Dagblad voor Schiedam en omstreken Rroesjtsjef thans ook premier Boelganin zonder veel gerucht op politiek zijspoor gezet Strijd op Sumatra Regeringstroepen vorderen Op 1 april staking bij Franse spoorwegen Stunt van nieuwe Russische premier r Geen nationale parade op Koninginnedag BINNEN 24 UUR STOPZETTING KERNPROEVEN DOOR SOVJETS? LOKOMOTIEF DOOK MEER IN Uitvinder van detop-correspondentie' Koningin Elisabeth van België bij Worosjilof Marine-radiumverf TOWNSEND: „ER IS SINDS 1955 NIETS GEWIJZIGD" VRIJDAG 28 MAART Boelganin verdwijnt van het politieke toneel Al sedert juli 1957 Vakbonden met regering niet eens over salarisverhoging Wee de landbouw GeUr^aoed naar Oostenrijk? Elk grondwettelijk middel Nikolaj Alexandrovitsj Boelganin: Zo, ga je trouwen?... Niet in presidium Geen verrassing dogmatici! Spoedvergadering Warschau-pact Poolse bereidwilligheid IN TUIN VERDWAALD 'tiWfwwty, HET WEER VOOR MORGEN VERSPREIDE OPKLARINGEN nieuwe leaamscne courant Sovjet-Unie terug tot eenmansbewind Nikitd Kroesjtsjef, reeds sedert de dood van Staling secretaris van de communistische partij in de Sovjet.Unie is, is gisteren door de Opperste Sovjet benoemd tot premier van de Sovjet-Unie. In deze functie volgt hij maarschalk Boelganin op. Dit i3 sedert de dood van Stalin, 5 maart 1953, de zesde belangrijke wijziging in de topleiding van de Sovjet-Unie. Kroesjtsjef is de enige man geweest, die zich in de stormen van zuiveringen, degradaties en zelfs exe cuties heeft weten te handhaven Naast de sleutelpositie van partijsecretaris heeft hij nu ook de tweede belangrijke post in de Sovjet-Unie weten te bezetten. In feite betekent dit het einde van het tijdperk van het „collec tieve leiderschap" en een terugkeer, ook formeel, naar de beproefde me. thode van machtsconcentratie zoals in de dagen van Stalin. De terugkeer tot het eenmansbewind be tekent overigens in feite niets anders dan de juridische bekrachtiging van een toe stand, die al sedert juli van het vorige jaar bestaat. Toen slaagde Kroesjtsjef er nl. in zich te ontdoen van de sterkste op- Positie, welke er in de boezem van het centrale comité bestond tegen zijn politiek. Na afloop van deze affaire verste vigde Kroesjtsjef zijn positie nog meer. De beslissendste overwinning behaalde hij echter in februari j.Ii, toen zjjn voorstel lot reorganisatie van de collectieve boer derijen door het centrale comité werd aan genomen. Vanaf dat ogenblik bleek dui delijk, dat de partijsecretaris in dat or gaan over een absolute meerderheid kon beschikken. Boelganins vervanging hing al in de lucht sedert de Tsjoekof-crisis van het vorige jaar. Ook in het Westen is bekend geworden, hoe hij in de kritieke dagen toen de positie van Kroestsjef bijzonder moeilijk was, niet snel en duidelijk genoeg stelling durfde nemen tegen de groep Molotof-Kaganovitsj-Malenkof, die het aanstuurde op het ontslag van de partij secretaris. Boelganin is op weinig dramatische wij ze verdwenen. Vijftien minuten na de aan vang van de gezamenlijke middagvergade ring van de beide huizen van de Opperste Sovjet was de zaak formeel beklonken. Enkele ogenblikken na de aanvang van de vergadering, die in het Kremlin wordt gehouden, stond het 77-jarige staatshoofd van de Sovjet-Unie, Worosjilof, op. Hij stelde voor Kroesjtsjef tot premier te be noemen. Even bleef het doodstil onder de afgevaardigden. Op het moment echter dat de aanwezige diplomaten zich vanuit bun loges naar voren bogen om de reactie te bestuderen, barstte een klaterend ap plaus los. De 1400 afgevaardigden rezen als één man overeind. Kroesjtsjef stond roerloos met gebogen hoofd, zijn handen gevouwen op de tafel voor hem. Boel ganin, die naast hem zat, klapte na enige aarzeling in de maat met de anderen mee. ders hadden deelgenomen aan de bespre king van het nieuwe partijplan om de prij zen van levensmiddelen te verlagen door de gemeenschappelijk gedreven boerde rijen in staat te stellen tractors in eigen dom te verwerven. (Tot nu tot moesten de ze van de staat worden gehuurd, hetgeen deze grote macht over de boerderijen ver schafte, daar zij de tractors niet konden missen) Kroesjtsjef deed aanhalingen uit Lenins leerstellingen ter ondersteuning van zijn voorstel tot verkoop van de trac tors. Na de rede van Kroesjtsjef werd de vergadering, welke begonnen was met de benoeming van 33 leden in haar presidium, verdaagd. Opmerkelijk is, dat zowel vol gens de opgave van Reuter als die van het Franse persbureau AFP, Kroesjtsjef evenmin als Boelganin in het presidium van de Opperste Sovjet is gekozen. Men heeft er nog geen verklaring voor. De Opperste Sovjet zal morgen opnieuw in verenigde vergadering bijeenkomen. Dan zal o.m. Gromyko het woord voeren. In de westelijke wereld is de benoeming van de partijsecretaris tot premier niet als een grote verrassing gekomen. Zoals het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken in een commentaar zed, was Kroesjtsjef al enige tijd de werkelijke woordvoerder van de Sovjet-regering op het gebied van zowel de binnenlandse als de buitenlandse politiek. Wellicht is het zijn bedoeling, zo redeneert men, om door de vereniging van het leiderschap der par tij met dat van de regering officieel een grote rol op een eventuele topconferentie te kunnen spelen, een rol die hij op de topconferentie van Genève in 1955 onof ficieel heeft gespeeld. Destijds was de partijsecretaris met premiier Boelganin naar Genève meegegaan in zijn hoedanig heid van lid van het presidium van de Opperste Sovjet. Westelijke diplomaten te Moskou wij zen er op, dat wellicht op een volgende topconferentie de Sovjet-premier ver gezeld zal worden door Alexis Kiritsjen- ko, evenals Kroesjtsjef uit de Oekraïne afkomstig, die pas gekozen is als lid van het presidium van de Opperste Sovjet. Sommige diplomaten zijn al geneigd om in Kiritsjenko de toekomstige „kroon prins" van het Kremlin te zien. In regeringskringen te Bonn ziet men -• "UD. Koningin Elizabrih en Prins Philip gaan aan boord van de Britannia en daarvicdb verlaten zij de Nederlandse grond. het vertrek van maarschalk Boelganin als een nieuw bewijs, dat „het Sovjet-stelsel alleen tot een eenhoofdige regering kan leiden". Van de zijde der Westduitse so cialistische partij werd verklaard, dat men de ontwikkeling nauwlettend zal ga deslaan om te zien, of de Russen ook zul len terugkeren tot de „onwrikbare Stali nistische buitenlandse politiek". Deskundigen op het gebied van Rus sische aangelegenheden te Belgrado me nen de laatste weken tekenen van een groeiende „persoonsverheerlijking" van Kroesjtsjef te hebben bespeurd. Zoals bekend is de partijsecretaris de man ge weest die Stalin in het openbaar van het voetstuk heeft gestoten, waarop de mythe hem had geplaatst. Radio-Djakarta heeft gisteravond ge meld, dat Indonesische regeringstroepen uit Medan bijna zonder tegenstand opruk ken naar het hart van de opstandige Mid- den-Sumatra. Verspreide resten van ma joor Nainggolan's troepen, die 14 da gen geleden Medan aanvielen, gaven zich (Van onze correspondent) Parijs, hedenmorgen De beperkte spoorwegstaking van dins dag op woensdag j.l. is door de spoor wegmaatschappij voor wat het reizigers verkeer betreft, opgevangen door eenvou dig het goederenverkeer stil te leggen en de daardoor vrijgekomen machinisten op de personentreinen te plaatsen. De verzoensvergadering tussen de vertegen- gen nemen met de toegekende verhogin gen, evenmin als de arbeiders in de mij nen en die bij de diensten der plaatselijke vervoersdiensten, als de metro en de au- tobusdienten te Parijs dat doen. De agi tatie in die bedrijven is zo hevig, dat hoe wel men daar nog niet tot staking is over gegaan, men op dit ogenblik overlegt of men hetzelfde wapen ter hand zal nemen als de spoorwegarbeiders. woordigers van alle vakverenigingen en geweest, dat nu de besturen van alle vak bonden besloten hebben een algemene spoorwegstaking af te kondigen voor dinsdag 1 april, van 's ochtends vier uur af tot de volgende ochtend vier uur. Toen maarschalk Worosjilof zijn rede beëindigd had en naar zijn plaats was teruggekeerd, feliciteerde hij Kroesjtsjef, die onmiddellijk daarop naar het spreek gestoelte liep. Hij zegde de afgevaardigden dank voor het grote vertrouwen hem ge schonken en de grote eer hem bewezen. „Ik zal alle6 doen wat mogelijk is om dit vertrouwen niet te beschamen en ik zal °m u te dienen krachten, gezondheid noch 'even sparen.'' De nieuwe premier sprak twee uur en veertig minuten. Zijn rede werd en dat V'as voor het eerst in de annalen der ge schiedenis van het Sovjet-,.parlement" door de radio uitgezonden. Het waren in hoofdzaak landbouwproblemen, die door Kroesjtsjef werden behandeld. De partij Ml het systeem der collectieve boerderijen versterken om tot een grotere produktie van levensmiddelen te komen, maar wee de „dogmatici" die deze ontwikkeling in de landbouw willen remmen. De premier vertelde, dat bijna vijftig miljoen arbei- Volgens een bericht in het Egyptische blad „Al Ahram" zou koning Saoed van Saoedi-Arabië binnenkort naar Oostenrjjk gaan voor een medische behandeling. De,ze staking zal het verkeer in feite gedurende twee dagen lam leggen. Wat bovendien de staking algemeen maakt is het feit, dat het personeel, dat bij de so cialistische bond is aangesloten, de andere bonden volgt, wat tot dusverre nog niet is geschied. De minister van publieke wer ken heeft uiteen gezet, dat na de sala risverhoging met 4,6 pet., die op 1 jan. is ingegaan, de regering het uiterste heeft gedaan, wat mogelijk is, wil zij het plan van beperking der 6ta(atsuitgaven om verdere inflatie te stoppen niet laten va ren. Aan dat plan nu houdt minister Pflimlin hardnekkig vast. Wat de toestand nog speciaal een ern stig karakter verleent is het feit, dat in de nationale bedrijven van gas en elektri citeit de stakingslust nu ook is wakker geroepen. Ook daar wil men geen genoe- over of sloegen op cle vlucht, aldus de ra dio. Volgens de Indonesische regering viel de strijdmacht van majoor Nainggolan, toen hij uit Medan verdreven werd, in twee delen uiteen. Een deel ging naar Af- jeh en het andere viel terug in Midden- Sumatra. De meesten van de eerste groep hadden zich overgegeven, maar sommigen voegden zich bij de Darul Islam en trok ken in noordelijke richting. De andere groep werd kort geleden in gevech ten gewikkeld en verloor drie doden en 32 gevangenen. De regeringstroepen hadden 60 vuurwapens, waaronder een aantal ba zooka's, buitgemaakt. Volgens onbevestigde berichten uit Pa- lernbang in Zuid-Sumatra ondervonden de jegeringstroepen^die de rebellen uit oos telijke richting aanvielen, de sterkste tegenstand in de campagne ten westen van Taluk. Zij vorderden echter nog 6teeds.en hadden op verscheidene punten de weg, die Palembang en Padang ver bindt, bereikt. Radio-Padang heeft gisteravond meege deeld, dat hevige gevechten rond Lubuk Djambi, 200 km. ten zuidoosten van Bukit Tinggi, gaande zijn. De regeringstroepen, afkomstig uit Ta- luk, hebben tenminste 100 man aan ver loren tijdens vier dagen vechten, aldus de radio. Een woordvoerder van de opstandelin- genregering te Singapore heeft gister avond verklaard, dat de opstandelingen troepen zich in de bergen zouden terug trekken om hun strijd voort te zetten, in dien de regeringstroepen vorderingen zou den blijven maken in de richting van Bu kit Tinggi of indien parachutisten zouden worden neergelaten in het gebied. Hij zei, dat de opstandelingen geheel voor bereid waren voor een guerillastrijd, die hun de tijd zou geven zich te versterken en hun positie te consolideren zonder vrees voor de Indonesische luchtmacht. De minister voor Defensie heeft beslo ten dit jaar geen groot nationaal militair défilé, ter ere van de verjaardag van H. K. de Koningin te doen houden. In plaats daarvan zal op 30 april a.s. in Amersfoort, Arnhem, Assen, Ede, Eind hoven en 's-Hertogenbosch een parade of défilé worden gehouden door eenheden van de Kon. Landmacht uit of uit de on middellijke omgeving van die plaatsen, tot een sterkte van 1500 tot 2500 man, waarbij een militair muziekkorps is in gedeeld. Aan het défilé te Arnhem zal bovendien een detachement Kon. Lucht macht van de vliegbasis Deelen deelne men. Défilés of een mars door de stad met kleinere formaties worden o.a. gehouden te Breda, Roosendaal en Zutfen. De Kon. Luchtmacht zal voorts uit en kele vliegbases een paradevlucht boven ons land maken, volgens een nog nader vast te stellen vliegroute, terwijl het Com mando Luchtvaarttroepen te Nijmegen een parade met défilé organiseert. De Kon. Marine houdt traditiegetrouw haar parade in Den Helder. De Amerikaanse senator Hubert Humphrey heeft gisteren verklaard, dat de Sovjet-Unie wellicht binnen 24 uur zou aankondigen, dat zij alle kern proeven zal staken. Humphrey, die voorzitter is van de speciale commissie voor ontwapening, zei in de Senaat, dat Kroesjtsjef wellicht een dergelijke aankondiging zou doen om een theater.effect te verlenen aan zijn ver kiezing als premier van de Sovjet-Unie. Ook in Moskon verwachten waarnemers, dat een verklaring in deze zin door de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Gromyko wek licht zal worden afgelegd, als hij zaterdag in een verenigde vergadering van de beide huizen van de Opperste Sovjet over „stopzetting der kern proeven" liet woord zal voeren. Het Poolse nieuwsagentschap PAP sprak gisteren eveneens over de mogelijkheid van een eenzijdige beëindiging van de kernproeven door de Sovjet-Unie. Erich Ollenhauer, voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische partij, heeft gisteren op een persconferentie ver klaard, dat de socialisten elk grondwet telijk middel zullen aangrijpen om te voorkomen dat de regering haar strijd krachten met kernwapens uitrust. Ollenhauer zei voorts, dat hij stakin gen uit protest tegen de regeringspoli- tiek beschouwt als een middel, dat in overeenstemming is met de grondwet. Het Westduitse vakverbond bestudeert op het ogenblik deze kwestie. In Oostberlijnse diplomatieke kringen doen geruchten de ronde, dat de Raad van het Verdrag van Warschau in het begin van de volgende maand een spoedvergadering zal houden, waarop wellicht de stationering van Sovjetrussi sche raketten met kernlading in Oost- Europa bekend zal worden gemaakt. Er zijn ook hardnekkige geruchten geweest, dat er al raket-bases zijn ge bouwd in Tsjecho-Slowakije, Oost-Duits- De aankomst op de Parkkade was het begin van het einde. Op de foto een voluit lachende koningin Elisabeth, prins Philip, koningin Juliana en de beide prinsessen. In de ruim drie jaar dat maarschalk "oelganin premier van de Sovjet-Unie is Geweest, heeft hij zich een zeer aparte rePutatie verworven, nl, de vruchtbaar- brievenschrijver onder de staatslie- van de wereld te zijn. De 62-jarige Premier met het geitensikje en de inne mende manieren is de man geweest, die nieuwe diplomatieke techniek heeft Geïntroduceerd, de techniek van de „per- s°onIijke brieven" aan ambtgenoten in "hdere landen. Tijdens zijn ambtsperiode Jehreef hij er meer dan honderd! Het "eeft hem niet geholpen. Ditmaal is het "Me schrijft, die blijft" niet opgegaan Een einde komt er nu aan de geza menlijke reisjes met de partijsecretaris. 5?' duo „B. en K" heeft behalve India, fd'mia, Afghanistan en Finland ook en "Jet veel succes Groot-Brittannië bezocht, toen Boelganin de laatste reis met A.l"°«tsjef maakte (naar Tsjecho-Slowa- jwe) begon zijn ster al te dalen maar merkwaardig genoeg werd deze reis juist v°or Boelganin, die een deel van het pro gramma alleen afwerkte, een opvallend succes. Meestentijds spreekt men over „Maar schalk Boelganin". Die titel geeft echter een verkeerde indruk. Aan het front heeft de oud-premier nooit gestaan, al had hij een groot aandeel in de organisatie van de verdediging van Moskou. In het leger had Boelganin een politieke functie: de leiding over de politieke commissarisssen. Voor de oorlog maakte hij helemaal geen deel van de strijdkrachten uit. Tot 1931 was hij directeur van een fabriek voor elektrische apparaten in Moskou en van 1931 tot 1937 was hij burgemeester van die stad (in welke functie hij ook al Lon den bezocht) Vele jaren had Boelganin zitting in de Opperste Sovjet als afgevaardigde van een Moskous district. Hieraan kwam begin de ze maand een einde, toen bekend werd gemaakt, dat hij kandidaat was gesteld door een ver van Moskou gelegen district (Kaukasus). Dat was een veeg te ken voor zijn carrière. Tussen Saptmca en Arifye, aan de grote weg van Istanboel naar Ankara in Turkije, heeft zich een aardver schuiving voorgedaan, waardoor de spoorweg werd vernield. 'Het, gevolg was, dat een stoom)'okomotief in een meer terecht kwam. Wonder boven wonder liep het ongeluk zonder enig persoonlijk letsel af. President Klementi Worosjilof van de Sovjet-Unie heeft gisteren in het Krem lin een lunch gegeven ter ere van ko ningin Elisabeth van België, die, zoals ge meld, voor bijwoning van een muziekcon cours in de Sovjet-Unie vertoeft. Dit be richt Tass. Aanwezig waren ook mevrouw Foertse- wa, lid van het presidium van de Op perste Sovjet, vice-voorzitter Kozlof van het presidium en minister van buiten landse zaken Gromyko. Koningin Elisa beth is door Worosjilof voor het bezoek aan de Sovjet-Unie uitgenodigd. land en zelfs in Polen, de drie Oost- europese landen waar volgens het plan van de Poolse minister van buitenland se zaken, Rapacki, geen kernwapens zouden mogen worden gestationeerd. Gisteren is te Belgrado van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat Joe goslavische diplomaten bezig zijn met ambtgenoten van naburige landen te over leggen over het instellen van een „vre- deszone" van zeven landen, waarin zich geen kernwapens zouden mogen bevin den en geen raketbases zouden mogen worden aangelegd. De zeven staten, Joego-Slavië, Italië, Griekenland, Bulgarije, Albanië, Honga rije en Roemenië, zouden vrijwillig deze verplichting op zich moeten nemen. Oos tenrijk zou buiten de voorgestelde „vre- deszone" vallen, omdat het zich tot een permanente neutraliteit heeft verplicht. Joegoslavische functionarissen leggen er in particuliere gesprekken de nadruk op, dat het plan niet bedoeld is als te genwicht tegen het door de Sovjet-Unie gesteunde Rapacki-plan. De Poolse plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, Jozef Winie- wicz, heeft gisteravond verklaard, dat z(jn land bereid was, militaire vertegen woordigers van het Westen in Polen toe te laten om te verzekeren, dat elke overeenkomst inzake een atoomwapen- vrjje zone in Centraal Europa zon wor den nagekomen. Met een witte anjer in het knoopsgat van de revers van hun jacquet fungeerden enige studen ten als ordecommissarissen bij het bezoek, dat Prins Philip en Prins Bernhard gisterenmiddag brach ten aan het gebouw voor werk tuig- en scheepsbouwkunde der Technische Hogeschool te Delft. Prins Philip stapte op een van de me ordecommissarissen toe, wees op de anjer en informeerde: „Zo, ga je trouwenf". De student vertelde, dat hij ter ere van het hoge bezoek met een anjer roos getooid, waarna de Prins lachend zijn vteg vervolgde. Een bewoonster van de Ooievaarstraat in Den Helder vond in haar tuin een doosje en daar zij op het etiket meende te lezen dat het radium bevatte, deed zjj bjj de politie aangifte van de vondst. Bij onderzoek bleek, dat er een glazen biouder met dop in zat, inhoudende een radium bevattende stof welke bij de Koninklijke Marine wlordt gebruikt bij het aanbrengen van merken op het geschut bij nacht. De ABCD-dienst van de Kon. Marine heeft het doosje in beslag ge nomen. Slechts indien het glas breekt en men langdurig aan de stof wordt bloot gesteld. bestaat er gevaar voor de ge zondheid. Over de wijze, waarop het doosje in de tuin terecht is gekomen, is nog niets bekend. Plaatselijk enkele buien, maar ook ver spreide opklaringen. Overwegend ma tige wind tussen zuidoost en zuidwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zaterdag 29 maart: zon op 6.24, onder 19.07; maan op 12.11, onder 2.55. De 43-jarige kolonel-vlieger Peter! vrouw gescheiden is, terwijl „de Kerk Townsend, die woensdag een bezoek heeft gebracht aan prinses Margaret van Engeland, heeft gistermiddag de volgende verklaring uitgegeven: „Er zijn geen redenen om te veronderstel len, dat mijn bezoek aan prinses Mar garet iets wijzigt in de toestand, zoals die sedert de verklaring van de prinses in het najaar van 1955 bestaat." Townsend verstrekte deze mededeling, kort nadat hij teruggekeerd was van een rit door Londen, tijdens welke hij uren lang door verslaggevers was achtervolgd. De verklaring waarvan hij rept, is die waarin de prinses destijds liet weten, dat zij besloten had niet met Peter Townsend te trouwen, omdat hij van zijn eerste leert dat het christelijk huwelijk onver brekelijk is." De kolonel bracht gisteren geen tweed* bezoek aan Clarence House. Men verwacht niet, dat hij tijdens zijn huidige verblijf in de Britse hoofdstad de prinses of haar moeder nog eens zal ontmoeten. Algemeen is de Britse pers van mening, dat de on verwachte overkomst van de kolonel uit Brussel en zijn verschijnen op Clarence House nog niet betekent, dat de romance tussen de prinses en Townsend opnieuw zal beginnen. Wel verwacht men, dat bei den elkaar als vrienden af en toe zullen blijven ontmoeten en wel dat leren d« omstandigheden waaronder het bezoek van woensdag plaats vond op tijdstip pen, welke hun zelf goeddunkt,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1