PERS-OORDEEL OVER DE VERKIEZINGSUITSLAG Katholieke partij voldaan over de Prof. Romme: Doorbraak geen feit, zelfs nooit een feit geweest zeer uitslag i Jubelende prof. Oud: „Geweldige verkiezingszege voor de V.V.D." Geschenken voor koningskinderen Den Haag blij met over schrijden van 20 procent De Ronson Butron - fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie •Weergaloos zuinig: brandt bij normaal gebruik een heel jaar op één Butron Multi-Fill van f. 2.25 «Vullen of bijvullen in amper vijf seconden «Direct regelbare vlam (Finger-tip System) Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakmanschap nu in Nederland verkrijgbaar in prijzen vanaf f. 42.50 ABDIJSIROOP Zeer nuttig gesprek Gesprek met minister over melkoverschot Berechting zaak majoor K. blijft voorrang houden Bus cocaine uit zieken huis meegenomen Kijkers en luisteraars in conflict met Gr. Kruis DONDERDAG 27 MAART 1958 PAGINA 3 De boog minder strak? Moeilijke conclusie Neiging naar een ander beleid Op korte termijn geen verandering Van nationaal belang Motie van wantrouwen OSCARS UITGEREIKT Zo'n scherpe hoest maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van af met >X de aansteker waarvoor het woord „modern" te ouderwets is Mr. Van Doorn: Bravo Limburg Tussen ministers Selwyn Lloyd en Luns E. A. Vermeer: „Wij hebben een slag verloren maar niet de strijd Produktschap voor zuivel LID PROV. STATEN OVERIJSSEL BENOEMD Erfenisuit bevrijdingsdagen Wel t.v. geen diathermie De verrassing van deze verkiezingsuit slag is de winst van de VVD in het noor man en de overwinning van de KVP in het 'uiden van het land, zo oordeelt »t>E TIJD". Beide verschijnselen houden eph afwijzing in van de PvdA, die dan °°k als de verliezer van deze verkiezin gen moet worden aangemerkt. Wat de "VD betreft merkt het blad op: „De grote stroom naar de VVD is geen overwinning van de liberale beginselen maar is een reactie op de socialistische invloed op de regering, waarschijnlijk vooral een verzet tegen de socialistische belastingpolitiek. In de landspolitiek zal deze verkiezingsuitslag een versterking betekenen van de positie van de heer Oud. Ofschoon wij geenszins de liberale Partij veel goeds toewensen, zien wij toch in de versterking van de opposi tie niet louter nadelen. Indien de so cialistische ministers er toe gebracht zouden worden meer respect te tonen voor de publieke opinie en daarom de boog voortaan wat minder strak zouden willen spannen, zou er al iets gewon nen zijn. Deze verkiezingsuitslag heeft bewezen, dat ook in de politiek niet al les ,zo vastgevroren zit, als het sinds 1956 wel leek. Terwijl de PvdA in deze uitslag een aansporing kan zien tot be scheidenheid, kan bijvoorbeeld de KVP er grotere vastberadenheid uit putten, met name inzakel de belastingpolitiek". De „VOLKSKRANT" meent, dat het htoeilijk valt uit deze verkiezingen een ?°nclusie te trekken voor het kabinet en het tot nu toe gevoerde beleid, nu ener- zijds de PvdA de grote verliezer is en Anderzijds de KVP gesterkt uit de strijd Wam en vooral de VVD zich tot de over winnaars mag rekenen. „De VVD staat buiten het kabinet. Raar winst kan dus betekenen, dat een groter deel van het Nederlandse volk Waardering heeft voor de door de WD gevoerde oppositie. Maar daar staat te genover, dat ook de KVP, een van de grootste regeringspartijen, grote winst boekte. De protestantse partijen, die eveneens geestverwanten in het kabinet hebben, handhaafden zich vrij redelijk. De conclusie moet zijn, dat ons volk kennelijk geen behoefte heeft aan ver sterking van de socialistische invloed. Maar de regeringsploeg als geheel houdt, met deze uitslag, toch ruim vol doende steun. Wij hebben, zeker onder de huidige omstandigheden, ook bepaald geen be hoefte aan een kabinetscrisis. De VVD mag met haar oppositie succes geboekt hebben, een versterking met een schare ontevredenen in een tijd dat het weer moeilijker gaat, brengt toch geen wijzi ging in onze houding ten opzichte van de liberalen. Het blijft ons ook nu on verminderd gaan om een vooruitstre vend beleid Tot nu toe kon een derge lijk beleid met medewerking van de so cialisten gevoerd worden. Wij hopen dat de PvdA, ondanks de zware terug gang, nu ook de moed zal opbrengen om haar aandeel in een dergelijk beleio te leveren". De NRC ziet het ideaal van, prof. Oud al aan de hemel gloren, als zij boven haar beschouwing schrijft: Neiging naar een ander beleid. Het 'blad constateert onder meer dat de doorbraak in een afbraak is Verkeerd. De kiezers hebben duidelijk de oppo- sUiepartij. de VVD, een groeiende steun gegeven. Daarnaast is er het betrekke lijk succes van de socialistisch-pacifis „- sche partij. De voorkeur van een g ste- gen aantal kiezers voor de VVD legt op de liberalen een zware en hoge plicht. Zij zullen zich steeds meer op een voor al constructieve oppositie moeten toe leggen: een moeilijke maar noodzakelij ke en dankbare taak. Er is bij deze verkiezingen een ken- onder wij leven hebben dit mede uitge- tering gebleken, een neiging naar een ander beleid. De omstandigheden waar- lokt 's Lands economie is allerminst aan alle kanten rooskleurig. Tekenend Voor de situatie is, dat de communisten, ofschoon zij over het hele land gezien niet op succes kunnen bogen toch ,in sommige plaatsen een lichte vooruit gang hebben geboekt. Het is goed voor deze situatie oog te hebben. Ook de oppositie zal daar, voor al nu haar prestige door het succes bij de Statenverkiezing is gestegen, alle aandacht aan moeten geven". De binnenkomende uitslagen waren v<*nnacht zo overduidelijk in hun beteke- w, dat „HET PAROOL" niet eens de de- flnitieve uitslag heeft afgewacht om de Voorlopige balans op te maken. De WdA heeft dit keer heel erg gezeten fle hoek waar de slagen vallen, want haar Aanhang is naar links en naar recht, af gekalfd. Het feit, dat zij desondanks m (Van onze Haagse redactie) De verkiezing heeft in Den Haag voor K.V.P. een gunstig resultaat gehad. Er ^eerste gisteravond in gebouw ..Amicitia Waar de lijsttrekker, dr. De Ruyter, de jDorzitter van de Haagse raadsfractie, de heer Vugts. wethouder Schürman en vele Andere KVP'ers bijeen waren gekomen een feestelijke stemming. Het zo begeer de aantal van 20 pet. der stemmen was behaald en zelfs overschreden met bijna e®n half pet. Ook h;er was het echter de VVD. die met de grootste winst is gaan etrij'kgn. Een andere winnende partij was de CHT1 <l956 6 7/10 pet.; 1954 7)4 pet. De verlie zende partij was ditmaal in de eerste Maats de Partij van de Arbeid, die tot 34 bet. werd teruggedrongen, in 1956 ver dierf zij 37.9 pet. en 1954 35.1 pet. De grote vraag, die bij een na-analyse Ar cijfers opdoemt, is wel wat deze uit lag 'zou betekenen voor de gemeente raadsverkiezingen. Hiervan een prognose Je maken lijkt zeer gewaagd. Allereerst an men bij een gemeenteraadsverkiezing Verschuivingen verwachten t.o.v. een ver ging voor de Prov. Staten, die politiek gezien minder scherp staat. Maar indien ?e uitslag dezelfde zou zijn, zou naar onze berekening de P.v.d.A. een zetel verbe en, de VVD twee zetels winnen en de Gecombineerde Prot. Chr. lijst een zetel jAcliezen. De KVP en de CPN handhaven bAij hun zetelaantal. Over de komende strijd om de wethou- bcrszetel schreven wij enige tijd geleden 1 reeds, dat vooral tussen de KVP en ds 5j*uwe PrOt. Chr. raadsfractie wel een strijd zal gaan ontbranden. De ver jongen van gisteren brengen echter een FföWe kandidaat voor een tweede wet- jphderszetel in het gevecht, de VVD. J*>Wel de Prot. Chr. als de VVD hebben nl. slechts één wethouder in het col- Jsc Het lijkt ons niet juist de prognose verder door te trekken maar in alle Aval is het overduidelijk, dat de komen- JA raadsverkiezingen nog aan belang heb- eh gewonnen. een aantal provincies een bescheiden winst van één zetel heeft geboekt, is daarmee slechts schijnbaar in tegen spraak. Onbevredigend is vooral, dat zij vergeleken bij 1956 overal in stemmen percentage achteruit en soms aanzienlijk achteruit is geboerd en in meer dan een provincie zelfs haar percentage van 1954 niet heeft weten te handhaven". De vraag of deze uitslag op korte ter mijn merkbare invloed zal hebben op de algemene politieke ontwikkeling en in het bijzonder op het regeringsbeleid, be antwoordt het blad als volgt: „Het is, zeker nu de definitieve resultaten ons nog niet bekend zijn te vroeg daar een gefundeerd antwoord op te geven, maar voor wie toch op een dan dus voorlopig bescheid zou blijven aandringen, zouden wij onder alle voorbehoud dan willen zeggen: nee, naar onze mening althans op korte termijn niet". Uit de winst der KVP constateert „TROUW", dat men in r.-k.-kringen beter nog dan in protestantse, heeft be grepen, dat het doorbraakbeginsel een verkeerd beginsel is. Maar toch mag gelukkig ook gezegd worden, dat de ont wikkeling der dingen bij de prot. chr. partijen erop wijst, dat ook daar aan de doorbraak een halt is toegeroepen. Aan de afbrokkeling van de A.R.P. van welke velen al het einde profeteerden, is bij deze verkiezingen een einde gekomen. De teneur van de stembusuitslag is duidelijk. Een sprekende nederlaag van de PvdA. Een duidelijke overwin ning van de KVP en van de VVD. De laatste overwinning heeft voor ons in die zin geen essentiële betekenis daar voor ons VVD en PvdA beide aan de verkeerde kant van de streep staan. Maar het negatieve effect, nl. de ne derlaag van de PvdA lijkt ons een na tionaal belang. Voor de naaste toekomst zal het voor de prot.-chr. partijen noodzakelijk zijn een eigen duidelijke politiek te voeren, gedragen door de eigen beginselen en gericht tegen liberalisme en socialisme. De afbrokkelende doorbraak in prot.chr. kring moet evenals dat in r.-k. kring geschiedt worden omgezet in een weer duidelijk kiezen voor de eigen christelijke politiek. Het begin is er, blijkens deze stem bus uitslag". De „TELEGRAAF" concludeert: „De uitslag der Statenverkiezingen kan naar onze mening als een zeer duidelijke uitspraak van de kiezers worden gezien: een steeds toenemend aantal Nederlan ders heeft er genoeg van te worden ge reglementeerd en gedirigeerd en doorziet dat de z.g. geschenken van de Staat niet uit het niets te voorschijn zijn gekomen maar eerst door de burgers zelf zijn op gebracht. In feite is de uitslag een motie van wantrouwen geworden. In het parlement kan de regering zich nog steeds handha ven door de portefeuille-kwestie te stel len, waarvoor de meerderheid van de kamers voortdurend het hoofd heeft ge bogen. Het Nederlandse volk heeft zijn eigen mening over deze gang van zaken thans gezegd". In Hollywood zijn woensdagavond weer de „Oscars" uitgereikt. De Oscarprijs voor de beste film kreeg „De brug over de rivier de Kwal" Een Italiaanse film (Nachten van Ca- biria) werd bekroond als de beste bui tenlandse film. DP Engelsman David Lean kreeg de Oscar als de beste regisseur voor zijn film „De brug over dp rivier de Kwa," en de schrijver van het scenario van daze film Pierre Boule werd eveneens be kroond. De prijs voor de beste documentaire is toegekend aan de film „Albert. Schweit zer". (Advertentie) JAKKER Alleen Imp. en Service Afdeling» William Rikkers Handelsonderneming N.V., Beurs, Oomrok, Amsterdam „De te verwachten uitslag is een belangrijke overwinning voor het partij type, dat haar beginselen op levensbeschouwelijke grondslag baseert ten op zichte van het partijsysteem dat zegt zich op de „doorbraak" te stoelen. Het eerste feit, dat deze Statenverkiezing ons bewijst is, dat de doorbraak geen feit is, maar zelfs nooit een feit gewéést is." Dit was de conclusie, die de K.V.P.-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme vanacht maakte, toen het resultaat van de electorale krachtmeting nog wel niet helemaal vaststond, maar de algemene lijn zich toch overduidelijk had afgetekend. Prof. Romme zei dit in het Roothaan-huis te Amsterdam, waar zich ook de K.V.P.-partijvoorzitter, mr. H. W. van Doorn bevond en Amsterdamse en Noordhollandse K.V.P.-autoriteiten. 'SIROOP Hij vond, dat de K.V.P. zelf getuigenis had afgelegd van te zijn „een uiterst sta biel element in het Nederlandse politieke leven met een tendens van kalme, voort gezette groei". Hij achtte dit een verheu gend verschijnsel, maar was toch ook zeer tevreden over de les, die de P.v.d.A. ge kregen had. Hij hoopte van harte, dat de socialisten zich er van bewust zouden worden, dat in ons land een politiek, ge bouwd op de doorbraak-idee, niet deug delijk is. „Een politieke groepering is al leen dan een vast element", zo voegde hij er aan toe, „wanneer de levensbe schouwing het samenbindende cement is' Een belangrijk deel van de P.v.d.A.- kiezers is overgezwaaid naar de V.V.D., zo constateerde hij verder; dat zijn de vrij zinnigen, die het nu eens aan de andere kant gaan proberen. Mr. Van Dooirn noemde deze lieden in een gesprek „ver late Oud-gangers". Volgens prof. Romme is de grote winst van de V.V.D. niet an ders te verklaren dan uit het grote ver lies van de P.v.d.A. en hij wenste ten slotte partijvoorzitter Van Doorn oprecht geluk met het behaalde succes. Mr. Van Doorn stelde, dat de P.v.d.A. 24 Statenzetels had moeten winnen, wilde ze relatief gelijk blijven met het resultaat van de Tweede Kamerverkiezingen van 1956, „Ik mag wel zeggen, dat haar dat niet gelukt is." Voor de K.V.P. achtte hij het een goede uitslag. Over Limburg, aldus mr. Van Doorn, zijn we allemaal zeer enthousiast, want de Limburgers hadden eigenlijk moeten rekenen met een achter uitgang van twee zetels. Naar mr. Van Doorns stellige overtui ging was de gunstige uitslag voor de K.V.P. vooral te danken aan de opvatting van het Nederlandse volk over de lande lijke politiek door de K.V.P. gevoerd ten opzichte van de moeilijke zaak van de werkgelegenheid en de industrialisatie. „Nederland heeft zich beslist uitgespro ken tegen de conservatieve socialistische politiek in dezen en tegen de K.V.P. ge zegd: ge hebt met uw aanpak van dit vraagstuk, waarmee het economisch wel varen van ons land gemoeid is, een goede weg ingeslagen." Ook dr. Albering, de secretaris van de K.V.P. heeft zich vannacht, vóór de to taaluitslag bekend was, reeds geuit. Hij zei o.a.: De K.V.P. is wederom de grootste partij geworden en vooral in bet zuiden van het land heeft de K.V.P. een grote overwin ning behaald op de P.v.d.A., welke partij op haar beurt een ernstige teleurstelling heeft moeten incasseren. Hoewel: de voor tekenen waren hiervoor reeds aanwezig in de groeiende ontevredenheid over het socialistische beleid, welk beleid deze partij echter niet tenvolle heeft kunnen uitvoeren, omdat ze in belangrijke mate rekening moest houden met de andere partners in het kabinet. Wel heeft zij ge poogd haar socialistische visie door te drukken, maar vooral de laatste tijd heeft de Tweede Kamer zich daartegen uit drukkelijk verzet. De Partij van de Arbeid heeft veel stemmen verloren aan de V.V.D. De door braakgedachte bij de P.v.d.A. heeft een ernstige klap gehad; de meeste burger lijke elementen blijken de P.v.d.A. thans de rug te hebben toegedraaid. De geeste lijke doorbraak is bovendien aanzienlijk vernauwd. Wat de protestants-christelijke partijen betreft is dr. Albering van mening, dat deze zich aan het herstellen zijn, of schoon ze nog niet het peil van 1954 heb ben bereikt. De bewering van de P.v.d.A.-voorzitter Evert Vermeer, gisteravond voor de VARA-microfoon verkondigd, dat commu nisten hun stemmen zouden uitgebracht hebben op de V.V.D., noemde dr. Albe ring ronduit belachelijk. Over het stemmen der katholieken in de noordelijke provincies was de K.V.P.- secretaris zeer te spreken, evenals van die in Zeeland. Ook Utrecht is niet tegen gevallen, terwijl de stedelijke uitslagen in de provincie Noord-Holland uitstekend mogen worden genoemd, evenals de uit slagen in Tilburg, Heerlen en Nijmegen. Naar w(J vernemen zjjn tijdens de ontmoeting die gistermiddag plaats vond tussen minister Luns en minister Selwyn. Lloyd in het ministerie van Buitenlandse Zaken verscheidene vraagstukken, die van belang zijn voor beide landen, diep gaand besproken. Het gesprek, dat werd gehouden In de werkkamer van minister Lnns, duurde anderhalf unr. Ter sprake kwamen o.m. de topcon ferentie, de vrijhandelszone, vraagstuk ken van de Europese integratie, hst vraagstuk van de financiering der in West-Duitsland gelegerde Britse troepen en Indonesië. Van officiële zijde in Den Haag zeide men, dat. het gesprek „zeer nuttig" Is geweest. Aan de lunch, die na de ontmoeting da Britse minister werd aangeboden in de ambtswoning van minister Luns. zaten behalve de reeds genoemde autoriteiten aan, de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé, de leider® der regerings-fracties in de Tweede Kamer en enkele hoge ambtenaren van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Na het noenmaal, door de vorstelijke gasten in de Burgerzaal van het Rotter damse stadhuis gebruikt, begaven Koningin Elizabeth en Prins Philip zich burge meester G. E. van Walsum zich naar de burgemeesterskamer, waar de hierbov en afgebeelde geschenken van de gemeente aan de Engelse koningskinderen, Prins Charles en Prinses Anne, werden aangeboden en bewonderd: enkele wandversierin gen die een indruk geven van de drukte in de rdsrldhaven, een tegel met het stadswapen, een aantal boeken in de Engelse taal en een Rotterdams album. Ontvangst voor de aanvang van het vegeringsbanket in de Trèvessaal te Den Haag. V.l.n.r. Z.K.H. Prins Philip, II.M. Koningin ElizabethMr. J. M A. H. Luns, Minister van Buitenlandse Zaken, „Een geweldige verkiezingsoverwin ning", sprak gisterenavond laat prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie, op een bijeenkomst van de VVD, belegd in Hoiel Atlanta te Rotterdam. ALs men ziet, dat juist de VVD de mees te vooruitgang heeft geboekt, dan geloofde hij hierin het btwijs te kunnen zien, dat de door de VVD gevoerde oppositie op constructieve wijze is gevoerd. Dit was voor prof Oud het meest vreugdevolle van deze verkiezingen. Dit geeft grote moed voor de Kamerverkiezingen over twee jaar. maar ook voor de komende ge meenteraadsverkiezing. aldus de VVD- leider. Tevoren had hij gezegd, dat de Partij van de Arbeid erin geslaagd was haar stempel op het regeringsbeleid te druk ken, maar als men in de gaten krijgt, dat dit regeringsbeleid niet z.o voortreffelijk is, dan krijgt men een klap op zijn hoofd. Deze klap heeft de Partij van de Arbeid nu gekregen. Deze Statenverkiezing zag prof. Oud als een middel om tussentijds het regerings beleid te 'toetsen. Nu heeft de kiezer tot uitdrukking gebracht hoe hij over het re geringsbeleid denkt, aldus de voorzitter de VVD. De heer E. Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, gaf vanmorgen het volgende commentaar op de uitslag van de Statenverkiezingen. ,.De uitslag is voor de Partij van de Arbeid bijzonder teleurstellend. Uit het totale beeld blijkt, dat onze winst van twee jaar geleden verloren is gegaan. Voor een belangrijk deel is die terecht gekomen bij de liberale partij. Vanzelf sprekend wens ik niet te verdoezelen, dat de KVP weer de grootste partij is gewor den, maar het meest markante is toch de winst van de VVD. In Noord-Holland heeft de Partij van de Arbeid stemmen verloren aan de Paci fistisch Socialistische Partij. Hier heeft dus het onbehagen over de internationale politiek onze partij parten gespeeld. Wij zullen ons nu in eigen kring over dit resultaat moeten beraden". De heer Ver meer besloot: „Mijn standpunt is: wij heb ben een slag verloren maar niet de strijd". Op de gisteren in Utrecht gehouden ver gadering van het Produktschap voor Zui vel zijn motieven, waarom de regering bij de regelingen voor het produktseizoen 1958 het advies van het produktschap tot verhoging van het vetgehalte van alia gestandaardiseerde melk tot drie procent niet heeft overgenomen, uitvoerig bespro ken. Besloten werd, dat de voorzitter van het produktschap, dr. B. van Dam. d# minister om een onderhoud zal verzoeken ter bespreking van de moeilijkheden bij de oplossing van het melkoverschot. Medegedeeld weTd, dat de minister d» verordening van bet produktschap inzak» de melkbezorging aah flatgebouwen (niei hogere bezorging dan de hoogste ingan» op de begane grond) heeft goedgekeurd De minister vertrouwt, evenals het pro duktschap dat doet, dat in bijzondere ge vallen de verordening soepel zal worden toegepast. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft, in de vacature door het overlijden van de heer J. M. Rudelsheum te Zwolle, de heer H. Bakker aldaar be noemd tot lid van de Provinciale Staten van Overijssel. Op een vraag van het Tweede-Ksmerljd de heer Van Rtjckevorsel (KVP) over de berechting van de zaak-majoor K. heeft de minister van Justitie geantwoord, dat hjj geen reden heeft aan te nemen, dat het aan de berechting van de zaak van majoor K. ten goede zou komen, als daaraan zou voorafgaan een strafrechter lijke beoordeling van de feiten, waarvan de heren D. en Van B. worden verdacht. In deze strafzaken, waarin majoor K. o.m. wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen en de beide eerder genoemde burgerverdachten van. omko ping van majoor K„ is laatstgenoemde de centrale figuur. Bovendien heeft het misdrijf, waarvan hij wordt verdacht, een ernstiger karakter dan dat, waarvan do heren D. en Van B. worden verdacht. Het ligt derhalve voor de hand, aldus de minister, dat «en de berechting van de zaak tegen majoor K. .voorrang wordt gegeven. Dit te meer, daar eea voorafgaande be oordeling* van het gedrag van de heren D. en Van B. door de gewone strafrech ter d» militaire rechter niet zou ont heffen van, de verplichting dit gedrag, voor zover van belang voor de strafzaak tegen majoor K„ zelfstandig Onder zoeken. Met betrekking tot de namens majoor K. tegen de heren D. en Van B. inge diende meineedklacht wordt in dit ver band nog het volgende opgemerkt: De inhoud van de klacht biedt niet voldoen de grond voor een redelijk vermoeden, dat bedoelde heren zich aan meineed zouden hebben schuldig gemaakt. Er be staat derhalve thans geen aanleiding hen in dit opzicht als verdachte, in de zin van artikel 27 van het Wetboek van Strafvordering, aan te merken. Mocht in enig stadium van de zaak als nog een dergelijke verdenking rijzen, dan kan het hoog militair gerechtshof indien het dit voor de berechting van de zaak van majoor K., nuttig zou oordelen hetzij ambtshalve, hetzij op vordering van de advocaatfiscaal voor de zee- en landmacht de verdere behandeling van de zaak K. schorsen, in afwachting van de uitslag van de meineedzaak. De politierechter te 's-Hertogenbosch heeft de instrumentmaker J- S. uit 's-Her togenbosch veroordeeld tot twee weken hechtenis wegens het onbevtoegd voorhan den hebben van cocaïne. Tegen hem was vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist door de ,officie,r van justitie, mr. Booster. J. S. was in 1944 werkzaam in het Groot Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, dat op Dolle Dinsdag door de Duitsers wera veriaten. Zoals ook vele anderen zich toen voorwerpen toeeigenden, had hij een revolver en een bus cocaïne met inhoud van 305 gram genomen. De cocaïne be groef hij in een tunnel onder het zieken huis. Na acht jaar groef hij ze op en toen bleek, dat ze intussen geheel ver hard was, vergruizelde hij ze met een hamer en begroef ze opnieuw. Hij wist toen nog steeds niet. wat hij ooit met die waardevolle stof zou aanvangen, totdat hij in Antwerpen bij familie logeerde. Daar kwam het gesprek bij toeval op de handel in verdovende middelen, waarbij men hem vertelde, dat er wel mogelijk heden waren om er goed geld van te maken. Doch bij de eerste poging daartoe viel hij reeds in handen van de politie. Hij had toen slechts een deel van zijn voorraad bij zich, maar maakte de plaats van het resterende direct aan de politie bekend. De man is toen na 28 jaar onberispe lijke dienst ontslagen en heeft nog geen kans gezien een nieuwe betrekking t« vinden. (Van onze correspondent). In Bergum in de gemeente Tietjerkstera- deel (Fr.) is enige wrijving ontstaan tus sen bezitters van radio- en t-v.-toestellen en het Groene Kruis. Deze instelling be schikt sinds enige tijd over een tweede hands diathermietoestej, dat enorme, sto ringen te weeg brengt bij de radio- en t.v.-ontvangst. De storingen zijn zó sterk, dat het t.v.-beeld zelfs geheel wegvalt. De toestel-bezitters hebben zich tot het Groene Kruis gewend en nadat men daar het diathermietoestel had laten nazien kön de installateur alleen meedelen, dat het apparaat versleten was. Het Provin ciaal Elektriciteitsbedrijf is in de zaak gemengd en dit heeft het Groene Krui» bericht, dat bet apparaat niet langer ge bruikt mag worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3