Herinnering aan een tijd vol tragiek Secretaris-generaal acht V.N.- waarnemers voldoende garantie Grote bevoegdheden voor de Britse gouverneur ...zQn ILFORD kiespijn BRIEVEN UIT WENEN IV (SLOT) Oostenrijk tussen twee oorlogen zoals dr. Funder het beleefde Hammarskjoeld in Beiroet Het Britse plan voor Cyprus Seipel en Bauer Dollfuss' experiment Waarschuwing voor de democratie Taai misverstand formatiepoging voort Maar westelijken willen, dat Sjamoen de opstandige beweging neerslaat Athene en Ankara achten voorstellen onaanvaardbaar beste rolfilm VRIJDAG 20 JUNI 1938 PAGINA 5 Dr. Funder schreef enige jaren geleden zijn boek „Vom Kaiser- reich in die Republik". Hij was toen al een zeer oud man. De nestor van de Oostenrijkse jour nalisten, oud-hoofdredacteur van de Reichspost en „Heraus- geber" van „Die Furche", be schreef daarin zijn herinnerin gen aan het veelbewogen tijdvak van de opkomst der christelijk- sociale volksbeweging vóór de eerste wereldoorlog tot het af treden van de „redder van Oos tenrijk", bondskanselier mgr. Ignaz Seipel. Daar had hij een streep onder het werk gezet,. „Wat dan komt beroert over en weer wonden, die nog niet volle dig gesloten zijn," schreef hij in het voorwoord. Dat hoofdstuk, meende hij, moest later „een grote Wijze" schrijven, „die in staat is met vurige tong de poli tici en de partijen de macht en heerlijkheid der wederzijdse vergeving en van de broederlijke liefde te leren." Een ietwat pa thetisch klinkende formulering, maar die begrijpelijk is in het licht van de noodlottige ver scheurdheid van de politici en de partijen in het vooroorlogse Oostenrijk. Funders vrienden hebben hem er evenwel van we ten te overtuigen, dat juist hij over deze periode niet mocht zwijgen en dat hij, een groot wijs man, in ieder geval moest proberen over die tragische si tuatie zijn verzoenend woord te spreken. Dr. Funder is dus op nieuw aan het werk gegaan en onlangs, rond zijn 85ste verjaar dag, is hij ermee gereed geko men Dat is een les, welke elke de mocratie zich kan aantrekken. De geschiedenis van Oostenrijk tussen de twee oorlogen geeft niet alleen de ellende van econo mische ontwrichting en totalitai re terreur. Zij laat tevens zien, dat een democratische staats vorm geen garantie biedt voor een zo sterk mogelijke en zo eensgezind mogelijke afweer te gen de gevaren, welke het ge menebest bedreigen. Wie zal ontkennen, dat hetzelfde gevaar op dit moment in tal van West- europese landen dreigt? De doodgravers zijn steeds óók on der onszelf! Inderdaad, de oude ver scheurdheid in Oostenrijk is verdwenen. Het aanzien, dat dr. Funder in vrijwel alle kringen geniet is er een bewijs van. Maar de eenheid, waartoe hij oproept, is er ook na alles wat zich heeft afgespeeld nog altijd niet. Belgische kabinetscrisis Eyskens zet zijn werk voor Uw tandarts, maar als eerste hulp een PLECHTIGE MARIA- OMGANG IN DEN BOSCH MEJ. M. MEURS TREEDT IN HET HUWELIJK TOELATING LANDBOUW HOGESCHOOL Ook voor abituriënten zuivel. hogescholen? FIETS VAN AANGEREDEN DAME VERDWENEN Door bromfietser gestolen? naar buiten fotograferen met HP3 34° - FP3 29° Tijdens de „Februari-opstand" van 193Jf was de ,,Karl Marxhofeen van de socialistische bolwerken van verzet. Tot voor kort waren de kogelgaten nog altijd te zien. Dit is een foto tijdens de dramatische dagen, uitvoerig beschreven in dr. Funders boek. Het is hem niet licht gevallen het ^erk te schrijven, en dat niet alleen zijn hoge leeftijd. Zijn positie kracht mee, dat hij zich in die storm achtige jaren steeds in het centrum van het spanningsveld bevond en er een actieve rol speelde. De charme van Wenen en de gemoedelijkheid van de Oostenrijkse aard krijgen bij het verhaal van de zich opeenstapelende tragische gebeurtenissen haast geen kans om zich te doen gelden. Toch hebben die eigenschappen ook toen biet ontbroken en hier en daar flit sen zij als lichtstralen door het wei- hig opwekkend relaas. werd. is Oostenrijk gered van de eco nomische ondergang, die na 1918 niet te vermijden leek. Hij had de zelfstan digheid van de rompstaat nieuwe le venskracht en levenswil gegeven. Maar hij was er niet in geslaagd de poli tieke samenwerking tussen de twee grootste partijen, de christelijk-soci- ale partij en de socialisten, te her stellen. Victor Adler, de oude socialisten leider, die zo ontijdig gestorven is, heeft dr. Otto Bauer eens „het be gaafde ongeluk van de (socialistische) partij" genoemd. Zijn woord werd na zijn dood wel treffend bewaarheid. Bauer, aan wie het leiderschap der so cialisten toeviel, heeft met zijn star- dogmatische en tegelijk temperament- vol-fanatieke aard telkenmale op de crisisstonden van Oostenrijks ge schiedenis een samenbundeling van alle krachten verhinderd. Het succes van Seipels saneringswerk had Bauer, die slechts de dictatuur van het pro letariaat als ideaal kon zien, steeds verder van deze grote staatsman ver wijderd. De tegenstelling in karakter werkte deze kloof alleen maar in de hand. De tragiek is geweest, dat de wereldcrisis, die in 1929 begon en in Oostenrijk door de krach van het toen nog altijd van Europese beteke- alistcn als Renner, Seitz en anderen, een toenadering bepleit. Het was onlangs vijfentwintig jaar geleden, dat de parlementaire on macht, waartoe vooral Bauers scherp slijperij geleid heeft, voerde tot de verrassende gebeurtenis, waarbij de Oostenrijkse National Rat zichzelf buiten werking stelde door het onder protest van zijn voorzitterszetel op staan van dr. Karl Renner, die met zijn politieke vrienden overhoop lag. De parlementaire arbeid kon niet wor den voortgezet. Men moet zich de at mosfeer van die dagen voor de geest halen om het toen gevolgde experiment te begrijpen. In Duitsland begon het dreigende gebrul der nazi-barbaren, die van meet af aan hun belangstelling voor het verwante Oostenrijk toonden en er hun roerige handlangers in be weging brachten. In Italië regeerde de Duce. toen nog geen As-bondgenoot. In Oostenrijk woedde de malaise, met enerzijds als gevolg een marxistische radicalisering van de linkervleugel der socialisten onder Bauer en Deutsch, met anderzijds de militaristische an ti-bolsjewistische groepering van de Heimwehr onder Fünst Starhemberg Terwijl een' groep nazi-terroristen in juli 1984 de bondskanselarij op de Ballhausplatz bezetten en kanselier Dollfuss lieten doodbloeden, pleegde een andere groep een overval op het radiostation van Wenen, waar zij verwarring zaaiden door het aftreden van de regering te mel den. Troepen van dc regering tijdens de ontzetting van het gebouw. Onder m theologiepro: nis zijnde bankconcern, de „Credit Anstalten", opnieuw een volkomen financieel-economische ontreddering veroorzaakte, de radicale elementen in de Oostenrijkse socialistische par tij de overhand deed behouden. Daar door kon na Seipels aftreden in 1929, geen nationale concentratie tot stand komen. Daardoor ook is Seipels late re poging op niets uitgelopen. Bauers constante voorbereiding op het uur X, waarop „de arbeidersklasse" des noods met geweld naar de macht zou grijpen, heeft een constructieve er Seipel de ascetische ?pl?ss,'.ng verhinderd, ook al werd bij ifessor die bondskanselier herhaling door meer gematigde soci- slechts verklaarbaar uit het toegespit ste wantrouwen van de kant van een kleine groep socialistische fanatici met vooraan dr. Bauer die stelsel matig iedere toenaderingspoging van de hand gewezen had en de internatio nale politieke conjunctuur als in ver blinding miskende. De staking mis lukte jammerlijk door gebrek aan weerklank, maar de eenheid van het land was meer dan ooit verbroken op een tijdstip, dat zij harder dan ooit nodig was. Zelfs de moord op Dollfuss, op 25 juli 1934, welke onverhuld de nazi-metho den aankondigden, heeft de verdeeld heid in het anti-nazikamp niet meer kunnen wegnemen. De regering- Schussnigg heeft later wel de morele steun van de socialisten gehad, maar deze hebben geen medeverantwoorde lijkheid gedragen, toen Schussnigg en bondspresident Miklas de wanhopige strijd tegen de overmacht voerden en verloren. Het boek van dr. Funder is rijk aan boeiende details en karaktertekenin gen. Voor de kennis van die veelbe wogen periode is het belangrijk. Maar het is meer dan een zo objectief mo gelijke beschrijving. Het is tevens een poging om uit de oude tegenstel lingen een nieuwe eenheid voor Oos tenrijk te voorschijn te roepen. „Als Oesterreich den Sturm be stand", door dr. Friedrich Funder Uitg. „Herold Verlag", Wenen. (slot) Zie het vorige artikel in ons num mer van 19 juni. De veel bezongen Weense fiaker heeft alle stormen overleefd. Maar hij speelt niet meer de joyeuze rol van vroeger. De oude koetsier heeft stof genoeg om over de oude tijd te filpsoferen. en majoor Fey. Daartussenin stonden de voortzetters van de christelijk so ciale traditie, thans onder leiding van de bondskanselier Dollfuss, die zich van alle kanten omringd zagen door to- talitair-gekleurde groeperingen, maar die voor het voeren van een democra tisch meerderheids-bewind gedwon gen waren te pacteren nu de socia listen weigerden met de onbestemd gekleurde Heimwehr. Het was in deze verwarde en drei gende situatie, waarin zowel de socia listische arbeiders als de Heimwehr en de nazi's hun semi-militaire groe peringen trainden en uitrustten, dat de „Kleine Kanselier" een poging deed om de machteloze democratie te vernieuwen met zijn aan de sociale encyclieke ontleende denkbeelden van een naar beroeps- en bedrijfstakken opgebouwde „Standenstaat". De zelf- ontbinding van het parlement gaf voor dit experiment weliswaar een gerede opening, maar de politieke ver scheurdheid vormde anderzijds een uitermate ongunstig klimaat. Friedrich Funders boek geeft in deze felomstreden periode een uit voerig inzicht. Al verzwijgt hij daar bij zijn eigen standpunt niet, zijn re laas is gespeend van enghartigheid. Overtuigd aanhanger van de christe- lijk-sociale denkbeelden als hij nog al tijd is, heeft hij toch een open blik voor de kwaliteiten van zijn toenmalige po litieke tegenstanders, met wie hem niet zelden vriendschapsbanden of sympathieën verbonden. Voor Dollfuss' idealistisch karakter en intelligentie toont hij grote bewondering, maar dat belet hem niet hier en daar kritische opmerkingen te maken over de wijze, waarop de staatshervorming werd uit gevoerd. Dollfuss, die hier wordt gete kend als een man van buitengewone moed en scheppende geestkracht, werd gedreven maar ook gehandicapt door de noodsituatie, waarin zijn land verkeerde. De conclusie, waartoe de lezer voor zichzelf komt, is die van de taaie kracht van het misverstand en van het wantrouwen. De nazi-tragedie had door Oostenrijk niet op eigen kracht kunnen worden afgewend, maar de noodlottige verdeeldheid, welke be-* stond tussen politici, die eigenlijk eensgezind waren in hun afkeer van de Duitse barbarij, was vermijdbaar geweest. De tragedie van de alge mene werkstaking in februari 1934 is (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, vrijdagmorgen. Koning Boudewjjn heeft gisteren in ver band met de politieke toestand de voor zitter van de socialistische en de liberale partijen op het paleis van Brussel ontvan gen en daarna ook de kabinetsformateur Eyskens. Tengevolge van de aanbevelin gen, die daar aan de formateur werden gegeven, zal vandaag de heer Eyskens trachten andermaal contact op te nemen met de woordvoerders van de linkse par tijen. Met een zekere verbazing, zo schrijft vanmorgen een katholiek blad, heeft men in politieke kringen opgemerkt, dat de Koning gisteren ook minister-president Van Acker ontving zonder dat daarvan evenwel door het Paleis in het gebruike lijke communiqué melding werd gedaan. In C.V.P.-kringen heeft men die zonder linge discretie met enige ongerustheid waargenomen. Het is normaal, dat de Ko ning de ontslag nemende premier nog raadpleegt, doch waarom dan die geheim houding? Proberen de socialisten een ma noeuvre, die hierin zou bestaan, de heer Van Acker een informatieopdracht te doen geven teneinde voor de publieke opinie de indruk te wekken, dat alleen de socialistische eerste minister in staat is een akkoord te bereiken? Het lijdt geen twijfel, zo merkte men in bevoegde kringen op, dat de Christe lijke Volkspartij alleen de heer Eyskens als voorzitter en als eerste minister zal aanvaarden. Indien toch de heer Van Acker zou belast worden met een officiële opdracht, zou de C.V.P. geen ogenblik aar zelen om hem te zeggen, dat zij niet van de partij zal zijn. Het is niet uitgesloten, dat de voorzitters van de linkse partijen bij hun afwijzende houding blijven. In dat geval, zo schrijft nog een blad, zal een C.V.P.-mindcrheidskabinet nog als enige oplossing moeten aanvaard worden. De C.V.P. schijnt besloten te zijn niet langer op vertragingsmanoeuvres in te gaan. De Tweede Kamer heeft in de toelich ting op de begrotingen 195758 van Ne derlands Nieuw-Guinea algemeen een duidelijke formulering gemist van de wijze waarop de regering zich voorstelt de ontwikkeling van Nieuw-Guinea te leiden. Dit wordt opgemerkt in het voor lopig verslag van de Tweede Kamer. Men had de indruk, dat nog steeds op onsystematische wijze gewerkt wordt en dat noch op economisch, sociaal en cul tureel gebied, noch op politiek gebied van een ontwikkelingsplan kan worden ge sproken. Deze toestand achtte men on bevredigend en men drong aan op hét duidelijk ontvouwen van de plannen der regering. Secretaris-generaal Hammarskjoeld van de Verenigde Naties, die gistermor gen te Beiroet is aangekomen, heeft verklaard, dat h\j tegen Amerikaanse of Britse militaire interventie in Libanon gekant is. Dit is in officiële Libanese kringen verklaard. H\j zou van oordeel zijn, dat waarnemers van de V.N. voldoende in staat zullen zijn om de grenzen te controleren. Naar in diplomatieke kringen te Beiroet verluidt, doen de westelijke mogend heden hun best om president Sjamoen ervan te overtuigen, dat hij onmiddellijk alles in het werk moet stellen om de opstand neer te slaan, daar het anders wel licht te laat zal zijn. De westelijke ambassadeurs zouden er de nadruk op leggen, dat de tijd voor de opstandelingen werkt. Thans is de krachtsverhouding zo, dat het leger de strijd kan winnen maar de sterkte van de opstandelingen npemt toe. Waarnemers die een bezoek hebben gebracht aan het door de opstandelingen bezette deel van de hoofdstad, waren verbaasd over de betrekkelijk lichte be wapening van de rebellen, voornamelijk bestaande uit geweren en enkele lichte machinegeweren, terwijl de eenheden van het leger rondom beschikken over pantserwagens en zwaar anti-tankgeschut. De westelijke diplomaten zouden trachten president Sjamoen er toe te bewegen de stafchef van het leger, ge neraal Foead Sjehab, te ontslaan als deze het leger niet opdracht geeft om een offensief te beginnen. Volgens diplomatieke kringen is net westen van oordeel, dat een afsluiting van de Syrisch-Libanese grens geen noemenswaardige verandering in de toestand zal brengen, als de veiligheids troepen niet tegelijkertijd een beslis sende actie beginnen. Daarom zouden (Van onze correspondent) Op de eerste zondag na het feest der Lieve Vrouwe van Den Bosch, dat is dit jaar zondag 13 juli, trekt volgens de al oude traditie de plechtige Maria-omgang door Den Bosch. Voor deze openlijke ma nifestatie van liefde en hulde aan de Bossche Madonna blijft ook deze keer de gewijzigde samenstelling van de stoet ge- handhatfd, zodat het karakter van een bidstoet wordt geaccentueerd. De Omgang begint vanuit de kathedrale basiliek van St.-Jan 's avonds om zeven uur te trek ken; het genadebeeld der Lieve Vrouwe zal worden meegedragen. Op het feest der Zoete Moeder van Den Bosch, maandag 7 juli beginnen de negen stille omgangs- dagen langs de oude bidweg door de bin nenstad. Op zondagavond tevoren trekt de luisterrijke Maria-processie door de ka thedraal. Mej. mr. M. Meurs, particulier secre taresse van H.K.H. Prinses Beatrix, zal zaterdag 5 juli a.s. te Hilversum met mr. N. Scholtens in het huwelijk treden. De heer Scholtens vervult sinds twee jaar zijn dienstplicht als officier der huzaren te Oirschot. Hij is een zoon van prof J. E. Scholtens, hoogleraar in het Ro meinse recht aan de universiteit te Wit- watersrand in Zuid-Afrika. Prof. Scholtens zal vandaag met zijn echtgenote naar Europa vertrekken om het huwelijk van zijn zoon bij te wonen. de westelijke mogendheden ook niet veel voor interventie voelen, ook al zou dat alleen in de vorm van patrouille ring langs de genoemde grens zijn. Se cretaris-generaal Hammarskjoeld heeft inmiddels een onderhoud met president Sjamoen in diens versterkte paleis ge had. Volgens een woordvoerder van de V.N. is de duur van Hammarskjoelds verblijf in Libanon nog niet vastgesteld. Inmiddels blijven V.N.-waarnemers in Beiroet aankomen. Gisteren arriveer den 24 Italiaanse piloten en vier spe cialisten, negen officieren uit India, terwijl er dezelfde dag nog verscheidene Zweedse en Finse officieren werden verwacht. In de komende dagen zal het Duizenden militairen uit totaal tien landen nemen deel aan de grote mi. litaire pelgrimstocht naar Lourdes. Op de foto; Franse militairen ont vangen de H. Communie. Bij de bespreking van het wetsontwerp tot wijziging van de Wet tot regeling van het hoger landbouwonderwijs en van de Hoger-onderwijswet in de vaste commis sie voor onderwijs is de vraag gesteld, of er ge enaanleiding bestaat ook aan de abituriënten van de hogere zuivelscholen te Bolsward en 's-Hertogenbosch het recht op het afleggen van de examens aan de landbouwhogeschool en aan de faculteit der diergeneeskunde toe te kennen. Men meende te weten, dat het onder wijs in de vakken, die vooral van belang zijn voor de bedoelde voortgezette studies, aan de zuivelscholen ongeveer op hetzelf de peil staat als dat aan de hogere land bouwscholen. De politie van Leiden zoekt naar een bromfietsberijder, die zich direct na een ernstig ongeluk in de binnenstad de fiets van het slachtoffer bij dit ongeval heeft toegeëigend. Gisteravond werd in de drukke Steen- straat een ongeveer 50-jarige dame bij het oversteken door een autobus gegre pen. Zij bleef zwaar gewond op de weg liggen en werd kort daarna naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Toen de politie de fiets van het slacht offer zocht, bleek deze te zijn verdwe nen. Omstanders wisten te vertellen, dat aantal V.N.-waarnemers tot 55 stijgen.een man met een bromfiets het dames- Voorts worden spoedig verscheidene rijwiel had meegenomen en in één van lichte verkenningsvliegtuigen verwacht. I de zijstraten was verdwenen. Premier Harold Mac Millan van Groot-Brittannië heeft gisterenmiddag in het Lagerhuis het Britse plan voor Cyprus onthuld, dat voorziet in binnenlands zelfbestuur voor het eiland gedurende een periode van zeven jaar en medewer king van Turkije en Griekenland bij het bestuur. Ais het plan werkt zouden Griekenland en Turkije eventueel op den duur de Britse soevereiniteit kunnen delen. Turkije heeft echter naar verluidt, gisteravond reeds het plan verworpen Ook voor Griekenland is het plan, naar een woordvoerder in Athene gisteren ver klaarde, onaanvaardbaar. Een Turkse regerings-woordvoerder heeft verklaard dat Turkjje nog steeds voorstander is van een drie-mogendhedenconferentie (Groot-Brittannië. Turkije en Griekenland) om de kwestie-Cyprus te regelen. De voornaamste punten van het Brit se plan, dat aanvankelijk dinsdag reeds zou zijn gepubliceerd, doch dat op ver- zoek van de NATO 48 unr werd aange houden, in de hoop dat Griekenland en Turkije zouden „bijdraaien", zijn: 1). Het hoogste gezag op Cyprus zal berusten bij een commissie, bestaande uit de Britse gouverneur met een verte genwoordiger van de Turkse en een van de Griekse regering. 2) De gouverneur zal het recht van veto bezitten over kwesties aangaande de defensie, buitenlandse zaken en bin nenlandse veiligheid. 3) De Griekse en de Turkse bevolkings groep zullen elk een eigen gekozen par lement hebben, dat volledige zeggenschap heeft over de eigen gemeenschap. De Griekse gemeenschap telt 400.000 zielen, de Turkse 100.000. 4) De andere bestuurskwesties zullen berusten bij een raad onder voorzitter schap van de gouverneur, waarin verte genwoordigers van Griekenland en Tur kije zitting zullen hebben met z:s geko zen ministers, van wie vier uit het Grieks- Cyprische wetgevende lichaam en twee uit het Turks-Cyprische. 5) De Griekse en de Turkse Cyprioten zullen behalve de Britse status ook de Griekse of Turkse nationaliteit kunnen aannemen. 6) De Britse soevereiniteit over het eiland zal gedurende de periode van zeven jaar ongewijzigd blijven. Als uiteindelijk Groot-Brittannië de soevereiniteit met Turkije en Griekenland zal delen, zullen de Britten de militaire bases op het eiland behouden. Diplomatieke waarnemers merken op, dat het Britse plan vervullin-' van de wensen der Griek-Cyprioten (aansluiting bij Grienkenland) en van de Turkse be woners van het eiland (verdeling van Cyprus in een Turks en een Grieks gedeelte) onmogelijk markt. Men verwacht, dat de NATO nu zal proberen verdere besprekingen tussen Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije over het plan op gang te brengen. Dit zouden geheime, rustige diplomatieke be sprekingen moeten zijn. zoals die, welke indertijd tot een oplossing van de kwestie- Triest leidden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5