Prins Bernhard opent nieuw rekencentrum in Amsterdam Robotcentrum ook beschikbaar voor Kon. Wilhelminafonds Ingrijpend annexatieplan moet Leiden aan grond helpen 3 Sherman Adams verweert zich in Congres tegen aantijgingen Netto-omzet der Staatsmijnen steeg vorig jaar bijna 9 pet. m Vakbonden-pers Hammarsk joeld in Beiroet Uit alle Mede in dienst van de kankerbestrijding Vijftigduizend huisbezoeken Vrees voor westelijke interventie? Aantal V.N.-waarnemers in Libanon moet dringend worden uitgebreid Pieuze daad jegens Noorse uitvinder Vijf randgemeenten zijn niet erg geestdriftig „Gamma" overtroeft cle journalisten Griffier gerechtshof gleed journalistiek uit Grieks protest tegen Duits tijdschrift Continubouw een gulden middenweg Financiële resultaten weinig veranderd PAGINA 5 Ruggesteun Speld in hooiberg Temidden van de koetjes m§. Van Nelle bestellen! (Advertentie) A'ew York oorhout behing Shrewsbury (Engeland) Uw zenuwen In bedwang ABASIN kalmeert zonder slaap te verwekken In spel en salaris.... Veroordeling gevraagd wegens beledigende uitlatingen Politieke leven van Eisenhowers assistent op het spel N.S.-WEGWERIvER SCHULDIG AAN SPOORWEG-ONGELUK Vonnis: 2 maanden en 150- ,Van Nelle bestellen! Advertentie) VEESTAPEL IN VLAMMEN OMGEKOMEN Minister Witte in Boxtel Financiële resultaten Cagnes.sur-Mer (Fr.) Wednesbury (Engeland) Berlijn Dallas (V.S.) Bomaanslagen Dulles: erg ongerust Geen bijzonderheden Investeringen Gasprodüktie Chemische bedrijven (Van onze Amsterdamse redactie) '■Het kan toch niet, want al dat gereken is veel te duur!" Het is deze ont moedigende conclusie, welke de wetenschappelijke speurders die bij het kan- oronderzoek en de bestrijding van deze ernstige volksziekte betrokken zijn, edere keer opnieuw teleurstelde wanneer zij plannen voor bepaalde studie- 'lrojecten hadden ontwikkeld en bij de verwezenlijking daarvan stuitten op de '°ge kosten van het vele statistische werk dat verricht moet worden, nog zelfs vóór zij een goede vraagstelling van research konden gaan overwegen. Dat or velende „het kan niet" behoort thans voor een groot deel tot het verleden ank z(j het genereuze aanbod dat de tienjarige Administratie- en Statistiek- ^chinc Maatschappij „Buil Nederland" in Amsterdam-West, dochterondcrne- m'ig van een groot Frans bedrijf, aan het Koningin Wilhelminafonds voor de ^nkerbestrjjding gedaan heeft en dat bestaat uit het blijvend beschikbaar s(e'len gedurende een aantal werkuren per jaar van het nieuwe rekencentrum de „Buil Nederland", ingericht in haar hoofdkantoor in de Vliegtuigstraat achter het Nationaal Luchtvaartlaboratorium. ^•K H. Prins Bernhard zal morgen dit robotcentrum met het „Gamma"-reken- Vvonder officieel in gebruik stellen. v directeur van Buil, de heer W. P. van .Duyl, die aan de voorzitter van het vjhiingin Wilhelminafonds, mr. Arn. J. Ailly het „geschenk" zal aanbieden, zal ah ongetwijfeld tevens benadrukken dat bedrijf met dit aanbod een daad van {iï^tcit stelt jegens de jeugdige Noorse jjivinder en ingenieur Frederik Rosing k", die in 1921 reeds als eerste Euro pan een elektrische ponskaartenma- a 'ne ontwikkelde maar vier jaar later ?ar> kanker overleed. Hi.i vermaakte al .'In patiënten aan het Noorse Kanker- astituut, die ze verkocht aan een Franse «hai - Luchtvaartlaboratorium achter de Haag- seweg uit. Bullatec was het eerste bedrijf, dat zich daar „temidden van de koetjes" vestig de en de Franse grote „Bull-bazen" von den het maar een heel griezelige affaire een fabriek zover buiten de stad. Als ze nu komen kjjken, prijzen ze unaniem de vooruitziende geest van hun Nederlandse leiders voor de zeer moderne onderne ming die daar op het thans volgebouwde Industrieterrein verrezen is cn die slaat pal naast de te onderwerpen nieuwe snel weg waarlangs het verkeer uit de rich ting Den Haag de hoofdstad straks wordt binnengeleid. Het meer dan 300 tellend man jonge personeel de gemiddelde leeftijd is 33 jaar zou zich geen betere buisvesting zo vlak ook bij het Amsterdamse Bos en het watersportccn- trum Nieuwe Meer, kunnen wensen. Het rekencentrum is een afgerond ge heel van in eigen bedrijf vervaardigde ingenieuze machines, die een waarde ver tegenwoordigen van nog geen miljoen gul den. De kern van de installatie is het middelgrote elektronische geheugen, waar in 200.000 cijfers kunnen worden „opge borgen". De tabellcermachine kan 150 regels per minuut afdrukken, terwijl het ponsapparaat er in slaagt 7200 kaarten per uur te „iezen" en vast te leggen. Onge veer 100 Nederlandse bedrijven en instel lingen, waaronder Philips N.V., V. en D., de Hoogovens, het K.N.M.I. (om beter het weer te kunnen voorspellen) de DAF, de Gruyter om maar enkele te noemen, hebben thans ongeveer 200 Bull-ponskaar- teninstaliatieK in gebruik. Mocht bij hen het „gegoochel" met cijfers te veelom vattend worden, dan kunnen ze terugval len op het Bull-rekencentrum dat ook bedoeld is als ruggesteun voor eigen af nemers. Zo ziet het inwendige er uit van het elektronische trommel geheugen van Gamma", het Buit-rekenwonder, dat is opgesteld in het nieuwe reken, centrum in Amsterdam. j^atschappij, welke 'Oor in ere hield. de naam van de Hot kankeronderzoek heeft tal van ty- P'seh medisch-statische vraagstukken op lossen, waaraan niet zozeer de indi- 'duele artsen een bijdrage kunnen leve- *0 omdat gelukkig voor hen het aantal kapkerlijders te gering is .Het ®aat hier altijd weer om bundeling van de gezamenlijke ervaringen, zo deelde dr. G. Neurdenburg, geneeskundig hoofd- asPecteur van de Volksgezondheid, een 'Odisch-statisticus of een statistisch-me- 'ous, op een persconferentie mede. Hij trok de vergelijking van het „zoe ken naar een speld in een hooiberg" on voor de „doorlichting" van zo'n hooiberg om die speld te vinden, waar in men niets anders weet dan dat ze Prikt, zijn rekenrobots als die van het tekencentrum hét aangewezen hulpmid del. De gift is niet bedoeld om een reeds lopend routine-onderzoek nl. de Cen trale Kankerregistratie, te dienen, maar is bestemd voor extra-werk Neder land kan zo gemakkelijker een goede bijdrage leveren tot de wereldresearch haar onopgeloste kankervraagstukken en het is helemaal niet denkbeeldig dat ons land op deze wijze een belangrijk aandeel daarin kan krijgen. h>e eerste buitenlandse Bull-ponskaar- Ohinstallatie is al in 1939 in ons land foplaatst, bij de Staatsmijnen in Lim- 5urg, Na de oorlog werd een kantoor in *^on Haag gevestigd met als eerste klant /"n „boven de rivieren" het ministerie ;9n Oorlog. Korte tijd later werd be goten tot de oprichting van een eigen be- waarvoor men zich associeerde met je Kamatec, een kleine onderneming die een garage in de Noorderstraat in Am sterdam gehuisvest was en die een. snel P°nskaartenapparaat had uitgedacht, te ?hur echter om in serie te worden ver docht. De samenwerking en uitwisseling jan patenten deed de nieuwe onderne ming, die eerst Bullatec en later Buil j'.oderland genaamd werd en haar domi- Oilie kreeg in een oude diamantslijperij ah de- Nieuwe Achtergracht, voorspoedig £edijen zodat zij in 1950 naar een groter inbouw moest verhuizen. Men koos het '«uwe industrieterrein bij het Nationaal (Van onze correspondent) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan v(jf randgemeenten van Lei den Ocgstgccst, Warmond, Leiderdorp, Zoclcrwoudc en Voorschoten een in grijpend annextatieplan doen toekomen, dat moet voorzien in het steeds groeiende grond-tekort van Leiden. Reeds vele jaren maakt dit tekort een normale ontwikke ling van Leiden onmogelijk en vele be sprekingen tussen de Sleutelstad cn om liggende gemeenten z\jn reeds gevoerd om tol een oplossing te geraken. Het annexatievoorstel van G.S. is gevat in de vorm van een verzoek om advies aan de betrokken gemeenten, maar de burgemeesters, die zich bij realisatie van het plan grote stukken grondgebied ont nomen zien, waren in hun eerste reacties niet bepaald geestdriftig. Zij lieten zich desgevraagd meestal niet tot verklaringen verleiden, omdat zij eerst de mening van hun gemeenteraad wilden horen. De burgemeester van Oegstgeest, de heer Du Boeuif, die bij verwezenlijking van het plan de oppervlakte van zijn ge meente tot iets meer dan de helft ziet te- Er is een nieuwe ziekte in de Ver enigde Staten ontstaan: vrouwen, die hun mond niet kunnen dicht houden. Hat wil zeggen, dames, die zo lang 'hogelijk proberen achter elkaar aan bet woord te blijven. We bedoelen bier niets huiselijks mee, maar de bames doen dit soort dingen in wed strijdverband. Mevrouw Williams tv on verleden week duizend dollar boor 38 uur achter elkaar te ratelen. Kan ik beter, zei mevrouw Iuliucci, hog wel de echtgenote van een kolo- hel in het Amerikaanse leger. En ze bende haar kwaliteiten, want ze wist bet tot 53 uren woordenwaterval te brengen. ^mdat de Voorhoutse raad heeft ont dekt, dat kraaien even bang van rau- z'ek als jachtgeweren zijn, heeft de Vroedschap besloten geen jachtver gunningen voor het schieten van braaien meer te geven. De jachtge weren worden nu door grammofoon- blaten vervangen en in plaats van *het hagel worden de kraaien met hiuzieknoten verjaagd. pommunjstisch China heeft weer wat je melden. Vroegere Chinese edel heden uit de Mandsjoe-dynastie. die hu ongeveer zestig jaar zijn, hebben fen soort arbeidsplicht opgelegd ge degen. Natuurlijk op de basis van r,e langzamerhand wel overbekende b-binese vrijwilligheid. Ze houden z'ch onledig met het vervaardigen Van kartonnen dozen en vliegenmep pers. De besten onder hen verdienen her maand iets in de orde van 15, Had u nu ooit gedacht, dat een 5ehaap iemand kwaad kon doen? Ge- ?rge Evans zou het u kunnen beves- ï'Sen, tenminste wanneer hij nog in "von was. Maar hij stierf tengevolge w tegenstribbelend schaap, dat WINDSTREKEN ruggebracht, zei: „Als we op deze weg voortgaan, zal Leiden er zelf ook nog eens aangaan: Op Den Haag staat nu al het bordje: Vol!" (Van onze Amsterdamse redactie) Het rekenwonder „Gamma" van Buil is werkelijk een fenomeen. Het behoort tot de middelgrote klasse en rekent met duizendste seconden. De Franse maat schappij heeft echter al weer een andere robot ontwikkeld, die het in miljoenste delen van een seconde doet. Maar de Amsterdamse „Gamma" is ook voor geen kleintje vervaard. Een van onze collega's speelde met hem het bekende damspel letje „De wolf en de zeven geitjes" en zag geen kans als het „boze beest" door de haag van geitjes heen te dringen. „Gamma" werd ook met een aantal cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de Nederlandse journalis tenstand „gevoed" en rekende daarna haarfijn en pijlsnel uit. dat er in Neder land 2192 professionele „krantenschrij- vers" zijn met salarissen die variëren van f 1500 tot meer dan f 14.000 per jaar, met een totale loonsom van f 15.937.000 en een gemiddelde van 7225,36 per jaar. Op elke 5.194 inwoners van ons land Is er één journalist. Per hoofd van de bevolking gerekend „be taalt" iedere Nederlander 139,77 et. aan de journalistensalarissen. Als ieder er nog eens 5 ct. bij deed zou het gemiddelde salaris op 7531,30 komen hetgeen een verhoging betekent van f 305.94. „Dat is lang niet gek", oordeelde de robot en hij voegde er smalend aan toe: „Hoewel ik als machine vanzelf veel meer verdien, maar ik werk ook zoveel sneller".. Van Nelle bestellen! (Advertentie) De griffier van het gerechtshof te Am sterdam, mr. J. G. R., heeft gisteren te recht gestaan voor de rechtbank te Arn hem, omdat hij zich in publikaties in „De Telegraaf" beledigend zou hebben uitgela ten over de Haagse politie en over de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. Van Gilse. De inmiddels als griffier geschorste mr. R. had in 'zijn kritiek op de behandeling van de zaak-Fabius en de zaak van ma joor Koopman gesproken over Gestapo- methoden en over mr. Van Gilse opge merkt, dat diens „normbesef en verant woordelijkheidsgevoel waren gestoord door vijf jaar bezetting" en dat hij zou hebben toegestaan, dat „de hand werd gelicht met de naleving van het moderne wetboek van strafvordering". De officier van justitie te Arnhem, mr. Hustinx, heeft tegen mr. R. honderd gul den boete of dertig dagen hechtenis ge vraagd. De officier zeide zich tc zullen bepalen tot de zakelijke formulering van hetgeen hij als strafbaar beschouwde in het on derhavige artikel. Het is de bedoeling van de wet van 1934 niet geweest, de persvrij heid aan te randen, doch om maatregelen te nemen tegen onterende kwalificaties, kritieken of verwijten. Verdachte heeft aan zijn zakelijke kritiek op de Haagse politie toegevoegd de kwalificatie „der halve Gestapomethoden", hetgeen een no deloos onterende uitdrukking moet wor den genoemd, want we zijn stellig niet vergeten de weerzinwekkende werkwijze van de Gestapo. Met „een procureur-ge neraal" in zijn stuk moet verdachte nie mand anders hebben bedoeld dan mr. Van Gilse en verdachte kon weten, dat hij deze in zijn eer en goede naam aanrandde. James Hagerty, de perschef van pre sident Eisenhower, heeft gisteren op een speciale persconferentie in Washington verklaard, dat de miljonair en industriëel Bernard Goldfine, door wiens geschen ken Eisenhowers medewerker Sherman Adams in moeilijkheden is geraakt, ook aan de president zelf een hoeveelheid kledingstof heeft geschonken, doch dat de president', de stof op zijn beurt aan een vriend had gegeven. Hagerty zei aan het begin van zijn pers conferentie, dat hij zou proberen een ar tikel van de bekende commentator Drew Pearson, die als eerste onthullingen heeft gedaan over het aanvaarden van gesehen- ken door Adams, te bespreken zonder boos te worden. Hagerty zei dat zeven alinea's van het artikel „zeker tien ab solute onwaarheden bevatten, waarna hij Pearsons artikel voorlas en punt voor punt aangaf „dit is een leugen" en „dit is een leugen Sherman Adams zelf wiens politieke leven op het spel schijnt te staan is gis teren al voor een speciale commissie van het Huis van Afgevaardigden versche nen. Hij verweerde zich daar tegen de verwijten, dat hij van Goldfine een j§s van dezelfde stof als Goldfine aan Ei senhower had geschonken n.l. vicuna had aangenomen kennelijk als tegenprestatie voor „bewezen diensten". Ook ver weet men Adams dat hij Goldfine enige malen zijn hotelrekeningen zou hebben laten betalen. Adams voerde voor de commissie aan, dat Goldfine reeds lang een bijzonder goede vriend van hem is. Inderdaad had hij stof voor een jas gekregen cn waren zjjn hotelrekeningen betaald. Maar, zo zei hij, in de vijf en een half jaar, dat hij Ei senhowers assistent was heb ik nooit persoonlijke betrekkingen van invloed la ten zijn op mijn werk. Volgens hem moet De rechtbank te 's-Hertogenbosoh heeft de weigwerker der Nederlandse Spoor wegen. P. van den H. uit Boxtel, ver oordeeld tot twee maanden voorwaarde lijke hechtenis en 150 boete subsidiair 15 dagen. Toen hij op 3 junj j.l. terecht stond wegens het door zijn grove nalatigheid veroorzaken van een 'spoorwegongeluk, waarbij een trein op een groep spoorweg arbeiders te Best inreed, eiste de officier van justitie tegen hem twee maanden onvoorwaardelijke hechtenis Bij het ongeluk, dat op 15 september 1957 gebeurde, kwam één wegwerker om het leven, een andere werd ernstig ge wond. Van Nelle bestellen! (Advertentie) elke ambtenaar zelf met zijn geweten uit maken of hij giften van vrienden kan aan, nemen. Adams zei dat bij niet voor de commissie verscheen om zjjn verontschul digingen aan te bieden, doch hij gaf toe, dat hij vermoedelijk voorzichtiger zou zijn geweest als hij meer ervaring had ge had. Volgens een lid der commissie had Goldfine in strijd met de wettelijke voor schriften een keer inlichtingen ontvangen van de federale handelscommissie, nadat Adams met die commissie had getelefo neerd. Adams zei echter, dat hij „niet op de hoogte was van de regels en be palingen" Bij een brand in een grote schuur van de landbouwer Plegt in Hasselo, gemeen te Weerselo zijn gistermiddag een oude zeug met veertien biggen, twee jonge zeugen, acht biggen en een stierkalf in de vlammen omgekomen. Bovendien ging 1000 kg. stro verloren en een groot aantal gereedschappen. De brandweer, die wei nig tegen de vuurgloed kon uitrichten, heeft de aangrenzende boerderij weten te behouden. Er is voor duizenden guldens schade. Van Nelle bestellen! Advertentie) De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, heeft gisteren te Boxtel een gedenksteen gemet seld in het eerste woningcomplex, dat als onderdeel van de door zeven middelgrote Brabantse gemeenten ondernomen con tinubouw „Brabant 2" jn aanbouw is. De minister prees de continu,bouw ale de gulden middenweg tussen systeembouw en traditionele bouw. Als belangrijkste voordeel voerde hij aan de continuïteit van de woningbouw, waardoor de aanne mer erop kan rekenen gedurende een re delijk lange tijd met woningproduktie te kunnen bezig blijven; zijn gehele produk- tieapparaat erop kan instellen; zijn ar beiders in dienst kan houden en een voor delige inkooppolitiek kan voeren. Het tempo van de woningbouw kan hierdoor worden opgevoerd, terwijl even eens druk op het kostenpeil kan worden verkregen. Bij de woningnoodbestrijding verdient deze methode een ruime toepas sing in Nederland. Momenteel zijn op drachten verstrekt voor de bouw van 31.000 woningen in continubouw. De to tale bouwkosten hiervoor bedragen 500 miljoen. In Brabant heeft men daarvan tiendui zendwoningen in aanbouw, ressorterende onder continuebouw „Brabant 1" en con tinubouw „Brabant 2". Dit laatste bouw plan omvat 4500 woningen (bouwkosten 75 miljoen), welke in 5 jaar tijd gebouwd zullen worden in zeven gemeenten. In de loop van het verslagjaar hebben zich in de Europese gemeenschappelijke markt voor kolen en staal wijzigingen voorgedaan, waardoor tegen het eind van 1957 de produktie van vaste brandstoffen tezamen metde importen ruimschoots voldoende was om aan de vraag te vol doen. Door teruggang in de industriële bedrijvigheid en t.g.v. het zachte weer in de laatste twee winters verminderde het verbruik. Daarnaast leidde de sterke da ling van de zeevrachten tot een sterke concurrentie der Amerikaanse kolen. Deze ontwikkelingen hebben in 1957 hun in vloed nog niet doen gelden op de afzet van de Staatsmijnen in Limburg, aldus het jaarverslag. De kolenproduktie was in 1957 lager dan geraamd. Zij bedroeg ruim 7,2 miljoen ton, overeenkomende met 64van de to tale produktie der Limburgse mijnen, welke 11,4 miljoen ton beliep. De kolen- In „Pak aan" een speciaal orgaan voor KAB-propagandisten meldt men, dat het ledental van de Katholieke Arbeidersbeweging tussen 1 januari en 1 mei van dit jaar is gegroeid van 401.586 naar 406.493 leden. Voorwaar een succes. Zo'n succes lie, Westduitsc ministerie van bu.ten- woMt overigens niet met land.se zaken heeft tegenover d» Griekse ambassadeur in Bonn uitdrukking gege ven aan z(jn spijt over een in het West duitsc tijdschrift „Revue" gepubliceerde foto, die blijkens een protest van Grie kenland bij de Duitse ambassadeur in Athene, vorige weck vrijdag, kwetsend voor het Griekse koningshuis wordt ge acht. De foto toont de oudste der Griekse prinsessen, Sophie, in gezelschap van een jonge Athcner. Er zou echter sprake zijn van een montagefoto. Di,t is het tweede geval van een publi- katie. waar een buienlands vorstenhuis zich door beledigd voelt. Het eerste ge val betrof hét Perzische vorstenhuis. Als gevolg hiervan diende de Westduitse rege ring een wetsontwerp in t,er bijzondere besehermin,s van buitenlandse staatshoof den, dat overigens wegens ziin formule ring aan heftige kritiek bloot st.aat. ten bereikt. Wat er aan prijzens waardige, eerbiedafdwingende arbeid in offervaardigheid wordt geschetst in een ander artikel van genoemd or gaan.. Daarin lezen wc o.a.: „Onze actie „Voor wat hoort wat" heeft bij de Centrale Propaganda- dienst in Utrecht het fantastische re sultaat van ruim dertienduizend aan meldingsformulieren opgeleverd! Dertienduizend! Elke morgen waren de meisjes op het kantoor benieuwd naar de post. Elke morgen bracht die post honder den brieven, de meeste met de be kende groene of gele aanmeldings formulieren erin. En dan maar weer tellen en turven, jongens. Hoeveel denkt u?, was de stereo type vraag elke morgen. En steevast werd dan het veronderstelde aantal gecorrigeerd met een nog groter ge tal. Hoeveel denkt u vanmorgen? Nou, vierenvijftig Honderdendrie, meneer, honderden- drie. En zo zijn die dertienduizend for mulieren tenslotte bijeengegaard. Dertienduizend aanmeldingen, wat wil dat zeggen, wat steekt daar ach ter? Wie geen vreemdeling is in de be weging, wie iets weet van de praktijk van het huisbezoek, die weet ook, dat elk schot vast niet raak is. Als je op tien adressen, die je bezoekt, er twee of drie inschrijft, dan is dat een pracht-resultaat. Maar zo is het lang niet altijd. Welnu, is het dan overdreven om te veronderstellen, dat voor deze dertienduizend aanmeldingen zeker vijftigduizend huisbezoeken nodig zijn geweest? Vijftigduizend keer een bezoek bij iemand, in een paar maanden tijds. Men klaagt wei eens over gebrek aan idealisme. Dit feit bewijst, wat onze beweging betrfe, in elk geval glas hard het tegendeel!" produktie van het Staatsmijnbedrijf is ca, 260.000 ton of 3% ten achtergebleven bij die van het voorafgaande jaar. De cokesproduktie nam in het verslagjaar nog enigszins toe en bedroeg 2.955.000 (2.934.000) ton. De netto-omzet der Staatsmijnen beliep f 630 580) miljoen en steeg daarmee t.o.v. 1956 met bijna 9 pet. Van deze omzet werd 31 uit de export verkregen. De afzet ondervond in het verslagjaar nagenoeg geen stagnatie. In het binnen land werden 2.188.000 ton kolen en 1.174.000 ton cokes afgezet. De export bedroeg 234.000 ton kolen en 1.411.000 ton cokes. De kolen werden geheel binnen de ge meenschap verkocht, van de geëxporteer de hoeveelheid cokes ruim 60 (50) pet. De financiële resultaten wijken per saldo weinig af van die van het vooraf gaande jaar. Blijkens de verlies- en winst rekening bedroeg het saldo van de ex ploitatierekening 58.555.173 59.307.746). Hierbij Is voor afschrijvingen 60 (56) miljoen in aanmerking genomen. Voor vennootschapsbelasting dient f 31 U 34) miljoen t.l.v. het exploitatiesaldo worden gebracht, zulks met inbegrip van een voorziening voor belastingverplichtingen, welke t.g.v. de gebruikmaking van de fis cale faciliteiten op het gebied van de af schrijvingen zjjn verschoven naar latere jaren. Van de resterende winst is 13,8 11,6) miljoen bestemd voor reserveringen en andere fiscale voorzieningen. Voorts is voor de Staat der Nedelanden, evenals het vorige jaar f 13.750.000 als dividend beschikbaar, overeenkomende met 11 jvan het aandelenkapitaal. hij met een elektrisch schapenscheer mes van haar vacht ontdeed. Het scherpe mes kwam juist tegen zijn keel aan en de wond was dodelijk. Men heeft hier een geheel nieuwe nachtuil ontdekt, een soort reuze vlinder. Het dier meet vijftien cen timeter en is ontdekt in de tuin van een warmoezenier. De strijd van de politie tegen de zo genaamde „nozems", de jongelui on der de twintig, heeft hier zodanige afmetingen aangenomen, dat men het niet meer zonder hulptroepen kon stellen. Men zocht, die hulp onder de goedwillende jongelui van dezelfde leeftijd. Zê hebben zelfs het recht gekregen tot arrestatie, als ze „teenagers" in overtreding zien. Het officiële persbureau van Oost- Duitsland, het A.D.N., heeft, het be richt zelf officieel verspreid. Men schijnt daar de strijd tegen de atoom bom in een nieuw stadium gebracht te hebben, want er is een „dans tegen de atoombom" ontworpen, 'n evenement, dat kennelijk bedoeld is grote pret te verwekken op de com munistische jeugddansavondjes. Een wonderlijke knaap is Donald Keeton, die zijn hele familie danig in de zenuwen bracht, toen hij een briefje thuis achterliet, dat hij genoeg had van dit aardse leven. Vervolgens was hij in een gehuurd vliegtuig ge stapt en had niets meer van zich laten horen. Omvangrijke maatrege len werden genomen om een veron gelukt vliegtuig in de bergen te zoe ken, totdat mister Donald rustig weer thuiskwam. Nee, het was maar een vreemd soort aardigheidje ge weest; hij was wat overstuur gewor den, toen hij ruzie met zijn meisje had gehad. De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld. is vannacht van New Vork naar Beiroet, de hoofdstad van Libanon gevlogen. Officieel is Iïammars- kjoelds doel van de reis: in Libanon, dat op liet ogenblik het toneel is van wilde ongeregeldheden, besprekingen te voeren met de leiders van de groep V.N.-waar nemers, die door de Veiligheidsraad in allerijl naar dit land is gezonden i.v.m. de Libanese beschuldiging, dat van Syrië uit grote hoeveelheden wapens en man schappen over de grens worden gesmokkeld. Intussen speculeren waarnemers of de ware reden van Hammarskjoelds over komst niet is zijn vrees, dat het nog zal komen tot een westelijke interventie in liet land. In de Libanese pers circuleren hierover tal van geruchten. Deze ziin overigens nogal onaannemelijk, omdat president Sjamoen. naar men meent te weten, weinig voor een dergelijke actie voelt en alleen in de hoogste nood stappen in die richting zal wagen. Westelijke diplomaten in Beiroet legden er gisteren trouwens de nadruk op dat men bepaalde voorzorgsmaatregelen van liet Westen niet moet verwarren met voorbereidingen voor een interventie. Gisteren zijn in Beiroet acht Ameri kaanse Globemasters met een lading van 75 mm munitie voor de Libanese veilig heidstroepen geland. De Franse minister van voorlichting, André Malraux, heeft na een kabinetsvergadering in Parijs mee gedeeld. dat een Frans schin voor de kust gereed ligt om. zo nodig Franse bur gers uit Libanon te evacueren. Malraux sprak de berichten tegen, dat Frank rijk parachutisten naar het gebied zou zenden. Wel zei hii, dat, als er sprake zou zijn van enige Brits-Amerikaanse ac tie, Frankrijk zou vragen in de besluiten gekend te worden. Van Nelle bestellen! Advertentie In de Libanon doen ook berichten de ronde, dat de regering gevraagd zou heb ben om 4060 man troepen van de V.N. om de grenzen af tc sluiten. Op een pers conferentie enkele uren vóór zijn ver trek naar Beiroet, heeft secretaris-gene raal Hammarskjoeld meegedeeld, offi cieel niets van een dergelijk verzoek af te weten. Wel heeft Hammarskjoeld in een schrif telijk rapport gezegd, dat het aantal mi litaire waarnemers in Libanon tot hon derd man uitgebreid moet worden en dat een „dringend verzoek" is gedaan aan veertien regeringen de nodige officieren ter beschikking te stellen. In zijn rapport over de waarnemers- ploeg onthult Hammarskjoeld nog. dat maatregelen zijn genomen voor luchtver- kennine met lichte toestellen en hef- schroefvlicgtuigen. De groep waarnemers die reeds in Libanon is. had gemeld, dat er behoefte is aan „een klein aantal" van dergelijke vliegtuigen. Volgens Hammarskjoeld wordt de taak van de groep waarnemers in Libanon aanzienlijk verzwaard doordat slechts een klein deel van de grens beheerst bliikt te zjjn door troepen van de Libanese re gering. Dit was door hel hoofdkwartier van de waarnemers in Beiroet gemeld Hei onmbiddellijke doel is dc inrichting van veldposten, een tc Tripoli, een tweede in lief gebied van Baalhec en een derde tc Marjajocn. Beiroet kreeg ook gisteren weer zijn inmiddels al gebruikelijke quotum bom aanslagen. Er ontploften vier bommen, zonder overigens noemenswaardige scha de op te leveren. Een groep opstandelin gen heeft bij een gevangenis weer een vuurgevecht geleverd mét regeringstroe pen. In een voorstad wist de politie de hand te leggen op een wapentransport, bestemd voor de rebellen. Bij Baroek is men gisteren op grotere schaal slaags geraakt. Het gevecht duur de vannacht nog voort Geregelde troepen hebben het dorp Bation in dit gebied her overd. Een ander gevecht heeft zich af gespeeld in het oosteliike deel van de vlakte van Bekaa bij Macggara. De leider van de rebellen in Beiroet, de gewezen premier Saeb Salan, heeft vanuit ziin zwaar verdedigd huis gisteren "en verklaring uitgegeven. Hij ontkende hierin de berichten, dat hij op de vlucht zeslagen of zelfs gedood zou zijn Van Nelle bestellen! (Advertentie) Uit kringen, die in contact staan met het presidentiële paleis, wordt nog een detail vernomen van de gevechten, die zaterdag in en om het regeringscentrum hebben gewoed. Men had toen urehlang president Sjamoen kunnen zien. die. in shorts en shirt, met een tommy-gun van zijn raam uit de aanvallende re bellen bestookte. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferen tie verklaard dat de toestand in Libanon „ernstige ongerustheid wekt bij allen, die geloven in de onafhankelijkheid en on schendbaarheid van de landen in het Midden-Oosten". Dulles achtte het mogelijk dat de naar Libanon gezonden groep waarnemers der V.N. zal worden uitgebreid en haar be weeglijkheid zal worden vergroot. „De V.S. zullen uitbreiding van de groep steu nen, indien dit secretaris-generaal Ham marskjoeld wenselijk voorkomt." Dulles verklaarde ook. dat de V S.. in dien een beroep op hen zou worden ge daan bij te dragen aan uitbreiding der groep, „geneigd zullen zijn hieraan ge hoor te geven". De V.S. slaan de toestand met ongerust heid gade Dulles achtte hef echter niet iuist de situatie aldaar thans tot in bji- zondcrh"dcn te behandelen „De Ameri kaanse Zesde Vloot, die zich in de Mid dellandse Zee bevindt, let on Enkele een heden van deze vloot bevinden zich niet ver van de Libanese kust. Zii kunnen, in dien nodig, gehoor geven aan een ge- cieend beroep", aldus Dulles. De minister werd gevraagd of de enige mogeliikheid van een Amerikaanse mili taire actie in het gebied van Libanon be De investeringen in vaste activa hebben 82,5 (i 80,4) miljoen bedragen. Hiervan was f 25,6 miljoen bestemd voor de kool- winningsbedrijven (waarvan 7,5 miljoen voor de Staatsmijn Beatrix), f 29.9 miljoen voor de cokesfabrieken en chemische be drijven, f 19,9 miljoen voor de energie bedrijven en f 7.1 miljoen ten behoeve van diversen bedrijven en diensten. Het bedrag der investeringen overtrof de af schrijvingen met f 22,5 miljoen. Door het beschikbaar komen van meer middelen ter financiering veranderde de schuld in rekening-couran't bij 's rijks schatkist, die ultimo 1956 f 0,6 miljoen beliep, in een tegoed per 31 dec. 1957 ad f 14,7 miljoen. Van de totale cokesproduktie ad ca. 3 miljoen ton, werd 10hiervan in eigen bedrijf verwerkt. In de totale gashuishou- ding van de Staatsmijnen werd een totale produktie bereikt van ruim 1,5 miljard eenheden van viermecalo. Van deze hoe veelheid werd1 46"« in 6e bedrijven van de Staatsmijnen verstookt. 27 werd op het stikstofbindingsbedrijf verbruikt, ter wijl eveneens 27aan de openbare gas- voorziening werd afgeleverd. In het verslagjaar bedroeg de stikstof- produktie rond 200.000 (160.000) ton, over eenkomende met ruim 900.000 ton mest stoffen. Rond 62 pet van de stikstofproduk- tie werd in Nederland afgezet en rond 38 pet geëxporteerd. De vervaardiging van caprolactam, grondstof voor nylongarens en plastics, kon na gercedkoming van dc uitbreiding der installaties met ruim 40 pet worden opgevoerd. Deze verhoogde produktie vond in Nederland alsook in de export gerede afzet. Ook van andere chemische produkten, voornamelijk alcohol cn staal- zuuranhydride. nam de produktie toe en zp werd volledig en tegen lonende pr(jzcn afgezet Door uitbreiding van de ammoniakpro- duktie kon de vervaardiging van mest stoffen worden opgevoerd. Ruim de helft van de stijging werd in ureum omgezet, waarvoor een fabriek met een capaciteit van circa 50.000 ton per jaar in bedrijf is gesteld. Dit nieuwe produkt heeft mét name in de export reeds goede afzetmo gelijkheden verworven. De bouw van de polyethyleenfabriek vindt goede voort gang. Verwacht wordt, dat deze fabriek begin 1959 in bedrijf zal kunnen worden gesteld. De benodigde grondstof elhyleen staat uit eigen bedrijf ter beschikking. Het verbruik van elektrische energie in dc Staatsmijnbedrijven steeg in 1957 verder en wel tot 1.046 miljoen kWh. De afzet van stroom aan derden is zeer be langrijk gedaald, doordat dc eigen cen trale van de P.L.E.M. thans in toenemen de mate in de openbare behoefte voor ziet. Ten gevolge van het toenemen van het aanbod der arbeidskrachten voor de on dergrondse arbeid in de laatste maanden stond uit het "ehoor geven aan een op- van 1^57 kon het verslagjaar worden af roep van de V.N, Dulles antwoordde, dat er ook nog an dere mogelijkheden waren. Hij weidde hier niet verder over uit, doeh m» hr»ngt in dit verband in herinnering dat hii in het verleden heeft verklaard dat de V.S. Amerikaanse burgers in Libanon te hulp zouden komen, indien hun levens en be zittingen in gevaar zouden komen te ver keren. gesloten met een voor de ondergrondse mijnbedrijven redelijke personeelsbezet ting. In verband hiermee werd de aan werving van buitenlandse arbeiders op geschort. Van Nelle bestellen! Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5