LOF DER ZOTHEID 1 GEEN EXAMEN MEER VOOR NIEUW RIJBEWIJS R.F.C. kan de beslissing in IA verhaasten of.... uitstellen! LI Na ontzegging bevoegdheid Sjef Janssen niet in Ronde v. Vlaanderen Hoge Raad concludeert Streven naar „Ameri kaanse" salarissen Voor Nederlanders geen gratificaties meer KNIL-salarissen in oorlogstijd MAPR0 S Koninklijk bezoek op de grammofoonplaat Degradatie-duels in het Amateur-voetbal Gouda en ook Unitas in de knel Milaan in halve finale tegen Manchester Un. Toch wereldrecord voor Lenie de Nijs Nederlandse ploeg voor Antwerpse Driedaagse B.V.V. gaat overdag oefenen Schulte en „Rik" in Ronde van Nederland *Sport-iS patten ZATERDAG 29 MAART 1958 PAGINA 6 Federatie vliegersverenigingen: In Djakarta BADHUTS-CONGRES TE EINDHOVEN MISLUKTE ONTSNAPPING Glooiende bongerds Valkenburg- Houthem Hoge Raad: staat niet tot betaling verplicht STILLE OMGANG VOOR PRIESTERSTUDENTEN rfOZCÜ/StS/? C/UZót£ Let op de gele bus DE ONTVOLKING VAN HET FRIESE PLATTELAND Grootscheeps onderzoek Gouda in de knel Het ligt aan RFC 3 PCT STAATSLENING 1947 Om. de Europa-beker WASHINGTON FLUISTERT door Leslie Ford >-4 i. £,en apru Wie op die dag zijn medemens en zeker zijn beste vriend au serieux neemt, is nog niet gelukkig. Want hij wordt van alle kanten zó voor de gek gehouden dat hij er groen en geel van gaat zien. Maar het is zijn bloedeigen schuld. Hij verdient ge woonweg niet beter. Want op èèn april mag (en moet) Jan en Alleman „liegen" of het gedrukt staat. En liefst nog beter. Want deze dag, die onder het teken van de vis staat, is be stemd voor de talentvolle „leugenaars"Het hele jaar door moeten die zich op de vlakte houden, maar op de eerste april mogen ze openlijk hun talenten botvieren. Ongestraft. En hoe grandiozer ze hun vrienden en vijanden in de maling nemen, des te beter. z. Honderden jaren geleden zongen onze voorouders de lof der zotheid op hun eigen manier. Op de eerste april brachten ze een prachtig opgetuigde ezel met een mijter op zijn kop en een kazuifel over zijn pezige rug naar de kerk.. De hele be volking was uitgelopen om hun „bisschop" te begeleiden. Balkend strompelde het dier naar voren. ~V 3. Dat de Middeleeuwers een dolle fantasie hadden, die nergens voor terugschrok, bewijzen de uitbundige schilderijen van Breughel en Teniers wel. en ook de fonkelende, bruisen de, maar weinig stichtelijke lotgevallen van Gargantua en Perpetuel, Rabelais' meesterwerk, zijn een staalkaart op zich van de meest grillige, maar daverende humor. Lodewijk de Veertiende wordt nu nog vaak als-een fatje ver sleten, dat als de dood was voor een overtreding van de hof- etikette. Maar in feite was de Zonnekoning een vrolijk heer, dat het er goed van nam. Vooral op kosten van de hofkliek. Ma dame de Sévigné weet daar in haar befaamde brieven heel wat over te vertellen. Lodewijk kon er bijvoorbeeld nooit ge noeg van krijgen om de pruiken van zijn doorluchtige hove lingen achterover te drukken. 4. In de negentiende eeuw wisten de mensen anders ook wel weg met de eerste april. Serieuze romantici, zoals „maitre" Théophile Gautier en Dumas Père hadden op dat gebied hun eigen, luisterrijke naam. Wat Dumas bijvoorbeeld allemaal uithaalde, dat liep alle mogelijke en onmogelijke spuigaten uit. Op een dag stond hij bij een brug heel serieus te meten en te passen, te zwoegen en te zuchten. Zo opzichtig mogelijk. De eerste de beste voorbijganger, die hem in alle onschuld vroeg, wat de schrijver eigenlijk uitvoerde, whs dan ook het haasje. „Ik ben ingenieur," vertelde Dumas met een stalen gezicht. „Ik moet hier die brug opmeten, maar nu is die ver duivelde assistent van mij ervandoor. Kunt u me misschien uit de brand helpen?" Eén minuut later stond de ander met en uiteinde van een rol touw in zijn hand. Dumas knikte ver genoegd, cijferde, begon weer te ploeteren en rolde het touw uit, tot hij een honderd meter verder stond, waar zijn „assis tent" hem niet meer kon zien. En daar vond hij een tweede slachtoffer aan wie hij grif hetzelfde smoesje ophing. En ook die wilde wel een handje meehelpenUren en uren aan één stuk schijnen die twee daar te hebben gestaan, ieder met een eindje touw in hun hand De procureur-generaal b(j de Hoge Raad prof. dr. G. E. Langemeyer, heeft gis teren conclusie genomen in de zaak wel ke de A.N.W.B. middels de Haagse im porteur S, aanhangig heeft gemaakt te gen de commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Het provinciale bestuur van Zuid-Holland weigerde indertijd de heer S. zonder rtj-examcn een nieuw rijbewijs te geven, nadat diens oude was verlo pen in een periode waarin hem de rijbe voegdheid krachlens een rechterlijk von nis was ontzegd. In kort geding wees de president van de Haagse rechtbank de eis van de heer S dat de griffie hem een nieuw rijbe wijs zonder examen zou verschaffen, toe. In hoger beroep besliste het gerechtshof in gelijke zin, daarbij overwegend dat de wetgever een ontzegging van de rijbe voegdheid bedoeld heeft als tijdelijke maatregel. Tegen dit arrest tekende de commissaris der Koningin cassatie aan Bij deze procedure staat in het centrum der belangstelling de vraag of de bur gerlijke rechter bevoegd is de overheid een bevel te geven tot het doen van een bestuurshandeling. Tijdens de gisteren gehouden zitting van de Hoge Raad concludeerde de procureur-generaal tot verwerping van het beroep van de commissaris der Koningin. In zijn conclusie voert prof. Langemeyer aan, dat wanneer de rechter beveelt een weigering ongedaan te maken, hij dit niet anders kan, dan door het uitspreken van een gebod om te handelen. Of de rechter een dergelijk gebod aan de ad ministratie mag geven is naar zijn me ning afhankelijk van de aard van de be volen handeling, gezien in verband met de daaraan ten grondslag liggende wette lijke regeling. Het kan zijn, dat het een handeling be treft, die door de overheid geheel naar eigen goedvinden mag worden verricht en men kan dan spreken van een zuivere bestuursdaad. Het kan echter ook gaan om een handeling, welke de overheid in gevolge de wettelijke regeling moet ver richten indien bepaalde voorwaarden zijn vervuld. Bij dit „gebonden bestuur" is de taak der overheid hiertoe beperkt, dat zij dient na te gaan of aan die voor waarden is voldaan, zonder dat haar vrij heid van beleid toekomt. Het kan tenslot te ook zijn, dat de overheid deels vrij, deels gebonden Is. De rechter zal in een geval van on rechtmatige weigering om te handelen aan de overheid niet mogen bevelen een bepaalde handeling te verrichten indien en voorzover de overheid ter zake vrij heid van oordeel heeft. Het gemene recht geldt echter onverkort, indien de bestuurs handeling een verplichte is. Dit laatste nu Teruggekeerd van de 13e jaarlijkse con ferentie van de Internationale Federatie van Nationale Vliegersverengingen (I.F. A.L.P.A.), dezer dagen te Bogota in Co lumbia gehouden, vernamen wij van de Nederlandse delegatie, bestaande uit de heren W. F. Bellink en J. Bartelski, dat de internationale federatie zich Intensief be zig heeft gehouden met het zoeken van de normen, waarnaar de salarissen der pi loten op internationaal niveau kunnen worden vastgelegd. De I.F.A.L.P.A. beschikt thans over uitgebreide gegevens van vrijwel alle lan den. Het streven van de federatie is het zg. Amerikaanse systeem internationaal te doen invoeren. Volgens dat systeem, twee jaar geleden tot stand gekomen en o.a. aanvaard door de twee grote Ameri kaanse luchtvaarmaatschappijen, de Trans World Airlines en de Pan American World Airways, worden de salarissen vastge steld met inachtneming van de volgende normen: a. het type vliegtuig, waarmede de piloot vliegt; b. de route, waarop de vlieger uitkomt; c. de schematijd (of de vlucht van lange duur is en zonder tus senlanding of uit korte etappes bestaat). Op het congres werd geconstateerd, dat de wettelijke status van de gezagvoerder van een vliegtuig nog niet is geregeld, zoals dat bijv. wel met een kapitein van een schip het geval is. Op het congres in Bogota bleek, dat 26 vliegersverenigingen van 23 verschillende landen thans bij de federatie zijn aange- sloten. Het totaal aantal aangesloten vlie gers bedraagt ongeveer 18.000. Voor de eerste maal is een Nederlander in het be stuur van de I.F.A.L.P.A. gekozen, nl. de heer Bellink. aldus de procureur-generaal, doet zich hier voor. T( recht hebben dus de rechtbank en het hof de vordering toewijsbaar geacht, waarbij opmerking verdient dat de pre sident van de rechtbank in zijn dictum op weloverwogen wijze het bevel zodanig heeft geformuleerd, dat aan de commis saris ruimte voor eventuele beleidsbe slissingen wordt gelaten. De vraag of de commissaris inderdaad verplicht was aan S. een nieuw rijbewijs af te geven meende de procureur-gene raal bevestigend te moeten beantwoorden. Indien bij rechterlijke uitspraak de rij bevoegdheid voor een bepaalde periode wordt ontzegd aan iemand wiens rijbe wijs afloopt op een datum die valt na het einde van de ontzeggingsperiode, dan krijgt hij (na afloop hiervan) zonder meer een nieuw rijbewijs. Hetzelfde geldt indien de ontzegging ingaat op een tijdstip waar op het rijbewijs al verlopen is. Alleen indien de constellatie toevallig zo is, dal het rijbewijs verloopt op een dag, val lende in de ontzeggingspcriodè gelijk in casu zou de aanvrager opnieuw examen moeten doeii. Dit is niet redelijk, aldus prof. Langemeyer. Op instructie van de militaire gezag hebber van Djakarta, luitenant-kolonel Endang Dachjar, is de uitbetaling van bonussen, dividenden en gratificaties aan Nederlandse employé's van in Djakar ta gevestigde Nederlandse bedrijven opge schort. In een toelichting op deze instructie verklaarde Dachjar, dat zij „nog niet", betekent, dat de betrokken Nederlanders hun rechten op de bonussen, dividendeh enz. zullen verliezen, dóch dat de uitbe taling van dergelijke toelagen slechts tijdelijk wordt opgeschort. Zijn besluit was gebaseerd op de overweging dat de financiële positie van de Nederlandse bedrijven was achteruitgegaan, zodat versterking van de liquiditeit in het be lang van de verdere exploitatie van de ze bedrijven noodzakelijk was. De Bond voor Badhuizen, Openlucht- zweminrichtingen en Zeebadbedrijven houdt zijn jaarlijks congres deze keer in Eindhoven en wel op maandag 31 maart in hotel „Stad Rotterdam". De agenda vermeldt een huishoudelijke vergadering die reeds in de ochtenduren begint en aansluitend hierop een drietal inleidingen. Tot slot nemen de congressisten deel aan een excursie naar het nieuwe badhuis in Woensel en naar het openluchtbad „IJze ren Man". Gistermiddag omstreeks vier uur heeft de 30-jarige J.K., afkomstig uit Heerlen, thans gedetineerd ia het strafgesticht „Esserheem" van de rijkswerkinrichting te Veenhuizen, getracht te ontsnappen Hij was buiten werkzaam in de tuinen achter de woningen van de ambtenaren en heeft toen de benen genomen. Het was zijn bedoeling de Paasdagen in zijn woonplaats Heerlen door te bren gen. De man is echter met ver gekomen, want reeds In Westervelde (gemeente Norg) werd hij door een patrouille van de gestichtswacht aangehouden en naar „Esserheem" teruggebracht. vindt u in Valkenburg en zijn unieke omgeving. Wilt u ge nieten van de kleurenpracht van de geurige bloesem van de bloeiende appel- en pere bomen tegen de hellingen van het afwisselende heuvelland- schap? e) Zoek het niet te ver, u vindt het in Gratis inlichtingen met W.T.5-pakket Valkenburg tèL 04406-2048' De Hoge Raad heeft gistermórgen ar rest gewezen in he.t geding van mr. E. J. Troeling, oud-majoor van het K.N.I.L. tegen de Staat betreffende de vraag, of de staat de salarissen van de oud-K.N.I.L. militairen over het tijdvak van de Japan se krijgsgevangenschap behoort te beta len. De rechtbank te Den Haag had In 1956 de vorderihg toegewezen, maar in hoger beroep werd dit vernietigd, waartegen de heer Troeling bij de Hoge Raad in cassatie was gegaan. Het' geding "betrof in hef bijzonder dé In terpretatie van art. 2a van de Garantie- wet militairen K.N.I.L., waarbij de Staat betwistte, 'dat dit artikel iets zou zeggen over een rechtstreekse aansprake lijkheid ten aanzien van de niet betaal de bezoldiging. In zijn arrest heeft de Hoge Raad het beroep van de heer Troeling thans ver worpen. In de motivering heet het o.m. dat de parlementaire geschiedenis van art. 2a van de Garantiewet militairen KNIL duidelijk doet blijken, dat deze wetsbepaling enkel beoogt de rechten en aanspraken te garanderen welke na 26 december 1949 aan de betrokkenen zijn toegekomen. De jaarlijkse Stille Omgang voor pries ter-studenten zal dit jaar worden gehou den op donderdag 17 april a.s. Tegen 4 uur 's morgens worden de deelnemers verwacht op het Spui te Amsterdam, voor de ingang van het Begijnhof. Om 4 uur kort lof in-de Begijnhofskerk, waarna de Omgang wordt gehouden. Daarna zal tot intentie van de deelnemers een plechtige H. Mis worden gecelebreerd door dr. J. Heuvelmans, die tevens een korte pre dikatie zal houden. Alleen dan bent U er zëke van dat U de originele góridi-jnspiraal krijgt MAPRO N.V. HERTOGENBOSCH Ter gelegenheid van het bezoek van Ko ningin Elizabeth en Prins Philip aan Ne derland is 'n bijzondere grammofoonplaat vervaardigd, wélke een klankbeeld be vat van de gebeurtenissen, waarbij de vor stelijke gasten waren betrokken- Vanmiddag is een exemplaar van di't klankbeeld op paleis Soestdijk aan Konin gin Juliana aangeboden. Aan Kóningin Elizabeth zal op Windsor Castle een e'xemplaar ter hand wofden gesteld, Zowel.'dé toespraak vari'Korjingin Juli ana tijdèns het galadinér als het dank woord van Koningin Elizabeth werd vat- gelegd. Voorts o. a. de toespraken van de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Ook zijn opgenomen flit sen van het concert door het. concertge bouworkest, dat door de koninklijke gas ten werd bijgewoond. Terwijl de plaat voorts muzikaal werd geïllustreerd door het Residentieorkest en de Marinierska pel. De plaat komt niet ln de handel. (Van onze correspondent) De ontvolking van het Friese platte land is sinds enkele jaren een actuele zaak. Zij is de voornaamste reden, waar om acht gemeenten in Noord-Friesland, verenigd in het ontwikkelingsschap de Kleibouwstreek een grootscheeps onder zoek laten instellen door het Economisch Technologisch Instituut Frieland en het Landbouw Ec. Instituut. Het onderzoek zal van groot belang zijn bij het bepa len van de koers, die deze gemeenten moeten zeilen om vele vraagstukken op te lossen. Sinds 1950, liep het inwonertal er te rug yan 65.000 tot 61.000 zielen. Het aan taal één-kamer-woningen in dit gebied bedraagt 35,8 pet. en meer dan 64 pet. van het aantal woningen dateert van vóór 1906. Dit zijn enkele punten, die dringend om een oplossing vragen. Men denkt in eerste instantie aan de vestiging van kleine bedrijven en uitbrei ding van de tuinbouw. Grote oppervlak ten grond zijn hier beschikbaar. De kosten van het onderzoek zullen bijna een ton gaan 'bedragen.' Opnieuw vraagt in het Amateur-voet- bal de strijd tegen de degradatie in de le klas C de meeste aandacht. Na de herhaalde draw in Kimbria-Brabanlia ditmaal het duel tussen Kimbria-Mau- rits, eveneens op het scherp van de snede. De landskampioenen hadden in het eerste treffen juist een van hun betere dagen en wonnen toen thuis met 3-0, maar In Maastricht is Kimbria ze ker goed voor een revanche. Maar wij steken er geen vinger voor in hel vuur! Wellicht is het perspectief wel gunstig voor Brabantia, dat immers thuis wel kan profiteren van M.O.C.'s gedesillusioneerd- heid. En dan wordt samen met een even tuele Kimbria-Maurits-verliezer, ook Valkenswaard het haasje, want in een revanche op Sportclub Emma geloven wij niet. Koploper Alliance mag zich des noods tegen Roermond wéér een gelijk spel permiteren en blijft dan nog onbe dreigd; maar wij zien de a.s. kampioe nen wel winnen. In de le klas A is het oorspronkelijke programma veranderd. Alleen de wed strijd ZeeburgiaVelox (a.s. degradant tegen a.s. kampioen) is gehandhaafd; over de uitslag bestaat geen twijfel. Om de vóórlaatste plaats wordt door vier ploegen echter des te feller gevochten! De wedstrijden UW—CVV, Unitas— DWV, Gouda—RFC en DCGVCS zijn tot nader order uit het programma gelicht; ervoor in de plaats zijn QuickRFC, GoudaDCG, OSV—CVV, DWV—UW en UnitasVCS gekomen Daarvan is OSV— CVV het minst belangrijk (vermoedelijk winnen de Rotterdammers, die thuis met 3—1 de baas bleven, wel weer), omdat beide veilig en pretentieloos in de mid denmoot schuil gaan. Van de vier „nummers voorlaatst" heeft Gouda althans het voordeel van eigen veld, maar de roodhemden treffen in DCG dan ook de moeilijkste tegen stander, die in Amsterdam al duidelijk met 41 in de meerderheid bleef. Intussen ligt het voornamelijk aan RFC, of morgen de beslissing betreffende deze voorlaatste plaats wordt verhaast dan weiuitgesteld! De Rotterdammers zijn de laatste tijd flink op de puntenjacht en wellicht zijn zij ook bij het Haagse Quick in staat tot minstens een halve revanche voor de 40 thuisnederlaag. Daarom doet UW er goed aan, eveneens naar revan che te streven bij DWV (in eerste instan tie 02), terwijl ook Unitas en VCS dog fel om de punten zullen strijden (VCS Staat er iets slechter voor dan de Gor- eu-mmers en heeft dan ook de meeste baat bij een zege, d'ie een revanche voor de op eigen veld geleden 1—2 nederlaag zou betekenen). N. B. In het kader „In eerste instan tie" op onze Sportpagina zijn, door ge noemde veranderingen, de opgaven in de le klas A niet juist meer. In de ali nea's hierboven, te elfder ure herschre ven, zijn echter de juiste uitslagen van de wedstrijden der eerste ronde ver werkt. Dergadatie voetbal ook in de le klas B. waar Z.A.C. en Zwaagwesteinde recht streeks in de clinch gaan (met alle mo gelijkheden en risico's van dien), Borne misschien tegen het sterke W.V.C. vvéér fortuinlijk is en W.V.V. profijt kan trek ken van het feit dat het lot van Rpbur et Velocitas slechts op de bezegeling wacht. Revanches van Z.A C. en W.V.V. kunnen beslissend zijn ten koste dan van Zwaagwesteinde en Robuij, en in dat geval heeft Achilles niet eens meer een nieuwe draw tegen Be Quick Z. nodig- Sjefke Janssen, de nieuwe ploegleider van de Locomotief, zal aan z{|n voorne men om a.s. zondag met een ploeg naar de Ronde van Vlaanderen te gaan, geen uitvoering kunnen geven. Zijn benoe ming tot chef d' equipe werd officieel, toen de Locomotief-renners hun con tracten voor dit weekend a! hadden ge tekend, zodat zij reeds andere verplich tingen hadden. De bedoeling was, dat Wim van Est,1 Gerrit Voorting. Harry Schoenmakers, Ab Donker, Wies van Dongen en Arie van Wetten voor de Locomotief in de Ronde van VlaardJngen zouden starten. Maar I enkelen hunner hadden, omdat deze zon dag-affaire op zich liet wachten, Indi vidueel reeds ingeschreven hadden voor de ..Kleine Ronde van Vlaanderen", die zaterdag in Aalst wordt gereden. Daar door mochten zij in „De Grote Ronde van Vlaanderen", zondag in Gent, niet meer uitkomen. In de zaterdag-koers (vandaag d'us) rijdt nu een groot aantal individuele Locomo tief-renners, want ook anderen als Van der Pluijm en De Groot hadden daarvoor al getekend. Deze „kleine" koers is in dividueel. De „grote" klassieker van morgen is een ploegen wedstrijd. Daarin starten nu wel Nederlandse ploegen van Magneet, Eroba en Radium. Het ministerie van financiën deelt me de, dat het bedrag van de schuldbewijzen der 3 pet staatslening 1947, luidende in dollars der Verenigde Staten van Amerika, die op 1 mei 1958 aflosbaar zullen zijn, is vastgesteld op 2.936.322 dollar. De iiitlo- ting dezer schuldbewijzen zal geschieden op 8 april 1958. De voetbalwedstrijd tuisen FC Milan en Borussia Dortmund voor de kwart finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker, die gisteravond te Milaan werd gespeeld, ie door de Italianen met 4—1 gewonnen. Bij de rust hadden zij reeds een 21 voorsprong. FC Milan komt in de halve finale uit tegen de Engelse eerste divisieclub Man chester United. De Robbenzwemster Lenie de Njjs, die op 9 maart J-l- tijdens wedstrijden te Durban (Zuid-Afrika) het nummer 4 x 100 yards wisselslag persoonlijk heeft gewonnen in de prachtige tijd van 5 min. 49,1 seo. heeft naar nu bekend is geworden daarmee het wereldre cord op haar naam gebracht. Weliswaar stond op 9 maart reeds vast dat Lenie de Nijs bijna drie seconden onder de door de FINA vastgestelde li- miettijd (5.52.0) was gebleven, maar na dere gegevens omtrent de lengte van het bad waren nog niet bekend. Thans is vernomen dat onze landgenote de presta tie leverde in een 55 yards bad waardoor de door haar gemaakte tijd dus als we reldrecord kan worden erkend. De Nederlandse ploeg voor de Drie daagse van Antwerpen die op 8, 9 en 10 april a.s. gereden wordt, is thans defi nitief als yolgt samengesteld: Wim van Est, Piet van Est, Daan de Groot, Michel Stolker, Leo van derPluim. Wout Wagt- mans. Peter Post en Frans Ma'hn. Ploegleider is Kees Pellenaars, Met ingang van donderdag a.s. zul len de betaalde spelers van BW 's middags gaan trainen. Het ligt in de bedoeling de „overdag"-training zo spoedig mogeljjk met de dinsdagmiddag uit te breiden. BW heeft deze beslissing genomen, omdat zij ervan overtuigd is, dat de Spe lers door de verschuiving van de trai ning van *de avond naar de middag een regelmatig leven zullen leiden. Daarbij fs men ervan uitgegaan, dat de lichame lijke conditie van de spelers 's middags aanzienlijk beter zal zijn dan in de avonduren, wanneer zij een lange dag taak achter de rug hebben. BW heeft het een en ander kunnen verwezenlijken dank zij de bereidwillig heid van bijna alle werkgevers door de daarvoor in aanmerking komende spelers dinsdags- en donderdagsmiddags vrijaf te geven. Voor de tiende Ronde van Nederland, welke van 17 t.m. 22 juni wordt gehou den, hebben de organisatoren reeds twee kopmannen gecontracteerd. Het zijn de wereldkampioen Rik van Steenbergen en Gerrit Schulte. De Belg rfldt voor het extra sportieve merk Mars en Schulte komt uit voor Radium. De Nederlandse deelnemer aan het toernooi om het Europese kampioenschap driebanden Bert Teegelaar, heeft nog geen succes kunnen boeken. Gisteren ver loor hij van de Belg Vingerhoedt en de Duitser Tiedtke. Teegelaar scoorde tegen deze tegenstanders resp. 43 en 29 caram boles. Vingerhoedt verbeterde in zijn partij tegen de Fransman Hanoun het Europese record dat met 1-612 reeds op zijn naam stond, tot 1-724. In de komende drie tennistournooiep aan de Rivièra (waaronder volgende week het voornaamste te Montè Carlo) zal Ne derland door twee speelsters vertegen woordigd zijn: mej. F. Marinkelle en mej Grosveld Aan de Ronde van Vlaanderen op 30 maart a.s. zal een Radiumploeg deelne men. bestaande uit Gerrit Schulte. Schalk Verhoef, Peter Post, Jaap Bruggenkamp en Jan Hijzelendoorn. De voetbalwedstrijd 'ussen de Leagues vap Engeland en Schotland is in een 41 zege voor de Engeleen geëindigd. Bij de rust hadden zij reeds een 2—1 voorsprong. Moord..J 47). Ze plofte neer op de oude leren sofa, Archie kwam bij haar op de leuning zit ten. Ze keek naar haar overall en veegde vlug het witte poeder af. Ik ben over het balkonhek geklommen, Archie ving me op. Ze was nog steeds opgewonden, maar dit was een gezonde opwinding. O, hemeltje, zei ze. Ik wist niet, wat ik doen moest, toen ik binnenkwam en moeder zei „Forbes Allerdyce". Ze praatte nu tegen kolonel Primrose. Hij zat rustig in zijn stoel bij de haard, wonderbaarlijk kalm. Hij liet haar rustig vertellen, op haar eigen manier, terwijl ik de hele tijd wist, dat hij een vraag had. waarop hij het antwoord wilde weten zo spoedig mogelijk. Ik ja, ziet u, ik dacht, dat ik mijn verstand had verloren. Ze schoof haar ko perkleurige haar naar achteren. Het was een afschuwelijk gevoel. Ik hoorde al leen moeder maar. en ik zag alleen hem. En ik ik wist het niet. Dat eerste ogen blik wist ik het werkelijk niet. Ik dacht, dat ik gek was. Je bent niet gek. kruidje-roer-me- niet. Dat weet ik wel. Maar ik wist het met, totdat ik mevrouw Latham zag. Ik wist, dat zij werkelijk bestond, en ik wist, dat als ik haar kende, ik me ook geen dingen stond te verbeelden. Eigenlijk wist ik het al eerder ik bedoel, toen moeder zei- dat hij het was; ik wist natuurlijk, dat hij het niet was. Dat beangstigde me meer dan al het andere. Ik dacht: Rufie heeft het haar nooit verteld. Toen keek ik haar aan en dacht: ze gelooft het. Dat was het vreselijke. Want toen dacht ik: Misschien bén ik wel gek. Misschien is hij het werkelijk. Misschien is hij terug gekomen. Misschien zie ik hem echt. Kalm aan. kruidje-roer-me-niet. Ar chie streek zacht over haar hoofdje. Ze ontspande wat en schudde haar hoofd. Jullie kunt je niét voorstellen, hoe het was. Totdat ik mevrouw Latham zag; ze bewoog zich, anders had ik misschien ge dacht. dat ook zij niet echt bestond. Archie klopte haar op de schouder. Ver tel het ze nu eens, juffertje onrust. Ze we ten het nog niet. Vertel eens wie hij was, Forbes Allerdyce. Jij kende hem, is het niet? Natuurlijk kende ik hem. Ik heb hem mijn leven lang al gekend. Wij kenden hem allemaal. Maar hij was eigenlijk van Rufie. Ik zag Kolonel Primrose ernstig en ge spannen naar haar kijken en ik zag lang zaam begrip in zijn ogen dagen. Hij ging rechtop zitten, alsof een zware last van zijn schouders was getild. Ik bedoel, dat hij het eigendom van Rufie was, kolonel Primrose. Rufie creëerde hem, Want hij heeft nooit be staan. ziet u. Rufie bedacht hem in zijn fantasie. Daarom was ik bang, dat ik gek geworden was. Want "Öaar stond hij, maar hij kon het niet echt zijn, want hij had nooit bestaan. Begrijpt u? Hij was alleen maar een naam gewoon een naam. die Rufie had bedacht. „Forbes Allerdyce". Ih het begin was hij een verschrikkelijk vervelgnd jongetje, dat altijd braaf en ge hoorzaam was. We hebben zoveel pret met hem gehad! Ze hief haar gezichtje op. haar ogen vulden zich met tranen. Ziet U het nu? We spraken altijd over hem. Wat zou Forbes doen? Als we niet naar de dansles gingen, ,of naar iets an ders, waar we naar toe moesten, zeiden we altijd.. Wat zou Forbes Allerdyce in dit geval doen? En dan zeiden we ook altijd: Dat zou Forbes Allerdyce niet doen. For bes zou geen vuile zakdoeken laten slinge ren. Forbes zou zijn Latijn niet verwaar lozen. Soms schreef Rufie aan moeder, dat Forbes hier of daar logeerde. Dat was dan bedoeld als een soort code voor mij. Ik wist dan precies, wat hij bedoelde. Moeder wilde op een gegeven ogenblik eens, dat hij iemand zocht, die hem bij lessen kon geven. Rufie had er geen zin in en bovendien, had hij het-niet nodig. Dus nam hij Forbes Allerdyce in dienst. Moeder is er nooit achter gekomen. Al leen wij wisten het maar. Daarom schrok ik vandaag zo. Ik, ik had het waan zinnige idee. dat we hem misschien wer kelijk hadden geschapen. Rufie was dood. maar zijn Forbes Allerdyce was er nog. Werkelijk, een ogenblik twijfelde ik. En ik kan het niet aan moeder Vertellen. Ze zou me nooit geloven en ik zou ook niet willen, dat ze me geloofde. Het zotj haar hart breken, als ze-, er zo achter kwam, dat Rufie -haar voor de gek'had-gehouden. En het was aljeen maar een grapje! -Ze zweeg en veegde met haar mouw langs haar ogen. Maar n u is het geen grapje meer. Want ik ben bang, kolonel, ik ben bang voor moeder. Voor haar be staat hij werkelijk. Maar ale u en me vrouw Latham eens bij ons wilden komen, zou ik hem in de val kunnen lokken. Ik zou haar duidelijk kunnen maken, dat de ze Forbes Allerdyce niet onze Forbes Al lerdyce is. Onze Forbes is dood, onze bra ve Forbes, die niet kon zweihmen, omdat hij het van zijn ma niet mocht. Ik kan hem ontmaskeren. als u me helpt. Maar het moet gauw gebeuren, kolonel Primro se, want hij. is bezig moeder te overtui gen, dat Washington slecht is voor mij, en ook voor vader. Laat ze me hier niet weg halen, ik ben bang voor hem. Nee, je bent niet bang, meisje, zei Archie rustig, je bent voor niemand meer bang, weet je nog wel? Ze hief haar hoofdje naar hem op, haar ogen niet begrijpend. Dan begonnen ze te schitteren als sterren. Nee, zei ze. na tuurlijk niet. Ik bon niet bang, behalve wanneer ik alleen ben. Je zult niet alleen zijn, zei kolonel Primrose. Als het. soms zo mocht lijken, denkt er dan aan, dat het een val is, die Allerdyce voor je heeft gezet. Als je niet gelooft, dat je alleen bent, zal er niets met je gebeuren. Daar moet je op vertrou wen. Hij had de val al gezien. Het was zo duidelijk, dat hij stom geweest moest zijn, als hij dót niet zag. Wat hij niet had ge zien was. hoe geslepen die val was op gezet en hoe beslissend hij dicht kon klap pen.... HOOFDSTUK VII Kolonel Primrose pakte zijn hoed. en wandelde -met mij door'de lege straat naar mijn huis. Hij keek om zich heen; toen hij bij de stoep kwam, de parkeerlichten van een auto flikkerden tweemaal. We hebben geen bewaking meer no dig, merkte ik terloops op. Jij niet, maar Ginny wel. Toen ik verrast naar hem opkeek, zei hij: Zijn de brieven, die ze heeft, hier in huis, of zégt ze de waarheid, als ze beweert dat het niet zo is? Welke brieven, in hemelsnaam, zei ik. Meneer Brent zei, dat hij ze vernietigd.. Hij schudde zijn hoofd geïrriteerd. Je bent met opzet koppig. Er moeten brieven zijn. „Forbes Allerdyce" van Rufie bestond op twee manieren: in de fantasie van de drie kinderen en in de brieven die Rufie naar huis schreef. Meneer Brent zegt, dat hij de brieven van de jongens ver nietigde, maar dat is onmogelijk. Het is in ieder geval duidelijk, dat hij ze niet alle maal vernietigd heeft. Deze Allerdyce is in alle opzichten zeer goed ingelicht en op welke manier zou hij over Forbes Aller dyce gehoord kunnen hebben? En nu ver schijnt Field ten tonele. Die is erop uit om het hele stel te chanteren. Het zou trouwens niet de eerste keer zijn, dat hij dergelijke praktijken met brieven beoefen de. Hij heeft die brieven nodig. Sybil en Vair hebben ze nodig en je kunt er wel zeker van zijn, dat Allerdyce ze ook wil hebben. Als Field weet, dat Ginny ze heeft, dan wist Allerdyce dit eerder. En Buck, in deze idiote vaderlijke rol, waar het kind hem toe gedreven heeft, is voor niets anders geschikt, dan voor een ge capitonneerde cel in het gekkenhuis. Ik hoop hem daar te vinden en niet in de ge vangenis van het zevende district- waar ik nu heen ga. als hij tenminste niet bij Field is. J (wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6