Soemoeal N.-Celebes is vastbesloten in stand te houden Hemelvaart sda; regenjas met P.v.d.A. in Eerste Kamer gaat nieuwe (ethische) koers varen 3 ^TrrnxoT»Tii-»-ii-ri)-irmTmTmTrmTmTyrtxinr(iTii-ii-8lii,if',aii'mrrorinrmTmTinnnnrinrnrrmTnTnrmrinrrrirm^-nrrovifi Nixon ook in Caracas met stenen bekogeld Uit alle INDONESIE Rebellen zijn ook in staat offensieve acties te ondernemen l Komkommers naar Frankrijk INDE „Nederland mede verantwoordelijk voor Indonesische debacle" ^■i.iUXIlJÜL,>.il.8.i.i.llXUJXIL^HJLULIL^JUtXiLOX8-UXUüULOJL,OXOJlJllJLO-OXILiLIUJLILLOJLilJLiLli 11 a a a 8 li a aa aaa a o a a mi o a a 8 a a o a a a a ammo ag RANG, de versnapering van de eerste RANG Geen paspoort nodig Loonsverhoging van 60 pet. in Argentinië Vorming regering van Jordaans-Iraakse Unie V.S. zenden paratroepen en mariniers naar bases in Caraibisclie gebied Busverkeer via Oost- Duitsland verboden Ook met neutrale zone geen hereniging van Duitsland De fijnste neus Campagne tegen revisionisme in Moskou geopend Op 9 juni geheim en openbaar consistorie Mgr. Giobbe naar Rome V 13 WOENSDAG 14 MEI 1958 PAGINA 5 W aarschuwing Evacuatie V. S. verwachten geen aanval op Nieuw-Guinea NAAR OOSTENRIJK? Anti-Amerikaanse betogingen in Venezuela JV enen Honoloeloe Chicago Vreedzame oplossing van geschillen of geweld? Oost-West Pleidooi voor verstekelingen Verantwoordelijkheid voor Indonesië Christelijke erfenis Speeldoos HEILIGVERKLARINGEN PRINSES BEATRIX BIJ RAAD VAN STATE 9 V VOORRANG VOOR RANG Volgens een te Manilla opgevangen be richt van Radio-Menado heeft overste Ventje Soemoeal, een der commandanten van de opstandelingen in Noord-Cclebcs verklaard, „dat hij vastbesloten is in Noord-Celebes stand te houden omdat dit gebied een laatste bastion is op de weg naar de beheersing van Indonesië door communisten". Volgens Radio-Menado vormen de toe genomen activiteit van de vliegtuigen der opstandelingen en de landing op Morotai, de concrete bewijzen van de standvastig heid der rebellen. Zij tonen verder aan, dat de leiders van de opstand niet slechts vastberaden zijn, doch ook in staat zijn, offensieve acties te ondernemen tegen .,het door communisten gesteunde bewind van Soekarno". Volgens Radio-Menado zei Soemoeal verder, dat „in de strijd voor een stabiele en democratische regering van Indone sië", het doelwit van de aanvallen der rebellen zijn de militaire en luchtvaart bases van de regering te Djakarta, van waaruit de aanvallen op de opstandelin gen geschieden". Soemoeal zei, het diep te betreuren, dat door de luchtaanvallen op buitenlandse schepen te Balikpapan en Ternate schade is aangericht, „doch het is noodzakelijk om de scheepvaart te treffen, die haar steun verleent aan de regering te Djakar ta". Hij richtte een dringende waarschuwing aan buitenlandse rederijen om het zeege bied van de archipel volkomen te mijden. Volgens Soemoeal hebben de luchtaanval len de bases en de scheepvaart van de regering grote schade toegebracht en het is volgens hem van het grootste belang dat de opstandelingen er voor zorgen dat deze bases volkomen uitgeschakeld blij ven, aldus radio Menado. Soemoeal beschuldigde verder de een trale regering van het met V' orbedachten rade doden van burgers door haar bom bardementen in Tapanoeli en het ter dood brengen van geestelijken zonder dat daartoe enige aanleiding bestond. Hij spoorde de militairen van de regerings troepen aan, zich bij de opstandelingen aan te sluiten. Volgens een bericht van Radio Djakar ta treft het Indonesische Rode Kruis voor bereidingen voor een evacuatie van per soneel met gezinsleden van de Kon. Shell "it Oost-Borneo. Het betreft hier ongeveer 5fl0 mannen, 185 vrouwen en 110 kinderen. Volgens het bericht zal een schip, dat onder de Rode Kruis-vlag vaart, spoedig uit Djakarta vertrekken om de betrokken personeelsleden van Tarakan en Balikpa pan af te halen. De maatschappij heeft, aldus de radio meegedeeld, dat deze eva cuatie slechts is bedoeld als een tijdelijke maatregel. Zoals gemeld heeft de Kon. Shell de werkzaamheden op de terreinen in Oost-Borneo in april stopgezet na de bombardementen door niet-geïdentificeer- de vliegtuigen. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat de Verenigde Staten geen reden heb ben een gewapende aanval op Nederlands Nieuw-Guinea te verwachten. Deze verklaring werd uitgegeven na een bezoek van de Nederlandse ambassa deur te Washington, dr. J. H. van Roijen, aan minister Dulles, ter bespreking van de officiële tegenspraak van een aan deze minister toegeschreven opmerking op de NATO-conferentie te Kopenhagen. Drie dagen eerder had de Amerikaanse ambassade te Djakarta meegedeeld, dat minister Dulles heeft ontkend op de con ferentie te hebben gezegd, dat een Indo nesische aanval op Nederlands Nieuw- Guinea ernstige gevolgen zal hebben voor Azië en de Westelijke wereld. Ambassadeur van Roijen. zei gisteren, dat de tegenspraak een zekere mate van bezorgdheid in Nederland tot gevolg heeft gehad. Men zou in Indonesië kunnen den ken, dat de Verenigde Staten onverschil lig zouden staan tegenover een gewapen de Indonesische aanval op Nieuw-Guinea. (Van onze weerkundige medewerker) Het niet er niet naar uit, dat u-ij het morgen in ons land .buitenshuis zonder regenjas kunnen stellen. Gisteren leek het allemaal vrij rooskleurig, toen een hogedrukgebied met zonnige perioden ons land passeerde en dc temperatuur in Limburg nog tot 17 gr. C. steeg. In de hogere luchtlagen komt er echter boven de Oceaan in West-Europa c.en bij zonder krachtige westelijke luchtstro ming voor wiet windsnelheden boven de 150 km per uur. Met dez's stroming be wegen zich twee depressies snel van west naar oost over de Oceaan en Engeland Volgens een bericht uit Frankrijk zal dit land hoogstwaarschijnlijk nog In de loop van deze week ingevolge de uitwis- selingsovereenkomst een bedrag van 15 miljoen franken deblokkeren voor de in voer van komkommers uit Nederland. Er zijn op het ogenblik flinke aanvoeren van komkommers in de groentecentra van ons land en de afzet heeft een bevredi gend verloop. Voor de rijenkomkommers A-kwaliteit wordt op het ogenblik 50—75 cent per stuk betaald. naar de Noordzee. De eerst bracht van daag al regen in ons land en de tweede zal morgenochtend, in de buurt van het Engelse Kanaal liggen. Er zal daarom ook morgen opnieuw regen vallen, moge lijk later op de dag gevolgd door opkla ringen met een westelijke wind die dan koelere lucht aanvoert. Een klein licht puntje dtis in de middag, maar overigens onbestendig mei-weer. Het Oostenrijke kabinet heeft gisteren een overeenkomst goedgekeurd, volgens welke Nederlanders voor bezoeken aan of reizen door Oostenrijk geen paspoort meer nodig hebben. Hetzelfde geldt voor reizen van Oostenrijkers naar Nederland. President Frondisi van Argentinië heeft gisteravond in een radio-toespraak een loonsverhoging aangekondigd voor alle collectieve arbeidsovereenkomsten in Ar gentinië. Dc loonsverhoging geldt niet voor de arbeiders in overheidsdienst en voor de arbeiders in de door de staat beheerde be drijven. Hun lonen zuilen nog aan een na dere stuldie worden onderworpen. President Frondisi verklaarde, dat de loonsverhoging „een uitzonderlijke nood maatregel" was. Alle loonsverhogingen in de toekomst zouden dan ook weer op de normale wijze tot stand moeten komen door onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. Aan de ondernemers werd medegedeeld, dat de officiële ban ken hun credieten zouden verstrekken om tegemoet te komen aan de verzwaarde financiële verplichtingen. Koning Fclsal van Irak heeft gisteren het ontslag van dc regering van gene raal Nocri ai Said aanvaard. Men ver wacht, dal dc generaal dc eerste pre mier zal zijn van de Iraaks-.Iordaanse Unie, die maandag van kracht is gewor den. Koning Hoessein van Jordanië is giste ren, vergezeld van vertegenwoordigers van zijn parlement, in Bagdad, de Iraak- se hoofdstad, aangekomen voor de laatste besprekingen over de vorming van een regering voor de Iraaks-Jordaanse Unie. Deze regering zal in Bagdad zetelen. Het bezoek van de Amerikaanse vice-president Richard Nixon aan Venezuela is aanleiding geworden tot felle anti-Amerikaanse betogingen. Na aankomst op het vliegveld van Maiquitia moesten Nixon en zijn vrouw zich een weg banen door een joelende en spuwende menigte om bij hun wagen te komen. Onder weg naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas werd de auto van de vice-president met stenen bekogeld, waardoor de ruiten braken. Een demonstratie van 5.000 studenten was later aanleiding om een kranslegging door Nixon bij het monu ment van Simon Bolivar, de stichter van de natie, af te gelasten. Voor het presidentiële paleis, waar Nixon verbleef, verzamelde zich een grote menigte om te protesteren tegen de komst van de Amerikaanse vice-president. Onder het roepen van „weg met Nixon" trachtte men het gebouw binnen te dringen. De president van de junta, admiraal Larrazabal, kwam daarop alleen naar buiten en verzocht de betogers om de kalmte te bewaren. Hij zei, dat hun houding een vrij volk niet paste en dat gewelddaden de voormalige dictator Perez Jimenez slechts in de kaart zouden spelen. De betogers verspreidden zich daarop rustig. Autobussen van West-Dutisland en andere Westeuropcse landen krijgen geen toestemming meer om via Oost-Duitsland naar Polen en Tsjecho-Slowaijke te rij den, zo is door Westberlijnse transport- functionarissen bekendgemaakt. Zij zeiden, dat er voor het verbod geen reden was opgegeven. Zij dachten echter dat de Oostduitsers de maatregel ten be hoeve van hun spoorwegen hebben geno men. Volgens D.P.A. zou het verbod ook gei den voor Poolse bussen, die binnenkort met ongeveer 2500 toeristen naar de Brus selse wereldtentoonstelling zouden gaan. Naar aanleidingen van dc betogingen te gen Nixon ontbood president Eisenhower de Venezolaanse zaakgelastigde in Was hington Enrique Tarchetti, naar het Amc- mcrikaansc ministerie van buitenlandse zaken waar minister Dulles de diplomaat een boodschap overhandigde. Na afloop van het onderhoud met Tarchetti ver klaarde Dulles, dat dc V.S. verwachtten, dat de autoriteiten van Venezuela alle mogelijke maatregelen zouden nemen ter bescherming van Vice-president Nixon, die als officiële gast in dat land is. ..In dien men dat niet wil of niet kan, willen wij dat snel weten", aldus Dulles. Waarnemers verklaarden, dat het ont bieden van de diplomaat naar het minis terie zeer ongebruikelijk is in de Ameri kaanse diplomatie. Hieruit zou blijken hoe veel belang aan deze kwestie wordt ge hecht. Inmiddels heeft gisteravond een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van defensie medegedeeld, dat 4 campag- nieën Amerikaanse luchtlandingstroepen en mariniers op weg zijn naar het Carai- bische gebied in verband met dc betogin gen tegen vice-president Nixon. In de verklaring werd gezegd: Als voor zorgsmaatregel worden twee compagnie ën luchtlandingstroepen en twee compag nieën mariniers naar Porto Rica en Cuba overgebracht. Dit wordt gedaan om deze militairen in staat te stellen met de Ve nezolaanse regering samen te werken, indien deze hulp nodig heeft. Er is voor alsnog geen aanwijzing, dat er hulp nodig zal zijn. De woordvoerder wilde niet zeggen naar welke bases de troepen worden gezon den. Er bevinden zich Amerikaanse bases op Porto Rico en Trinidad. De Amerikaanse troepen, in totaal on geveer duizend man zijn per vliegtuig vertrokken. De luchtlandingstroepen ver trokken van het vliegveld Sewart in Te- nesse en de mariniers vanaf Camp Lejeu- ne in Noord Carolina. Een woordvoerder ran het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde later mee, dat bericht was ontvan gen dat de Venezolaanse regering infan terie en tanks had ingezet om de orde in Caracas te bewaren. „De toestand ziet er veel beter uit en de staf van Nixon in Ca racas verzekerde ons, dat zowel de vice- president als zjjn lijfwacht ervan over tuigd zijn, dat men de toestand thans meester is." Op het Witte Huis verklaarde men. dat de actie van de Venezolaanse regering het antwoord schijnt te zijn op het Amerikaan se verzoek al het mogelijke te doen om de vice-president te beschermen. Het programma voor Nixons bezoek aan Venezuela is afgelast. De Ameri kaanse vice-president zou twee dagen in deze Zuidamerikaanse staat blijven. Het is het laatste bezoek van een reeks bezoe ken, die Nixon aan Zuidamerikaanse lan den brengt. Zoals men weet vonden er ook in de Peruviaanse hoofdstad Lima even als in de Columbiaanse hoofdstad Bogota demonstraties plaats tegen Nixon en wer den stenen naar hem geworpen. WINDSTREKEN Dat is geen slecht idee. Op zater dagmiddag 17 mei tussen 12.03 en 12.04 zal het gehele verkeer in Oos tenrijk een minuut stilstaan. Dood stil, om de doden te herdenken, die het afgelopen jaar door verkeerson gelukken om het leven zijn gekomen. Dit is een onderdeel maar een zeer spectaculair van de dan te houden verkeersdag. Dat men reden heeft om een herdenking te organi seren moge blijken uit de cijfers: in 1957 kwamen er 1984 mensen om ten gevolge van verkeersongevallen, ter wijl er 61.279 werden gewond. Sinds 1953 zijn beide aantallen verdubbeld. Palermo (Sicilië) Met gillende sirenes stoof de brand weerauto door de drukke straten. Iedereen holde er achteraan, tuk op de brand. Maar men vond geen brand. Wel een in grote nood verke rende signorina Maria Raimondi, die, zo op het eerste gezicht, een baard gekweekt leel te hebben. Bij nader toeschouwen zag mea ech ter, dat-ze omzwermd was door een woedende vlucht bijen. Een heel „volk" had namelijk bezit genomen van Maria's kamer en daar de bijen koningin zich op haar gezicht vast gezet had. zwermden de diertjes daaromheen. Twee uur had de brandweer nodig om de kamer van Maria bijen-vrij te maken. En Ma ria zelf moest naar het ziekenhuis om wat op te knappen, want ze had heel wat venijnige bijensteken gekre gen. Een mens kan toch wel eens vergeet achtig zijn. Luister eens naar wat Miss Marie Adams na aankomst van de boot uit Japan tc Honoloeloe te vertellen had. Ze had wat oud lijf goed bij zich, waaronder een korset. Op een gegeven ogenblik meende ze eens opruiming te moeten houden en deponeerde alles in een uitvoerige vuilnisbak. Ze kwam twee dagen daarna tot de ontdekking toen ze zich eens heel mooi wilde optuigen voor het afscheids diner dat ze in dat oude korset een hele diamantvoorraad had inge naaid een mens kan nooit te voor zichtig zijn). En dat was ze volmaakt vergeten, toen ze haar spulletjes op ruimde. Een dadelijk ingesteld on derzoek bleek te bevestigen, dat de vuilnisdienst aan boord prima werk te. De voorraad vuil was dezelfde dag nog gedeponeerd op de vuilnis belt, die op een schip nooit ver'te zoeken is: overboord en in de diepe zee. Totale waarde van de diaman ten: 160.000. tV ashington Binnen enkele weken gaat Marjorie Merryweather trouwen. Ze is, wat wen noemt, een rijke bruid, want ÏJ^1' vermogen wordt geschat, op «iljoen dollar. Ze is niet alleen rijk, Marjorie .maar ook op leeftijd. Want op 71-jarige leeftijd gaat ze het nog eens in de huwelijksboot probe ren. De aanstaande echtgenoot is de heer Herbert May uit Pittsburg Pensyllvania; hij is 66 jaar oud en verdient tot nu toe zijn boterham met vandaag op zijn Belgisch een industrie „uit te baten". Rome Laten we hopen, dat de Aziatische griep ons verder met rust laat. In Italië heeft deze ziekte toch nog heel wat slachtoffers geëist. Tussen augus tus 1957 en februari 1958 zijn meer dan 30.000 personen aan de gevolgen van deze ziekte overleden, op een to tale bevolking van 28 miljoen. Maastricht Op maandag 19 mei zullen de zalen van het Staargebouw weer blauw van de tabaksrook staan. Daar wordt dan 'n internationale pijprokerswed strijd gehouden. Grens van het deel nemersaantal 250 en er zijn er nu al 150, die zich hebben gemeld. On der hen ook een aantal pijprook- sters (uit Maastricht zelf en ze heb ben heus draaglijke rooktijden!) Uit België komen de „Trage Trekkers" en de „Vrolijke Trekkers", terwijl ook een Duitse club de eer van het land al rokend komt verdedigen. Londen De Engelse B.B.C.-televisie heeft de zer dagen een uitzending gehad spe ciaal voor dove kinderen. Op het scherm kwam de aardige, negentien jarige Elizabeth Campbell Whyte, zelf stokdoof sinds heel klein en ze vertelde aap de kinderen hoe zij, on danks haar handicap, er toch in ge slaagd was zelfs mannequin te worden. Ze sprak langzaam en ar ticuleerde duidelijk, zodat de dove kinderen het gesprokene gemakkelijk van haar lippen konden lezen. Hij deed erg zijn best de intervie wer, toen hij de beroemde Ameri kaanse geleerde Edward Teller, on der schot kreeg. Een van zijn vra gen was: „Wat denkt u, wanneer de Amerikanen de maan bereikt heb ben, dat ze daar zullen vinden?" Het antwoord kwam onmiddellijk: „De Russen." Portsmouth Er is in Engeland nogal wat gerom mel over stakingen (bussen te Lon den), mogelijke stakingen (spoor wegen etc.). Het gaat allemaal over loonsverhogingen. Ingezonden stuk in de „Daily Mail": „Wilt u loonsver hoging? Rook niet meer (winst 20 shilling per week); geen bier of whisky (20 shilling per week); geen voetbalpool-deelneming (20 shilling per week). Loonsverhoging: drie pond sterling (f 30) per week." Ja, als het zó eenvoudig is 's-GRAVENHAGE. 13 mei 1958. De begrotingsbehandeling van Buitenlandse Zaken werd hedenmiddag in de Eerste Kamer geopend door mr. Van Kiel (VVD), die met een aanhaling van een Franse Jezuiet eigenlijk betoogde, dat men niemand op zijn verkeerde daden zou mogen beoordelen. Iemand had namelijk eens tegen die Jezuict gezegd: „Me neer u doet uw God te weinig eer", waarop die pater had geantwoord: „Meneer, dat verwijt ik mezelf iedere dag, maar u bent niet de man om dit te beoordelen". Hij gebruikte dit als inleiding om te kunnen zeggen, dat liij dc Indonesiërs niet moreel wilde beoordelen, waarover natuurlijk heel wat te zeggen zou zijn. Het ging echter om iets anders en wel om de ethische richting, die mej. Tjeenk Wil link bij dc behandeling van dc begroting van Maatschappelijk Werk had inge slagen evenals dc heer De Loor, beiden van dc P.v.d.A., toen deze op een con gres op dc Philippijnen openlijk Nederlands schuld had betuigd ten opzichte van Indonesië. Het ging de heer Van Kiel om de rich ting, waarin de socialistische Ecrstc- Kamerleden aan het zwenken zijn. Bij een verandering in dc politieke toestand zouden deze leden van de P.v.d.A. im mers waarschijnlijk een andere koers in slaan, de ethische, de koers van geen ra- kettenbases, van de Derde Weg en zo meer, al zei hij dat niet met zoveel woorden. Spr. duidde dat overigens po litiek hcci listig aan door te zeggen, dat dc P.v.d.A.-fractie in de Eerste Kamer die koers zou inslaan, indien er een re gering zou komen, die de bezitsvorming zou verwezenlijken, welk laatste dus naar zijn idee alleen zal kunnen geschie den in een kabinet zonder de P.v.d.A. En dan, zo zcide hij. zal blijken, dat de genoemde fractie de fijnste neus heeft gehad. Het was een politieke speldeprik aan het eind van zijn rede. Die schuldbelij denis ten aanzien van een toestand, waaraan niets te veranderen is, kon ove rigens alleen maar misverstanden wek ken, vond hij. Voor een Europees parlement wees de V.V.D.-woordvoerder rechtstreekse ver kiezingen van de hand. 99 99 Meer dan duizend specialisten van de Sovjet-Russische communistische partij hebben gisteren te Moskou de opening bij gewoond van een campagne tegen het „revisionisme". Een conferentie, georganiseerd door de afdeling politieke wetenschappen van de Sovjet-academie van wetenschappen, zul gewijd zijn aan „vraagstukken van de strijd tegen het revisionisme in de huidige situatie", aldus persberichten. De campagne betekent waarschijnlijk een intensivering van de actie tegen het „revisionisme" afwijking van het Marxistisch Leninisme met name in Joego-Slavië. De oplossing van het Eems-Dollart- probleem zag hij in een gezamenlijke be heersvorm. De Verenigde Naties was z.i. een van de voorbeelden van een verkeerd werkende democratie, omdat volgens hem de levensbelangen van volken geen op lossing kunnen vinden bij meerderheid van stemmen. Dit werd later ernstig bestreden door prof. Beaufort (KVP). Deze haalde een citaat aan uit de M.v.A. van minister Luns, die daar gezegd had, dat hoewel het Handvest inderdaad beoogt eigen richting uit te sluiten en daar voor gezamen lijk optreden der Verenigde Na ties in de plaats te stellen, toch concrete geval len denkbaar 7.(jn, waarin een land noodge dwongen anders dan vreedzame middelen ter verdediging van wettige bcian- Prof. BEAUFORT gm moet aan- Geen geweld voor recht wenden. Dit nu zat pater Beau fort erg hoog. Hij vond dit een ernstige achteruitgang op dc weg naar een in ternationale rechtsgemeenschap. Hij moest natuurlijk toegeven, dat de V.N. hadden gefaald als veiligheids- en als rechtsorganisatie, maar meende ook te moeten zeggen, dat men haar dit niet zonder meer mag verwijten. Wat wil men, zo zeide hij, nu er pas tien jaar zijn ver streken, nadat de wereld eeuwen lang het recht altijd in eigen hand heeft genomen. In zulk een korte periode is een grondige verandering niet te bereiken; stelt men zich dat voor dan wordt men natuurlijk teleurgesteld. Wat de verhouding Oost-West betrof, stelde prof. Beaufort de zaken heel dui delijk. Vermindering van bewapening bij neutralisering van een deel van Europa verdiende volgens hem van alle kanten te worden bekeken. De atoombewapening zal het oorlogsgevaar niet verminderen noch doen toenemen. Het zich terugtrekken uit Duitsland zon onvermijdelijk het gevolg hebben, dat de Amerikanen zich daarna ook verder uit Europa zouden terugtrekken en het was z.i. ondenkbaar, dal de Russen hun troe pen zó ver naar het Oosten zouden terug trekken, dat de satellietlanden niet meer onder druk zouden staan. Dat kan een dictatuurstaat als Rusland zich nu een maal niet permitteren. Het gevolg zou dan ook zijn een constante druk van Rus land op een geneutraliseerd Duitsland en op de duur een Ribbentrop-Molotof-over- eenkomst. Daarin ligt het grootste gevaar van dc neutralisering van Centraal- Europa. Komt die er niet. dan, zo dreigen dc Russen, komt dc hereniging van Duits land niet tot stand, maar pater Beaufort betoogde uitvoerig, dat deze ook mét een neutralisatie niet tot stand zou komen. Zeker niet door vrije verkiezingen, om dat deze zouden betekenen, dat Rusland Oost-Duitsland zou moeten opgeven. Hij wees tenslotte nog op de fabel achtige economische ontwikkeling in Sovjet-Rusland en zeide tevens, dat de Russische agressie niet alleen militair is. zodat als verweer daartegen het schild alléén onvoldoende is. Economisch én geestelijk moeten we groeien, vooral door de ontplooiing van de waarden van het christendom. In de kwestie van eigen recht of niet vroeg hij de minister deze zaak te doen onderzoeken door de adviescommissie voor Volkenrecht. Dr. Drees verloor groot slem De heer Reyers (C.H.U.) begon nog weer eens de hele Indonesische geschie denis van de souvereiniteitsoverdracht af op te halen met citaten en al. Dr. Drees had volgens hem groot slem ge boden en verloren, alle overeenkomsten waren geschonden. De heer Drees was geen vader des vaderlands, maar een stiefvader voor de Indonesische bevol king. Nu is daar het gevaar van het communisme via Rusland of China. Op de heer De Loor doelend, zei spr-, dat geen Belg eraan denkt naar de Kongo te gaan om vergiffenis te vragen, men kan beter vergiffenis vragen, vond hij, voor de onrijpe soevereiniteitsover dracht. In ieder geval meende hij, dat men zó niet kon doorgaan, maar dat men zou moeten vasthouden aan goede trouw. Men kan geen verdragbreuk accepteren om daarop een nieuwe verhouding te bouwen. Men moet duidelijk zeggen wat men wil in dit catastrofale conflict. Wat Nieuw-Guinea betreft vroeg spr. de minister of er afdoende maatregelen zijn genomen om de defensie in over eenstemming te brengen met de om standigheden op Morotai en Halmahei- ra. waarop ook de heer Van Riel had gewezen. Laatst genoemde wees er vooral op, dat de verdediging van Nieuw-Guinea geen last moest zijn, die Nederland alleen moet dragen. Men zal zich hierbij van anderer medewerking moeten verzekeren. Tenslotte sprak de heer Reyers nog als zijn mening uit. dat Europese inte gratie bij het ministerie van Economi sche Zaken thuis hoort en niet bij Bui tenlandse Zaken en hij vroeg de minis ter, waarom deze dit niet bevorderde. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) hield nog een pleidooi voor toelating van de jongens Twiss en Schrijver, die op een Italiaanse boot in Genua zitten, niet aan land mogen en dreigen naar Indo- esië te worden teruggebracht. Hij be toogde. dat hier geen rekening wordt gehouden met het asielrecht en met ge voelens van menselijkheid en hij vroeg de minister de consul in Geuua opdracht te geven dergelijke beslissingen niet meer te nemen, maar deze gevallen naar Nederland door te sturen. Eerste spreker in de avondvergadering was de heer De Niet (PvdA). In hoofd zaak had hij het over Indonesië. De pro blemen, die we daar hebben hadden z.i. zeer veel overeenkomst met die in andere werelddelen bv. in Afrika. Nederland stelde hij overigens mede verantwoorde lijk voor de desastreuze ontwikkeling in de Indonesische republiek en hij vroeg de regering of zij kon zeggen het met deze stelling oneens te zijn. En ten aanzien van degenen, die zeggen, dat er fouten zijn gemaakt, vroeg hij zich af of dit nu heus een dolksteek is in de rug van deze of Van de vorige regering. Spreker kritiseer de het feit, dat er vóór de souvereiniteits overdracht moest worden beslist over het voortbestaan van een band. Dat had pas achteraf mogen gebeuren. Met betrekking tot Nieuw-Guinea merk te de heer De Niet op, dat de regering nu wel de brochure van prof. Röling heeft afgewezen, maar zo vroeg hij, wijst zij ook af, dat Nieuw-Guinea een wereldpro bleem is? Voor de verklaring van Au stralië over samenwerking had hij geen waardering. Tegen dit betoog kwam de heer Aigra (AR) in het geweer. Hij herinnerde eraan dat minister Drees in december 1949 in deze Kamer met overtuiging heeft gestre den voor aanvaarding van de souvereini teitsoverdracht. Later heeft de Kamer zijn teleurstelling doen blijken over de mateloze ontrouw van de Indonesische leiders. In verband hiermede constateerde spr. dat dc FvdA-fractie tegenover het beleid van de regering staat, een feit, dat z.i. niet mag worden verdoezeld. Wat Nieuw-Guinea betreft, spr. wenst de Papoea's niet uit te leveren aan het regime, dat in Indonesië de macht heeft. Overigens vroeg hij of prof. Röling de regering heeft ingelicht over zijn stand punt met betrekking tot Nieuw-Guinea vóór hij werd benoemd in de delegatie naar de V.N. De heer Algra betreurde, dat de onder handelingen met Duitsland tot stilstand zijn gekomen. Naar zijn oordeel behoort de regeling van de Eemskwestie prealabel te zijn vóór alle andere onderhandelingen. Als zij toch nog overstag zou gaan, zou de regering op ernstige tegenstand stui ten. De heer De Loor (PvdA) sloot de rij van sprekers. In de trant van zijn Manil- nanese belijdenis betoogde hij, dat het be langrijk is oil' der het oog te zien, wat ons aandeel is in de verbittering, welke men in Indonesië con stateert. Erken ning van schuld zou de moge' lijkheid geven een uitweg te zien. Tachtig miljoen mensen in Indonesië zijn in gevaar; er D. DE LOOR zou een vorm Boetekleed ontsiert niet van samenwer king moeten ko men. Wij, zo beoogde spreker, zouden pioniers kunnen zijn, ook voor andere ge bieden. Indonesië kan niet zomaar wor den afgeschreven; dat zou betekenen het afschrijven van een christelijke erfenis. De regering zal morgen op al deze op merkingen antwoorden. F. S. MARGE In de buurt tingelt een speeldoos, die al tenminste tweehonderd jaar oud moet zijn en dat geeft de moderne mens wel weer even een heilig respect voor het oude vakmanschap. Het waren knutselaars, die iets maakten, dat be stand was tegen de eeuwen; kom daar thans nog om. Is het, omdat men het vertrouwen in die komende eeuwen heeft verloren, of is het het duffe resul taat van de massaproduktie? Feit is, dat mijn radio de honderd niet zal halen. Zijn wij te modern geworden, om nog iets degelijks te respecteren? Er zijn ..vakmensen", die de indruk wekken van wel. Het overkwam mij, dat ik een nieuwe badgeyser kocht, een keurig ge ëmailleerd bouwwerk, waarvan de tech nische geheimen voor mij wel altijd verborgen zullen blijven, wijl mijn enige interesse in deze uitgaat naar warm water. Er kwam een man die de geyser mon teerde en daar bouten, schroeven en veel arbeidsuren voor nodig had, on ontbeerlijke zaken welke ik met vele tientallen guldens behoorde te honore ren, want de fabrikant nam bij het be palen van de prijs niet aan, dat het ding ook geïnstalleerd diende te wor den. Misschien zijn er wel mensen, die zo'n geyser voor de show in het por taaltje zetten. Enfin, eindelijk hing het apparaat op de plaats, waar ik het heb ben wilde, namelijk boven het bad, en blij stapte ik in het water, want investering diende terstond benut te worden, nietwaar. Eenmaal onderge dompeld in het water werd ik echter besprongen door kleine witte pukkeltjes, die bibberend uitriepen dat ze het koud hadden, hetgeen klopte, want het mon teren van de geyser was kennelijk met enige onnauwkeurigheid geschiedt. Tijdens een nieuwe visite kon de vakman het euvel gelukkig v-rhelpen, en hij zou al tevreden zijn, wanneer ik het goedmaken van zijn ondeskundig heid wilde honoreren met slechts en kele guldens. Hoewel ik eigenlijk blij diende te zijn, dat de man geen grote re en duurdere fouten had gemaakt, heb ik hem toch naar de maan gezonden. In ernst: men kan zich afvragen of de specialisten, die ons in deze tijd, waar in we te maken hebben met zovele technische en voor leken onbegrijpe lijke hulpmiddelen, niet beter moesten weten. Wij kunnen ze niet meer controle ren, we kunnen ze alleen maar ver trouwen. Als uw t.v. apparaat kapot is, zult u in negen van de tien gevallen de schade tot op geen honderd gulden nauwkeurig kunnen schatten en wan neer uw auto niet meer loopt bent u overgeleverd aan de eerlijkheid van uw garagehouder. Een eigen oordeel over de schade kunt u, wanneer het tech nische zaken betreft, moeilijk geven. Schaam u niet, iedereen heeft er last van. U kunt slechts vertrouwen dat het geen u koopt of laat repareren goed is. Nu is daar niet iedereen van overtuigd. Wanneer u een nieuwe auto koopt, dan gaat de garantie slechts zover, dat men u vervanging van de defect gebleken onderdelen garandeert. Het arbeids loon over de werkzaamheden bij vervan ging dient u zelf te betalen. Deze regel is, naar ik geloof, algemeen en tekent wel het vertrouwen dat de fabrikanten hebben in hun eigen produkten. Misschien kan het bij de massapro duktie niet anders. Misschien hebben we het daaraan te danken, dat alles zo „goedkoop" is. Maar mag de mens, omringd door zovele (onmisbare) kwetsbare technische hulpmiddelen, die hem overleveren aan kunde en eerlijk heid der specialisten, niet even heim wee krijgen bij het luisteren naar een oud speeldoosje, dat niet kapot te krij gen is? En ode aan de oude, reeds lang gestorven vakman, die met zijn werk stukjes de eeuwen vermocht te trot seren Maandag 9 juni wordt in het Vaticaan een geheim en in onmiddellijke aanslui ting daarop, een openbaar consistorie ge houden ter laatste voorbereiding van de heiligverklaring van de zaligen Carolus van Sezze en Joaquina Vedruna de Mas. De heiligverklaring zal vermoedelijk ge schieden op het foest van Allerheiligen. Tn tegenstelling tot andersluidende ge ruchten is tijdens dit geheim consistorie geen bekendmaking van kardinaalbenoe mingen te verwachten. M?r. Paolo Giobbe. apostolisch inter nuntius in Nederland, is naar Rome ver trokken voor zijn jaarlijkse vakantie. De datum van zijn terugkeer is n,og niet be kend. Gedurende zijn afwezigheid is mgr. O. de Liva, raadsheer van de internuntia- tuur, aangesteld als charge d'affaires. Prinses Beatrix, die van rechtswege zitting heeft in de Raad van State, heeft gistermiddag de wekelijkse vergadering van dit college bijgewoond. Zij werd aan de ingang van het gebouw ontvangen door de secretaris, dr. J. R. Stellinga. De raad behandelde o.m. een kwestie, ver band houdende met de zaak-De Wit in de Nederlandse Antillen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5