ONMACHTIGE OPPOSITIE ZOEKT HEIL IN GEVAARLIJK RADICALISME Referendum kan de C.D.U. ook voordeel brengen Vluchtelingen in Oost-Europa worden onophoudelijk bewerkt Atoom-opwinding in Duitsland Neutrale' vakbeweging meegesleurd in nationalistische heetlioofdigheid Uit alle NEDERLANDS VLAS DODELIJK BEDREIGD Sovjet-propagandisten in Zweden boekten succes Frankrijk en Tunesië EISENHOWER DOET BEROEP OP „GEZOND VERSTAND" SER (nog) zonder middenstanders Scherpe toeneming der gemeentelijke uitgaven Geen separatisme? Diepe onrust Maatregelen tegen ver wachte betogingen Dringend hulp tegen Sovjet-duinping V 15 ZATFRDAG 12 APRIL 1958 PAGLNA 8 Oneens over zetelverdeling STAKINGSDREIGING OP ARUBA VOORLOPIG GEWEKEN Kerala (India) Londen Pittsburgh (V.S.) Detroit (V.S.) Ter Apel (Gr.) Halifax (Engeland) Zuid-Afrika li WETENSCHAPPELIJKE VORDERINGEN VOOR BE STRIJDING VAN KANKER KAPITALE BOERDERIJ DOOR BRAND TOTAAL VERWOEST JONGEN IN ZWOLSE STADS GRACHT VERDRONKEN INLICHTINGENDAG KATH. EC. HOGESCHOOL Nemen conservatieve ministers ontslag? (Van onze Haagse redactie). Bij de aanvang van de nieuwe zittings periode van de S.E R. ia prof. mr. F. de Vries met algemene stemmen opnieuw toj, voorzitter benoemd. Het dagelijks be stuur is vrijwel ongewijzigd gebleven. In plaats van de heerJSmeets, die zieh niet meer beschikbaar heeft gesteld, werd prof. mr. W. C. L. van der Grinten gekozen. Aangezien de middenstandsorganisaties het nog niet eens zijn geworden omtrent de zetelverdeling, blijft de zetel van de heer Hooy jn het dagelijks bestuur nog open. Het is nl. zo, dat de Koninklijke-, de Katholieke- en de Christelijke Midden standsbond elk een vertegenwoordiger ui de S.E.H. hadden afgevaardigd. Het Ver bond van Middenstandsverenigingen had slechts een plaatsvervangende zetel en vroeg voor het nieuwe zittingsjaar eep constante zetel. De vier verenigingen moeten dus drie zetels verdelen, terwijl de drie eerstgenoemde bonden (verreweg de grootste en het meest representatief) aanspraak maken op elk één zetel. Wan neer vóór half mei geen oplossing is ge vonden die door de vier bonden is ge accepteerd (en het ziet er niet naar uit, dat men voor die tijd overeenstemming hereikt). dan zal staatssecretaris Veld kamp een beslissing moeten nemen. De uitgaven voor alle gemeenten teza men zyn toegenomen van 1,5 miljard in de eerste na-oorlogse jaren tot 2.1 miljard in 1856. De gemeenterekeningen, die van 1945 tot en met 1949 jaarlijks ge zamenlijk nog een nadelig saldo oplever den, laten vanaf 1956 een batig saldo zien. Dit blijkt uit de een dezer dagen ver schenen nieuwe uitgave van de door het C.B.S. samengestelde Statistiek der Ge- meentefinanciën voor de jaren 1952—1956. De exploitatie van bedrijven, zoals gas, water, elektriciteit, openbaar vervoer enz. leverde in 1954 per saldo een bate op van 28 miljoen tegen f 37 miljoen in 1950. Het eigen belastingbeleid der ge meenten gaf een inkomst van 202 mil joen in 1954, terwijl de uitkeringen uit het gemeentefonds in dat jaar 668 mil joen in de gemeentekas brachten. Daar naast ontvingen de gemeenten nog rijks- en provinciale bijdragen voor speciale doeleinden (zoals onderwijs, politie, volks huisvesting e.a.) een totaal bedrag van 350 miljoen in 1954. Wat de vermogenspositie der gezamen lijke gemeenten betreft bleek de totale boekwaarde der bezittingen en kapitaal uitgaven, waartegenover geen bezittingen staan, op 1 januari 1955 8.187 miljoen belopen. De vaste schuld van 6.794 mil joen en een vlottende schuld van 390 miljoen stonden hier tegenover. Omtrent de reserves op 1 januari 1955 zijn nog geen gegevens bekend, op 1 januari 1953 beliepen deze 645 miljoen. De Lago-Oil and Transport Company en de Lago Employees Council op Aruba zullen maandag de onderhandelingen over een nieuw contract hervatten, zodat het stakingsgevaar voorlopig is geweken. (Van onze correspondent) strijdt tegen de C.D.U., maar ook tornt aan de grondslagen der democratie. Deze „actie tegen de atoom-dood" zal, wan neer zij met succes wordt gevoerd, niet slechts de bondsregering desavoueren, maar ook de democratische orde, waar van de bondsregering tot op heden steeds als representante heeft gegolden. In we zen is de „actie tegen de atoom-dood" niet meer dan de uitdrukking van een onbe heerste haat tegen het Westen, dat, nadat het de Bondsrepubliek de welvaart en de soevereiniteit teruggegeven heeft, nu een BONN, april Nauwelijks twee weken, nadat de Bondsdag zicli niet ruime meerderheid heeft uitgesproken voor de uitrusting van de Bundeswehr met atoom wapens, zijn dezer dagen de eerste affiches en brochures voor de groot scheepse „actie tegen de atoom-dood" van de persen gerold. Het ziet er naar uit, dat men in de eerstkomende maanden telkens weer zal stuiten op de heftige campagne, die met behulp van aanzienlijke financiële trap achterna krii6t van een paar na- i 1*1 Ti nmaliofianh a UnnlU Jflii bronnen door de linkse groeperingen over het gehele land is ingezet. Brieven aan alle instellingen, verklaringen, affiches, krantenartikelen, voordrachten, films enz. moeten de massa mobiliseren en moeten een golf van wantrouwen tegen de bondsregering doen ontstaan. Uit de redevoerin gen der socialistische afgevaardigden in de Bondsdag is gebleken, dat men voornemens is het hele M estduitse volk in een paniekslemming te brengen, teneinde dit te hereiken zal steeds weer op dit éne worden gehamerd: dat de atoombewapening van de Bundeswehr het bijna onafwendbaar risico van de „atoom-dood" naar Westduitsland heeft overgebracht. De oppositie zal dus 's mensen grote angst voor de dood mobiliseren voor haar politieke doel. tionalistische heethoofden, die liever de weg van avontuurlijke „Ostpolitik" gaan, dan zich in dienst van de Europese ge meenschap een offer getroosten of een risico op zich nemen. Gevaren, aldus deze lieden, zijn goed voor de anderen, voor ons alleen de voordelen. Of is het anders? Is het toch zo, dat de socialisten Werkelijk vrezen, dat door de atoombewapening van de Bundeswehr het risico van de „atoom-dood" onweer staanbaar naar de Bondsrepubliek wordt getrokken? Wij kunnen het niet geloven! De geschiedenis leert ons nog altijd, dat de zwakste het meeste gevaar ioopt. Neen, achter de „actie tegen de atoom- dood" staat voor alles de ongecontroleer de haat van een partij, die in het verle den geen enkel succes heeft kunnen boe ken en die nu haar complexen afreageert. Ditmaal moet ook .met een intensieve deelneming van de D.G.B. het Duitse vak verbond en de afzonderlijke vakbonden, rekening worden gehouden. Dat betekent, dat 6 miljoen mensen voor het karretje van de oppositie zijn gespannen en dat het politieke debat formeel naar kantoor en fabriek wordt overgeplant. Reeds tij dens het debat in de Bondsdag hebben de vakbonden zich met petities en tele grammen in de strijd gemengd. Formeel heeft het dagelijks bestuur van de D.G.B. zich thans ook aangesloten bij de door de oppositie uitgeroepen „actie tegen de atoom-dood", ofschoon in de resolutie waarin dit geschiedde niet met even zovele woorden over het grote strijd middel van de vakbeweging: de staking, werd gesproken. Hoe uiteindelijk de vraag, of stakingen als politiek 'middel zullen worden aangewend, door de D.G.B. zal worden beantwoord, is dus nog niet te zeggen. Vast staat evenwel, dat reeds door de thans genomen besluiten binnen de vakbeweging (die offjcieël politiek neutraal is) grote spanningen zijn ver wekt. De socialisten in de leiding van de vakbeweging zullen zich waarschijnlijk niet om de protesten van hun christelij ke collega-bestuurders bekommeren. Zij voelen zich tamelijk sterk. Toen er in het verleden ideologisch moeilijk heden in de vakbeweging ontstonden en een aparte katholieke arbeidersbe- De in meerderheid communistische re gering van deze provincie van India heeft indertijd toen de eerste Spoet nik van de Russische vrienden de lucht in en er bovenuit ging niets nagelaten om bij de bevolking het grootste ent housiasme te wekken over dit technische staaltje. Vooral toen bleek, dat de Rus sen ook een hond mee hadden gezonden op het ongewisse avontuur, kende de geestdrift werkelijk geen grenzen meer. Met het gevolg, dat iedereen eigen Spoetnikjes ging maken en er om het vooral maar echt te doen schijnen ook honden in plaatste. Dat liep na tuurlijk allemaal mis af en de bevolking begon groot gevaar te lopen onder de amateuristische proefnemingen, om van de honden dan maar niet te spreken. Nu heeft men zich genoodzaakt gezien een absoluut Spoetnik-verbod uit te vaardigen. Geen onbevoegden en dat is daar iedereen mogen meer spoet- nikje-spelen. In de keurige Londense wijk Knights- bridge begonnen de onberispelijk ge klede lieden steelsgewijs naar boven te kijken, naar het dak van een van de monumentale huizen. Omdat verschil lende mensen keken, begonnen er al meer hun halzen uit te rekken en in minder dan geen tijd stond de straat zwart van belangstellenden. Wat er dan te doen was? Wel, de een vertelde het in het beste Oxford-Engels aan de an der: op dat dak zat heus waar zo maar een ooievaar te broeden. En dat was iets wat sinds mensenheugenis in Londen en sommigen zeggen zelfs in heel Engeland, maar dat nemen wij niet voor onze rekening nog nooit gebeurd was. Het wonderlijkste van alles was, dat het een stenen ooievaar was. die daar eveneens* al sinds mensenheu genis op dat dak ter versiering gestaan had, maar wat schijnbaar nooit iemand had opgemerkt. Waarom zou men er nu dan plotseling interesse voor had? Wel, de bewoner had, om het eens echt te maken, het beeld en het nest met takken omwonden, zodat het inderdaad wel op een ooievaarshome .leek. De pret was er echter gauw af en hij heeft snel de takken weer weggehaald, want hij was het al lang moe om steeds maar lieden aan de deur te krijgen met de medede ling: „Neem-me-niet-kwalijk-maar-er- zit-een-ooievaar-op-uw-dak". WINDSTREKEN kreeg ruzie met haar man. Ze besloot plotseling er alleen op uit te gaan, nam tweehonderd pond sterling 2.000), die ze ergens In een oude kous had liggen mee en ging u neemt het me wel niet kwalijk, maar het is zo aan de zwaai. We zullen haar op haar uitgangetje niet volgen, maar de draad weer opnemen, toen 's avonds heel laat een politieman op zijn ronde een vrouwelijk persoon zo maar ergens langs de weg vond lig gen. Hij dacht onmiddellijk aan al de onopgeloste moorden in Engeland, maar toen hij iets dichterbij kwam snoof hij reeds de lucht van de whisky, die Julia kennelijk in grote mate had genoten. Enfin, ze werd naar het politiebureau vervoerd, bracht de nacht in een cel door en manlief werd gewaarschuwd, dat zijn vrouw terecht was. Maar de liefhebbende echtgenoot knikte maar eens en zei: laat haar maar zitten waar ze nu is en weigerde het losgeld te be talen, waardoor in Engeland iemand, die van een overtreding beschuldigd is, voorlopig kan worden vrijgelaten. Julia had het nogal voorzichtig gedaan, want men ontdekte dat ze nog 195 pond en negen shillings bij zich had, toen ze ter ruste was gegaan. De rechter vond het maar heel bedenkelijk voor een dame van dergelijke leeftijd en toen ze uit de rechtzaal kwam was ze in ieder ge val nóg een pond meer kwijt: 10 shilling boete en tien shilling kosten van het geding. Een groot warenhuis werd door de po litie gesloten. Het werd misschien ook wel tijd. Want deze firma had namelijk om de klanten eens een heel bijzon der plezier te doen een groot aantal televisietoestellingen voor vijf dollar per stuk te koop gezet en er bovendien nog een stevig aantal bontmantels tegen aan gegooid, die ook al voor de schappe lijke prijs van vijf dollars te krijgen waren. Toen de zaak de deuren opende stonden er honderden en nog eens hon derden personen voornamelijk vrou wen tegen de ruiten gedrukt. Daar konden die ruiten niet tegen en het werd een groot spektakel van scherven en snijwonden en vijf dames werden ge wond. De kat van de badmeester van het zwembad beleeft op het ogenblik moei lijke dagen. En de badmeester niet min der. Want zo gauw poesja het elegante neusje even buiten de deur steekt, wordt het arme beest onmiddellijk door een groot aantal meeuwen aangevallen. Wat er tussen poes en de meeuwen bestaat is niet duidelijk, maar het katje blijft op het ogenblik dan ook maar binnen de muren en kijkt al dagenlang nogal kattig naar de meeuwen, die steeds I etiing maar wild krijsend rond het huis blijven zwermen en rond het zwembad. Maar alleen de poes zit niet In het nauw, ook de bewoners van heel de omgeving be ginnen de overlast van de meeuwen te merken. Men is van plan eens uit te zoeken waarom de vogels plotseling zulk een indringerige belangstelling tonen voor het zwembad en zijn onmiddellijke omgeving en waarom de poes al klinkt het wat vreemd vooral het ge beten hondje is. Een voertuig met wielen? Het kan zijn, dat zo iets over enkele tientallen jaren hopeldos ouderwets ts. Tenminste, als een experiment, dat in Detroit is ge demonstreerd, kans van slagen zou heb ben. Men heeft daar althans een voer tuig zonder wielen gedemonstreerd, dat zich op een dun laagje lucht voortbe weegt op een hoogte van slechts enkele milimeters boven het wegdek. Het ge val wordt door fijne luchtstralen, die door een gas-turbine of een turbojet- motor worden geproduceerd, op „hoogte" gehouden. Volgens schatting is niet meer dan negen p k, nodig om een een- tons-wagen met - een snelheid van 150 kilometer per uur aan te drijven. Hoe het kwam, kunnen we u niet ver tellen, maar Julia Priestley, zeventig jaar oud maar niet wijs naar haar jaren, Herinnert u zich misschien nog, dat Mao-Tse-Toeng, de thans 64-jarige com munist nummer 1 in China, verleden jaar iedereen verbaasde door de zeer brede, diepe en snelstromende rivier de Yangtse over te zwemmen? Kort ge leden was hij in Paopingkuo, een plaats in de zuidwestelijke provincie Sekiang en de dorpelingen, die wel eens een verzetje wilden, vertelden de opper- communist, dat nog nooit iemand er in geslaagd was hier de rivier ovsr te ste ken. Mao glimlachte eens en zei: „Het spijt me heel erg. dat ik geen tijd heb op het ogenblik, maar wanneer ik weer eens langs kom dan zal ik jullie laten zien dat ik het nog wel klaar." weging werd opgericht, nam de af scheidingsbeweging immers geen grote omvang aan. De wervingsresultaten van de Duitse K.A.B. zijn ontegenzeg gelijk tegengevallen. Met enige reden mag men hopen, dat eventuele se paratisten ook nu geen grote aanhang zullen krijgen. Intussen valt het op, dat het orgaan van de katholieke arbeidersbeweging, de „Kettler-Wacht", duidelijk heeft verklaard: „De beslissing over de atoombewapening behoort enkel en al leen genomen te worden in het door vrije verkiezingen gekozen parlement". Dit laatste zal ongetwijfeld ook het standpunt van de christelijke leiders bin nen de grote neutrale vakbeweging zijn. En wanneer de D.G.B.-leiding zich niet aan dit principe houdt, wordt niet alleen de legende van de politieke neutraliteit van de vakbeweging, maar ook de zo broze legende van de onafhnakelijkheid der vakbonden t.o.v. de sociaal-democra tische partij, wreed verstoord. De politieke stellingneming van de D.G.B. zal ook een conflict ti^san haar en de bondsregering scheppen. Als men dan let op de huidige (economische onverant woordelijke) loonacties van de bonden en de stakingen, die daar verband mee houden, dan ligt het voor de hand, dat de „actie tegen de atoom-dood" ook het sociaal-politieke klimaat zal bederven en de economie in geyaar zgj brengen. Gelukkig heeft de liberale F.D.P. bij monde van haar voorzitter Reinhold Mai- er, in deze zaak duidelijk stelling geno men. Zij heeft het aangedurfd een an der standpunt in te nemen dan haar grote zuster in de oppositie en verklaard, dat acties buiten het parlement om hoogst afkeurenswaardig zijn. Of de liberalen uiteindelijk aan de verleiding zullen kun nen weerstaan om na de nederlaag in de Bondsdag toch nog op deze wijze de C.D.U. aan te grijpen, moet overigens nog worden afgewacht. AL MET ALvalt te voorzien, dat het Westduitse volk in de komende maan den in diepe onrust zal verkeren, nu de menselijke angst voor de dood voor een politiek doel wordt gemobili seerd. En dat alles slechts, omdat de socialisten met hun politiek tegen de Kolen en Staalgemeenschap, de E.D.G., de Parijse verdragen enz. in een slop zijn geraakt, waaruit zij nog maar één weg kennen: de weg van het radicalisme, dat vlak naast het nihilisme staat. In derdaad is het zo, dat de sociaal-demo cratie op het ogenblik niet alleeen meer (Van onze correspondent) EEN VAN DE punten, waarop oppo sitie en vakbeweging op het ogen blik hameren, is de noodzaak van een referendum over de vraag of de Bun deswehr met atoomwapens uitgerust mag worden. In de Westduitse staatsregeling, die als grondwet dient, is wel rekening gehouden met een directe uitdrukking van de volks wil over een bepaalde kwestie, met name omtrent de vraag of er nieuwe Lander zullen worden gevormd. In een referen dum als zodanig is evenwel niet voorzien. Nu is de gewoonte om bij twijfel over de uitlegging van enige grondwets bepaling terug te grijpen op de officiële notulen van de debatten van de parle mentaire raad, die destijds als constitu ante optrad. Uit deze handelingen blijkt, dat alle partijen zich bij de stemming over deze kwestie uitdrukkelijk tegen het referendum hebben uitgesproken. M.a.w. komt het voorstel van de socialisten om een referendum in te voeren, op een grondwetswijziging neer en vereist der halve een beslissing met gekwalificeer de meerderheid. Vooralsnog is aan te nemen, dat spe ciaal de C.D.U. zich principieel tegen de invoering van het referendum zal ver zetten, omdat bij de huidige scherpe te genstelling tussen regering en oppositie het gevaar ontstaat, dat bij elke gele genheid die zich voordoet een dergelijk referendum zal worden geëist en dit uit eindelijk tot een middel van politieke tac tiek zal worden verlaagd. Denkbaar is, dat men toe zal stemmen in een rege- rendum uitsluitend voor dit ene geval. Zien wij het goed, dan zullen daarvoor in de C.D.U. wel zekere voorstanders te vinden zijn. Er zijn er, die het afwijzen van de socialistische eis als een teken van onzekerheid tegenover de grote mas sa van het volk beschouwen. Deze argu mentatie zal een rol gaan spelen als de vraag aan de orde komt, wat de C.D.U. tegenover de „actie tegen de atoom-dood" zal stellen. Het ziet er intussen niet naar uit, dat de Bondskanselier veel voor deze rede nering voelt, al zijn er van een refe rendum ongetwijfeld ook voordelen voor de C.D.U. te verwachten. Te meer daar Adenauer zich naar ons gebleken is De Zuidafrikaanse regering heeft giste ren in bepaalde gebieden alle bijeenkom sten van meer dan tien naturellen ver boden om ongeregeldheden te voorkomen tijdens betogingen, die de naturellen vol gende week willen houden. Volgens de regering wil men met de maatregel verhinderen, dat onverantwoor delijke elementen arbeidsonrust veroor zaken. Het verbod heeft betrekking op Afrika nen in delen van de Kaapprovincie, de Oranje-Vrijstaat en Transvaal. De grootste politieke organisatie van de naturellen, het Afrikaanse Nationale Con gres, wil volgende week in het gehele land betogingen houden, die moeten samenvallen met de woensdag te houden algemene verkiezingen. Deze betogingen zijn bedoeld als protest tegen de apart heidspolitiek van de regering. volledig zeker van zijn zaak voelt. Wat zou een referendum waarbij het Duitse volk zich uitspreekt vóór een atoombe wapening (en bij de jongste verkiezin gen heeft zij zich toch ook in bijzonder ruime mate voor Adenauer's krachtige buitenlandse politiek uitgesproken) een ongelooflijke triomf voor de bondskanse lier zijn! Overigens zijn b(j een referendum ver rassingen nimmer uitgesloten. Het risico van een voor de regering dodelijk fiasco zit er dus in. De C.D.U. heeft intussen de sleutel zelf in handen. Niet alleen moet de Bondsdag (C.D.U.-meerderheid!) be slissen over het referendum zelf, ook de formulering van de vraag, die op het stembiljet zal worden afgedrukt, zal dbor hem moeten worden uitgemaakt. En van die formulering hangt bijna al les ai! Twee beelden uit Havana, de hoofdstad van het eiland Cuba, waar door volgelin gen van de opstandelingenleider Fidel Castro bommen zyn geworpen en waar een algemene staking werd afgekondigd. De bovenste foto laat zien hoe soldaten van de regering Baptista en leden van de politie in Havana een buurt doorzoch ten waar een bom xvas ontploft. Een brand in Havana, ontstoken door een door de opstandelingen geworpen brand bom. zien we op de onderste foto. Vol gens een officiële mededeling van de Cubaanse regering zou op het eiland thans alles weer rustig zijn. (Van onze landbouwmedewerker). De vlastelers, de handel en de in dustrie hebben de koppen bij elkaar gestoken om zich te beraden op maat regelen, die de vaderlandse vlasserij van de ondergang zullen kunnen red den. De situatie, waarin deze bedrijfs tak verkeert, is uiterst benard. Reeds vorig jaar (zie dit blad van 20 sept. j.l.) hebben wij gewezen op de moei lijke toestand, die ontstaan is door de Russische dumping. Juist op het mo ment, dat vraag en aanbod met elkaar in evenwicht waren, zijn de Russen op de Westeuropese markt verschenen, Hun komst is gepaard gegaan met een scherpe prijsvai. Het Russische vlas wordt namelijk aangeboden tegen prijzen, die ver liggen beneden de prij zen, die in rekening worden gebracht aan de satelietlanden achter het Ijze ren gordijn. Tegen deze Russische dumping is geen kruid gewassen. Reeds is de teelt in ons land in één jaar tijd vermin derd van 32.000 tot 22.000 ha. Maar tegenover het enorme prijsfoederf, dat de Russen veroorzaken, zet dit geen enkele zode aan de dijk. Daartoe zou een eensgezinde Westeuropese afweer noodzakelijk zijn. Wij hebben deze vorig jaar bepleit in de hpop dat de Westeuropese vlasindustrie zou jnzien dat het haar eigen belang is, dat de teelt in stand blijft. Om de eenvou dige reden, dat nog nooit een afnemer is weigevaren bij een Russische mo nopoliepositie. In het najaar van 1857 is een uiterste poging gedaan om te komen tot een internationale regeling. Het congres van de Fédération Inter nationale du Lin en du Chanore beval toen met algemene stemmen aan de im port van Russisch vlas te beperken tot 10 pet. van de behoefte. Het zijn de Engelsen, die roet in het eten hebben (Bijzondere correspondentie) Stockholm. april Het in Zweden buitengewoon actieve propaganda- en inlichtingenapparaat der Sovjet-Unie heeft enkele dagen geleden een nogal opzienbarend succes kunnen boeken. Het slaagde er namelijk in om een bekend Lettisch koordirigent, die sinds meer dan tien jaar als politiek vluch teling woonachtig was in Zweden, er toe over te halen terug te keren naar Let land, waar hem de leiding zou worden toevertrouwd van het stedelijk orkest van Riga. De man heeft samen met zjjn echt genote Zweden reeds verlaten. Hoewel de verrassing over deze plot selinge en onwaarschijnlijk-lijkende te rugkeer bij het Zweedse publiek nogal groot was, toonde men zich in de krin gen van Baltische vluchtelingen evenwel niet zo verbaasd over het gebeurde. De druk die er van Sovjet-Russische zijde op de vluchtelingen werd en nog steeds wordt uitgeoefend is zeer zwaar en het valt daarom niet te verwonderen dat vooral zwakke karakters zoals de nu terug gekeerde koordirigent er onder be zwijken. Reeds sinds de jaren 1944—'45 doen de Sovjet diplomaten van de am bassade in Stockholm hardnekkige pogin gen om de tienduizenden naar Zweden ge vluchte Esten, Letten en Litauers weer terug te halen achter het IJzeren Gordijn. Waarom, valt ntet zo moeilijk te raden. Iedere vluchteling is immfers schadelijk voor de Sovjetrussische propaganda. d:e zo graag wil doen geloven dat het in het Sovjetrijk een hemel op aarde is. En wat een winstpunt Is het niet, zowel voor de binnen- als de buitenlandse propa ganda als er een vluchteling uit het ka pitalistische Westen terugkeert naar de veilige hoede van de Sovjet-Unie! De methodes, die door de Sovjets of hun agenten worden toegepast om de in Zweden woonachtige vluchtelingen over te halen, lopen nogal uiteen. Kort na afloop van de oorlog pro beerden ze het vla de Zweedse rege ring die ze profiterend van hun tij dens de oorlogsjaren gewonnen good will er zelfs toe kregen om officiële circulaires rond te zenden aan alle Bal tische vluchtelingen, waarin de aan dacht werd gevestigd op de gunstige mogelijkheden om via bemiddeling van de Sovjet ambassade in Stockholm te rug te keren naar het vaderland, waar ze zeker konden rekenen op een uit stekende behandeling. De verschrikkingen van het Sovjet be wind tijdens de jaren 1940'41 lagen de Balten echter nog te vers in het geheu gen en er was dan ook praktisch niemand die op de circulaires van de Zweedse regering reageerde. Daarna begonnen de Sovjets een di rect propaganda-offensief tegen de vluchtelingen. Bijna iedere dag zond men hun brochures en geschriften over de uitstekende situatie in het vader land, waar nu iedereen tevreden was en waar de levensstandaard steeds ho ger werd. Men hoefde zich alleen maar in verbinding te stellen met de Sovjet ambassade, die dan zo spoedig moge lijk zou zorgen voor repatriëring. Maar ook dit boerenbedrog haalde blijkbaar weinig uit, want omstreeks 1950 begon men het over een andere boeg te gooien. Inplaats van de vriendelijk ge stelde brochures en de verlokkende aan biedingen kregen de Baltische vluchte lingen nu dreigbrieven; midden in de nacht werden ze opgebeld door onbeken de personen die hun dringend aanrieden om terwille van de eigen veiligheid en die van familieleden zo spoedig mogelijk gehoor te geven aan de Sovjet oproep om terug te keren naar het vaderland. Ook werden zij bij voorkeur laat in de avond opgezocht door anonieme geheimzinnige personen, die hun onge veer dezelfde boodschap kwamen bren gen. Onder deze zware psychische druk, vooral de bedreiging van familieleden, waren er versoheidenen, die 't niet lan ger konden volhouden en die op een goede dag plotseling waren verdwenen gerepatrieerd door bemiddeling van de Sovjet ambassade. Maar de meesten hielden moedig stand. Momenteel schijnt aan de telefoonter- reur een eind te zijn gekomen, en ook de geheimzinnige bezoekers laten zich niet meer zien. De stroom propagandageschrif ten blijft evenwel aanhouden, en men schijnt het vooral te hebben gemunt op ouden van dagen, op zieken en zwakken, en op wankelmoedigen. Waar deze te vin den zijn weet men precies, want het Sov jet inlichtingenapparaat werkt uitstekend. Als een vluchtelingenfamilie de ene dag verhuist en nog geen enkele instantie op de hoogte is van het nieuwe adres, komt de propaganda toch de andere dag reeds de nieuwe brievenbus inglijden. Uiteraard doen de Zweedse autoritei ten hun uiterste best om deze terreur tegen de Baltische vluchtelingen zoveel mogelijk tegen tc gaan. en in de loop der jaren zjjn er dan ook reeds verschil lende Sovjet „diplomaten" aan hun jasje getrokken of zelfs het land uitgezet. Maar tegen het verspreiden van pro- paganda-drukwerken kan men niets be ginnen en bovendien voelen de meeste vluchtelingen er niet zoveel voor om hun vervolgers aan te geven bij de politie. Men kan immers nooit weten welke re presailles dat zou kunnen uitlokken. Gezien dit alles is de terugkeer van dc Lettische dirigent dus niet zo verbazing wekkend. Volgens velen was hij een uiterst labiel type, waarmee de Sovjets waarschijnlijk niet eens zoveel moeite zuilen hebben gehad. Maar of de man werkelijk ooit dat baantje bjj het stede- Hik orkest van Riga zal krijgen, betwij felt men nogal sterk. gegooid. De gevonden oplossing is on dergraven door Engeland, dat zich achteraf heeft gedistantieerd van de beréikte overeenstemming. Immers elk land had zich zijn vrijheid moeten voorbehouden voor het geval, dat een der partners zou weigeren overeen komstig de aanbeveling te handelen, teneinde niet het slachtoffer te wor den van een met behulp van Russisch vlas gevoerde deloyale concurrentie op de garenmarkt. Het water is de Nederlandse vlasse rij thans tot aan de lippen gestegen. Wanneer zij de strijd zou moeten op geven zou een belangrijk stuk werkge legenheid én een deviezenbron verlo ren gaan. Bovendien zouden de gun stige perspectieven, die de Euromarkt voor deze bedrijfstak zou kunnen ope nen, geen realiteit kunnen worden. Tenslotte zouden de landbouwteehni- sche voordelen van de vlasteelt, met name ten aanzien van de vruchtwisse ling, tot het verleden behoren. Er is dan ook alle reden voor een steunre geling ten behoeve van de Nederland se vlasteelt en -industrie. De industrie heeft grote investerin gen gedaan om „bij" te blijven. Er is een project onderhanden, waarvan verwacht wordt, dat het de produktie. kosten van vlasgaren zal kunnen te rugbrengen tot dat van katoengaren. Slaagt dit project, dan zal ons land zich een grote voorsprong op het bui tenland met name in de Euromarkt kunnen verwerven. Het moet de overheid thans wat waard zijn om deze ontwikkeling niet af te laten snij den. De overheid zou steun kunnen ver lenen door een toeslag per arbeider in dienst van de vlasindustrie en door een teelttoeslag voor zover een minimum- opbrengstprijs niet wordt behaald. Deze toeslag zou eventueel beperkt kunnen worden tot de produktie van een bepaald areaal. Deze overheidshulp is des te meer noodzakelijk, nu ook de regeringen van andere Westeuropese landen hun vlassers te hulp schieten. In België wordt een teeltpremie verstrekt van 2000 francs per ha. In Frankrijk is voor 1958 een bedrag uitgetrokken van plm, 1,8 miljard francs of ruim f 400 per ha. Voor overheidssteun aan de Nederlandse vlasserij is een moreel argument te ontlenen aan het feit, dat in de eerste vijf na-oorlogse jaren toen er een grote vraag was naar vlas, de vlasserij verplicht was tegen vastge stelde prijzen te leveren aan de bin nenlandse textielindustrie, waardoor ca. f 1,5 miljoen aan mogelijke in komsten is verloren gegaan. De gun stige perspectieven, die zonder tijdelij ke overheidssteun verloren zullen gaan, zullen naar wij hopen bovenal een spoedige besluitvorming in voor de vlassers gunstige zin bevorderen. De Amerikaanse medicus dr. Dmoeh- owski uit Houston heeft verkJaard erin geslaagd te zijn in een elektronenmikros- coop met een vergroting van tweehon derdduizend keer voor het eerst In de geschiedenis het virus van bloedkanker bij een kind te hebben gefotografeerd. Professor Samuel Graff van de Colum- bia-universiteit heeft te Philadelphia mee gedeeld een apparaat geconstrueerd te hebben, „cyelogenarator" genoemd, dat het kankeronderzoek zal vergemakke lijken. Dit apparaat maakt ononderbroken cultuur van menselijke cellen buiten het menselijk lichaam mogelijk en zal gege vens kunnen verschaffen over de funda mentele karakteristieken van kankerach tige cellen. Het apparaat verwekt vrijwel precies dezelfde omstandigheden als in het lichaam van een levend wezen. Het omvat een reservoir met de oplossing waarmee de cellen worden gevoed, 'n gla- veerd en een gedeelte met filters, uitlaat veerd en een gedeelte met filtrs, uitlaat e.d. (Van onze correspondent) Te Oosterzee bij Lemmer is vrijdag avond de kapitale boerderij van de heer M.Sj. de Vries door brand totaal ver woest. Honderd stuks runderen en klein vee konden met veel moeite gered wor den. De inboedel en de landbouwwerktui gen gingen grotendeels verloren. De heer de Vries, zijn vrouw en vier kinderen wer den dakloos. De brand was ontstaan in de schoorsteen van het woonhuis en breid de zich, aangewakkerd door een felle wind zo snel uit, dat de brandweren van Lem- men en Echten weinig konden uitrichten. (Van onze correspondent) Donderdagmiddag i6 in de stadsgracht te Zwolle verdronken de negenjarige Menno van der Kolk. De jongen speelde met zijn twaalfjarig broertje en twee vrienden op een stapel hout, die op de kade lag, vlak bij het water. Een voorbijganger riep de jongens toe, dat zij eraf moesten gaan. Zij deden dit, maar hierbij gleed Menno in het water, Zijn broertje gooide hem nog een stuk hout toe, maar hij slaagde er niet meer in dit te grijpen. Volgende week zaterdag zal aan de Kath. Ec. Hogeschool te Tilburg de ge bruikelijke inlichtingendag worden ge houden voor abituriënten van het VHMO. 's Morgens om half elf worden de deel nemers ontvangen in de aula van de Hogeschool aan de Bosscheweg door de rector-magniïicus, prof. dr. P. P. van Berkum, waarna enige inleidingen worden gehouden over de economische en sociale afdeling en het bureau studentenbelangen. Voor en tijdens de koffietafel, welke deze ochtendbijeenkomst besluit, bestaat ge legenheid tot een persoonlijke gedachten- wisseling. Aanmeldingen voor deze lnlichtlngen- dag kunnen geschieden bij de administra tie der Hogeschool en het bureau stu dentenbelangen, Bosscheweg 339, Tilburg. Naar van gewoonlijk welingelichte ziide te Washington wordt vernomen, heeft president Eisenhower aan premier Gaillard een persoonlijke boodschap ge zonden betreffende het FransTunesi sche geschil. De brief is gisterenmorgen door Robert Murphy overhandigd. Naar aanleiding van dit schrijven had Gail lard besloten, de kabinetsvergadering, die gisteren had moeten plaats hebben, tot vandaag uit te stellen. Het hoofd van de Amerikaanse re gering zou, naar van genoemde zijde wordt vernomen, uiting hebben gege ven aan zijn bezorgdheid over de ont wikkeling van de verhouding tussen Frankrijk en Tunesië. Hij zou een be roep hebben gedaan op „gezond ver stand" en met name te kennen hebben gegeven, dat men naar zijn mening, en naar die van de Amerikaanse regering, moet zien te voorkomen, dat de missie van Murphy en Beeley schipbreuk lijdt, gezien de gevaarlijke toesta...... die hieruit zou kunnen' ontstaan. Na het bezoek van Murphy aan Gaillard sprak de Franse premier met vijf conservatieve leden van zijn ka binet en met minister Chaban-Delmas, die zich na afloop van het onderhoud in ernstige stemming naar president Coty begaven. Waarnemers achten het niet onmogelijk, dat zij vandaag af treden. Zoals bekend hebben de conservatie ven en de oud-Gaullisten bedreigd hun steun aan het kabinet te zullen onthou den, indien premier Gaillard aan presi dent Bourguiba concessies zou doen, zonder er tegelijkertijd zorg voor te dragen, dat er een emde komt aan de Tunesische inmenging in de strijd in Algerije.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8