Kindercircus Lambertha Geef MIJ MA AH Nescafé NescafI Winkelsluitingswet bood vele moeilijkheden nog NescafI Wanneer komt verlossend woord over de schoolgezondheidszorg? Van jongleursluchtacrobatenslangemeisjes en clowns Goede fee ontpopte zich als circus-directrice Over vele artikelen en amendementen wordt vandaag gestemd Overzicht Tweede Kamer Dr. Mol: Toekomstperspectief stelt nieuwe eisen NATIONAAL WIT-GELE KRUISCONGRES Nederlander promo veerde in Melbourne DONDERDAG 19 JUNI 1958 PAGINA 3 Regen in Haarlem oorzaak oprichting van van de het Alléén voor liefdadigheid Het huis schudde.... Mister Tonio, alias Ton Guliker (14), met zijn kleine, zeven jaar oude partner Joke ICornel in de balansact. Serieus programma Nog even repeteren", denken enkele orkestleden. Bij hun ijve. rige pogingen worden zij gade ge slagen door „Tante Gusthaen een paar artiesten, die straks in de kleedkamers zullen verdwijnen, het romantische circuskos tuum te gaan aantrekken. om De Vijf Vicloralie's" in actie aan de vijfvoudige trapeze: het zijn Joke (13), Betty (13), Marga (14), Mary (14) en Loes (11), die een nummer brengen, dat zó uit een grote-mensencircus zou kunnen zijn weggelopen! Als de officiële klok.... Een écht circus DE TIJD NIET RIJP VOOR EURO-TIJD De cloivtis, Joop (12), Eddie (14) en Rob (15) maken van hun ge zicht een surrealistisch schilderij, voordat zij de piste ingaan. - Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! Geen typisch groeprecht K ritische inkeer Nieuwere diensten Een grote behoefte Geen inschakeling K.v.K. Boze geesten Op Nederlands letterkundig onderwerp ZILVEREN PRIESTERFEEST PRINSELIJKE TWEELING DELFT, juni. (Van onze speciale verslaggever) Er speelden een paar kinderen op straat. Er was pas kortgeleden een circus in de stad ge feest en de kinderen probeerden nu de acrobatische toeren, die zij daar gezien hadden, na te doen. Won der boven wonder lukte het vrij aardig: het handen «taan, het op elkanders schouders balanceren, het leek allemaal „net echt". Maar toen vielen de eerste regendruppels. Al spoedig was de straat, die in de ogen van de kinderen al een heuse circuspiste was geworden, drijfnat. Verdere acrobatische verrichtingen waren onmogelijk. Op ditzelfde ogenblik, waarop de jongens en meis jes wat zielig verloren in een portiek zaten, begon het sprookje. Want er kwam een dame naar de kin deren toe: „Willen jullie misschien bij mij thuis Verder komen spelen?" De kinderen gingen mee en mochten toen bij de mevrouw in de huiskamer hun circus-imitaties voortzetten. Dat was het begin van het Kindercircus bertha". Het min of meer aan de gebroeders Grimm of Andersen ontleende verhaal, dat wij hierboven voor u vertelden, speelde zich drie en een half jaar gele den af in Haarlem. De vriendelijke dame, die als een soort toverfee in het midden van de kinderen verscheen, was mevr. G. v. d. Gracht. Zij nam de jeugdige circus-artiesten mee naar haar huis aan de Leidsestraat, waar zij de gang en de huiskamer ter beschikking van de kin deren stelde. Zoals wij al schreven dit is nu drie en een half jaar geleden. En in die tijd is uit het groepje jongens en meisjes een circus gegroeid, dat er bepaald wel we zen mag. Onder de naam „Kindercircus Lambertha" treedt het nu op veie plaat sen in ons land op in voorstellingen, waarvan de opbrengst is bestemd voor liefdadige doeleinden. Wij hebben het circus vorige week zien optreden in een kindervoorstelling in. Delft en het moet ons van het hart, dat wij nog nooit een dergelijk genoeglijk circusprogramma hebben gezien. Maar zover was het uiteraard, nu ruim drie jaar terug, nog allerminst. Toen de kinderen by mevrouw Van der Gracht binnenkwamen, waren daar in huis ook de grote zoon en dochter. En toen moeten die kinderen toch werkelijk Wel zijn gaan geloven, dat sprookjes nog altfld bestaan. Want die zoon was een bekend circus-artiest, die o.a. ais vlieger aan de trapeze zijn brood verdiende. De dochter, juist even met vakantie in Ne derland, werkte als top-artieste bij het Wereldvermaarde circus van Ringiing, Barnum en Baily in Amerika Het waren deze zoon en dochter, die «amen met mevrouw Van der Gracht, de kinderen leerden, hoe je een echte acro baat kunt worden. Ja, ook mevrouw Van der Gracht deed aan het 'leerprogram ma" mee, hetgeen niet zo verwonderlijk ls, ais men weet, dat haar ouders óók al circus-artiest waren De jongens en meisjes, in het begin echt wel even onwennig door al die be roemdheden in dat huis. lieten zich al spoedig meeslepen door dat heerlijk avontuurlijke van het circus. Elke dag kwamen zij terug in dat huis aan de jeidsestraat, af en toe nam er een eens een vriendje of vriendinnetje mee br werd intens en serieus geoefend en ®rg lang duurde het niet, of er hing een heuse trapeze tussen de suite-deuren. „Lam- circus aan het repeteren sloeg Maar mevrouw Van der Gracht, die voor de kinderen al lang „Tante Gustha" was geworden, glunderde: zij had een soort eigen jeugdwerk opgebouwd voor kinderen, die ondere andere omstandig heden nooit lid van de een of andere jeugdbeweging zouden zjjn geworden En dal haar huishoudportemonnee na elke repetitie een flink stuk van de inhoud had verloren, och, wie daarop lette, was een kniesoor! te wor- van tijd v- luopcu ue ^oen begon het pas echt „circus hen. Binnen een minimum MJU troomden elke middag, als de schooltijd oor die dag tot het verleden behoorde, 'entailen kinderen het huis van mevr. an der Gracht binnen. Er kwam een 'weede trapeze bij op de zolder, er werd verig genaaid aan „eigen circus-kos tuums er werd contact gezocht met een andje, dat op zou willen treden als cir cus-orkest Het duurde niet lang meer, of het vroc. ker zo rustige huis aan de Leidsestraat, «chudde van boven tot onder, als het Nu zijn er 42 kinderen, die samen het programma van het circus maken. Het „Kindercircus Lambertha", zo genoemd naar de „top-star' van het gezelschap, de 13 jaar oude Betty Terpstra, is al op vele plaatsen in ons land opgetreden: Nijme gen. Paterswolde, Zandvoort, Oosterbeek, Den Haag, Rotterdam, Leeuwarden. Delft. Het was hier, dat wij het programma van het circus zagen. Een programma, dat geen dressuur- nummers heeft van kinderen in dieren huiden of iets dergelijks, maar een serieus circus-programma met acrobatiek zo wel op de grond als in de lucht jong leren, evenwichtskunst etc. En dan staat men ook prompt verbaasd door de capaciteiten van deze kinderen, waarvan de jongste zeven jaar en de oud ste veertien jaar is. Zo treedt op het slangenmeisje „La pe tite Willy", een donker-ogig meiske van 11 jaar oud, die ohder gewone omstandig heden Willy Loerakker heet, maar nu in het felle spotlight op het toneel, werkelijk de circus-artieste is; op een manier, die een volleerd acrobate eer aan zou doen, spot dit meisje met alle wetten over de buigzaamheid van het lichaamDan is er .,Mr. Tonie en zijn balansact". Mr. Tonie heet, zo wil het althans de Burger lijke Stand van de gemeente Haarlem, Ton Guliker. Hij is veertien, maar men zou hem voor achttien kunnen laten door gaan. Maar volgens zijn prestaties is hij zeker de grens van de volwassenheid dicht genaderd. Want „Mr. Tonie" presteert het, een stellage van enkele meters lengte op zijn kin te laten balanceren. En hiermee is hij er nog niet, want op die stellage is een stoel bevestigd en op die stoel zit een meisje van zeven jaar, Joke Kornel, die met een olijke lach vanaf haar metershoge zetel in de ang stige gezichten van de toeschouwers kijktDan zijn er de vijf meisjes, die heel duur de „Vijf Victoralies" heten, die verbluffende toeren verrichten aan een vijfvoudige trapeze Dan is er.. Dan is er, kortom, een circus-program ma, dat klinkt als de officiële klok van een echt grote-mensen-circus Het is „Tanta Gustha" die dit sprook je van het circus voor een groot aantal kinderen werkelijkheid heeft laten wor den. Het „Kindercircus Lambertha" is een écht circus: daarvoor getuigt wel de moeite en de inspanning van de jonge artiesten, om hun nummer zo goed mo gelijk de piste uit te brengen, daarvan getuigen ook hun transpirerende gezicht ten, als zij moe, maar altijd lachend, te rugkomen in de kleedkamers, om daar een felicitatie, of, als het érg goed was, een zoen van tante Gustha te krijgen Voor die Haarlemse kinderen is er niets mooiers dan hun eigen circus, dat geen imitatie is van Strassburger, Van Bever of Ba mum en Baily, maar een cireus'met een eigen sfeer, hun „Kinder circus Lambertha". Toepassing van het denkbeeld van prof. mr. dr. G. van den Bergh, in zake klokhervorming (Euro-klok) zou volgens minister Struycken pas kun nen worden overwogen, wanneer dt integratie van Europa zover gevor derd is, dat de gedachte aan een klok hervorming in beginsel voor geheel West-Europa aanvaardbaar is. De minister acht de tijd hiervoor nog niet rijp, zo schrijft hij in zijn nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot nadere regeling van de wet telijke tijd. 's-GRAVENHAGE, 18 juni 1958 De behandeling van de wijziging der Winkelsluitingswet is deze middag nog niet geheel ten einde gekomen. Het leek wel wat op: zoveel hoofden, zoveel zinnen en dat had tot gevolg, dat de Kamer na de tamelijk uitvoerige alge mene beschouwingen en het antwoord van de staatssecretaris nóg weer beraad nodig had om via allerlei amendementen een aantal wijzigingen voor te stellen. Wij hebben gisteren in ons overzicht reeds uitvoerig in een tiental punten de door de regering voorgestelde wijzigingen vermeld. Nu ging de vaste commissie niet minder dan twee uur lang met de staatssecretaris in beraad, wat tot resultaat had een stroom van onbegrijpelijke amendementen, die in de commissie buiten de openbare vergadering waren uitgedokterd en waarvan men dan maar direct, ook als er zo goed als niets meer of helemaal niets meer over werd gezegd, moest begrijpen wat zij inhielden. Sommige ervan immers werden zonder meer door de staatssecretaris overgenomen. Men kan dat bezien zoals men wil, maar gebruikelijk is het in het parlement, dat deze zaken in openbare behandeling komen en niet in een commissie vergadering worden afgedaan. Goed, zij kwamen daarna voor een groot deel pro forma, nog even in openbare behandeling, maar de commissievergadering aver deze ingewikkelde technische amendementen had twee uur in beslag genomen en de behandeling ervan duurde niet meer dan een half uur. Morgen zal er nu over de artikelen en amendementen worden gestemd. Maar met openbare behandeling, zoals toch is vereist, heeft deze procedure eigenlijk niet zo heel veel meer te maken. Voorzover wij uit die stroom van amen- koop vóór St.-Nioolaas en Kerstmis heel dementen konden nagaan, die na de com- wat verschillende standpunten missievergadering werd gedistribueerd, De regering wenste dus een' wettelijke waren er vooral ten aanzifen van de Ver- uitbreiding van de koopavonden in die tijd van 9 tot 10 uur des avonds. De P.v.d.A. voelde daarvoor bij monde van de heer Reehorst niets. Zij wenste de oude toestand hersteld te zien met dien verstande, dat alleen op 28 nbvem- ber, indien deze dag op een zaterdag zou vallen, de koopgelegenheid tot tien uur des avonds zou worden uitgebreid. Maar toen kwam de heer Van den Heuvel (K.V.P) weer met een sub-amen dement. dat niet werd gedistribueerd en dat alleen maar snel werd voorgelezen. Dat hield in, als wij het goed hebben begrepen, dat hij het wel eens was met de uitbreiding van de koopgeleigenheid op de avonden vóór St-Nieolaas en Kerst mis van 9 tot 10 uur, maar hij wilde dit niet zien vastgelegd in de wet maar dit overgelaten te zien aan B. en W. Boven dien wenste hij met het oog op andere evenementen 'als carnaval, winkelweken en wat dies meer zij, méér dan 21 dagen per jaar, waarop deze koopgelegenheid tot 10 uur zou kunnen worden uitgebreid omdat het zou kunnen voorkomen, dat die 21 dagen al vóór Kerstmis of zelfs reeds vóór St.-Nïcolaas in verband met andere feestelijkheden zouden zijn op gesoupeerd. Er was over deze zaak ook nog een amendement van de heer Van Eysden (A.R.), die deze uitbreiding wilde beper ken tot de dagen vóór Kerstmis, waar mee de staatssecretaris zioh beter zeide te kunnen verenigen. Uit de rest van de amendeménten stip pen wij aan. dat men de verkoop op tentoonstellingen, modeshows enz. na be sloten tijd aan B. en W. wenste over te laten. Overgenomen do.or de regering werd een amendement om het advies van de K.v.K. bij het bepalen van de halve dag winkelsluiting of voor een bepaalde periode gedurende de vakantie niet ver plicht te stellen. Eveneens werd door de staatssecretaris een Voorstel overgenomen om alle winkels in de stations vrij te laten. Vooraf had de staatssecretaris van economische zaken. dr. Veldkamp, nog de opvatting van de heren Van den Heuvel (K.V.P.) en Cornelissen (V.V.D.) bestre den. dat deze materie een typisch groeps- recht zou zijn. Volgens de heer Van den Heuvel zou dat bij de P.B.O. moeten wor den geregeld en volgens de heer Corne lissen zou hier het bedrijfsleven moeten optreden. De staatssecretaris wenste niet zover te gaan en deze zaken zo mogelijk aan de gemeentebesturen over te laten. Maar toch was hij later niet ingenomen met het amendement-Van den Heuvel, die de uitbreiding van de koopavonden juist niet in de wet wilde zien vastgelegd, maar deze wilde overlaten aan B. en W. De staatssecretaris meende, dat dit wets ontwerp tot wijziging van de Winkel sluitingswet in bevredigende mate voor- (Van onze Utrechtse redacteur) j De parel van ons werk, de kraamzorg, zal gevat moeten blijven in de Wit-Gele Kruiszetting, die hem houvast geeft en zijn waarde bepaalt in het bestel van I de gezondheidszorg. Is het niet juist die integratie in het kruiswerk, die deze waarde veilig stelt? Krijgt die integratie in het plaatselijk kruiswerk voldoende j aandacht en is zij volledig verzekerd bij de bestaande neiging tot een geheel zelfstandige positie der kraamcentra? Daarmee wordt ook bedoeld de integratie j in het lidmaatschap van het Wit Gele Kruis, waardoor straks, wanneer even tueel de kraamzorg gegeven zou worden ais een verstrekking van de zieken fondsen, deze hulp gezien blijft worden als een onderdeel van het Kruiswerk. Moet de kinderhygiëne, met name de kleuterzorg en de schoolgezondheidszorg haar zwaartepunt niet nóg meer verleggen naar de Geestelijke Volksgezondheid? „Nog dringender is de vraag, wanneer het verlossende woord zal worden ge sproken omtrent de schoclgezondheidszorg, waar voor óns primair aan de orde is de kwestie of de kruisverenigingen blijvend dit essentieel onderdeel van de kinderhygiëne buiten het terrein van hun werkzaamheid zullen moeten houden, evengoed als het onderwijs". Deze kwesties en vele andere proble men op het terrein van de volksgezond heid werden aan de orde gesteld door dokter Gh.r. Mol, voorzitter van de Na tionale Federatie „Het Wit-Gele Kruis", toen hij vanmorgen in Utrecht het twee daags congreK opende, zoals eens in de vijf jaren wordt gehouden en waarop ditmaal als thema,a iR gekozen „Perspec tieven voor het werk van morgen". De deelnemers bezinnen zich hierop in_ afzonderlijke sectievergaderingen waar bij nader aandacht wordt geschonken aan de verschillende facetten van de nieuwe ontwikkeling van de gezondheidszorg. De eerste dag begon met een gedialo- geerde H. Mis in de kathedraal, opgedra gen door de geestelijk adviseur, prof. drs. J. A. J. Kleyberg, die de congressisten ook toesprak, waarna de plenaire ope- ningszitting in „Tivoli" werd gehouden met een algemene beschouwing van dok ter Mol. Hij stelde, dat het Kruiswerk zich in het proces van verandering in de socio logische denkbeelden en een zekere om wenteling in de pedagogische cn psycho logische begrippen voelt, al, een der boodschappers van onze samenleving, die tot opdracht hebben mens en samenleving deelachtig te maken aan alle verworven heden en nieuwe mogelijkheden. Het con gres zal tot een kritische inkeer moeten komen ten aanzien van de vraag of de explosieve uitgroei van het Wit-Gele Kruis niet ten koste i. gegaan van het werk-peil, of van de fundamentele inzich ten die er aan ten grondslag lagen. De voorzitter vroeg zich af, of het werkpatroon niet moet veranderen. Er is verschuiving In de medische en verpleeg kundige zorg van acute naar chronische ziekten. Reeds lang bestaande volksziek ten alK reuma, astma, diabetes, vragen meer aandacht dan vroeger, hetgeen ge zien moet worden, als een gevolg van de groter,. aanpassingsmoeilijkheden van deze chronische zieken aan een gecom- T^ef.e en gespannen samenleving. Dokter Mol ging dan na welke conse quenties, c.q. perspectieven, de gewij zigde situatie zou kunnen brengen voor de oude-beproefde diensten a-ls kinder- hygiene en t.b.c.-bestrijdmg. Voor wat de schoolgezondheidszorg betreft, betoogde hij. dat een reorgani satie die de aanspraken van onderwijs en gezondheidszorg in de uitvoering van diensten alE uitgangspunt neemt, een gelegenheid bij uitstek kan bieden voor een vernieuwing van dit werk. En wel een, die parallel loopt met die van het onderwijs, tegelijk met een structuur wijziging die aansluit o<p die van onze confessioneel gedifferentieerde organi satie van het onderwijs èn van de ge zondheidszorg. Eerder dan in zijn beginstadium mogelijk geacht werd is de dienst der tuberculose bestrijding gekomen tot dP vraag van zijn eigen overbodigheid. De nieuwere diensten voor de kwalen en volksziekten van deze tijd slaan min der goed aan bij de bevolking en artsen. Dokter Mol zette uiteen, dat het beter is h©t klinische en therapeutische deel van het apparaat onder te brengen in de kli niek en bij de specialisten, om dan in de maatschappij een meer direct op het doel gericht apparaat op te bouwen, speciaal voor het sociaal-geneeskundige werk. Van de sociale gezondheidszorg en haar dien sten uit zou met de klinische instituten een zodanige coöperatie en oen zó doel treffend contact opgebouwd kunnen wor den. dat elk zijn eigen taak kan beharti gen. De figuur van de leider van deze dien sten zal daarbij ee.n belangrijke rol spe len en dokter Mol dacht hiervoor aan een hygiënist, welke bevoegdheid hij oo'c gaarne al« voorwaarde zag voor de ver vulling van leidende functies in de so ciale gezondheidszorg evenals dat in zo vele andere landen reeds lang met, die van „health officer" het geval is. ziet in de hiaten, die er zjjn in de winkel sluitingswetgeving. Hjj achtte het gewenst, dat er nu voorlopig rust komt en zag geen enkele noodzaak om in de naaste toekomst nog verdere wijzigingen aan te brengen. Het verzoek om een studie tot algehele herziening wees hij van de hand. Hij had er ook geen bezwaar tegen een algemeen aanvullende bevoegdheid voor de gemeenten in de wet vast te leggen. De strafbaarheid van de koper hoorde volgens hem terecht in deze wet niet thuis Voor het verkopen via loketten, waar men geld kan wisselen voor de verkoop aan automaten, zag hij geen oplossing. Waarom niet? Men kan het wisselen verbieden, indien daar zo grootscheeps misbruik van wordt gemaakt. Men kan ook eisen het inrichten van een geld- wisselautomaat. De inschakeling van de K.v.K. bij de vaststelling bij de verplichte halve dagen en vakantieperioden had weinig instem ming bij de Kamer gevonden, omdat men dat een verschuiving van bevoegdheden had gevonden en de wettelijke positie van de Kamers van Koophandel opnieuw zal worden geregeld. Maar, zo argumenteerde de staatssecretaris, zelfs de Kroon is ge bonden aan het bedrijfsleven. Indien het b.v. gaat om een vestigingsregeling. Ook dan moet er eerst een aanvraag komen. Maar zoals gezegd, de verplichting, dat dit verzoek door de K.v.K. aan B. en W. zou worden gedaan, liet de staatssecre taris vallen hoewel hij had aangedron gen op aanvaarding van deze wijziging. Morgen zal er nu over de artikelen en de overgebleven amendementen worden gestemd. F. S. „Dat voor ons als Wit-Gele Kruis hier mee in een grote behoefte voorzien zon worden, behoef ik u niet voor te houden. Wel zou ik een lans ervoor willen breken, dat ook Nijmeiren. zodra moger:k, met een eigen ooieiding begint, hetzii van de faculteit, hetzii van het Dr. Veeger-insti- tuut nit. Bij het reeds bestaande tekort aan kaholieke snecialisten, zon het be langrijk ziin althans on dit terrein geen achterstand te kriigen". In verband met al dit nieuwe werk bracht hij ook de hoge eisen van be kwaamheid te„ snrake, die aan de wijk verpleegster en districtsvernleegster ge steld moeten worden en hij vond he+ be- oaald ernstig fout dat de onleid'ng nog 1929dS OD d€^lfde voet als in Een andere moeilijkheid vormen de chronische geldzorgen, die hun invloed hebben op dP uitbouw van bet adminis tratief en medisch apparaat. Het persoon lijke lidmaatschap en de contributie zijn dp basic van de organisatie en van haar zelfwerkzaamheid. Een steeds verder gaand verlies van de autonomie en een steeds toenemende afhankelijkheid van andere instanties betekenen tudbom onder het eigen gebouw van het Kruis werk. In het licht van de waarde van gezond heidszorg, gericht op de volledige ont plooiing van rv menselijke persoonlijkheid ter verwezenlijking van ziin eindbestem ming, is er green plaats voor een gevaar lijke overspanning van die gezondheids zorg in materiel* 7ïp, alsof gezondheid het hoogste goed van de men's zon hetfirpnun Evenmin f,. er dan paats zo besloot dokter Mo] voor de sombere beschou wingen, als had de gezondheidszor. gees ten opgeroepen om de mensheM te hel pen die zii echter niet meer bezweren kan cn di«» on als boze ee*»«f«n de mens heid ten verderve gaan leiden. Op een proefschrift getiteld: „Contft- bution to the study of the poetry of Gerrit Achterberg" is de heer R. P. Meyer, aan de universiteit van Melbourne gepromo veerd tot doctor in de filosofie. Het is de eerste keer, dat de universiteit van Melbourne deze graad heeft toegekend op een proefschrift over een Nederlands letterkundig onderwerp. De heer Meyer is als lecturer verbonden aan het Neder landse lectoraat dezer universiteit. De officiële toekenning zal geschieden tijdens een plechtige bijeenkomst op 6 aug. a.s. Vandaag viert pater G. Raaijmakers S.C.J. te Rome zijn 25-jarig priesterfeest. Pater Raaijmakers, oud-provinciaal van de Nederlandse provincie der priesters van het H. Hart, werd 12 januari 1954 benoemd tot secretaris-generaal der con gregatie. Prinses Maria Pia, echtgenote van prins Alexander van Joego-Slavië, heeft gister avond te Parijs het leven geschonken aan een tweeling, beide jongens. De 23-jarige prinses, dochter van ex-koning Umberto van Italië, en de tweeling maken het goed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3