Matige decentralisatie van de industrie mogelijk en wenselijk Er zijn 40.000 boerenzoons teveel Grootscheeps reddingswerk Nieuwe Waterweg Geen terugkeer tot meerder heids- of districtenstelsel Evenredige vertegenwoordiging in huidiee vorm het best geacht Priesterfeest van Mgr. Bekkers manifestatie van mildheid KLM-DIRECTIE BIEDT 4 SALARISVERHOGING Voor goecle toekomst van Nederland Weede en derde schrijftafel oosten en noorden des lands? WEET U WAAR M VRIEND IS? De ramp met de Artemis Einde conflict zicht? S| ingswerk Lot der bemanning Lot schip Scheepvaart gestremd Jan van Zutphen overleden Westerling debuteerde als lyrisch tenor Staatscommissie inzake kiesstelsel adviseert Voor wettelijke regeling van politiek partij wezen onvoldoende aanleiding Ev. hoogstens ver beteren niet verlaten Bijna een miljoen voor kerkenbouw Luisterrijke plechtig heid in St.-Jan PAGINA 5 Vervolg van pag. Psychologische over bevolking E eertigduizend boerenzoons b, "te veer' van DUITSE VISSERSBOOT BIJ TERSCHELLING VERGAAN BIJNA VIJFTIG JAAR BRANDWEERMAN O O Meisje vermist in ALKMAAR uwv TSE onderscheiding min. struycken Sterke steun Grijze bisschop en jeugdige helper Eijslenstelsel handhaven TANKER VERLOOR 200 TON STOOKOLIE (Van onze Amsterdamse redactie) p'an°logen, Hïe bezig zijn het toekomstige ruimtelijke beeld van Nederland bouwen, houden icrecht rekening met de noodzaak van een dccentrali- een dichtgroeiende Randstad Holland op te vangen en de ^"gewesten van de industrie, die niet alleen gewenst is om de talrijke moeilijkheden ,amok der bui- le als uiting van een gevoel van achterstelling in „overig Nederland" tp j'ilnineren maar ook om de migranten in hun eigen „ontwikkelingsgebieden" houden en de trek naar het westen te voorkomen. De provincies Noord- en '^-Holland en Utrecht hebben al eeuwenlang een economische, voorsprong en on Kev°lg daarvan is het aandeel van het westen in de totale bevolkingsgroei .hSeiopcn van 39"/o in 1849 tot 49"/o in 1930. Daarna kwam er enige kentering: j 1958 bedroeg het percentage 47.7n/o. Decentralisatie is behalve wenselijk in st van gevallen ook mogelijk doch zij behoort matig te zijn en vrijwillig tot is 16 komen door voortdurende voorlichting en advisering. Vestigingsdwang j "it den boze en vestigingsverbod kan ook zijn bezwaren opleveren. Het zal LUldelijk zjjn, dat deze ontwikkeling hoge eisen zal stellen aan het inzicht en als gevolg leeglopende dorpen in Fries land, Groningen en Zeeland. De tegen krachten, die als verweer gemobiliseerd kunnen worden, zijn de intensivering van cultuur-technische verbeteringen, maar vooral de industrialisatie. Welke financiële inspanningen vooral deze laatste oplossing ons land kost, illustreerde prof. Kruyt met het noemen van een bedrag van 50-000 voor iede re nieuwe arbeidersplaats in de indus trie. Daar tegenover staan de lage kos ten van emigratie, welke van de over heid per geval ongeveer twee mille aan steun vraagt. MODGES JENSEN Bang voor de schroef TEMIDDEN van de drukte in Hotel America in Hoek van Holland stond daar de 22-jarige matroos Modges Jensen uit Odense Deze wat mageie, donkerblonde jongen was een der twee Denen aan boord van de brandende „Artemis". „Mijn enige bezit is het werkpak, dat ik aan heb. En het enige wat ik in mijn zakken heb is een leeg luci fersdoosje," glimlacht hij triest. We hebben hem toen maar een vol doosje gegeven en er een pakje sigaretten bij gedaan, waarmee hij dolgelukkig was „Het ergste is," zei hij, „dat ik mis schien al mijn papieren kwijt ben, als tenminste mijn hut is uitgebrand. Ge tuigschriften en studiemateriaal. En aan duplicaten zal ik wel moeilijk kunnen komen, want vele van de men sen die ze ondertekenden, zijn intus sen gestorven. „Ik weet werkelijk niet, wie er met mij overboord gesprongen zijn. Alles ging zo vlug en het was een totale paniek. Je realiseerde je alleen, dat je erg moest oppassen voor de schroef, want als je daarbij in de buurt komt, dan ben je verloren." het «ch organisatievermogen van ondernemers cn overheid en aan de gemeen- aPszin van het gehele volk. th trfdan herdacht het Kon HUt Ned. Aardrijkskundig Genootschap in liet Kon. Insti- «t fj'oör de Tropen zijn 65-jarig bestaan. Koningin Juliana toonde ha er belong ing door de middagzitting bij te wonen. HM. in gesprek met de vice-voorzitter Ernst Crone. Links prof. ir. F. A. Vening Meinese. bovenstaande was één van de con- «'es van prof. dr J. P. Kruyt, directeur in a het Sociologisch Instituut te Utrecht, L J'in verhandeling over de sociale as- ïnt 60 van het toekomstige Nederland Van?rdagmiddag op de lustrumvergadering het Kon. Ned. Aardrijkskundig Ge- «ttMChap in het Tropeninstituut te Am. StL'sm. H. M. Koningin Juliana, be- It^fnivrouwe van het genootschap, w H naar prof. Kruyt luisteren. Zij begroet door de voorziter van het o0t-A.G., prof. dr F. A. van Baren, die W enkele andere hoge autoriteiten mocht volkomen, o.w. vertegenwoordigers '«r-td€ ministeries van Verkeer en Wa- fcoj! aat en van Volkshuisvesting en kon^nijverheid en de commissaris der ktlnhgin in Noord-Holland, dr M. J. hsen. .In het begin van zijn inleiding had spr. gesteld dat men voor alle Neder landers een woning, werk, onderwijs, recreatie wil, als voorwaarde voor een geestelijke ontplooiing van iedereen in een rechtvaardig geordende gemeen schap.' „Wij willen en moeten daarvoor het beeld van ons land veranderen. Wij kunnen het ook, maarwij kunnen niet alles tegelijk en nodig is dus een zekere planning en eensgezindheid om trent een urgentieprogramma". Een com plex van factoren dwingt ons in etappes te handelen. Over het demografische aspect spreken de, merkte prof. Kruyt o.m. op, dat bij Universiteit in noord of oost een goede conjunctuur voor overbevol- In n B n t/»T r Itfh zijn. interessant betoog wijdde prof. «li tra,.yt veel aandacht aan bedoelde decern tiwSatie, die hij echter voor de zware ^fhdustrle, hoogovens, scheepsbouw jkfy^ochemische industrie niet mogelijk omdat deze gebonden blijven aan W vaarwater van IJmond en Nieu- tja- j^aterweg met Europoort, behoudens Oo» nsen aan Westerschelde en Delfzijl, bj,' andere industrieën, b.v. lichte me- en chemische nijverheid- is overig &iAr'and geschikt, vooral de reeds flink SralJustrialiseerde gebieden van Noord- Ken «nt, Zuid-Limburg, Arnhem, Nijme- Deventer, ook al omdat' ze in de ,deid van de Benelux en de Ruhr lig- &r0c"«t moeilijkst zal het decentralisatie- kil, ?s zijn voor de drie noordelijke pro- Waar nog slechts enkele nieuwe te vinden zijn, nl. Drachten, Em- ïloogeveen en Delfzijl. 'aatste drie zouden waarschijnlijk Of. Rebaat zijn met een kanaal Twcnte- Delfzijl, Prof. Kruyt vroeg zich «is ,af of ter ontlasting van Den Haag 'kf. ad van overheidsdiensten en om el- "ieuwe centra te creëren de stich- tafep,Van een tweede en derde „schrijf- «ift in het oosten en noorden des lands «o-if °vcrwogcn diende te worden, in het "hhJ1 dan liefst in verbinding met een '"siteit. ■It^. ffnzijdigc sociale structuur van de ^«elingsgebieden zal door een in- Ntij^'^^ie. welke in geen geval gelijk- °ver geheel „overig Nederland" AW,borden uitgesmeerd, worden ver- «H terwijl eveneens de landbouw er er 'a'.. Profiteren, want de boerenzoons «0 «'in er momenteel 40.000 v 25.000 king niet be-hoeft te worden gevreesd. Hij meende, dat er overigens in het westen wel van een planologische overbevolking sprake is en dat de na 1045 gestegen emi gratie zou kunnen wijzen op een „psy chologische" overbevolking. Sociaal-economisch gezien moet er vol gens spr. behalve in de nieuwe polders geen uitbreiding van het landbouw-areaal komen. De vermindering van het aantal agrarisch-werkenden er zijn er 400.000 en dat cijfer zou tot 300.000 dienen te wor den verlaagd wordt momenteel ver keerd bewerkstelligd door migratie naar industriekernen, door pendelarbeid, met Op de Nieuwe Waterweg was aan vankelijk de vaart gestremd. De „Luk- sefjell" was doorgevaren naar de IJs- selhaven te Rotterdam en tal van hulp- boten schoten toe. Sleepboten en drij vende spuiten verschenen langs de brandende boot. Van Rotterdam kwa men loeiende brandweerwagens toege sneld en al wat spuiten kon, spoot. Waterkanonnen en spuiten werden vooral gericht op en rond de scheur in het schip. Aanvankelijk waren de me ningen over de mogelijkheid tot redding van de tanker verdeeld, maar president hoofdman J. J. Ooster jr. gaf geen kamp. Af en toe meenden de brandweerlieden, dat de strijd was gewo-nnen, wanneer de vlam verdween, maar de hitte was zo enorm, dat de ontsnappende damp weer direct ontbrandde en dan begon het ge vecht weer opnieuw. Gelukkig had kapitein Gauslaa nog juist op het laatste ogenblik de kranen kunnen openen om zoveel mogelijk gas te laten ontsnappen, maar er waren en kele zuurstofflessen aan boord, zodat men een ontploffing vreesde. Het was hierom, dat men even het blussingswerk onderbrak, maar ook werden door een uitgebreide politie macht de toegangswegen in wijde om geving afgezet. Ook andere diensten waren in touw gekomen. Ongeveer 30 verkenners en BB-ers, verder mare chaussees. douane-beambten. EHBO- ers en Britse militaire politie ver leenden diensten op de plaatsen, waar die nodig waren. Tegen 6 uur verscheen al een auto uit Rotterdam, vol nieuwe kostuums om de bemanning, die totaal berooid was. aan een pak te helpen; ze liepen rond in hun enige kleding: een werkpakje. De heer Akre zeide ons, dat de bemanning huis vesting en zakgeld wordt verstrekt door de reder, waarvan de N.V. Phs. van Om meren agent voor Nederland is. Zij bleven tot zondagmiddag gasten van Hotel America, dat zaterdagmiddag om 6 uur al een diner voor de hele be manning klaar had. Omstreeks 2 uur vertrokken de be manningsleden naar Rotterdam, waar ze zich verzamelden in de Noorse kerk. Van daaruit gingen ze naar hun nieuwe verblijf, de hotels Cosmo aan het Ha ringvliet en 's-Gravenburg aan de 's-Gravendijkwal, in afwachting van hun reis naar huis. Hoewel de brand aan boord hardnek kig voortwoedde. vooral toen het vuur de opbouw van het achterschip had be reikt, kon dc brandweer met voldoening constateren, dat in de loop van de avond het vuur op het voorschip wel als ge blust mocht worden beschouwd, al bleef de gasolie nog steeds uit de scheur stro men. Terwijl de brand nog achterin woedde gingen omstreeks 8 uur 's avonds 11 le den der bemanning aan boord om aan wijzingen te geven over de ligging van de hutten, 's Nachts omstreeks half 2 mocht ook de brand op het achterschip als bedwongen worden beschouwd en om 3 uur kon de Rotterdamse brand weer al haar materieel uit Hoek van Holland terugtrekken. Na een vluchtige inspectie zondagoch tend door de Rotterdamse rivierpolitie men vond geen spoor van de ver misten werd om kwart voor 10 het geblakerde wrak op sleeptouw geno men. Een aantal sleepboten werd vast gemaakt en daarop begon de tocht over Waterweg en Nieuwe Maas. Voorop de sleepboten ..Barentszee" en „Garm" op zij en achter de „Maas"' de ..Alblasser- dam" de Atlas" de „Argus" en de „Katendrecht". boten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst. Gedu rende de reis werd de scheepvaart op de route naar boei C 4 in de Petroleum haven nabij De Rotterdamscbe Droog dok Maatschappij geheel stil gelegd. La ter op de dag heeft de rivierpolitie het schip nogmaals onderzocht en wel zo nauwkeurig, dat geen twijfel kon be staan aan het aan boord blijven van enig levend wezen. Niets is er aange troffen. Tijdens de reis was een deel van de bemanning van de ..Artemis" aan boord en het schip had de vlag halfstok. Het schip wordt nu geheel leegge pompt en ontgast. De schade door de aanvaring is niet groot, des le groter is do brandschade. Experts zijn thans be zig te onderzoeken, of herstel mogelijk is. Zou het resultaat gunstig zijn, dan gaat het schip naar een der werven om hersteld te worden. De consequenties voor de scheep vaart op de Nieuwe Waterweg tijdens en na de brand waren vrij uitgebreid. Had men terstond na de brand de Wa terweg slechts vrij gelaten voor inko mende schepen, kort daarop werd een vaarverbod uitgevaardigd, dat eerst za terdagavond om half 10 weer werd op geheven, uitgezonderd voor tanksche pen. Er moest echter een onderlinge af stand van tenminste anderhalve mijl bewaard worden en zoveel mogelijk moest de zuidelijke oever worden aan gehouden. Zondagmorgen om 8 uur werd de scheepvaart geheel gestremd, tot het einde van het transport. De Harwichboot van de-Maatschappij Zeeland kon zaterdagmiddag Hoek van Holland niet aandoen en zij is toen doorgevaren naar VUssingen. waar de passagiers om 9 uur 's avonds debar- keerden en zoveel mogelijk met extra treinen naar hun bestemming werden gebracht. De dagboot van zondag ver trok op de normale tijd van de normale plaats in Hoek van Holland. Toen hij zag, dat wij bij de Noorse consul-generaal enkele namen vroe gen, zei Modges: „Kunt u me niet een groot plezier doen? Ik heb een vriend, Palle Thör- gersen en ik zie hem hier nergens Kunt u niet eens voor me vragen, waar hij is?" „O, Palle? Die was daarnet hier, maar hij is weer weggegaan," riep een Noor hem toe. „Die is geloof ik naar dat hotel International in Rot terdam." Er zouden werkelijk twee beman ningsleden naar genoemd hotel zijn gegaan en Modges was weer even ge rust Palle was zijn enige landgenoot aan boord en zijn vriend. Maar zondag lazen we de naam van Palle Thörgensen onder die der ver misten. Was hij toch in de buurt van die schroef terecht gekomen Zaterdag is na een langdurige ziekte te zijnen huize in Hilversum in de ouder dom van 94 jaar, overleden Jan van Zut phen. Hij werd op 7 oktober 1863 te Utrecht geboren cn was aanvankelijk werkzaam in bet timmervak, doch door ziekte verliet hij deze branche en werd diamantbewerker. Hij speelde een belangrijke rol in de staking van diamantbewerkers van 1894. Na de stichting van de Algemene Diama'nt- bewerkersbond werd hij daarin lid van het dagelijks bestuur. Hij was enige tijd vice-voorzitter en 25 jaar secretaris van deze bond. De heer Van Zutphen heeft daarnaast ook ander belangrijk werk verricht in de beginperiode van de vakorganisaties. Hij had o.m. zitting in het dagelijks bestuur van het NVV. Ook is hij lid geweest van de Amsterdamse gemeenteraad en van de Prov. Staten van Noord-Holland. Zijn grootste bekendheid heeft hij ver kregen met zijn werk voor de t.b.c-be- strijding. Op zijn initiatief werd het „Ko peren Stelenfonds" opgericht. Hij was een van de mede-oprichters van „Zonne straal", de Ned. Ver. tot het oprichten van arbeidskolonies voor t.b.c.-lijders. De ex-KNIL-kapitein Raymond Wes terling heeft zondagavond in de Con- cordia-zaal van Breda gedebuteerd als Lyrisch tenor. Voor dit gebeuren had zijn zangleraar, de zangpedagoog Goen Ruivenkamp, de opera „Tosca" gekozen, met opzet, omdat het thema van „Tos ca" gedeeltelijk strookt met het verleden van Westerling die zich dan, aldus Coen Ruivenkamp, voor een eerste optreden gemakkelijker op het podium zal kun nen uitleven. De zaal. die ongeveer 1000 personen kan bevatten, was bij dit debuut slechts voor de helft gevuld, grotendeels nog met buitenlandse journalisten en foto grafen. die zowel de generale repetitie 's middags als de voorstelling 's avonds bijwoonden, 's Middags reeds zijn foto's van de repetitie per helikopter naar Brussel verstuurd en vandaar verder naar Engeland en de Verenigde Staten. Het publiek was zeer rustig, en de aanwezigheid van een aantal recher cheurs bleek onnodig. Deskundigen gaven in de pauze en na afloop als bun mening te kennen, dat de stem van Westerling inderdaad geschikt is voor operazang. maar zij veronderstel den. dat de tijd van voorbereiding voor Westerling nog te kort is geweest om reeds nu te debuteren. Opvarenden allen gered Op een halve kilometer oostelijk van de Terschellmgerbank is om 4 uur in de afgelopen nacht de Duitse viskotter „Zu- kunft" in aanvaring gekomen met de Duitse kustvaarder „Osiris" (400 ton) en ter plaatse gezonken. Alle opvaren den van de kotter konden door Osiris aan boord worden genomen. De sleep boot „Holland" was ook reeds op weg naar de „Zukunft". De tachtigjarige heer C. C. Janse uit Borne is zaterdag onderscheiden met de ere-medaille van de Koninklijke Neder landse Brandweervereniging. Hij heeft deze zelden toegekende onderscheiding te danken aan het feit, dat hij bijna vijftig jaar lid is geweest van de Bornse brand weervereniging. Bij Koninklijk Besluit van 23 januari 1953 is een staatscommissie ingesteld, welke als taak kreeg advies uit te brengen over de vraag of het wenselijk zou zijn een wijziging te brengen in ons kiesstelsel en voorts of er een wettelijke regeling gewenst moest worden geacht voor de politieke partijen. Aanvankelijk heeft oud-minister mr. F. Teulings het voorzitterschap van deze commissie ver vuld, later is hij vervangen door oud-minister mr. J. Donner. Het zojuist verschenen eindrapport is in zekere zin ongewoon. Het is immers een uitzonderlijk verschijnsel, dat een staatscommissie adviseert op het door haar bestudeerde terrein niets te doen en dus geen enkele wettelijke regeling te treffen. En toch is dat hier het geval, hetgeen moge blijken uit de beschou wingen van de commissie, welke wjj hieronder voor een deel laten volgen. De eerste opdracht, welke dc commis sie tc vervullen had, bestond blijkens het instellingsbesluit uit de taak, de regering van advies te dienen over de vraag, „of cn, zo ja in hoeverre behoefte bestaat aan een wijziging van het Nederlandse kies stelsel". De commissie meent, dat geen poging moet worden gedaan om tot een mcerder- hcidsstclscl terug te keren. Al hebben sommige vormen van het meerderheids- stelsel ook hun voordcel en al moet het oude Nederlandse, vóór 1918 geldende meerderheidsstelsel (enkelvoudig kies district met volstrekte meerderheidseis) als een der beste vormen ervan worden „te veel' 25.000 op de zandgronden wonen 'JSen andere kansen. .'igfU[Harig dochtertje van de er£ te Alkmaai Het kind aatst gezi van de ouderlijke woning, een 8- Jarig dochtertje van de fan 1 te Alkmaar wordt sinds ti hau1 ddaE vermist. v«hiiK f drie voor het laatst gezien in de familie za- is toen 8en nabij het zgn.' Afgesneden Ka- v. aan de Helderseweg. In verband vele water in deze omgeving h?e0d»Oordh°llands Kanaal en een dood- V Zp„ aftakking daarvan acht men si; waarschijnlijk, dat het meisje V «6rd nken- De gemeentepolitie, geas- door de politie te water, heeft za- ,v°od en de gehele zondag gedregd, «i *h rinder resultaat. Andere mogelijk- «t „_,Qan verdrinking zijn daarom nog np, verdrinking °cl uitgesloten. van Binnenlandse Zaken. is teing en Publiekrechtelijke Be- v b,n ganisatie, mr a. a. M. Struycken, örit d tot Grootkruis in de orde van ltse Rijk. (Van onze verslaggever) De viering van het zilveren priester feest van de bisschop-coadjutor van 's- Hertogenbosch, mgr. W. M. Bekkers, gis teren door het diocees is een indrukwek kende manifestatie van trouw, sympa thie cn mildheid geweest. In stoffelijke vorm is dit uitgedrukt met een geschenk van niet minder dan 922.599,41 voor de kerkenbouw, welk be„ drag over 19 kerken verdeeld zal worden. „De bisschop weet nu, dat hij met een gerust hart kerken kan bouwen in het bisdom", zo zeide de vicaris-generaal, mgr. M. Oomens, des morgens onder de Pontificale H. Mis, toen hij als voorzitter van het uitvoerend comité aan de jubile rende coadjutor dit bedrag presenteerde. Des avonds onder het lof, dat mgr. Bek kers pontificeerde, deelde deze mee over welke kerken het geld zal worden ver deeld, zowel parochies van religieuzen als seculieren, in steden en op het platteland. Voor een paar nieuw te bouwen kerken betekent het. dat het ontbrekende deel om te beginnen, net aangevuld is. Voor pa rochies in oprichting is er het grondkapi- taal en enige kerken, die nodig uitgebreid moeten worden, kunnen met deze steun van het bisdom thans worden vergroot. Er is gegeven door alle gelovigen, van de armsten tot de rijksten, door bedrijf en industrie, omdat zij overtuigd zijn van de geweldige betekenis van. kerken in het zich ontwikkelende Brabant, zo zei mgr. Oomens, die ook wees op de hartelijkheid en vriendschap, waarmee gegeven is door de priesters van het bisdom evenals door religieuzen. Te voren schetste spr. in zijn predikatie de verhevenheid van het priesterschap en dit betrekkend op de persoon van mgr. Bekkers liet hij uitkomen, hoe die in zijn priesterleven duidelijk manifesteerde on der het volk te willen zijn en dicht bij Christus. „Gij hebt gepredikt met een gro te gave een woord, dat troost, sterkt, aan spoort en vermaant. Misschien hebt ge nog.meer gepredikt door uw ontwapende blijmoedigheid. Bisschop zi.it ge gewor den en wel op bijzondere wijze: coadjutor, dat betekent helper en de bisschop zal gaarne bevestigen, dat gij een sterke steun zijt". Zich dan tot mgr. Mutsaerts wendend, die bij de door de jubilaris opgedragen H. Mis pontificale assistentie verleende, uitte de predikant zijn vreugde, dat de bisschop in zo'n goede staat van gezond heid dit feest kon meemaken. „De dioce- sanen zijn uitermate gelukkig, omdat de bisschop met zo'n grote gerustheid in de toekomst kan kijken, want hij weet, dat zo'n coadjutor het bisdom later goed zal leiden." In de voornaam met zacht-rode horten sia's versierde basiliek, gevuld met vele kerkelijke en wereldlijke hoogwaardig heidsbekleders zat op de eerste bank de bejaarde moeder van mgr. Bekkers met enige kinderen, de Brabantse poffer op, een witte vlek te midden van het vele zwart. Een fijn getekend gezicht, strak getrokken om dc grote ontroering te be. dwingen. Vol van geluk moet zij reeds ge weest zijn op de dag, dat haar jongen tot bisschop werd geconsacreerd. „Welnu, moeder", zei treffend mgr. Oomens, toen hij haar gelukwenste, „laat het feest voor Gisteren vierde mgr. Bekkers zijn zilveren priesterfeest. Na dc pontificate H. Mis, waarbij mgr. Mutsaerts rechtsassisteerde, hield mgr. Bekkers een praatje met ruiter cn pong uit dc groep ..Ur Heemskinderen". Deze bereden muziekgroep uit Leeuwen Beneden trad voor het verst officieel op. u zijn als een communio, een deelneming met uw kind in Christus." Toen de bisschoppen met hun assisten ten de „St.-Jan" intraden zong de schola cantorum „Die Sangeren Onser Liever Vrouwen" onder leiding van de zeereerw. heer Floris van der Putt, rector cantus van de kathedrale basiliek, het „Ecce sacerdos" van Albert de Klerk, welke zang prachtig uitwaaierde onder de ge welven. Schoon klonken ook de vaste ge zangen uit de Missa in d-moll van Michael Haydn en tot de muzikale luister van de plechtigheid droeg niet minder bij het fijn orgelspel van Piet Hörmann, die tijdens de Offerande een Aria van Girolamo Fres- cobaldi speelde. Bij het H. Misoffer verleenden assisten tie mgr. Oomens als presbyter-assistens; prof. drs. J. Martin, directeur van het philosophicum te Haaren als diaken en prof. J. van Miert van het klein-semina- rie te St.-Michielsgestel als subdiaken. Bij I de troon van mgr. W. Mutsaerts waren j dr. J. Teulings en mgr. A. van der Mey- den, president van het groot-seminarie, diaken. In het hoogkoor hadden vele pre- laten plaats genomen alsmede provinci aals van orden en congregaties. Voorts de Commissaris der Koningin van Noord- Brabant, prof. dr. J. de Quay, met leden van Ged. Staten en talrijke burgemees ters. Na de H. Mis stond voor het bisschoppe lijk paleis een kinderdrumband uit Leeu wen, op pony's gezeten, te wachten, die de bisschop een spontane en zeer op prijs gestelde hulde kwam brengen. In het Casino werd een receptie gehou den, waar een lange stroom van vooraan staande figuren uit het kerkelijk en maat schappelijk leven, vertegenwoordigers van instellingen en organisaties, priesters en religieuzen, zowel mannelijke als vrou welijke, maar ook eenvoudige mensen, op de jubilaris afkwam, die hij allen met evenveel hartelijkheid de hand drukte. Een even gulle !ach steeds om de mond en blije twinkeling in de ogen, als hij een ou de bekende ontmoette. Dezelfde stralende blijdschap lag ook uitgespreid op het ge laat van de deze dag schijnbaar onver moeide mgr. Mutsaerts. die zo echt in de vreugde van zijn coadjutor deelde. beschouwd, de gebreken ervan stellen deze voordelen naar de overtuigin" der com missie in de schaduw. Als voornaamste bezwaar ziet de com missie, dat de uitslag der verkiezing niet zelden een onjuist beeld van de stemver houdingen geeft, zodat de overwinnaar onder de kiezers niettemin een stembus- nederlaag" lijdt. Ondanks de bedenkingen, welke te gen het bestaande kiessysteem zijn in gebracht. is de commissie van oordeel, dat na een bijna veertigjarige praktijk slechts van een verbeteren, niet van een verlaten van de evenredige ver tegenwoordiging sprake zal kunnen zijn. Zich €rvan bewust, dat aanvaarding van 't beginsel der evenredige vertegenwoordi ging een ruime keuze van kiesstelsel open laat. heeft de commissie zich in de tweede plaats bezig gehouden met de vraac of invoering van een personenstelsel in een min of meer zuivere vorm aanbeveling zou verdienen. Hoewel de commissie de aantrekkelijk heid van zul'k een systeem, dat aan de kiezers een grote mate van vrijheid biedt, niet wil onderschatten, is zij in meerder heid toeh van oordeel, dat invoering daar van. althans voor de verkiezingen van de landelijke en provinciale vertegen woordigende colleges onder de huidige omstandigheden in ons land op al te grote bezwaren zou stuiten. Een vervanging van het bestaande sy steem door een personenstelsel zou naar de overtuiging der commissie niet 'n overeenstemming zijn me' de plaats, welke de politieke partijen als exponen ten van bepaalde staatkundige of maat schappelijke beginselen onder ons volk thans innemen. Derhalve was de com missie van mening, dat ook in de toe komst het lastenstelsel dient te worden gehandhaafd. Het bezwaar van het ontbreken van een persoonlijke band zou in belangrijke mate kunnen worden ondervangen door invoering van een systeem als het zo genaamde Duitse stelsel. Hier wordt de enkelvoudige kandidatuur in het enkel voudige district gecombineerd met een stelsel van zogenaamde toeslagzetels, zo dat de evenredige vertegenwoordiging be houden blijft. Ook dit stelsel achtte de commissie na een uitvoerige bestudering niet verkieslijk, evenmin als het Deense. Een en ander heeft haar tot de conclu sie geleid, dat, alles samengenomen, al thans voor het tegenwoordige, gegeven de toestand van het Nederlandse partij wezen, moet worden geoordeeld, dat voor enigerlei wettelijke regeling met betrek king tot het politieke partijwezen niet voldoende aanleiding bestaat. Als bijlagen zijn aan het verslag toege- voeg, (je schets van een kiesstelsel door prof. mr. P. J. Oud en een schets van het Deense stekel van prof. mr. dr. G. van den Bengto, beiden leden der commis sie. (Van onze correspondent) De tanker „Emeraude" is zondag nabij Bath op de Ballastplaat omhooggevaren. Er ontstond een breuk, waardoor circa 200 ton stookolie verloren ging. De tanker Citerna 26 uit Antwerpen heeft nog on geveer 200 ton olie over kunnen pompen. In de middag kwam de Emeraude vlot en werd naar Antwerpen gesleept. Dc KLM-directie heeft zich in prin cipe tot een salarisverhoging van 4 pro cent ingaande 1 juli, ercid verklaard. Bovendien zal zi), indien althans ook over andere detailpunten volledige overeen stemming wordt bereikt, de vliegers sa men ccn bedrag van 600.000 uitkeren ais achterstallige salarisverhoging over de afgelopen 21 maanden de periode, waarin is onderhandeld). Dit bedrag vormt onge veer 1 procent van het totaal-salaris. De verhoging van 4 procent k»mt de KLM dit jaar op een bedrag van 1.200.000 te staan. Dit is gisteravond op een perscon ferentie door het bestuur van de Ver. van KLM-vlicgcrs te Amsterdam medege deeld. Vandaag zou het overleg tussen bemiddelingscommissic van de voorzit ters van werkgevers en werknemersorga nisaties en het bestuur van de vliegers vereniging in Utrecht het overleg voort zetten. Op de persconferentie werd over deze kwestie en over het onder de vliegers ge houden referendum het volgende commu nique verstrekt; „Het referendum dat in de afgelopen weken onder de vliegers is gehouden, betrof de vraag of „crew complement pay" al of net onmiddellijk aar een even tuele arbitrage zou worden onderworpen. Onder „crew complement pay" wordt verstaan: geldelijke vergoeding aan leden van een bemanning in het geval hun oor spronkelijke taak wordt uitgebreid i.v.m. een rationalisatie van de werkverdeling, (rationalisatievergoeding). De eerste bemiddelingsbijcenkomst in Den Haag (12 april) faald op het punt van deze rationalisatievergoeding. Tijdens dezelfde bijeenkomst mden de vliegers in met een salarisverhoging van ongeveer 4°/«, teneinde deze fase van de onderhan delingen af te sluiten. Voorts stemden zij in met een bedrag ineens van 600.000 (plm. 1%), als afdoening van de betaling met terugwerkende kracht. Een tweede belangrijke bijeenkomst 12 mei, Utrecht kon niet tct een goed einde worden gebracht, omdat wederom geen overeenkomst kon worden bereikt over de vraag of rationalisatievergoeding al dan niet bij deze onderhandelingen een rol zou spelen. Het bleek dat over dit on derwerp binnen het bestuur verschil van mening bestond. Daarom werd besloten een referendum te houden, teneinde de vliegersvereniging in haar geheel te laten beslissen wat er verder moet gebeuren. Het resultaat van het referendum was, dat 148 leden zich voor en 139 leden zich tegen het onder de huidige omstandighe den betrekken van de rationalisatiever goeding bij een eventuele arbitrage, uit spraken. De rationalisatievergoeding zou van daan in deze zin ter sprake worden ge bracht",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5