KANTOORBEDIENDE Belevenissen van een jong gezin VATIC A AN houdt vast aan Oostenrijks concordaat Verplichtingen t.a.v. school, huwelijk en Kerk nakomen telefoniste SCHOONMAKER Lieverlui Betere sfeer na Raabs bezoek aan Rome? AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR Ensembles en japonnen met jasje beheersen de voorjaarsmode. Daarom heeft onze Keurklas japonnen-afdeling juist daarin g zo'n buitengewone collectie samengesteld. M De prijzen zijn verrassend laag! s Prachtig is ook de geheel nieuwe collectie. A k WEVENIT japonnen en ensembles, WEVENIT. dat altijd in de mode blijft, bijzonder slank afkleedt en steeds zijn soepelheid en goede pasvorm behoudt Op KANTOOR TE ROTTERDAM (C.), kan ge WILTON-FIJENOORD N.V Maten AQ75 42 t/m 50 7/ Maten A O 75 35 t/m 44 O 7 Maten C075 14 tlm 22 GEMEENTE SCHIEDAM Inderdaad BEHOREN TOT DE GOEDKOOPSTE BOODSCHAPPERS TER WERELD.... VAN NELLE s zware shag, die smaakt anders dan elke andere shag I Stoere, pure tabak, gemaakt voor de man die wil weten wat hij rookt. Als U deze smaak te oakken hebt, rookt U voortaan alleen en 5 en MP 543. Mamma, mag ik de schaar even lenen? Wij gaan Tommy scalperen! Wat zeg je nu, Rita? Je moet zulke dingen niet doen! Neen, natuurlijk niet; we doen het ook niet echtwe gaan alleen al zijn haar eraf halen! N S C MAANDAG 14 APRIL 1958 PAGINA ROME, april. Gedurende de Goede Week en de beide Paasdagen verbleef de kanselier van Oostenrijk in Rome. Het bezoek werd met opvallende nadruk als „zuiver informeel" aangeduid, doch dat nam niet weg, dat het een politieke gebeurtenis van belang was. Het zozeer onder streepte „niet officiële" karakter moest daarbij alleen maar dienen om alle betrokken partijen een zo groot mogelijke vrijheid te laten. Het conflict Herziening gevraagd Vaticaan schort verplich tingen op VAN NELLE VAN NIEUWENHUYZES STELLEN NOOIT TELEUR Zoals steeds ons materiaal recommandeert zichzelf Grote Amerikaanse auto's en OPELS REKORD 1958 v. Nieuwenhuyze*s Autobedrijf, Aelbrechfskade 154, R'dam Telefoon 5.6.9.9 0. (2 lijnen) plaatst worden een Leeftijd 1618 jaar. Brieven onder no. 5054 C bureau van dit blad Dok- en Werf-Maatschappij SCHIEDAM vraagt voor bediening van haar telefooncentrale op het hoofdkantoor een met enige ervaring. Keurklas XX japonnen-afd. Elegante japon zonder taillena'ad met vlot los vallend jasje, jeugdig ensemble in fraaie fi- branne met natté karak ter. Modern picd de poale dessin in diverse kleuren! Ook voor de grotere maat. Schriftelijke sollicitaties te zenden aan Wilton-Fijenoord, Postbus 22, Schiedam. Keurklas japonnen-afd. 'n Uitstekend figuur slaat de grotere maat in dit charmante 3-delige zui ver wollen wevenit en semble: losvallend jasje, vest en rok. Mooie com binatie van effen en jac quard wevenit. Verschil lende gedekte Lente linten. Maten TOSO 44 tlm 52 7 Keurklas japonnen-afd. De nieuwe, Parijse, blousende rug is hier ver werkt in 'n zuiver wollen wevenit pakje. Zeer mo dieus geheel, fijn afge werkt. Diverse voorjaars- tinten w.o. marine. Keurklas japonnen-afd. Prachtig 3-delig ensemble japon mei jasje en extra plooirok I Om naar hartelust te combineren! Stof is zeer fijne fiocco. Modern ruitdessin in verschillende nieuwe kleurstellingen. Ook in japonnen van 't betere genre heeft C A een voortreffelijke collectie. U vindt bij C A steeds nieuwe modellen zoals de duurdere modehuizen ze brengen. Maar wat een verschil in prijzen! 20 woorden 50 ets. elk woord meer 5 ets extra tot een maximum van 50 wonrden bij vooruitbetaling Voor het schoonhouden van trappenhuizen, gangen en. open-r bare ruimten, behorende bij een 11-tal woningblokken, wordt gevraagd een IBruidsfoto reportage in kerk en I stadhuis en thuis, 's Morgens ge- I maakt 's avonds gereed. Foto Alles op het gebied van muziek- k. van Vuuren, Hoogstraat 106. instrumenten, van Krogten heeft Schiedam, het! Rotterdamsedijk 148, telef. 67026. Zoekt u Gero-zilvium of zilmeta? Diversen Fa. Solingen heeft het. Hoogstr. 52. Tel. 63143. Gratis boekje ,.Waar wetenschap H.H. Huiseigenaars. Wij verzorgen en natuur elkaar ontmoeten", voor reparatie timmerwerk, win- Zend een briefkaart met naam keibetimmering board plafonds, en adres aan; Postbus 27, Hil- board op uw deur, enz. Billijke versum. prijs. Tel .63495 Handel en Bedrijf Jaarwedde f 2.622.— in minimum en f 3.816.— in maximum, te vermeerderen met de bekende toe lagen van 6 en 5,6#/«. Kindertoelage volgens rijksregeling. Eigenhandig geschreven sollicitaties worden vóór 20 april a.s. ingewacht bij de Directeur van de Gemeentelijke Woning- dienst, Lange Haven 145. Dat blijkt dra, want plots rijst voor Dop 't gelaat van de reus Felix op. De jonge Felix heft het hoofd. Hij is ineens van slaap beroofd. Hij zit daar stomverbaasd te kijken. Wat hij wil doen zal aanstonds blijken. 15. Geluk komt steeds bij ongeluk. Aan Dop is niets kapot of stuk. Hij komt recht op een deken neer. Hij deed zich nergens pijn of zeer. Alleen vraagt hij zich wel met vrezen waar hij nu toch precies mag wezen. Kijk. Daar zet hij al zijn bril op. Met beide handen pakt hij Dop en tilt hem nog wat dichterbij. Die arme Dop! Hoe spartelt hij! Door twee heel grote brilleglazen ziet hij twee ogen vol verbazen. Dr Raab had besprekingen met de Ita liaanse minister van buitenlandse zaken en diens medewerkers en werd voorts ontvangen door de minister-president. He» ligt voor de hand, dat hij met. de Italiaanse autoriteiten de netelige kwestie van Zuid-Tirol besprak. Over deze ont moetingen is evenwel geen enkel com muniqué verschenen. Maar verder heeft de Oostenrijkse kan selier vele uren in het Vaticaan door gebracht en daarover valt bij wijze van uitzondering! heel wat meer te vertei len Na langdurige besprekingen op het staats-secretariaat en enkele ontmoetin gen (maaltijden) op de Oostenrijkse am bassade met hoge prelaten van de curie, werd de kanselier op Witte Donderdag door de Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Het onderwerp van al deze besprekin gen ten Vilicane die. naar verluidt zelfs he» eigenlijke doel van dit zoge naamde Drivé-bezoek aan Rome vorm den betrof de moeilijke en ingewik kelde kwestie van het, Oostenrijkse con cordaat. Het concordaat tussen de H. Stoel en Oostenrijk kwam op 5 juni 1933 tot stand, doch werd eerst op 1 mei 1934 van kracht. De gebeurtenissen in en rond Oosten rijk die volgden, zijn bekend. Eerst in 1955 herkreeg het land zijn volledige soe vereiniteit bij het staatsverdrag. Sinds die datum is er een conflict tussen Oosten rijk en de H. Stoel aan het licht geko men. DP Oostenrijkse sociaal-democraten verdedigden de stelling, dat het concor daat van '33/'34 geen rechtsgeldigheid be zat daar het ondertekend was door een „onwettige regering" en daar het nim mer door een wettig parlement was ge ratificeerd. Een zekere analogie du« met het onlangs opgeloste geschil tussen de Duitse bondsrepubliek en de H. Stoei in zake het concordaat, indertijd met Hitier gesloten. Het spreekt vanzelf, dat deze stelling voor de H. Stoel volstrekt onaanvaard baar was. Op het ogenblik, waarop de H. Stoel het concordaat, ondertekende, wa„ de Oostenrijkse regering een wettige en erkende regering. Als een regering in een latere periode „onwettig" wordt, (in dien daarvan eventueel sprake is in het onderhavige geval), dan kan zulks natuur lijk niet betekenen, dat een overeen komst dan ipso facto zou komen te ver vallen. De H. Stoel stelde zich dan ook op het standpunt dat het concordaat ten volle van kracht was en is en verlangde van de Oostenrijkse regering, dat zij dit expliciet zou erkennen en alle bepalin gen ervan scrupuleus zou nakomen. Het concordaat bestaat, uit 23 artikelen, waarvan een drietal fundamentele kwes tie* betreffen waaromtrent de H. Stoel tot geen concessies bereid is: het huwe lijk de school en de financiële verplich tingen van de staat ten aanzien van de Kerk. Was er aldus een delicaat probleem aan de orde tussen Oostenrijk en de H. Stoei aan de andere kant bestond er ook een controverse binnen de Oostenrijkse re- gerings-coalitie. Aan dit laatste geschil kon evenwel enkele maanden geleden een eind worden gemaakt, met dien verstande dat de katholieke Volkspartij de sociaal democraten wist te overreden hun in transigente houding te wijzigen. Aldus ontstond de vereiste eenstemmigheid binnen de Oostenrijkse regering, die nu dus ook de rechtsgeldigheid van het con cordaat officieel erkende, (zoals bij ove rigens ook andere internationale verdra gen, gesloten door de regering-Dollfuss als geldig erkende). Maar de Oostenrijkse regering deed te vens aan de H. Stoel het voorstel om erin toe te stemmen wijzigingen aan te bren gen inzake de drie genoemde artikelen. Van 1956 af evenwel was het duidelijk met name uit een aantal onderling uit gewisselde diplomatieke nota's dat de H. Stoel geenszins bereid was om in zulke wijzigingen toe te stemmen en niet verder wenste te gaan dan enkele onbe langrijke „amandementen". In een nota van 22 september 1956 formuleerde de H. Stoel onomwonden de eis, dat de Oosten rijkse regering niet alleen de geldigheid van het onde concordaat zou erkennen, doch dit tevens zou naleven. Hoe moeilijk deze aangelegenheid voor de betrokken regering was, blijkt uit het feit, dat het antwoord op die nota pas op 21 december jl. ten Vaticane werd overhandigd. Hierin zegt de Oostenrijkse regering, dat er sedert 1933 dusdanige politieke en juridische veranderingen hebben plaats gehad, dat er een situatie is gegroeid, waarmede de bewuste artikelen van het concordaat niet te verenigen zijn. En ter wijl de regering van haar kant de vol ledige geldigheid van het verdrag erkent, stelt zij de H. Stoel voor nieuwe bespre kingen te openen om aldus alle belang rijke aangelegenheden te regelen met name de kwesties betreffende huwelijk en schoolen een „nieuw concordaat, te sluiten". Hierop heeft de H. Stoel op 30 januari jl. geantwoord met een nota, waarin nog maals scherp wordt gesteld, dat er geen enkel door het internationale recht er kend motief kan worden aangevoerd om he» oude concordaat als vervallen te be schouwen, (zelfc niet de gewelddadige be zetting door een vreemde mogendheid). De H. Stoel heeft van zijn kant altijd zorgvuldig de bepalingen van het con cordaat nageleefd terwijl „de houding van de Oostenrijkse regering helaas ge heel anders is geweest, daar zij iedere bindende verklaring inzake de geldigheid van het concordaat vermeed en bovendien de toepassing ervan op enkele hoogst be langrijke punten heeft verwaarloosd". Deze houding wordt door de H. Stoel diep betreurd, daar er geen enkele reden voor beslaat. En ondanks het besluit van de regering om de geldigheid van het con cordaat te erkennen, is de situatie in ge nen dele gewijzigd. Om deze reden blijft er voor de H. Stoel niets anders over dan nog eens te beves tigen. wat hij bij een vroegere gelegen heid (nl. in een nota van 10 november 1956) heeft verklaard; en wel. dat of schoon ook de H. Stoel het concord®* nog 'steeds onverminderd al« geldig van kracht zijnde beschouwt, hij zichz®' ontheven acht van alle verplichting® en van praktische naleving erv?™ totóa» de Oostenrijkse regering harerzu®: Zich bereid toont om haar verplichting na te komen, „zoals deze geformule®r zijn in het concprdaat". Zuiver juridisch beschouwd is de a®®' gelegenheid zodoende dus eigenlijk .-va6j gelopen". Het gaat hier voor de H. Sto om een principe-kwestie, waaromtr®8 geen compromis mogelijk is. Maar P®5, chologisch gezien is er in de afgeloP®® drie maanden (in Oostenrijk zelf) wel gelijk veel veranderd. Afgezien van 0 gewijzigde houding der sociaal-demo®1?' ten, speelt ook de verhouding tussen d« katholieken en protestanten een rol. In ieder geval heeft het bezoek V®" dr. Raab aan het Vaticaan dat J®f, trekkelijk spoedig volgde op de o"-- ciële erkenning door de regering van d« geldigheid van het concordaat, die de Stoel zo nadrukkelijk had geëist leiding gegeven voor nieuwe hoop. Z9 audiëntie bij de H. Vader en zijn P®„ sooniijke ontmoetingen met de leiden® prelaten van he» Staatssecretariaat he® ben ongetwijfeld verhelderend gewer en een „nieuwe sfeer" geschapen. Tot slot vermelden we nog, dat dr. zonder bijzonder eer-betoon door de P.a,f; werd ontvangen, omdat hij niet ofH®^ op bezoek was. Maar men had voor b* wel een bijzondere plaats gereserve®^ tijdens de plechtigheid van zondagmorg® J toen de Paus zijn paasboodschap uitspf® en de zegen Urbi et Orbi gaf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 10