Dagblad voor Schiedam en omstreken Dulles: „Ook V.S. overwogen een eenzijdige stopzetting" Koningin naar Turkije? BAMBOE-PUNTEN tegen de Verkeer eist per jaar 1500 doden parachutisten APRILGRAP WAAR SABELS AAN TE PAS KWAMEN Bevan wil Sovjet-voorbeeld volgen Nieuwe acties op Noord-Celebes Cubaanse rebellen maken cocktails Pinguïn-raadsel opgelost? WOENSDAG 2 APRIL ^1500 DODE* PER JAAR BIJ HET VERKEER Sovjet-ambassadeur in Cambodja terug geroepen Wetgeving te zeer op verkeer langs wegen ingesteld In Haagse binnenstad Scalamaagd weer middelpunt Uitwisseling van atoom geheimen Mcmillan onder Labourvuur Tass repliceert Bankoks blad meldt: Enkele moeilijklteden uit de weg geruimd „Geen steun Niet te lang Beslissende slag Bamboe-punten Twee-fasengesprek Straat en verkee Vondst waarschijnlijk bestemd voor Hagenbeek HET WEER VOOR MORGEN AANHOUDEND KOUD nieuwe ieclamscne courant Staken van kernproeven De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John l'ostei Dulles, heeft gisteren op zijn persconferentie in Washington veiklaaid, dat dc Sovjets me; hun besiuit om de kernproeven eenzijdig te staken een fraai propagandasucces hebben behaald. Hij deelde mede, dat dit besluit voer wacht was en dat de Amerikaanse regeringsleiders reeds de vorige week met. president Eisenhower hadden nagegaan, of de V.S. de Sovjets niet vóór konden zijn met een dergelijke verklaring. Men was echter, na een zorgvuldige bestudering van alle pro's en contra's, tot de slotsom gekomen, dat de V.S. niet van hun verantwoordelijkheid afstand konden doen, alleen maar om te pogen een kortstondig propagandasucces te behalen. Dulles onderwierp de Sovjet-verklaring vervolgens aan een kritisch onderzoek. De Sovjets hebben zojuist een zeer uit gebreide serie kernproeven genomen, zo zei hij. De V. S. daarentegen hebben enige maanden geleden reeds de serie proe ven. die deze maand beginnen, aangekon digd De Sovjets konden in deze omstan digheden gemakkelijk omdat zij t.och ge ruime tijd nodig hebben om een nieuwe serie proeven voor te bereiden, hun ver klaring afleggen uiteraard onder het voorbehoud, dat zij de proeven kunnen hervatten als de V. S. hun proeven voort zetten. De V S. zijn altijd bereid geweest de kernproeven te staken, aldus Dulles, doch de vraag is of dit moet gebeuren als on derdeel van ©en program, dat tot elimi nering van de kernwapens uit de wapen- Voor zijn vertrek naar Rome heeft Prins Bernhard gisteren te Istanboel ver klaard, dat hij hoopte, dat Koningin Ju liana spoedig een bezoek zou brengen aan Turkije, maar hij vertelde erbij, dat een datum voor dit bezoek nog niet was vastgesteld. Aldus meldt he t Franse persbureau AFP. De Prins heeft verder verklaard dat hij met Turkse kabinetsleden onder meer heeft «esproken over de handelsbetrek kingen tussen Turkije en Nederland. Hij sprak zijn dank uit voor de ontvangst, die hem in Turkije ten deel was geval- len Bil ziin vertrek waren aanwezig de Turkse minister van defensie, de gou verneur vanistanboel en de Nederlandse amh,.g»>,r OP het vliegveld stonden Mnderen van dèNederlandse kolonie ln Istanboel Tpgelteld, die maaiden met rood-wit-blauwe v.agj Rome aan_ Gisteravond is de vu gekomen. Vanmorgen zou hij naar Ne derland terugkeren. arsenalen der grote mogendheden zou leiden Amerika en de Sovjet-Unie bezitten op het ogenblik genoeg kernwapens om elkaar en mogelijk nog een groot deel van de rest van de mensheid te vernie tigen, zo zei hij. De Sovjet-Unie is ken nelijk bereid om het hierbij te laten, maar de V. S. willen deze dreiging op heffen. volgens de V. S. moeten de kern wapens verdwijnen of men moet ze zo ontwikkelen, dat ze alleen defensief en zonder gevaar voor de mensheid kunnen worden gebruikt. Minister Dulles verklaarde voorts, dat de" reeds aangekondigde serie Ameri kaanse kernproeven ten doel heeft om te trachten kleinere en „schonere" H- 'oommen te ontwikkelen die voor ver dedigingsdoeleinden gebruikt zouden kunnen worden zonder dat daarbij mas sale slachtingen zouden ontstaan. Verscheidene journalisten stelden aan Dudes vragen n.a.v. de oppositie in het Amerikaanse Congres tegen voorstellen van de regering om atoomgeheimen te delen met geallieerde regeringen. Dulles zei dat het absolute dwaasheid was dat de 'v S hun wetenschappelijke gegevens op atoomgebied niet met Engeland uit wisselen. Het gevolg daarvan is kostbaar dubbel werk op grote schaal, zo zeide hij. De Britse premier MacMillan heeft gis teren in het Lagerhuis verklaard, dat zijn regering over het besluit van de Sovjets om de proeven met kernwapens stop te zci'cn geen enkele formele verklaring zat afleggen, voordat zij met haar bond genoten hierover heeft gesproken. Ook hij merkte op. dat de Sovjets deze stap hebben gedaan, nadat zij eerst een reeks kernwapenproeven in verhoogd tempo hadden genomen, en vóór de Ame rikanen een serie proeven zullen doen. terwijl Groot-Brittannië juist met een serie bezig is. De leider van de Labour-oppositie, Hugh Gaitskell, drong aan op een posi tieve reactie op de Sovjet-verklaring. Groot-Brittannië moet zich bereid ver klaren de kernwapenproeven te staken en onmiddellijk besprekingen met de Russen voorstellen over een doelmatige inspectie, aldus Gaitskell. Hij zei, dat als de V S. en Groot-Brittannië zeggen, dat zij hun proeven thans niet kunnen staken, men de kan« loopt dat er altijd landen zuilen blijven, die zeggen, dat zij hun kernwapenproeven niet kpnnen staken, onder het voorwendsel, dat zij nog en kele proeven moeten doen. Aneurin Bevan. de woordvoerder van Labour voor buitenlandse zaken, vroeg MacMillan ,met een beetje meer morele moed te handelen" en het Sovjetrussische verzoek om de proeven te staken te aan vaarden. MacMillan antwoordde, dat hierover eerst gedegen onderhandelingen gevoerd zouden moeten worden. „En wat de morele moed betreft, hier over moet het Lagerhuis maar oordelen", aldus de Britse premier. In een verklaring van het Sovjet-pers bureau Tass wordt de Amerikaanse reac tie op het besluit van de Opperste Sovjet om de proeven met kerf wapens stop te zetten, betreurd. ïn de door Tass uitgezonden verkla ring wordt ontkend, dat het niet moge lijk zou zijn Het stopzetten van de kern wapenproeven doeltreffend te controle ren. „Elke proef met een atoom- of wa terstofbom kan gemakkelijk ontdekt wor den, waar ter wereld ze ook gehouden mocht worden. Dit is kortgeleden door president Eisenhower toegegeven", aldus de verklaring. De Sovjet ambassadeur in Cambodja, Anikin, is naar Moskou teruggeroepen, nadat vorige week de tweede secretaris van de ambassade, Loekasjewitz, was verdwenen, zo meldt bet Bangkokse blad Siam Rath. Loekasjewitz verdween op de terugreis naar Moskou. Later werd bericht, dat hij in Bangkok was. Volgens het Bangkokse blad is Loekasjewitz overgelopen met hoogst geheime documenten aangaande de Sovjet stratagie tegen de Zuidoostazia- 1 tisehe Verdragsorganisatie. Vandaag is de Haagse miniatuurstad Mudurodamweer geopend. Maar zoals dit vrijwel bij elke opening gebeurt gister dn moest er nog druk gewerkt worden, om de restan ten van de winterslaap te venvijde- ren. Zo kreeg ook de „Oranje" nog even een likje verf. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, heeft gisteren op ziin wekelijkse persconferentie verklaard, dat de opstand op Sumatra een binnenlandse aangelegenheid van Indonesië is. Hij zeide dit m antwoord op een vraag om een uiteenzetting van de houding der V.S. ten aanzien van de tegenregering op Sumatra te willen geven, met name wat betreft de blokkade van Midden-Sumatra door de centrale Indonesische regering. Dulles zeide dat de V.S. trachten in deze kwestie een volkomen correcte houding in acht te nemen en dat hij niets wenste te zeggen wat aan dit standpunt afbreuk zou kunnen doen. Salariscrp^rbil bij KT NI ^eltems naasTde' Bijenkorfin de Grote dlcll 1^(rfekl-lJ--L J j Markstraat te Den Haas prijkt, is giste1 irenmiddae - (Van onze Haagse redactie) Scalamaagd, wier veelomstreden In Utrecht hebben de zes voorzitters dei werkgevers- en werknemersvakcen- 'ralen hun eerste bespreking gehouden met de KLM-directie en de vereniging van KLM-vliegers over het salarisge- schil. Enkele moeilijkheden konden nH de weg worden geruimd. De besprekingen worden terstond na Pasen voortgezet. enmiddag aanleiding geweest tot nieuwe relletjes. Nadat enige tijd geleden studen ten van de Academie van Beeldende Kun sten reeds bij wijze van protest tegen de kwaliteit van dit beeld het hadden ge verfd, poogden ze op de middag van de eerste april het aan te kleden. Grote drommen studenten begaven zich gisteren naar de reeds drukke winkel straat- Toen een van hen een redevoe ring afstak bij het beeld, duwde de poli tie deze jongeman in een jeep. Zij wilde nl. een einde maken aan de grote ver keersopstopping die het gevolg was van dit optreden. Tot nu was alles nog vrij rustig ge weest. Toen de studenten echter zagen dat een van hun collega's in de jeep werd getrokken, poogden zij deze wagen om te kantelen. Dientengevolge kwam de gummiknuppel eraan te pas en moesten er een aantal herriemakers naar het bu reau Buitenhof worden gebracht. Ook hier zetten de relletjes zich voort. Toen het de politie te erg werd, trok zij er met de blanke sabel op los. Vijftien jongelui werden ingerekend; een van hen werd, naar de politie ons meedeelde, licht gewond. Bij de charge zijn ook enkele voetgangers in het gedrang gekomen, zo dat men hier en daar over het optreden van de politie wel wat negatief commen taar had. ik - v- Twee heelden van dc erotr stakina van vervoerpersoneel, Wclkr Frankrijk dinsdag heeft getroffen Dc foto links laat ->ea hoeven jongeman in Parijs, hij gebrek aan 5* op rolschaatsen naar zijn werk gleed De rechter- lot O loont hoe een paar Franse militairen in PaW ^^jaarde man in ren militaire yrachUvagm burgersbij gebrek aan vervoer p tram en trein, een plaatsje hadden ge,.- hielpen, oclit. waarin veel "Wel deelde hij, in antworod op een an dere vraag mede, dat volgens door hem ontvangen inlichtingen, Indonesië hulp krijgt van de Sovjet-Unie, Het betrof een Sovjet-lening van 100 miljoen dollar waarvoor enige maanden geleden een overeenkomst werd gesloten De lening wordt verstrekt in de vorm van levering van goederen, waarvan de eerste, een aantal schepen, onlangs te Djakarta is aangekomen. 5) De Indonesische minister van buiten landse zaken. Soebandrio, heeft volgens Radio-Djakarta gisteren verklaard, dat de Indonesische regering op geen enkele wijze steun ontvangt van de Sovjet-Unie en „dat de door de wettige autoriteiten genomen maatregelen geenszins een be strijding van anti-comunistisohe groepe ringen *>en doel hebben, doch het be houd van de veiligheid van de staat en de natie". De premier van Indonesië Djoeanda, heeft in een vraaggesprek met een ver tegenwoordiger van het officiële Poolse persbuerau PAP verklaard, dat „inmen ging van een blok in de opstand van Pa- dang interventie van het andere blok tot gevolg zou hebben". „Ons standpunt is", aldus Djoeanda, „dat de rebellie in Sumatra een zuiver binnenlandse aangelegenheid voor Indo nesië is, die wij zelf kunnen oplossen. „Wij moeten een einde aan de opstand maken. Dat is onze voornaamste taak. De militaire- en politiecampagne die daartoe is ondernomen, dient niet te lang te duren". Neutrale waarnemers in Djakarta me nen dat. de beslissende slag in Midden- Sumatra thans voor de deur staat. Zij verwezen naar het legercommuniqué van gisleren, waaruit blijkt dat de regerings troepen zijn doorgedrongen in de residen tie West-Sumatra en thans vorderen in de richting van Pajakosmboeh, dat slechts liet legerhoofdkwartier in Djakarta heeft vanmorgen medegedeeld, dat re geringstroepen de plaats Paloe met vliegveld, alsmede Donggala in het zui- i deli.ik gedeelte van het opstandige i i Noord-Celebes hebben bezet. Dit is liet eeerste nieuws over militaire operaties in Noord-Celebes sedert de afgelopen veertien dagen. In het communiqué wordt medege- deeld, dat de troepen werden gesteund 'door de luchtmacht, die munietie-voor- raden van de opstandelingen in Panda- re een dorpje 60 km ten zuiden van Pa loe, vernielden. De regeringstroepen be stonden uit een mobilie brigade en troe pen onder het commando van Frans Krangan. I Volgens persberichten uit Makassar is Krangan een overgelopen opstandelin geleider. In het communique wordt verder medegedeeld, dat ongeveer een maand geleden regeringstroepen, die Gorontalo hadden veroverd gedwongen waren te rug te trekken na een tegenaanval van opstandelingen. De sterkte van dc op standelingen overtreft die van de rege ringstroepen hier ver. Nabii dc stad bieden de regeringstroepen inog steeds verzet. 25 km van Boekittingi ligt. Zij baseerden 'mm mening voorts op de mededeling van het legerhoofdkwartier, dat een „veilig heidszone" zal worden ingesteld voor de evacuatie van buitenlanders, die zich nog steeds in het gebied van Padang bevinden. Deze buitenlanders is gisteren aange raden voortdurend naar de uitzendingen van Radio-Djakarta te luisteren. D.eze waarnemers hebben er echter ook op gewezen, dat zowel Padang als Boe kittingi slechts bereikbaar zijn door het overtrekken van de Boekit Barisan. weik gebergte voor de opstandelingen een na tuurlijke verdedigingslinie vormt. Het persbureau AFP meldt, dat de re volutionaire regering nieuwe maatrege len heeft genomen om het vliegveld van Boekittinggi te beschermen tegen aanval ler, van parachutisten, die volgens bepaal de inlichtingen spoedig verwacht kunnen worden. Er zijn honderden scherp ge punte bamboestammen rondom het. veid en de landinsgbanen geplant. De lan dingsbanen zelf zijn bedekt met tonnen. Een tiental soldaten heeft met mitrail leurs de wacht bij het vliegveld betrok ken. Er hebben reeds geruchten de ronde ge daan. dat parachutisten geland waren. Deze geruchten zijn volgens de rebellen leiders verspreid door de communistische pariti-afdeling in Boekittinggi. Kolonel Dahlan Djambek. minister van binnenlandse zaken in de opstandige re dering, heeft gisteren verklaard, dat er in de voorafgaande 43 uur geen gevechten zijn geleverd. Er wordt nog gewacht op vérslagen over zware gevechten die twee dagen geleden in het gebied van Loeboek Djambi, 160 km ten oosten van Boekit tinggi, hebben plaatsgevonden. „Het verkeer in Nederland eist jaar lijks 1500 doden en 20.000 zwaar gewon den. Verkeersongevallen veroorzaken ieder jaar een schade van ongeveer 100 miljoen gulden. Toch doen de honderden autonome wegbeheerders in ons land wat zij kunnen om de verkeersveiligheid te bevorderen". Aldus sprak gisteren ir. F H. van der Linde van Sprankhuizen, directeur-hoofd ingenieur van de Provinciale Water staat van Utrecht, op de vierde nationale verkeerstechnische leergang van de ANWB te Utrecht in een inleiding over Weggebruiker en wegbeheerder". De leergang werd geopend door minister Algera, die de hoop uitsprak, dat de thans afgekondigde voorschriften betreffende de gele plaat vóór de bromfietsen en de ge vaarlijke scherpe uitsteeksels op motor voertuigen de beoogde resultaten zullen opleveren. In zijn welkomstwoord pleitte de heer Zimmerman, voorzitter van de ANWB, voor het verplicht stellen van waarschu wingstekens op het rechter spatbord van trekkers-met-aanhangwagen._ Dit_ kan, volgens hem, per jaar enige tientallen doden en ernstig gewonden onder de wiel rijders sparen. Hierna hield ir. Van der Linde van Sprankhuizen zijn inleiding. Hij ging uit voerig in op de eisen van het verkeer, de wijze waarop het zijn mening kenbaar maakt en de reacties daarop van de weg beheerder. Spreker noemde het gewenst zo moge lijk een twee-fasengesprek te hebben met de diensten met wie gezamenlijk ver- keersoplossingen worden gemaakt. Eerst moet volgens hem in principe een ak koord worden bereikt over de technische problemen, daarna dient de financiële kant van de zaak te worden behandeld. Hij besprak verder de praktijk van de verkeerstechniek. Onder meer stelde hij in het licht het nut dat bermplankjes hebben bij mist, het belang van het detail, de waarde van uniformiteit en van eenvoud in verkeersoplossingen en het gevaar dat schuilt in het kopiëren van elders toege paste methoden. Het maatschappelijke verkeer in het algemeen en het wegverkeer in het bij zonder zouden volgens hem heel wat prettiger zijn als ieder leefde- naa de regel. De eerste dag van^de verkeerstechnische leergang werd besloten met een inleiding over „Straat en verkeer" door ir. S. J. Meyn, adjunct-directeur van gemeente werken te Kampen. Volgens deze spreker is de verkeerswet- geving te zeer op het verkeer langs de wegen ingesteld. Een herziening speci aal met het oog op het stadsverkeer dient volgens hem te worden overwogen, omdat veruit de meeste ongevallen in de steden voorkomen. Ir. Meyn stelde voor de straten te classificeren in drie groepen. Tot de derde klasse rekent hij alle woon- winkel- en bedrijfsstraten, die voor meer dan 50 pet. een erffunctie hebben. Hier moet de voet ganger, volgens hem, voorrang hebben bo ven alle rijverkeer, dus ook boven de wiel rijder. Deze straten hebben geen rijbanen en trottoirs, maar sluiten op trottoirhoogte aan bij die van klasse twee, die voor hoog stens 50 pet. aan hun breedte door het rijverkeer in beslag mogen worden geno men. Om de wijken heen, dus belast niet erdoor, lopen de klasse-één straten, die in het bijzonder het snelverkeer dienen en waar geen langzaam verkeer mag worden toegelaten. Spreker meent, dat de classificatie der straten tevens tot grote besparingen van stadsaanleg zal leiden en de straten in de woonwijken veel aantrekkelijker voor het bewonen zal maken. „Wij zullen, als president Batista zich niet voor 5 april terugtrekt, de laatste beslissende fase van de strijd ingaan', zo hebben de rebellen op Cuba bekend gemaakt. In afwachting van die laatste fase zijn de opstande lingen druk bezig niet hel vervaar digen van „Molotofcocktails Het Cubaanse kabinet heeft gisteren een I twee dagen 29~doden aantal noodwetten goedgekeurd, die de i geëist, regering uitgebreide bevoegdheden geven tegen de rebellen, die gedreigd hebben met „een totale oorlog" tegen de regering. De door het kabinet goedgekeurde en door president Batista getekende nood wetten kondigen de noodtoestand af voor 45 dagen, gedurende welke het kabinet speciale maatregelen mag nemen cm het hoofd te bieden aan tegen de openbare orde gerichte activiteiten. Naar aanleiding van het bericht van gisteren op de voorpagina over de vondst van een pinguin op de Nieuwe. Maas, ontvingen wij van twee medewerkers van „Stella Maris" in dank, de volgende uit eenzetting: Door ons werk als schcepsbezoeker van het r.-k. Zeemanshuis „Stella Maris" ko men wij op allerlei schepen. Zo kwamen wij zondagmorgen 30 maart jl. op o.eri Duitse vrachtvaarder, „Heidelberg" gehe ten en afkomstig uit Bremen. Het schip be vond zich aan de kade van Miillers ha venbedrijf in de Merwehaven I. Aan boord bevond zich een bassin, waar in 27 pinguins zaten. De bemanning ver telde ons, na onze vraag, waarvoor deze dieren bestemd waren, dat zij vanuit Zuid- Amerika verstuurd werden naar een die rentuin in Duitsland, nl. in Hamburg, Hagenbeek. Men was de reis begonnen met 50 van deze dieren en er waren er diverse omgekomen. Zo waren er op de Nieuwe Waterweg in de nacht van zater dag op zondag, toen het schip binnenvoer, nog drie over boord gesprongen. Mogelijk is de pas-gevonden Gerrit van dit schip afkomstig en kan zo nog aan de eigenaar, het Hamburgse dierenpark, worden terug bezorgd. Wij geven echter slechts een mo gelijke oplossing, daar het best kan zijn, dat het diertje ergens anders vandaan is gekomen. ïn alle ernst, dit is geen aprilmop Naar uit officiële bhon wordt ver nomen, hebben botsingen tussen de rege ringstroepen en de rebellen in de laatste Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Vannacht overwe gend lichte vorst, morgenmiddag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag, onder de rebellen I Donderdag 3 april: zon op 6.12, onder 19.16, Jmaan op 18.46, onder 6.36 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1