Dr. Schnvt sprak over integratie, maar de terrasjes lokten meer Niets is in staat Rotterdams mars naar de kop te weerstaan Lewis Strauss treedt af Stijging van de werkloosheid niet uitgesloten Algemene werkgelegenheid verbetert nog niet IIFORD R0LFILM Debat in Veiligheidsraad over Libanese klacht 24 uur uitgesteld Nieuw schip op Rotterdam-Huil IÉ DE TWEEDE RONDE VAN ONZE DE PRIJZEN WEDEROM VERLAAGD! Lustrumviering St.-Augustinus I Arabische Liga krijgt meer tijd Mm Kort geding over naad loze nylonkousen Manchester Guardian schrijft: Maar Europoort lieet daar Europa Haven IJsland verklaart Brits dreigement ondoelmatig Moskou wil handels verdrag met de V. S. Dag Hammarskjoeld ere-doetor te Cambridge Z. Afrikaanse blanke bond blijft in FIFA Opleving in bouwnijverheid en textiel V B VRIJDAG 6 JUNI 1958 „Dumping" door Italiaanse import? Wereldinvloed verloren STIJGING DAGPRODUKTIE KOLENMIJNEN IN APRIL KONINGIN ELIZABETH ONT VING Mr. STIKKER OLIE EN KOLENSTROOM WHAT'S IN A NAME Uitbreiding territoriale ivateren Ike heeft ontslag met grote spijtaanvaard JAPAN STELT RUIMERE BEPALINGEN INZAKE WALVISVANGST VOOR „Een man, toegewijd aaiï de vrede 125- en 150- BINNENWEG 20 - PLEINWEG 196 Daling van reserve Vraag niet zó maar een film Verkiezing nieuwe president Egyptische aantijging tegen Sohl Europese Economische Gemeenschap SCHAUS OPVOLGER VAN RASQUIN NIEUWE VOORZITTER K. N. J. B. T. B. (Van onze correspondent) Dr verraste Leidenaars werden gistemiorgien kwart over tien geremd door een onverwachte zebra met stoplichten, die midden op het Rapen, burg was geplaatst. Een juffrouw per fiets, die moest wachten, omdat de bolleu ook nog echt begonnen te knipperen, werd heel erg boos en riep diep gekrenkt, dat zij de politie zou waarschuwen. Maar voordat de dienaren van de schout ter plaatse waren, was de lustrumcommissie van de r.-k. studentenvereniging Sanctus Augustinus al recht hartelijk door het gewone bestuur van deze vereniging ontvangen en waren er al enkele glazen edel vocht op de zebra en op het welslagen van het dertiende lustrum geledigd. Per hoot was de lustrumcommissie o.l.v. de heer J. A. J. Jungerhans lvet historische Rapenburg komen afzakken en de plechtigheid van de debarkatie voor het verenigingsgebouw Eigen Huis werd beveiligd door de trouwe zebra, die gedurende het gehele lustrum, dat tot zondagavond duurt, zijn protegerende positie zal behouden. Aan deze oranjebollige opening was een uur daarvoor een II. Mis in de onlangs ingezegende kapel van het Eigen Huis vooraf gegaan. Deze H. Mis, die door vele studenten werd bijgewoond, werd opgedragen door de studentenpastoor, dr. L. van Noort o.s.c. Het interdisputair volleybaltoernooi op het universitair sporterrein trok enorm veel belangstelling en werd gewonnen door het dispuut Cas-noisette, dat daar mede zijn naam eer aandeed. Maar deze „Notenkrakers" waren niet tegen de vuur proef opgewassen, want toen zij al met victoriegezichten tegen het bestuur van Sanctus Augustinus in het strijdperk tra den, werden zij op hun beurt gekraakt, zodat het bestuur 's avonds tijdens een plechtige bijeenkomst in het Eigen Huis de beker uit handen van mr. Jules Ver hagen in ontvangst kon nemen. Voor deze plechtigheid had in het juri disch centrum Gravensteen een meer ern stiger programmapunt om de belangstel ling der lustrumvierders gevraagd, maar de zon scheen zo lekker en de terrasstoel- tjes stonden in Leiden zo nodend buiten, dat slechts een klein aantal studenten 's middag® naar het Tweede-Kamerlid dr. W J. Schuyt kwamen luisteren, die sprak over politieke en geestelijke integratie. Dr. Schuyt zette uiteen, dat na de grote integratie op staatsrechteliik gebied, die in de nadagen van het Romeinse Rijk Van Nelle bestellen! (Advertentie) De president van de rechtbank te Den Haag, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft gis teren de pleidooien aangehoord van de advocaten mr. L. de Groot en mr. F. Drooglever Fortuyn, die optreden in het korte geding dat een Amsterdamse im porteur van nylonkousen tegen de staat der Nederlanden aanhangig had gemaakt. De importeur wilde 300.000 paar naad loze kousen, uit. Italië importeren. Hij kreeg van het ministerie van Economi sche Zaken een vergunning voor de im port van 12.000 paar. Dit vindt de impor teur een onrechtmatige daad, temeer om dat tot nu toe altijd vergunningen voor deze invoer zonder meer werden afge geven. Mr. De Groot, die pleitte voor de eisen de importeur, zei o.m. dat de machines van de Nederlandse kousenfabrieken niet geschikt waren voor de fabricage van naadloze nylons. De maatregel van Eco nomische Zaken was volgens pleiter be doeld, om de Nederlandse fabrikanten te beschermen. Er was echter geen sprake van, dat de Italiaanse export als „dum ping" was bedoeld, zoals de tegenpartij stelde Mr. Drooglever Fortuyn, die voor de staat pleitte, meende dat de president van de rechtbank in deze geen uitspraak zou mogen doen. Hij zeide verder o.m., dat thans werd uitgezocht of er van „dum ping" sprake was. Mocht dit niet zo zijn, dan krijgt de importeur zijn vergunning. Mr. De Groot verklaarde nog, dat reeds uit een brief uit Rome gebleken was, dat er niet „gedumpt" werd. Maar die brief is onvindbaar. "Waarschijnlijk, zo dacht hij, om de Nederlandse fabrieken neg enige tijd te helpen. De president zal op 12 juni vonnis wij zen. Van Nelle bestellen! Advertentie plaatsvond, toen vele „barbaren" tot stut van het wankele rijk het burgerschap kre gen aangeboden, de integratie een nieuwe grote kans kreeg door en in het Chris tendom. De geestelijke eenheid van afzon derlijk levende organen, heeft zich echter door dynastieke moeilijkheden niet in het staatkundige leven voortgezet en ook geestelijk heeft men de wereld niet kun nen integreren met het Christendom, om dat de Middeleeuwen te gesloten waren en de „moderne tijd" het ideaal van het Christendom te vaak naar het tweede plan schoof. Ondanks de religieuze desintegratie na- de Middeleeuwen, bleef Europa een gees telijke eenheid Europa zonder Rusland en de Balkan en de ontwikkeling op cultureel, economisch, sociaal en zelfs politiek terrein bewoog zich op praktsch gelijke hoogte met gering tijdsverschil Staatkundig was er echter een streven naar desintegratie, dat uitmondde in het kortzichtige nationalisme van de vorige eeuw. Na de twee wereldoorlogen heeft Euro pa West-Europa zjjn wereldinvloed op praktisch alle terreinen verloren. Van schuldeiser werd het schuldenaar; van leider werd het tegenstribbelende volge ling. Tussen de wereldmachten Amerika, Rusland, Azië en het politiek moeilijk te determineren Afrika, kan Europa slechts een gelijkwaardige plaats innemen, als het zowel economisch als staatsrechtelijk tot onderlinge samenwerking kan komen. Dr. Schuyt nam als voorbeeld de Eura tom. De speurtocht naar de toepassing van nieuwe energiebronnen kost fabe' achtige bedragen, die een land van West- Europa onmogelijk kan opbrengen. Teza men zjjn de landen echter in staat ecu verantwoord en doeltreffend research werk te verrichten. Tot nu toe de Eura tom moet nog op gang komen en de resnl taten zijn nog niet zichtbaar zijn de vorderingen in vergelijking met Amerika en Rusland, lachwekkend en dat terwijl Europa in de naaste toekomst van deze nieuwe energiebronnen afhankelijk zal zijn, terwijl Amerika en Rusland over na tuurlijke hulpbronnen of mensenpotentie- len beschikken, die de praktische toe passing van kernenergie veel minder ur gent maken. Het laatste deel van zijn lezing wijdde het Tweede-Kamerlid aan de situatie in Frankrijk. Spreker toonde zich een opti mist en verwachtte een terugkeer van gezonde verhoudingen van het optreden van generaal De Gaulle. De heer A. F. van Gogh, die als praeses van de Sociaal-Politieke Kring de spreker had ingeleid, leidde een geanimeerd debat na afloop. De eerste lustrumdag werd gisteravond op Eigen Huis besloten met een cabare' en een feest, dat werd gevierd in de tot sprookjestuin omgetoverde tuin. In het getemperde licht van kleurrijke lampions kwam de lustrumsfeer eerst goed tot haar recht en gezien het enthousiasme zullen de Augustijnen deze stemming voor de komende dagen zorgvuldig bewaren. Van Nelle bestellen! Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie) De kolenproduktie in Nederland is in april volgens voorlopige cijfers gedaald tot 958.440 ton, vergeleken met 1.041.027 ton in maart. Daar het aantal arbeids dagen in maart echter 25 en in april 23 bedroeg steeg de gemiddelde produktie per werkdag van 41.640 ton in maart tot 41.670 ton in april. Ingevoerd werd 621.224 (v.m. 641.620) ton. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren in Buckingham Palace te Londen de Nederlandse ambassadeur mr. dr. D. U. Stikker in afscheidsaudiëntie ontvan gen. De koningin ontving ook mevrouw Stikker. HET wordt de bezoeker wel duidelijk, dat de Hollanders geen gras onder hun voeten laten groeien. Rekening houdend met de stilstand in de goe- j z derenomslag van de haven van New York, schijnt niets in staat te zijn Rotterdam te verhinderen zich te ontwikkelen tot de grootste haven ter wereld.' Zo besluit de financieel redacteur van het Engelse dagblad Manchester Guardian een verhandeling over het havengebied aan de Nieuwe Waterweg. In een gedocumenteerd artikel, geschreven na een kort bezoek, betoogt hij, dat Rotterdam zijn positie als tweede wereldhaven na New York eerder te danken heeft aan de uitbreiding van het eigen verkeer dan aan de achteruitgang van Londen. Aan de hand van cijfers toont hij aan, dat het vooral de olie en de kolen zijn, die Rotterdam deze vooraanstaande positie hebben bezorgd. Hij merkt hierbij op, dat de olie-invoer van Engeland voornamelijk via Southampton en Liverpool plaats vindt en dat de raffinaderijen aan de Theems buiten het Londense haven gebied zijn gelegen. Als oorzaken van de geweldige toeneming van het olie- en kolenverkeer ziet hij de raffinaderijen van Esso en Shell en de opleving van de industrie in het Ruhr-gebied. Bewonderend laat hij zich uit over de outillage langs de Waterweg en de vele natuurlijke faciliteiten,, waarover de Rijnmond beschikt. Hij zegt: De Hollanders denken nu in een groter perspectief dan het Ruhr- gebied. Zij zijn van plan de havencafiaciteit in de komende jaren te verdubbelen, zodat Rotterdam dienst zal kunnen doen als de belangrijkste goederenhaven van de Gemeenschappelijke Markt. Dan schrijft de financieel redacteur van de Manchester Guardian, niet de eerste de beste, over de Europoort die hij ongetwijfeld tot ontzetting van uit vinders en uitdragers van deze weidse naam, betitelt als Europa Haven. Daar zitten wij nu. Toen indertijd de naam Europoort gelanceerd werd gingen er stem men op om instede van Europoort het nieuwe havengebied op Rozenburg Euro port te noemen. Neen, zeiden de heren, het moet een goed-Hollandse naam blijven en de „poort" werd gehandhaafd. De financieel redacteur heeft onmid dellijk zelf een ,,o" weggelaten, wellicht denkend aan een zetfout en met be hulp van een woordenboek de volgens hem echte naam Europa Haven gevonden. hetgeen goed Nederlands is. Het doet overigens niets af van zijn betoog en waar schijnlijk mag hij van alle Rotterdamse havenautoriteiten zijn leven lang Europa Haven blijven schrijven, wanneer zijn prognose bewaarheid wordt. In politieke kringen te Reykjavik was men gisteren van mening, dat de Britse dreigementen i.v.m. IJslands besluit zijn territoriale wateren tot 12 mijl uit te brei den, ondoelmatig zijn. Zoals bekend heeft de Britse regering woensag een nota gezonden aan de re gering van IJsland, waarin het IJslandse besluit onaanvaardbaar rdt genoemd en de regering van dat land ervoor wordt ge waarschuwd, dat Groot-Brittannië „elke ongeoorloofde poging om Britse vissers boten op open zee lastig te vallen, zal ver hinderen. In genoemde kringen merkte men op, dat dergelijke dreigementen alle bespre kingen, zelfs die onder auspiciën van de NATO, onmogelijk zullen maken. De Britse procureur-generaal, Sir Regi nald Manningham-Buller, verklaarde gis teren in Londen dat een zone van twaalf mijl betekent, dat er geen open zee meer zal zijn in het Nauw van Calais en in de Straat van Gibraltar. De Egeïsche zee in het oostelijk deel van de Middel landse Zee zou bijna geheel tot de ter ritoriale wateren gaan behoren. Sir Regina, die aan het hcofd stond van de Britse delegatie naar Genève, zei dal aanvaarding van het Brits-Amerikaanse voorstel voor een zone van zes mijl een groot aantal moeilijkheden uit de weg zou hebben geruimd. Britse reders hebben voor hun treilers, die in IJslandse wateren vissen bescherming van de Britse vloot gevraagd, zo is te Londen uit goede bron vernomen. Inmiddels heeft ook België bij de IJs landse regering geprotesteerd tegen haar besluit om de grens voor de uitsluitende visserijrechten rondom IJsland in septem ber op 12 mijl te brengen. België deelde mede zich met de andere Noordzeelanden over deze kwestie in verbinding te zullen stellen. De Sovjetrussische premier, Kroesjtsjef, heeft in een gisteren gepubliceerde brief aan president Eisenhower medegedeeld, dat de Sovjet-Unie bereid is een nieuwe belangrijke handelsovereenkomst met de Verenigde Staten te sluiten. De brief werd dinsdag te Washington overhandigd. Kroesjtsjef deelde mede dat de Sovjet russische aankopen van uitrusting en di verse grondstoffen in de Verenigde Staten, wanneer een nieuwe handelsovereenkomst tot stand zou komen, in de komende paar jaar verscheidene miljarden dollars zouden kunnen belopen. De aankopen zouden moe ten dienen voor de uitvoering van een nieuw uitbreidingsprogramma op grote schaal voor de produktie van consumptie goederen. De Sovjet-Unie zou de aanko pen kunnen betalen door levering van goederen en moderne uitrusting, die voor de Verenigde Staten -'an belang zijn, in het bijzonder mangaan en chromiumerts, ferrolegering, platina palladium enz. Lewis Strauss, voorzitter van de Ame rikaanse Commissie voor Atoomenergie, zal zijn functie met ingang van 30 juni neerleggen President Eisenhower heeft zijn ontslagaanvrage ,met grote spijt" aanvaard, doch er tevens zijn voldoening over uitgesproken, dat Strauss bereid is de nieuwe functie van speciale assistent van de president voor bevordering van het program „Atomen voor de Vrede" te aanvaarden. Strauss is als voorzitter van de commis sie voor atoomenergie een omstreden fi guur geweest .Sommige invloedrijke de mocratische Congresleden hebben ernstige kritiek gehad op zijn houding ten aanzien van de ontwikkeling van atoomkracht in de Verenigde Staten Voorts is kritiek op Strauss geleverd wegens zijn verzet tegen voorstellen om de proeven met kernwa pens te verbieden. Invloedrijke democraten in de Congres commissie voor atoomenergie hadden reeds gewaarschuwd, dat zij tegen Strauss zouden stemmen als Dresident Eisenhower hem voor een nieuwe ambtsperiode van vijf jaar zou voordragen. Eisenhower en Strauss zouden daaruit hebben begre pen, dat het geen zin zou hebben het Con gres om herbenoeming van Strauss te vragen. Strauss zou ook met minister Dulles meningsverschillen over de kwes tie der atoomproeven hebben gehad. Dulles zou er voorstander van zijn. dat de huidige westelijke ontwapeningsvoor stellen gewijzigd worden Hij wil de kwes tie van opschorting der kernproeven los maken van de steeds gestelde eis. dat er ook overeenstemming moet zijn over een datum voor staking van de produktie van kernwapens. Eisenhower zou het standpunt van Dulles hebben overgeno men. Vgn Nelle bestellen! Advertentie) Japan zal aan de komende bijeenkomst van de Internationale Walviscommissie, die in Den Haag zal worden gehouden, voorstellen de vangstlimiet voor het ko mende seizoen met 500 blauwe wasviseen- heden te verhogen tot 15.000 eenheden. Verder zal worden voorgesteld het vangst seizoen voor blauwe walvissen vroeger te openen dan voorheen het geval was (7 januari), daar men in maart met stormen te kampen krijgt. Ook zou volgens Japan de vangstperiode voor buitruggen moe ten worden verlengd, daar het niet moge lijk is in de vijf toegestane dagen de li miet van 1.250 eenheden te bereiken. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft gisteren verklaard, dat de mensheid gevaarlijk spel speelt, wanneer zij „meent, dat enige individu, enig volk of enige ideolo gie het monopolie heeft van juistheid, vrijheid en menselijke waardigheid". De secretaris-generaal zei dit aan een lunch aan de Trinity-Universitcit te Cam bridge, nadat hij het eredoctoraat in de rechtswetenschappen aan deze academie had ontvangen. „Het conflict", aldus Hammarskoeld „tussen de verschillende benaderingen van de menselijke geestelijke vrijheid en tussen de verschillende zienswijzen be treffende de menselijke waardigheid en het recht van het individu duurt voort. De scheidingslijn loopt door onszelf heen door onze volkeren en ook door andere na ties. Deze scheiding valt niet samen met j enige politieke of geografische grens Het grootste gevecht wordt geleverd tussen het menselijke en het benedenmenseliike" Gedurende de plechtigheid van het verl- nen van het eredoctoraat zei de promotor, dat Hammarskjoeld zich geheel had gewild aan zijn waarlijk Herculische taken, alle landen bezocht en ziqh zelfs, niets aan trok van het zogenaamde ijzeren gordijn. Hij besloot aldus: „Het is mogelijk, dat hij af en toe verschilt van onze regerings leiders Des temeer past het ons om zijn integriteit te erkennen en te huldigen. Ik stel U voor een man. die zichzelf aan de vrede heeft toegewijd. ENIGE VOORBEELDEN Dames zomerjaponnen vanaf 1 0.- Kamgaren mantelcostuums «3 van 79.50 voor «3D." Damesmantels van 109.- voor 60- Damesblouses van 13.75 voor 7.^® Damespantalons van 19.75 voor 9 Poplin regenmantels van 30.- voor 1 5 Meisjesblouses van 6.25 voor 3.^^ Meisjespantalons van 12— voor 5 Speciale attractie voor GROTE MATEN: Herencostuums van 11 8.75 voor 60- Gabardine regenjassen van 1 35.75 voor 95- Heren sportcolberts van 59.75 voor 37- Zwarte kellnersbroeken van 45.75 voor 30- Zwarte colberts m. vest van 98.75 voor 60- Al onze herenmaatstoffen w.o. de beste Engelse, Schotse en Italiaanse stoffen zoals Reid Welsh, Robertson, Cromby, etc. hebben wij tot confectie laten verwerken NU ongelooflijk voordelig voor per costuum Herenover hemden alleen de maten 35 en 36 van 9.95 voor 3.^"* Jongens tricotpakjes van 27.95 voor 1 9.^"* Meisjesschoenen van 13.95 voor 6.^^ Nog een enorm aantal spotkoopjes in jongens- en meisjeskleding Geweldige attracties in dameshoeden, shawls, handschoenen, kousen, sokken enz. STOFFEN PER METER Japonstoffen en mantel- stollen voor minder dan de hellt van de prijs! Het FIFA-congres is te Stockholm voort gezet met de behandeling van het Zuid- afrikaanse voetbalprobleem. Nadat de heer K. J. J. Lotsy, destijds lid van de delegatie die het probleem in Zuid-Afrika is gaan bestuderen, had geadviseerd de z.g. blanke bond, de South African Foot ball Federation, als lid van de FIFA te handhaven en de hoop had uitgesproken, dat de blanke en niet-blanke bonden in de toekomst zich nog eens bij elkaar zul len aansluiten, werd met grote meerder heid besloten, dat de „blanke bond" het Zuidafrikaanse voetbal in FIFA-verband zal blijven vertegenwoordigen. Jef Lahaye is gisteren als negende ge ëindigd in een wegwedstrijd voor profes sionals, die in de" omgeving van de Bel gische plaats Bierbeek werd gehouden. Hij bereikte de finish in dezelfde tijd als de winnaar Jos Schils, die de 175 km in precies 4% uur reed. Tweede werd Za gers. derde Schroeders, allen Belgen. 87 renners namen aan deze wedstrijd deel. Van een verbetering in de algemene werkgelegenheidsituatie kan niet worden gesproken, zodat in de komende maanden een stijging van het werkloosheidsniveau geenszins uitgesloten moet worden ge acht. Aldus een analyse van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen per 31 mei jl. Deze analyse leidt tot de volgende ver deling: seizoenwerkloosheid in mei 1958 7.000, in april 15.000, in mei 1957 6.000 en in april 1957 12.000. Wrijvingswerkloosheid in mei 1958 20.000, in april 1958 23.000, in De Veiligheidsraad heeft gisteren op verzoek van Libanon, de behandeling van de Libanese klacht tegen de Verenigde Arabische Republiek 24 uur uitgesteld, teneinde de Arabische Liga meer tjjd te geven om het geschil tot een oplossing te brengen. Radio-Beiroet meldde gisteren, dat bij de raad van de Arabische Liga in Benghazi een ontwerp-resoiutie was ingediend, waarin aan Libanon wordt gevraagd de klacht bij de Veiligheidsraad tegen de V.A.R. in te trekken. Tevens doet de ontwerp-resoiutie een beroep op de verschillende gemeenschappen" in Libanon om de ongeregeldheden te staken en de meningsverschillen langs con stitutionele weg op te lossen. Een delegatie van de Arabische Liga zou moeten proberen de verhitte gemoederen in Libanon tot bedaren te brengen. Premier Samj el Sohl heeft gasteren in middels Egypte en Syrië opnieuw be schuldigd van „vijandschap ten aanzien van Libanon". Sedert de ontruiming van de zone van het Suezkanaal door de Brit ten, in 1954, gelooft Egypte, dat het de baas in het Arabische Oosten is ge worden en dat de Arabische landen hun politiek naar die van Ëgypte moeten richten, zo zei de Libanese premier. De voorzitter van het Libanese parle ment heeft gisteren alle afgevaardigden aangezegd op 24 juli bijeen te komen Van Nelle bestellen! (Advertentie) voor de verkiezing van een nieuwe pre sident. De oppositie heeft, zoals bekend, voort durend aangedrongen op het heengaan van de huidige president, Camille Sjamoen, die westers gezind is en van wie men dacht, dat hij een nieuwe ambtstermijn ambieerde. Minister-president Sami el Solh heeft kortgeleden uitdrukkelijk ont kend, dat de regering van plan was de grondwet te doen veranderen om een tweede ambtstermijn voor Sjamoen moge lijk te maken. Volgens de bepalingen van de Libanese grondwet moet een nieuwe president geko zen worden twee volle maanden voor het aflopen van de ambtstermijn van de in functie zijnde president. Gedurende die termijn zou Sjamoen dus, na de verkie zing van zijn opvolger, zijn volledige be voegdheid behouden. Er zijn tot nog toe geen bepaalde kandi daten als opvolger van Sjamoen genoemd. Volgens de grondwet moet de president in elk geval tot de Maronieten (met Rome verbonden christenen) behoren. De Egyptische regering heeft gisteren inmiddels bekend gemaakt, dat pre mier Sami el Solh in 1954 aan presi dent Nasser om hulp zou hebben ge vraagd om het regime van president Sjamoen omver te werpen. Solh zou dil verzoek op een geheime bespreking met Nasser, die op zijn verzoek in 1954 in Cairo was gelegd hebben gedaan. De Libanese premier beklaagde zich toen over Sjamoen. Hij wilde met e militaire staatsgreep zoals de Egytische van 1952. Sjamoens regime omver werpen President Nasser had evenwel het ver zoek van de hand gewezen. mei 1957 10.000 en in april 1957 9.000. Werkloosheid van minder geschikten in mei 1958 17.000, in april 1958 eveneens 17.000, in mei 1957 10.000 en in april 1957 10.000. Structuurwerkloosheid in mei 1948 14.000, in april 1958 17.0000, in mei 1957 8.000 en in april i957 eveneens 8.000. Con junctuurwerkloosheid in mei 1958 23.000, in april 1958 28.000, in mei 1957 en april 1957 telkens nihil. De totale geregistreerde arbeidsreserve was derhalve, in ronde getallen, in mei 1958 81.000, in april 1958 100.000, in mei 1957 34.000 en in april 1957 39.000. De daling van de geregistreerde arbeids reserve in de verslagmaand is, aldus hef ministerie, voornamelijk het gevolg van het aantrekken van het seizoen in ver scheidene bedrijfsklassen. Daarnaast viel met name in de bouwnijverheid een ze kere opleving te bespeuren, waardoor het werkloosheidsniveau (d.i. de geregistreer de arbeidsreserve) een daling te zien gaf van 99.000 tot 96.000. Hoewel dit een indi catie zou kunnen zijn voor een kentering in de minder gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid gedurende het laatste jaar in de bouw. dient men zich te hou den voor voorbarige conclusies, aldus het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid. De bouwnijverheid gaf in de verslag periode een opleving te zien, welke voor het grootste deel voortkwam in de sector burgerlijke- en utiliteitsbouw. Deze ople ving vond haar weerslag op de werkge legenheid in de transportbedrijven en in de toeleveringsbedrijven uit de hout- en metaalnijverheid. De situatie waarin de metaalnijverheid in het algemeen verkeert is nog steeds minder gunstig als gevolg van de con juncturele ontwikkeling, de verminderde overheidsopdrachten binnen het raam der bestedingsbeperking en de verslechterde economische betrekkingen met Indonesië, aldus het ministerie. De daling van de werkloosheid in de textiel is, volgens het ministerie, toe te schrijven aan enige seizoenopleving in de wolindustrie en het afvloeien van vlassers naar de landbouw. Van een wezenlijke verbetering in de textielindustrie kan echter niet worden gesproken. De werkloosheid onder het kantoorper soneel nam nog toe, voornamelijk als ge volg van de inschrijving van gerepatrieer- dcn. Het totaal aantal werkzoekende ge- repatrieerden steeg tot 3304 mannen en 529 vrouwen, hetgeen een toeneming van 223 mannen en 31 vrouwen betekent. i* aVaa I «&t. - sA-SS». Ls AV \Va-a De regeringen van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap heb ben Lambert Schaus, ambassadeur van Luxemburg te Brussel, benoemd tot lid van de commissie der EEG. Hij volgt Michel Rasquin op, die onlangs is over leden. Van Nelle bestellen! (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) Tijdens de algemene jaarvergadering van de Katholieke Ned. Jonge Boeren- en Tuindensbond. die woensdag te Boxtel werd gehouden, heeft de algemeen voor zitter, de heer A. Dormans uit Munster- Geleen, zijn functie overgedragen aan de heer J. B. Bruggink uit Lattrop bij Dene kamp. De heer Bruggink is reeds voorzitter van de Jolige Boeren- en Tuindersor ganisatie in het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Groningen. Tijdens de verga dering hield aalmoezenier Matthijsen uit Den Haag een inleiding over de huidige situatie van de katholieke boeren- en tuindersjeugd in Nederland. In de Parkhaven meerde gister morgen het ms. Bolton Abbey, de nieuwe aanwinst van de Associated Humber Lines uit Huil, welke re derij onder meer een lijndienst RotterdamHuil onderhoudt. De Bolton Abbey is in de plaats geko men van de oude Burry. Het nieuwe schip is uitgerust met een nieuw soort losgerei. waarmee lange, brede en zware stukken behandeld kunnen worden. Het schip meet 2706 brt. en zijn snelheid bedraagt 17 mijl. Van Nelle bestellen! (Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5