Nieuws uit stad en omtrek BRIL NODIG! Verlovingsringen De laatste loodjes van schoolvoetbaltoernooi het Dit is leuk voor Uw kinderen fèé] Pi Sport in het komend weekend TELEVISIE RADIO GEVEKE-SERVICE Katholieke Kring" bracht vlot blijspel Reclame DE STEM VAN DE LEZEB \nj)0ooro 1 l 1 1 öuer de /7 s Dames Heren- en Kinderkleding BROERSVEST 111 en 5 VASTE KORTING - Lei op hel juiste adres En toen kwam dokter Frost werd amusant gespeeld Maakt Eerste spant geslagen voor noodkerk Kethel v.d. AREND - HOOGSTRAAT 91 Chaos ZEER GROTE COLLECTIE H. Th. v. d. VLERK K.V.G.-Nieuwland- Kethel Derde wedstrijdavond vierkamp r.-k. zwem- clubs Met een éclit incident! Burgerlijke Stand REGENCOATS Tweede jeugd-ruilbeurs werd groot succes Programma's van r.-k.' sportclubs Een Shetlandshow in Schiedam? 1 Instuif R.-K. Jong Schiedam Middenstandscentrale en het Delta-plan KETHEL Weinig voetbal tijdens het weekeinde Vrachtenmarkt NSC VRIJDAG 11 APRIL 1958 PAGINA 2 nieuwe sclileciamsclie courant Tussen de sneeuwbuien door... V. Model MARIO PROFITEERT NU vanaf 3.25 vanaf 1 4.95 vanaf 14.95 JURKJES, maten 35 tot en met 110 Rokjes - vestjes en jumpers. BLAZERS, effen en gestreept Suède jasjes - Poplin jacks - REGENMANTELS KOM PASSEN MET UW JONGEN DE C.A.B. IN 1958 Hockey Handbal m ROTTERDAM: TONEELUITVOERING VAN DE R.-K. TONEELVER. „DE BURCHT" Afd. Rotterdam met doorlopende Broersvest 58 Tel. 6.8.4.4.7. n Pastoor Wuyster legt de eerste dakspant. Hedenochtend zijn door bouwpastoor M. Wuyster met enkele forse slagen van een houten hamer de twee gedeelten aaneen- geslagen van de eerste spant voor de noodkerk in Kethel, welke, zoals bekend gebouwd wordt op het land van de boer derij Groenoord. Na deze plechtigheid heeft de heer C. Lansbergen, eigenaar van Erkend ziekenfondsleverancier JA, DAT BEWEREN de vervoerdersor ganisaties. Niet hun grote trucks, al of niet met aanhang, veroorzaken de steeds toenemende verkeerschaos in de binnen steden, maar de particuliere auto's. Daarom willen ze de particuliere auto's uit de binnenstad weren. Het is een voor stel, dat ongetwijfeld vele discussies zal uitlokken. De K.N.A.C. is er al mee be gonnen. Nu weten we niet, of de vervoerders ook Schiedams binnenstad in het vizier hebben gehad, toen ze hun verbod aanbevolen. We weten wel, dat hier ter stede zo het een en ander gedaan is, via parkeerver boden etc., om de situatie zoveel mogelijk te verlichten. Die borden gelden voor ver voerders en particulieren. Zo nu en dan zondigt er nog wel eens een, op plaatsen, waarvan een kind in onze gemotoriseerde tijd je zou kunnen vertellen, dat het eenvoudig waanzin is, om er je wagen neer te zetten, maar en fin. Intussen zitten we met die vervoerders én met de chaos. We zullen hier geen partij kiezen, ove rigens niet van het standpunt uitgaande van of je nu door de hond of door de kat Maar als men zo over het probleem gaat prakkezeren, dan heeft eigenlijk niemand schuld aan de chaos. Alleen, toen men almaar meer auto's ging maken, heeft men vergeten, daar voor geëigende wegen aan te leggen en nieuwe binnensteden te maken. Zoals men het nu bekijkt, zullen beide partijen het op den duur onder of boven de grond moeten zoeken. Tenzijde bestedingsbeperking een woordje mee gaat spreken. Maar daar ziet het er nog niet naar uit. Het zal misschien echte bezuiniging moeten worden DAMWACHTER de boerderij, het woord gevoerd en ver volgens herinnerd, dat enkele jaren ge leden op Groenoord het openluchtzwem bad is aangelegd. Thans wordt er op dit land een kerk gebouwd. Spreker herin nerde eraan, dat de gelijknamige boerde rij 300 jaar oud is. Er zijn steeds katho lieke gezinnen grootgebracht en de kinde ren daarvan kregen steeds van hun ouders de vermaning mee, goed katholiek te zijn en te blijven. Hij wenste pastoor Wuys ter geluk met deze heuglijke dag en hoop te, dat de nieuwe kerk het hare zal bij dragen tot de verbreiding van het geloof in Kethel. Pastoor Wuyster dankte in het kort, hierbij speciaal de heer Lansbergen dank zeggend voor de vriendschap en gastvrij heid, welke hij steeds in diens boerderij genoten heeft. Als bewijs van zijn er kentelijkheid overhandigde hij een kistje sigaren. Onder de aanwezigen, die van de korte' plechtigheid getuige waren, bevond zich ook de heer A, Lansbergen, de voormalige bezitter van de boerderij. in 3fi - 4 - 4(2 - 5 mm. oplopend van plat- tot kogelmodel. Rotterdamsedijk 268 - Schiedam Dogblod voor Schiedam en omstreker 80ste Jaargang No. 23651 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 015 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEIDEDELINGEN 1 010 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven, kampioenen tot 20 woorden f 010 hij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. AHe advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertemtue- wesen. ABONNEMENTEN f 7vê0 per kwartaal, f 2-54 per maand en f 0.59 per week. Hedenavond spreekt in het Wijkgebouw Nieuwland voor het Kath. Vrouwengilde mevr. Nuwenhuisv. d. Rijst over „De vreugde der kleine dingen in het leven". Ook degenen, die geen uitnodiging of cir culaire ontvangen hebben, zijn welkom. Zaterdagavond wordt in ,,De Overdek te" in Rotterdam-Noord de derde wed- strijdavond gehouden in het kader van de vierkamp voor de r.-k. zwemclubs „Start", W.I.K. uit Vlaardingen, „De Ba ronie", Breda en L.R.C. uit Rotterdam. In S.tart-kringen werd de laatste weken hard getraind om tijdens de nog resterende wedstrijden zo goed mogelijk voor de dag te komen. Alle wedstryden van de dag verliezen, is natuurljjk sneu. Maar als je dan nog meent, dat dat enige doelpunt werkelijk niet „zat" en scheidsrechter en grens rechter hebben hier een andere mening over, dan is dat sneu. Maar het staat beslist niet in het „Boshoekreglement", dat je als verslagen keeper, dan de bal In het wilde wegtrapt.... Begrijpelijk was het echter wél, want als je je doel zo manhaftig schoon ge houden hebt en met een pijnlijke knie in je hok staat, dan, ja, dan.... Nog geen twee minuten later lag een speler van de tegenpartij te rollen, snelde deskundige hulp van het „Rode Kruis" toe en werd de strijd hervat. Kennelijk liet de ver moeidheid zich nu gelden, want noch W. de Zwijger, noch Rehoboth zagen kans tot scoren, tot een der spelers van eerst genoemde een snelle rush nam, de Reho- bothkeeper dook, greep enmisgreep. Hét incident van de dag was ontstaan, want „doelpunt" besliste de scheidsrech ter, op advies van grensrechter Jacobsen, die er tenslotte met zijn neus bovenop stond! Protesterende Rehobothknapen, eei) driftige keeper, die de bal in zijn teleur stelling hoog wegschopte ende me ning langs de lijn! Het was ineens een sfeer als bij een semi-profwedstrijd! De keeper wilde het veld verlaten, maar werd daarvan tegengehouden. Het voor stel van W. de Zwijger om deze vijf mi nuten over te spelen, werd resoluut van de hand gewezen; men speelde dóór, om daarna in alle hevigheid verder te protes teren. De scheids- en grensrechter bleven echter bij hun beslissing, waarna men, teneinde raad, de heer R. Rosheuvel, con troleur van de scheidsrechters en elke dag op het veld aanwezig, aanklampte. Keel verstandig, bleef deze echter neutraal De wedstrijden voor de halve finale, ge speeld door St.-Henricus IKI. de Vries A (10), T-horbecke IJan Ligthart E (01), KI. de Vries ASt.-Aloysius I 0), Thorbecke ISt.-Thomas I (13), St.-Henricus ISt.-Aloysius I (01), St.- Thomas IJan Ligthart B (01) en St.- Henricus ISt.-Thomas I (12) waren wedstrijden van tweemaal vijf minuten tussen de sneeuwbuien door. In de halve finale kwamen uit W. de Zwijger 5—Tech- nische school 5 (20), W. de Zwijger 5 St.-Aloysius I (10), Technische school ft —St.-Aloysius (0—2). Bij het lager onder wijs kregen St.-Thomas I de derde prijs en St.-Henricus I de vierde prijs toege wezen, terwijl in de C-afdeling W. ac Zwijger 5 de eerste en St.-Aloysius de tweede prijs behaalden. Een knappe pres tatie. In de finale op Koninginnedag strijden dus voor de lagere school om de eerste GEBOREN: Dina H., d. v. A. Dingenouts en A. M. A. van Gogh; Mirjam, d. v. J. J. Verhoev en A. Mostert; Maria P. H„ d. v. N. J. van Eek en H. van Eek. ONDERTROUWD: G. van Alphen 25. j. én W. Seger 23 j.; J. M. Koogje 22 j. en B. A. Hölzken 19 j.; A. van Loon 22 j. en A. C. Polderdijk 20 j.; A. EL Schip pers 26 j en W. Neus 21 j.; J. C. Vos 27 j. en C. van Zwet 28 j.; B. Weeda 24 j. en M. Ouwendijk 24 j. GEHUWD: C. Boot 23 j. en W. de Voo- gel 18 j.; J. A. Diesman 22 j. en P, J. Be- semer 24 j.; T. J. van der Vlies 22 j. en M. J. Vos 19 j.; A. L. van der Mark 25 j. en G. M. Poot 21 j.; J. Boekhout 26 j. en E. Berrevoéts 26 j.; G. Smit 34 j. en J. C. Bakker 30 j.; H. T. Westhuis 26 j. en B. A. de Vries 24 j.; A. C. Dingemans 25 j en A. C. Janse 23 j.; P. J. Braak 24 j .en W. J. H. van den Berg 22 jA. A Bluekens 24 j. en C. J. Knol 20 j. OVERLEDEN, C. A. Dijkman 55 j. en tweede prijs Jan Ligthart BSt.-Aloy- eius I, terwijl het beslist niet aan span ning zal ontbreken bij de wedstrijden W. de Zwijger ITechnische school I, V/. de Zwijger I—R.-K. Ulo 3. Als jaarlijkse attractie dé wedstrijd van de dag, waar naar honderden altijd komen kijken en nu voor het eerst als een kleine tegemoet koming in de onkosten een laag entree geheven zal worden: de Ulo-combinatie tegen de R.H.B.S.! De opstelling van de Ulo-combinatie luidt: doel: Koos van Kasteren (T.S.); r.b.: Karei v. d. Griend (W. de Zw.), l.b. Alex de Jager (Pr. Irene), r.half: Chris Pil (TS). spil Klein (Pr. Irene), l.half: Eef Breeman (Rehoboth), r.buiten: Arie van Kersen (T.S.), r.binnen: Wout v. Meteren (W. de Zwijger), midvoor: Ton Valk (W. de Zwijger), l.binnen: Fred Groenewegen (W. de Zwijger) en l.buiten: Wim Kerk- laan (.-K. Ulo). Reserves: Jan Los, doel (Rehoboth); Bram Donkers, spil (Reho both) en Eddy de Graaf (R.-K. Ulo). De opstelling van dit elftal werd met net nodige gejuich begroet. De heer M. van Dijk betrok in zijn dankwoord alle commissieleden (gisteren verzorgde de heer A. C. Leewis van de Dr. de Visserschool in nauwe samenwer king met br. Hermano de administratie) het voortreffelijke werk van de scheids rechters, de onmisbare hulp van het Rode Kruis en de medewerking van de scho lieren. Voorts bracht hij dank aan de heren De Koning, die gemaakt hadden, dat ondanks het slechte weer, het goed vertoeven was op „Boshoek". Met een „tot ziens op Koninginnedag" behoorde deze laatste voetbaldag tot het verleden. I JONGENS BLAZERS en COLBERTS ANORACKS en JACKS SUèDE JASJESvanaf 15.10 Lange en korte jongensbroeken OVERHEMDEN effen en ruitvanaf 3.45 aaa Stapt U gerust eens binnen bij Overstelpende drukte heerste er gis termiddag in de grote zaal van gebouw „Irene" waar de tweede S. G. Ruilbeurs voor de jeugd werd gehouden. Levendig was de handel en vooral het suikerzakje ging vlo.t van d.e hand. Behalve dit nieu we verzamelobject, waar jong en oud met een ware hartstocht achteraan zit, werd op de beurs gehandeld in postze gels, sigarenbandjes en verschillende soorten plaatjes. Ook het bierviltje heeft zijn intrede gedaan in de dozen en kisten waarin de Schiedamse jeugd zo van alles pleegt te bewaren. Er waren kinderen bij, die hun hele voorraad voor het ge mak maar mee hadden gebracht en uit de omvang van enkele collecties bleek hoe naarstig er wordt verzameld. Het waren heus niet alleen de jongeren die trachtten zaken te doen. Een niet nader te noemen persfotograaf was als een kind zo blij met enkele nieuwe suiker zakjes welke hij op deze beurs op de kop had weten te tikken. Zijn verzame ling bierviltjes schijnt na enkele gedach- tenwisselingen met z'n wederhelft niet meer voor uitbreiding vatbaar te zijn Vandaar de nieuwe hartstocht voor sui kerzakjes! Zo is de tweede ruilbeurs voor jong en oud weer een groot succes geworden en het zal niet lang meer duren, of de Ko renbeurs zal nodig blijken om alle gega digden onder te brengen. De C.A.B. begint het seizoen 1958 met de traditionele bloementocht op donder dag 8 mei. Als rustpunt is wederom ge kozen „Seinpost" te Noordwijk. De tweede tocht wordt op donderdag 12 juni ondernomen naar „Oud Valke veen" in het Gooi, aan de boorden van het IJsselmeer. Ter gelegenheid van de derde tocht zal er, als in 1957, Weer worden gevaren. Deze trip wordt aangemerkt als „Delta- tocht". De rit voert donderdag 3 juli naar het eiland Voorne. Gedacht wordt aan een vaartocht op het Haringvliet. Het seizoen wordt beëindigd met de jaarlijkse tocht naar „Groenendaal" te Heemstede op donderdag 4 september. Voor de achtste maal na 1951 organi seert de C.A.B. een grote cabaretavond in het Passage Theater op donderdag 5 juni. Al blijven dan de grote broers zondag bij de radio, voor de lagere elftallen van Excelsior '20 is een volledig programma vastgesteld. Het treffen tussen het tweede elftal en Martinit 2 zal in het Volkspark een interessant partijtje te zien geven. Overige wedstrijden: Excelsior 3-De Hollandiaan 2; Dindua 3-Excelsior 3; Ex celsior 5-SIOD 3; VOC 7-Excelsior 6; VFC 6-Excelsior 8 en EDS 6-Excelsior 9. Het programma van de r.k.-Hockeyver- eniging Spirit luidt als volgt: HHIJC I- Spirit 1, Ring Pass 5-Spirit 3; Spirit 4- Gr. Geel 11; SpiritA-HGCCenSpirit B- Dordrecht B. Spirit 2 speelt zaterdagmid dag uit tegen Leonidas 3- Het zal de dames van UVG zondag niet moeilijk vallen tegen Snelwiek 3 tot een achtste overwinning te komen. Ook heren 1 moet van St.-Lodewijk 2 kunnen winnen. Het zelfde geldt feitelijk voor de dames junioren die eveneens thuis tegen Schut- ters 2 moeten aantreden. Alleen de meisjes aspiranten zoeken het dit week einde buitenshuis maar zullen op Laag Zestienhoven met ADO ook weinig moeite hebben om de volle winst binnen te halen. Men overweegt bij de Middenstandcen trale, hier ter stede een z.g. Shetland Show te organiseren, een soort sprook jesdorp met talrijke showwinkels. Zo'n show is reeds op verschillende plaatsen met veel succes gehouden. Ze zou dan ver moedelijk in de plaats moeten komen van de middenstandsexpositie, die indertijd op het koolas, bij de ruïne van Mathenes- se werd georganiseerd en die wegens de grote kosten van opbouw geen herhaling heeft gevonden. De Shetland Show is als het ware pre-fabricated. Aan de show zijn als attractie 50 Shetland-pony's ver bonden. De bedoeling is, dat evenals op de reeds gehouden tentoonstelling win keliers en fabrikanten hun waren ten toonstellen. Intussen is het de grote moei lijkheid, een goede plaats voor deze show te vinden. Jongelui, we maken jullie nog even at tent op zondag 20 april a.s. Op deze dag viert onze Instuif op grootse wijze haar derde jaarfeest. Deze dag en dit feest zijn tevens bedoeld als propaganda voor al diegenen vanaf 17 jaar die nog geen lid zijn. Ook daarom verzoeken wij jul lie breng introducée's mede, opdat behal ve wij leden, die het reeds weten, ook ve le anderen kunnen kennis maken met en 'zich opgenomen voelen in de prettige sfeer van ontspanning en vermaak in ons eigen Katholiek milieu. Het bal zal des avonds om 8 uur in gebouw Arcade plaatsvin den (t.o. onze Instuif) een „Bal au grand costume demi" zoals wij in ons program maboekje aankondigden, met medewer king van The Harbour Town Jazzband. De dames worden hierbij verzocht zich in cocktail te hullen en de heren in een don ker costuum. Voor al dit gefeest echter aanvangt, zul len wij eerst gezamenlijk de H. Mis bijwonen, die onze aalmoezenier met ons en voor ons zal opdragen en waarin wij Onze Lieven Heer zullen danken voor de zegen die Hij schonk over ons Instuif- werk en onszelf en waarin wij Hem zul len vragen ons ook in het nieuwe jaar te behoeden en te bewaren. Deze H. Mis wordt om 9.30 uur in de ka pel van het broedersklooster aan de Wa rande 155 opgedragen. Na afloop van de H. Mis gaan we feestelijk ontbijten in de Instuifzaal. Diegenen onder U die dit reeds eerder meemaakten zullen dit ze ker naar waarde weten te schatten. Nu nog even de onvermijdelijk zakelijke kant n.l. dit, voor het ontbijt kunt U zich opge ven bij dhr. A. Wuisman, Dirk van Wasse naarstraat 23 hier ter stede of zondag avond aan de zaal. Voor de avond in Ar cade kunt u zich opgeven bij onze pen ningmeester Aad van Beurden, St. Lidui- nastraat 55, tel: 67613 of eveneens zon dagavond (13 April) aan de zaal. De kos ten voor de avond bedragen f. 1.75, die voor het ontbijt f. 0.75. Een eventuele slogan zou dus kunnen luiden: „Voor een rijksdaalder de hele dag onder de pannen". Tot ziens dus op ons ditmaal propagadistisch getint jaarfeest. J. F. Leden van de Schiedamse Midden standscentrale hebben gisteravond in de benedenzaal van „De Amstelbron" kun nen luisteren naar een uiteenzetting wel' ke de heer W. Mulder, hoofdingenieur van de Planologische dienst uit 's-Gra- venhage, over het onderwerp „Randstad en Delta" heeft gegeven. De grote bevolkingsaanwas, het toene mende verkeer en de vergrote produktie- mogelijkheden welke het gevolg zijn va" de ontwikkeling van dit enorme project- werden door de heer Mulder hijzonder geaccentueerd. Daar nering en handel bÜ deze ontwikkeling nauw betrokken zijn> was deze uiteenzetting voor de Schie damse middenstand bijzonder interessant' i 1 Passage Theater: De dochter van de woestijn (14 j.), zaterdag en zondag 2, 4.lu- 7 en 9.15 uur; overige dagen 2 en 8.1' uur; donderdagavond geen filmvoorstel ling. Monopolc Theater: De Woesteling (18 j zaterdag en zondag 2, 5, 7 en 9 uur! werkdagen 2, 7 en 9 uur. Stedelijk museum: Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur zondagen van 1217 uur Werken uit eigen bezit en tentoonstelling Start t.m. 13 april. Werken van Benn8' t.m 21 april. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL SINT-LIDUINA Hoofdgebouw Dam 8: Volwassen*" maandag 7—8 30; dinsdag 10—12 2—8 e" /—8 30: woensdag 2—5 en 7—8.30: donder dag 10—12 en 2—5; vrijdag 2—5 en 18.3°' zaterdag 10—12 en 2—5. Jeugd: woensdag 2—4; donderdag 4 zaterdag 13. Boven 14 jaar ook: woensdag 67.30. Filiaal Rijnstraat I: dinsdag 6.30—d' vrijdag 7—8. Filiaal Emmastraat 3: maandag 7— woensdag 7—8.30; vrijdag 7—8.30. Filiaal Kerkweg 46, Kethel- zond8® U 30—12.30. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Rembrand, Rem' brandlaan 5. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal worde" waargenomen door: Dr. Jungerius, Jac. Catslaan 8. te 67355. Dr. Van Hoogenhuyze, Nassaulaan 59, tel. 68067. Dr, DuysterJamin, Burg. Knappe"'' laan 156. tel. 69991. Dr. Kunze Nieuwe Haven 115, tel. 6776°' Apotheek Gouka. Hoogstraat 29. De wijk verplegingsdienst van het W' Gele Kruis zal worden waargenome" d°or; Zr Volmer, Burg. v. Haarenlaan 15" tel. 65255. Het Kraamcentrum wordt waargeP0' men door: Zr. Van Kan, Swammerdamsingel tei. 68286. Deze diensten duren vanaf zaterdag middag een uur tot zondagavond twa8' TONEEL EN MUZIEK: Dc Op zondagavond 13 april geeft boven staande toneelvereniging een uitvoering in het R.-K. Ver.gebouw aan de Kerkweg te Kethel. Gespeeld wordt: „Het Witte I Schaap van de familie" een blijspel vol snoodheid. Aanvang 8 uur. Kaarten ver krijgbaar bij koster H. Lansbergen en 's avonds aan de zaal. Wanneer aanstaande zondag de twee grootste Benelux voetbalmachten elkaar weer zullen bestrijden zal er weinig aan dacht zijn voor het kleine programma van ons lagere voetbal. De derde klassers ko men niet binnen de lijnen en voor de vier de klassers zijn slechts drie wedstrijden vastgesteld. Het verzoek van Schiedam om een in te lassen wedstrijd, gezien men anders vast loopt in verband met het ko mende honkbal-seizoen, werd ingewilligd; zo zullen dan de zwartwitten aan de Bos hoek aan moeten treden tegen Rava en hier mag op een Schiedamse zege worden gerekend. In 4 F. is DRZ opgerukt naar de derde plaats en kan wanneer het geen steken laat vallen nog gelijk komen met het leidende 's-Gravendeel. Aan de Pol dervaart ontmoeten^ zondag de roodwitten IFC dat zich j.l. zondag door Saturnus twee kostbare puntjes liet ontfutselen. SFC moet het zondag bij Hekelingen ook kunnen klaren vooral nu de druk van een degradatiedreiging zo goed als is weg gevallen. Hier gaat E.F. naar hekkesluiter Hur ricanes maar zal er toch goed aan doen de zaken van meet af aan goed aan te pakken. Hetzelfde geldt voor Demos dat bij Progress op bezoek gaat. In de afde ling zaterdagmiddag trekt 'n GSS in op mars naar GOZ en mag in staat worden geacht de beide punten mee naar Schie dam te brengen. Artsen en specialisten krijgen op het toneel en op het filmdoek gewoonlijk een zeer respectabele uitbeelding en hieruit mogen we concluderen dat ook in de we reld van de werkelijkheid de medicus een gerespecteerde figuur is. Een uitzondering echter vormt de psychiater, die al sinds jaar en dag lachstof moet leveren voor de film, toneel, cabaret en bonte avon den. Dit betekent niet, dat dt massa geen eerbied zou hebben voor dit soort specia- l.sten. De kennelijke behoefte om de psy chiater en zijn werkwijze er tussen te nemen moet wel worden uitgelegd als een vorm van zelfverdediging. Niemand bekent graag dat hij een psychotherapeu tische behandeling nodig heeft en zij die de spreekkamer van de psychiater nog hebben weten te vermijden, zijn zich ergens toch bewust, dat niemand hun psychische gezondheid kan garanderen. En men wapent zich tegen het huidig of toekomstig patiënt-zijn door over therapie laatdunkende grapjes te maken of ge maakte grapjes met smaak te. genieten. Natuurlijk is er niets tegen dat een tekstschrijver zich tot taak stelt aan dit '.eifverdedigingsconiplex van het publiek tegemoet te komen. Voorwaarde is echter dat hij zijn stof niet melodramatisch be handelt en duidelijk laat aanvoelen dat hij alleen maar leuk wil zijn Aan deze condities heeft Hans Weigel op genoeglijke wijze voldaan, toen hij hei blijspel schreef, dat gisteravond in het Passagetheater aan de leden van de Katholieke Kring Schiedam Is vertoond onder de titel; „En toen kwam dokter Frost". De uitvoering was in handen van het jonge toneelgezelschap „Puck" en de re gie was opgedragen aan de bekwame Eg- bert van Paridon, die ervoor gezorgd heeft dat elke schijn van zwaarwichtig heid werd vermeden. Wij kregen inzage in de binnenkamers van een Amerikaanse familie, die het. be zoek van een psychiater heeft aange vraagd ten behoeve van de zoon des hui zes die een simulant is. Toevallig komt er een goed van de tongriem gesneden verzekeringsagent aan de deur, die door de familie voor de verwachte dokter wordt aangezien en als zodanig wordt binnengehaald. De man Iaat zich de rol aanleunen, geneest vader en moeder, en als tenslotte de werkelijke psychiater z.ch meldt, wordt ook deze door de verze- keringagent met succes in behandeling genomen. Zonder een daverende creatie te leve ren speelde Piet Romer de rol van pseudo-dok.ter op vlotte en amusante ma nier. Marianne van Waveren moest de dochter de« huizes ten tonele voeren, de enige van het hele stel die niet in de knoop zat en die het menslievende be drog van de verzekeringsagent door had. Zij speelde deze figuur rnet een weldadige rust en grote trefzekerheid. Het dienst meisje van Mimi Kok was in volkse zin charmant en oogstte veel bijvai. Guus Vcstraete en Riek Sohagen vormden he ROTTERDAM, 10 april 1950 9 april u.m.: 300 ton stammen Amsterdam; 425 ton kolen Helmopd; 550 ton tarwe Leiden; 480 ton tarwe Weert; 1000 ton tarwe Wormer- veer; 1265 ton tarwe Deventer; 2 x 600 ton stalen platen Imuiden; 101 ton gerst Deventer; 203 ton gerst Wormerveer; 255 ton palmpitten Wormerveer; 304 ton granen Maashees; 138 ton granen Deventer; 432 ton kafferkoren Delft; 150 ton oud ijzer Alblasserdam; 252 ton mais Maarssen; 100 ton kunstmest Veghel; 150 ton machinerie Hengelo; 200 ton koffie Amsterdam. Totaal 58 reizen, 17 vletreizen. Rotterda^®:® tï fit zeker (Rott. Toneel), 20.15; maandag: n ti Nederlands Ballet, m.m.v. Rott. KamerorkC' 20 uur; dinsdag: Een handvol sneeuw (K°' Ned. Schouwburg, Antwerpen) 20 uur; woe*1» dag: lunchconcert door het Rott. Philh. Ork^s 12.45 uur- De Bolle (Rott. Toneel), 20 uü^ donderdag: Plantage Tamarinde (Toneeigro Theater), 20 uur. De Groote Schouwbtf" vrijdag t.m. maandag: vertoning van de kl€ renfilm „Doornroosje". 14.30 uur; dinscia* Ballet der Lage Landen, 20 uur. centrum 't Venster: dinsdag: Ank Reinde sopraan en Ton Hartsuiker, vleugel, 20.15 hjrj woensdag: recital door Annie Hutting en Slootmaker, 12.45 uur. Rivièra-hal: dqno** dag: Concert door het operakoor De stad, 20 uur. Ccntr»' FILMS: Arena: Paris holiday (a.l.) tol: De gele tomohawk (14 j.) Bakvissen-puberteit (strikt volw.) AD: Bambi (a.l.) Cineac-NRC: actualiteJ (doorl. voorst.) (a.J.) Colosseum M:y Godfrey (a.l.) Harmonie: Met dondere t geweld (14 j.) Lumièrc: Pal Joey (gtrx volw.) Lutusca: Schön is die Welt (a-M-) Luxor: Afscheid van de wapenen (strikt vol Metro: Jenny (18 j.) Passage-Schicu* De dochter van de woestijn (14 j.) Prin*v Groot alarm bij de geheime dienst (14 Rex: Mars slaat toe (14 j.) Scala: i*': meisje van de Place Pigalle (14 j.) Th»' Les girls (18 j.) »t Venster: Geordie (a.l-) Victoria: Haar eerste liefde (a.l.). Er was eens een man, die leefde in een eigenaardig land. In dat land werd alles door de Staat geregeld. Zelfs voor het aanschaffen van kleren moest men naar een bureau om een urgentieverklaring. De ambtenaren achter het loket kwamen als er weer een aanvrager verscheen met velen naar voren gedrongen om de aanvrager te bestuderen. Héél belangrijk was de kleur van het hoofdhaar. Ja, dat lijkt misschien wel wat raar, maar de kleur van het haar speelde een héél voor name rol in dat eigenaardige land. De ambtenaren moesten in hun lijvige rap porten nauwkeurig de kleurnuance om schrijven. Een tikkeltje teveel of te wei nig blond, of zwart, of rood, of grijs ik weet niet goed meer wélke kleur de voor keur had kon weigering betekenen. Boze tongen beweren, dat sommige aan vragers hun haren gingen verven in de ge wenste kleur, vóór ze een bureau binnen stapten. Maar om op onze man terug te komen; hij zag, dat vele burgers een nieuwe broek hadden gevraagd en., gekregen!! Pracht broeken met een scherpe vouw. Onze man was bescheiden en daarom had hij niet direct een aanvraag ingediend. Maar toen het eindelijk hoog en hoog nodig was. trok hij de stoute schoenen aan. Onze man stapte dus naar een bureau Rn via een tiental verkeerde loketten was hij tenslotte bij het goede loket aange land. Hij deed zijn verzoek en wees op zijn broek; werkelijk het mocht geen broek meer genoemd worden; enkel wat wap perende rafels. De ambtenaren keurden, keken naar het hoofdhaar, praatten druk, gesticuleerden als molenwieken en., wei gerden een urgentieverklaring te geven. Onze man droop teleurgesteld af. Op weg naar huis zag hij een kind in het water vallen. Hij bedacht zich geen ogen blik en sprong het wicht na en smaakte het genoegen het kind te redden. Tk heb vergeten te vertellen, dat het juist een donderdag was. De moeders hadden allerwegen de was gedaan ook dit gebeurde in dat eigenaardig land op hoog bevel ze hadden, zoals óók vo'or- nt/prn»nr j,, geschreven was, véél bleekwater ge- bruikt. Al dat waswater was in het ka naaltje gekieperd óók voorgeschreven naïviteit. De jeugdige simulant van Wal ter Kou» kwam pittig uit de verf en Jan Grefe speelde de echte dokter met verantwoorde charme. DP vertaling van Eric van Ingen was prettig om te horen cn het décor van Eao Spir ws6 smaakvol en fleurig. J. L. waarin het kind gevallen was. Toen nu de man met het geredde kind op de wal kroop, waren de wapperende rafels geheel opgelost in het sterke bleek water.. de man had geen broek meer aan! „Ha", dacht hij, „ik ga onmiddellijk naar het bureau terug, nu moet ik urgentieverklaring krijgen". Ja. zo dacht hij; de optimist! Niets hoor De ambtenaren voelden dat er nu iets gebeuren moest, onda" de afwijkende kleur van zijn hoofdh8 Maar., de rapporten., en de bureaP en de loketten!!.. Ja, ze zouden zijnv zoek in overweging nemen. Wij leven in Nederland! Gelukkig! laten niet alles over tien schijven loP f. wij moedigen het particulier initiatief 8 Wij zijn politiek wel in groepen verdc*,,- wij hebben hier wel diverse godsdienst' overtuigingen, maar., als iets móet, "G gebeurt dat!! We zijn allemaal fiere derlanders met dezelfde rechten! J, Als een schoolgebouw 2 of 3 keer d n officiële instanties is afgekeurd, nou "U. komt er een nieuwe. Dan praten we dan dóen we! Dan helpen alle instamp met hart en ziel mee om zo vlug e'Ui goed mogelijk een oplossing te vind j Dan plaatsen we de leerlingen van (t afgekeurde school niet over in een an8 ii (óók afgekeurde) school. Hoe kof1 daarbij!! J> De r.-k. school te voormalig KeLt- (Joppelaan) is enkele keren officieel 8*V keurd. Al zeker 1 jaar zijn alle ties op de hoogte van de bouwvallig" en geven dit grif toe. „Levansgevaarlijk", is de uitspraak de experts. Voorlopig gauw een houten noodgehap' (In 2'/« maand te bouwen). Weineen!' leerlingen van de r.-k. school kunnen jj. schien wel ondergebracht worden iP officieel afgekeurde christelijke scP f aan de Vlaardingerweg, waarvan klaard is: „Geen enkele school mag weer gebruik van maken". ,^1' Ligt het aan het bestuur van de S Wilibrordusstichting? Zéér zeker niet ,cc Ligt het aan de wethouder van on" wijs? Of aan de gemeente-inspecteur? Of aan de rijks-inspecteur? Ik weet het niet. Is deze kwestie schien iets voor de gemeenteraad? n P. J. BEEKM'V Naschrift van de redactie: Het zal 1 i gemakkelijk zijn, de oorzaak vast te ~.ti' len. Tenzij men zonder meer de be t,i' dingsbeperking in het geding wil breP Maar misschien is de kwestie urgen' noeg, om de betrokken instanties zo te brengen, dat ze althans de betrokk'L: van de juiste oorzaak op de hoogte V len. Er zal toch wel iets over te zijn?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 2