Dagblad voor Schiedam en omstreken Ongeremde demonstratie voor W-Duitse ambassade te Moskou Brabantse boeren op bezoek naar geëmigreerde kinderen Toneel van Kurhauscabaret drie kwartier uitgebrand In Bulgarije moet men tien voor niets werken... dagen Geen onrechtvaardigheid Vreemde vis wÊÊÈm ■HBS Tijdig verzoek om politiebescher ming werd volkomen genegeerd Toestand van mgr. Hanssen kritiek Hoe heerlijk is hetonder een communistisch regime te leven Dr. Platteel op Nieuw-Guinea Verkorting arbeidsduur onder loep van het I.G.V. DINSDAG 24 JUNI 1958 MEER ZON EN MINDER BUIEN Recliter wijst verzoek om uitstel af Politie deed niets Zeventigmaal zeventig jaar Vlak voor avondvoorstelling Oorzaak vermoedelijk kortsluiting Eenduizend liter bier versperde afsluitdijk Minister Algera ziek F inancieringsregelingen woningbouw De Vlissingse schroot- affaire 'Vu LITTLE ROCK Industriëlen Jcomt terug!" Schade aanzienlijk Mannen èn vrouwen Protest is mogelijk Hoe nu? Geen onrechtvaardigheid Twee directeuren in hoger beroep HET WEER VOOR MORGEN Muti'My/l'/ PLAATSELIJK BUIEN nieuwe schiedamscne courant Sovjet-jeugd'' nam wraak Duim duizend Sovjet-jongeren hebben gisteren in Moskou voor de Westduitse "mbassade gedemonstreerd tegen wat zij noemden de „anti-Sovjet provocaties" voor het gebouw van de Sovjet-ambassade in Bonn. Zoals men weet hebben "rijdag studenten, voornamelijk Hongaren, in de Westduitse hoofdstad betoogd lcgen de terechtstelling van Imre Nagy c.s. en daarbij de Sovjet-ambassade met st,*nen en inktflessen bekogeld. De Westduitse regering heeft daarna haar ver- "Otscliuldigingen aangeboden en toegezegd de schade te vergoeden. De Sovjet-jeugd marcheerde naar het gebouw van de Westduitse ambassade 'bet spandoeken waarop o.m. stond „Weg met het fascisme" en „Denk aan Stalin- Irad" De Westduitse ambassade werd vervolgens bekogeld met stenen en inkt- "essen. Meer dan dertig ramen werden ingegooid. Het interieur van de ambas sade was bezaaid met glasscherven, stenen en flessen. De gordijnen zaten vol 'bktvlekken en de smeulende resten van een primitieve „vuurbom" bestaande "it in benzine gedrenkte voddenToen Reuters correspondent deze zin "■'eerde werd de verbinding met Moskou afgesneden. '^an onze weerkundige medewerker) In het gehele land kwam er vandaag "teer zon en minder regen voor dan Sisteren het geval was. In de hogere {"chtlagen bevindt zich nog te koude Jdeht, waarbij op 5000 m. hoogte "°ven ons land de temperatuur onge veer 20 gr. C. aangeeft. Dit is er °°rzaak van, dat bij een temperatuur van ongeveer 15 gr. C. al enkele regen- 611 onweersbuien ontstaan. Gelukkig trekt het depressiegebied "aar Scandinavië weg, waardoor er Vandaag al van een verbetering sprake "'as. De depressie, die van de Oceaan "aar Z. Frankrijk is getrokken, be weegt verder naar midden-Europa en jb ons land komt er alleen wat meer "ewolking overdrijven."" Het regen- Sebied zal ons waarschijnlijk niet be reiken. Helaas zijn er nog geen sterke hoge- drukgebieden naar ons land onderweg, *odat wij nog niet van stabiel zomer seer mogen spreken, maar vergeleken "jet de achter ons liggende dagen doen z'ch enkele verbeteringen voor, welke "ok voor de vakantiegangers weer hoopgevend zijn. Re federale rechter, Harry Lemley, heeft fêteren een verzoek om uitstel van zyn "eve, om voor ZVi jaar de .rassenintegra- !'e op de „centrale high school" in Little °ek op te schorten, afgewezen. Het verzoek was zaterdag ingediend „Por de Amerikaanse nationale vereni- ^hg voor de belangen van gekleurde ,,°'ksgroepen. Rechter Lemley zei, dat uit- de toestand wat de rassenkwestie op .s school betreft onhoudbaar zou maken, ijhdat het maanden zou duren voor het van beroep en het hooggerechtsnof in zaak zouden beslissen. De jeugdige Moskovieten, arbeiders en studenten, verzamelden zich voor de West duitse ambassade om ongeveer half drie plaatselijke tijd, toen het grootste deel van de staf van de ambassade aan het lunchen was. Toen een aantal ambassade-leden naar het werk terugkeerde, werd de weg versperd door de menigte en de politie. Ze moesten wachten tot dat de demon stratie was afgelopen. Steeds meer jonge ren stroomde toe. Elk nieuw contingent demonstranten vormde een wig en baan de zich een weg door de schamele politie- afzetting, om hun bijdrage te leveren aan de smijtpartij. Twintig minuten, nadat de eerste groep demonstranten „aan het werk" was ge gaan, arriveerde pas de eerste politie agenten. Hun pogingen om een cordon te leggen mislukten. De Westduitse ambassa deur, Hans Kroll, die in het gebouw was, belde het Sovjet-ministerie van buiten landse zaken op, maar hem werd mede gedeeld, dat minister Gromyko op een di plomatieke receptie was. Men verzocht hem later nog eens terug te bellen. Am bassadeur Kroll zei tegen verslaggevers, dat de ambassade in de afgelopen 48 uur tweemaal om politiebescherming h; 1 ge vraagd. met het oog op geruchten over ophanden zijnde demonstratie. Na onge veer twee uren trokken de demonstranten weg. Te Bonn werd uit gewoonlijk betrouw bare bron vernomen, dat de Westduitse ambassadeur te Moskou had bericht, dat de Sovjet-politie niets had ondernomen om de demonstraties te doen ophouden. Voorts is vernomen, dat zowel de West- Een grote D.C. 6 B. van de Pan Ame rican World Airways is gisteravond op een chartervlucht naar New York ver trokken met 70 passagiers aan boord, die gemiddeld 70 jaar oud zijn. Daarmede slaat het toestel waarschijnlijk een plaatselijk record of althans benadert dit scherp, want zelden tevoren is van Schiphol een toestel vertrokken met aan boord een groep mensen, die tezamen bijna vijftig eeuwen oud waren. Het zijn allemaal leden van de Noord brabantse Christelijke Boerenbond, die in drie. steden van Canada: Toronto, Montreal en Vancouver hun geëmigreer de familieleden (uiteraard hoofdzakelijk hun kinderen) een bezoek gaan brengen. Het oudste echtpaar waren de heer en mevrouw Van Diepenbeek uit Bergeijk. De man is 84, zijn vrouw 83 jaar oud. Er was slechts één jonge pa-ssagiere, t.w. Marie van der Meulen uit Oploo, die in Vancouver haar verloofde Wim Gelden gaat bezoeken. „Hij-is een jaar geleden vertrokken en tuiniert in Canada," zeide zij. „Wij kun nen nog niet trouwen en ik kom dus naar Nederland terug". De reis zal acht weken duren en stemt overeen met een soortgelijke, die het vorig jaar door de bond is georganiseerd. Betuwe, evenals in andere fruitteeltstreken van Nederland, zijn op het ogen- hlk duizenden handen druk bezig met dr kersenpluk. Dc foto laat zien, hoe in de ''kioe CCi, ervaren plukker een kleine bewonderaar laat proeven van de nieuwe oogst. Met opzet, wordt, er naar gestreefd ,een groep van 70 leden bijeen te brengen, omdat wanneer zij allen tezamen de reis in een gecharterd toestel maken de kos ten bijna 50 procent dalen. Normaal kost een retour naar b.v. Toronto via New York ongeveer 2400 gulden. De passagiers van gisteren betalen slechts 1250 gulden per persoon. Uiteraard ondergingen verreweg de meesten van hen hun luchtdoop, zij werden op Schiphol door bijna 200 weg brengers. die door vijf grote autobussen uit Den Bosch, waar het verzamelpunt was, naar Schiphol waren gebracht. In Den Bosch was mgr. Bekkers afscheid van hen komen nemén. duitse als de Deense ambassadeurs te Moskou verstek hebben laten gaan op de receptie, die gisteravond in het Kremlin werd gegeven door president Vorosjilof, ter ere van de koning van Nepal. De Westduitse ambassadeur heeft later b(j minster Gromyko, in de meest krachti ge bewoordingen, een protest ingediend en volledige schadeloosstelling, een for meel excuus en garantie, dat dergelijke incidenten niet weer zullen voorvallen, ge vraagd. De Westduitse Bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer, heeft gisteravond op een bijeenkomst van zijn christen-democrati sche partij te Düsscldorf verklaard: „Ik hoop en ik wer.s, dat het twintigtal West duitse industriëlen, dat zich thans in de Sovjet-Unie bevindt, onverwijld naar Duitsland zal terugreizen". Sprekend over de gAteren voor het Westduitse ambassadeg<»'ouw te Moskou gehouden betoging, verl«»rdé de Bonds kanselier, dat het duidtxqk was, dat het hier een tegenactie betrof; op touw gezet naar aanleiding van de demonstratie, die Hongaarse studenten vrijdag j.l. voor het Sovjetrussische ambassadegebouw te Bonn hadden gehouden. „Daar is nu uw Moskou", aldus Adenau er, „datzelfde Moskou, dat zegt zo gesteld te zijn op liet onderhouden van goede be trekkingen". Omtrent dc betoging der Hongaarse stu denten, verklaarde de Bondskanselier nog, dat deze „goede redenen hadden om te protesteren tegen de moord op de Hon gaarse vrijheidsstrijders." De algemene gezondheidstoestand van mgr. Hanssen, die zondagavond redelijk goed was, is in dc loop van maandag te ruggelopen. Dc bisschop is erg zwak en de toestand is kritiek. Aldus een mede deling, welke gisteravond door het bis dom werd verstrekt. Gedurende de laatste dagen heeft mgr nog herhaaldelijk uiting gegeven aan zijn grote erkentelijkheid voor het medeleven. dat hij van alle zijden mocht ondervinden en vooral voor de vele gebeden welke voor hem zijn gestort. Z. H. Exc. mgr. Lemmens zal op het feest van zijn patroon, de H. Gulielmus woensdag a.s., op de gebruikelijke wijze in de kathedraal te Roermond de mis celebreren speciaal voor de kinderen van de bisschopstad. Deze mis wordt opge dragen voor het welzijn van mgr. Hans sen. Verder zal mgr. Lemmens die dag niet recipiëren. Zaterdag j.l. hebben de behandelende- geneesheren een kleine operatieve ingreep verricht, welke de patiënt goed door stond. Binnen drie kwartier was het toneel en de zich daarboven bevindende koepel totaal uitgebrand. In de zaal werden zovel meubilair als de wanden ernstig beschadigd. Foto: Brandweerlieden blussen op het toneel. In Amsterdam heeft Z.E.H. Prins Bernhard maandagochtend als regent van het Prins Bernliardfonds voor de negencie maal de zilveren Anjers uitgereikt. Deze foto toont van links naar rechts na de uitreiking van de Anjers: de heer H. J. Calkoen uit Velsen, mr. C. P. van Eeghen uit Amsterdam, Z.K.H. Prins Bernhard en de heer P. T. A. Swillens uit Utrecht. De vierde onderscheidene, de heer J. H. Beaujon van Aruba, kon de uitreiking niet bijwonen. Omstreeks zeven uur gisterenavond is brand uitgebroken in het Kurhauscabaret te Scheveningen. Binnen drie kwartier was het toneel met de zich daarboven be vindende koepel totaal uitgebrand, terwijl ook de zich op het toneel bevindende dé cors een prooi der vlammen werden. Het meubilair en de wanden van de zaal wer den ernstig geschroeid en geblakerd. De oorzaak van de brand is onbekend. Men vermoedt dat op een of andere ma nier kortsluiting is ontstaan. Er waren slechts twee personen in het theater aan wezig, toen de brand uitbrak; beiden heb ben zich tijdig nit de voeten kunnen ma ken. De brandweer van Den Haag rukte met zeer veel groot materiaal uit en greep het vuur van alle kanten aan, maar pas tegen kwart over acht kwam vast te staan, dat er geen gevaar meer bestond voor uit breiding. De rookontwikkeling in het brandende theater werd toen allengs min der en het duizendkoppige publiek, dat zich op het Kurhausplein had verzameld, verspreidde zich. Men heeft nog een ogenblik gevreesd dat het gehele dak van het theater naar beneden zou komen, omdat het was ontzet door de hitte, doch na inspectie door de brandweer bleek deze vrees on gegrond. Ten gevolge van de brand kon de voor stelling van Samuel Beqketts „Fin de Par- tie" door het „Théatre d'Aujourd'hui, die in het kader van het Holland Festival gisterenavond in het Kurhauscabaret zou plaatshebben, geen doorgang vinden. De toneelbenodigdheden van het Parjjse theatergezelschap zijn in zoverre ge spaard, dat de voorstellingen van vandaag en morgen in het Nieuwe De La Mar- theater in Amsterdam voortgang kunnen vinden met speciale voorzieningen voor het décor. Dit geldt echter niet voor dc pantomime „Acte sans Paroles" die na „Fin de Partie" pleegt te worden opge voerd, aangezien de daarbij behorende geluidsband is vernield en niet tijdig door een kopie kan worden vervangen. Van de zijde van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen, aan wie het the ater behoort, is meegedeeld, dat de scha de, die door de brand is aangericht, aan zienlijk is. In verband met het gecontrac teerde zomerprogramma, dat op 15 juli in het theater zou beginnen, wordt van de zijde van de maatschappij al het mogelijke ondernomen om, zowel voor het publiek als dc gecontracteerde artiesten tot een bevredigende oplossing te komen. Ie lstermorgen omstreeks elf uur is op 'lij a^sluitdijk, een halve kilomater voor- ^Rornwer der zand, een aanhangtank- van de firma Vermeei uit Rotter- geladen met tienduiz- id liter bier, "schoten doordat de koppeling brak. ^are tankwagen ernielde een kilo- meterpaal en kantelde dwars op de weg, waardoor de rijbaan geheel versperd werd. Personenauto's konden spoedig hun weg vervolgen via he rijwielpad, doch het zwaard-re verkeer moest wach ten. Dit kon pi san half vier via de berm verder rtfrien. Om uur gister avond was de ifog weer geheel vrij, na dat men de ta*éc van Let onderstel had losgebrand en «et behulp va een zware kraanwagen v«i de Leem arder vlieg basis San de kütt had gezet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Als een dorp in Bulgarije tot de over tuiging is gekomen, dat de aanleg van een nieuwe weg dringen noodzakelijk is, dan kan het die weg krijgen. Maar, dan zullen de inwoners de mou wen van hun overhemd stevig moeten oprollen en een deel van de werkzaamhe den zelf moeten uitvoeren. Daarnaast moeten zij dan aan de staat een speciale belasting betalen, „omdat zij dan toch maar weer een nieuwe weg hebben gekre gen". Dit behoort kennelijk tot de zoveel ge roemde zegeningen van de communisti sche staat. Het is namelijk zo, dat volgens een wet, die een goed jaar geleden van kracht is geworden, alle mensen, die daartoe licha melijk in staat zijn, verplicht, tien dagen per jaar voor niets zware lichamelijke ar beid te verrichten. Bovendien moeten zij dan drie procent van hun salaris betalen, om die werkzaamheden mogelijk te ma ken. Een dergelijk systeem is ook inge voerd in Roemenië alleen hoeft men daar niet te werken, maar alleen maar te beta len. Uiteraard valt deze speciale belasting geheel buiten het kader van alle andere belastingen. Het is zo maar een extra aan slag, die iedereen treft De bedoeling van het nieuwe systeem in Bulgarije is, om iederecen te „Ieren wer ken", en bovendien om te laten meebeta len aan de bouw van wegen, scholen, rio leringen, het Joggen van elektriciteits netten, de aanleg van tuinen etc. Elke man tussen dc 18 en de 60 wordt voor dit werk ingezet. Vrouwen tussen 18 en 55 jaar worden eveneens in de kraag gegre pen voor deze werkverschaffing. Maximaal moeten mannen en vrouwen 80 uur per jaar aan deze projecten wer ken, zonder enige vergoeding te ontvan gen. Integendeel, want de extra belasting van drie procent van het bruto-sala- J ris drukt ook op hen en bovendien op alle anderen, die ouder zijn dan 18 jaar. Wil men vrijstelling krijgen van de ver plichting, gratis werk te verrichten, dan kan dat, maar dan moet men hiervoor een aardig bedrag neertellen in de han den van de autoriteiten. Het is voor de regering in Bulgarije een vrij lucratieve onderneming gewor den. Vorig jaar ontving men namelijk aan deze extra belasting een bedrag van cir ca 200 miljoen gulden. In de laatste maan den van 1957 werkten in totaal twee miljoen mensen in de werkverschaffing. Met elkaar bouwden zij o. a. T" oortsta- dions 19 scholen en 25 zwembaden. De gemeenteraad van het dorp we be hoeven toch niet te zeggen, dat in deze raden maar één partij vertegenwoordigd is, namelijk de communistische maakt uit, welk of wat voor project onder handen genomen moet worden. Er is dan ook nog zo iets als een volksstemming: men heeft namelijk het recht, om tegen de beslissing van de Gemeenteraad te pro testeren. Héél merkwaardig is het, dat er nooit een protest van de zijde van de bevolking komt Is het „voorstel" aldus met „algemene stemmen" aanvaard, dan wordt het werk ter hand genomen. De enige mensen, die niet behoeven mee te werken zijn moe ders met kinderen onder de drie jaar, mensen, die in het voorafgaande jaar meer dan zes maanden ziek zijn geweest en invaliden. Alle anderen kunnen de schop op de schouder nemen en gaan werkenof een krankzinnig hoog be drag betalen voor vrijstelling. Dit soort „plezierigheden" staat de men sen te wachten als zij onder de knoet van Moskou komen. Hoe de communisten dan over de nieu we C. A. O. voor de bouwvakkers dan nog durven spreken als een „systeem om van arbeiders slaven te maken", is ons niet geheel duidelijk. Hoe zullen zij de wet in Bulgarije dan wel believen te noe men Naar wij vernemen, moet de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, tengevolge van een lichte ongesteldheid het bed houden. Als gevolg daarvan zal de vanavond in de Tweede Kamer der Staten-Generaal te houden interpellatie over de veerrechten over de Westerschel- de, moeten worden uitgesteld tot een nader te bepalen datum. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Bomraer heeft minister Witte bevestigd, dat in verband met de jongste huurverhogingen de .jaar lijkse bijdragen, welke zijn toegekend ingevolge de financieringsregelingen woningbouw 1947 en 1948 zijn of wor den verminderd. De minister deelt mede. dat de finan- cieringsregelingen 1947 en 1948 niet zon der meer met de thans geldende rege ling voor de eigen woning kunnen wor den vergeleken. Laatstbedoelde regeling kent een uitkering ineens onmiddellijk na de bouw. Op grond van de financie ringsregelingen 1947 en 1948 daarente gen wordt na de bouw op een bepaalde wijze het bedrag van de onrendabele bouwkosten berekend, doch dit bedrag - dat wijziging ondergaat bij verande ring van huurpeilindex en index kosten levensonderhoud wordt eerst na 10 jaar uitgekeerd, terwijl het rijk gedu rende deze periode jaarlijks 4 pet rente vergoedt. In bepaalde gevallen komt het voor, dat na de herziening in verband met de huurverhoging per 1 augustus 1957 het bedrag van de onrendabele bouwkosten krachtens de financieringsregelingen 1947 en 1948 daalt beneden het bedrag van de subsidie voor woningen, die thans worden gebouwd. Dit betekent overi gens nog niet. dat de totale subsidie de contante waarde van alle ontvangen bedragen volgens de financierings regelingen 1947 en 1948 lager komt te, liggen dan volgens de thans geldende regering, aldus de minister. Nadat dr. J. Platteel op Nederlands Nieuw-Guinea was aangekomen, in. specteerde hij in gezelschap van de commandant Zeemacht /Verf. Nieuw. Guinea de op het platform opge stelde gewapende macht van de Koninklijke Marine. Zelfs al zou het laatste wel het geval zijn, dan nog zou van onrechtvaardig heid geen sprake zijn. Elke subsidierege ling moet gezien worden in het licht van de omstandigheden, die gelden op het tijdstip, waarop zij wordt vastgesteld. De onder vigeur van de financierings regelingen 1947 en 1948 gebouwd wo ningen zijn tot stand gekomen in een tijd met aanmerkelijk lagere bouwkos ten dan de thans geldende. Met behulp van de jaarlijkse rentebijdrage is de ex ploitatie van de woningen van de aan vang af rendabel geweest. Ook na het in aanmerking nemen van de huurver hoging per 1 augustus 1957 blijft een rendabele exploitatie volledig gehand haafd. Gelet op het vorenstaande, zal het dui delijk zijn, zo besluit de minister dat het na verloop van tijd overschakelen op een subsidieregeling, afgestemd op ge heel andere bouwkosten, enz. niet mo gelijk is. Voor de kust van Wales heeft men een vreemde vis gevangen van 1.25 m, die bij de staart twee poten heeft en welks ogen halvemaanvormig zijn. Biologen zul. len de vangst, die men in een met water gevulde boot in leven houdt, proberen te determineren. (Van onze correspondent) De heren S. C. en H. O., directeuren van de Zeeuwse Metaalmaatschappij te Vlissingen hebben hoger beroep aange tekend tegen een beslissing van de Haagse rechtbank, waarbü werd be paald, dat er voldoende gronden aanwe zig zouden zijn voor een strafzaak tegen hen, in verband met hun aandeel in de zgn. schrootaffaire. De strafzitting tegen deze heren zal nu voorlopig nog wel niet worden ge houden, daar eerst een beslissing over het hoger beroep zal moeten worden af gewacht. waarna bovendien nog cassatie mogelijk blijft. Zoals men zich zal herinneren werden de beide andere verdachten in deze af faire. de directeur B. M. en de ambte naar B. v. d. G., beiden uit Den Haag, in maart van dit jaar veroordeeld tot resp. een gevangenisstraf van een jaar en een maand en een jaar en negen maanden, met aftrek. ^^x ^^x x. ^^x ^^x Wisselend bewolkt met later weer plaatselijk buien, hier en daar met onweer. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. woensdag 23 juni: zon op 4.20, onder Ï1.04; maan op 14.19, onder 0.36 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1