Kosten stegen sterker dan de inkomsten Winst weinig gedaald tot 22.846.000 (23.047.000) „Hef kind in de inrichting" Zenuwoorlog op Cuba Groninger bedrijfsleven toont tekort aan actieve interesse JAARVERSLAG 1957 MAARHEEZE WERD SYMBOOL OP WERELDGEZONDHEIDSDAG OM DE TOEKOMST YAN ONS COMMERCIEEL BESTAAN Kleuters niet, langer naar café Maakte Castro een fout berekeningen in zijn Dank zij o.a. minder extra afschrijvingen ten laste van exploitatieresultaat Twee nieuwe wijk- gebouwen geopend Enschede heeft wereld- Kompost)-primeur Onveranderd dividend Koninklijke Zout -ei/wb Waardevolle studie van M. J. A. van Spanje Eerste lustrum van de Ned. Ver. van eommerciële directeuren Soekarno tevreden over kabinet Djoeanda Vf SSgf: O, Uitbreiding van vloot Boekwinst verkochte vlieg tuigen Verplichtingen terzake van bestellingen Vijf reuzen bestrijden Taak van de arts VRIJDAG 11 APRIL 1958 GERING AANBOD OP DE A'DAMSE THEEVEILING Mantelcostumes, voor zó vele gelegenheden geschikt, brengen wij in een zeer uitgebreide collectie. Paris Couture costumes van f 159.50 af. Wij tonen U daarnaast mantelcostumes eveneens in prima kwaliteit en pasvorm reeds van f 99.50 af. Grocpspsychologie moeilHMPPjj' Het lijkt on<5- dat juist deZ0 ogehuheden de overgang van tehuis B-n I)e gang van zaken in ons bedrijf ver toonde in 1957 over het geheel genomen wederom een bevredigend beeld. De pro- duktie op de lijndiensten kon ten opzichte van het vorige jaar worden uitgebreid met 14 pet. de vervoersomzet nam toe van f 406 miljoen in 1956 tot 467 miljoen in 1957 15 pet). Ook de overige in komsten geven een stijging te zien. De totale inkomsten over 1957 bedroegen f 496 (434) miljoen, aldus het jaarverslag van de K.L.M., waaraan wij het volgende ontlenen. ïn de loop van 1957 namen de kosten geleidelijk toe, terwijl de inkomsten vooral in de laatste maanden van het jaar onder invloed van de minder gunstige economische ontwikkeling in verschillen de landen een geringere stijging ver toonden. De stijging van de inkomsten t.o.v. 1956 leidde daardoor niet tot een dienovereenkomstig hogere winst. Ter handhaving van de rentabiliteit werd der halve besloten tot een aantal maatregelen gericht op verlaging van het kostenpeil. Daarbij komt dat in de eerste dagen van december de Indonesische regering op korte termijn onze landingsrechten te Djakarta introk. Voorts zegde de Indone sische regering voortijdig de overeen komst inzake de verlening van technische assistentie aan de Garuda Indonesian Airways per eind februari 1.958 op. Deze gebeurtenissen vormen een tegenslag, al kwamen zij niet geheel onvoorzien. Wij hopen dat te cnigertijd de omstandighe den de hervatting van onze verbinding met. Djakarta mogelijk zullen maken. Onze andere lijnen naar het Verre Oosten met als eindpunten Bangkok, Tokio en Sydney zullen wij nagenoeg ongewijzigd kunnen handhaven. In de loop van 1957 werden tien Douglas DC-7 C's en negen Vickers Viscounts aan de vloot toegevoegd. Van de aanzienlijke yoorbereidingskosten, verbonden aan het in gebruik nemen van nieuwe vliegtuigen, werd een deel 3.300.000) geactiveerd. Op grond van de verwachtingen opi- trent de ontwikkeling van het vervoer in de komende laren werd medio 1957 beslo ten de mogelijkheid te openen de vloot in 1958 met nog een aantal vliegtuigen van de reeds in gebruik zijnde typen uit te breiden. Daartoe werden een Douglas DC-7 C en een Lockheed L-1049 H be steld en werden tegelijkertijd opties ge nomen op nog vier Douglas DC-7 C's en twee Lockheed L-1049 H's. Van de optie op de twee Lockheed L-1049 H's werd be gin 1958 gebruik gemaakt. Van de optie tot aanschaffing van vier Douglas DC-7 C's werd voor één vliegtuig gebruik ge maakt: de optie voor de overige drie DC-7 C's staat nog open. Te verwachten is dat in de komende jaren voor de grote luchtvaartmaatschap pijen de vervanging van de huidige vlieg tuigen met zuigermotoren door vliegtui gen met turbines een van de belangrijkste vraagstukken zal zijn. Een beslissing om trent deze vervanging zullen ook wij bin nen afzienbare tijd onder ogen moeten zien, waarbij de keuze tussen de verschil lende, voornamelijk in de V.S. en Enge land. aangeboden typen nog zorgvuldige studie vereist. Structureel blijven de groeikansen van de burgerluchtvaart naar onze mening aanzienlijk, al is zoals onder de hui dige omstandigheden een zekere aan passing aan de conjunctuurschommelingen onvermijdelijk, vooral teneinde de voor de toekomstige ontwikkeling van het be drijf zo noodzakelijke rentabiliteit te be houden. De boekwinst, behaald bij de verkoop in 1957 van een vijftal Convair-240 vlieg tuigen, werd na aftrek van belastingen tezamen met de extra afschrijvingen op vliegtuigen ten gunste van de reserve extra-afschrijvingen gebracht. In totaal steeg deze reserve daardoor met f 5,5 miljoen.' Ten laste van de exploitatierekening werden evenals in vorige jaren de wen selijk geachte toevoegingen aan de assu rantiereserve eigen risico gedaan; de re serve steeg in de loop van het .iaar met f 3 miljoen. In het voorstel tot winstver deling is bovendien opgenomen een do tatie aan de assurantiereserve van f 5 miljoen mot het oog op de vlootuitbrei- ding in do komende jaren. Verder wordt voorgesteld uit de winst een bedrag van f 2,5 miljoen aan de algemene reserve toe te voegen. Voorts is van enkele andere reserves nog in totaal 2.234.000 naar de algemene reserve overgebracht. Het exploitatieoverschot in vreemde valuta's vertoonde t.o.v. vorige jaren we derom een stijging. Hierbij is vooral be vredigend, dat de inkomsten in dollars en in valuta's, welke in dollars kunnen wor den geconverteerd, een groter overschot toonden na dekking van zowel de exploi tatie-uitgaven in dollars als de afschrij vingen op in dollars betaalde vliegtuigen. De verplichtingen wegens lopende be stellingen verminderden van f 439 miljoen eind 1956 tot f 370 miljoen eind 1957. Het bedrag per 31 december 1957 heeft voor namelijk betrekking op de verplichtingen wegens de in 1955 en 1956 bestelde twaalf Lockheed Electra's, twee Fokker Friend ships en acht Douglas DC-8 vliegtuigen en do in 1957 bestelde Douglas DC-7C en Lockheed L-1049 H. zomede op onderdelen voor deze vliegtuigen. De vermindering ontstond doordat in de loop van 1957 de laatste betalingen op de inmiddels afge leverde tien Douglas DC-7C's en negen Vickers Viscounts werden verricht. Er moet voorts nog rekening worden gehouden met verdere bestellingen op re- servedelen en onderhoudsmaterialen voor de nieuwe vliegtuigen en met neven-in vesteringen wegens de groei van het be drijf en de overgang op een andere voort stuwingstechniek. De financiering van de hiergenoemde verplichtingen zal in de eerste plaats ge schieden uit thans reeds beschikbare mid delen, uit toekomstige afschrijvingen, uit in te houden winsten en uit de opbreng- J sten van te verkopen vliegtuigen. Verder staat nog ter beschikking het Ameri kaanse bankkrediet ad 50 miljoen, als mede een pondenkredict van 2.2 miljoen. Per eind 1957 was op deze kredieten in totaal 76 miljoen opgenomen. Voor een deel van onze met de toe komstige vlootuitbreiding verband hou dende neven-investeringen zoals ge bouwen is financiering met leningen no lange termijn gewenst. Als eerste stap tot geleidelijke uithreiding van onze lang lopende leningen sloten wjj in de loop van 1957 met een institutionele belegger in Nederland een leningsovereenkomst tot een nominaal bedrag van 10 miljoen. Hiervan is in 1957 de helft opgenomen; de andere helft komt in de loop van 1959 tot onze beschikking. Eind 1958 hoopt de directie een lijn van Amsterdam naar Tokio en Biak via de zg. poolroute te openen, waartoe van de Japanse regering in 1957 toestemming werd verkregen. De toeneming van het passagiersver voer. gerekend in tonkilometers, bedroeg in 1957 t.o.v. het voorafgaande jaar 14 pet. Dit accres ontstond geheel bij bet vervoer in de toeristenklasse; het vervoer in de eerste bleef nagenoeg constant. Wij ver wachten, dat door het „Economy Class"- tarief de groep reizigers, die voor hun vervoer het vliegtuig kiezen, belangrijk zal toenemen. Het vervoer van emigran ten tegen de daarvoor geldende speciale tarieven vertoonde in 1957 bijna een ver dubbeling t.o.v. 1956. voornamelijk ais ge volg van de immigratiepolitiek van de V.S. Het vrachtvervoer bleek het meest gevoelig voor de in de tweede helft van 1957 waarneembare economische recessie; de stijging t.o.v. van 1956 bedroeg ruim 9 pet. Het postvervoer nam met 6 pet toe. Voor belastingen naar de winst wordt gereserveerd 11.550.009 (11.943.000), ter wijl de belastingvermindering wegens in vesteringsaftrek f 11.400.000 (onv.) be draagt. De winst bedraagt 22.846.000 (23.047.000). Voorgesteld wordt f 5 miljoen (3 mil joen) toe te voegen aan de assurantie- reserve eigen risico en 4 (6) miljoen aan de voorziening voor diverse risico's, 7 pet (onv.) dividend uit te keren op een tot 147.919.000 (122.919.000) verhoogd ka pitaal, hetgeen 10.006.000 (7.551.670) eist, en 2,5 (4.5) miljoen toe te voegen aan de algemene reserve. Het onverdeeld winst saldo bedraagt 571.349 (466.166). (Van onze verslaggever) MAARHEEZE, donderdag. De kleine Noordbrabantse gemeente Maarheeze is het symbool geworden voor het werk van het Wit-Gele Kruis in het kader der Wereldgezondheidorga- nisatie. Zij mag zich, met ingang van heden, gelukkig prijzen met twee nieuwe wijkgebouwen voor het Wit-Gele Kruis. Voor Maarheeze betekende dat, dat de kleuters niet langer met hun moeder naar het plaatselijke café „Hof van Holland" hoeven te gaan, waar tot dusverre de medische werkers van het Wit-Gele Kruis op gezette tijden rond de stamtafel zitting hielden en het betekende voor de voor zitter van de nationale federatie het Wit- Gele Kruis, dokter Chr. Mol, aanleiding naar Maarheeze te komen om deze be langrijke uitbreiding van het gezondheids- werk in een klein plaatsje te schilderen als een exponent van het werk der We reldgezondheidsorganisatie. Het nieuwe gebouw te Maarheeze, dat in acht maanden werd gebouwd, en in to taal 65.000 heeft gekost, werd vanmor gen officieel door burgemeester R. van Schayk ter beschikking van het Wit-Gele Kruis gesteld. Het moest de burgemeester bij deze gelegenheid van het hart, dat in Maarheeze niet, zoals sommigen geloven, de wereld met krantenpapier is dicht geplakt. Integendeel, het ligt aan de grote weg naar het zuiden, in het hart van het gebied van de Euromarkt, aldus de bur gemeester. Dokter Mol zette daarna in een causerie doel en betekenis van het Wereldgezond- heidswerk uiteen. De wereld heeft zich te wapenen tegen de vijf beruchte reu zen ziekte, onwetendheid, armoede, slechte woningtoestanden en werkloos heid. Tweederde van de mensheid lijdt honger: het gaat erom, dat de wereld wordt wakker geschud. Dat is de enige manier om de vijf reuzen te bestrijden. Hij noemde de, opening van de twee wijk gebouwen. het ene te Maarheeze en het andere in het onder deze gemeente res sorterende dorpje Sterksel. waar een wo ning tot. wijkgebouw werd omgetoverd, een topprestatie, waarop men terecht trots mag zijn. Deze plechtige opening werd ook bijge woond door Mgr. Bekkers, die het ge bouw te Maarheeze al eerder had in gezegend en die dit vanmiddag na enkele openluchtfestiviteiten ook het wijkgebouw te Sterksel deed. De dokter, zei hij, werkt veelaj in stilte en is het niet vaak zo, dat de mensen, wanneer een patient beter wordt, zeg gen „Dat heeft God gedaan", en wanneer een patient sterft: „Dat is de schuld van de dokter". Daarom dankte hij nu. in het ppenbaar. de werkers voor de we reldgezondheid hartelijk voor hun liefde, zorg en toewijding. En, voortgaande op de op de taak van de arts: „Werkelijk genezen kan de arts slechts, als hij het onpersoonlijke wetenschappelijke onder zoek verenigt met het persoonlijke. Dat is de adel van zijn functie, zijn opdracht in het thema der mensheid". Overal wapperden de vlaggen, er werd een receptie gehouden en er was feest. Een kleine gemeente leverde een grote bijdrage voor het werk van de wereld gezondheidszorg: daarom werd Maarheeze vandaag een symbool genoemd Ir. A. W. van de Plassehe, directeur-ge- neraa! van de Landbouw, heeft donderdag het nieuwe gemeentelijke Compostbcdrijf te Enschede, in tegenwoordigheid van ve le genodigden, waaronder een aantal be langstellenden uit België. Denemarken en Duitsland, officieel in gebruik gesteld. Het betreft hier een uiterst modern bedrijf, waarin enkele installaties zijn gebouwd, die enig zijn in Nederland, Met de cen trifuge, die rionlslib indikt, waardoor deze substantie met het huisvuil kan worden vermengd, heeft Enschede zelfs een we reldprimeur. Tot voor enkele jaren werd het huisvuil van Enschede buiten de stad over de lan derijen in het Usseler- en Buurserveen verdeeld. Thans wordt het op een efficiën ter en hygiënischer wijze benut. Door de automatische verwijdering van harde voorwerpen en. de toevoeging van rioolslib uit de nabije gelegen rioolwaterzuivering, wordt de bemestingswaarde van het eind- produkt aanzienlijk groter. De afvalstoffen, zoals papier, glas en metalen, worden verkocht. De resultaten van het bedrijf, dat reeds enkele maanden in gebruik is en f 1,7 miljoen heeft gekost, voldoen aan de hoge verwachtingen. De kosten van de verwerking van het huis vuil zijn thans van f 1,- tot. f 0,82 per inwoner per jaar terug gebracht. Ir. Van de Plassche zei in zijn ope ningstoespraak, dat de ervaringen, die in Enschede worden opgedaan, de com- postbereiding in 't algemeen zeer ten goe de zullen komen. Er zal naar moeten wor den gestreefd, het producerend vermogen van de bodem zo hoog mogelijk op te voe ren. Daarom moet aan een verdere ont wikkeling van de compostbereiding met de stedelijke afvalmaterialen als grondstof blijvend aandacht worden geschonken. De N.V. Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie te Hengelo stelt, over het boekjaar 1957 een onveranderd dividend voor van 12 pet. in contanten. In de donderdag te Amsterdam gehou den theeveiling werden aangeboden 278/1 kisten Java-, 420/1 en 84/2 kn Sumatra-, benevens 63 kn Belgische Congo-thee. Voor dit zeer geringe aanbod bestond een vrij goede belangstelling. De prijzen be wogen zich van enkele cents boneden tot ongeveer de afloop van de vorige veiling. Desondanks moesten in veiling enkele partijen worden opgehouden, waarvoor de vraagprijzen niet bereikt konden wor den. Voor enkele partijen Javathee, welke voor de tweede maal in veiling werden aangeboden, bestond z0 goed als geen belangstelling. Het aanbod Belgische Con go-thee kon tegen een prijs van 199 c voor het grootste gedeelte kopers vinden. De prijzen voor de Sumatrathee liepen van 290 lot 270 c en voor de Javathee van 198 tot 220 c per 1 kg in entrepot. In verband met het kleine aanbod is het uiteraard niet mogelijk een vergelijking te maken met de afloopprijzen in de vorige veiling. Het aanbod van de op 1 mei a.s. te houden veiling is voorlopig vastgesteld op 1902 kn Sumatra- en 27 kn Belgische Congo-thee. Rotterdam Lijnbaan 51 „Winkel Promenade" Vandaag is het kabinet-Djoeanda een jaar aan het bewind. President Soekarno verklaarde vandaag in het geheel geen plannen te koesteren om dit kabinet, dat hij twaalf maanden geleden persoonlijk heeft gevormd, te ont binden. Hij gaf toe, dat het niet al zijn doelstellingen, die het hoopte te berei ken, heeft verwezenlijkt, doch ,,d,it is een zeer goed kabinet, vergeleken met een aantal vorige regeringen". In de „Sociale Bibliotheek" van uitge verij Van Loghum Slaterus te Arnhem verscheen een interessante studie van M J. A. van Spanje, getiteld: „Het Kind in de inrichting". De schrjjvcr is cr in geslaagd een veel zijdige ervaring in het werk der Kinderbe scherming op wetenschappelijke wijze te formuleren in dit boekje. We kennen in Nederland tal van initaticvcn en waarde volle instituten, die zich voortdurend beijveren om het kind de nodige bescher ming en levenszekerheid tc geven. In deze richting mogen we gerust zeg gen heeft katholiek cn nict-katholick Ne derland zijn roeping begrepen. Maar dit wil niet zeggen, dat ondanks een eeuwen oude ervaring, de praktische werkster en werker altijd dit werk op weten schappelijke wijze verantwoord cn peda gogisch, reflecterend op de beste aanpak, hebben verricht. Dit is niet als een afbre kende kritiek op het verleden bedoeld, we signaleren slechts een diepgaand ver schil in opvatting, die men thans in het kamp van de Bescherming van het Kind huldigt. Onze tijd, waarin lechnisch denken cncr- zijds cn het zinvolle van 's mensen indi J vidualitcit anderszijds steeds sterker naar (Van onze Utrechtse correspondent) Een bijzonder interessante dag, die met name zeer instructief is geweest voor de jongeren. Ook al heeft dit evenement geen volledige oplossing kunnen geven van de problemen t. a. v. de toekomst van ons commercieel bestaan, hij heeft in alle ge val in hoge mate de belangstelling van de jeugd geprikkeld voor de commercie. Ver wacht mag worden, dat vele jongeren zich in de naaste toekomst beschikbaar zullen stellen voor het bezetten van de ve le open plaatsen in het commerciële leven. Aldus schetste mr. II. A. R. Schuit, di recteur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, in een samenvattende beschouwing aan het eind van de dag de betekenis van de don derdag te Utrecht gehouden nationale ma nifestatie ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Ned. Ver. van Commer ciële Directeuren (N. C. D.). Er is bij deze demonstratieve feestvie ring inderdaad van de zijde van de va derlandse jeugd bijzondere belangstelling betoond. Niet alleen woonden een aantal rectoren, directeuren en docenten bij het Voorbereidend Hoger- en Middelbaar On derwijs, vergezeld van een delegatie van een honderdtal leerlingen uit de hoogste klassen van middelbare scholen uit alle delen van ons land het festijn bij, maar zij namen ook levendig deel aan het in de middag onder voorzitterschap van mr. Schuit gehouden forum. Daar werd o. m. de wenselijkheid betoogd van uitbreiding van het aantal opleidingsinstituten voor commerciële functies en van het inschake len van commerciële deskundigen bij het geven van beroepsvoorlichting in de hoog ste klassen bij het H. V. O. en het M. O., zoals dat in enkele grote steden van ons land gebruikelijk is. Men wenste dit insti tuut echter in veel meer plaatsen in te voeren dan er thans bestaan. Tevoren had prof. dr. J. Waterink, pre sident-directeur van het laboratorium voor Toegepaste Psychologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, in een gees tig en boeiend betoog de toekomstmoge lijkheden voor de Nederlandse jeugd in het commerciële vak geschetst. Hij was ervan overtuigd, dat er in dit vak voor jonge mensen een prachtige toekomst ligt. Maar dan moet de wereld van de commercie zelf het enthousiasme voor de schoonheid met het commerciële vak niet verliezen. In de ochtendvergadering sprak de heer O. Loupart, commissaris van N. V. Philips Gloeilampenfabrieken, over „De commer ciële functie en haar toekomst." EN begint langzamerhand de in druk te krijgen, dat het nogal zal loslopen met de „totale oorlog", waarmee de Cubaanse rebellen-leider Fidel Castro onlangs het régime van president Batista heeft bedreigd. Het is bijna een week geleden, sinds Fidel Castro's ultimatum is verstreken, maar in de situatie op Cuba is ternauwer nood iets veranderd. Batista's rege ring is niet, zoals de rebellenleider eiste, afgetreden, maar evenmin is de „totale oorlog" of de „revolutio naire algemene stgking" begonnen. Het heeft er veel van weg alsof bei de partijen er weinig voor voelen om op een beslissing aan te sturen. Zij schijnen er beide op te rekenen, dat de tijd in hun voordeel werkt. Wat het régime-Batista betreft is dit laatste evident: iedere dag, die verstrijkt, zon der dat Fidel Castro zijn met veel tam-tam aangekondigde acties waar maakt, betekent een even groot pres- tige-verlies voor de rebellen, terwijl de dictatuur van Batista de gelegen heid heeft zich met behulp van alle mogelijke uitzonderingsmaatregelen verder te consolideren. De gebeurtenissen van de afgelo pen maanden hebben overigens bewe zen, dat dit régime toch niet zo zwak staat. Het leger is voor en na onvoor waardelijk loyaal gebleven aan de re gering, maar vooral ook blijkt de vak beweging weinig voor avonturen te voelen. Zij heeft dezer dagen ondub belzinnig stelling genomen tegen de door de rebellen „voor een nader vast te stellen datum" aangekondigde -al- gemene staking. Door de politiek van hoge lonen, die de huidige regering heeft gevoerd, zijn de arbeiders niet van Batista's régime vervreemd, en hun houding zou thans wel eens de doorslag kunnen geven. Heeft Fidel Castro hier een fout in zijn berekenin gen gemaakt? Het is niet uitgesloten. Het is immers moeilijk aan te nemen, dat zijn ultimatum alleen maar bluf geweest is. Maar hoe dit zijn moge, het blijft een feit, dat de rebellen erin slagen om ook zonder ,,totale oorlog" en „revolutionaire algemene staking" bijzonder veel nadeel aan Batista's ré gime toe te brengen. Hun zenuwenoor log is een succes geworden en door verspreide guerilla-aanvallen leggen zij de communicatiemiddelen lam. Te gen dit soort acties kan men met een goed uitgerust leger, hoe loyaal ook. spanningen, hardheid voren komt. eist een serieuze reflectie op oude gangbare opvattingen. Van Spanje is de laatste om zich te verschuilen in een complex van populaire slagzinnen cn goedkope kritiek op dat gene wat geslachten voor ons hebben op gebouwd. Rustig gaat hij in op de tegen stelling: Kind in gezin, kind in de inrich ting Hij belicht dit op vele plaatsen, o.a. in de analyse van een thuis en tehuis. Er bestaat een essentieel onderscheid tussen •.thuis en „tehuis" als wpning; het eer ste is binnen een zinvolle en ondeelbare dialectiek met de bewoners verbonden, het tweede staat volledig los t.o.v. de geschie denis van het individuele bestaan, is ano niem en draagt tegelijkertijd de sporen van een geschiedenis, welke geheel buiten die van de kinderen is omgegaan. Het tehuis draagt een bedoeling in zich' het opnemen van mensen en kinderen. Als zodanig is het van iedereen, tegelijker tijd van niemand. Rekening houdend met de eigen structuur van het inrichtingsk.nd zegt hij: „Het is de taak van de inrich ting een opvocdings-situatie aan tc bieden waarin het eigen bezit van het kind zijn natuurlijke gerichtheid, niet alleen behou den blijft, maar 't kind bovendien weer de mogelijkheid verkrijgt hiermee om te gaan in plaats van er in te verzinken. Hier door krijgt het toekomst-perspectief het komende en het nieuwe, weer betekenis. Als zodanig is de inrichting niets anders dan een doorgangs-fase. waarin 't kind op weg wordt geholpen. De inrichting is een medium, waarin toekomst en verleden weer tot zinvolle aanraking behoren ie komen. Dit medium bezit slechts bedoe ling, geen doel in zichzelf. Interessant is de uiteenzetting van de groepspsychologie, de plaats van het kind 011 de leider in de groep en vooral de the rapeutische betekenis van het groepsver band. Fris en origineel in zijn bepaling van de leider, die niet boven maar bin nenin de groep moet staan. „De wijze, waarop het kind in een groep is verwikkeld is van primair belang. De verhouding van het kind tot een groepsleider kan noa zo goed zijn. wanneer het „buiten" de groep staat of blijft staan, is de verdere ont wikkeling verstoord. De functie van de groepsleider ontleent zijn zin aan het groepsgebeuren en niet andersom.". .•De groepsleider is niet apart-te-stellen; zijn functie is dynamisch in het groepsleven betrokken. Evenals het kind is hij opgenomen binnen de drie-eenheid: kind-groep, leider-groep, en wei op zeer specifieke wijze, namelijk: bewust weten de, bewust zijnde." Vanuit eigen ervaring kan hij dan schrijven: „Dat de groepsleider, door spe cifieke bepaaldheid, altijd zeer grote in vloed heeft op dp groepsontwikkeling, is duidelijk. Onzekerheid van de groepsleider veroorzaakt onrust, starheid veroorzaakt in de inrichting, die het kind dagelijks meemaken en zijn reacties op bezoek uren en vakantiedagen hebben op te van gen, erg huiverig zijn voor deze samen werking met ouders, behoeft geen in sider te verwonderen. De ouders, de ongehuwde moeder, de concubin. de tweede moeder, zij allen zijn meestal problematisch met het kind verbonden, hetgeen ook hun hou ding t.o.v. de instanties, welke zich hier mede bezighouden, beïnvloedt. Zeer ver schillende reacties op de plaatsing zijn mogelijk: schuldgevoelens, wraakge voelens- gevoel van bevrijd zijn, van ge kwetst en gepasseerd zijn. van bestolen zijn, om er slechts enkele te noemen. Meestal hebben wij echter te doen met de zeer gecompliceerde vermenging van diverse gevoels- en emotionele uitin gen..Pas wanneer de houding t.a.v. de inrichtings-situatie minder ambiva lent, aanvullend, meer accepterend én instemmend wordt, is het mogelijk hen binnen het opvoedingswerk te betrek ken''. Wij zijn de schrijver bijzonder dank baar, dat hij telkens opnieuw, niet alleen bepaalde verschijnselen etaleert en toe licht. maar ze ook weet te duiden vanuit een diep respect voor het menselijke dat er achter verborgen gaat. Zo bijv. „De ouders dienen ontrhoet te worden als in-nood-verkerenden a's hulp-behoeven den. Natuurlijk hebben zi.j zich te houden aan de regels van liet huis, maar dit behoort slechts een van zelfsprekende formaliteit tc zijn cn geen garantie-bewijs voor de macht, welke het tehuis bezit. In de afzonderlijke gesprek ken moeten zij het gevoel krijgen, dat er naar hen geluisterd wordt, dat zij mis schien zelfs begrepen worden, in ieder geval niet afgestoten", Plaatsing in een inrichting moet in principe de mogelijk heid inhouden van terug-plaatsing in het gezin. Niet alleen vraagt dit tijd lot ontwikkeling, doch dit principe eist de samenwerking van diverse instanties der Kinderbescherming. Hoewel van officiële en particuliere zij de veel gedaan wordt en reeds bereikt werd voor de bescherming en opvang van het bedreigde kind, zijn er beslist nog ernstige wensen. Van Spanje wijst bijv op een lacune in de wet. nl. dat de inrich ting geen enkele juridische macht bezit de stafleden bijeen om zich in urenlange vergaderingen met de studie van die in- om op kritieke momenten haar veto te kunnen plaatsen, als het belang van het kind dit eist. Zoals het directiebeleid in het moderne internaat wordt gevoerd- kan men over tuigd zijn. dat deze instantie beter da" welk lichaam ook, op de hoogte is van ontwikkeling van het kind in het inter naat. Is het voor de directie van het tehub5 beledigend, indien men haar advies ter zijde legt- veel erger is het voor het kind. dat mogelijkerwijze in een vrij gunstige ontwikkelings-situatie, plotseling alle re laties moet verbreken of elders in het vroe ger milieu terugkeert of elders wordt ge' plaatst. Dat het vroegere gezin gewoonlijk geen ingrijpende verbeteringen laat ziep- kan deze ingreep alleen nog maar méér als veroordelingswaard doen gevoelen. Verschillende variaties op ditzelfde thema; van onvoldoende samenwerking- vailen als realiteiten regelmatig te consta teren. Meer en veel beter samenspel '5 hoogst vereist. Mogelijk dat men er da11 ook toe kan komen om meer aandacht te besteden aan het gezin, in de periode, dat kind elders vertoeft. Niet alleen de groepscohesie maar ook een mogelijke opbouwende therapeutisch6 inwerking vanuit de groep zelve op de >e' den. We missen in dit zeer te waarderC werkje praktische aanwijzingen omtreii' vujetijdsbesteding. We hadden graag van de schrijver gehoord, wat hij zich voorstelt omtrent sport en spel cn wel m«' name, hoe deze ontspanningsmogelijk' heden.dienen gerealiseerd te worden. Per soonlijk zouden we gaarne zien een open breken van clubsverbanden in de oPel1 naar de vrije wereld cn het thuis sterk Kunnen vergemakkelijken. Het hoofdstuk over Personeelsbeleid b«' schouwen we liever als een proeve tot d2»Fafe van.h,Gt Z€er gewichtige onder in-,. '11enta,c hygiëne van de groeps' ,„'dGrs- Hct spreekt vanzelf, dat we nau welijks verwachten konden bij zoveel waardevolle gegevens in andere secforeh nat van Spanje zich ook nu zou wagen aan bespiegelingen omtrent de integratie-: hori' zontaai en verticaal van de stafleden onder iing en naaste meewerkers cn uitvoerder-s- We zijn op de hoogte van het feit, dat en kele grote inrichtingen van verschillende confessionele richtingen op het gebied van kinderbescherming. in gecombineerd ver band zich al geruime tijd met dit laatste probleem bezighouden. Regelmatig komen tegratic-problematiek te verdiepen Van harte hopen we, dat de bezieling en wetenschappeli jke opzet van de auteur van dit waardevolle werkje andere werkers een stimulans moge geven tot nog inten siever arbeid: theoretisch zowel als prak' weinig uitrichten. Zo schijnen beide partijen dus ge confronteerd met een impasse. Men begint zich af te vragen of Fidel Cas tro er in deze omstandigheden mis schien niet goed aan zou doen te po gen zich met Batista te verstaan. On mogelijk schijnt dit geenszins. De vo rige week heeft de regering algemene amnestie en garanties voor vrije ver kiezingen aan de rebellen aangeboden in antwoord op hun ultimatum en dit aanbod is nog steeds van kracht. Ba tista voelt er dus wel voor om te on derhandelen. Het minste, dat Fidel Cas_ tro zou kunnen doen is na te gaan in hoeverre het aanbod voor de verkie- zingsgarantics oprecht is. Hij zou daar mee niets verliezen, en ais hij zo zeker van zijn zaak is als hij evoorgeft te zijn, dan zou dit tevens de aangewezen weg zijn om Batista zonder bloedvergieten te elimineren. doet. agressies in de groep ontstaan, slapheid gaat met groeps- luiheid gepaard. De wijze, waarop de groepsleider zich als mens tegenwoordt slelt. zich waarneembaar maakt, beïn vloedt de menselijke ontwikkeling van de groep". We zouden alle groepswerkers onder ogen willen brengen, de verwachtingen die de schrijver stelt aan hun kunnen: „Hij moet het groepsleven zodanig beïnvloeden dat allen hier op hun wijze aan kunnen deel nemen; door persoonlijke deelneming, het algemeen menselijke van de groep dusdanig integreren en beïnvloeden dat deze een gunstige en opvoedende inwer king bezit; in het meer persoonlijke con tact tegemoet treden aan de voor ieder kind verschillende affectieve behoefte" Een werker, die de tekenen des tijds verstaat en de ontwikkeling van de kinderbescherming, die „onmiddellijk in herent is aan de omgeving, waarin zij haar functie bezit, kan niet voorbijgaan aan de steeds sterker wordende eis: Vtnur VaAd! ouders met het v^cersgemea, om de Kina in de inrichting. Dat de werkersdingen te scheppen met de rest (Van onze correspondent) Ib"r?.cmGester van Groningen, de de NeriZ-Vln'a 4 ttfdcns ce" '"nch van Nederlandse Maatschappy voor Nij- verheid cn Handel antwoord gegeven op wJkL'ifr8 Groningen bij de huidige ont- vv.kkchng op de juiste weg is om haar centrumpositie in het noorden te behou den om ook werkelijk, zoals in het „Grun- nens laid" gezongen wordt, een „pronk- juwail" in „golden raand" te zijn. De bur gemeester meende deze vraag bevesti gend tc moeten beantwoorden, ondanks •«"C kritiek, die zo hier en daar wordt gehoord. Groningen ontkomt inderdaad niet aan de tendens van expulsie, want er is mo menteel in de stad een vertrekoverschot. it ernstige feit wordt zeker onder ogen gezien. De stad heeft onvoldoende aan- tiekkin gskracht om alle vrijkomende krachten die door natuurlijke factoren door het platteland worden afgestoten, aan te trekken. Nodig is, dat de stad (momen- ™!"1 140.000 inwoners) uitgroeit tot 200.000 inwoners. Dat zal moeten geschie den door aantrekking van industrieën, in die zin, dat het huidige karakter van Groningen bewaard blijft. Maar dan moe ten de voorwaarden geschapen worden om industrievestiging aantrekkelijk tc ma ken De centrale overheid is voor dit ge deelte van het land nu tekortgeschoten op ve.rkeersgebied, om de verbin- van de wereld om zich te kunnen ontplooien De provinciale overheid is in haar taak sterk gekortwiekt en de plaatselijke over heid doet wat mogelijk is om de centrum positie te versterken. Spreker gaf een opsomming van allerlei projecten. Bin nenkort zullen de industrieterreinen nog belangrijk uitgebreid worden, doordat ter- komen 330 Eemskanaal beschikbaar De burgemeester signaleerde echter een tekort aan actieve belangstelling bij het bedrijfsleven. Wel wordt er over samenwerking 0 verheid-bedrijfsleven feesproken en over allerlei noodzakelijke plannen maar daadwerkelijke steun ontbreekt vaak. Zo gaat er heel weinig steun uit van de overheid voor wat be treft de G.O.V., het V.V.V. (nog geen tien procent van de Groningse midden- Mand is lid) de mogelijkheid voor hal ve premie-woningbouw. n„n ?TGplGm te Groningen wordt een groot hotelcomplex gebouwd zonder 5we.rl™8 van het Groninger bedrijfs- even, dat daarvoor geen interesse toon- sLu,P annc" om.op dE jaarbeurs te Stockholm in 1955 uit le komen met een Gioninger stand, mislukten, omdat liet bedr,,fsieven geen interesse toonde. No dig is, zo besloot de burgemeester, dat overheid en bedrijfsleven actief samen werken om deze centrumpositie van d« stad Groningen te handhaven. er I ^hg links Wing yorsc Sen oioe tore c

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6