DATA VOOR EINDEXAMENS GYMNASIA, HBS en MMS Katholieke Middenstand in Amsterdam halve eeuw georganiseerd MGR. JOS. BAETEN 65 JAAR Ook op Molukken opstand tegen Centrale regering uitgebroken Waar toen het voetlicht brandde, Onderkomens voorzien van wielen wagens of gebouwen? In 1930 maakte ik een toernee door de archipel Onversaagd ondanks veel tegenslagen Radio-Padang meldt: Tegenregering wil aansluiting bij SEATO als de strijd gewonnen is Zoon van puzzelvervaar diger won de prijzen Franse geestelijke hoog leraar in Nijmegen Appèlprocedure voor Amsterdamse gerechtshof Optimisme overheerst bij herdenking van gouden jubileum Bekwaam bestuurder van Bredase diocees 100 Sovjet-toestellen Viering on 21 april V B VRIJDAG 4 APRIL 1958 Verdacht van oplichting gearresteerd In Achtkarspelen HOOGSTE WERKLOOSHEIDS CIJFER VAN FRIESLAND aan minister PAGINA 6 „ZWALUW" HET ZWIJGEN OPGELEGD Telegram ZWARE STRAFFEN VOOR BEROVINGEN GEEIST Ir. R. MEISCIIKE DIREC TEUR MONUMENTENZORG CHURCHILL IN LONDEN TERUGGEKEERD GYMNASIUM H.B.S. M.M.S. „BLINDGANGER" ENSCHEDE IN Buitenlandse onderwijzers Nieuwe weg omhoog Zakenclubs Haar leiders beseffen, dat, nu vereniging organisatorisch beter is dfl" ooit te voren en zij overal waar da nodig is op de bres staat, een zo in tensief mogelijke aanpak van de cfk thans nog grote problemen het best kan worden verzekerd, wanneer d? vereniging zich meer en meer aanpast aan de eisen van de tijd. Binnen ee't niet al te lange periode zou men daar om wel eens structurele veranderingen de opzet van de K.M.A. kunnen ver wachten. Trouwens in sommige bran ches hebben de leden zelf al een voor beeld gegeven van de richting, waarin men het zoeken moet door de stich ting van zgn. .Zakenclubs", welke de inkoop, reclame e.d. gezamenlijk be hartigen. Dit zou een van de middelen kunnen zün, waarmoe de middenstan ders zich te weer stellen tegen het grootwinkelbedrijf, dat zijn armen steeds verder uitstrekt. Her den ki ngsb ijeen kom st in Americain Hotel ontbranden nu kanonnen Wie de dagbladen van de laatste dagen aandachtig gelezen heeft, zal het on gevallen zijn, dat de markantste headlines aan Sumatra gewijd worden, o.a.: wei aan ne hn„ „Djakarta bereidt aanval op Sumatra voor". „Djoeanda's landingsvloot is ge- "het nog erger te verduren0 Zif^bemerkte reed „Djakarta s troepen op eiland Benkalis geland". Het was juist in deze nip' Pr dagen en onder invloed van deze laatste berichten over Indonesië, dat ik aan mijn persoonlijke belevenissen in Sumatra dacht. Van 1928 tot 1935 was ik in het voormalig Nederlands-Indië. Hoofdzakelijk heb ik daar als tekenaar ge werkt, behalve het jaar 1930. Toen heb ik deel uitgemaakt van een toneel- en cabaretgezelschap, dat een toernee maakte door Java, Sumatra, Borneo, Celebes. Bali en Lombok. Ik bezat bij mijn terugkeer in Nederland een grote collectie fotos en tekeningen van het schone Insulinde. Helaas zjjn al deze souvenirs op 14 mei 1940 te Rotterdam door het vijandelijk vuur verteerd en bleven mij slechts de herinneringen. Zo af en toe zag ik bepaalde taferelen uit „de gordel van smaragd die zicb slingert om de evenaar" aan mijn geestesoog voorbij trekken, vooral wanneer ik een of andere sobat uit de Oost tegenkwam. Dan werd er weer een flinke boom opgezet en over en weer voorvallen uit de tropen jaren opgehaald of geïnformeerd naar wederzijdse kennissen. Maar in de loon der jaren zijn vele beelden uit het verleden vervaagd en daarom is het nu juist zo verrassend, dat ik van een zuster weer wat oude correspondentie terugontving sluimerenSSeD Verllenste papieren n°S enige van mijn tekeningen lagen te artikeltje geplaatst. Het p'aatsje Babat, op Zuid-Sumatra was het eerste boorter rein wat ik mocht aanschouwen. Ons ca baretgezelschap was vertrokken van Pa- lembang uit en wij reden vele en vele vermoeiende uren langs de rivier. Moesie over zeer primitieve en hobbelige wegen, Deze wegen hadden vele gedeelten die met overdwarsgelegde knir elstamme- tjes waren versterkt, wat in de west-m~ son geen overbodige „luxe" was. Ik heb in de afgelopen oorlog wel eens over de Russische modder gehoord, die zo'n grote belemmering voor de krijgsverrichtingen was. Deze moet iets onvoorstelbaars ziin Nu kan ik uiteraard de modder van Su matra niet vergelijken met die van Rus land, maar ik geef u de verzekering fat ze er op Sumatra, wat soppige wegen betreft, ook van kunnen meepraten Gij moet u het effect van het rijden op zo'n knuppelweg voorstellen. Het. maakt het geluid alsof er vuurwerk van rotjes en zevenklappers wordt afgeschoten. De goeie ouwe Koos Speenhof, die vlak voor ons op Babat een voorstelling moest ge ven, was doodvermoeid na zo'n reis en doof van de krakende knuppels. Hij ging onmiddellijk naar zijn kamer, sloot de deur en ging rusten. Hij was de eerste uren voor niemand te spreken Toen wii met de auto met aanhangwagen in de buurt van Babat kwamen moesten wij de loop van de Moessie verlaten en over een spoorbaan recht het land in. Deze spoor baan had smaller spoor dan normaal en nu was het de bedoeling dat de auto op de baan zou rijden met de wielen buiten de rails met dwarsliggers. De rails gin gen dus onder de bodem van de auto door Bij het begin van onze spoorbaan stond een grote houten paal waaraan onder een soort afdakie een telefoontoestel bevestigd was. Het was een oud-modisch toestel zoals men vroeger wel in Amerikaanse films 7„ag, n.l. een slingertje om aan te draaien, een opening om door t.e spreken en aan 'n draad 'n soort „roomhonrntie" om aan te luisteren Om botsing met een tegenliggende trein te voorkomen moert men het boorterrein op tijd verwittigen, dat men in aantocht was. Zoiets van: „Jongens we zijn er, Houden jullie die locomotief tegen, dan komen we". Ant woord „Oké, kom maar op. We leggen het stoommonster even aan de ketting" Na enige kronkelingen door he+ oerwoud zap ik voor het eerst van mijn leven een echte boortoren voor mij opdoemen Ofschoon ik later veel grotere boorter- reinen heb bezocht, waar de boortorens veel dichter op elkaar staan, was deze eerste toren toch mijn grootste sendatie Tegenwoordig ziet men z ein onze onmid- V-- ««.J «vu. up I1CI toneel hielden ons strak aar onze rol en heten ons door niets afleiden. Niettemin stapte een minuut later een Ijongos over het voetlicht, stevende op ons af en hield zijn dienblad met drie glazen pils erop vlak voor onze verbaasde blikken. Toen hebben wij oïize weerstand maar opgege ven e- onder luide bijva» de toeschou wers in de zaal (zo groot als een flinke huiskamer) verdween het frisse bier in ons meelgat. Daarna werd het spel hervat alsof er geen onderbreking geweest was. Het is ondoenlijk alle plaatje- op te n men^ waar wij voorstellingen gaven Dit zou 'n veel te grote lijst - -men en 't ont breken van mijn aantekeningen brengt met zich mee, dat ik alles uit de herin nering zou moeten opsnmmon Enkele wil ik nog wel noemen. Op Sumatra vol gen dan Telokbetong, Pladjoe. Palem- bang, Moeara Enim, Babat. Soebandje- ngi. Padang, Padangpnndiang, Por.' 't- tingi, (voormalig Fort de Koek) enz. En meer in het noorden b.v. Medan. Teling- tingi, Tandjong Balai (oostkust) Pangka lanbrandam. Pa-iknlan Sop-^eh Perlak Tindioan. enz Nooit zal ik de enorme] o^L Dlaa een .oud-Tndischganger uit reis ve-geton door de grootse natuur van! reSe'tjes en de tekeningen Sumatra. De woeste schoonheid van dit °,®r het nog zou krijgen. Maar ja. er is dee] van Indonesië maakte grotere in I laren sinds 1930 al zoveel gebeurd druk op mij dan Java, dat, ofschoon ook' f? veranderd, dat ik vrees hierop weinig 'eer bekoorlijk ziinde. toch het imnnne- ëee? ans te hebben Maar st.el je foor. dat ik op dit stukje nog reacties ondervind. Wie weet? ATU OCTAVE DECONTNCX N b. Het plaatsje Tebintingi ligt vrij nicht bij Pakanbaroe en hiermede is niet bedoeld 't eiland van dezelfde naam waar de troepen van Soekarno het eerst geland zijn. Het moet ook niet verwisseld wor den met Tebing Tingi bij Lahat op Zuid- Sumatra waren zo groot als een feestsigaar en de toeschouwers hadden de grootste pret toen het licht in de zaal tiitgedraad werd en dus alle beesten naar het toneel vlogen waar het felle voetlicht brandde Terwijl ik aan de vleugel onze zangers begeleidde, plukte ik af en toe zo'n beest van mijn smoking (zonder voering) en trapte hejn op de grond stuk Maar ik kon wei aan de gang blijven. De zangeres had •het nog erger te verduren Zij bemerkte niet dat er enige van die beesten langs haar toiletje naar haar hals kropen. Toen het moment daar was om uit te halen voor eer1 hoge noot, kroop er zo'n grieze lig ding langs haar hals en met een gil zo schril als ik er zelden een gehoord heb eindigde dit lied. In de zaal had nie mand droge ogen meer, niet vanwege de ontroering over het lied, maar van het brullend lachen om die zotte situaties. In Borneo zijn wij doorgedrongen tot Boelon- gan aan de rivier van dezelfde naam. Hier leven de Dajaks, een zo goed als naakte volksstam. Het is een voor Indo nesië sterk afwijkende volksstam die, etno grafisch opgevat, weinig of r.iets te maken heeft met de algemeen verbreide Maleise stammen in deze archipel. We stopten hier slechts een dag omdat onze K.P.M. boot hier moest aanleggen om ons daarna mee te nemen naar Cele bes en het eiland Tarakan. Het woud van boortorens op Tarakan is wel het dichtste wat ik heb gezien, al staan ze ef nog niet „mannetje aan mannetje", zoals in Texas. Voorstellingen stoi. 'cn op het pro-1 gramma voor Menado en Makassar. Ba- li heeft mij bijzonder getroffen door de hoge cultuur en de zeden der bewoners. Zelden zag ik een landstreek waar bo dem en volk als het ware verweven zijn tot één decoratief en sacraal geheel (als men deze laatste uitdrukking in verband met aardse dingen gebruik rn mag). Be halve op boorterreinen speelden wij op zowat alle voorname sociëteiten en eul- tuurondernemingen van dit enorme Indo nesische eilandenrijk. Wij bereisden de oji~„ 'wee 'ot drie keer en iet duurde meer dan een jaar. Dit tournee jaar was het mooiste van al die 7 ja ren die ik in de tropen mocht doorbren gen. Ik heb in dit stukje slechts hier en daar een greep gedaan uit het rijke arsenaal van mijn herinnering, maar ZOu er mis schien toch niet toegekomen zijn wanneer ik die oude tekeningen niet in handen had gekregen. Ik heb e- een beetje op gespeculeerd dat onder de lezerskring van dit blad een oud-Tndischganger uit Onder verdenking van oplichting, c.q. valsheid in geschrifte, heeft de Haagse politie de 26-jarige mr A. D. uit 's-Gra- venhage gearresteerd. De aangehoudene, wiens vader voor een dagblad puzzels sa menstelt heeft "P twee inzendingen voor die puzzel een prijs gewonnen. De eerste keer een bedrag van 3500 en de twee de maal een som van 11.000. D. had zijn eerste oplossing ingezonden op naam van zijn echtgenote de tweede op die van zijn schoonmoeder Zijn vader had indertijd het desbetreffende dagblad gevraagd, of er bezwaar tegen bestond dat zijn zoon aan de puzzels meedeed en toen ten antwoord gekregen dat zulks niet het geval was, mits de oplossingen ,o naam van een ander werden ingestuurd De puzzels bestonden uit tien vragen, waarvan de vader er acht opstelde en de puzzelredacteur van de krant twee. Toen het dagblad bekend maakte dat de f 11 000 gewonnen was doe °n zekere mevrouw G die achteraf de schoonmoe der van de zoon van de puzzelontwerper bleek te zijn werd een verkeerd adres vermeld Dit had tengevolge dat degene die op het abusievelijk verme' 1de adres woonde, overlast kreeg van mensen, die hem met het winnen van de ,f 11 000 feli citeerden. De man begaf zich wegens deze overlast naar de politie, die daarop een onderzoek instelde. Het^ bestuur van de Sint-Radboudstich- ting heeft met ingang van 1 mei 1950 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Ietteren en wijsbegeerte voor het geven van onderwijs in de Franse letterkunde aan de r.-k. Universiteit te Nijmegen, abbé Pierre Golliet te Parijs Opsporingsambtenaren van P.T.T. heb ben gisteren in samenwerking met de gemeentepolitie van Enschede de klan- destiene zender „Zwaluw" (ook genaamd „Trio en „De Drentse Boertjes") opge spoord en in beslag genomen. Proces-verbaai werd opgemaakt te gen de 22-jarige textielarbeider H. N. te Glanerbrug en de 23-jarige H. R. te En schede, eveneens textielarbeider. - M.H tiUDlJ uur 'eer bekoorlijk ziinde, toch het impone rende van Sumatra niet kan evenaren 'enkele plekken dan buiten b blowing gelaten). Op Borneo bezochten wij Balki- napan. Samhodja -S-mga. E >n 'Louise) waar de boortorens tot in de ri vier staan. In Samarinda gaven wij in de Koetei-club een voorstelling onder een hagelbui van vliegende en brullende torren Deze torren Voor het gerechtshof te Amsterdam ziin 'is'eren m id dag de pleidooien f" ouden in de apnèlprc-odure van hei conflict tussen de gemeente Zeist en d° z.g ..boshezi'ters" Deze_ laatsten hebben bii Huis ter Heide van n Haagse n.v. percelen hosterrein ge- kocht en daarop verbouwde tramwagens. dellijke nabijheid, zelfs temidden van ons aut°bussen e.d. die zij als buitenverblijf echte Hollandse koeienland. gebruiken, geplaatst. echte Hollandse koeienland. De ontvangst op zo'n boorterrein was meestal zeer gastvrij en hartelijk ja, zelfs uitbundig. Van een toneel was in Babat niets te merken en inderhaast werd in de „soos" een plank op de grond gespij kerd en er werden een paar la npen in gedraaid; dit was ons voetlicht en vorm de de afscheiding tussen „toneel" en zaai Wij verkleedden ons op een gedeelte van het toneel achter een stuk linnen Aan de andere zijde hebben wij van de zoldering tot de vloer een lange smalle zwarte lap opgehangen om achter weg te kunnen schuiven als onze rol vergde dat wij voor kortere of langere tijd van het toneel verdwijnen moesten. De sfeer in de zaal was feitelijk een voortzetting van de sfeer die wij even teloren op het tennisveld hadden ondergaan onder het ge not van enige ijskoude glazen bier. Terwjjl wij midden in ons spel waren, schalde ineens de stem van boormeester Poot door de zaal „zeg, DeConinck, zou De gemeente Zeist heeft verleden jaar de eigenaren aangezegd, deze „bouwsels" af te breken, omdat de gemeente van ne- ning is, dat deze onderkomens onder de bouwverordening vallen, hetgeen betekent dat al wat is gebouwd zonder vergunning van gemeentewege kan worden afgebro ken op kosten van de eigenaar. Zes eigenaren van dergelijke onderko mens hebben daarop een kort geding aan hangig gemaakt bij de president van de Utrechtse rechtbank die besliste, „dat de zes onderkomens, voorzien van wielen, moeten worden beschouwd als kampeer wagens, waarop de bepalingen van de houwve-ordening niet van toepassing zijn In het vonnis staat voorts: „Gedaagde 'gemeente Zeist) wordt veroordeeld elke handeling na te laten, welke mocht leiden tot afbraak en verwijdering van deze kam peerwagens". Tegen deze uitspraak is de gemeente in appèl gegaan bij het gerechtshof te Amsterdam. Mr. M. E. van Nievelt, die optrad na mens de gemeente Zeist, zei gisterenmid dag ter zitting, dat het hier gaat over de vraag of de objecten vallen onder art 8 van de Woningwet Pleiter haalde diver se arresten van de Hoge Raad aan. o m. een over een rijdende bloemenkiosk in B'oemendaal. waarbij de Hoge Raad be slist heeft, dat dit een „gebouw" is in de Zin van de Woningwet. Naar de mening van mr. Van Nievelt, ..kun je onder iets een wagenstel zetten, maar dan heb ie nog geen wagen". Plei ter suggereerde deskundigen door het "erechtshof te laten benoemen om uit te maken of men in dit "eval met kampeer- ■"n"erts te maken heeft.. Mr dr K W P Kinossen. een der zes eigenaren, zei om: ..De gemeente Zeist ziet dit te veel als een prestigekwestie" Hii refereerde zich aan het vonnis van de oresident van de Utrechtse rechtbank Het gerechtshof zal in deze zaak op 8 mei arrest wijzen. Gisteren heeft het gemeentebestuur van Achtkarspelen aan de minister van So ciale Zaken een telegram gezonden, waar in het zijn ernstige teleurstelling uit spreekt over de door de minister goed gekeurde beslissing van het coördinatie college Openbare Werken inzake de uit voering van werken bij de bestrijding van de werkloosheid. De gemeente Achtkarspelen, zo wordt in het telegram gezegd, heeft het hoog ste werkloosheidscijfer van Friesland, n.l. 16 pet. „De toestand is zeer veront rustend" en het gemeentebestuur dringt er bij de minister op aan, alsnog goed keuring te verlenen aan de door de pro vincie voorgedragen werken, daar anders ernstige moeilijkheden worden gevreesd" De burgemeester van Achtkarspelen de heer H. van Ek, deelde mede, dat dit telegram is verzonden naar aanleiding van het feit, dat de gemeente geen geld heeft gekregen uit de door de regering beschikbaar gestelde financiën voor aan vullende werkgelegenheid in verband met de werkloosheid. Wegen* beroving van een bedrag van I 90 heeft de officier van justitie bij de Haf r lemse rechtbank gistermiddag tegen de 22 iarige chauffeur S R een gevange- nisttraf van drip iaar geëist, tegen de tw« eentwintig-iarige drummer A H. v V twep en een half iaar en tegen de 23 lange vrouw F M B. twee iaar. De jrie verdachten zijn allen afkomstig tut. Amsterdam. Daar hadden zij in november van verle den iaar een overval beraamd op een Zaandamse kelner, die in de cafes op de Zeedijk een avondje uit was geweest He- was die avond zo laat geworden da+ de man niet meer mer de trein naai zijn woonplaat* kon terugkeren De tax. chauffeur R bood aan hem naar huis te brengen Toen de kelners in de taxi stapte zaten daar reeds V en de vrouw, die ook in het café waren geweest. Nabii Zaandam pakte de taxichauffeu. eep Engelse sleutel en gaf de kelne; daarmee zo'n klap op zijn hoofd dat de/* dü 'elig werd Daarna on'futselde hij de- man Bij K.B is met ingang van I mei 1958 benoemd tot directeur bij de rijksdienst voor de monumentenzorg te 's-Gravenhage R Heischke te Amsterdam. De heer Meischke is geboren op 13 mei 1923 te Rotterdam, Van 1949 to-t 1953 was hij werkzaam bij de rijksdienst voor de Monumentenzorg Sedert 1953 was hij werkzaam bij de dienst publieke werken van de gemeente Amsterdam. Sir Winston Churchill en zijn echtge note zijn gisteren na een vakantie in Roquebrune aan de Franse Rivièra naar Londen teruggekeerd. Zoals bekend heeft de oud-premier tijdens 't verblijf in zijn vakantie-oord wegens longontsteking én pleuritis geruime tijd het bed moeten houden. Dc minister van Onderwijs, Kunsten en VVetenschappen heeft de data vastgesteld, waarop dit jaar de mondelinge examens zullen worden afgenomen aan de erkende gymnasia, h.b.s.-en en m.m.s.-en. De data van de examens laten w(j hieronder vol gen DELFT r.-k. lyceum afd. gymn. 19, 20, 21 en 23 juni; Grotiusgymn.: 6, 7, 9 en 10 juni. GONRINCHEM Gem. gymna sium 12. 13 en 14 juni. GOUDA Coorn- hertgymn. 2. 3, 4 en 5 juni. DEN HAAG -r-k. gymn. van het Aloysiuscollege.- 2 3. 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11 12. 13. 14 en 16 juni; r.-k. lyceum voor meisjes afd. gymn.: 6. 7. 9, 10, 11, 12 en 13 juni. ROTTERDAM: r—k. gymn. van het St.-Franciscuscollege: 2 3, 4, 5, 6. 7 en 9 juni; r.-k. lyceum voor meisjes afd. gymn. 12. 13 en 14 juni. VLAARDTNGEN Groen van Prinsterer- lyceum afd. gymn. 19, 20, 21 en 23 juni ZIERIKZEE Zierikzees lyc. afd. gymn. 24 en >25 juni. BRIELLE R.H.B.S. afd. A 16 en 17 juni; afd. B 3, 4, 5 en 7 juli. DELFT St.-Stanislascollege, afd. H.B.S. A: 30 juni en 1, 2, 3 juli; afd. H.B.S. B 7, 8, 9, 10 en 11 juli. DORDRECHT Dordts Lyc., afd. H.B.S. A 26, 27, 28 en 30 juni en 1 juli; afd. H.B.S. B 16 17 18, 19, 20 21 en 23 juni. GORINCHÉM R.H.B.S., afd. A 13, 19 en 20 juni; afd. B 8 en 9 juli. GOUDA R.H.B.S., afd. A 9, 10 en 11 juli; afd. B 16, 17, 18. 19, 20 en 21 juni; St.-Antoniuscollege, afd. H.B.S. A 20, 21 en 23 juni; afd. B 24, 25, 26 en 27 juni DEN HAAG r.-k. H.B.S. van het St - AloysiuscoIIege, afd. A 7, 8, 9, 10 en 11 juli; afd. B 24, 25 26. 27, 28 en 30 juni en 1. 2 en 3 juli; St.-Janscollege afd- H.B.S. A 5, 7, 8, 9 en lo juli; afd H.B.S- B 23, 24, .25, 26, 27, 28 en 30 juni en 1 en 2 juli; r.-k. lyceum voor meisjes, afd- H.B.S. B 2 en 3 juli. OUD-BEIJER- LAND R.H.B.S. afd. A 30 juni en juli; afd. B 25, 26, 27 en 28 juni. ROT TERDAM r.-k. H.B.S. van het St.-Fran- ciscuscollege, afd. A 23, 24, 25, 26 en 2? juni; afd. B 28 en 30 juni en 1. 2 3, en 5 juli; r.-k. H.E.S. van het St.-Mont- fortcollege afd. A 8, 9, 10 en 11 juli; afd- B 2, 3, 4, 5 en 7 juli; r.k lyceum voot meisjes, afd. H.B.S. A 19, 20 en 21 juli! afd. H.B.S. B 18, 19, 20. 21 en 23 juni- SCHIEDAM R.H.B.S. afd. A 4, 5, 7 en 8 juli; afd. B 24, 25, 26, 27, 28 en 30 juni- VLAARDINGEN Groen van Prinsteref- lyceum afd. H.B.S. A 4, 5 7. 8 en 9 juli! afd. H.B.S. B 28 en 30 juni en 1, 2 efl 3 juli. WOERDEN F. A. Minkemaschoo', H.B.S. afd. B 9, 10, 11 en 12 juli. ZIE RIKZEE Prof. Zeemanslyc. H.B.S afd A 3 en 4 juli; afd. H.B.S. B 16, 17, 18 en 19 juni. DELFT Gem. M.M.S.: 30 juni en 1 efl 2 juli. DORDRECHT Dordts Lyc. 12 efl 13 juni. GORINCHÉM R.H.B.S. efl M.M.S. 11 en 12 juli. GOUDA R.H.B.S- en M.M.S. 30 juni en 1, 2 en 3 juli. DEN HAAG r.-k. lyc. voor meisjes 16, Il> 18, 19, 20, 21 en 23 juni; r.-k. M.M.S. ,Cof Mariae Immaculatum" 26, 27 en 28 juni- ROTTERDAM St.-Montfortcoilege 2? en 28 juni; r.-k. M.M.S. „Stella Matuti- na" 21 23, 24, 25, 26, 27, 28 en 30 juni en 1 juli. RIJSWIJK Lodewijk Make- blijdecollege 24, 25, 26, 27 en 28 juni- SCHIEDAM R.H.B.S. en M.M.S. 18. 19. 20 en 21 juni. (Van onze Amsterdamse redactie) Ruim een jaar nadat in Rotterdam het feestgedruis is verstomd rondom het tiende lustrum van de Kath. Middenstandsvereniging aldaar, maken thans ook de katholieke middenstanders in Amsterdam zich op om het halve eeuwfeest te gaan vieren van hun vereniging, welke de grootste in den lande is. Dat zal gebeuren op zondag 21 april a.s. en het spreekt wel vanzelf, dat men in de hoofdstad in deze dagen nog wel eens op die vaak niet gemakkelijke 50 jaren terug blikt, denkend aan de successen, maar ook aan de teleurstellingen. Want die waren er beide. Zo'n succes was b.v. de snelle groei in het begin in 1920 al 1700 leden of de grote strijd tegen het nlan van een gemeentelijk melkhe- drijf, die zich in de jaren 1922—1923 afspeelde. De gehele middenstand liep te hoop en keerde zich tegen het monopoliestreven en met succes, want B. en W. moesten het in de raad afleggen tegen de tegenstanders. „Toep liet de middenstand zich van zijn beste zijde zien", verklaarde ons de bejaarde oud-voorzitter en oud-gemeenteraadslid, de heer J. G. M. Erftemeyer, een van de pioniers en werkers van het eerste uur. Dat waren dan „ups" voor de vereniging, maar ook „downs" bleven haar niet bespaard. Het échec van de Hanzebank ligt vele ouderen nog duidelijk in het geheugen en ook de schade, die de organisatie daardoor leed. De belangstelling van de kath. middenstanders na de tweede wereldoorlog voor hun eigen bond het ook veel te wensen over, maar aan die nonchalance-mentaliteit is door het harde werken, door een meer effectieve behartiging van de persoonlijke en groepsbelangen, gelukkig al veel ten goede gewijzigd. De Katholieke midden- standsvereniging Amsterdam viert opgewekt en optimistisch haar gouden feest i!» hadTnt t™" soclolog®n.J met ruim 4.000 trouwe leden en een werkprogramma, dat is „meegegaan" met °.vertuigen van *)n on de moderne tyd. AM. Peetersvoorzitter der jubilerende vereniging dige voorzitter van de KVP-fractie in de gemeenteraad), dat de middenstand zich onder invloed van sociologen te f 90 en zette hem uit de wagen Gedwongen door de economische en sociale situatie gingen tal van belangen groepen er tijdens de eeuwwisseling toe over zich te organiseren, omdat ze zich auto met het drieta aanhouden Uitspraak 17 april. De nm ddels gealarmeerde polüie kon e W ZJCn te orSa™eren, omdat ze Zich auto met het drietal in de Velsertunne! 1 ^ewust ware" geworden van de kracht der eenheid De middenstand bleef niet I achter. In 1901 ontstond er een samen- I werking tussen katholieke en anders- I denkenden, doch pater dr. Nouwens van de abdij te Heeswijk begreep de waar schuwing van Z.H. Paus Leo XIII en stichtte in Den Bosch de eerste Katho lieke middenstandsafdeling. Limburg volgde en in 1907 Haarlem. De gedenk waardige dag voor Amsterdam was 12 Februari 1908. Enkele vooruitstrevende mannen richtten daar toen de R.K. Mid- "tenstandsvpr-pnig-'ng op. Als men zich de nositie van de zelfstandige kleine en middengrote ondernemers van die tijd voor ogen haalt, is het duidelijk, dat er meteen werk in overvloed was: de on derlinge concurrentie en beunhazerij (Van onze correspondent) Bij graafwerkzaamheden op De Ber kenkamp te Enschede, is een niet ont plofte vliegtuigbom gevonden. Personeel van de Hulpverleningsdienst te Den Haag heeft het projectiel op verzoek van dp politie opgegraven en buiten de stad tot ontnloffing gebracht. Men acht het niet onmogelijk, dat in dit gedeelte van de binnenstad, waar in de oorlogsjaren vele bommen vielen nog meer „blindgangers" worden aange troffen. Op derde paasdag, dinsdag 8 april a.s. hoopt Z.H. Exc. mgr. Jos. Baeten, bis schop van Breda, zijn vijfenzestigste ver jaardag vieren. De bisschop. die zijn hoge ambt in een uitzonderlijk zware tijd kreeg te dragen op 30 november 1945, toen het bisdom juist was begon nen met het moeilijke herstelwerk na de oorlog, die het zwaar had getroffen, werd hij door Z.H. de Paus benoemd tot co adjutor van de bejaarde mgr. Hopmans met recht van opvolging werd 8 april 1893 in Alphen (N. Br.) geboren. Kort nadat hij op 2 juni 1917 tot priester was gewijd, werd hij kapelaan in Sas van Gent. Op 24 jan. 1921 ging hij vandaar als conrector naar St.-Louis te Ouden bosch, doch deze laatste functie heeft hij slechts korte tijd vervuld. hetzelfde Reeds op 27 augustus van jaar riep mgr. Hopmans hem als zijn secretaris naar Breda. Op deze délicate post kon hij uiteraard een diep inzicht krijgen in alle problemen, welke het be stuur van een bisdom met zich mee brengt. Maar ook met de praktijk van de moeilijkheden der moderne zielzorg kreeg hij grondig te maken, doordat de bisschop hem op 23 aug. 1933 benoemde tot bouwpastoor in Ginneken, een werk terrein op de grens van stad en land, dat aan grote financiële zorgen alle vraag- dukken van zulk een parochie verbond Een jaar later volgde zijn benoeming ot deken van het dekenaat Ginneken en 'P 11 maart 1942 die tot kanunnik van het Bredase kapittel. Het was alles als 'en leerschool voor het ambt, dat de •isschop hem aan het eind van de oor log, op 19 april 1945 oplegde namelijk dat van vicaris-generaal, waaraan tevens was verbonden dat van deken van Breda en pastoor van het Bagijnhof aldaar. De verdere bedoelingen van mgr. Hop mans, wiens hoge leeftijd dringend de hulp van een jeugdige kracht behoefde, bleken echter, toen eind november de be noeming afkwam uit Rome, waarbij de vicaris tot bisschop-coadjutor werd aan gesteld. Een gigantische taak wachtte hem in het door de oorlog zwaar ge schonden bisdom, eerst als helper van de grijze bisschop en later nog groter, toen hij, na diens dood, op 18 februari 1951 hét diocees zelfstandig te besturen kreeg. Hij toonde zich echter een bestuurder met bij zondere kwaliteiten, een modern man ,die de wijzigingen in het tijdsbeeld nauw keurig in het oog houdt en het goede er uit weet te distilleren. Dat blijkt niet alleen uit de moderne priesteropleiding in het inmiddels uitgebreide bisdom, maar ook uit vele andere maatregelen, zoals de aanstelling van bedrijfsaalmoezeniers In een uitzending van Radio-Padang is gisteren medegedeeld, dat op de Molukken een opstand is uitgebroken tegen de centrale regering in Dja karta. De radio van de opstandelingen in Sumatra zei, dat hierover be richten waren opgevangen van Radia-Menado. Er zouden zich officieren van het commando dei Molukken bij de opstandige beweging hebben aan gesloten. Volgens Radio-Padang heeft de minister van defensie der tegenregering, Harahap, verklaard, dat de rebellen een tegenoffensief zullen beginnen als alle voorbereidingen gereed zijn. „Onze mannen zijn overal, zelfs op West- Java. Zij wachte nslecths op het juiste ogenblik om een hun guerilla te beginnen zo zei hij. In een interview met een correspondent van het Franse persbureau AFP heeft Harahap gezegd, dat zijn regering zich zal aansluiten bij de Zuidoost- Aziatische Verdragsorganisatie fSEATO) als de strijd tegen de regering in Djakarta gewonnen is. „De doelen die de SEATO zich stelt zijn dezelfde als die van de tegenregering. Ook de tegenregering is voor de verdediging van de vrije wereld legen liet communisme en zij gelooft evenals de SEATO in de overwinning van de democratie op het „goddeloze imperialisme", aldus Harahap. De minister van defensie van de tegen regering ontweek evenwel de vraag of hulp van de SEATO-landen wordt ontvan gen. „De rebellen hebben niet op buiten landse hulp gerekend toen zij de strijd te gen Djakarta begonnen", zo zei hij. Ha rahap geloofde, dat het bewind van pre sident Soekarno zowel economisch als mi litair te zwak is om de burgeroorlog op Sumatra te winnen. Hij was voorts van mening, dat. de regering Djoeanda als gevolg van de interne meningsverschillen binnen twee weken zou vallen. Nadat eergisteren was bericht, dat een communistische tegenrevolutle op Mid- „cu,ij.caaiiiiuczcuieiaI uuiiiujunisw&cne legenrevoiutie op lvria- en de nieuwe financieringsmethode voor den-Sumatra was verijdeld, maakte Radio nieuwe parochies. J Padang gisteren bekend, dat de opstan- delingen in het begin van deze week een „tegen-revolutie" van Javaanse kolonis ten hebben neergeslagen bij Sasak, 60 km ten noorden van Padang. De kolonisten, waren volgens deze radio door vliegtuigen van de centrale regering voorzien van ge weren, mortieren en machinegeweren. Zij schoten op politietroepen van de rebellen, die hen wilden ontwapenen. Een aantal kolonisten is gedood of gevangen geno men. Anderen zijn gevlucht, aldus Radio- Padang. In Singapore heeft een woordvoerder van de Sumatraansc opstandelingen gis teren verklaard, dat dc premier van de Korea een aanbod van gewapende hulp. dat deze laatste hem had gedaan, van de hand heeft gewezen. De woordvoerder zei: .De premier zou nooit de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen van de aanwezigheid van buitenlandse troepen in Indonesië". De militaire autoriteiten van Indonesië hebben hun goedkeuring gegeven aan een maatregel van minister Prjjono van on derwijs, krachtens welk het buitenlands onderwijzend personeel ontslagen zal worden. Aldus meldt Agenzia Fides, het persagentschap van de H. Congregatie de Propaganda Fide. Het agentschap voegt eraan toe: „Men verwacht binnenkort een verbod op het godsdienstonderwijs in alle gesubsidieerde scholen." Deze maat regel zou zowel gelden voor de katho lieke en protestantse als de mohamme daanse scholen. Ook in diplomatieke kringen te Dja karta is gisteren vernomen, dat de Indo ncsischc luchtmacht ongeveer honderd moderne militaire vlietiiigen in Tsjecho- S.owakije heeft besteld. Een hoge Indone sische officier had gezegd, dat de bestel ling zestig Mig-straaljagers. 32 Iljoesjin- straalbommenwerpers en 11 Iljoesjin- transportvliegtuigcn betreft. Een woord voerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft geen com mei'taar op dit bericht willen geven. In de bedoelde diplomatieke kringen meende men te weten dat enkele Indone sische vliegers op vliegtuigen van Rus- s.sche makelij worden geschoold. De kieme Indonesische luchtmacht heef: than* de beschikking over slechts enkele straaljagerpiloten, die met „Vampires" vliegen van andere zijde werd vernomen dat Joego-Slavië lichte wapens aan Indo- - I uwe uui,Bu-uiavic tiLiiic wojjcuo aan muU" tegenregering, Sjafroeddin, in een brief nesië ievert, die reeds voor de opstand aan president Sygman Rhee van Zuid-1 waren besteld. de zgn. bokserwinkels waren groot in aantal opkomst van grootonderne- 'Tiingen, coöperaties, cadeau-stelsels, winkelsluiting, poging tot socialisatie, te veel om op te noemen. Het werden ja ren van opbouw en ledenwerving. Door de stichting van vakorganisaties groeide de aanhang zienderogen. De eerste wereldoorlog deed veel van het bereikte weer teloor gaan. Van de ongeordende distributie kregen de mid denstanders de schuld en het was niet gemakkelijk voor de bonafiden het hoofd boven water te houden. In 1920 kreeg de K.M.A. haar eigen verenigings bureau aan de Nieuwendijk en het was no aandr-'rigen van de hoofdstad, dat er een centraal diocesaan Hanzebureau kwam. dat zijn eerste zetel in de hoofd stad had Er kwam een opleving, die haar uitdrukking o.m. vond in het ge zamenlijk optrekken in de „melkstrijd" Helaas volgde in 1923 de déconfiture van de Hanzebank, waardoor vele mid denstanders werden gedupeerd. Het le dental liep terug, het bureau van de vereniging moest worden opgeheven. De vereniging ging ondanks deze te genslag onversaagd door. Organisatie technisch werd de beweging langzaam maar zeker geperfectioneerd. Midden standsvertegenwoordigers namen zitting in openbare lichamen om de belangen van hun stand te verdedigen. Moeilijk waren ook de crisisjaren, doch de man nen aan het roer van de K.M.A. wisten hun „middenstandsschip" goed over de woelige baren te loodsen. In het kader van de Amsterdamse Middenstands Cen trale, de overkoepelende organisatie voor alle hoofdstedelijke middenstandsvere nigingen, hield de kath. beweging zich o.m. zeer intensief bezig met de voorbe reiding van de Vestigingswet, met da Winkelsluitingswet en andere de kleine en middengrote zelfstandige onderne mers zeer ter harte gaande zaken. De oorlog zette evenwel alle werkzaam heden stop; in 1942 moest de vereniging worden opgeheven. Natuurlijk stonden na de bevrijding direct weer geestdriftige mannen klaar om de K.M.A. nieuw leven in te bla zen. De interesse voor het organisatie leven bleek aanvankelijk echter zeer gering en daardoor konden de gewens te activiteiten niet worden onderno men. Gelukkig kwam daarin verbete ring, toen de vereniging overging tot een systematische en verantwoorde infiltratie in het openbare leven van Amsterdam. Werkbesprekingen, waarover ook vakbestuurders zeer enthousiast waren, leidden tot een gezond begin van kern vorming, de basis van standsactiviteit. Er ontstond een sterke band tussen de vakafdelingen en de standsorganisa tie, welke laatste zich ook ernstig be zon op maatschappelijke, veelal so ciaal-economische, vraagstukken, doch daarbij de gebruikelijke „service" aan de leden niet vergat, integendeel uit- i breidde. Verder ondernam de Amster damse Kath. Middenstandsvereniging een poging om de „Raad van Overleg" van de standsorganisatie ten behoeve van een betere samenleving tussen de kath. sociale organisaties, te doen her leven; een initiatief, dat van andere zijden werd toegejuicht maar nog niet gerealiseerd kon worden. In 1946 verklaarde de toenmalige voorzitter, de heer C. Burger (de hui- nuu latei! UVCilUlgCU vail misbaarheid in de maatschappij. „Maar na de oorlog hebben wij ondervonden, dat de samenleving en met name de overheid hiervan niet a priori over tuigd is en dat wij ons met eigen middelen en zelfstandig veilig moeten stellen door een goede uitoefening van onze economische taak". Van deze waarheid, van dit besef van haar eigen betekenis, raakt de jubilerende K.M.A- met de dag meer overtuigd. Andere vraagstukken, waarmee de K.M.A. uiteraard veel te maken heeft- zijn b.v. het parallellisatie-streven en de verplaatsing van middenstandszaken uit de oude binnenstad naar de nieu we tuinsteden. Zo'n gedwongen „ver huizing" vraagt vaak enorme investe ringen en met de gemeente wordt dan ook zwaar onderhandeld over de groot te van de compensatie. Veeal missen de kleine ondernemers de durf om zich in de nieuwe wijken te vestigen. Een nieuwe goodwill de persoonlijke band tussen winkelier en koper is toch de dominerende kracht gebleven van de kleine zelfstandige moet worden ongebouwd en dat vergt heel wat. Zorgen maakt de vereniging zich ook over het tekort aan ambachtslieden in de tuinsteden, waar vestiging van •lichte industrie-ties" niet aantrekke- h'ik gemaakt wordt door de gemeente- Over dit nrobleem is al een rapport uitgebracht. Maar nu is er even tijd om de zorgen te vergeten. Bij een gouden feest, pas' een terugblik, een bezinning maar ook jolijt. Voor alle drie is er op 21 en 22 anril a.s. voor de katholieke Am sterdamse middenstanders volop gele genheid. De Kath. Middenstandsvereniging gfl°' haar gouden bestaansfeest op luisterrijk-' wijze vieren. Zondag 20 april draagt ie deken, mgr. G. P J. van der Burg, in St.-Hubertuskap» een plechtige Hoogmi" op. waarna fees'rm'bijt. Van 2—3 30 uuf wordt in het Am- can hotel een herde"' kingsbijeenkomst gebonden, met a's feest redenaar paston- d- A A~ Olierook ui' Bloemendaal. Eer knapenkoor verleen' medewerking. D>arna recipieert het be stuur. Maandag 21 april ie er in Marcanti een feestavond met ba' na. Het spreekt van zelf. dat er een gedenkboek verschijnen zal. waarin de. afgeionen halve peuw 'U woord en beeld belicht zal worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6