SAHARA, land van belofte Waar toen het voetlicht brandde Rotterdamse Graanmarkt Kleine daling; industriële produktie|NOG EENS: in Nederland verwacht Trager tempo van de voorraadvorming Nieuwe gespecialiseerde V.N.-organisatie Defecte motor stuurde K.L.M.-toestel twee keer terug naar Shannon Hiltonhotels komen er zeker" ZATERDAG 5 APRIL 1958 PAGINA OifckK/ •JLt^'n^vdo 'fy JwjÊÊ Expansie van Europa Scheepvaart SCHRIJFWIJZE VAN HET NEDERLANDS Bij veranderingen eerst over leg met België KERKBRAND TIJDENS A V ONDMAALDIENST ONVERANDERD DIVIDEND STAAFWERKEN DE MAAS ei* v> Nederlander als leidende figuur? WASHINGTON FLUISTERT door Leslie Ford 4 Dank zij de „chotts" weten we, dat de Sahara vroeger li/,'1' VV' I 196GAR 10e6 i^o Hij aarzelde een ogenblik en volgde mij toen naar buiten. Wat is er met i°u gebeurd? vroeg hij. Die hele kwestie is heus niet grappig. Dat weet ik maar al te best. Ik ben alleen een beetje van streek, geloot ik. Ginny heeft mij haar foto gegeven. Ik mocht het je niet vertellen. Maar het deed helemaal niets ter zake. Haar foto? Ik draaide het licht van de auto aan. Waarvoor? Hij vroeg het heel ernstig. Och, zo maar, als blijk van berouw, zei ik. Hij keek mij nog steeds heel vreemd aan. In hemelsnaam, laat dat kind toch met rust, kolonel. Jij handelt alsof zij Machiavelli is. Wees niet zo me- dogenloos. Zij heeft gehoord, wat je van Field hebt gezegd. Ik vertelde hem van de brieven en wat Field had beloofd. Zij was juist bezig hem en Allerdyce tegen elkaar uit te spelen. En ik handel, alsof zij Machiavelli is, zei hij spottend. Wij reden zwijgend door Wisconsin Ave nue naar Foxhall Road. Ik dacht, dat hij zich aan mij en aan Ginny ergerde, maar het was veel erger. Het is prettig, dat jij zo opgeruimd kan zijn over Ginny's foto, zei hij. Het is nauwelijks een behoorlijke ruil voor Fields leven en de vernietiging van ons enige bewijs om Molly's fantas tisch verhaal te bekrachtigen. als wij niets hebben om te bewijzen, waaruit Allerdyce zijn kennis van allerlei hoogst persoonlijke dingen heeft geput, dan denk je toch zeker niet, dat meneer Brent haar zal geloven? Jouw jonge Machiavelli heeft misschien heel wat meer vernietigd dan een pakje brieven. Vernietigd? De brieven zijn verbrand- De politie denkt, dat Field ze vlak bij hem had. Er was geen spoor, dat de kamers waren doorzocht. Ze kunnen de as van luchtpost papier gemakkelijk herkennen. Ik heb heus niets tegen Ginny. Ik ben alleen vre selijk bang, dat haar vreemd samengaan van sluwheid en naïveteit nog een paar mensen hier het leven zal kosten. Jij ziet niet in, wat het gebeurde van vanavond werkelijk betekent. Als ik het toen niet wist, dan wist ik het een ogenblik later of begon ik het te vermoeden. Er stonden politie-agenten bij de ingang van Nunnery Lane en zij had den een touw gespannen tussen de beton nen zuilen. Verder waren er een tiental journalisten. Een van de agenten liet de auto stoppen, herkende kolonel Primrose en knikte ons toe om door te rijden. Er was iets onheilspellends in de lucht, dat versterkt werd door het gesloten hek voor het huis van de Brents en de agen ten, die zich ook daar geposteerd hadden Ik keek angstig naar kolonel Primrose. Kijk eens. Zij geloven, dat verhaal van Vair toch niet? Hij schudde snel het hoofd en wees naar de wagen, die even voor de onze uit reed Hij was al uitgestapt en stond reeds op de marmeren trap naar de voordeur, toen ik van schrik bekwam, bij het zien van het blauwe kruis boven het nummerbord, het geen betekent, dat het de wagen van een dokter was. Ik kon het gezicht van kolonel Primro- se zién in het licht boven de deur. Er kwam een vreemde harde uitdrukking op, terwijl hij wachtte tot opengedaan zou worden. Misschien is het beter, dat ik niet naar binnen ga, zei ik. Hij schudde zijn hoofd en luisterde aan dachtig. Ik kon toen binnen voetstappen horen op de marmeren vloer. Er kwam iemand aan. De knop werd omgedraaid en de deur ging open, niet ver, maar ge noeg om mij het gezicht te geven op een ketting die aangebracht was om ons bui ten te houden. Die gedachte werd ver sterkt op het ogenblik, dat ik Forbes Al lerdyce daar zag staan, een barrière die doeltreffender was dan welke ketting ook. Ik zag die vreemde weifeling van hem, toen hij ons herkende en de sterke reflex beweging met de deur in zijn hand, alsof hij onbewust meteen bij het zien van ons, de deur wilde dichtklappen. Ik zou graag juffrouw Brent willen spreken, zei kolonel Primrose. En toen ge beurde er iets heel vreemds en verschrik kelijks. Geen van ons had verwacht, dat hij ons zou binnenlaten en één ogenblik was hij het ook niet van plan geweest. Er lag een scherpe flikkering van een bijna satanisch licht in zijn ogen, en dat licht bescheen een plan. Een plan om Rufus Brent te laten sterven. Het vooropgestelde plan was zo duivels logisch, dat het bril jant uitgevoerd kon worden. Ik was de oorzaak van mijnheer Brents hartaanval. Wanneer hij mij zag, zou hij weer een acute en vreselijke aanval krijgen. Ook ik had dat in de gaten en ik schrok ervan. Kom binnen, kolonel Primrose..,. Kom binnen, mevrouw Latham. fZo beheerst als hij na dat ene ogenblik eer was, wist hij toch niet die triom fantelijke boosaardigheid in zijn stem te verbergen, toen hij de deur wijd open hield. Gaat u meteen mee. Ze zijn in de bi bliotheek. Ik geloof, dat niemand gelukki ger kan zijn u te zien. Hij was niet de vriendelijke man met een dolk onder zijn mantel. Hij was de vriendelijke man, die boven zijn hoof< de slachtbijl zwaaide. Van ergens in d« verte klonk het jammerlijk geloei va« een sirene. Excuseert u mij, zei Allerdyce hofc felijk, Ik moet op de ambulance wach ten. Hij wilde er niet bij zijn. Dan wai het, alsof het niet zijn schuld was dat wij binnen waren. i~7 duwden mij weg. Ik kon hen met tegenhouden, zou hij tegen mevrouw Brent zeggen. Ik raakte de arm van ko lonel Primrose aan. Toe laten wij niet naar binnen gaan. Hij schudde hethoofd en liep snel naar de bibliotheek. Het leek zo ongelo felijk dwaas van mij. Ik keek om. For bes Allerdyce lachte, niet hardop, maar het leek mij toe, of ik hem afschuwelijk kon horen en ik week achteruit. Kolonel Primrose nam mij bij de elle boog. opende zonder aarzelen de deur van de bibliotheek en duwde mij de kamer in. (wordt vervolgd) ■■■iii 1 Sahara.... Het wekt herinneringen op aan een l>.an dend hete zon, aan kamelen en lange karavanen, aan gemas kerde Toearegs en aan een fata morganaMaar zoals wij ons de grote woestijn voorstellen, bestaat hij alleen in boeken. De Sahara is nu eenmaal heel anders. Van de enorme woes tijn, die van Dakar tot aan de uitlopers van het Himalayage- bergte ligt, is de Sahara het grootste, indrukwekkendste deel. De rivier die deze onafzienbare verzameling rotsen en kale vlakten als het ware middendoor snijdt, is de Nijl. Eigen lijk is Egypte niet meer dan een geweldige oase 2 Een echte woestijn moet een eindeloze zandzee zijn. Maar in feite zit het zo, dat hij grotendeels bestaat uit rots formaties, kiezels en bergen. Zand echter komt er vrij wei nig voor, tenminste in verhouding. Het begrip woestijn zou den we het beste negatief kunnen omschrijven: geen regen, geen planten en geen zichtbaar leven....! De Sahara ligt in een soort kom. Aan de ene kant rijzen de toppen van het At lasgebergte, het Aurisgebergte en de Tunesische Djebbels en aan de andere kant het maanlandschap van de Hoggar en de Niger. 3 Allang hebben de geologen zich met de Sahara bezig ge houden en hun ontdekkingen verrasten vaak de wetenschappe lijke wereld. Zo bleek bijvoorbeeld, dat er in het noorden gro te zoutmoerassen onder de zeespiegel liggen, de zogenaam de „chotts". De chotts worden afgewisseld door de grauwe kale basalrotsen, de „regs". Vlak daarachter markeren gro te bergtoppen bij Tibesti het landschap, afgewisseld met lange uitgedroogde rivierbeddingen. En, zoals dat altijd zo gaat, onmiddellijk waren de experts erbij om een theorie op te stellen. Wellicht stroomde eens de Niger dwars door de woes tijn naar de Middellandse Zee, voordat hij bedolven werd door het opdringende zand. En als we iets verder gaan komen we bij de geweldige plateaus, de „hammadas" terecht. En ten slotte.... zand, zand en nog eens zand, de „erg". In de beschouwing van de Economische Commissie voor Europa over Nederland wordt onder meer de verwachting uïtge- snroken. dat als gevolg van de vermin dei ine van de invoer in de tweede heift van het jaar het tekort op de betalings balans over 1957 kleiner zal blijken te zfln dan dat van 1956. De voorgenomen verminderingen van de overheidsuitgaven en de deflataire strekking van de begroting t958 doen. te zamen gezien met 'n klaarblijkelijke ver langzaming,. zoal niet een werkelijke ver mindering van de economische bedrii- vigbeid in de meest, recente maanden, Ier dat de verwachte verbe tering van de betalingsbalans slechts be reikt zal kunnen worden ten koste van een stagnatie of zelfs van een lichte ver mindering van het nationale produkt. Het ziet er naar uit, dat de beslissen de factor de toekomstige particuliere in- vesteringsvraag zal ziin. In dit verband mag verwacht worden, dat een traier tempo van de voorraadvorming, na drie iaren waarin zij vrij groot was, een de flataire invloed zal uitoefenen. Door de vermindering van het tekort op de han delsbalans en de toeneming van de de viezenreserves sedert de herfst zal de li quiditeit van de banken eens te meer "ergroot zijn. maar bet is betekenisvo' fén misschien ook niet zonder verband met de waarschuwing van de centrale bank in september, toen de kredietver lening vergroot werd ondanks het devie- zenveriies) dat er in het vierde kwar taal van het iaar geen verdere toeneming van de kredietverstrekking in de parti culiere sector plaats vond. De langzamere stijging van de lonen van de laatste tijd en de minder gunstige werkgelegenheidsnositie duiden erop. dat het particuliere verbruik nauwelijks gro ter zal zijn dan in 1957, terwijl de over heidsuitgaven. blijkens de ontwerpbegro ting voor 1958 rekening houdend met waarschijnlijke te lage raming, vermoe delijk geen sterke expansiefactor zullen zijn. De particuliere investeringen schij nen in 1957 in langzamer tempo te zijn gegaan en deze ontwikkeling zal zich waarschijnlijk in 1958 voortzetten. De recente ontwikkeling van de binnen landse orders voor machinerieën en uit rusting en de afneming van de bouw vergunningen zowel voor industriegebou wen ais voor woningen, wiizen erop dat de investeringen in vaste activa waar schijnlijk kleiner zullen ziin dan in 1957. Het zou dan ook geen verwondering wek ken als de industriële nroduktie in 1958 in werkelijkheid iets kleiner zou zijn dan in hét voorafgaande jaar. In een overzicht voor Europa wordt omtrent West-Europa in 1957 en de voor uitzichten voor 1958 medegedeeld, dat de toeneming van 4 procent van de totale produktie in 1957 voor West-Europa in zijn geheel ongeveer gelijk was aan die van 1956, zodat in twee achtereenvolgen de jaren de expansie trager ging dan in de periode van 1953 tot en met 1955. Op deze algehele ontwikkeling waren echter enkele uitzonderingen. Daartoe behoorden de landen van Zuid-Europa en in het bijzondét Yoegö-Sla'vië. waar .het nationale produkt belangrijk toenam, na dat in 1956 een einde werd gemaakt aan de deflationistische politiek. Bij de industrielanden van West-Euro pa was de toeneming van het nationale nrodukt bijzonder duidelijk in Frankrijk. De versnelde toeneming van 6 pet in dat land. grotendeels door verbeteringen van de produktiviteit, vormt een tegen stelling met de tragere, zij het toch nog betrekkeliik grote mate van expansie in West-Duitsland, waar de arbeidsreserve nog lang niet uitgeput is. Waar de expansie niet sneller was dan in 1956 schijnen vraagfactoren daarvoor hoofdzakelijk verantwoordelijk te zijn ge weest, in het bijzonder in West-Duitsland. In Nederland echter belemmerden ca paciteitsbeperkingen en andere aanbod factoren een snellere groei, hoewel bo vendien in de loop van het jaar maat regelen werden genomen tot beperking van de binnenlandse vraag ter bescher ming van de betalingsbalans. Wat de vooruitzichten voor 1958 be treft zijn die voor West-Europa in zijn geheel nauw verbonden aan die voor de drie grootste landen, het Verenigd Ko ninkrijk, Frankrijk en West-Duitsland, welke landen tezamen tweederden van het Westeuropese bruto nationale produkt voor hnn rekening nemen en ongeveer 1» pc» van de intra-Westeuropese han del. In de tweede plaats zijn alle West europese landen en in het bijzonder het Verenigd Koninkrijk voor een deel af hankelijk van exportvraag van overzee se landen. Deze vraag wordt .grotendeels echter bepaald door het niveau der eco nomische bedrijvigheid, dat in West-Euro pa, vooral in de grote industrielanden en in de Verenigde Staten wordt gehand haafd alsmede door de afvloeiing van kapitaal naar de in economisch opzicht minder ontwikkelde overzeese landen. Gisteren is een internationale conventie van kracht geworden, die een nieuwe ge specialiseerde V.N.-organisatie in het le ven roept, nl. de IMCO (intergouverne mentele maritieme consultatieve organisa tie). In de komende weken zal in New York de eerste zitting van de assemblée der organisatie worden voorbereid. De IMCO heeft o.a. als taak het bevor deren van samenwerking tussen de deel nemende landen bjj het oplossen van tech nische vraagstukken met betrekking tot de scheepvaart. Ook zal de IMCO oneer lijke praktijken van rederijen bespreken. De conventie is in maart 1948 getekend en van kracht geworden, nu 21 landen, van wie er zeven een koopvaardijvloot be zitten met een tonnage van meer dan een miljoen ton, zijn toegetreden. Lid van de IMCO zijn: Argentinië, Au stralië, België, Birma, Canada, de Domi nicaanse Republiek, Ecuador, Frankrijk, Haïti, Honduras, Perzië, Ierland, Israël, Italië, Japan, Mexico, Nederland, Zwitser land, de verwijde Arabische Republiek, Groot-Brittannië en de V.S. Nederland is een der twaalf landen, die zitting hebben in de commissie voor voorbereiding van de eerste assemblée der IMCO. Tijdens de besprekingen over de toe passing van de woordenlijst der Neder landse taal in België en Nederland is bij de regeringen van beide landen de wens naar voren gekomen, in het ver volg steeds overleg te plegen over aan gelegenheden, welke de schrijfwijze van de Nederlandse taal betreffen, opdat al dus de eenheid ervan in beide landen zo veel mogelijk zou kunnen worden bevor derd. Te dien einde besloten de Nederlandse en de Belgische regering aan het op 16 mei 1946 gesloten culturele verdrag een addendum toe te voegen, waarin deze ge dachte zou worden vastgelegd. De minister van Buitenlandse Zaken heeft de overeenkomst tot vaststelling" van dit addendum aan de Eerste Kamer overgelegd. Ten minste vijftien leden der Eerste of dertig leden der Tweede Kamer kunnen de wens te kennen geven, dat de ze overeenkomst aan een uitspraak der Staten-Generaal wordt onderworpen. Gisteravond is in de hervormde kerk te Lochem tijdens de Avondmaaldienst brand uitgebroken. Oorzaak hiervan was over verhitting van de schoorsteen. Het steen- werk hiervan was zo heet ge-we -n, dat de houten balken, waarop-het rustte, door zelfontbranding in vlam waren geraakt. De Loehemse brandweer was ':°n minu ten na het alarm ter plaatse. Zij benader de 't vuur van binnenuit, terwijl de brand weer va" Deventer, die om assist itie \va gevraagd, het van de buitenkant bestreed De vuurhaard kon, voor hij zich uitbreid de, worden geblust. De kerkgangers hebben al^en ongedeerd het gebouw kunnen verlaten. De kerk was verzekerd. Gisteren lieten ivij in Sumatra „de kanonnen ontbranden" op een plaats „waar vroeger liet voetlicht brandde". Dü artikel van onze medewerker Octave de Coninck was bestemd, om de oud-1 ndië.gangers onder onze lezers weer eens de sfeer te laten proeven van het Nederlandsch Oost.Indië uit de jaren dertig. Daarom lag het in onze bedoeling, naast dit artikel enkele tekeningen van Octave de Coninck te plaatsen, zoals de schrijver van deze herinneringen in zijn artikelen trouwens ook aankondigde. Helaas, het heeft niet zo mogen zijn Door een betreurenswaardige fout bij de opmakerij zijn deze tekeningen echter uit de krant ge-bleven. Daar dit bepaaldelijk niet onze bedoeling was, publiceren wij de illustraties bij het artikel van Octave de Coninck dus nog vandaag, vooral omdat deze illustraties zo voortref jelijk de geest uitbeelden van „ons Indië", in de hoop, dat u onze excuses voor deze fout wilt aanvaarden. lieLt I\t\~ho Werkplaatsen op het boorterrein van de B.P.M. te Babat. Boorterrein te Babat met ketelhuis en boorterrein van put 272. „Soos" op het boorterrein van de B.P.M. te Babat. T"fc -Ti») Itib 1 (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakeiaars te Rotterdam) De situatie, zoals in ons vorig markt rapport beschreven, bleef zich ook deze week in dezelfde lijn bewegen, d.w.z voor de directe behoefte bleek er zowel in ons land als in de omliggende landen grote vraag te bestaan vooral naar maalmais maalgerst en haver. Dat hieraan slechts tegen stijgende prijzen kon worden vol daan, ig wel duidelijk en hierdoor is het prijsverschil tussen leverbaar graan en de afladingen mel/juni/juli nog groter ge worden. April aflading daarentegen werd door de loco vraag geïnfluenceerd vooral toen van shippers' zijde kooplust hiervoor ontstond. De vrachtenmarkt toont helaas nog geen verbetering al ig de charterlng-ac- tiviteit wel groter geworden. MAIS. Vraag naar loco maalmais en ladende posities terwijl ook voor april- afl. meer te mak-en was. Op mei en juni bieef het aanbod ruim en de prijzen weinig gewijzigd. Platamais op de afla dingen tegen lagere prijzen verhandeld, terwijl de loco en stomende mals betere prijzen opbrachten. Z.-Afr'ka loco mals is hier praktisch geruimd. GERST. Vraag van buiten voor sto mende 3 barley deed de premies sljjgen. terwijl de eerste afladingen plus april, gedeeltelijk door terugkoop van shippers betere prijzen opbrachten. Daarentegen bleef Noord-Amerika voor de juni en juli posities graag verkoper en kwam er in de prijzen op die termijnen weinig of geen verbetering. Platagerst spoedig, ladend en april be ter gevraagd en hoger, terwijl de verdere maanden weinig veranderden. Western gerst op aflading werd hier hoofdzakelijk in dekking door shippers teruggekocht, HAVER spoedige levering schaars en duur, terwijl N.-Amerika op aflading fei telijk onveranderd bleef bij wat grotere omzetten. PI at aha vér op, alle posities, doch vooral spoedige levering duurder. Eni-ge omzetten in Joegosl. haver per 20 april aflading bij stijgende tendens. MILO. GRANIFERO en MILLET. Voor al milo loco en stomend is moeilijk en slechts hoog te koo-p; hierdoor konden enige posten in ladende posities een mooie premie bedingen. Op aflading was er weinig verandering ln de prijzen en, vooral België, kocht dit artikel op alle termijnen en het hele jaar uit. Millet én granifero spoedig gevraagd en hoger, ter wijl ook de afladingen duurder geworden zijn ROGGE. Nadat de gehele week sto mende platarogge werd gezocht en de kleinigheden, die er waren .overeenkom stig duurder moesten worden betaald en ook de afladingen, zowel door ons land als door Duitsland, hoger werden betaald, is nu het invoerrecht met 1 verlaagd en derhalve op 2 gebracht. Ook in Canada- roggé v?n de Pacific was de kooplust groter en stegen de prijzen in de loop van de week, waartoe het feit, dat Duits land. Zwitserland en België eveneens kochten, bijdroeg. INL. GRANEN waren bij steeds slin kende voorraden me-t alle graansoorten veel duurder, DE KOEKENMARKT vertoont wel een zeer labiel verloop in deze dagen, waarin het weer ieder ogenblik kan omslaan. De voorraden zijn uitermate beperkt, sto mende partijen praktisch niet te koop en dp enkele artikelen wélke nog worden aangeboden brengen zeer grote premies op. Lijnschllfers tegen oplopende prijzen uit Antwerpen weggekocht en ladende boten vonden eveneens goed onthaal. Lijnschroot werd in enkele dagen tijds geheel en al door Nederlandse en Duitse consumenten uit de markt genomen. An dere artikelen hoegenaamd niet te koop. Op dé verdere afladingstermijnen bestaat geen kooplust. Molenafvallen onveran derd zonder noemenswaardige activiteit. Duits tarwe- en roggevoerbloem zeer Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der Staalwerken De Maas te Maastricht zal een onveranderd di vidend van 9 pet worden voorgesteld. De Douglas DC—-6B PH DFI van de K.L.M., die op weg was van Amsterdam naar Montreal met 29 passagiers en een bemanning van negen koppen is twee keer op het vliegveld Shannon terugge keerd, omdat één van de vier motoren defect was geraakt. Donderdagnacht steeg het toestel van het elrse vliegveld op, maar was er binnen drie uur weer terug. De passagiers gingen naar bed en kregen vrydag een tochtje langs de be zienswaardigheden rond het vliegveld aangeboden. Gisterenavond stapten zy voor de tweede maal in, maar dezelfde motor begon boven de Atlantische Oceaan weer kuren te vertonen, zodat gezagvoerder A. J. Boijee (Canada) opnieuw besloot naar Shannon terug te vliegen om ern stiger mankementen aan zyn toestel te voorkomen. Een ander vliegtuig van de K.L.M. zal nu de taak van de PH—JD.F.I. overne men. Vanmiddag zouden de passagiers daarmee verder reizen. „De plannen voor de belde Hiltonho tels ln Nederland in Amsterdam en in Rotterdam zullen zeker doorgaan. Het is best mogelijk, dat als leidende figuur ervan een Nederlander zal optreden, maar zoiets wordt pas later ln New York beslist." Aldus vertelde gisteren op Schiphol de heer Max Walter Locher, Zwitser van ge boorte, een van de leidende figuren van het internationale Hiltonconcern. Hij was zojuist aangekomen uit Istanboel met de DC-6B van de rond-de-werelddienst van de Pan American. Hij hoopt hier een tien tal dagen te verblijven „uitsluitend voor genoegen en niet voor zaken". De heer Locher vertelde, dat de Hil tonhotels in Nederland even groot zullen worden als dat ln Istanboel, d.w.z. met een capaciteit van 300 kamers, „voor dit deel van de wereld voldoende". „De za ken in Istanboel marcheren buitenge woon goed", zo vertelde hij niet zonder trots. „Drie jaar is de exploitatie daar aan de gang en in 1957 was de bezettings graad, over het gehele jaar genomen 95,9 procent." 53). Zij lachte toen gelukkig. Ik wist, dat u die nemen zou, zei zij. Dat is ook vaders lievelingsfoto. Toen werd zij onmiddel lijk ernstig. U moet nu maar opschieten. U vertelt het hem niet, hoor. Heeft hij, heeft hij u gezegd, dat journalisten u zou den opbellen? Ik knikte. Ze scheen een ogenblik ernstig na te denken. Als ze bellen, wat zal Ik dan zeg gen? Zeg maar niets. Zeg maar, dat ik er niet ben. Ik liep snel de hal door, legde Ginny's foto op mijn bed en haalde mijn mantel. De telefoon rinkelde intussen, maar slechts een keer en ik wist, dat kolonel Primrose de hoorn van de haak had geno men. Toen ik naar beneden ging. keek hij onder aan de trap naar mij. Dat was Agnes Manners van de Northern Belt News Service. Waar is Ginny? Zij is koppig, zei ik. Zij wil liever met de politie praten. Als wij nog uitgaan, moeten wij maar niet langer wachten Zij is gewend met de politie om te gaan. een veel beter klimaat moet hebben gehad. „De „oueds", bijvoorbeeld, die vanaf de Atlas of de Hoggar naar de zand woestijn strome en daar verloren lopen, zijn restanten van een stroomgebied. En talloze zeer verrassende vondsten, zo als geraamten van olifanten en sporen van een subtropi sche plantengroei, bewijzen onomstotelijk, dat de Sahara eens een uitgestrekte oase was, een aards paradijs. De „Va der der geschiedenis" Herodotos, vertelt dat de ossen van de Garamanten hele ladingen kostbaar hout sleepten naar Rada- nis, door de woestijn. En ook Salomon moet zijn zeldzame houtsoorten voor de beroemde tempel via de Sahara hebben aangevoerd. Maar nu zou een paard het geen week uithouden, laat staan een span ossen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6