Helmond toepassing van Zielzorg gericht op het moderne leven beleefde de eerste milieu-missie Aantal Nederlandse ondernemingen terug aan de eigenaars PUZZEL ,De beweging voor een betere Iedere oplossing met geweld moet worden verworpen Uit alle ONZE DAC-FI 11KSE Onder leken nog veel goede wil en medewerking aanwezig Tito ontmoette Kadar Aanbeveling van Nationale Raad Binnen enkele dagen beslissende slag in Midden-Sumatra verwacht Verklaring van Algerijnse bisschoppen Melkbezorgers blijven trappen lopen Prins Bernhard in Vracht wagen en vier personenauto's botsten Padre Lombardi wijdt zich thans geheel aan: Bakkers tegen ontwerp vestigingsbesluit Lijk van HBS-er in Loosdrechtse Plassen gevonden ZATERDAG 29 MAART 195b Drie fases Indrukwekkende onder neming Wat is katholiek zijn? Beslissende fase Protestantse standpunt Maar verplicht is het niet 150 km van Padang Padang meldt succes Binnen 1^2 dagen 800 Russen Javaanse emigranten Mutatie in Marokko Oudewater Londen Utrecht Vijf gewonden; grote schade ACTIE ZES JAAR GELEDEN DOOR PAUS IN RADIOREDE ONTKETEND Schiphol Greep op de massa Ongelooflijke energie Gedenkwaardige dag Kernvorming Oplossing van gisteren Demonstratie in Amsterdam Slachtoffer van overmoed (Van onze verslaggever) Moderne denkers als Huxley, Fromm, Polak e.a. zijn de mening toege daan, dat het christendom langzaam maar zeker zijn ondergang tegemoet gaat. Als christen weten we krachtens ons geloof, dat dit uitgesloten is. Maar wel zal iedere christen, die een open oog heeft voor de huidige levenssituatie, erkennen, dat het christendom zich in een crisis bevindt, welke tol een ernstige bezinning en een heilige onrust noopt. Deze crisis openbaart zich enerzijds in een verontrustende verzwakking van het geloof hij talloze christenen, anderzijds in een vergaande ontkerstening van het sociale milieu; verschijnselen, die ten nauwste met elkaar samenhangen. Gelukkig doen zich hiertegenover in toenemende mate positieve ver nieuwingskrachten gelden, die hoopvol stemmen. Paus Pius XII heeft zich in verband hiermede onlangs zeer optimistisch uitgelaten over de toe. komst. „God bereidt de wereld voor op een zomer van licht", zo ver klaarde hij tegenover 65.000 leden van de Katholieke Jeugdactie in Italië op een massa-audiëntie. Geheel de wereld staat in het teken van de wederopleving, ook op geestelijk gebied, aldus de paus. Een zeer waardevolle en veelbelovende bijdrage tot 'n vernieuwing van het chris telijk leven is ongetwijfeld de idee van de milieu-missie, welke pater dr. H. Borgert C.s.s.R. in ons land heeft ontwikkeld in aansluiting aan de oude Volksmissie en welke thans voor het eerst van 15 tot en met 30 maart in Helmond in toepassing is gebracht. Deze idee brengt een combi natie van de oude volksmissie welke ge- -icht is op een versterking en vernieuwing van het geloofsleven van de individuele -h risten, met een milieu-missie, die de •Tondslag wil leggen voor een kerstening •an het totale levensmilieu van een be- - aaide stad of streek en een aanpassing an de gehele zielzorg aan de moderne -venssituatie Hierdoor wordt de crisis ar, het christelijk leven in zijn tweevou- nauw samenhangende aspecten tege- 'k aangepa1-*. Het door pater Borgert opgestelde ver- 'cuwingsplan verloopt in drie fases. Eerst wordt alles grondig voorbereid, daarna volgt de preek-missie en tenslotte le na-missie, waar het uiteindelijk op aan komt. In de eerste fase wordt een systema tisch onderzoek ingesteld naar de totale levenssituatie van een bepaalde plaats of streek, waarvan de problêmen ongeveer gelijk liggen. In Helmond is dit geschied door het K.A.S.K.I. Er wordt tevens een groep van priesters-religieuzen gestuurd, die een speciale opleiding ontvingen. Voor Helmond is onder leiding van pater Bor gert een team opgebouwd van priesters, die tot elf verschillende congregaties be horen. Tenslotte wordt er ter plaatse een zielzorg apparaat geschapen,, Centraal Pastoreel Comité" geheten, waarin pries ters en leken tezamen werken ter ver wezenlijking van de nieuwe missie-idee, hierbij geassisteerd door een aantal com missies voor de verschillende levensas pecten. Zo zijn er in Helmond commissies gevormd voor 't godsdienstige leven, voor huwelijk en gezin, beroeps- en bedrijfsker- stening, de jeugd en voor de vrijetijdsbe steding. Op grond van het sociologisch onder zoek wordt een zielzorgplan ingesteld, dat als grondslag kan dienen voor de zielzorg en de milieu-kerstening in de komende ja ren. Dan volgt de prediking, welke twee we ken duurt en waarbij het team van pries ters-religieuzen naar voren treedt. In de eerste week is de prediking gericht op een vernieuwing en versterking van het geloofsleven van de individuele christen in de tweede week wordt alle aandacht Geconcentreerd op de milieu-kerstening via de verschillende beroepsgroepen en scanden, waaruit de samenleving ter plaat je is opgebouwd. Voor Helmond wordt deze fase morgen afgesloten. Er is hier in deze weken door priesters en leken hard gewerkt om ht:t experiment van deze nieuwe missie-idee te doen slagen. Het is ongetwijfeld een indrukwekkende onderneming om een ge hele stad wakker te schudden en tot een weikelijk christelijke geloofs- en liefdes gemeenschap te doen uitgroeien. Dit is de kern van de zaak, waar het om gaat. In verband met de preek-missie in Helmond is een speciale kalender voor deze weken gemaakt, waarop staat ver meld, wat er op de verschillende dagen te doen is. Op de achterkant van mor gen, 30 maart, de laatste dag, wordt de gelovigen van Helmond de inhoud van hun katholiek-zijn op de volgende kernachtige manier voor ogen gehouden: Katholiek zijn betekent: geloven wil len dat heel de wereld wordt verlost, meebidden, meewerken, meelijden, mee- sterven met de Verlosser, opdat heel de wereld zou worden gered. Katholiek zijn betekent: van tijd tot tijd verbijsterd de uitroep van de eerste paus herha len: „Heer, ga weg van mij, want ik ben een zondig mens!" en af te reke nen met de afgrondscheppende, beschul digende uitroep: „Heer, kijk, daar tegen over me staat een zondig mens, ik ga weg van hem!" Er is heel wat losgeslagen in de afge lopen weken. Men is tot de ontdekking gekomen, dat er onder de leken veel goe de wil en bereidheid tot medewerken aan de roeping van Gods Kerk aanwezig is, waarvan tot dusverre helaas te weinig gebruik is gemaakt. Volgende week begint de derde en be slissende fase. Wat de afgelopen weken is gewekt, moet nu daadwerkelijk wor den beleefd en uitgewerkt. „Volgende week", zo hield de juist genoemde kalender de gelovigen gis teren voor, zijn de preken voorbij, maar begint UW missie, uw zending uw roeping, uw taak, uw apostolaat. 1 uw medeverantwoordelijkheid voor het (Van onze correspondent) PARIJS, vrijdag. Het episcopaat in Algerije heeft vandaag opnieuw een verklaring uit gegeven m. b. t. de strijd in Noord- Afrika en daarin o.m. gezegd, dat „zonder aarzeling al die oplossingen verworpen moeten worden, die alleen op macht en geweld berusten". Men zal niet uit de moeilijkheden gera ken als men niet «treeft naar loyale ver houdingen en naar besprekingen met de verantwoordelijke personen in alle maat schappelijke kringen. Dank zij die con tacten slechts kan de noodzakelijke ont wikkeling naar bevestiging van individu ele rechten, eerbiediging van rechtmauge vrijheden en harmonie van verschillende volksgroepen op normale wijze plaats grijpen. ,.De ware bouwers van de toe komst zijn zij, die heldhaftig, trouw aan de beginselen van rechtvaardigheid en liefde en boven het vlak van de ont ketende hartstochten uit, zich onbaat zuchtig wijden aan het algemeen welzijn". In de verklaring van de bisschoppen wordt eraan herinnerd dat zij „reeds in september 1955 in een gezamenlijk schrijven, met een beroep op hun geeste lijke zending en zonder zich te mengen in de politiek, hebben -gewezen op de noodzaak van een verandering in de hou ding der partijen en van een hervorming der staatsinstellingen, waarbij met na druk werd gesteld, dat alle delen der' bevolking recht hebben deel te nemen aan de uitoefening der burgerlijke verant woordelijkheid en der openbare functies''. De bisschoppen gaven hun nieuwe verklaring uit na afloop van een ver gadering in Algiers. Het was aanvanke. lijk de bedoeling, dat in dit herden kingsjaar van père De Faucoult de bij eenkomst in Tamanrasset zou worden gehouden. Men kon voor de reis naar deze plaats, die ver in de woestijn ligt, echter geen vliegtuig ter beschikking krijgen, zodat men van het oorspron kelijke plan moest afzien. Dit had mede tot gevolg, dat de bisschop van de Sa hara, mgr Mercier. de vergadering niet kon bijwonen, zodat behalve mgr Duval, aartsbisschop van Algiers, slechts mgr Lacaste (Oran) en mgr Pinier (Constan- tine) aanwezig waren. Reuter meldt nog uit Parijs, dat de raad van de Franse protestantse fede ratie vrijdag in Parijs een verklaring heeft afgelegd, waarin hij zegt dat on menselijke praktijken in Algerije ge woon zijn geworden. Niemand in Frank rijk is gerechtigd zich in gemakzuchtige en schuldige onwetendheid hier buiten te houden, aldus de raad. Rijk Gods in uzelf, in uw gezin en in onze gemeenschap. Het centraal Pastoreel comité met de verschillende speciale commissies blijft In j functie om het ingezette vernieuwingspro-1 ces te leiden en verder te laten doorwer ken. Het belichaamt een nieuwe vorm van samenwerking tussen geestelijken en leken, die veelbelovend is, doordat aan beide kanten een bereidheid is om naar elkaar te luisteren en ernst te maken met de gezamenlijke verantwoordelijkheid, welke priesters en leken in Gods Kerk hebben. Aan de nieuwe houding van de geeste lijkheid in Helmond tegenover de leken, gaf pastoor Rijken op kernachtige wijze uiting. Wij hebben, zo zei hij ons doelen de op de leken, geen ja-knikkers nodig. Voorwaar een woord, dat menige leek welhaast revolutionair in de oren zal klinken. Een woord waaruit blijkt, dat men volledig ernst wil maken met de emancipatie van de leek, die zich in on ze tijd voltrekt en die ook noodzakelijk is wil de Kerk haar taak in de moderne wereld vervullen. Helmond mag zich gelukkig prijzen, dat het het eerst is uitgekozen voor de toe passing van het experiment van de milieu missie. Wij hopen van harte, dat deze eerste toepassing rijke vruchten mag dra gen. Milieumissie is geen wondermiddel, zo zei ons pater Borgert met nadruk. Maar wü geloven wel, dat het een bijzonder gewaardeerd middel kan zijn om de grote afsfand tussen godsdienst en leven, wel ke zo kenmerkend is voor onze tijd. te overbruggen, om het christendom in nieu we vormen gestalte te geven in het moder ne levensmilieu. Mogen vele andere plaat sen na Helmond bevrucht worden door deze moderne gocd-gefundcerde missie idee! (Van onze Haagse radactie). De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft zijn goedkeu ring gehecht aan de door het bestuur van het Produktschap voor Zuivel on langs vastgestelde verorr" ning, waarbij voor melksljjters de verplichting tot het bezorgen van de melk is beperkt tol af levering bij woongebouwen aan de in gang, op de begane grond. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel acht het van belang en vanzelf sprekend. dat de melkhande' dergelijk dienstbetoon aan de cpnsument blijf: bie den, ongeacht het feit. dat de melkhandel hiertoe niet verplicht is. Daarom ver trouwt het bestuur erop dat. in de hui dige wijze van bezor-en van de melk geen wijziging wordt gebracht, dan na overleg tussen bezorger en consument. resp. tussen melkhandels, en consumen tenorganisaties Toezeggingen uit de kringen van de melkhandelorgani=aties wettigen de verwachting, dat er in de bezoreee'vonotpn weinig wijziging zal worden gebracht. Een driedaagse bespreking over het lot van de Nederlandse ondernemingen in Indonesië door president Soekarno en de Nationale Raad heeft geleid tot de aanbe veling aan het kabinet om een aantal daarvan, meest winkels, aan de eigenaars terug te geven, zo wordt vandaag uit zeer gezaghebbende bron vernomen. Openbare nutsbedrijven en maatschap pijen op het gebied van het openbaar ver voer dienen te worden genationaliseerd, aldus de aanbeveling. Ondernemingen die als belangrijk voor de Nederlandse economie worden be schouwd, moeten onder regeringstoezicht blijven totdat Nederland bereid is Nieuw- Guinea over te dragen aan Indonesië. Volgens berich'en uit Medan staan troepen van de centrale Indonesische re gering op een punt. dat slechts 150 ki lometer van Padang, de „hoofdstad" van de Midder.sumatraanse rebellen ver wijderd ligt, Radio-Medan heeft gisteren weer melding gemaakt van vorderingen der regeringstroepen. Voorts is mee gedeeld dat het restant van het batal jon waarmee majoor Nainggolan veertien dagen geleden Medan trachtte te bezet ten. in Noord-Sumatra is opgerold Gis- terpn gaven zich 54 officieren en man schappen over. Enkele anderen zouden zich nog in de bossen schuil houden. D'e regering-D.joeanda heeft medege deeld, dat de centrale troepen de oost kust van MiddenSumatra hebben bezet. Dii gebied omvat zestig procent van het territoir der regering-Siafroeddin Indo nesische militaire autoriteiten geven ech ter toe, dat het mogelijk is dat de voor naamste gevechten eerst zullen worden geleverd, wanneer de troepen der centrale regering Sumatra's westkust hebben be reikt. Intussen heeft radio-Padang. de zender der rebellen, omgeroepen, dat mobiele co lonnes van de rebellen regeringstroepen in wanorde hebben teruggedreven van de weg die Padang met Palembang ver bindt Die weg is de enige route naar Midden-Sumatra, welke nog open is. nu de regeringstroepen de noordelijke en oostelijke wegen hebben geblokkee:d en de marine de havens der rebêilen heeft afgegrendeld De ac'ies op de weg van Palembang naar Padang worden door overste Aohmed Hoessein persoonlijk ge leid. ..Onze troepen waren voorbereid op deze situatie", aldus de radio- „Zij hebben hun eigen manier om te leven in het oerwoud. De aanvallen der rege ringstroepen worden zwakker en zij. zul- Overste Hoesse' len wel eens tot de ontdekking komen, dat hun bevoorradingswegen een strui kelblok worden" aldus radio-P ^ang. Terwjjl Radio-Padang heeft gemeld, dat de acties op de weg van Palembang naar Padang persoonlijk worden geleid door overste Hoessein, bericht het Franse pers bureau AFP uit Singapore, dat de voor zitter van de revolutionaire raad van Midden-Sumatra gisteravond in Singa pore was en daar een verklaring heeft afgelegd waarin hij zei, dat de grote slag, die over een of twee dagen in Midden- Sumatra zal worden uitgevochten, beslis send zal zjjn voor het verloop van de bur geroorlog en de toekomst van het land. Volgens overste Hoessein zal de slag zich bij Padang en Boekittingi afspelen Hij zei, dat „alle binnendringers zullen worden gedood. Het bloed zal vloeien zo als er nog npoit bloed in Indonesië heeff gevloeid'. De inlichtingendienst van de opstandelingen zou hebben ontdekt, dat de centrale regering de aanval op Boekit tingi zal doen van uit Bankiang. dat on geveer 140 km ten zuiden van deze stad der opstandelingen ligt. Mde voorts mede. dat zich in Indonesië 800 Russen bevinden, van wie er driehonderd te Soerabaja de activiteit van de communisten leiden. De militaire strategie van de centrale rege ring zou gebaseerd zijn op de militaire sovjet-raden. Ook zei hij. dat de tegenregering bereid is, Padang en Boekittingi te ontruimen om de verwoesting van deze plaatsen en on nodig bloedvergieten te voorkomen In het oerwoud had de tegenregering echter al nieuwe centra gekozen voor het burger lijk bestuur en de militaire leiding De revolutionaire strijdkrachten waren be reid tot' een langdurige guerilla Hoewel zij weinig moderne wapens bezaten,' wa ren zij toch goed uitgerust. Tot slot gaf luitenant-kolonel Hoessein als zijn mening te kennen dat de centrale regering binnenkort met het oog op de economische gevolgen van de strijd ge dwongen zal wordep tot onderhandelingen met leiders op Sumatra. Radio-Padang heeft melding gemaakt van een botsing tussen eenheden van de rebellen cc 300 Javaanse boe- ren-imm;granten. De botsing vond gis teravond plaats even ten noorden van Padang. Volgens de radio waren de ko lonisten uitgerust met wapens, die door de Indonesische luchtmacht waren „ge dropt" en door de marine aan de kust waren afg zei. President Tito van Joego-Slavië en Janos Kadar. secretaris-generaal van de Artikel van Sartre Hongaarse communistische partij, heb ben donderdag en gisteren te Ka- De Franse autoriteiten hebben gisteren ragorgevo (Joego-Slavië) besprekingen de invoer van het Zwitserse weekb'ad gevoerd. Dit geldt he: Joegoslavische „Die Weltwoche" verboden, omdat in de persbureau Tanjoeg. editie van deze week een artikel van Jean-Paul Sartre, getiteld „Martelingen overwonnen", is opgenomen. Het Franse weekblad „1' Expres" is enige tijd geleden in Parijs in beslag genomen toen het pro beerde dit artikel- dat over Algerije gaat, te publiceren. Generaal René Cogny, de opperbevel hebber van de Franse troepen in Marok ko, zal dat land verlaten. Hij krijgt een andere belangrijke functie. Er is nog geen opvolger benoemd. De Franse minister van defensie, Chaban-Delmas. maakte gisteren bekend, dat als gevolg van de vermindering der Franse troepensterkte in Marokko de Franse luchtmacht daar op de eerste plaats komt en een officier met lagere rang van de landstrijdkrachten of van de luchtmacht voor het opperbevel in aan merking komt. Chaban-Delmas legde er de nadruk op, dat er geen sprake van was dat generaal Cogny is „afgedankt". Men heeft hier gisteren met grote blijd schap een vaste stamgast begroet. Er is namelijk weer een ooievaar gearriveerd op de plaats, die al eeuwen lang zijn voor vaderen tot zomerverblijf heeft gediend: het nest op het dak van het raadhuis. Want de bewoners van Oudewater heb ben kennelijk al vele honderden jaren lang hun stad niet zonder ooievaarsnest op het raadhuis gekend. In 1650 schilderde Dirk Stoop een boeiend schilderij, waarop te zien is hoe de stad in 1575 door de Span jaarden werd platgebrand. En voor de toenmalige schilder bleek ook het raad huis niet af te beelden te zijn zonder ooie vaarsnest. Twee mannen deponeerden een uitvoe rige kist in een café, met het verzoek of deze zolang in de kelder mocht staan. De volgende dag zouden ze het vrachtje weer afhalen. De kastelein, een vriendelijk man, stemde erin toe. Het bleek de volgende dag, dat hij het Trojaanse paard had bin nengehaald. Want in de kist had zich een dief verstopt, die in de loop van de nacht zijn kornuiten binnenliet, waarna ze het café leegsloopten. De man, die zich als wijlen Hugo de Groot in 'n kist had laten vervoeren, was een schoorsteenveger; in ieder geval iemand die gewend is in een wat enge omgeving te moeten werken. Stillwater (V.S.) Stille waters hebben diene gronden, maar toch zouden we kunnen zeggen, dat van Stillwater de victorie komt Tenminste, als het wéér is, wat een professor hier beweert. Hij heeft namelijk eindelijk hét doeltreffende haargroeimiddel uitgevon den. Voorlopig is hij nog bezig met een uitgebreide proef op de kale hoofden van 45 bejaarde gevangenen in de plaatselijke gevangenis. Washington Misschien was het u al bekend, maar Washington, de hoofdstad van de Verenig de Staten, is al bijna voor de helft „inge nomen" door negers. 43 pet van de be volking bestaat namelijk uit zwartgekleur- de Amerikanen. En de warenhuizen heb ben het er nu mee te stellen, want die winkels, die geen negers als verkopers in dienst hebben, werden door de hele neger- bevolking geboycot. De actie gold voor lopig slechts voor één dag. Boedapest Kinderen over de hele wereld zijn het zelfde. Wanneer ze ergens een uit de oor logstijd lof voor Hongarije andere woeli ge tijden) verdwaald geraakte granaat vin den beginnen ze er meestal onmiddellijk met veel enthousiasme aan te peuteren. Het ein i« ook overal hetzelfde als het begin: een ontzaglijke knal en daarna veel ellende. Hier werden drie kleine jongens het slachtoffer van hun onverzadigbare nieuwsgierigheid naar oorlogstuig, die ze met de dood moesten bekopen. Meer bomen voor Nederland en dan liefst bomen, door schoolkinderen geplant Dat leert ze liefde voor de natuur te hebben, want nooit zullen ze vergeten, dat het hun boom is, die steeds meer omhoog schiet en ze zullen die zeker met alle zorg omringen. Het landelijke comité voor de organisatie van boomfeestdagen in Neder land gaat thans boomfeestdagen houden in Apeldoorn, Arnhem, Ede, Hilversum en Wassenaar en ruim duizend kinderen zul len op 2 april a.s. hun boom stevig in de grond planten. Aan Joegoslavische zijde waren o.a. aanwezig de vice-presidenten Kardelj en Rankovic en aan Hongaarse zijde Gyula Kallai, lid van het voorlopige secreta riaat van de communistische partij, en Jano Fock, secretaris van het partijbe stuur. Prins Bernhard is gisteravond om tien over half acht (Ned. tijd) in Istanboel aangekomen, waar hij werd verwelkomd door een aantal Turkse autoriteiten en door de ambassadeur van Nederland. Van daag zal de Prins, behalve naar Ankara, waar hij de Turkse minister van Buiten landse Zaken zal ontmoeten, ook naar Es- kisehir reizen, waar een militaire vlieg basis is gevestigd. Bovendien '-al de Prins dezer dagen het Nederlands Archeologisch instituut ope nen. Omstreeks 8 uur gistera'ond hcefi zich op de Rijksweg Tilburg—Den Bosch, on der de gemeente BerkelEnschot een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij vijf personen min of meer ern stige verwondingen -hbe opgelopen Vier personenauto's en een vrachtauto liepen grote materiële schade op. Even nadat een personenauto uit de Darkeerhoek van een café de Rijksweg was opgereden, werd hij door een met grote snelheid uit de richting Den Bosch komende personenwagen gegrepen. F.en tweede auto uit dezelfde stad vloog even later op dit tweetal. De bestuurder van een personenwagen uit de richting Til burg zag bet ongeval vlak voor zich ge- j Horizontaal.' 1 klein baardje, 4 graaf- I titel, 3 maatschappelijke stand, 4 uur, werktuig, 8 maar (Duits), 11 gewichts- tijdstip. 5 vertegenwoordiger. 6 boom, 7 maat voor edelstenen, 13 gehoorzaam, en dergelijke (afk.), 8 als eerder (afk.), 15 Engels voorzetsel 16 demonteren, 18:9 opdradht geven, 10 ijzeroxyde, 11 weidedieren, 20 jongensnaam, 22 kloos- j sprookjesfiguur. 12 reeds, 14 speelwerk, terzuster 23 vruoht (meerv.), 25 vogel, tuig, 17 rivier in Italië 19 maat 21 27 insekt 29 reeds, 30 voorzetsel, 32 hennepbraak, 23 vogel, 24 Midden- beuren en stopte rechts van de weg om hulp te gaan verlenen. Nog voor hij was uitgestapt, werd zijn wagen va achteren gegrepen door een beladen vrachtauto Toen was de weg door vijf wagens ver sperd. ijzerhoudende aarde, 34 hondenverblijf plaats, 36 vorm van teren, 38 wortel, 40 kind (Maleis), 42 en dergelijke, 43 eik (Eng.), 45 niet snugger, 47 het Ro- meinse rijk, 48 kier, 50 tijdperk, 53 mo dern communicatiemiddel, 55 kolffles, 56 meisjesnaam. 58 eikenschors, 60 op d'it ogenblik, 61 boom, 63 wond, 65 insekt, 68 vod. 70 stap, 72 soort pape gaai, 73 woestijn in Afrika, 75 het Ro meinse rijk (Lat. afk.), 76 eenzaam, 79 De gevolgen waren zeer ernstig De ge- dooier. 81 harige huid, 82 kwajongen, wonden werden onmiddellijk naar het 83 lidwoord. ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Verticaal: 1 Indisch vleesgerech - wereld" Het was wel vervelend voor de buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur van Luxemburg in Den Haag. Gistermiddag om twee uur arriveerde hij op de Am sterdamse luchthaven, klaar om prinses Josephine Charlotte van Luxemburg, die met een K.L.M.-toestel op die tijd uit Stockholm op weg naar Luxemburg vóór een tussenlanding op Schiphol zou arrive ren, te begroeten. Maar toen de machine aan de grond was en iedereen gereed stond om de Luxemburgs-Belgische prin ses te verwelkomen, bleek ze maar niet te voorschijn te komen. Dat kon ook niet. omdat ze helemaal niet met dit vliegtuig was gearriveerd. En de ambassadeur, de heer J. P. Kremer, kon onverrichter zake weer naar Den Haag terugkeren. En heeft men inmiddels wel uitgezocht, waar om een telexboodschap uit Stockholm, waarin de annulering van de reis van prinses Josephine Charlotte stond ver meld, hem niet tijdig heeft bereikt. (Van onze correspondnt) Rome, maart Dezer dagen is de bekende Italiaanse Jezuïet, pater Riccardo Lombardi, vijf tig jaar geworden. Sedert enkele jaren is hij in zekere zin op de achtergrond ge raakt, ofschoon zjjn activiteit in omge keerd-evenredige zin is toegenomen. Padre Lombardi stamt uit een van die typische, door-en-door katholieke Ita liaanse geslachten. Slechts enkele we ken geleden overleed zijn vader, 94 jaar oud en de kranten stonden vol over het leven van deze beroemde geleerde, oud-hoogleraar (elektro-techniek), oud senator, lid van een tiental nationale en internationale academies, w.o. de Pau selijke Academie van Wetenschappen en zeven maal ere-doctor. Deze vermaarde oude heer was vader van een aantal vooraanstaande persoonlijkheden, on der wie dus padre Lombardi, de der de zoon. Padre- Lombardi kwam eigenlijk door de na-oorlogse ontwrichting plotseling voor het voetlicht. De haat en vertwij feling, de ontstellende zedeloosheid, de langdurige vreemde bezetting zoals een Malaparte en een Moravia die zo stuitend hebben beschreven werden voor Lombardi een geheel eigen terrein. En het is bijna legendarisch, zoals hij in zjjn eentje dit terrein betrad en wat hij er klaar speelde. Een onbeduidende man om te zien, een uilebril op een rond hoofd; zachte, half gesloten ogen, een ietwat weifelende stem, die opvallend hoog is voor een man. Voorts spreekt hij zijn Italiaans uit op een manier, die zeer velen geaffec teerd aandoet, nl. met de zg. „zachte R", in plaats van de voor in de mond rollen de mitrailleur, die de overgrote massa hier pleegt af te schieten. Kortom, waar zijn ongehoorde greep op de massa nu eigenlijk vanuit ging, is en was voor iedere waarnemer eigenlijk een raadsel. Maar het feit is er: hij begon met een soort vage actie, die aldra een naam kreeg. De „Kruistocht van de goedheid". Misschien ware liefde een beter woord, maar hij gebruikte het met opzet niet en sprak slechts over de „Bonta". Een kruistocht, die letterlijk miljoe nen verbaasd, ontsteld, ontroerd en ■meegesleept heeft. Het begon, toen die onbeduidende priester ergens op een preekstoel klom en met zijn hoge stem over de naasteliefde, de barmhartig heid en de goedheid sprak. Maar al spoedig raakte zo'n kerk voller en vol ler en verspreidde zich zijn faam. Op den duur stonden er buiten evenveel mensen als binnen en werd er met luidsprekers gewerkt. Maar binnen de kortste keren ging ook dat niet meer en werden er twee, vier, acht kerken met elkaar verbonden, waar dan ontelbare, dicht-opeengepakte men sen ademloos en roerloos naar een luid spreker stonden te luisteren.. Het werd een rage zonder precedent. Hij begon nu pogingen te doen om iets te organiseren. Hij had zelf geen idee wat en hoe en met welk doel. Hij zocht medewerkers, maar de meest bekende redenaars en predikanten schenen in het niet te verzinken naast hem; bovendien knapten ze af, werden ziek, overspannen of gaven het domweg op. Hijzelf hield stand. Het was ongelooflik wat hjj presteer de: reizen en trekken van stad naar dorp, waar de halve bevolking uitliep om hem te begroeten en te horen. Soms v|i f tot zes preken per dag op evenzovele verschillende plaatsen. En hjj bleef de zelfde, nogal onbeduidend-uitziende priester met de zachte ogen, de hoge stem en een tikje zoetelijke manieren. Hij preekte geen boete als een Savo narola; hij kondigde niet het eind van de wereld aan. Hij fulmineerde niet te gen de communisten. Hii sprak alleen maar over de Goedheid. Laten we goed zijn voor elkander. Laten we op de eer ste plaats van God houden en verder van elkaar, dan komt alles in orde. Het kón niet simpeler. Het kon ook niet efficiënter. De meest ongeletterde volks vrouw luisterde even geboeid naar hem als de verwende industrieel, de scepti sche intellectuel, de nuchtere zaken man. Hij verweet nooit „iets" en schel den, aanklagen of veroordelen kan hij niet eens. Alleen maar de Goedheid; la ten we goed zijn voor elkander. Meer niet. In Milaan sprak hij in 1950 eens in de Dom en hoewel er maar liefst tien ker ken waren aangesloten, stonden er rond het enorme heiligdom zulke mensen-me nigten, dat het gehele verkeer ander half uur lang stil lag.. Van een „organisatie" in enigerlei zin kwam het intussen niet. Hij moest im mers tóch alles zelf doen. Bovendien wist hij geen antwoord op de (event.) vraag wat er eigenlijk te organiseren viel. Hij trok maar rond en preekte. En het volk noemde hem „il microfono di Dio" Gods microfoon. Intussen was hij wereldberoemd ge worden. Men nodigde hem naar Span je, Frankrijk, Nederland. Zelfs in En geland kwamen drommen mensen meer om hem te zien dan om hem te horen, want hij sprak alleen Itali aans. (Tegenwoordig kan hij zich heel goed in het Spaans uitdrukken, maar zijn Frans en Duits zijn zac'sBgezegd zwak..) In Zuid-Amerika, vooral in Brazilië en Argentinië had hij een op vallend „succes" en vol verbazing keerde hij terug. In zijn hoofd begonnen plannen te groeien; hij zag enkele lijnen maar het bleef vaag en onduidelijk. Toen kwam die gedenkwaardige dag in februari 1952, toen onverwacht een radio rede van de H. Vader werd aangekon digd „bestemd voor het bisdom Rome". Sedert het Pausschap eindelijk kon uit groeien tot het wereld-gezag, dat het toe komt (en dat begon in feite met Leo XIII), komt het niet zo dikwijls voor, dat een Paus spreekt als bisschop van Rome tot zijn eigen diocees. Dat gebeur de nu. En wel rechtstreeks en zonne klaar: waar Rome zulk 'n bevoorrechte plaats bekleedt als centrum en hoofdstad van de Kerk, rust op Rome ook de taak de wereld voor te gaan in vernieuwing, 'nkeer, naasteliefde., om het uitgangs punt te worden voor een betere wereld. We hebben alle reden om op dit punt een nauwe samenwerking te veronder stellen tussen de Paus en Padre Lom bardi. Maar in ieder geval wist déze opeens wat hem te doen stond: een ac tie voor een betere wereld. Dat is sindsdien zijn parool en zijn levens doel. Hfl deed afstand van de massa. Hij vormt nu „kernen". H(j organiseerde een centrum, waar hij en zijn medewerkers korte cursussen geven. Voor bisschop pen evengoed als voor fabrieksarbeiders; voor religieuzen en pastoor, voor leraren en werkgevers; voor nonnen en ver pleegsters evengoed als voor adellijke dames en sociale werksters. Telkens een groep van 100 tot 150 mensen van een zelfde categorie; telkens een cursus van drie dagen tot een week. Kort voordien had de generaal van de Jezuïeten het roemrijke en historische college van Mondragone in Fracati (al leen voor adellijke jongens) opgeheven. Hier vestigde Lombardi zijn centrum. Maar al spoedig bleek dit oude gebouw •niet te voldoen en met giPen uit de hele wereld (w.o. een vorstelijk bedrag van de Paus persoonlijk) bouwde Lam- bard.i tot 'n utra-modern, reusachtig complex aan de oever van het meer van Albano, recht tegenover de zomerresi dentie te Castel Gandolfo. Eind oktober 1956 zagen de arbei ders, die aan het bouwwerk de laatste .hand legden, op een laat middaguur plotseling twee motorrijders het terrein opkomen, gevolgd door een grote zwar te Cadillac, waar tot hevige opwinding van iedereen de H. Vader uitstapte, fiii liet zich alles tot in onderdelen to nen. verleende zijn zegen aan de aan wezigen en een medaille aan de ar beiders. Padre Lombardi is nu spierwit gewor den en zijn ogen staan nog vermoeider dan vroeger, toen hij 's morgens, 's mid dags en 's avonds preekte voor onafzien- barende mensen-zeeën. Hij werkt nu in stilte, maar nog steeds dag en nacht. En uit alle landen komen groepen naar het centrum; al tienduizenden zijn er ge weest. Bisschoppen, priesters, religieu zen en leken. In Spanje is een tweede centrum gesticht; binnenkort komt er een derde in Zuid-Amerika. Zo groeit in stilte de beweging van de Paus, die zes jaar geleden ontketend werd in die radiorede tot het bisdom Rome. De Beweging voor een Betere We reld. waarvan de H. Vader de promotor en Padre Lombardi de drijfkracht is. Amerikaanse staat. 26 rekening. 28 in orde. 31 niemand uitgezonderd, 33 ant woord betaald (Fr. afk.), 35 onzin, 37 klein eiland in Noordzee. 39 aanzien, 41 reptiel. 44 jongensnaam, 46 plaats in N._ Afrika.' 49 'eens, 51 gravure, 52 winter- voertuig, 54 hert (Eng.), 57 Joodse staat, 59 scherp (Eng.), 62 plat stuk hout, 64 verdieping, 66 goud (Fr.), 67 Engels bier, 69 uitroep van verwonde ring, 7l eer betuigen. 73 meer (Duits). 74 het Romeinse rijk (Lat. afk.). 77 briefaanhef, 78 bijwoord, 80 rivier in Friesland. Horizontaal: 1 p.s., 3 kreet. 7 l.s„ 9 stere 10 motie, 11 oever, 13 oud, 15 dal 16 aga 18 vrees. 20 troep. 22 er. 23 ir 24 atlas. 27 notre. 29 los, 30 Ali, 32 aal. 33 alles. 35 draad, 36 teder, 38 en, 39 koest, 40 tij. Verticaal: 1 p.s., 2 stuur, 3 K.R.O.. 4 reeds, 5 emelt. 6 tor, 7 Linge, 8 se. 12 v.a„ 13 ovaal, 14 deels, 16 aorta. 17 appel 19 era 21 rio. 25 toorn. 26 =aldo, 27 niet". 28 raket, 31 1.1., 33 aak 34 set, 35 de, 37 rij. Op initiatief van de Katholieke Bakkers patroonsbond zal er in mei in Amsterdam een grote demonstratieve voorliebtinesbu eenkomst plaats vinden in verband -net het door de staatssecretaris dr. Veld kamp opgestelde ontwerp-vestigingsbe- siuit. Zoals wij reeds enige tijd geleden schre ven. heerst er in bakkerskringen grote on gerustheid over de gevolgen van een der gelijk vestigingsbesluit. waarbij de brood verkoop bij kruideniers, algemene levens- middelenbedrijven en eigenlijk ieder een. die een eenvoudig examen aflegt, mogelijk wordt. Dit zou vooral voor de kleinere bakkerijen wel eens de genade slag kunnen betekenen. Over ditzelfde onderwerp zal op 23 april in Haarlem een forum worden gehouden als onderdeel van het Bondscongres. dat op die dag plaats vindt. In dit forum zul len o m. zitting hebben dr. G. Verhagen, voorzitter van de Nederlandse Bakkerij- stichting. de heer W Perquin. directeur van het K V P -partijbureau en de voor zitter van de Kath Bakkersgezellenbond. (Van onze correspondent) Vrijdagmiddag heeft een dertienjarige jongen, die op de Loosdrechtse Plassen met een kano aan het varen was, het stoffelijk overschot gevonden van de ze ventienjarige h.b.s.'er Olaf Aalfs uit Hil- vèrsum. Deze h.b.s.'er had met een zes tienjarige vriend en enkele andere h.b.s.- ers een weddenschap afgesloten dat ze in dit jaargetijde (het was op zondagmor gen 16 februari) drie kilometer op de Loosdrechtse Plassen konden zwemmen. Olaf Aalfs werd toen door de koude be vangen en verdronk. Een week lang heeft men naar het slachtoffer gezocht, zelfs door middel van kikvorsmannen van de Marine, maar alles was toen te vergeefs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7