met der K.A.J. MAPRO i Wat de liefde is voor de ziel, is de eetlust voor het lichaam, zei Rossini Geleerden zoeken onder water naar diepe spleten in de aardkorst Interessant overzicht van vroegere ontdekkingen v Vierjarenplan m proef op geloofssterkte y-B V Boven 7000 meter voor anker „Canyon" in ijskoude vloer Gebarsten Leven op 7000 meter diepte Oppositiekandidaten gaan samenwerken Kerkcollecte voor Civitas Dei .i ZATERDAG 31 MEI 1958 PAGINA 3 ZlJH dezer dagen expedities uitgerust, om fa ?.,1(Lrzoeken, waar in de oceaanbodem het l0-actieve afval der centrales voor atoom- ergie opgeborgen kan worden, zodat liet ?>evaar kan opleveren. Een dergelijke j Editie is, men heeft het zopas kunnen jj en> naar de zeeën rond Japan vertrokken. et ligt inmiddels voor de hand, dat dit e zo maar op goed geluk gebeurt. De 'Vlen van wetenschap hebben een vrij dat 1(^ee van ^et ëedeelte van de aardkorst, is i 0nc^er de oceanen ligt. Sinds jaar en dag j oceanografisch onderzoek en dat van men van de structuur der oceaanbodems. Op diepzeekaarten staan nauwkeurig de groot ste diepten in de oceanen aangetekend, als mede de bergruggen, welke zich op ver schillende hoogten bevinden, de grote ravij nen, welke als enorme spleten door de onder zeese gebergten lopen. Een der z.g. scheuren in de aardkorst, de z.g. Romanche Trench, is als het ware tot in zijn uiterste hoeken doorzocht. Hij is overigens niet zo erg diep. Zijn flinke zesduizend meter moeten het afleggen tegen inzinkingen o.a. in de Stille Oceaan, die meer dan tienduizend meter diep zijn, grote gaten in de aardkorst, met zeewater gevuld. Wl 6l®enhjke zeebodem gevorderd en in angrijkheid toegenomen, zodat men zich ails een vrij goede voorstelling kan vor- ^stelling van de te nemen maatregelen Let op de gele bus I kijkgat" de in een batiscaaf, uit ar. Of ook de Romanche Trench tot opslagplaats voor radio.actieve afval zal ivorden uitgekozen, is niet zeker. Er zal nog uitgemaakt dienen te worden, of er zich spleten in bevinden, waardoor het gevaarlijke goedje nog dieper dan haar zevenduizend meter in de aardkorst verstopt kan worden. Maar het onderzoek van de Romanche Trench is op zichzelf at een hoogst interessant hoofd stuk in het onderzoek der oceaanbodems. Dit ravijn in de bodem van de Atlantische Oceaan werd toevallig door het Frans onder zoekingsvaartuig, „La Romanche", in het jaar 1883 ontdekt. Men kon toen de ligging en de omvang ervan, alsmede de diepte, slechts bij benadering opgeven. Latere expedities, welke er heen gezonden werden, konden de juiste ligging evenmin vaststellen, omdat haar astronomische waarnemingen telkens door stormen en bewolkte hemels gehinderd werden. Toen enkele jaren geleden het onder- zoekingsvaartuig „Calypso uitgezonden door de Amerikaanse National Geographic Society, met in hoofdzaak Franse deskundigen aan boord, een aanvang maakte met het nauwkeurig exploreren van de Romanche 7 rench, wist men niet precies, ivaar men beginnen moest en het was eigenlijk zo geen puur toeval, dan toch een heel gelukkige omstandigheid, dat men met zekerheid kon vaststellen, zich boven het reusachtige ravijn te bevinden, met zevenduizend meter water onder zich. Presidentsverkiezingen in Portugal Observator voor junior voor senior een fantastische nachtöist schuimrubber de bedden met de grote drakweerstapd en de versterkte middensector Goodwill juuior bed 80x190 Goodwill senior bed 80 x 190 125.. 160- WA; een De edele kookkunst kan als roman gesavoureerd worden... Goed etencultuur De roman van de kookkunst 1 H WAARHEEN radio-actieve ïia^e|* Uitvoerend comité van de inter- iui-IOtlale K'A.J. gaat van 29 juni tot 10 ln La Panne in België vergaderen. Zal daar maatregelen beramen ter V°e*ng van het vierjarenplan, ont- ^ijep 9'1 t^ens d® internationale K.A.J.- h&(. ukomst in Rome in september van b6stVor'ge jaar. Het uitvoerend comité 4jwat uit 20 leden, afkomstig uit Azië, t'ka a' Midden- en Zuid-Ame- eh Europa. Het Comité zal bijzon- t(w, aar>dacht besteden aan de sociale a'nden in Azië. t>e V0. Vergadering te La Panne wordt §egaan door een viertal bijeen- p n te Parijs, Genève, Brussel en b0v aUne. De werkcommissies zullen deelnemen aan enkele verga- orga van de Internationale Arbeids- JlèvJUsatie en van de Ver. Naties in Ge- itis. .fh van enige andere internationale 'Lngen ^'leen dan bent U èr zeker Van dat U de originele gordijnspiraal krijgt ApkO N.V, HERTOSENBOSCH diepten der ze.e worden r>uk Door dit kijkgat worden °ok foto's genomen. Eerste opdracht van de „Calypso" was, er., het anker te laten vallen. Waarlijk geen geringe opgaaf. Er kon natuurlijk geen ketting en ook geen staaldraad ge bruikt worden. Waar zou een be'-ekkelijk klein vaartuig (300 ton) als de „Calynso" meer dan zevenduizend meter staaldraad hebben moeten bergen? Na veel peinzen kwam men er toe, een nylonkabel te pro beren. De nylon, waaruit hij vervaardigd werd, was van hetzelfde soortgeliike ge wicht als het zeewater, zodat het in de Oceaan bijna niets woog. De nylonkabel moest evenwel buitengewoon sterk zijn, want er zou een zwaar anker aan vastge maakt moeten worden. Nu is het zo, wanneer een schip ergens het anker uitwerpt, dat dit vanzelf door het gewicht van de zware ketting in een horizontale stand gedrukt wordt. De uit einden van het anker kunnen zich daar door op een gegeven ogenblik ergens aan vastgrijpen en het anker verkrijgt aldus een goede houvast. Dit gebeurt dan uiter aard op een betrekkelijk geringe diepte. Maar voor anker gaan in water met een diepte van zevenduizend meter is heel iets anders, vooral wanneer de kabel het, niet in horizontale stand drukt en het dus blijft hangen en in die stand over de oce aanbodem sleept. Weinig kans, om ergens aan vast te blijven haken.. De Franse commandant van de „Calyp so" is echter een expert in diepzeeduiken en heeft ook langs de kust van de Middel landse Zee veel ervaring opgedaan bij het jagen op vissen onder water en het onder zoeken van de zeebodem. Hij herinnerde zich het anker van een Grieks schip, dat vermoedelijk meer dan twee duizend jaar geleden bij de Rivièra was vergaan. Men had het anker kunnen ophalen en het bleek een merkwaardige constructie te hebben. Precies dezelfde constructie, die door de oude zeevaarders werd toegepast, is ook gebruikt voor het maken van het diepzee-anker voor de „Calvoso".. Het vaartuig moest boven de Romanche Trench voor anker gaan, omdat de bodem er van terdege onderzocht zou worden, waartoe zelfs een speciale diepzeecamera gebouwd was, voorzien van een dikke be pantsering van onbreekbaar glas. On breekbaar.. nu ja, maar daarover straks. Urenlang heeft de „Calypso", na de ha-i ven van Abidjan op de Ivoorkust verlaten te hebben en drie dagen in westelijke richting te zijn gestoomd, ter plaatse ge kruist, waar vermoedelijk de Romanche Trench een aanvang nam. Door neilingen kon men vaststellen, dat men over een plateau voer, dat zich op ongeveer 4500 meter diepte uitstrekte. Tenslotte werden de hellingen van de z.g. Midden Atlanti sche bergrug bereikt en toen werd opeens de diepte steeds groter. Ze nam allengs toe, tot er dieptepunten gemeten werden, met de instrumenten en het echolood, van meer dan zeven duizend meter De „Ca-I lypso" had de grote „canyon" in de ijs koude vloer van de Atlantische Oceaan bereikt. De commandant wierp- een blik op de bijna acht duizend meter lange nylonka bel, die op het voordek gereed lag. Deze kabel, nauwelijks een vingerbreedte dik, zou niet alleen het gewicht van het anker moeten dragen, maar ook de sterke druk van de onderzeese stromingen moeten weerstaan. Wat het anker betreft, dit was, zoals we reeds zeiden, wat zijn makelij betreft, op een oud Grieks geïnspireerd. Dat Griekse anker, van hout gemaakt, was aan de bovenkant met lood verzwaard, zodat het vanzelf voorover zonk en hori zontaal min of meer over de grond sleep te, tot het houvast kreeg. Door het ver zwaren van het bovenste gedeelte voor kwam men het bezwaar, dat de hennep- touwen niet in staat waren, het anker naar beneden te drukken. Het was niet de eerste keer. dat een kabel zo diep in de oceaan neergelaten werd. Een Duits onderzoekingsschip heeft het record van 6.000 meter met een sta len kabel op zijn naam staan en de „Ca lypso" had een jaar te voren langs de Griekse kust het anker in een diepte van meer dan vijf duizend meter uitgeworpen. Maar zeven duizend meter was toch altijd nog iets indrukwekkender en bovendien, men zou lange tijd voor anker moeten lig gen, om zoveel mogelijk foto's van de bo dem van de oceaan ter plaatse te maken. De diepzeecamera was speciaal gecon strueerd, naar we reeds opmerkten. Des ondanks bleek de dikke ronde "lazen plaat, waarmede de lens beschermd was, gebar sten te zijn. Gelukkig had hij geen water doorgelaten en de camera had vrij goed werk gedaan. Vrij goed, althans volgens de opvattingen van onderzoekers, die als het ware elk uur met tegenslagen te kam pen hebben. De camera was eveneens aan de kabel neergelaten, uit een motor boot van de „Calvnso", nadat eerst pre cies was vastgesteld, hoe diep de oceaan ter plaatse was, zodat het anoaraat niet honderden meters boven de bodem zou blijven zweven. Met een speciale appara tuur was in niet minder dan 800 belich tingen voorzien. Als resultaat hiervan ver kreeg men een tweetal foto's, die werke lijk een goed beeld van de oceaanbodem gaven, alhoewel op een er van grote vlek ken voorkwamen, als gevolg van modder spatten op de lens. Het voor anker gaan was overigens geen sinecure geweest. De praktijk had eerst moeten leren, dat nylon in het wa ter moeilijk voort te trekken valt. Toen de „Calypso na het anker uitgeworpen te hebben betgeen al op zichzelf een enorm zwaar karwei was langzaam opstoomde, om het langs de bodem te slepen, bleek de nylonkabel in averechtse richting te werken, zodat het anker niet pakte. Maar tenslotte vond men de juiste manoeuvre en de „Calypso" ging inder daad in de Romanche Trench voor anker. Het was met gemakkelijk de kabel te vie ren. Om ook met het oog te kunnen waar nemen, hoeveel meters er gevierd was, had men de kabel elke 500 meter een an dere kleur gegeven.. Een grote moeilijk heid was ook, de kabel verticaal te hou den. Zodra het anker de bodem had be reikt, werd de spanning van de kabel echter veel minder. Men had vier uren nodig, om het anker te werpen.. Daarna was heel wat zee manschap nodig, om aan te voelen, welk een druk de „Calypso" zelf ook als gevolg van de stroom en de wind, op de kabel zou uitoefenen. Allerlei omstandigheden brachten mede, dat om het anker ruim zeven duizend meter op de oceaanbodem uit te werpen, er in totaal meer dan tien duizend meter kabel nodig was, terwijl er nog een reserve van enkele 'honderden meters op een der winches moest worden gehouden. Een der bülangrijkste resultaten van het onderzoek van de bodem van de Roman che Trench is wel geweest, dat fotogra fisch kon worden vastgesteld, dat ook op een diepte van zeven duizend meter de oceaan nog vol dierlijk leven is. De foto's hebben voorts belangrijke inlichtingen ver strekt over de structuur van de oceaan bodem. Men meent er voorts uit te kun nen concluderen, dat de Oceaanbodem niet spiegelglad is geschuurd door de zee stromingen, zoals tot dusver door vele ge. leerden aangenomen werd. Merkwaardig genoeg konden geologen na bestuderin van de foto's tot de gevolgtrekking ko men, dat op de oceaanbodem hetzelfde steengruis voorkomt, hetwelk in ravijnen van de Rocky Mountains aangetroffen wordt. Ja, de foto's wezen uit, dat op de ge noemde diepte, bij een druk van ettelijke tonnen per vierkante centimeter, toch le vende wezens in overvloed voorkomen en ook voedsel vinden. De ervaringen elders, met z.g. batiscafen opgedaan, wezen uit, dat het z.g. plankton, die massa levende wezentjes, waarmede vele vissen en an dere zeedieren zich voeden, ook op grote diepten voorkomt en overal in de oceaan zich enorme woestijnen uitstrekken, waar geen enkele vorm van plantengroei voor komt. Het zijn modderachtige zandvlak ten zonder enig levend wezen. We hebben zoeven de batiscafen ge noemd. Daarmede is eveneens veel om trent de bodem der oceanen bekend ge worden. We behoeven hier slechts even te herinneren aan wat de beroemde Bel gische professor Piccard en diens zoon gepresteerd hebben, om een ander asnect van de pogingen, de diepten der oceanen te verkennen, duidelijk naar voren te brengen. Zijn boek „Boven de wolken on der de golven" bevat hierover een schat van gegevens. Intussen, het wereldrecord voor de grootste diepte, door een batis caaf1 en dus door mensen bereikt, staat 00 naam van de Franse batiscaaf F.N.R.S. 3. een verbetering van do door de Piccards gebouwde. De F.N.R.S. 3 dook meer dan drie duizend meter diep en toen werden er niet alleen foto's genomen, maar kon den geleerden de dierenwereld van deze diepten observeren. Telkens weer ontdekt men nieuwe 'soor ten dieren, waarvan het bestaan onbekend was. Tot de laatste ontdekkingen behoort een vis niet poten, alsmede vissen, die rechtop in het water staan, net als zee paardjes. De N.N.R.S. 3, welke aan de Franse marine toebehoort, heeft 'o.a. de onderzeese canyon van Setuval op de kust van Portugal verkend en daar op de bo dem „landschappen" aangetroffen, waar van een surrealist zou likkebaarden. De batiscafen zullen ook bij het zoeken Een batiscaaf, afdalend in de diep zee, de bodem ervan met sterke schijnwerpers verlichiend. naar stortplaatsen voor het radio-actieve afval dienst doen. Aan het slot van dit ar tikel over het onderzoek van de diepzee mogen we nog wel even melding maken van het aandeel, dat ons land er reeds vroeg in gehad heeft. Dit werd voorname lijk in de Indische archipel geleverd. Daar werden door Hr. Ms. Willibrord Snellius een groot aantal dieptemetingen verricht, o.a. ter plaatse, waar de Duitse kruiser „Emden" een diepte van 10.000 meter had gepeild. Enkele jaren achtereen, tot in 1940 de oorlog uitbrak, zijn tal van waar nemingen gedaan, welke aan de kennis van de zeebodem in de Indische archipel en die van de bodem der oceanen in het algemeen een zeer waardevolle bijdrage leverden. De democratische kandidaat voor het presidentschap van Portugal, dr. Vicente heeft zich bereid verklaard de onafhan kelijke kandidaat, generaal Delgado, te steunen om de actie tegen de regerings kandidaat te verenigen. De organisaties van beide kandidaten zullen samenwer ken. Dr. Vicente zal zijn kandidatuur niet officieel intrekken. Hiertoe is besloten om €en reserve-kandidaat te betten voor het geval generaal Delgado zal worden uitgeschakeld. Dit zou bijvoorbeeld kun nen gebeuren doordat de raad van state zou vaststellen, dat hij „politiek onge schikt is voor het presidentschap. Vol gens de grondwet heeft de raad van sta te tot vanavond het recht te beslissen of kandidaten al of niet geschikt zijn. Delgado en Vicente eisen vrijheid van drukpers, van vereniging en van gods dienst en het recht niet te worden gear resteerd zonder beschuldiging. Verder staat op hun programma: een eerlijke kieswet, vrije algemene verkiezingen binnen een jaar na de benoeming van een regering door generaal Delgado, bevrij ding van alle politieke gevangenen en maatregelen voor de democratisering van het land. Dit is een rog, die leeft in een diepte van meer dan drieduizend meter op de oceaanbodem en daar van een batiscaaf uit gefotografeerd werd. Op verzoek gratis folder. Hazetfabrieken Zevenbergen - Tel no. I Onlangs betreurde een spreker voor de radio het feit, dat het nu Pinksteren tot Kerstmis was afgelopen met de feeestdagen! Wat een geestelijke armoe die het alleen in vrije dagen zoekt. En wat een rijkdom, wat een weelde Er is eens van een Frans politicus gezegd: h« Is een uiterst bekwaam man maar h« kan geen Bordeaux van een Bourgogne onderscheiden. Deze politicus was niet de thans weer zo in het nieuws staande De Gaulle. We hebben zelfs het vermoeden, dat van hem juist het tegendeel gezegd kan worden. Maar die dat van die politicus zeiden, spraken in zekere zin hun droefenis uit over het feit, dat de man zich wel in allerlei dingen bekwaamd had, maar vergeten zich te verdiepen in datgene, waarmede men zich het leven kan veraangenamen' wat voor een politicus evenals voor eik ander mens toch wel wat waard 'is' Ze gewaagden van Bordeaux en Bourgogne. Aangezien het Fransen waren,' door wie het gezegd werd, is het wel zo goed als zeker, dat ze ook op culinaire m? d°e,df"'^ant me" hespraeit met wijn b« voorkeur exauise schotels. Wie dus de kwaliteiten van de wyn niet kan waarderen, is vanzelf uitgesloten van gastronomische genietingen. En het Franse volk is daarvoor in brede lagen toch heel gevoelig Het kent zyn luilekkerianden in de gedaanten van provincies, beroemd om hun speciale produkten en speciale schotels En hier zwijgen we dan van de wijnstreken. Intussen, deze inleiding over de pdli- ticus bedoelden we als een soort illustra- tie of bewijsvoering, al naar men wil, van een stelling, dat twee wereldoorlogen ook in de gastronomie, de kunst van het goede eten en van het goed klaar maken j van goed eten, grote veranderingen te wee? hebben gebracht. Hele categorieën van fijnproevers werden door allerlei om standigheden van het ondermaanse weg gevaagd. Alleen al de verschuiving van vermogens bracht dit mee. Talrijke fijn proevers verloren hun bezit en vele res taurant voor gastronomen moesten als gevolg van het oorlogsgeweld of door ge brek aan cliënten geslot--i worden. In Parijs, de stad, waar eens een Escof- fier de scepter zwaaide, gooien nog steeds beroemde restaurants hun deuren dicht. Namen, die soms langer dan een eeuw de roem van de Franse keuken vertegen woordigden, gingen verloren. Gelukkig echter worden er ook nieuwe restaurants geopend, waarvan de eigenaars er op uit zijn, na een kennelijke malaiseperiode, een nieuwe traditie te vestigen. En zo is het ook elders, b.v. in Italië, het land, dat nog steeds vele goede „maitres de cuisine" levert, in Duitsland en Engeland en ook in de Verenigde Staten. Daar, in het land der cafetaria's en de eenheids maaltijden van de haast en het verzwel gen van een paar sandwiches, neemt het aantal gastronomen langzaam maar ze ker toe. Wat Frankrijk betreft, het is niet on mogelijk, dat de politicus, een man uit het volk, te langen leste tijd en gelegenheid beeft gevonden, om wellicht geen Lucul- lus te worden, maar toch er toe over is gegaan, zich het genot van een goede maaltijd te gunnen. Volgens een oud Frans adagium is goed eten een bewijs van cultuur. Maar laten we niet vergeten dat over het algemeen hit F«we volk hoge eisen aan zijn maaltbstelt. Wie wel eens door Frankrijk gezworven heeft vooral door de provincie, op het platte land. waar -niet het allegaartje van m V- Sen der grote steden woont, zal dit me nigmaal hebben opgemerkt. Een Franse chauffeur b.v. zal zich onderweg menig maal de tijd gunnen, om een copieus maal te nuttigen en met wijn te besproeien, terwijl e.en Hollandse zich meestal met de inhoud van zijn boterhammenzakje vergenoegt. Hiermede willen we allerminst zeggen, dat wij Nederlanders goed eten nietwaar-.o deren. Het tegendeel is het geval. Dit reizen heeft ze een voorliefde of liever wordt wel bewezen door de talrijke goede restaurants hier te lande, ook langs de grote wegen, waaronder zich vele exclu sieve gelegenheden bevinden, die in re putatie en wat de kwaliteit van het ge- bodenc betreft, zich met tal van befaamde gelegenheden in het buitenland kunnen meten, al missen ze vaak de fantasie, welke daar ontplooid wordt. Maar dat er ook hier te lande door de schommelingen in de conjunctuur velen zi.in, die k-rachtens hun soms snel ver worven positie met de Franse politicus vergeleken kunnen worden, is buiten kijf. Daarmede wordt ev-enwel niet verlangd, dat ze zich aan allerlei feestgelagen moe ten overgeven en b.v. als wijlen Ducullus op een sofa neergevlijd langs een tafel van nachtegaaltongetjes moeten gaan ge nieten. De hemel beware ons daarvoor. Inmiddels mag van hen en vele anderen wel venlan-gd worden, dat ze niet geheel en al toegeven aan het geconserveerde le- vensmiddelencomplex en de snel klaar gestoomde maaltijden, die in onze tijd van voortgejaagde mensen steeds meer in zwang komen. De gemiddelde huis vrouw zonder hulp is helaaR vaak gauw geneigd, zich te verontschuldi"en en de wea van de minste weerstand te kiezen. zelfK indien ze in haar hart van een Bruynzeelkeuken en het maken van een heerlijkste gerecht— droomt. Het -is daarom, dat we de uitgave van een kookboek als dat van de bekende Henriëtte Holthausen toejuichen. Inder daad. er zijn kookboeken genoeg. Maar een kookboek zoals dit is er maar één. De kunst van het koken wordt er niet in uiteengezet, met het beruchte men neme etc., maar verteld, bloemrijk en tevens vol humor, zodat dit kookboek zich wer kelijk als een roman laat lezen. De roman van de kookkunst Henriëtte Holthausen is een autoriteit op haar gebied en heeft zich een uitste kende naam weten te verwerven. Haar vader was restaurateur, o.a. directeur van het befaamde Coomans in Rotter dam indertijd welbekend ook in de verre omgeving van de Maasstad. Op talrijke een instinct, dat ze voor de kookkunst had, verder ontwikkeld en een schat van recepten, maar tevens aan vaardigheid in het voorbereiden en bereiden van de uitzondenlijikste schotels bijeengeigaard. „Spreekuur in de keuken", dezer dagen in bijzonder fraaie uitvoering bij de N.V. Internationale Uitgever Mij. „Het Wereld venster" te Baarn verschenen, komt mis schien wel te juister tijd. Naar het schijnt is de hoogconjunctuur voorbij. Voor heel wat mensen wordt het eten buitenshuis te duur, voral het zg. lekkere eten. Hier ziet menige huisvrouw met belangstelling voor de kookkunst en goed eten zich een handleiding toegeworpen waarvan ze al leen al vanwege de lectuur heel wat vol doening zal beleven. Haar dagelijkse taak wordt er door op een hoger plan gezet, op hoger niveau, om een meer en meer in de mode komende term te gebruiken. Een moderne keuken als apparaat, het „Spreekuur in de keuken" als een mo gelijkheid, om er op allerlei wijzen een vruchtbaar gebruik van te maken Henriëtte Holthausen heeft haar betoog over de kookunst behalve met talrijke praktische voorbeelden, gelardeerd met interessante uitspraken van beroemde mannen op de kookkunst betrekking heb bend. Hans BrusseIJzerman en Karei Thole maakten er vele tekeningen voor De boekunstenaar Albert Witte verzorgde de typografische uitvoering van dit bij- zondere kookboek, dat waarlijk niet goed koop is, maar zijn prijs ten volle waard. De inhoud werd door de schrijfster kort en goed geformuleerd als „gastrono mische adviezen voor alle beurzen, ta fels, alle kooktalenten, met inachtneming van de fantasie, de ernst en de humor, die de keuken altijd biedt". Dit boek moet een man zijn vrouw geven wanneer hij haar mismoedig met een aangebrand gerecht in de keuken vindt, bij zijn thuiskomst. Misschien is ze vanwege de geur de keuken ontlopen. Maar.het boek zal welkom blijken en een geur van optimisme door het hele huis doen dwalen. Wie met Henriëtte Holthausen kookt, kookt met ere en voldoening. En daarom meenden we, enigszins uitvoerig over haar mooie boek te mogen schrijven, in het vaste vertrouwen, dat vooral vele le zeressen het met ons eens zullen zijn, dat de kookkunst ook in onze genivelleerde, gemechaniseerde, vertechniseerde maat schappij van zoveel bussengoed een mens kan verrijken, zowel geestelijk als licha melijk. „Wat de liefde is voor de ziel, is de eet lust voor het lichaam", heeft de beroemde componisi Rossin; eens gezegd Dit boek is met liefde voor de eetlust geschreven....' K. H. bij ons katholieken, die met de Kerk meeleven. Morgen is er immers al weer feest, viering van het Geheim der H. Drie eenheid, donderdag of zondag aanstaan de Sacramentsdag en volgende week vrijdag de gloriedag van het H. Hart. Nu is inderdaad morgen het feest der H. Drievuldigheid geen festijn van sen timent, van opwindende geestdrift. Morgen staan we voor een der grootste mysteries van ons geloof. Er zijn boe ken over volgeschreven, doch de moge lijkheid van Drie Personen in één God b 1 ij f t een geheim. Elke dag opnieuw handelen en spreken we in de naam van deze Drie. Maar het mysterie blijft. We kunnen het slechts in ootmoed en met ontzag tegelijkertijd benaderen. Ons geloof wordt op deze feestdag op sterkte beproefd. Geen wonder dan ook, dat de Kerk tegelijk met de belijdenis van het waar geloof in de glorie der eeuwige Drie vuldigheid smeekt dat wij door standvastigheid in ditzelfde geloof te gen alle tegenspoeden gesterkt zullen mogen worden. Geloof in de diepte en rijkdom van wijsheid en kennis van God, uit Wie, door Wie en in Wie alles is. Geloof ook in de praktijk. Daarover spreekt morgen het laatste Evangelie, genomen uit de eerste zondag na Pinksteren. Daad geloof. Barmhartig zijn gelijk de Vader. Niet oordelen om niet geoor deeld te worden. Geven opdat ook ons gegeven kan worden. En nog wel èen overvolle maat. Immers, met dezelfde maat, waar mede wij meten, zal worden terugge- meten. Derhalve geen splinter uit een andermans oog verwijderen, voor aleer de balk uit ons eigen oog is verwijderd. Doch voor alles is het morgen de dag van dank en zegening omdat de Heilige Drievuldigheid en de onverdeelde Een heid ons barmhartigheid heeft bewezen. Wat zouden wij zijn zonder voortdu rende barmhartigheid en zonder de blij vende steun van God. Dank, dank, dank. De Nederlandse bisschoppen hebben voorgeschreven, dat zondas 15 juni in alle kerken een collecte gehouden zal worden als de bijdrage der Nederlandse katholie ken ter bestrijdin? van de onkosten van het Vaticaanse paviljoen „Civitas Dei" op de Brusselse Wereldtentoonstelling. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3