dagblad voor Schiedam en omstreken Weer een gepakt mtmi I Verdachte berger bleek een fantast Spoorwegbonden in spoedvergadering Ambtenarenspaar regeling In Frankrijk dreigt dinsdag een chaos Loonadministrateur knoeide twee jaar met gefingeerde loonstaten Premie van 25 pet. op het bedrag dat ingelegd werd Was de „Lutine"-schat oorzaak van goudkoorts en flessentrekkerij? Ernstige ongerustheid over uitblijven beslissing arbei dsvoorwaarden Pineau confereerde in Bonn Wij hebben bijzonder genoten van Uw historisch land Symbool van steeds groeiende banden Vinder van het eerste kivietsei ZATERDAG 29 MAART Helmond wijst op veel goede wil bij de leken j Enschede's ziekenhuis „Ziekenzorg" in zorg over verduisterde halve ton Nu vijftien maanden tegen berger geëist Telegrammen aan ministers en colleges Voorts overeenstemming bereikt over huurcompensatie en andere toeslagen Zwijndrechtse zaken man is weer terug Gruwelijk ongeluk in Amsterdamse haven DE LOEP Bij afslag! Analist Na nieuw controle-systeem ontslag Niet verzekerd In het water Verzachting Telegrammen van- en aan „Britannia" Beledigend pamflet Tenslotte wordt medegedeeld: Kennis nemende van een pamflet met onder meer beledigende uitlatingen aan bet adres van de meerderheid van de perso- neclsdeiegatie en de regeringsdelegatie in de centrale commissie? heeft de grootst mogelijke meerderheid haar afkeuring uitgesproken over de ver spreiding daarvan door een personeels organisatie, welke is aangesloten bii een der in de centrale commissie vertegen woordigde centrales van overheidsper soneel. In afwachting van een bevredigen de regeling van deze aangelegenheid wen sen de vertegenwoordigers van een drie tal centrales het georganiseerd overleg niet langer voort te zetten, tengevolge waarvan een gedeelte van de agenda niet is afgedaan. f>'tV/f/ HET WEER VOOR MORGEN S/Jurt'/MMVl'/ IN HET NOORDEN KOUDER Met 1,15 op zak ZIE ZO, Kroesjtsjej is dus nu de grote „chef" in Rusland. Je moet maar lef hebben! In het land, dat een voorbeeld wil zijn van democratie een dictator.....' En heeft men een, twee, drie het spreekwoord: „alle goede dingen in drieën" gevierendeeld. Nu ja: „goede dingen"spreekwoorde lijk dan altijd! En verder: „bloed erover" zeggen zij daar. Met drie man begonnen is de heer schappij als bij afslag verkocht tot twee en tenslotte tot één, waarbij Kroesjtsjef, gelijk bij een verko ping, „mij" riep. (Een radicale ma nier om eenheid te verkrijgen.) En toen begonnen alle „afgevaar digden" in het scherts-parlement te klappen, op de maat, zelfs de afge zette Boelganin. Ja, men mag wel klappen in Sovjet-Rusland, doch slechts op de maat! Want als een en ander niet in de maat geschiedt, blijft men geen goede maatjes met de „baas". En aangezien Boelganin baas af is, klapte hij ook maar en.... op de maat. Dat noemen wij in het westen: „in de lijntjes lopen", maar zulks ligt niet in onze democratische lijn! Enfin, Rusland zit alzo met Kroesjtsjef en de rest van de we reld ook. Afgewacht dient nu, in welke mate Kroesjtsjef een „knoet- chef' zal zijn nieuwe leaamscne courant (Van onze correspondent) De 42-jarige A. R. te Enschede is, zoals we reeds gisteren in een deel van onze edities konden melden, door de recherche aangehouden in verband met een aan zienlijke fraude, die op de administratie Van het Ziekenhuis „Ziekenzorg" aidaar aan het licht is gekomen. Het gaat hier om de verduistering van ruim f 50.000. gepleegd in de periode van juli '55 tot juli 1957, toen R. onder meer met de loon administratie van het ziekenhuispersoneel Was belast. De verdachte heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. Van de verduisterde gelden Is bjjna niets meer over. Ze zijn door R. gebruikt om er een goed leven van te lelden en ter aflossing van oude schulden. De verdachte, die vijf jaar lang de loon administratie bij „Ziekenzorg" waarnam, schreef loonstaten uit met gefingeerde namen. Hierdoor kon hij de daarop ver melde loonbedragen opstrijken, zonder dat dit door het andere kantoorpersoneel werd bemerkt. De vervalste loonkaarten, die hij zelf van een zogenaamde handte kening van een gefingeerd personeelslid voorzag, gebruikte hij niet langer dan twee of drie maanden. Dan werden er weer nieuwe valse loonkaarten uitge schreven. terwijl de oude werden afge legd. De belastingbedragen en andere in houdingen kwamen te bestemder plaatse terecht. Mede doordat onder de 450 personeels leden van het ziekenhuis veel verloop voorkwam en de lonen door de zeer on geregelde diensturen op verschillende tijden werden uitbetaald, viel de fraude niet op. In augustus 1957, toen er In de administratie een nieuw controle-systeem werd ingevoerd, kwam er een eind aan de knoeierijen. Enkele maanden later nam R. ontslag en stichtte een confectiefabriekje, dat thans op naam van zijn schoonvader staat. De fraude zou misschien nooit ontdekt zijn, indien R. niet de onhandigheid hed begaan om een keer te knoeien met een loonkaart van een werkelijk bestaande verpleegster. Nadat deze verpleegster was vertrokken, had hij op haar loon kaart nog drie maanden loon opgestre ken. Deze verpleegster bleek later nog een uniformaflossing te moeten betalen Toen men in verband met deze zaak haar oude loonkaart opzocht, bleek dat er iets niet klopte. Dit had weer tot gevolg, dat een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, waarbij vele verduiste ringen aan het licht kwamen. Het onderzoek is nog niet afgesloten, zodat het totaal van de verduisterde fiel den niet definitief kan worden vastge steld. Het bestuur van het ziekenhuis is tegen de geleden verduisteringssehade niet ver zekerd. Bij de reorganisatie van de admi nistratie in 1957 werd een fraudeverzeke ring afgesloten, doch deze heeft geen te rugwerkende kracht. Het jaarlijks tekort van het ziekenhuis „Ziekenzorg" wordt door de gemeente Enschede gedragen. Naar wij vernemen zal het bestuur trachten de belastinggelden, die op de vervalste loonkaarten zijn betaald, van de fiscus terug te krijgen. De Wereldtentoonstelling te Brussel. Het is nog niet klaar, maar er wordt hard. gewerkt bij het Philips-paviljoen van de bekende Franse Architect De Corbusier. In verband met de ernstige spanningen onder het spoorwegpersoneel wegens het uitblijven van een beslissing over de voorstellen tot wijzigmg en verbete^- ring van de loon- en arbeidsvoorwaarden, zijn gisteren de aoofdjesturen van de vakverenigingen van spoorwegpersoneel in een gecombineerde spofui- vergadering bijeengekomen. Deze vergadering besloot een teiegram te «nden aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. In dit telegram de hoofdbesturen uiting gegeven aan hun ongerustheid over de ontwikkeling van de situatie onder spoorwegpersoneel, indien een redelijke beslissing langer uitblijft. Zij vrezen, voor de consequenties van deze ontwikkeling in ae gezindheid van het personeel geen verantwoordelijkheid meer te kunnen dragen. Zij spreken in het telegram de verwachting uit,^datnu een voldoeninggevende beslissing zal worden genomen. Een afschrift.van dit telegram werd, eveneens telegrafisch, aan de minister van verkeer en water staat gezonden. De directie van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen de Stich ting van den Arbeid, het college van rijksbemiddelaars en de^drie werden van een en ander eveneens op de hoogte gesteld door toezending van een afschrift van dit telegram. De Franse en de Duitse regering nemen een positieve houding in ten opzichte van een eventuele topconferentie en wensen, dat deze betrekking heeft op de meest dringende problemen, in he bijzonder de ontwapening en de hereniging van Duits land in samenhang met de Europese vei ligheid. Dit wordt verklaard in een com muniqué, dat is uitgegeven na de bespre kingen die de Franse minister van bui tenlandse zaken, Pineau, gisteren met bondskanselier Adenauer en minister van buitenlandse zaken Von Brentano te Bonn heeft gevoerd. De lokkende stralen van de op 45 mil joen gulden geraamde legendarische goud schat, die met de Lutine in oktober 1799 voor de kust van Terschelling (voor eeuwig) naar de bodem van de zee ver dween, hebben voor sommige lieden zelfs na ruim lfz eeuw nog niets aan kracht verloren. Gisteren heeft voor het ge rechtshof te Amsterdam in hoger beroep de directeur van de n.v. Interoceaan te Amsterdam, de 59-jarige H. M. van der B. terecht gestaan, een man die ui jarenlang door de goudkoorts bezeten is en die in de herfst van 1956 besloot als promotor voor de bergingsactie van dit goud met de toenmalige n.v. Ned. Duik-Bergings- maatschappij te Bussum in zee te gaan. Met de toenmalige directeur dezer firma, die tien maanden later in augustus 1957 failliet is gegaan, stelde hij een plan op om door middel van advertenties aan het publiek „bewijzen van deelgerechtigdheid" te slijten. Maar het beleggen van een pers conferentie had slechts tot averechts resultaat, dat enkele bladen hem ont maskerden als een man, die al driemaal wegens oplichting in de gevangenis had gezeten en daarmee vielen alle goud- bergingsplannen in het water. Dit was net de druppel, die voor ver dachte de boordevol met financiële zor gen en schulden gevulde emmer deed overlopen. Een serie winkeliers liep naar de politie na met veel geduld gepoogd te hebben vorderingen wegens aan hem of aan de Interoceaan geleverde goederen te incasseren en in april 1957 sloot de cel deur zich achter de man, die ook in de jaren 1930—1940 al eens tevergeefs had gepoogd he,t Lutine-goud boven water te brengen. Eind van het vorig jaar stond hij voor de Amsterdamse rechtbank terecht en werd wegens flessentrekkerij tot een jaar veroordeeld, waarna hij en de officier van justitie, die drie jaar had geëist, hoger beroep aantekenden. Gisteren rekwireerde de procureur-generaal bij het hof een jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest tegen hem. Deze nu pas vrijgegeven foto toont de start op 21 februari j.l. van de anderhal) ton zware Russische eentraps raket Welke een record-hoogte van 472 km be reikte en op aarde terug keerde op een tevoren vastgestelde plaats. Volgens een officiële Russische mededeling werd de raket met een geringe hoek op de verti caal, in de vastgestelde bracht. richting ge- De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft in haar gisteren gehouden vergadering, mede in aanwezigheid van de staats secretaris van -Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, drs. W. Schmelzer, overeenstemming bereikt over de grondslagen van een gepremieerde ambtenarenspaarregeling. De Britse vorstin heeft donderdagavond van de „Britannia" af het volgende telegram aan Koningin Juliana gezonden: ,,Wv varen vanavond van Rotterdam weg met een zeer wezenlijk gevoel van dankbaarheid jegens Uwe Majesteit en de Prins der Neder landen en jegens de regering en de bevolking van Nederland voor het prachtige welkom, dat zij ons gedurende ons staatsbezoek hebben be reid. Wij hebben zo bijzonder genoten van het bezoeken van Uw mooi en historisch land. Ik en mijn echtgenot hechten grote waarde aan de nauwe banden, die reeds zo lang tussen onze volken hebben bestaan en die versterkt zijn gedurende de jaren van de oorlog. Wij hebben met grote voldoening deze samenwerking gedurende de jaren sedert 1945 zien groeien. Wij weten, dat de vriendschap tussen onze beide families, welke wij op zo hoge prijs stellen, deze banden nog zal versterken. Wij zouden U zeer dankbaar zijn, indien U onze warme dank en beste wensen zoudt willen overbrengen aan de zeer velen in Uw rijk, die hebben bijgedragen aan de voortreffelijke regelingen, die getroffen zijn voor iedere dag van ons bezoek. (was getekend) ELIZABETH R." Koningin Juliana heeft dit telegram als volgt beantwoord: „Ik dank Uwe Majesteit voor de zeer vriendelijke boodschap, die U mij zond bij het verlaten van onze kust. Het Nederlandse volk was ge lukkig zijn waardering te kunnen tonen voor de banden waarvan Uwe Majesteit spreekt en uiting te geven aan zijn warme vriendschap voor Uwe Majesteit, Zijne Koninklijke Hoogheid en Uwe volkeren. Mijn echtgenoot en ik hebben er bijzonder van genoten U bij ons te hebben en ons land aan U te kunnen tonen. Moge dit bezoek een sym bool zijn van de bestaande en steeds groeiende banden tussen onze beide rijken. (was getekend) JULIANA R." Deze spaarregeling houdt onder meer in. dat op spaargelden tot ten hoogste vijf procent van de wedde met een maximum van f. 585.- per jaar. eer premie zal wor den verleend van 25 orocent var het ge spaarde bedrag voor hen wier wedde f. 7 000.- of minder bedraagt en van 15 pro cent voor hen wier wedde boven dit be drag uitgaat. De maximale premie zal f 87.75 per jaar bedragen. De premie wordt verleend onder voorwaarde, dat het spaarbedrag wordt benu» voor een aantal in onderling overleg vastgestelde objec ten. Voorts is overeenstemming bereikt over een voorstel van de regering tot het ver lenen van een huurcompensatie aan ge pensioneerden, te rekenen van 1 augus tus 1957 van drie procent van het pensioen, inkomen tot een maximum van f. 120.- voor gehuwden in de in - an de algemene ouderdomswet en f. 90.- voor de overigen. De commissie heeft zich ook akkoord verklaard met een tweetal voorstellen ten aanzien van de kindertoelage voor ge pensioneerden. Het eerste voorstel betreft een verhoging in verband met de huur verhoging van 3 procent van de kinder toelage; het tweede voorstel betreft de toekenning van een duurtetoeslag ten bedrage van f 2,60 per maand per kind aan de gepensioneerden, die over 1958 aan spraak op kindertoelage hadden. Dan werd overeenstemming bereikt over: 1. een ontwerpbeschikking van de minister van Financien tot wijziging van de lijst van gemeenten voor de toepassing van het reisbesluit '56 en het besluit ver goeding plaatselijk vervoer en bedrijf; 2. een wijziging in de reisbeschikking 1956; 3. een ontwerpbeschikking tot instelling van een bijzondere commissie van over leg bij het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; 4. een ont- werp-Hoschikking betreffende uitbreiding van de werkingssfeer van de bijzondere commissie van overleg voor de ambtena ren werkzaam bij de Rijkswaterstaat, Zuiderzeewerken en het Staatsvissersha- enbedrijf; 5. 'n tweetal ontwerp-beschik- kingen betreffende instelling van bijzon dere commissies van overleg bij het mi- niêterie .van Marine; 6, een ontwerp-be- sluit houdende herziening van de uitke ringsregeling nijverheidsonderwijs. Naar wü vernemen, was bovengenoemd pamflet afkomstig van een der bij het Ambtenarencentrum aangesloten bonden, n.l. de Bond van Ambtenaren van 's Rijks Belastingdienst. De aanwezige vertegen woordigers van het Ambtenarencentrum wensten eerst overleg te plegen met hun hoofdbestuur, alvorens een verklaring af te kunnen leggen waarbij zij beloofden te voorkomen dat van de zijde van een der bij het Ambtenarencentrum aange sloten bonden in het vervolg dergelijke uitingen zouden worden gedaan. De ver tegenwoordigers van de samenwerkende centrales van overheidspersoneel (K.A.B.O., N.C.B.O. en A.B.V.A.) wensten echter het overleg niet langr- voort te zetten, alvorens een dergelijke verkla ring was afgelegd Het socialistische vakverbond van over- Vertegenwoordigers van deze vakbon- heidspersoneel in Frankrijk heeft voor dinsdag een staking van 24uur uitgeroe pen. De voornaamste bonden van arbei ders in de gas- en elektriciteitsbedrijven hebben hun adhesie betuigd met dit sta kingsparool. Zoals eerder gemeld zal er gestaakt worden om kracht bij te zetten aan looneisen. De lonen zouden geen ge lijke tred houden met de gestegen kosten van het levensonderhoud. De vakbonden van spoorwegpersoneel en voor het personeel van de Parijse on dergrondse en van de busdiensten hebben reeds, zoals gemeld, een staking voor dinsdag uitgeroepen. 350.000 Spoorman- nen zouden hierbij betrokken zijn. Men verwacht dat de spoorwegstaking het ge hele Franse spoorwegverkeer zal ont wrichten. den hebben gisteren een bespreking ge' had met de directie van het Parijse ver voersbedrijf. Er werd echter geen over eenstemming bereikt ondanks het aanbod van de werkgevers tot een loonsver hoging stadia, die dan op 1 januari zou Ingaan. In totaal dreigen meer dan een miljoen employé's en arbeiders van genationali seerde bedrijven betrokken te worden in de stakingsactie, welke het spoorwegper soneel voor dinsdag heeft afgekondigd. In de loop van gisteren heeft deze actie zich als een olievlek uitgebreid. Voor zo ver het zich thans laat aanzien, zullen de particuliere ondernemingen niet door de staking worden getroffen. De dertienjarige Henk Achterkamp uit Brummen heeft het eerste kie. vitsei gevonden. Traditiegetrouw heeft hij het aan H.M. de Koningin overhandigd, die hem weer beloonde met een waarlijk „koninklijk" paasei. Vannacht hier en daar mist. In het noorden van het land veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Kouder. In het zuiden nu en dan op klaringen. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. „Wij hebben bier te doen met een man, die door zijn aanleg en karakter geneigd is zeer fantastische plannen in elkaar te zetten en er zelfs telkens aan voorbij holt. De Lutine is er een voor beeld van. Het fiasco heeft hij van tevoren niet gezien. Ik acht dit een ver zachting voor de ernst van wat hij heeft misdreven", aldus de procureur. De raadsman zeide te geloven, dat de verdachte niet met opzet de winkeliers heeft gedupeerd. Hij verkeerde in de veronderstelling, met de Lutine-affaire hem de vereiste contanten zou bezorgen. De wet stelt, dat slechts hij zich aan flessentrekkerij schuldig maakt die goede ren inkoopt met de voorop gezette be doeling deze niet of niet geheel te be talen. Dat achtte hij van zijn cliënt niet bewezen. Pleiter verzocht daarom verdachte van de flessentrekkerij vrij te spreken en hem alleen te veroordelen voor de foutieve inschrijving. Zijn verzoek tot onmiddel lijke invrijheidstelling werd door het hof van de hand gewezen. Uitsprak over twee weken. t 29"jarige Zwijndrechtse zakenman J. P. K. die sinds 15 maart met achter lating van een schuld van ruim 4 ton voortvluchtig was, heeft zich gister avond met nog precies f 1.15 in zijn zak bij de Zwijndrechtse politie gemeld. Na het verkopen van zijn auto in Roo sendaal, heeft hij een treinkaartje geno men nar Antwerpen, is daar niet uit gekapt, maar doorgegaan naar Brussel, waar hii tüd vertoefde. Daarna ging hij naar Keulen, waar hij enkele dagen in een hotel logeerde om vervol gens weer door te gaan naar Hamburg, waar hij ook enkele dagen heeft rond gehangen. Van Hamburg ging de reis naar Ber lijn, daarna naar Dusseldorf en vervol gens naar Frankfurt. Zijn geld raakte echter op, zodat hij liftend naar Zwijn- drecht is gekomen. (Van onze Amsterdamse redactie) Een gruwelijk ongeluk is gisteren ge beurd aan boord van het s.s. „Helena" in de Amsterdamse haven. De 45-jarige havenarbeider J. van de R. raakte tij dens het iaden van rollen papier, met zijn hoofd in een stalen tros. Het hoofd werd afgerukt. Het werk op het schip, dal ligt aan de Suriname bfl de etablissamen- ten van de KNSM werd direct gestaakt. De Rijkspolitie heeft een diepgaand onder zoek Ingesteld naar de wijze waarop dit verschrikkelijk ongeval kon gebeuren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1