Een op de tien Nederlandse heeft televisie gezinnen Amsterdam-New York per schip Goede reis PeekCloppenburg „De lien Geboden" van Cecil B. De Mille FILMS ,,De moderne Kerk" in discussie Uitkomsten van tweede enquête naar t.v.-kijkgewoonten NIAGARA Plastics Dat snap ik nietr> Spektaculaire beeldroman van de exodus deze week VRIJDAG 20 JUNI 1958 PAGINA 3 Voorkeur: in de pauze T.v. in 10 van aantal gezinnen Vecht j Politiemannen verwond jassen uit Havelte kregen 3 maanden Kijkdichtheid 52 Salarisonderhande lingen bij de televisie Loos gerucht over langzaam- aan-aetie Hertzog-prijs voor prof. Van Wijk-Louw Prinses Beatrix naar Scheveningen Bij ontvangst poliopatiëntjes Programma-waardering PTT-BESTELLER HIELD BRIEVEN ACHTER__ Bernstein opende met de „Atlantic'' een nieuwe passagiers- en vrachtlijn voor dames en heren INDUSTRIALISATIE- EN INVESTERINGSNOTA'S AFTREK DeMille en zijn adviseurs raadpleegden daarom circa 1900 boeken en periodieken, verzamelden 3000 foto's en hadden de medewerking van 30 bibliotheken en musea in Noord-Amerika, Europa, Afrika en Australië. Amerikaanse toeristen Nog twee schepen JAARVERGADERING SINT-BERNULPHUSGILDE BSS en Pater H. Verheij OFM f NED. LEEUW VOOR MR. KRANENBURG (Van onze Amsterdamse redactie) De afkeer van reclame schijnt af te nemen. Dit zou een tweede onderzoek naar de opinies en kijkgewoonten van het Nederlands t.v.-publiek hebben uitgewezen. De enquête is, evenals de eerste keer mei-juni 1957 gehouden door de Ne derlandse Stichting voor Statistiek in Den Haag. Tussen 2 februari en 8 maart Van dit jaar een periode, welke een week langer is dan in 1957 zijn 1250 toestelbezitters ondervraagd (v. j. 1017) op een aantal gezinnen van 270.000. De tweede enquête heeft plaats gehad om een inzicht te krijgen in de kijkgewoon ten gedurende de wintermaanden. zelfstandigen. In oudere gezinnen staat het toestel langer aan dan in jongere. De enquête wijst voorts uit dat. een op iedere tien personen in „t.v-gezinnen" naar praktisoh alle programmaonderdelen kijkt. Van de vrouwen, die ouder zijn dan 30 jaar, beziet een op de vijf praktisch alles. Wat de t-v.-reclame betreft, het percen tage van de geënqueteerden. dat zich vóór reclame-uitzendingen verklaarde, «teeg van 26 tot 36 ®/o. Degenen, die bereid Waren reclame te aanvaarden, als de hogere opbrengsten besteed zouden wor den voor verbetering der programma's of Uitbreiding van de zendtijd, maakten 41 bet. uit ('V. j. 42 pet.) Acht procent van de t.v.-beziters prefereren zonder meer een kijkgeldverhoging boven reclame. De gro te meerderheid van de voorstemmers Seeft de voorkeur aan reclame in de Pauze. In april j.l. had één op de 10 gezinnen in Nederland het aantal huishoudens en alleenstaanden, beide groepen onderge bracht onder het hoofd gezin, is geschat °p 3 miljoen een televisietoestel. In de drie noordelijke provincies steeg het aan tal toestellen van 3 per duizend in begin 1957 tot 15 aan het eind van dat jaar, en in Zeeland van 9 tot 21 in dezelfde periode. In gezinnen, waarvan het hoofd geen in komen geniet uit arbeid, zoal6 gepensio- Peerden, liepi-het aantal toestellen op van 10 tot 43 per duizend en in de gezinnen, Waarvan het hoofd geen kerkelijke ge zindte heeft, van 58 tot 114. De alleen staanden blijken nog steeds relatief wei- nig t.v.-apparaten te bezitten. De gemid delde grootte van de „t.v.-gezinnen" is sinds de vorige enquête relatief iets af- Senomen ten gevolge van het feit, dat betrekkelijk veel gezinnen van twee per sonen een toestel hebben gekocht. In een kwart van het aantal „t.v.-gezinnen" be draagt de kijkfrequentie d.i. het aantal Programma-onderdelen, waarnaar een ge zin wekelijks kijkt, in procenten van het totaal aantal programmaonderdelen 9l pet of meer. De gemiddelde kijkfre quentie beliep 70 pet. Het percentage gezinnen met een kijkfrequentie van 91 of meer bedroeg on der hen, die in 1957 een toestel kochten 28 en 22 onder hen, die een langere „kijk ervaring" hadden. In de grootste drie steden Amsterdam, Den Haag en Rot terdam bedroeg dit percentage 38 en In het noorden, oosten en#westen 8. Van het aantal gezinnen, waarvan het hoofd lager onderwijs heeft genoten had 31 pet een kijkfrequentie van 91 of hoger en in ge zinnen, waarvan het hoofd middelbaar of hoger onderwijs had gevolgd 12. „Week- loners" blijken meer te kijken dan gepen sioneerden e.d., die op hun beurt weer meer kijken dan de „maandloners" en de (Van onze correspondent) „Een politieman een stuk uit z(jn oor gebeten; dat heb ik nog nooit meege maakt", zei donderdag de officier van Justitie, tijdens de zitting van de Zwol se politierechter, tot de 25-jarige land arbeider Aaldert M. uit Havelte, die op 29 maart in café Sportlust te Steenw(jk ^e 32-jarige hoofdagent J, Bergsma op die primitieve wijze van een stukje van *iin gehoorschelp beroofde. Tegelijkertijd sloeg zijn 26-jarige kornuit Abert M., een los-arbqider uit Havelte, de 46-jarige hoofdagent W Wagteveld 'Pet een gebroken bierglas in de pols Waardoor de politieman nu drie stijve vingers heeft De 21-jarige landarbeider Roelof B. gooide mqt bierglazen naar de politiemannen en verwondde een van hen aan de wang. Dit was het slot van een woeste ver toning, die begonnen was met beledi ging van de achttienjarige kasteleinsdoch- er, gevolgd door het toedienen van een Pak slaag aan de te hulp gesnelde va der en tenslotte door het bloedige ge acht met de politie. De beide vechtjassen die het grootste aandeel leverden werden tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld; Roelof B. In 70 pet van het totale aantal „t.v.- gezinnen" luistert men tijdens de t.v.-uit- zendingen nooit naar de radio. De overi gen doen dit overigens immer in geringe mate. De gemiddelde kijkdichtheid voor alle programmaondedelen in de onderzochte periode 127 bedraagt 52 pet tegen 45 pet bij de eerste enquête. Onder kijk dichtheid wordt verstaan het aantal kij kers van 2 jaar en ouder bij een bepaald programma, uitgedrukt in procenten van het aantal, dat op dat moment had kunnen kijken. Het aantal kijkers per programma varieerde van 1.1 miljoen tot 300.000. Wat de buitenlandse uitzendingen be treft, het percentage van de gezinnen dat hiervan kan genieten, nam in de loop van 1957 af van 37 naar 32 pet. Dit is veroor zaakt door de omstandigheid, dat de geo grafische spreiding van het aantal toe stellen toeneemt ten gevolge van het bou- Een reuzenschildpad uit de Londense dierentuin laat zich verwennen door de 3-jarige Alison Mc Intoshdie met een open mond van inspanning een lekker liapje weggeeft. Vriend reuzenschildpad is afkomstig van een der eilanden in de Indische Oceaan. In de loop van de volgende week zullen bij de Nederlandse Televisie Stichting onderhandelingen beginnen over de sala rissen van het personeel. Er is over deze aangelegenheid al mêer geconfereerd en nu hebben de organisaties een telegram gezonden aan de directie, waarin zij ver zoeken de eigenlijke onderhandelingen te beginnen vóór 1 juli. Dit mede in ver band met de vakanties. Een bericht van de „Telegraaf", als zou er een langzaamaan-actie dreigen, wan neer de directie de verlangens niet met spoed zou inwilligen, wordt zowel van de zijde der personeelsorganisaties als van die van de directie met de meeste klem tegengesproken. Ook led-m van het per soneel, wie wii er persoonlijk naar vroe gen, ontkenden met nadruk, dat hun ver zoek enig ultimatief karakter had en ver zekerden, dat zij nooit aan een dergelijke actie hadden gedacht. De Zuidafrikaanse Academie voor kunst- en wetenschappen heeft de Hert- zogprijs voor kritisch proza en essays toegekend aan prof. dr. N. P. van Wijk Louw, hoogleraar in de Zuidafrikaanse taai- en letterkunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Het is de tweede maal dat prof. Van Wijk Louw deze prijs krijgt. In 1940 ont ving hij de Hertzog-prijs voor poëzie. Het ligt in het voornemen van H.K.H. Prinses Beatrix gedurende enige tijd on officieel aanwezig te zijn bij de ontvangst, die door de Scheveningse bevolking voor poliokinderen uit alle delen van het land op 8 juli wordt georganiseerd. wen van steunzenders. Dank zij de steun- zenders zijn kennelijk ook meer toestellen met een beperkte ontvangstmogelijkheid geplaatst Duitsland trekt op de maandag avonden, aldus het rapport, relatief veel belangstelling, nameljik 38 pet van de ge zinnen, waarin de uitzendingen van dit land kunnen worden ontvangen. In 18 pet van deze gezinnen wordt dan uitsluitend naar Duitsland gekeken, in 20 pet stemt men die avond ook nog af op Nederlandse stations Op alle avonden is onder hen, die de Duitse zenders kunnen ontvangen, het percentage toestellen, dat op Neder land staat afgestemd, kleiner dan in de overige gezinnen. België biïikt een minder ernstige concurrent te zqn. Het hoogst ge middelde percentage voor de uitzendingen van dit land bedraagt 26 pet van de ge zinnen, die „België" kunnen zien. De rubrieken met het hoogste „popu- iariteitspercentage" zijn achtereenvolgens het iournaai en weeroverzicht, televisie spelen en toneel, variété e.d. en speelfilms. De kijkdichtheden bedragep hier achter eenvolgens 66. 62, 58 en 54 pet. De uitzen ding van een Hoogmis behaalde in de onderzochte periode de laagste kijkdicht heid namelijk 13 pet. De vier rubrieken, die de meeste voorkeur genieten op zon dagavonden. zijn t.v.-spelen er. toneel, variété, speelfilms en quiz e.d. De rubriek opera's kreeg een relatief hoge en de ru briek iournaai een relatief lage zondag avondvoorkeur. Opmerkelijk is verder dat bij uitzendingen, die aangekondigd wor den als minder geschikt voor jeugdige kijkers, het aantal jongelingen, dat deze programma's volgt, niet minder is dan anders. Aannemend, dat een aantal oudens het advies voor hun kinderen opvolgt, kan men stellen dat de aanduiding een aantal kinderen aantrekt, dat anders niet ge keken zou hebben. De Rotterdamse rechtbank heeli gis teren de 41-jarige besteller bij de P.T.T. J. W. uit Zwolle, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien maanden met af trek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, met drie jaar proeftijd. Hij had in de eerste drie maanden van dit jaar te Rotterdam brieven, waarvan hij vermoed de dat er geld in zat, achtergehouden. Geëist was een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. Het eerste nieuwe passagiersschip, waarmede de in de oorlog uit Duitsland gevluchte Joodse reder Arnold Bernstein zijn Amerikaanse „Come back" viert, het 18.100 ton metende s.s. Atlantic van Bernstein's nieuwe rederij de American Banner Lines, is gisteren in Amsterdam aangekomen. Het schip werd begroet door muziek van de Amsterdamse Politiekapel en door een „watergordijn" van 30.000 li ter per minuut, dat door de kanons van de drijvende motorspuiten „Jason", „Jan Geen iand zo zonnig, of er valt wel eens een buitje, dus... neem Uw Niagara meevolkomen waterdicht met gelaste naden, licht in gewicht, makkelijk mee te nemen. Uw garantie voor een droge vacantie De^ej^e,nota 'nzake de industriealisatie van Nederland en de nota inzake de in vesteringsaftrek zijn thans op de agenda van de Tweede Kamer gebracht. De be raadslaging erover zal echter niet aanvan gen voor dinsdag 1 juli. „Hetgeen u op liet witte doek ziet, hebben wij niet zelf bedacht. Wij vertaalden het slechts van het geschreven woord in een beeldende vorm. Wij hebben niet getracht een „film" te maken, maar een beleven, even menselijk en geestelijk als authentiek en historisch". Aldus heeft de Amerikaanse regisseur Cecil B. DeMille zijn film „De Tien Geboden" verantwoord en hij voegt eraan toe: „Onze voort, durende gedachte tijdens de vervaardiging was: kunnen we dit onder werp waardig zijn? Dat vereiste, dat we ons stipt hielden aan De Bijbel en het daarin omschrevene". Dit streven naar een zo groot mogelijke authenticiteit heeft in zekere zin het doodvonnis voor de film betekend. DeMille heeft uit het oog verloren dat hij de suggestieve beschreven geschiedenis van liet Jood. se volk eigenlijk ontkrachtte door de beelden, welke de tekst bij de lezer oproept, zonder meer op het celluloid vast te leggen. De „fanta sie", die de lezer zich kan veroorloven, wordt namelijk aldus te sterk aan handen gelegd De kijker kan de inderdaad soms indrukwekkende filmscènes slechts passief ondergaan, Voor eigen interpretatie is geen ruimte meer. De regisseur heeft zodoende het filmmedium miskend. De mogelijkheden, die liet filmbeeld biedt, zijn soortgelijk als die van het woord, mits met begrip benut. Een filmbeeld kan even sugges. ticf zijn als het woord, indien tenminste degene, die zich van dit com municatiemiddel bedient, niet probeert de reikwijdte ervan streng te omlijnen. Doet hij dit wel, dan krijgt het beeld dezelfde, starheid als het woord heeft in een axioma. op zijn best, wanneer hij het volk opzet, het gouden kalf te aanbidden één van de meest geslaagde taferelen, terwijl Mozes op de Sinaï vertoeft om de tien geboden uit Gods hand te ontvangen. Drie uur en veertig minuten duren de voorgeschiedenis van de uittocht en de exodus zelf. Men vertoeft in de gebie den, waar zich dit deel van het Bijbel verhaal heeft afgespeeld. Men kan van deze reis genieten, zij het niet in de serene gemoedstemming van een pel grim. Als illustratie van de feitelijke kant van de geschiedenis vermag de rol prent wel te boeien. Haar betekenis voor het verstaan van Gods Woord komt ons van der Heyden" en de ijsbrekers „Wal vis" en „Ijsbeer" de lucht in werd ge spoten. Een directe passagiers- en vrachtver binding New York Zeebrugge Am sterdam werd met deze aankomst geopend. In New York waren 869 passagiers, on der wie 40 in de eerste klasse en de rest in de overigens zeer luxueuze toeristen klasse, aan boord gegaan. Het waren bij na allemaal Amerikaanse toeristen, die thans Europa gaan bezichtigen en later hetzij per vliegtuig, hetzij met de Atlan tic naar Amerika zullen terugkeren. Van hen gingen er in Zeebrugge, waar het schip woensdag is aangekomen, 353 van boord. In Amsterdam kwamen er dus 516 aan, die hier aan wal gingen. „Ik breng de Amerikanen naar Amster dam", zo zei de heer Bernstein verleden jaar op een persconferentie in het Amstel- hotel, „het is aan het gemeentebestuur van deze stad om te proberen hen bij hun Europees bezoek zo lang mogelijk in Ne derland te houden". De Atlantic is in 1953 als vrachtschip van het Mariner type in Amerika ge bouwd, maar werd na één reis door Bern stein's nieuwe maatschappij overgenomen en geheel verbouwd tot passagiersschip. Met grote voldoening vertelde de 49-jarige kapitein Aimé J. Gerber, dat de eerste zeereis schitterend was verlopen, dat hij in zijn twintigjarige loopbaan als zeeman nog nooit zo'n vrohjke menigte van passa giers had meegemaakt en dat men op het schip het biljartspel had kunnen beoefe nen zo vast lag het op de golven van de oceaan. De reis van New York naar Zeebrugge had 6 dagen, 13 uur en 20 mi nuten in beslag genomen. De Atlantic had met een gemiddelde snelheid van 21-17 knopen gelopen. Des middags waren vele autoriteiten, In Amsterdam arriveerde gister morgen het Amerikaanse toeristen, schip „Atlantic". Het schip zal een geregelde dienst onderhouden tussen de Verenigde Staten en Europa. o.w, de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en enkele wethouders, alsmede belangrijke figuren uit de scheep vaartwereld, de gast van de American Banner Lines en haar Amsterdamse agent, de rederij Vinke, op de oceaanreus. Tij dens de lunch zei de burgemeester dat dit het moment was waarnaar Amsterdam 350 jaar had uitgekeken: een directe ver binding van de hoofdstad met Amerika. Hij loofde de heer Bernstein voor zijn revo'utionaire ideeën voor het toeris tisch vervoer, plannen dié na een „struggle" van 20 jaren thans werkelijk heid geworden waren. „U gaat nog twee van zulke schepen in de vaart brengen om in de toekomst deze verbinding uit te breiden tot een wekelijkse dienst. Ik hoop dat het een hele vloot zal worden en alle vaartuigen Amsterdam zullen aandoen", zo wenste mr. Van Hall, die de reder toezegde dat de hoofdstad voor een uitstekende accommodatie zal zorg dragen. „U en Amsterdam kunnen goe de zaken met elkaar doen. Good sailing", zo besloot de burgemeester, die mr. Bernstein een aquare1 aanbood van de St.-Nicolaaskerk. In de avonduren ontving mr. Van Hall de gasten in zijn ambtswoning. Vannacht nog is het s.s. „Atlantic" weer naar Zee brugge gevaren om vandaar de terugreis naar Amerika over enige tijd aan te van gen. Het arriveert dan ook op 6 juli op nieuw in de Amsterdamse haven om pas sagiers op te nemen- Het schip is een „wonder" van typisch Amerikaans comfort. Het is o.m. geheel air-conditioned, beschikt over een „all- weather" promenadedek van ruim 180 m. lengte en helemaal door glas omsloten, terwijl onder de accommodatie de „elek tronische babysitter" enig in z(jn soort en speciaal voor de „Atlantic" ontwikkeld is. Het moet een genoegen zfln met dit schip de Atlantische oceaan over te varen, een genoegen overigens dat de Amerikaanse toerist kan krijgen voor prQzen variërend van 335 tot 191 dollar. Tijdens de jaarvergadering van het St.- Bcrnulphusgilde, het genootschap voor kerkelijke kunst, die in het Museum voor Nieuwe Religieuze Kunst te Utrecht plaats vond, hield de Heer W. A- L. Beeren, wetenschappelijk assistent aan het Haag se Gemeentemuseum, een voordracht over „De Moderne Kerk". In zijn uiterst boeiende uiteenzetting gaf de Heer Beeren een overzicht van de kerkenbouw in de afgelopen honderd jaar en de ideeën die daaraan ten grondslag lagen, waarbij hij meer lette op concrete vormproblemen dan theolo gisch gefungeerde, maar aan de bouw meester z.i. weinig basis biedende spe culaties. Ten dele ontwikkelt men het beeld van de moderne kerk uit een blanco toe komst. Het is goed er dit tegenover te stellen: het begrip van de moderne kerk is oud, in Nederland evolueert het sinds honderd jaar. Die uitspraak geeft aan dat men hier inderdaad reeds honderd jaar naar die kerk verlangt, dat men zich het kleed wenst te verschaffen waar in men er zowel als een Crhisten, als modern uitziet". Op verrassende wijze bleek uit het be toog, dat de feilen van honderd jaar ge leden nog vandaag aanwezig zijn. Ge dachten als die van Alberdingk Thijm, die doelbewust streven naar een zuiver religieuze bouwkunst, maar wiens ge schrift „De Heilige Linie" al even onover zichtelijk en wi'lekeurig ingericht is als een eeuw terug een museum, gaven in echter louter negatief voor: zij houdt de mens niet van het geloof af ondanks i ]^UII realisatie door Pierre Cuypers en Alfred Tepe, hoeveel smaak zij ook vaak aan de dag legden, een verregaand his torisme te zien. Dit ontaardde tenslotte in de willoosheid die spreekt uit het ver- de profane weergave van het contact tussen God en de leider van zijn uitver koren volk. DeMille heeft een in omvang gigan tisch werk afgeleverd, dat als zodanig een curiosum mag worden genoemd. Een verdienste is, dat hij nergens reden geeft aan zijn goede intenties te twijfe len. Voor het overige heeft hij er ken- mogen te bouwen in alle mogelijke stij len, gelijk men ook vandaag nog veie Nederlandse architecten kan verwijten. Ui: L i n..L-i J-i Jbouwstij1 die afrekenen zou met onnodige en ongewenste middeleeuwse ruimtecom plicaties en vormen, een Kropholler heeft zich toch niet kunnen onttrekken aan de dwang van de historie en heeft uit de beurs van Berlage weer een gothi- serende kerk gemaakt. Het werk van de voortreffelijke Boosten was nauwelijks voldoende tegenwicht om een overvloe dige verbreiding van het type der oud christelijke basilica en steriele varan ten daarop te verhinderen. De spreker ervoer het als een teleurstellend feit, dat de draagwijdte van de woorden en wer ken van Prof. Grandpré Molière het scheppingsvermogen in de Nederlandse kerkenbouw jaren'ang heeft verlamd en nog steeds zijn remmende werking uit oefent op het artistieke leven in de kerk in Nederland. Ten onrechte wordt in de moderne bouw technieken een miskenning gezien van de natuur der bouwstoffen en een belem mering voor een waarachtig artistiek en religieus gehalte. „Door toepassing van de moderne bouwtechniek is niet auto matisch het karakter van een kerk ge geven. De kerk kan gebouwd worden „na mens God!! als een kosmos waarin de mens wordt opgenomen zoals 't geval was met de gothische kathedraal. Het ziet er evenwel naar uit dat de moderne kerk veeleer een bescheiden ruimte zal zijn, waarin de mens God ontvangt". Spr. gaf uiting aan zijn geloof in die eenvoudige doelstelling en in de stimulans die er zal uitgaan van geslaagde en indrukwek kende voorbeelden van moderne kerke lijke bouwkunst in West-Europa (gelijk vele kerken in het aartsbidom Keulen, de kerk in Ronchamp en een aantal pro testantse kerken in Nederland) mits de bevoegde commissies in onze bisdom men hun horizon willen verruimen en bij de beoordeling der opdrachten blijk ge ven op fijngevoelige wijze de levende ideeën en tekenen van onze tijd te kun nen verstaan en registreren. Dan zal ook de kloof tussen hedendaagse kerk en he dendaagse woning ges'oten worden en bewogen tussen de romantische ''Pat snap ik niet", zei de kleine ,0ngen verbijsterd, toen men hem x'ettelde, dat dit beeld een duiven- l^rcnde juffrouw voorstelde. Het eeW, dat in Bad Godesborg is op. gesteld, is vervaardigd door Wolfhard Röhrig. Is iemand het misschien met de kleine jongen eens De film heeft het compliment gekre gen uit te munten in strikte objectiviteit. Zij onhoudt zich van elke poging om propaganda te maken voor een bepaal de kerk of sekte, zo is verder gezegd. Dat is juist. Men zou zelfs kunnen be weren dat ook de ongelovige erdoor kan worden gesterkt in zijn overtui ging. Wie de betekenis van de Bijbel niet kan vatten en niet in Gods Woord gelooft, zal niet licht in de ban komen van DeMille's illustraties bij dit Woord. God heeft tot Mozes gesproken op de berg Sinaï. In de film hoort iedereen Zijn wóórden. Men komt er niet van onder de indruk. Zo men het contact tussen God en Mozes binnen het voor stellingsvermogen van mensen wil bren gen, dan kan men nog beter doen als de maker van de film „Grazige Weiden", die God voorstelde als een vriendelijke wijze oude man. Dan kan er ruimte blij ven voor een opricht kinderlijk ge loof. De wijze, waarop in deze nieuwe monsterproduktie vurige tongen de tien geboden in stenen tafelen griffen, doet eerder denken aan tovenarij dan aan een mystiek gebeuren. Bij het voorstellen van dergelijke gebeurtenissen schiet de film méér dan het woord tekort. Het zou ook moeilijk anders kunnen. Spectaculair en geloofwaardiger in zekere zin zijn de verbeeldingen van de plagen, die de halsstarige farao Ram ses treffen en van de doortocht van de joden door de Rode Zee. Het resultaat van deze wonderen heeft zich ook ge huld in de stof en met de stof kan een filmer, die vakkundig is, wel wat doen. Storend naïef bepaald is de scène, waarin Mozes, na door Ramses de woes tijn te zijn ingestuurd, de dochters van Jethro sheik van Midian, ontmoet. De zeven lieve meisjes gedragen zich Ame rikaans-onnozel in hun dingen om de gunst van Mozes. De gedeelten, waarin de joden werken aan de opbouw van de stad Gosen als slaven der Egyptena- ren, zijn echter imposant. Ook met de typering van het leven aan het hof van de farao had DeMille niet veel moei lijkheden, gewend als hij is aan het weergeven van monumentale spelmo menten en aan het werken met kleur effecten. Charlton Heston brengt een patri archale filmheld Mozes op het witte doek. Yul Brynner gaat het intrigeren ais Ramses wel goed af en Anne Baxter is de moderne fatale vrouw in de rol van de kroonprinses Nefretiti. Edward G. Robinson is Dathan, de kruiperige verrader van zijn volk en als zodanig 1C1J. VUU1 liet UVCXlgC nelijk op gerekend, dat de goede toe- 15? figuren als Jos Cuypers en Jan "chouwer maar een half „woord" nodig I tstuyt, aangemoedigd door Jan Kalf, een heeft. De W. sfeer van een oneigen kerkgebouw en de totaal anders geaarde ruimte waarin zijn leven zich afspeelt. Een enthousiaste, doch tamelijk verwar de discussie volgde op deze met licht beelden geïllustreerde lezing. Om de bezinning op de moderne vormgeving voort te zetten, brachten de leden van het St.-Bernulphusgilde in de namiddag een bezoek aan de tentoonstelling van het werk van Rietveld in het Centraal Mu seum te Utrecht. Wanneer zijn volk de grens van het Beloofde Land heeft bereikt, draagt Mozes (Charlton Heston) de leiding over aan Josua (John Derek). Scène uit „De Tien Geboden", Cecil B. DeMille's nieuwste monsterproduktie in V'staVisiou en technicolor. Het provincialaat dtr Paters Francisca nen te Weert heeft uit Brazilië telegrafisch bericht ontvangen dat aldaar in Divmo- polis, op 17 jpni is overleden, pater Hila- rion Verheij in de ouderdom van 75 jaar. Pater Verheij was geboren in Den Haag en werd in 1909 priester gewijd. In 1914 vertrok hij naar de missie in Brazilië. Vierenveertig jaar lang is hij daar als missionaris werkzaam geweest in de staat Mina6 Gerais, als pastoor van diverse uit gestrekte parochies in het binnenland. Hij heeft daar pionierswerk verricht, dikwijls onder heel moeilijke omstandig heden. Duizenden kilometers heeft hij op een ezel, of te voet, afgelegd. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw mr. F. J. Kranenburg, gewezen staatssecretaris van Oorlog.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3