NIVEA Gedachten in een „Wiener Kaffeehaus" PLECHTIGHEDEN IN FRANKRIJK EN IN ALGERIJE Royal Ascot'' Ook Noorwegen over weegt maatregelen' BRIEVEN UIT WENEN Schuilhoeken van het verleden in een veranderde wereld Ontwaakt uit de nacht Koningsprijs voor industrieel Koning Veiligheidsraad besluit bespreking der FransJTunesische geschillen Voor vlug en veilig bruin worden ultra-olie Kard. Agagianian volgt kard. Stritch op Griekenland wil een onderzoek-commissi e Moskou staakt gesprek over cultureel akkoord Interpellatie over veertarieven Nieuwe Belgische Kamer kwam bijeen plilll Rs .rrflw?' AMERIKA EN DE EURATOM De atmosfeer van een oude stad, waar zich veel heeft afge speeld, dat nu nog op de een of andere geheimzinnige manier in de mensen en in de huizen ver der leeft, is fascinerend voor wie daar gevoelig voor is. Het is een enigszins bizarre ervaring voor mij, hier te zitten in een Weens „Kaffeehaus", waar de Weners zichzelf de ernstige, studieuze, maar ook zwaarmoedige kant van hun wezen belijden, en te gelijkertijd uit te zien door het venster naar de zonnige straat, waar een verjongde elegantie voorbij trippelt; nog flarden van melodieën van Mozarts „Figa ro" te horen en te lezen in het boek van dr. Funder, dat de die pe nacht van Oostenrijk schil dert, een nacht, hier, op deze zelfde plaats. Kuddedieren willen naar Nieuwe Waterweg Herdenking van De Gaulles redevoering op 18 juni 1940 Incident Frankrijk en Tunesië Marokko De kwestie.Cyprus Nu Britten vragen om BBC niet te storen Volgende week in Tweede Kamer PAGINA 3 DONDERDAG 19 JUNI 1933 De territoriale (vis) wateren Het is voor de vreemdeling een eigenaardige sensatie det ge schiedenis van Kaiser Karl te lezen in een van dre merkwaar dige maatschappelijke instituten welke Wenen ook tijdens de Habsburgers al lang kende en die eigenlijk niet veranderd zijn: een „Wiener Kaffeehaus". Daar kan ondanks een groot aantal bezoekers een tastbare stilte heersen. Iedereen zit te lezen in zijn krant of bladert in de ge- illustreerde tijdschriften, die de ober zwijgend bij hem neerlegt. Door de vensters ziet men het drukke verkeer en geflaneer van de stad. Maar hier is slechts het geritsel van papier hoorbaar. Het kost moeite zich voor te stel len, dat dit uitermate zwijgzame en eenzelvige gezelschap des avonds in een „Heurigen" of in de Ratskeller tot de vrolijkste uitgelatenheid in staat is. In het oude „Kaffeehaus", Waar ik zat, leek een groot deel "^an de inventaris niet ver- hieuwd sedert de monarchie. Het zou hét „Grüne Anker" ge feest kunnen zijn, waar Kaiser Karl wel met vrienden in de achterkamer placht te komen, Voor een lévendig discours, dat e®n ogenblik de zorgen van de Oorlog deed vergeten. Hef kon ket stamcafé zijn geweest van Politici of geleerden. Het inte rieur toonde genoeg „vermoeid heid" om in ieder geval te her- hineren aan de stormen, welke Over Wenen zijn gegaan in de 'aatste veertig jaar en het was gelegen in het hart van de stad, waar alle „acteurs" van dit dra ma met hun problemen en am bities hebben rondgelopen. j. Oud en nieuw in de Weense binnenstad. Nieuwbouw op „Am Graben' naast de in de oorspronkelijke stijl geres taureerde Stephansdom, waarvan de toren nog steeds het silhouet der stad be heerst. Op politiek gebied in België was giste ren het feit van de dag, dat de Kamer haar traditionele eerste vergadering na de verkiezingen hield. Er wlvren geen ministers op de regeringsbanken, zvj za ten allemaal op hun gewone plaatsen van Kamerleden. De heer Huysmans, socialist, werd met algemene stemmen als voorzit ter herkozen. Eerste vice-president werd een katholiek lid. Wat betreft de kabinetsformatie, daar over is niets naders te melden. De heer Eyskens heeft gisteren geen leidende po- liteke personen ontmoet; hij confereerde alleen met het bestuur van zijn eigen partij. Momenteel is het dus kalm op dat front. Men weet nog niet welke richting het zal uitgaan, doch in elk geval heeft de heer Eyskens gezegd, dat hij zijn po gingen niet opgeeft. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren be kendgemaakt, dat men verwacht, dat president Eisenhower binnen enkele dagen het CongrYes zal vragen een overeenkomst voor samenwerking met de Euratom goed te keuren. De overeenkomst is deze week door het ministerie, na definitieve goedkeu ring door de commissie voor atoom energie, aan het Witte Huis gezonden. De bijzonderheden van de overeen komst zijn nog niet officieel bekendge maakt. Naar verluidt zullen de V. St. aan de Euratom 125 miljoen dollar te lenen en kernbrandstof te leveren. zich weliswaar aan de bezoeker. Toch hebben zich in deze Weense binnenstad in de laatste vijfentwin tig jaar bittere taferelen afgespeeld. De kortstondige „burgeroorlog";, als men de met geweld onderdruk te gewapende werkstaking der so cialisten zo moet noemen, en la ter de moord op bondskanse lier dr. Dollfuss door nazi-terroris ten. zijn twee gebeurtenissen, die onmiddellijk de geweldige spannin gen en de verscheurdheid van het vooroorlogse tijdperk in de herinne ring terugroepen. Misschien is de vrachtwagen met Planetta en zijn trawanten wel hier voorbij ge reden, op weg naar de Bondskanse- larij op de Ballhausplatz, waar zij Dollfuss lieten doodbloeden. Verra ders én wanhopige Oostenrijk-ge zinden hebben in ieder geval deze straten gevuld, toen Hitier hier zijn intocht hield bij de „Anschlusz". Het lijkt, na de bezetting door de Russen al weer zo lang geleden. En de permanente vestiging van de Raad voor de vreedzame toepas sing der atoomenergie van de Ver enigde Naties trekt de gedachte veeleer naar onze onbestemde toekomst. De veranderde wereld geeft aan bet verleden zo'n geheel ander accent. Russen en Amerika nen zijn in Wenen bekende verschij ningen geweest, thans komen er ook delegaties uit Afrika en Azië. In het onzalig verle'den werd de hori zon vernauwd tot een blik even over de grens, naar Berchtesgaden, naar mensen die veel onmuzikaler hetzelfde Duits spraken. Dat verle den wordt uit de herinnering weg gedrongen. En wellicht draagt de onzekerheid van de toekomst bij tot de leefkracht van de herinnering aan juist het nóg verdere verleden, waarover de tijd een gouden glans heeft gelegd en waarvan alleen de charme, de levenskunst voortleven zonder versluierd te worden door de schaduwzijden, die destijds zeker niet ontbraken. Prins Bernhardt heeft gistermiddag in de zaal van het Provinciehuis te Groningen, voor de eerste maal de Koning Willem. I-prijs uitgereikt aan de heer J. A. Koning, oprichter van de N.V. Chemische Industrie Gembo, te V.' in schoten. De prijs bestaat uit een bronzen beeldje dat is vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Cephas Stouthamer (Van onze correspondent) Prins Bernhard heeft gisteren in de Statenzaal van het provinciehuis te Gro ningen voor de eerste maal de door de Vereniging Nederlands Fabrikaat ingestel de „Koning Willem I-prijs" uitgereikt aan de Winschoter industrieel J. A. Koning, voor de belangrijke bijdrage, die hij heeft geleverd tot de industriële ontwikkeling en de bevordering van de welvaart in de provincie Groningen en door de vesti ging van bedrijven in Amsterdam ook van een ander deel van Nederland. De voorzitter -van „Nederlands Fabri kaat", de heer E. J. Muller schetste in zijn welkomstwoord het streven dezer vereniging en vertelde, dat de prijs was ingesteld om „hem of haar te eren, die in belangrijke mate. op regionaal niveau, heeft bijgedragen tot de industriële ex pansie van Nederland". De prijs is genoemd naar de „koopman koning" Koning Willem I, die een vorste lijk voorbeeld voor de moderne Neder landse ondernemer is. Unaniem was de adviescommissie van oordeel geweest, dat de prijs deze eerste maal boven de kandidaten van de an dere economisch-technologische instituten moest worden uitgereikt aan die welke de NETO te Groningen had voorgedragen. Spr. schetste de verdiensten van de heer Koning, die in 1915 de N.V. Chemische Fabriek Gembo voor de fabricage van, waterglas stichtte en 32 jaren alleen de leiding had van dit bedrijf, dat in Win schoten en Amsterdam is gevestigd. Duizenden Parjjzenaars hebben gisteren de plechtige herdenking van generaal De Gaulles redevoering van 18 juni 1940, waarin hij van Londen uit het Franse volk tot verzet tegen de Duitsers opriep, bijgewoond. Bij het graf van de On bekende Soldaat onder de Are de Triomphe ontstak de generaal zelf in een ceremonie, die vijf minuten duurde, de eeuwige vlam. Al zijn kabinetsleden, burgerlijke en militaire autoriteiten en familieleden van omgekomen verzets helden waren aanwezig. Nive» ultra-olie is 'extra versterkt' en laat alleen de gezonde stralen van de zon door. Verkrijgbaar in flessen met praktische, geribbelde zijkant (ligt vast in de hand). Met handig plastic zakje voot vlekvtij opbergen. U'int fles f 0.95 normale fles f 1.50 grote JUs f 2.50 Paus Pius XII heeft kardinaal Agagia nian, patriarch van Cilicië der Armeense katholieken, benoemd tot pro-prefect van de H. Congregatie de Propaganda Fide. Hij volgt hiermee kardinaal Stritch, aarts bisschop van Chicago op, die in maart van dit jaar werd benoemd, doch prak tisch niet in functie is geweest, daar hij direct na aankomst in Rome een zware operatie moest ondergaan. Toen hij hier van hersteld was, werd kardinaal Stritch door een beroerte getroffen, aan de ge volgen waarvan de kardinaal 27 mei overleed. Kardinaal Agagianian is ge ruime tijd reeds als bestuurslid aan de De Propaganda Fide verbonden. Kardinaal Agagianian werd 18 septem ber 1895 in Akhalzikhe in Armenië ge boren en daar in 1917 priester gewijd. In 1935 werd hij titulair bisschop- van Co- mana in Armenië en op 30 november 1937 patriarch van de Armeense Ritus. In het consistorie van 18 februari 1946 benoemde de H. Vader hem tot kardinaal. De functie van pro-prefect werd door de H. Vader enkele weken geleden ge creëerd, daar de prefect van de H. Con gregatie. de 86-jarige kardinaal Fumasoni Biondi, nagenoeg blind is en niet meer in staat moet worden geacht het omvangrijke bestuursapparaat der missie te leiden. Kardinaal Agagianian heeft verder nog zitting in de H. Congregatie voor de Oos terse Kerken en van de H. Sacramenten. Ook is hij lid van de Pauselijke Commis sie voor Kerkelijk Recht en van de Com missie tot codificatie van het Oosterse Kerkrecht. Aldus meldt het KNP. Na deze plechtigheid, waarbij men twee minuten stilte in acht nam, reed de gene raal naar het verzetsmonument op de Mont Valerien buiten Parijs, waar hij eer betuigde aan de gevallen strijders. Een verzetsherdenking in de Zuid franse plaats Pau had een incident ten gevolge. Na afloop van de plechtigheid trokken parachutisten, die aan de ceremo nie deelgenomen hadden, al roepende „Al- gerië Frangaise", langs een vakvereni gingsgebouw waar een ander comité juist een bijeenkomst had belegd. De aan hangers van dit linkse „comité voor ver dediging van de republiek" gooiden daar op de parachutisten met stenen. Deze lie ten zich niet onbetuigd, drongen het ge bouw binnen en richten vernielingen aan. De comitéleden met hun aanhang waren naar de zolder gevlucht. De politie kwam tussenbeide en herstelde de orde. Er wa ren vijf gewonden, van wie twee ernstig. In Algiers was een menigte van vijfdui zend personen getuige van de kransleg- ging door generaal Salan bij het oorlogs monument. Uit de menigte klonken kre ten als „Mollet aan de galg" en „Massu naar Parijs". De Veiligheidsraad heeft gisteren zijn instemming betuigd met de regeling van de Frans-Tunesische geschillen. Op de be schuldigingen, die Frankrijken Tunesië wederzijds hadden geuit op vorige bijeen komsten, ging de raad niet meer in. De bijeenkomst duurde slechts veertien mi nuten. Zowel de Franse als de Tunesische af gevaardigde verklaarde verheugd te zijn over het akkoord. De Fransman zei, dat de twee landen te veel gemeenschappe lijke belangen hebben om door moeilijk heden gescheiden te blijven. De twee re geringen hebben genoeg verstand en moed om gezamenlijk een toekomst van samen- weking en vriendschap op te bouwen, zo meende hij. Koning Mohammed van Marokko heeft gisteren de Franse ambassadeur in Rabat medegedeeld, dat de Frans-Marokkaanse onderhandelingen over de terugtrekking van Franse troepen uit Marokko spoedig besloten dienen te worden, aldus is in een communiqué bekendgemaakt. Prins Bernhard reikte vervolgens de prijs uit. een bronzen beeldje, dat ontwor pen en vervaardigd is door de Amster damse beeldbouwer Cephas Stauthamer en een perkamenten oorkonde, gecalligra- feerd door mevr. Margarete Paulsen uit Hilversum. De commissaris der Koningin, mr. W. A. Offerhaus. noemde hierna de heer Koning een typisch voorbeeld van een 'vrijbuiter', die zijn kansen waarneemt, waar hij kan, en gevochten heeft met een ijzeren door zettingsvermogen. Hij heeft aangetoond, dat een industrie overal te vestigen is, zelfs in de provincie Groningen, zelfs in Winschoten. De commissaris sprak in ver band hiermee over het „kuddedier" in de mens, dat naar voren komt in de massi ficatie in de recreatie en industriële ves tigingen. „Een ieder wil zitten bij de Nieu we Waterweg, nodig of niet. Het gevolg is een volte van bedrijven en mensen, waarvan we allen de problemen telken male weer horen uiteenzetten". Spr. wees er op, dat in het noorden de situatie ge heel anders is, dat daar ruimte is, goede kanalen en wegen en goede werknemers en hij beklemtoonde de noodzaak van in dustrialisatie van het gewest. Namens de heer Koning sprak dr. T. Potjewijd. directeur der Chemische Fa briek Gembo N.V. e»n dankwoord. De plechtigheid kreeg een feestelijk accent door de medewerking van het Gronings Blaaskwintet, bestaande uit le den van de G.O.V. Griekenland heeft gisteren aan Tur kije voorgesteld een neutrale commissie te benoemen, die de beschuldigingen zou moeten onderzoeken, dat de „anti-Griek- se gewelddaden op Cyprus" buiten het eiland zijn georganiseerd, zo heeft een woordvoerder van het Griekse ministe rie van buitenlandse zaken gisteravond in Athene bekendgemaakt. De Sovjet-Unie heeft Engeland laten weten, dat zij de pogingen om te komen tot een Sovjet-Brits cultureel akkoord, voor het ogenblik opgeeft als gevolg van het „negatieve standpunt" van de „Bri tish Council". Volgens een brief, die dinsdag op de Britse ambasade te Moskou werd over handigd en waarvan de inhoud inmiddels door „ïzoestia" is gepubliceerd, beschul digen de Russen de „British Council" er van, dat hij de verwezenlijking van cul turele plannen afremt door kwesties aan de orde te stellen, waarover een diep gaand meningsverschil bestaat. Dit laatste slaat op een Britse bood schap van april, waarin werd voorgesteld vóór het sluiten van een cultureel ak koord kwesties te bespreken als het sto ren van uitzendingen van de de vrije verkoop van boeken en tijdschrif ten in eikaars landen, het onbeperkt rei zen van diplomaten en journalisten in de Sovjet-Unie en de vrije uitwisseling van films. Dc Tweede Kamer heeft gisteren op voorstel van de voorzitter besloten de i interpellatie van de beer Verkerk (AR) over de tarieven voor de veren over de I Westersehelde te doen houden op dins dag 24 juni des avonds om acht uur. Na dit besluit werd de algemene beraadsla ging over het wetsontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet 1951 voortge- I zet. Gisteren is in Engeland de befaamde .Royal Ascot" begonnen, welke vier dagen lang paarden-minnend Engeland in de ban zal houden. Op de eerste dag hingen er dreigende wolken boven de renbaan en af en toe viel er een fikse regenbui. De Engelse koninklijke familie woonde de rennen bij. Foto boven: koningin Elizabeth en prins Philip rijden het terrein op. Foto onder: de eind strijd van de grote ren over 25/i mijl, welke werd gewonnen door het paard Sandiacre voorgrondTweede werd het paard Selevcvs Derde Garibaldi (rechts). -3 De Noorse minister van buitenlandse za ken, Halvard Lange, heeft gisteren in het Noorse parlement verklaard dat, indien het niet mogelijk zou blijken overeenstem ming te bereiken over een uitbreiding der driemjjlszone van territoriale wateren met een bepaald zeegebied ten behoeve van de visserij van de kuststaat, Noorwe gen wellicht gedwongen zal zijn maatre gelen te nemen ter bescherming van de visgronden langs zijn kust. De minister verklaarde dit in antwoord op een vraag, welke maatregelen Noor wegen denkt te nemen in het licht van de nieuwe toestand, die is ontstaan door de besluiten van IJsland en de Far Oer- eilanden, om hun territoriale wateren ten behoeve van de visserij uit te breiden. Lange zei ook: „Het heeft er de schijn van, dat de belangen der Noorse visserij een uitbreiding van de kustwateren, die uitsluitend door ons bevist'mogen worden, vergen. Een dergelijke maatregel zal waarschijnlijk onvermijdelijk zijn". (Van onze Brusselse correspondent) tip zomeravonden trekken de Weners naar de wijndorpen rond de stad om er de jonge wijn, de Heurigente drinken. Menigeen van de bezoekers rond om mij moet dit alles hebben mee gemaakt. Het grijze heertje, dat door zijn gouden brilletje zo ernstig en ijverig een der Weense boule vardbladen leest, zat hier wellicht vijfendertig jaar geleden ook, le zend in een van die beroemde Ween se bladen van destijds. Hij heeft Franz Joseph gekend, de eerste re publiek en de nazibezetting, maar hij zit thans onverstoorbaar in een goed gesneden kostuum zich kennelijk te verdiepen in een verslag van de National Rat-zitting van gisteren. Bij alle veranderingen om hem heen is zijn plaats in dit „Kaffeehaus" onveranderd gebleven, evenals de verschillende soorten kopjes koffie, die hij er kan drinken. Het is een rustpunt in het leven, en dat lijkt ook het wézen van het „Kaffeehaus" te zijn, de tegenhanger van de vro lijkheid, de muziek en de pracht- lievendheid. Het heertje heeft een ogenblik gekeken naar de titels van de boeken, die ik bij mij had en na dat hij mij onderzoekend had opge nomen, staarde hij even onbestemd voor zich uit, maar weldra pakte hij weer het avondblad. Wat zou er in hem omgaan bij het zien van de fo to van Kaiser Karl? En bij het le zen van de titel van dr. Funder's boek: „Als Oesterrelch den Sturm bestand". In de „Redoutensaal", de depen dance van de grote Staatsoper, ging gisteravond Mozarts „Figaro's Hoehzeit", in de Weense versie van Kalbeek. Het was volmaakte opera kunst in een volmaakte omgeving. De zaal is gerestaureerd in de blan ke, goud-versierde pracht van vroe ger. toen in deze Hofburgzaal nog feesten werden gegeven. In deze om geving is Mozart van een geheel eigensoortige vanzelfsprekendheid, zó, dat men vergeet wat na hem kwam. Maar in mijn „Kaffeehaus" verschuilt zich een jonger verleden. De gruwelijkheid daarvan onttrekt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5