven tot de minister van Economische Za ken gewend en daarin uiting gegeven aan de ernstige bezorgdheid, welke er bij de bond zowel als in andere kringen, die be trokken zijn bij de behartiging van de be langen van het kamperen in ons land, be staat naar aanleiding van de welhaast niet op te vangen stroom van buiten landse kampeerders en caravanners, die dit jaar in Nederland verwacht worden op doorreis naar of van de wereldtentoon stelling in Brussel. Indien men aanneemt, zo schrijft de ANWB, dat er van de 35 miljoen ver wachte bezoekers 20 miljoen buitenlan- Het koninklijk jacht werd geschut in de Middens-luis, die geheel is versierd met Engelse en Nederlandse vlaggen en met gele narcissen omzoomd, terwijl het Brits-Nederlandse escorte door de Noor- dersluis het Noordzeekanaal bereikte. Twintig minuten vergde dit schutten. De grote massa mensen die in de kille och- ten reeds lange tijd had staan wachten, werd bijna een vorstelijke verrassing be reid, toen koningin Elizabeth, in een beige,- bruine mantel en met een hoofd doekje om he-t haar en prins Philip aan boord verschenen onder luid gejuich van de kijkers. Voorafgegaan door enkele po litic-vaartuigen voer de „Britanniahet Noordzeekainaal op. De Hembrug stond wjjd open om het koninklijk jacht door te laten. Om 10 mi nuten over tien meerde de „Britannia met de Britse koninklijke standaard top, af op de boeien in de nabijheid van de Shellsteiger aan de overkant van het IJ, naast het oude Tolhuis. Om half elf passeerde het escorte de Hembrug. op dat moment „paradeerden" 84 straalja gers in een donderende „fly-pastover het vorstelijke vaartuig. Het was een grootse hulde van de Kon. Luchtvaart, dit magnifieke, volmaakte défilé, waar aan werd deelgenomen door 48 „Thun- derstreaks", 12 „Sabres" en 24 „Hunters", die in strakke formaties de bewolkte hemel doorkliefden, aangevoerd door lnitenant- kol.-vlieger C. Poublon, chef-vliegdienst van de basis Eindhoven. Prinses Beatrix naar Britannia Na dit „luchtige" en spectaculaire wel kom maakte onze Kroonprinses, die het Britse Vorstenpaar van de „Britannia" naar de wal zou begeleiden, zich gereed om per motorsloep van de commandant Maritieme Middelen Amsterdam, van de De Ruyterkade achter het Centraal Sta tion het IJ over te steken. Met de uit elk drie leden bestaande beide Neder landse erediensten die aan H. M. Ko ningin Elizabeth en Z. K. H. Prins Phi lip waren toegevoegd, stapte zij aan boord van deze sloep, die H. K. H. Prin ses Beatrix even later bij het koninklijke jacht bracht. Ruim tien minuten vertoef de zij aan boord, stelde de erediensten voor en stapte toen.alleen met de Ko ningin en de Prins in de „royal barge", die het vorstelijk gezelschap naar de lan dingssteiger aan de Prins Hendrikkade voer. Daar waren inmiddels H. M. Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Irene aan gekomen. Zij hielden zich zolang op in het voor de St.-Nicolaaskerk gebouwde paviljoen, waar ook reeds tal van hoge autoriteiten wachtten. Warmtestralers verdreven de „lentekou" uit deze aan de voorkant open ruimte. Op de .vloer lagen kostbare tapijten terwijl de achterwand bekleed was met platgeplooide bordeaux rode stof, waarin vele toeven gele tul pen, als een hart gevat in laurierblad gestoken waren. Van de aanlegsteiger met haar rood-wit-blauwe leuningen al liep een brede promenade van gekleurde tegels en omzoomd met een kostelijke schat van geurige hyacinten in de lieve lingskleur van Koningin Elizabeth: paars blauw, met daarachter witgele brem en een haag van donkergroene hulst. Leden van de Kon. Marechaussee in hun fraaie gala-tenue met de bepluimde kolbak, luisterden de feestelijke aanblik die deze promenade, ook al door haar rijke vlag- gentooi gaf, nog meer op. Hartelijke begroeting Het was precies elf uur, toen de ko-: ninklijke bark aan de steiger meerde. Het trompetterkorps der cavalerie, dat opgesteld stond naast het paviljoen, liet het „God save the Queen" horen, direct nadat de hoge gasten voet aan wal op Amsterdamse bodem hadden ge zet. Koningin Juliana en Prinses Irene verwelkomden allerhartelijkst het En gelse Koningspaar, dat vervolgens ken nis maakte met enkele hofautoriteiten en met burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam, schout bij nacht G. Fortuyn, commandant Zeemacht Ne derland en brigade-generaal G. Dijk stra, gouverneur van de hoofdstad. Daverend welkom Intussen waren de koninklijke rijtuigen voorgereden. Op het moment dat de vor stelijke stoet vertrok, begon een vuür- ders zullen zijn men gaat er uiteraard van uit dat vele Belgen de tentoonstel ling meermalen zullen bezoeken dan mag het percentage kampeerders en caravanners onder de buitenlanders, vol gens de laatste toeristische jaargegevens tenminste op 7 miljoen worden gesteld. Op zijn minst betekent dit dus 1400000 kampeerders, op wier komst in Brussel moet worden gerekend. Alle bezoekers uit Scandinavië en N.W.Duitsland komen over Nederland en van de overigen zullen tal lozen van de gelegenheid gebruik willen maken een kijkje in ons land te nemen. Een te 'verwachten extra-bezoek van 600.000 tot driekwart miljoen buitenland se kampeerders en caravanners aan qps land lijkt dan ook geenszins overdreven. 80 procent daarvan zal in de maanden juli en augustus komen. Gedurende de school vakantieweken, in de periode dus waarin circa 80 procent van deze toeristenstroom verwacht moet worden, zijn de Nederlandse kampeerter reinen in de westelijke provincies waar heen zich ongetwijfeld het grootste deel zal richten, toch al permanent volgeboekt, zo constateert de A.N.W.B. In het belang van de goede orde en de hygiëne op de Nederlandse kampeer terreinen en mede in het belang van de goede naam van ons land, acht de ANWB .B. het dan ook noodzakelijk, dat ten spoedigste maatregelen worden getrof fen om onze buitenlandse kampeerders, het dan ook noodzakelijk, dat ten ?en, de gelegenheid te bieden hun tenten of caravans te plaatsen. Radio-Padang heeft maandagavond ge- meldt dat twee Rode-Kruisschepen leeg uit Padang zijn vertrokken. De schepen, de „Lakonda" en de „Lakota", waren zondag van Java aangekomen voor het evacueren van buitenlanders uit Midden- Sumatra. De radio zei: „Het bleek, dat de rege ring van Djakarta zich hiervoor niet erg had ingespannen en dat het hoofdkwar tier van het Rode Kruis niet de juiste maatregel had getroffen". De radio deelde echter mede, dat over de regelingen voor de evacuatie van bui tenlanders overeenstemming was bereikt met een delegatie van het Rode-Kruis uit Zuid-Sumatra. Naar wij vernemen heeft de K. L. M.. teneinde het vervoer van de -met de „Oranje" en „Zuiderkruis" aangevoerde evacué's van Singapore naar Nederland te bespoedigen, in opdracht van de Ne derlandse regering drie Britse en twee Amerikaanse verkeersvliegtuigen ge charterd. De Sovjet-Unie blijft weigeren 't vraag stuk der Duitse hereniging op een top conferentie te bespreken. Deze kwestie be hoort geheel tot de competentie van Oost en West-Duitsland. Dit heeft de Sovjet-Unie meegedeeld In een antwoord-nota op de Amerikaanse aidc-memorie van 6 maart jl. m.b.t. tot de kwestie der topconferentie. Deze nota is gisteren aan de Amerikaan se ambassadeur in Moskou Llewelyn Thompson overhandigd. D.e Sovjet-Unie wijst opnieuw bespre;, king van de toestand in de Oosteuropese (communistische) landen van de hand. Zij herhaalt haar voorstel de onopgeloste internationale kwesties geleidelijk te re gelen waarbij begonnen zou moeten wor den met de dringendste problemen wel ker oplossing een verbetering van de ge hele internationale toestand zou inluiden. De Sovjet-regering acht een spoedige overeenstemming over de samenstelling tijd en plaats van een topconferentie noodzakelijk. Te dien einde moet men zon der uitstel beginnen met besprekingen 3ver de voorbereiding en het bijeenroe pen zowel van de ministers als de top- oouferenjje aljlus de SoyieWnot-a, Zou het nu dan toch eindelijk zover zijnDeze foto moet toch wel waar. heid sprekennog maar heel even en dan is het werkelijk lende In het verlangen de goede verstandhou ding tussen het corps vliegers en de ge neeskundige dienst van de K.L.M. ten spoedigste te herstellen heeft een onder houd plaats gehad van het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vli-eg-ers met de artsen van de geneeskundige dienst van de K.L.M. De vereniging stelt er prijs op 'nadruk kelijk te verklaren, dat er nooit getwij feld is aan de integriteit van de artsen -verbonden. aan deze dienst. Eind mei zal met het gereedkomen van de buisleiding van het olieterrein Rijswijk via het olieterredn bjj De Lier naar Vlaardingen het eerste buisleidingsproject van de n.v. Ned. Aardolie Maatschappij in Zuid-Holland zijn voltooid. Dit project omvatte het leggen van een buisleidimg Pijnactoer-RijswijkDe Lier Vlaardingen. Het eerste gedeelte van Pijma-cker naar Rijswijk kwam 12 okto ber 1957 gereed. Te Vlaardingen wordt thans een begin gemaakt met de aanleg van een installatie, waar de ruwe olie van het meegeprodu- ceerde zoute water zal worden ontdaan en waa-r tevens de per lichter aangevoerde olie van IJsselmon.de, Ridderkerk en Al- blasserdam kan worden ontvangen en ont- zout. Deze installatie zal in het midden van dit jaar gereed komen. Via een buisleiding zal alle te Vlaar dingen ontvangen olie naar de ontvangst tanks van de Shell Per-nis Raffinaderij te Vlaardingen worden gepompt en vandaar maar de raffinaderij zelf aa® de o1 yjan-dte Maa», De Nederlandse walvisvloot is gisteren de haven van Kaapstad binnengelopen. Voorop voer de „Willem Barendsz". De ontvangst was allerhartelijkst. De vloot had in de wateren van de Zuidpool ge vist. Aan boord bevonden zich 300 Zuid afrikanen. De Nederlandse walvisjagers zullen tot het volgende visseizoen, dat in december begint, voor reparatie en revisie in Kaap stad blijven. Volgens berichten van het Indonesische persbureau PIA, die in Singapore zjjn ontvangen, heerste gisteren rust in het grootste deel van oostelijk Midden-Suma- tra. PIA meldde, dat de Amerikaanse olie maatschappijen Caltex en Standard Va cuum het werk hervatten in de gebie den, die eerder deze maand omstreden terrein waren. Volgens radio-Padang is gisteren een sterke eenheid regeringstroepen geland in Bagan Siapiapi aan de oostkust van Sumatra. Deze eanftiaid rukt op naar betvbjpnentand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1