Drieëntachtig en aan het stuur van helikopter Deze KRISWELL PIJP Geverfde mannen met een prachtige staat van dienst Generaal Massu kent zijn mannetjes Ook regering Faroer- eilanden wil de twaalfmijls-zone Liefde met daad en in waarKeid Jel; e Nederlands-Duitse onderhandelingen Herhaalt de geschiedenis zich? „Hommes peints" Een soort 5 de lcolonne Jacques Massu Hij reorganiseerde de para s En geen man, maar een vrouw en ze heet Marie S&Ul Nsta,SC'he mos* Giro 207253 ZATERDAG 7 JUNI 1958 PAGINA 3 LCl\zal zich in de afgelopen week onwille- rig hebben afgevraagd, wat die bedrei- ei„8V.,le para's zullen naar Parijs komen, ^l^iijk wel inhield. Moest Parijs en in het 0 gilleen heel Frankrijk bang zijn voor een l van het Franse leger? Natuurlijk, da ',illachntisten vormen een keurkorps, '°ver bestaat bij niemand enige twijfel. aar - tenslotte zijn de para's toch niet hele le ger van de Vierde Republiek? e Ja en neen. Dat er sprake kon zijn van dp1 bedreiging van het centrale gezag door Para's van generaal Massu, vloeit inmid- s Voort uit een heel nuchter feit. Het ^ar*se staande leger is n.l. grotendeels in bCrië geconcentreerd, terwijl de troepen in llesië en Marokko, gezien de gezindheid der hogere Franse officieren, gerust tot de mannen van generaal Salan, Algeriës hui dige machthebber gerekend kunnen wor den. Welnu, in Frankrijk zelf beschikte de regering over 250.000 man, grotendeels aan gevoerd door officieren, die met generaal De Gaulle sympathiseren. In Algerië be vinden zich 400.000 man, in Tunesië 15.000, in Marokko 35.000 man. Dat be tekent dus een half miljoen man, plus een groot deel van de vloot, waarvan men in Parijs moest aannemen, dat men er niet onvoorwaardelijk op rekenen kon. De 60.000 in West-Duitsland gelegerde bezet tingstroepen vormen een groot vraagteken en konden moeilijk naar Frankrijk ge dirigeerd worden, al blijft het de vraag, of men hiertoe ooit zou zijn overgegaan ^°'gende week Von Brentano naar Den Haag? liNr (Advertentie) Zonder slag of sloot heeft de Vierde Republiek zich aan generaal De Gaulle overgeleverdDit is althans de opinie van velen. En dit vanwege de para'sWat zijn dan eigenlijk die para's en waarom kon hun generaal de vechtjas Massu, zulk een belangrijke en zelfs in menig opzicht beslissende rol in de recente gebeurte. nissen spelen.'' Is het dan zó, dat ook in een democratie als Frankrijk hel leger naar de macht kan grijpen of minstens beslissen wie aan het hoofd van de slaat zal komen te staan? Het heeft er inderdaad enigszins de schijn van gehad. Wellicht inspireerde deze omstandigheid de journaliste, die op de dagelijkse persconferentie van president Eisenhower dagelijks wanneer de president in het Witte Huis vertoeft hem de vraag stelde of er, gezien de concen tratie van bevoegdheden in het Amerikaanse ministerie er geen gevaar zou kunnen ontstaan, dat alle macht te veel in één hand zou kunnen worden „georganiseerd" en dan één man op een kritiek moment de beslissing in handen zou hebben. Para's op wacht op het dak van een gebouw in Corsica. Observator Prijs f 19.75 KRISWELL 100% rookgenot KRISWELL 12 excl. modellen Indien niet verkrijgbaar bij uw winkelier. Frankrijk protesteert De stad Nancy is trots op la vieille demoiselle" Als jager te voet. Ze spreekt vloeiend vijf talen IN WASSENAAR DER FRANSE PARA'S in de dagen van de omwenteling u t "Uraal, die liever naar Massa's y^utisten stevende dan naar °"lon, admiraal Auboyneau. stri, Bonn wordt vernomen, zal de "se Minister van Buitenlandse W ^on Brentano, waarschijnlijk in t> u Van de volgende week naar Den V°»en om de Nederlands-Duitse indelingen voort te zetten. lr'A' Gmo 207253 bieden U een kans op 5i3. ïrS NAAR AFRIKA. Koopt KAROSI- Vr ,.Iekking uiterlijk 31 juli 1958. Kar- 'Oitsr^n Rossum Instituut, Groot Haese- "evveg 12, Wassenaar. We zullen ons hier niet verdiepen in de rol, welke verschillende persoonlijkhe den hebben gespeeld gedurende de jong ste ontwikkelingen in Frankrijk, die on willekeurig doen terugdenken aan de pe riode, waarin indertijd Von Hindenburg, president van de republiek van Weimar, Hitler tot minister-president benoemde. We waren immers van plan, het een en ander te vertellen over de nu befaamde para's. Deze para's zijn overigens al sinds jaren min of meer befaamd. Ze vestigden de aandacht op zich in Indo-China en voor al door Dien Bien Phoe. Daarna hadden ze een belangrijk aandeel in de strijd om het Suez-kanaal, welke door het diploma tieke ingrijpen van Washington en Mos kou door Frankrijk als een verloren oor log kon worden beschouwd. Het is op deze episode, waarop gene raal Massu telkens zinspeelde, gedurende de recente gebeurtenissen in Algerië. Hij verklaarde toen zelfs, dat indien hij gewe ten had, dat Parijs op het laatste ogenblik zofl aarzelen en de actie aflasten, hij op eigen houtje Egypte zou hebben veroverd Zijn parachutisten hebben hem toen uit bundig toegejuicht.. Deze verklaring be wijst inmiddels wel, in welk een sterke mate de hogere leiding van het Franse le ger zich tegenover de regering in Parijs heeft gesteld. En dat allemaal met de pa ra's als ruggesteun.... Vermoedelijk inspireerde generaal Mas su zich op woorden, uitgesproken door ge neraal De Gaulle, die op zijn beurt te vo- ren gezegd had: naar het schijnt, vreest men, dat ik een staatsgreep voorbereid Maar zelfs indien ik dit wilde, zou ik het niet kunnen. Er is immers geen staat meer, die ik ten val kan brengen.Nu, ge zien deze opvatting zou het voor de para's een klein kunstje zijn geweest, het Fran se parlement en bloc gevangen te ne men. De „hommes peints" de geverfde man nen, zo genoemd vanwege hun oliegroen en aardebruin gevlekte parachutistenkle- dmg, zijn hiertoe niet overgegaan, toen ze in juli van het vorig jaar de stoottroe pen vormden van de grote parade op de Champs Elysées. Menigeen heeft daar na het hoofd geschud over deze soldaten die bijna niets Frans' meer hadden, na een jarenlang verblijf in het Verre Oosten en Afrika, van Algerië tot Madagaskar Het is geen wonder, dat men onwillekeu rig een vergelijking ging maken met Hit- Iers parachutistentroepen, die op hun beurt een élitekorps vormden, dat overal het spits moest afbijten en zich eveneens een gemeenschap buiten en zelfs boven het gewone leger voelde. Nu is nog het merkwaardige, dat dui zenden voormalige para's, weer in de bur germaatschappij teruggekeerd, zich met hun élitekorps één bleven voelen en ijve rig deelnamen aan het creëren van een soort mythe omtrent uitzonderlijke en bo ven de gemiddelde mensen staande indi viduen. Ze vormen eigen clubs. Hun aan tal wordt op 75.000 geschat. We zullen hier voor de Franse para's het woord „Ue- bermenschen" niet gebruiken, maar er waren in Frankrijk mensen, die het erg ste vreesden. En er zijn er nog. De Gaul le heeft verklaard, dat hij de mannen in Algerië zou laten weten, wat gehoorza men is, eenvoudig, door te regeren. Met dat al zal h ij moeten bewijzen, zelfs de para's de baas te kunnen. Volgens de „Paris-Presse", welk blad geruime tijd geleden een reportage over de para's gaf, behoeft Frankrijk zich om dit „vrij korps" niet ongerust te maken. Ondanks zijn merkwaardige mentaliteit zou het simpelweg niet naar de macht grijpen, omdat het niet zou weten, wat er mee aan te vangen De para-troepen bestaan, afgezien van hun officieren, hoofdzakelijk uit vrijwilli gers. Ze krijgen een bijzonder strenge op leiding, moeten een harde leerschool door maken en de voornaamste eis, welke hun gesteld wordt is onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid aan hun meerderen, een gehoorzaamheid, die veel weg heeft van de beruchte „Kadaverdisciplin", waardoor de S. S. zich zulk een treurige vermaard heid heeft verworven. Te dien aanzien zijn ze momenteel intussen niet de eni gen. Ook de „Marines", de Amerikaan se mariniers, krijgen een soortgelijke op leiding en evenals de para's wordt hun systematisch een soort meerderwaardig heidsgevoel tegenover de soldaten van de andere wapens bijgebracht. Het lijkt wel, of in elke oorlog dergelijke troepen automatisch ontstaan. Vermoedelijk zul len de omstandigheden hiertoe wel aanlei ding geven. De para's, aldus schreef onlangs een Frans journalist, zijn tegelijktijd de élite en de zondebok van het Franse leger. Ze worden door de andere soldaten benijd en tevens verfoeid, omdat men hun bru tale methoden toeschrijft, ze knappen kar weitjes op, waarvan de anderen niets moeten hebben, zoals politiedienst in Al gerië. Feitelijk zijn ze er trots op, dat men hen voor een soort beesten uitmaakt zulks omdat dit gebeurt door lieden, die veilig thuis zitten en van daaruit de mee dogenloze strijd in Algerië beoordelen en vroeger op dezelfde wijze spraken over Indo-China. Niet alleen Franse journalisten wezen reeds eerder op de bijzondere positie, wel ke de para's in het Franse leger innemen dat momenteel het enige is, hetwelk op grote schaal oorlog voert. De Zwitserse journalist Francois Bondy vestigde er na een reportage in Algerië en Frankrijk de aandacht op, dat de para's in Algerië een bijzonder hoog prestige genieten en in Frankrijk een kolonel van de para's eer der toegang heeft, zelfs tot de minister, dan een generaal van de andere wapens. Toen Massu tot generaal bevorderd werd, is hij niet, zoals zulks met bevorderingen bij andere legeronderdelen het geval is, naar de infanterie of de artillerie overge plaatst. Hij mocht bij zijn para's blijven. De Franse militaire specialist Jean Planchais, zo lazen we in een Duits week blad, hetwelk naar voor de hand ligt, met bijzondere belangstelling het vraag stuk der para's liet bestuderen en de re sultaten daarvan aan zijn lezers voorzet te, voegde er nog aan toe, dat het steeds grotere aantal ex-para's in de burger maatschappij een apart probleem gaat vormen. Hoe bijzonder hun positie in de maat schappij wel is, wordt het treffendst ge karakteriseerd door het feit, dat wanneer een ex-para het een of ander vergrijp begaat, hij in de krantenberichten zijn militaire herkomst ziet aangegeven. Bij elke andere ex-soldaat gebeurt dit niet., ex-para deed dit of dat. Dat de para's een man als Jacques Mas su tot generaal hebben, is misschien géén toeval. Hij lijkt de aangewezen persoon, om er bij terecht te komen. Immers, de thans 50-jarige, die als 47-jarige tot gene raal werd benoemd maakte naam in Noord-Afrika, waar hij bij de koloniale infanterie diende. In 1941 behoorde hij tot de vermaarde woestijnkolonne van gene raal Leclerc, die van het Tschadmeer dwars door de woestijn naar Lybië trok. Vandaar kwam Massu bij de grens van Egypte, onder generaal Koenig, de latere bevrijder van Parijs en voormalige kapi tein in het Vreemdelingenlegioen. Deze had opdracht gekregen, de stelling van Bir Acheim tot het uiterste te ver dedigen. In juni 1942 braken Rommels pansertroepen door de Britse stellingen bij Got el Skara ben Koenigs 5.000 man sterke „legermacht" vormde toen de enige hindernis voor Rommel, om Egypte binnen te vallen. Hij moeJt zestien vierkante kilometer verdedi gen en kreeg bevel, minstens zes dagen stand te houden tegen de reeds de over winning ruikende pantsertroepen van Hit- lerswoestijngeneraal. Generaal Auchinleck had de Fransen deze sleutelpositie toege wezen. Ze hielden het elf dagen uit, tot de Britse generaal zijn troepen opnieuw gegroepeerd had en Rommels grote aan val kon weerstaan. Later hebben de Engelsen de verdien sten erkend, ook door Massu verworven, door hem de D. S. O. (Distinguished Ser vice Order) de orde voor bijzondere ver diensten te verlenen. Hierna maakte Mas su de veldtochten van Tunesië, Sicilië en Italië mede, vervolgens de invasie in Nor- mandië en tevens de veldtocht door Duits land. Inmiddels was het wapen der val schermjagers ofwel parachutisten opge richt en Massu nam daar dienst bij, met het gevolg, dat hij reeds in 1945 naar In do-China werd gestuurd. Hij was toen eer ste luitenant en diende weder onder ge neraal Leclerc, wiens taak het was de kolonie Tongking te heroveren. Hij maakte de hele oorlog in Indo-China mee, nam deel aan het dempen van een grote opstand op Madagaskar, ging met de Franse troepen naar Korea en kwam tenslotte weer in Indo-China terecht, om daar de grote nederlaag van Dien Bien Phoe mee te maken. In Indo-China hadden de para's grote verliezen geleden. Generaal Massu kreeg na zijn benoeming als zodanig de opdracht, hun gedecimeerde gelederen te reorgani seren, samen met zijn dienstkameraad, generaal Gilles. Tunesië en Marokko vormden het terrein, waar Massu een nieuwe para-divisie formeerde. Na enkele jaren kon hij op een elitekorps bogen waarin talrijke veteranen hun herinnerin gen tot ver vóór El Alemein konden te rugvoeren. Thans is zijn tiende divisie de enige, vol tallige divisie parachutisten van Frank rijk, volledig uitgerust en met een keur korps van jonge officieren, voor wie na de hel van Dien Bien Phoe niets ergers meer bestaan kan. Ze overleefden gevan genkampen van de communisten, waar in hun kameraden als ratten stierven. Be halve over deze tiende divisie voert Mas su ook het bevel over een aantal briga des en bataljons van parachutisten, die bij elkaar volgens deskundigen weer een be hoorlijke divisie vormen. De regering in Parijs kon daar slechts weinig tegenover stellen. Zoals gezegd, namen de parachutisten van generaal Massu aan de Suez-expe- ditie deel, die voor Frankrijk een tame lijk jammerlijk verloop had, hetgeen in de gelederen der para's veel kwaad bloed heeft gezet. Trouwens ze menen nog een appeltje met Parijs te schillen te hebben, omdat de enige beloning na de veldtocht in Indo-China en de geleden ontberingen drie maanden betaald verlof was. Toen werd het Tunesië en Marokko, waar sa men met het Vreemdelingenlegioen en de koloniale infanterie, de oude strijd makkers der para's, een keiharde gueril la moest worden gevoerd. Men noemt de para's in Frankrijk ook wel Pretorianen. Degenen dié menen, dat ze feitelijk een staat in de staat vormen, hebben al meermalen de vrees uitgespro ken, dat ze evenals de Romeinse Pretori anen hun aanvoerders eens op het schild zullen verheffen en tot staatshoofd uitroe pen Generaal Jacques Massu, hartelijk lachend om een artikel in een blad, waarin van hem gezegd werddat hij dictator van Algerië wilde worden (Advertentie) weegt slechts 22 GRAM! Inl. Imp. BIMALT DEN HAAG Tel. 01700—859215 De regering van de Faroër-eilandcn heeft bij het parlement een motie inge diend, waarin zij zich uitspreekt voor uit breiding van de territoriale (vis)wate- ren van drie tot twaalf mijl, met ingang van 1 september. Deze motie kwam na de uitbreiding der territoriale wateren tot twaalf mijl door IJsland. Nadat er is gestemd, zal de motie aan de Deense minister van buitenlandse za ken worden toegezonden. In een begeleidend schrijven werd ge zegd, dat het besluit nodig is geworden door de maatregel van IJsland, daar een groot deel der vissers rondom IJs land waarschijnlijk van 1 september af naar de visgronden rondom de Faroër- eilanden zal varen, om daar te vissen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren op een perconferentie verklaard, dat Frankrijk hoopt op onderhandelingen via de permanente N.A.T.O.-raad, om tot een vriendschappelijke regeling te komen van het geschil over het besluit van IJs land. Hij voegde hieraan toe, dat Frankrijk 't in strijd met het internationale recht acht, dat een land zich eenzijdig bepaalde voor rechten aanmeet, onverschillig of dit be trekking heeft op visserijzaken of op an dere aangelegenheden. De Sovjet-russische ambassadeur in de IJslandse hoofdstad heeft als zijn me ning te kennen gegeven, dat elk land het recht heeft zijn visftebied tot 12 mijl te verbreden. Dit is in overeenstemming met het standpunt, dat de Sovjet-Unie on langs op de zeerechtconferentie in Ge- nève heeft ingenomen. H Het gezegde, „het leven begint bij veer tig", inderijjd door de Californiër Pitkin in de wereld gebracht, is reeds lang ver ouderd. De mensen worden steeds ouder en blijven steeds meer vief. En de ou- wetjes laten zich niet gauw in een hoek drukken. De tijd van Koos Speenhoffs opoe, die tenslotte naar het zolderka mertje verhuisde, is lang voorbij, al was 't maar alleen door de A.O.W. Mademoiselle Marie Marvingt, burgeres van Nancy, heeft er zich nooit druk om gemaakt, hoe oud ze was en nimmer haar leeftijd onder stoelen of banken gestoken. Momenteel nu ze drie en tachtig is, zegt ze dit ronduit, gezeten tn een helikopter. Ze wil het bre vet van pilote van een dergelijk vlieg tuig behalen, maar is voor het eerst van haar leven niet optimistisch. Het is nogal moeilijk, vindt ze Vroeger liep ze als een hinde, sprong ze als een antilope, tenniste ze als de bes te en deed ze verder aan allerlei sporten. Haar oude heel erg ouderwets ingerich te huis in Nancy hangt vol diploma's, me dailles en brevetten. Zestig jaren lang kwam haar naam telkens weer op de sportpagina's voor. Sinds enige tijd was ze zo'n beetje vergeten en dat zinde haar blijkbaar niet. Want ze schreef zich in, om een hélikopter te leren besturen. Ter ge legenheid hiervan riep ze de sportjourna listen van Nancy bijeen, teneinde oude herinneringen op te halen. Ze liet hen dikke albums met foto's doorbladeren en, iet of wat vertrampo- neerde bekers bekijken. Stapeltjes me dailles met linten en strikjes kwamen uit stoffige hoeken te voorschijn. Heel wat fo to's van beroemdheden uit de sportwereld, van hun handtekening voorzien, bleken de ware verrassing voor de sportjournalisten van wie het merendeel jongelui waren, die nooit gehoord hadden van de cracks en kampioenen van dertig tot vijftig jaar te rug. Intussen, de drieentachtig-jarige Ma rie Marvingt gaat toch het meest groot op snel hulp te kunnen verlenen of hen vlug naar een veldhospitaal te kunnen vervoe ren. Het gebeurde en ze was een der eer sten, die een dergelijk vliegtuig bestuurde. Op haar brevet van vliegenierster is ze overigens minde» trots dan op dat van bal lonvaarster, terwijl ze ook haar rijbe wijs met grote voldaanheid toont. Ze was een der eerste vrouwen, die een auto be stuurde en leerde het autorijden tot in de finesses, tevens, hoe men de meest voorkomende mankementen repareert, hetgeen in de prille dagen van het automo bilisme een niet geringe prestatie was. Nog enkele jaren geleden legde ze ach ter het stuur afstanden van meer dan zes honderd kilometer per dag af Deze hoogst merkwaardige vrouw heeft zich inmiddels niet alleen op het gebied van de sport onderscheiden. Ze was een goed actrice en een niet kwade zangeres, koesterde belangstelling voor allerlei on derwerpen en heeft duizenden lezingen ge houden, zich daarbij specialiserende in handschriftkunde. Ze spreekt vloeiend vijf talen, studeerde rechten en sterrekunde. Het is bij de „vieille demoiselle" dus niet zó geweest, dat haar belangstelling alleen naar sport uitging. Maar in de sport won ze toch haar grootste bekendheid. Ze was de dochter van een postambte naar, die in haar jeugd van het platte land naar Nancy verhuisde. Twee broer tjes van haar stierven reeds heel vroeg. Een andere broer werd negentien jaar. Haar ouders Verloor ze toen ze veertien was. Nadien moest ze zich alleen door het leven slaan, want de enig overgebleven broer had een zwakke gezondheid. „Ik heb alle gezondheid van de hele familie geërfd", pleegt Marie Marvingt te zeg gen. Toen ze zich in de sport begon te on derscheiden, was deze nog vrijwel taboe voor de vrouwen. Het paste een dame niet, zich op een sportveld te vertonen of man- nen naar de kroon te steken. Maar al in haar Legioen °van Eer en op het oorïögs- 1900 ging ze met een luchtballon omhoog, kruis, dat ze in de eerste wereldoorlogIn totaal heeft ze, met ballons en vliegtui- verwierf. Toen diende ze aanvankelijk biiig?n' zweefvliegtuigen inbegrepen, 900 lan. - /I 1 ff rt ri r, 1-4. I I f—I vroeg haar, of ze alles in haar leven ge kregen had, wat ze begeerde. Een weinig delicate vraag. La vieille demoiselle aar zelde even, vervolgens erkende ze vol mondig: ik ben nooit getrouwd geweest. Dat vond ze een groot gemis. De drieentachtig-jarige Maria Mar vingt rijdt nog iedere dag op de fiets en houdt nog lezingen. Menigmaal assisteert ze als bekwaam verpleegster in het zieken huis nog bij moeilijke operaties. K. H. Wanneer in een officie St.-Joannes aan het woord wordt gelaten, frappeert telkens opnieuw het liefde-thema. De apostel kan er in zijn geschriften niet genoeg van krijgen, om op de belang rijkheid van die liefde te wijzen als de hoofdfactor voor en de sleutel tot het echte geluk, hier beneden en hier bo ven. Vreemd is het eigenlijk, dat elke mens liefde kan waarderen en dat er naar verhouding zo weinigen zijn, die hun medemens met daden van liefde, genegenheid, hartelijkheid en vriend schap tegemoet komen. Onze wereld is zakelijk, hard en nuchter ingesteld. Men is op elkaar jaloers om veel materie en geluk in zaken, maar een voorbeeld ne men aan een persoonlijkheid met lief de, neen. Men kan een Franciscus, een Lom- bardi en anderen wel wat hoogachten, doch om zelf een vlam van liefde te worden, weer neen. En daarom is het ook op velerlei ter rein in landen, bedrijven en gezinnen min of meer een hel een regiment van jagers te voet, aan het Italiaanse front. Dat duurde echter niet lang. Het was te gek, een vrouw als sol daat. Ze werd naar het Rode Kruis overge plaatst en daar onderscheidde ze zich door haar moed. Tevens door het feit, dat ze nieuwe dingen aandurfde. Ze drong er op aan, Rode-KruiSvliegtuigen te gaan gebruiken, om daarmede aan de gewonden dingen gemaakt. Enkele er van waren noodlandingen In 1922, nadat ze in zekere zin een re putatie als „supervrouw" gevestigd had, daagde ze alle mannen en vrouwen van de wereld uit, zich met haar in ettelijke takken van sport te meten. Er kwam niemand opdagenHierop is ze nog steeds trots. Intussen, eender journalisten De 83.jarige Marie Marvingt verwierf vele onderscheidingen, als tennis speelster, als zwemster, als alpiniste etc Hij, die niet liefheeft, pldus morgeit St.-Joannes, blijft in de dood. Op het voorbeeld van de Christus, Die zelfs Zijn leven gaf, moeten jvij eventueel ons leven voor onze broeders geven.- Wie zijn broeder in een of andere nood ziet en zijn hart voor hem sluit, hoe kan zo iemand in de liefde «Gods blij ven?. Wij moeten, volgens dezelfde apostel, dan ook niet liefhebben met woord en tong, maar beminnen met de daad en in waarheid. Spontaan en hartelijk hel pen en meeleven. En...,- eerlijk, op recht, zonder eigenbaat. Alle liefde is nog geen ware liefde. Ware liefde wordt gemeten naar de lengte, breedte en diepte der offerbereidheid. Al hebben we echter een voorbeeld in de Christus, het is inderdaad niet al tijd zo eenvoudig om ons tot een hoog plan in de liefde op te werken. Als goddelijk hulpmiddel is ons de H. Eu charistie geschonken, welke gave of van de week reeds is herdacht of morgen zal bejubeld worden. Als het vet van tarwe of honing uit een rots. Waarlijk spijs en drank volgens Christus Zelf. Brood, dat leeft en leven schenkt naar St.-Thomas van Aquino. Met als uitwerksel genaden om talrij ker en vuriger liefdedaden te stellen. Een voedsel, dat het geestelijk leven versterkt evenals de lichamelijke voe ding het lichamelijke leven voedt en ondersteunt. De innige vereniging mei God werkt ook een grotere vereniging onder de gemeenschap uit. Immers, vol gens St.-Paulus, is er slechts één brood, zijn wij met zo velen slechts één lichaam, allen, die deel hebben aan dit éne brood. Wat kon de wereld er anders uitzien, wanneer de H. Eucharistie meer werd gewaardeerd en deze krachtbron beter als zodanig werd begrepen. Maar pastoor van Ars klaagde reeds: Hoe is het mogelijk, dat christenen zo lang kunnen leven zonder dat voedsel aan hun arme ziel te geven. Zij zijn als lieden, die van dorst sterven vlak bij een rivier. Zij blijven arm in de on middellijke nabijheid van een schat. We hebben het te druk met aardse aangelegenheden. Of zoals het „Evan gelie" van morgen dat verhaalt: we heb ben land gekocht of een koppel ossen, enz. Laten we echter de verschrikkelijke waarschuwing van Christus Zelf niet vergeten, toen Hij verklaarde, dat wie Hem niet ontvangt, het eeuwig leven niet zal bezitten, Geef daarom blijk van uw liefde en begin met uitbundig het feest van het H. Hart mee te vieren, de triomfdag van onze liefde yooc Hem,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3