ELECTRO LUX de fauititeïu koelkast Vrouwelijke couturiers LUCHTACROBATIEK TIJDENS VRIJE VAL U IT HOOGVLIEGEN D VLIEGTUIG Van n welp-karweitje en chocolade-melk Amerikanen hebben een nieuwe sport T andheelkundige door C. BAUER 'Zes woningen verdwe nen in aardspleet ZATERDAG 12 APRIL 1958 PAGINA 4 Bijbetaling voor verplicht verzekerden VIJFTIG ONTSLAGEN BIJ VAN HEEK EN CO Op 2 augustus RIJNSBURGER BLOEMEN CORSO clientèle gehad, voorna melijk bestaande uit ge degen ouderwetse Parijse families, mensen die geen dwaze modegrillen volgen maar van gedistingeerde, eenvoudige toiletten hou den. Filmsterren en actri ces gaven de voorkeur aan meer bij de weg timme rende couturiers, ook toen het huis in de Rue Croix des Petits Cchamps ont eigend werd en haar va der een groot dubbel huis bij de Place de l'Alrr.a kocht. Echt Frans trok hij er met zijn hele familie in. Madeleine de Rauch kreeg dadelijk voor haar zaak een verdieping tot haar beschikking en alle drie de zusters bewoonden er, evenals hun ouders, een appartement. „We zijn in de famil'e erg aan elkaar gehecht," zegt de oudste zuster van Madeleine de Rauch. ma dame Gounoulniuo, die na de dood van haar man di rectrice de salon bij haar werd. Ze vertelt ook, hoe ineens de buitenlandse inkopers de collecties kwamen zien; „de zaak bestond al jaren en had van het begin af aan suc ces bij de Fransen, maar het buitenland negeerde ons straal. Toen, waarom dat weten we nog niet, kregen we plotseling be zoek van de voornaamste buitenlandse inkopers. En sindsdien slaan ze geen collectie over." Hoe langer hoe meer trekt het huis De Rauch de aandacht en nu wordt het onder de eersten ge rekend. Hoewel het al 30 jaar bestaat, wordt Ma deleine de Rauch tot de jongere couturiers gere kend! De oorzaak hiervan is stellig de langzame op komst bij de acheteurs en de manier waarop ze zich op de achtergrond houdt. Ze geeft geen coüte qua coüte de aandachttrek kende interviews; ze is gebleven wie ze was: een vrouw uit de eerste bour geoisie, die het niet no dig vindt met haar succes te koop te lopen. En daar ze geen public-relation-- man heeft aangenomen en de persafdeling door haar zuster wordt geregeld blijft iedereen in dit buis met beide benen op de grond staan. Madame de Rauch stelt nog dezelfde eisen aan een toilet als toen ze als jong meisje een zwarte sweater met witte noppen haar eerste gewrocht in el kaar knutselde: „een ja pon moet makkelijk zit ten, goed van lijn zijn en nooit de aandacht trek ken; alleen als men haar aandachtig bekijkt ziet men de details, die haar tot een haute couture-mo del maken." Maar dit is makkelijker gezegd dan gedaan. Het succes wat Madeleine de Rauch heeft is er echter het bewijs van, dat ze daar absoluut in is ge slaagd. DINY K.—W. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een nieuwe be schikking uitgevaardigd betreffende de tandheelkundige hulp voor verplicht-ver zekerden van algemene ziekenfondsen. Deze beschikking regelt, naar de Zie kenfondsraad mededeelt, onder meer de bijbetalingen, welke de verzekerden voor bepaalde tandheelkundige verrichtingen aan de tandarts verschuldigd zijn. De nieuwe regeling, die op 1 april 1958 in werking is getreden, houdt verband met de tarieven, voor tandheelkundige hulp, die gelden van 4 september 1957 af. Krachtens genoemde beschikking zijn de bijbetalingen voor gedeeltelijke tand prothesen (kustgebitten) deels verhoogd deels verlaagd. De bedragen, verschul digd voor reparatie van prothesen, zijn verhoogd met I 0.25 tot 1.50, naar ge lang van de aard der herstelling. Tot nu toe werd een zogenaamd sa- neringsbewijs kosteloos verstrekt. Een dergelijk bewijs wordt afgegeven als het gebit zich in gesaneerde toestand be vindt. Voor het laatste onderzoek, voor afgaande aan de uitreiking van het sane- ringsbewijs, is de verzekerde voortaan 1— verschuldigd. Voor tandsteenverwijdering en vullin gen wordt van een gesaneerde geen bij betaling gevraagd, van de niet-gesaneer- de wel. Deze betaalt voor een vulling van 1 april af f 1.75, voordien f 1.50. Tót nu toe was tandsteenverwijdering ook voor niet-gesaneerden kosteloos. Volgens de nieuwe beschikking dient de niet-ge- saneerde verzekerde hiervoor een met de tandarts overeen te komen bedrag te be talen Dit bedrag zal afhankelijk zijn Van de omvang der behandeling, welke bij tandsteenverwijdering sterk uiteenoopt. Maximaal zal echter 4.- zijn verschul digd. als een vogel door de lucht te schieten en het lichaam een bepaalde richting uit te sturen, door bepaalde arm- of beenbewegingen. Eén van de acrobatiek-enthoasiasten, George Stone ait Ohio, heeft kortge leden een sprong gemaakt van drie duizend meter hoogte. Hij had een ra dio-zendertje bij zich en terwijl hij in duizelingwekkende vaart In zijn vrije val naar beneden gierde, zong hij „Een man on de vliegende trapeze" in zijn microfoon Een andere parachutist kon op een gegeven ogenblik geen vliegtuig be machtigen om een sprong uit te ma ken. Hij klom toen op de Richmond- San Raf aelbrug in California en sprong omlaag naar de rivier, die een dikke tien meter onder hem stroomde Wit en zwart pied-de.poule mantelpak met ivat wijdvallend jasje. een Wit-Rus, oud-kolonel. Wat papa Bourgeois, die als alle Fransen, vreem delingen wel sympathiek gevonden zal hebben, mits ze maar niet in zijn fa milie trouwden, van dat .^huwelijk dacht, is niet be kend. In leder geval stel de hij, toen bij de dood van de vader van zijn schoonzoon bleek, dat de ze grotendeels onterfd was, een apartementje ter beschikking van zijn doch ter. Madeleine de Rauch begreep dadelijk dat haar man allesbehalve prak tisch was en ze zelf hot een of ander moest be ginnen, wilde ze met haar gezin ze had twee doch tertjes niet ten laste van haar familie komen. Wat kon ze doen? Het enige waar ze wat voor voelde en wat haar wer kelijk lag, was het ont werpen van modellen. Zonder er lang over te aarzelen, betrok ze het appartement op de vijfde verdieping in de Rue Croix des Petits Champs. Dit was niet bepaald een buurt voor de haute cou ture, maar toen ze zich daar, met één atelier meisje als hulp, vestigde, had ze geen ogenblik het idee, het eens tot een der beste vrouwelijke coutu riers te brengen. Ongetwijfeld heeft haar uitgebreide kennissen kring haar toen geholpen, want het duurde niet lang of ze stond aan het hoofd van een paar ateliers. Haar werk beviel haar, want zoals ze zelf zegt: „hoe meer je werkt, hoe gemakkelijker of het gaat". Madeleine de Rauch' heeft jaren en jaren lang een specifiek Franse Madeleine de Rauch is al op een heel bijzondere manier in de: couture ge komen; haar vader was eigenaar van de bekende verffabriek Bourgeois en een zeer welgesteld man. Zijn dochters een opvoe ding geven die haar in staat zou stellen haar ei gen brood te verdienen, kwam niet in zijn hoofd op. Toen Madeleine en haar zusters jong waren, was het vanzelfsprekend dat ze een bruidschat kre gen als ze tróuwden. Een vak leren was dus buiten gesloten. En de drie jon ge meisjes deden zoals het in die dagen mode was, veel aan Sport, wat haast haar voornaamste bezig heid was. Ze speelden ten nis en golf en hoewel Ma deleine het nooit, zoals een van haar zusters, tot kampioen bracht, speelde ze toch jaren lang met animo. Tóen even na 192Ó, de sweaters en pullovers ge lanceerd werden, waren de meisjes Bourgeois da delijk enthousiast over die praktische kleren die een grote vrijheid van be weging toelieten. Maar vooral Madeleine vond die nieuwe mode zo aardig dat ze enkele modellen voor zichzelf ontwierp. Zo goed en zo kwaad als het ging, wist ze de sweaters in elkaar te zetten. Haar zusters wilden er dadelijk ook hebben en Madeleine was niet zo goed of ze maakte pulls voor de hele familie, die algemeen be wonderd werden. Haar vriendinnen lieten haar dan ook niet met rust, voor ze enkele modellen voor haar ontworpen had. Maar toen trouwde ze en wel met de zoon van Zes huizen van het. Italiaanse bergdorp Trevico. 100 km van Napels, zijn gisteren verdwenen in een 800 meter lange en 400 meter brede spleet, die twee dagen ge leden ontstaan was door een aardschok, gevolgd door aanhoudende regenval. De 31 bewoners konden zich, hevig ver schrikt, in veiligheid brengen. Een ge weldige hoeveelheid aarde en rotsblok ken schuift nu langzaam in de richting van de spleet. Volgens ingenieurs lopen er geen huizen van het dorp gevaar. lade leefde ik begrijpend met de ver halen van zijn voetbalclub mee. Hij was wel niet de beste keeper, ver telde hij argeloos, maar ze waren toch maar ongeslagen „Is de chocolade nog te heet", vroeg ik belangstellend, toen hij maar bleef treuzelen en plots het kopje, erg witjes om zijn neus, ach teruit schoof. Hij blieft het niet, maar durft het niet te zeggen, flitste het door me heen, dat is toch flink. Demonstratief zette ik mijn kop je naast het zijne. „Die chocolade is geloof ik, niet goed meer, maar ik heb nog priklimonade. Zullen we?" Hij knikte opgelucht en zuchtte als een man. Om hem verdere narigheid te besparen, zette ik de kopjes nu maar op het aanrecht en zetten wij ons drinkfestijn voort. „Volgend jaar kom ik weer, en als ik mooie dubbele postzegels heb, krijgt u ze", beloofde hij mij bij het afscheid, mijn buitendeur eerst van het vereiste zegeltje voorziend. Ik keek hem nog even na, het petje ach terover op zijn hoofd, maar bij de hoek hief hij nog eenmaal zijn hand ten groet omhoog. Die chocolademelk heb ik toen zelf, met de moed der wanhoop, maar op gedronken, want ik ben er ook geen liefhebster van. Dat was mijn aan deel in deze jaarlijkse karwei- en hei tjesactie. „Mevrouw", zei de welp en ks^k mij heel trouwhartig aan, „ik wil géén boodschap doen en geen aard appelen schillén of koper poetsen, maar ik wil echt iets voor u doen, waar u blij mee bent...." Een beet je verbouwereerd (ben ik echt niet gauw!) keek ik het kereltje aan en daar ik het artikeltje van Tom Bouws in onze K.R.O.-gids goed gelezen had, plooide ik mijn voorhoofd in al le denkbare en ondenkbare rimpels en dacht diep na Maar toen zaten we al lekker warm in de huiskamer en zag deze minia tuur „karweitjesman" (misschien wel met leedvermaak!) mij peinzen! Ik vergat op slag, dat je van na denken onuitwisbare rimpels krijgt (ik had ze nu toch!). Iets, waar ik een hekel aan had? Drommen karweitjes„Zeg, ik vind schoenen poetsen echt naar, jij soms niet?" vroeg ik, dat „niet" extra beklemtoond! „Ik zit altijd on der de schoensmeer, zie je!" Hij knik te begrijpend en zei nonchalant: „Kom maar op, ik kan het als de beste. Uit alle kasten heb ik ze opge snord, d.w.z. twee paar en in de keu ken mij ervan vergewist, hoe of hij het deed, tenslotte is een huisvrouw nooit te oud,, om iets vakkundig te leren. Eén waakzaam oog op het rpelkpannetje gericht, want voor geen geld van de wereld, liet ik nu de melk overkoken! Onder het roeren van de choco- (Van onze correspondent) Vijf jaren geleden namen de Rijnsbur gers het initiatief óm vier maanden na het grote bloemencorso van de Bollen streek, begin augustus, met een eigen corso in de straten te komen. En dit inltoatief vond zo'n grote weer klank, dat het aantal bezoekers het vorig jaar de half miljoen benaderde. De bij zondere aantrekkingskracht van dit cor so schuilt wellicht hierin, dat de kleur rijke stoet in de avonduren verlicht door Leiden trekt en daar de schittering van de middag omtovert tot een pastelsprook je. Georg Kiersch, de Amsterdamse bloe- menkunstenaar en de geestelijke vader van het Rijnsburgse corso, heeft thans de tekening gepubliceerd voor het komende Rijnsburgse bloemencorso, dat op 2 augustus zal worden gehouden. Dit corso zal als motto dragen: „Bloemen-cocktail". Traditiegetrouw zal rond dit corso van 29 juli tot en met 2 augustus in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis een door Georg Kiersch ingerichte bloemen- show worden ingericht. Toen we de kamer uit waren en de trap afliepen, keek Tony me vragend aan, alsof hij een oordeel ver wachtte. Ik herinnerde mij het ogenblik, enkele dagen geleden, toen ik J. R. bij die vreemde schroefloze motor had gadegeslagen en ineens het juiste woord gevonden had voor wat ik eerst niet in hem kon om schrijven. Hij is bijna gevaarlijk, zei ik. Die opmerking scheen Tony teleur te stellen. Hij haalde ongeduldig zijn schouders op en mompelde: Ik begrijp je niet. Nee, zei ik scherper dan ik eigenlijk wilde; ik dacht aan Susan, die op ons wachtte. Nee, dat zul jij waarschijnlijk nooit begrijpen. Hij antwoordde niet, haalde alleen opnieuw zijn schouders op. Toen we door de grote glazen deur het gebouw ver lieten. bleven we belden gelijktijdig staan. De wagen, waarin Susan op ons zou wachten, was verdwenen. XV Tijdens de eerste weken na de invasie heb ik Tony er enkele malen slechts met veel moeite van kunnen weerhouden zonder toestemming met verlof te gaan, wat zo ongeveer gelijk staat met deserteren en dan ook zwaar gestraft wordt. Hij was wanhopig en ik kon mij niet herinneren, hem ooit zo gezien te hebben. Toen we die middag, enkele dagen voor de invasie, na ons bezoek aan J.R. ontdekten, dat Susan ver dwenen was, verwonderde ons dat meer dan het ver ontrustte. Misschien was ze met de wagen nog even naar Madgeworth Court gereden. Maar al heel gauw bleek, dat ze daar niet was en 113 een half uur kwam de chauffeur van de wagen ons vertellen, dat hij Susan bij het station had afgezet. Hij wist niet, in welke richting zij vertrokken was. We vlogen van het Ridgefield-vliegveld terug naar Londen. Tony sprak tijdens die tocht geen woord. Uiterlijk was hij volkomen beheerst, maar aan zijn bleekheid was te zien, dat hij uit zijn evenwicht was, misschien voor het eerst van zijn leven. In Londen reden we onmid dellijk naar het onderdeel van de Waafs, waarbij Susan was ingedeeld. Niemand wist, waar ze was. We informeerden links en rechts, maar nergens kon men ons inlichten. Daar kwam nog bij, dat Tony, kort na onze terug keer in Londen zich moest melden bij de opleiding, waar hij instructeur was. Hij belde me later op en vertelde, dat hij de eerste weken geen verlof zou krijgen. Ik beloofde hem, alles te zullen doen om Susan op te sporen, hoewel ik er geen flauw idee van had, in welke richting ik moest zoeken. In ieder geval had ik door mijn werk meer vrijheid van be weging en kon ik dus alle mogelijkheden, hoe klein ook, nagaan. Op een avond, twee dagen na de invasie, stond Tony plotseling voor me. Ik verdom het langer, zei hij. Verlof of geen verlof, ze kunnen voor mijn part allemaal barsten. Ik wil nu eerst weten, waar ze is en waarom ze er vandoor ging. Van iedere vrouw zou ik me zoiets kunnen voorstellen, alleen van Susan niet. Ze moet een heel bijzondere reden gehad hebben om dit te doen. Hij zag er ellendig uit. Zijn ogen stonden hol en koortsachtig in het bleke gezicht. Zijn gebaren, anders zo rustig en zeker, waren nu ongeduldig en nerveus. Zijn stem klonk trillend en gejaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4