Dagblad voor Schiedam en omstreken' Opgewekte betoging eindigde in woede en bitterheid fer dag 15 ton kruisbessen Zitting van kantongerecht bij lichtboei Britten verantwoordelijk voor bloedig incident ZWARTE KOP VAN DE LONEN IN HET BOUWBEDRIJF Bij overtreding van nieuwe CAO £*aM£n? boete voor werkgever en werknemer Zonnig en zomers weekeinde Overbrugging van lonen in bouwbedrijf lastig karwei ïUinsrtjnnöfl B.Taartieci De onrust op Cyprus Luchtverbinding Moskou-Amsterdam Marinus van Meel overleden 2ATERDAG 14 JUN! 1958 Actieleider Colsen houdt zijn hart vast Wie zal dat betalen? Stemming vergald Geen ..paleizen" Gouverneur Foot lieeft onmiddellijk een onderzoek gelast dan NEUROTONIC Lonen belangrijk hoger dan officiële van thans Boete naar twee kanten PSgPj HET WEER VOOR MORGEN ZONNIG Bereidt U zich voor op het Goedkoper bouwen? e roep om vrije Zeeuwse veren ÜCT het departement van Verkeer en v UK 1/ U'v-LH UK 11 I K I V L, UUVl v w. r IVUOI K u Oerstaat hadden zich vrijdagmiddag >0hderden Zeeuws-Vlamingen opge- gewapend met aan duidelijkheid n'ets te wensen overlatende borden en spandoeken. v Zuid-Beveland is thans de pluk j 3,1 groene kruisbessen in volle gang en het bijzonder op de veiling in Kapel- ~®iezelinge worden elke dag flinke v°6veelheden aangevoerd. Quantums 15 ton per dag zijn de laatste dagen zeldzaamheid meer. Verwacht •^ht. dat ook in de komende week nog veel van deze bessen in Zeeland '©n worden geveild. stb "bidden van de week was er tytake van een vrij sterke prijsdaling. k °ensdag lag de middenprijs maar even r)bl'en 50 et per kg. Voor de levering fQ vandaag werd gisteren echter weer 60 ct per kg betaald. „Ik ben bang", zei Ilonoré Joseph Colsen. „Ik ben bang". De schrik leest men in de ogen van deze 72-jarige veehandelaar uit Sluiskil. Hij ziet nog voor zich de mensenzee tuSsen de muren van het Binnenhof, een zee die hij niet tot kalmte kon brengen „Wat er nu gebeuren gaat, ik weet het niet In zijn anders zo rustige gewest is het gaan gisten. Op liet meest ongelegen moment, nu Zeeuwsch-Vlaanderen zich is bewuM geworden van zijn blijvend isolement bij de uitvoering van de Deltawerken en in een economisch zware periode komt een eenzijdige lastenverhoging, die alleen, op de Zeeuws-Vlamingen zal drukken: de verhoging van de veergelden. Bruggen vrij, tunnels vrij, nieuwe kunstwerkenmaar Zccuwseh.Vlaanderen moet meer gaan betalen voor zijn rijksweg, die enkele kilometers over hel water voert. HET COMITé Vrije Veren zou de actie legaal voeren. Een optocht naar Den Haag. naar minister Algera. Men had er een feest van gemaakt. Natuurlijk moest men de veerboten gebruiken. Maar omdat deze en elke regelmatige gebruiker wéét dat! nooit massaal vervoer kun nen verwerken, moest een deel van de ongeveer 600 auto's tellende stoet door de Antwerpse tunnel. Die kost 10 francs per auto. A la bonne heure, als dat in Nederland met de tunnels ook zo was, zouden de Zeeuwen minder recht van spreken hebben, maar juist dit verschil bij het passeren van de Antwerpse en Rotterdamse tunnels te meer voelbaar zet hun eis om een redelijke behandeling mêer kracht bij. Er was een Zeeuws-Vlaams Verenlied gedicht en als men de zingende en leuzen roepende Zeeuwen het zonnige Haagje door zag rijden, kreeg men ook wel even de indruk van ,.een gezellig dagje samen uit". Ziehier het lied: Zeeuws-Vlaand'ren ligt ver van Den Haag De Scheld' is breder dan de Kaag. Toch zijn w'een deel van Nederland En aan het Vorstelhuis verpand. Wie uit Zeeuws-Vlaanderen weg wil i gaan j Moet uren in de rij gaan staan. Toch hebben wij hier nooit geklaagd i We werkten verder onversaagd! I Het vrije veer werd klein tarief I Dit namen we hier maar" voor lief. j Nu wordt het ons echt veel te zwaar. Dat boksen wij niet voor elkaar. Wij eisen, naast belastingplicht, Dat Algera nu eind'lijk zwicht. Kom, Rijk, laat nu ook eens een veer Geef ons de vrije veren weer! GOED. men was dan in Den Haag en Colsen stapte met de heren F. A. Kolijn. vice-voorzitter, N. de Kunde, secretaris en enkele andere leden van het actie comité op de deur van het departement van Verkeer en Waterstaat toe. Minister Algera maakte nog een grapje, toen hem voor de deur werd gevraagd even te poseren. „Goed, maar dan alleen zoals ik het wil" en hij haakte in bij een meisje in Axelse dracht. En dan ging men naar binnen. De groep van naar schatting anderhalf duizend Zeeuwen groeide aan met Hage naars van Zeeuwse afkomst, die sterk meeleefden en hun sympathie met de be weging niet onder stoelen of banken sta ken. Er werd vrolijk gezongen -.Wie zal dat betalen, wie heeft zoveel gelden „Algera moet pootje baden". Voor een der vensters zag men de nieuwsgierige gezichten van de ministers Zijlstra, Struycken en Staf, waarvan de laatste kennelijk met pleztier de dichte menigte gadesloeg. „Zeker, omdat hij deze keer de sigaar niet is", grapte een Zeeuw. Toen het wat lang begon te duren, knalden er voetzoekers en rotjes en be gonnen spreekkoren om Colsen te roe pen. INEENS, het was toen even over half vier, sloeg de stemming totaal om. Er ging een venster open uit een eenmans- erkertje en Colsen maande de mensen met brede armgebaren tot stilte. „Mensen, luisteren jullie nu eens alle maal Het rumoer luwde. „Ik wilde jullie vragen, allemaal rustig naar het Malieveld te gaan Een oorverdovend gejoel overstemde de actieleidep. „Nee! Eerst zeggen wat de minister wil!" ..Ik kan het nu niet zeggen! .Laat de minister het zelf zeggen!" Weer ging een hevig geloei op en weer probeerde Colsen met armgebaren stilte te krijgen. „Mensen, luistert nu eens „Ja of neen!" riep een harde stem on der instemmend gegrom. ..Stil dan. We gaan nu rustig naar het Malieveld en vanavond in Hulst Een spreekkoor: ,,Nu-Nu-Nu!" over stemde Colsen, die zich van het venster afkeerde en zich beraadde met de comité leden adhter zich. „Mensen, ik kan jullie zeggen, dat het onderhoud met de minister is tegenge vallen Een ontzettend" geloei dat tot een ge brul aangroeide steeg op uit duizenden kelen. Een spreekkoor begon: ..Aftreden! Aftreden!" maar het werd aldra over stemd door een nieuw: ...Brussel. Brussel, Brussel!" Hier en daar hoorde men een poging om het Belgische volkslied te gaan zingen. Intussen deed Colsen haast bovenmen selijke moeite, zich no? eenmaal verstaan baar ke maken. „Heb toch vertrouwen in me!" Daarvoor werd tenslotte gezwicht. Col sen verdween en een hoofdinspecteur van politie sloot het venster. Later hoorden we, dat deze hoofdinspec teur, ziende dat het mis dreigde te lopen, Colsen met aandrang had verzocht zijn mensen tot kalmte te manen. Maar Colsen was aan het eind van zjjn krachten. Hjj was een flauwte nabij en werd, overstuur en zenuwachtig, met een politiejeep naar het Malieveld ge reden. De ZEEUWEN trokken geladen en vechtlustig naar het Malieveld. Het comité trok naar „Centrhal" om er ons iets te vertellen van wat er nu te gebeuren stond. Het wachtén was op Colsen, maar toen dit te lang buurde heeft de water staatsambtenaar Kolijn de grieven nog eens helemaal uif de doeken gedaan. Zeker, men had graag verbeteringen gehad aan de boten, maar het was hele maal niet de bedoeling geweest, te wor den versierd met „drijvende paleizen" met een wandschildering van duizenden gul- gens en stoeien van 128 per stuk om daarna de rekening ervan gepresenteerd te krijgen. Het tekort van 6 miljoen heeft de grootte van een p0st „onvoorzien" op dc rijksbegroting en een dunbevolkt en klein gebied als Zeeuwsch-VIaanderen kan hiermede niet uitsluitend worden belast. Het thans geldende gematigde tarief wil men best betalen, al waren de veren tot 1950 kosteloos. „Ais je die paar kilo meter met een auto rijdt, ben je ook al gauw 40 centen, (tarief Kruiningen-Perk- polder) kwijt. Onder kosteloos verstaan we dus ook het nu geldende lage tarief". Neen, de minister had niets kunnen toe zeggen en zo was de hele demonstratie zonder resultaten gebleven. Toen de heer Kolijn zover was en er enkele vragen werden beantwoord, kwam Colsen binnen. Hij keek eens om zich heen en zei met verheffing van stem: ,,Ik zie, dat de heren al begonnen zijn. Dan kan ik wel gaan. Ik ben hier blijkbaar niet meer nodig Maar het comité wist het rommelend onweer af te drijven en Colsen leidde de Vergadering in volle waardigheid. Niet voor niets draagt hij het lintje van zi.in ridderschap in het knoopsgat na een 40- jarig raadslidmaatschap van Terneuzen. „Wilt u rechtop staan, als u tegen me spreekt?" of „Wilt u daar in die hoek zwijgen?" Toen hem de vraag werd gesteld, wat hij dacht van die uitroepen: Brussel. Brussel" en van het zingen van de Bra1 bangonne, zei hij, dat hij daar zich niet mee kon verenigen. Vlak bij de lichtboei de IF (est) H(ellegat) 4 hield de kanton rechter uit Sommelsdijk gistennid. dag een zitting ter behandeling van een aanvaringszaak. De griffier had een tabouret je als bureau, als balie diende een op het dek van het schip der rivierpolitie opgeschoten kabel. Beter dan in de zaal van het kanton gerecht kon men zich oriënteren omtrent de toedracht van liet geval. «faacbcnUiFij 30 t;.-.tel; 122320!,i Rotterdam' .fbcjiilitrrtjch ban ottiir meesters Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost; in de middag langs de kust tijdelijk echter wind van zee. Warmer. Zondag 15 juni: zon op 4.19. onder 21.01 uur. Maan op 3.18, onder 19.02 uur. Maandag 16 juni: zon op 4.19, onder 21.02; maan op 3.59, onder 19.59 uur. Het incident in de nabijheid van Nicosia heeft niet, zoafs gisteren is gemeld, dric'...maar zes GrieI{en het leven gekost. Spoedig na het incident werd een officiële verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat een groep van ongeveer twintig Turkse Cyprioten geschoten had op een aantal Griekse Cyprioten, die bij het dorp Geunyeli bezig waren de te velde staande gewassen in brand te steken. Nadat echter deze verklaring was bekritiseerd door Grieks-Cypriotische bladen bracht de gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, persoonlijk een be zoek aan de plaats van het incident. In een hierna uitgegeven officiële verkla ring zei Sir Foot, dat hij zich persoonlijk op de hoogte had willen stellen, omdat tot zijn grote spijt de eerste officiële berichten over het incident onjuist zijn gebleken. Sir Foot zei, dat hij onmiddellijk een onderzoek heeft gelast naar de omstandigheden waaronder donderdagavond de zes Grieken door Turken nabij het dorp Guenyeli werden gedood. Later is verklaard, dat de botsing tussen Grieken en Turken bij Guenyeli was gekomen nadat troepen 35 Grieken in een vrachtwagen hadden geladen, hen ongeveer 2 km. van Guenyeli uit de wagen hadden gezet en hen hadden ge zegd maar te zien thuis te komen. Naar wij vernemen, hebben de delega ties van Nederland en de Sovjet-Unie in beginsel overeenstemming bereikt over een luchtverbinding tussen Amsterdam en Moskou. Maandagmorgen om negen uur zal de overeenkomst in de Trèveszaal te 's-Gravenhage worden geparafeerd. vVQ \'b>op vart /lej onderhoud met minister Algera werd de woordvoerder van C Cl>"mstranten. de heer H. J. C. Colsen. mei politiebegeleiding naar het parkeenen an op hel Malieveld gebracht. hei preparaat, dei Uw zenuwen niei verdooft maar Uw geest helder houdt (Van onze Haagse redactie) Gisteren heeft het College van Rijksbemiddelaars definitief zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf. Maandag treedt zij reeds in werking. „Een historische datum in de annalen van de Nederlandse bouwnijverheid", aldus kwalificeerde de heer J. Dura, voorzit ter van de Raad van bestuur Bouwbedrijf, deze dag tijdens een persconferentie gisteren in Den Haag. Een historische dag ook vanwege het karakter van deze CAO, die uniek is te noemen vanwege het sanctiekarakter van diverse bepalin gen. Dat de doorvoering van deze CAO, waaraan men twee jaar gedokterd heeft, hier en daar conflicten en moeilijkheden zal opleveren, verwacht ook de heer Dura wel. Een van de bestuursleden toonde reeds een pamflet, waarin hevig werd geageerd tegen de invoering van een zogenaamde registratiekaart. Op deze kaart wordt de werknemer ingedeeld in een van de vijf nieuwe klassen, die in plaats van de oude drie: geschoold, ongeschoold en geoefend, zijn geko men. Via deze kaart kan er controle worden uitgeoefend op de naleving van de CAO. Deze controle zal vrij streng zijn. Een dergelijke kaart is echter ook bij andere bedrijfstakken reeds bekend zoals bij chauffeurs. De EVC-agitatie op dit punt is dus hier wel erg makkelijk te ontzenuwen. De vijf klassen worden ingevoerd, omdat men wil streven naar een grotere dif ferentiatie in de lonen en daardoor naar een juistere beloning. De oude indeling in de genoemde drie groepen achtte men te grof en zij borg een ongewenste nivellering in zich. Voor elke overtreding staat een boete van 25 per dag. Wel kunnen diverse werken, die nog niet. gereed zijn, worden afgebouwd vol gens de oude regeling," zo men dit wenst. Daarvoor kan dispensatie worden gege ven. zodat Van een overgangstijd sprake zal zijn. Ook daarna echter kan bet col lege van Rijksbemiddelaars individueel dispensatie verlenen. Dc basisionen zijn in de nieuwe C.A.O. aanzienlijk opgetrokken. Zo kan dc best geklasseerde geschoolde arbeider in de hoogste gemeenteklasse een basisuurloon De grote verschillen met de vorige loonregeling liggen niet alleen op het terrein van de lonen maar. zoals gezegd, ook op die van de strafbepalingen. Doordat zowel werknemer als werkgever strafbaar is. wanneer hogere lonen Wor den uitgelokt reep. uitbetaald, wil men sancties stellen op het niet nakomen van de C.A.O.-bepalingen. Het is de werk gevers. en werknemersorganisaties hei lige erns, met deze C.A.O. en op de na leving zal alle nadruk worden gelegd. van 1.63 ontvangen tegen 1.34 by de vorige loonregeling. Bfj dit bedrag zijn de nrestatietoeslagen, die 20 tot 25"/> kun nen bedragen, de A.O.W. en huurtoeslag niet inbegrepen. Voor het werken in ta rief. volgens een prestatiebeloning, is een apart tariefreglement in het leven geroe pen op de handhaving waarvan door de Centrale Bedriifsinstantie zal worden toe gezien. Deze C.B.I. ls verleden week ge ïnstalleerd. Door een grotere differen tiatie in loongrocpen wil men tevens te gemoet komen aan een juistere verhou ding tussen prestatie en beloning. Dat door deze nieuwe C.A.O. de bouw kosten hoger zullen worden, geloofde de heer Dura niet. Waar lonen en prestatie op niveau worden gebracht zal dit inte gendeel in vele gevallen leiden tot een goedkoper prdouktie. De komende weken zullen leren of de nieuwe C.A.O., die bindend is voor alle werkgevers en werknemers, ook de niet- georganiseerden, onrust in de bouwwe reld wekken, wanneer de zwarte kop van dc lonen verdwijnt. Van de ongeveer 300.000 werknemers in de bouwvakken'zijn er ongeveer 60 pro cent georganiseerd. De Algemene Bond telt 66.500 leden, de Katholieke Bond 64.000 en de Prot.-Chr. Bond 30.000 leden. Een grote troef in dit komende spel van kracht en tegenkracht zal zijn, dat de sociale voorzieningen, tegelijk met de lo nen zijn opgetrokken terwijl deze bii de oude regeling niet golden voor de zoge naamde zwarte kop op de lonen. Zo is er een einde gekomen aan een zwarte periode in het na-oorlogse loon- heleid. Met goede verwachtingen zien het georganiseerde bedrijfsleven en de werknemersorganisaties de uitvoering van deze C.A.O. tegemoet, die orde stelt op de zaken van de bouwnijverheid. Dc heer C. Brandsma, voorzitter van de Centrale Commissie Bouwnijverheid, liet samenwerkingsorgaan van de drie landelijke werknemersorganisaties in het bouwbedrijf, die eveneens oP de perscon- ferentie het woord voerde, zeide o.m., dat nu de voorwaarden er zijn om tot loon- sanering te kunnen komen. „Wij zijn vast besloten de nieuwe C.A.O. in praktijk te brengen en dit zal dan tevens ten goede komen aan het gehele Nederlandse volk, want mede door de prestatiebeloning zal men kunnen komen tot een opvoering van de produktiviteif en efficiënter werken". (Van onze weerkundige medewerker) De barometer heeft de afgelopen dagen een hoge stand vertoond, maar het weer was er niet naar. Een zwakke zeewind voerde on afgebroken wolkenvelden aan, waarin de temperatuur voor midden juni wat te laag bleef. Nu het sterke hogedrukgebied met het centrum boven de Noordzee langzaam naar het oosten trekt, is hierin een snelle en be langrijke verbetering gekomen. Reeds van daag 1 vas het vrijwel in geheel Nederland stralend juniweer en de temperatuur blijft verder stijgen. Zondagmiddag zal in het grootste deel van N ederland al meer dan 20 graden worden genoteerd. Het hogedrukgebied is zeer sta biel, zodat wij een goede kans maken op een periode van warmer wordend zomerweer, die langer dan één oj twee dagen kan duren. Marinus van Meel, de bekende lucht vaartpionier, is vrijdag in de leeftijd van 77 jaar overleden. Dit is de laatste opname van de heer Van Meel, gemard, in de cockpit van een straaljager nieuwe schiedamsche courant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1