Welwillende atmosfeer bij de Nederlands-Duitse besprekingen VIJFTIEN JAAR VLOEIBAAR HELIUM IN LEIDEN Unieke uitvoering van octetten Philips „Photoflux" In Amerika worden er veel minder ien gesloten Brussel aan Het Europese parlement beveelt Onderhandelingen worden op korte termijn voortgezet ELISABETH SCHWARZKOPF t met klein Straatsburg komt verschil op de tweede plaats Deskundigen ongerust over de.... economische gevolgen Hoofdstad van klein Europa Ruilvoet in April Vb Zonodig beslissingen in persoonlijke ontmoetingen Smokkelkoning weer door douane gegrepen Mr. Motion Pictures in het ziekenhuis Nasser zaterdag naar Tito Film in Holland- Festival Zaligverklaringsproces mgr. dr. Alphons Ariëns Internationaal congres van vierhonderd natuurkundigen NiEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Altijd zonnige Hits-foto's met Fotowedstrijd Veilig Verkeer DINSDAG 24 JUNI 1958 PAGINA 3 Officieel communiqué Internationale vraagstukken De Belgische kabinetscrisis Eyskens heeft laatste gesprek met linksen Pas enige maanden uit gevangenis ontslagen Speciale première van „Als de kraanvogels overvliegen" Mgr. Alfrink installeert kerkelijke rechtbank DE VROUW IN „HËT AMBT" Ook Leidse aangelegenheid Maandenlang experiment door Amsterdam^ Kamer muziekgezelschap HENGELO'S WEDEROPBOUW VOLTOOID va»M w i s» DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE VENLOSE VEILING Commissie van advies doet voorstel tot oplossing Koopkrachtige groep ONVERANDERD GEBLEVEN MET REVOLVER OP BEZOEK BIJ VERLOOFDE Vier jaar geëist wegens poging tot doodslag De Nederlands-Duitse besprekingen de directie Europa, dr. Levelt. de bespre- bver de voortzetting van de sedert lang lonende onderhandelingen over de tus sen beide landen hangende problemen. ziio gisterochtend om halrtlf in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Den paag begonnen. Om vijf minuten voor half elf arriveerde de Duitse minister Jhet zijn medewerkers aan het Plein, waar bij door minister Luns en staatssecretaris ^an der Beugel werd ontvan-en. De besprekingen werden voortgezet tij dens een lunch, die minister Luns des middag* te zijnen huize aan zijn Duitse collega aanbood. Hierbij zaten van Ne derlandse zijde mede aan staatssecretaris Van der Beugel en de directeur-generaal voor politieke zaken, dr. Van Houten. Van Duitse zijde behalve Je minister, am bassadeur dr. H. Knappstein en de zaakge lastigde der Duitse ambassade dr. R Dvorak. De overige raadgevers der mi nister verenigden zich aan een lunch, aangeboden door de directeur der afde ling Europa van het ministerie van bui tenlandse zaken. dr. Levelt. Aan het eind van de dag werd het vol gende gemeenschappelijke communiqué Uitgegeven: Op 23 juni 1958 hebben de Duitse mi nister van buitenlandsp zaken. dr. Von Srentamo, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken. mr. Lun« en 'e Ne derlandse staatssecretaris, drs. Van der Beugel in het minister!'" van Buiten landse Zaken te Den Haag uitvoerige be sprekingen over de nog steeds hangende bilaterale Nederlands-Duitse vraagstuk ken gevoerd. De Duitse minister van bui tenlandse zalc-i werd vergezeld door de Plv. staatssecretaris van het Duitse mi nisterie van buitenlandse zaken, ambas sadeur Knappstein. van 1"ederlandse kant Woonden dr. Van Houten, directeur-gene raal politieke zaken, en de directeur van kingen bij. De besprekingen vonden plaats in een zeer welwillende atmosfeer, waarbij van weerskanten de standpunten openhartig naar voren werden gebracht. Alle be langrijkste nog op een oplossing ",K- tfen.de problemen erden aan de ordr ge steld en er werden geschikte middelen gezocht om de afwikkeling dezer reeds vele jaren hangende problemen zoveel mogeliiic te bespoedigen. De onderhandelingen zullen op korte termijn worden voortgezet. De beide mi nisters van buitenlandse zaken zullen zo nodig in persoonlijke ontmoetingen de beslissingen nemen, die voor het bereiken van wederzijdse overeenstemming nodig zullen zjjn. Van cjeze gelegenheid hebben de minis ter® gebruik gemaakt voor er- algemene gedachtenwisseling over een aantal mul tilaterale vraagstukken, we'ke voor beide landen van groot belang zijn. Zo is ook aan de orde gekomen de aan staande vergadering van de raad van ministers van de EEG en Euratom. Ge bleken is daarbij dat volledige overeen stemming tussen je inzichten van beide landen over deze vraagstukken bestaat, in het bijzonder ten aanzien van de voor de organisatie dezer gemeenschappen te kiezen zetel en over de oplossing der problemen, verband houdende met de in stelling van de vrijhandelszone. De beide ministers zijn het erover eens. 8at de instelling van de vrijhandelszone een noodzakelijke aanvulling van de EEG vormt. (Van onze correspondent) BRUSSEL, dinsdagmorgen. De C.V.P.-kabinetsformateur Eyskens is gisteravond door de Koning in audiën tie ontvangen, aan wie hij verslag van lÜn missie heeft uitgebracht. Kort daar na heeft hij voor journalisten een com muniqué voorgelezen, waarin onder meer het volgende werd gezegd: Het Is iedereen duidelijk, dat de huidi ge crisis gepaard gaat met grote moei lijkheden en dat wü voor dj onmogelijk heid geplaatst werden een akkoord met «en der andere partijen te bereiken. Het Was mjjn oprechte bedoeling te trachten «en regering samen te stellen, die waar- horgen van stabiliteit zou geboden heb ben en zou berusten op een akkoord met «en der linkse partijen. Thar echter ben ik verplicht vast te stellen, dat een homogene minderheids-C.V.P.-regcring *ich aan de horizon aftekent. Het sa menstellen van een dergelijke regering zou in korte tijd kunnen geschieden. Nochtans, opdat men mij niet het ver- Wijt zal maken de minste kans, die nog zou bestaan, zelfs op het laatste ogenblik, biet benut te hebben, heb ik er mee in gestemd personen van de linkse partijen ontmoeten om met en een laatste ge dachtenwisseling te hebben. Slaagt die biet,, dan zal de kabinetsformateur een hïinderheids-C.V.P.-regering samenstel len. De foto toont de beide ministers in Ket departement van mr. Luns in Den Haag, rechts staatssecretaris v. d. Beugel. De beruchte smokkelkoning E. P. uit Nieuw-Namen is gisternacht te St.-Gilles even over de Nederlands-Belgische grens, door de douane gegrepen. Hij was er te voren nog in geslaagd met een vracht wagen, waarin duizend kg boter was geladen, van Zeeuwsch-VIaanderen uit in België te komen. P. is naar de ge vangenis te Dendermonde gevoerd. In 1952 was hij gearresteerd in verband met een uitgebreide smokkelaffaire. Hij werd toen in Dendermonde tot een lang durige gevangenisstraf veroordeeld we gens het exploiteren van vier pantser auto's en het verstrekken van vuurwa pens aan chauffeurs, die daarmede op de Belgische rijkswacht en de Nederlandse douane schoten. Enige maanden geleden was hij uit de gevangenis ontslagen en ov-r de Neder landse grens gezet. Sedertdien woonde hij in Nieuw-Namen. Gisteren heeft de Gentse douane J. J. E. uit Breskens aangehouden, die in zijn auto 700 kg boter vervoerde. Tijdens de achtervolging slaagden de douanemannen erin twee banden van zijn wagen lek te schieten, zodat E. te Ertevelde nabij Terdonk in België de strijd moest opge ven. Hij vluchtte, maar werd spoedig ge grepen en naar Gent overgebracht Verleden week heeft de Belgische douane van Lookeren twee smokkel auto's, die resp. 800 en 1000 kg boter be vatten, aangehouden. Cecil B. DeMille, de veteraan onder de filmregisseurs, die de bijnaam „Mr. Motion Pictures" draagt, is te Holly wood in een ziekenhuis terobservatie en behandeling opgenomen wegens een storing in de bloedcirculatie. De 77-jarige regisseur, wiens laatste film „De Tien Geboden" pas in Neder land in vertoning is gekomen, is enkele dagen geleden onwel geworden en werd zondagavond in het ziekenhuis opgeno men. Zijn toestand worde bevredigend geacht. De president van de Verenigde Arabi sche Republiek, kolonel Nasser» zal zater dag vertrekken voor een bezoek aan Joe goslavië op uitnodiging van president Tito, aldus is gisteren te Cairo bekendgemaakt. Het bestuur van het Holland-Festival "«eft besloten de nieuwe Russische film jjAls de kraanvogels overvliegen" uit te brengen in het kader van deze culturele bianifestatie. Van deze door de Hus Michail Kalatozof Regisseerde film, die <'e grote prijs van 1-annes 1958 verwierf, zal op donderdag juni a.s. om 8 uur een speciale pre- Jbière plaats vinden !r> het Alhambra- beater te Amsterdam, waar de volgende aS de normale voorstellingen beginnen. Bij gelegenheid van de Alphons Ariëns- herdenking, welke dit jaar op zondag 3 augustus a.s. wordt gehouden, zal mgr. dr. B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, in de parochiekerk van Maarssen de kerke lijke rechtbank installeren, welke het in formatieve proces gaat behandelen, dat de zaligverklaring van de dienaar Gods moet inleiden. Van deze parochie is mgr. Ariëns in de jaren 19081926 pastoor geweest. Aan de weg naar Breukelen ligt zijn stoffelijk overschot op het kerkhof Berensteijn be graven. De installatie geldt tevens als .de offi ciële eerste zitting, die volgens voorschrift van het kerkelijk recht openbaar moet zijn. De aartsbisschop, die 's morgens in deze kerk een pontificale H. Mis op draagt, zal 's middags het woord voeren tot de parochianen en de talrijke vrien den en vereerders, die uit alle delen van het land worden verwacht. De leden van het tribunaal alsook de postulaton, pater E. Lohman O.F.M. te Woerden die als advocaat-procureur van de dienaar Gods buiten de rechtbank staat worden dan door mgr. Alfrink plechtig beëdigd. De leiding van het pro ces draagt de aartsbisschop die middag over aan mgr. Constans Kramer O.F.M., bisschop van Luanfu in China, die tot gedelegeerd hoofdrechter (iudex de lega- tus) benoemd is. (Van onze correspondent) Gistermorgen is in de Leidse Stadsge hoorzaal een congres geopend, gewjjd aan de herdenking van hel vloeibaar maken van helium, dat werd bijgewoond door vierhonderd natuurkundigen uit twintig landen. Tjjdens dit congres, dat de gehele week zal duren, zullen 94 natuurkundige voordrachten worden gehouden; iedere spreker heeft echter slechts een beperkte spreektijd. De twee Russische natuurkun digen, die voor het congres hadden inge schreven en die beiden een inleiding zou den houden, hebben op het laatste mo ment bericht van verhindering gezonden. Hun voordrachten hebben zij echter naar Leiden gestuurd en deze zullen thans door een ander worden voorgelezen. De generale synode der Ned. Hervorm de Kerk heeft maandagavond tijdens haar zitting te Driebergen met 2? tegen 24 stemmen het voorstel aanvaard, het ambt van ouderling en diaken voor de vrouw open te stellen. Eveneens werd het voor stel aanvaard, de vrouw in bepaalde ge vallen en voor bepaalde werkzaamheden tot het predikambt toe te laten. Dit ge schiedde ook met 27 stemmen voor en 24 tegen. Prof. dr. J. A. Prins, voorzitter van de Ned. -Natuurkundige vereniging, opende het congres met een korte herinnering aan het werk van Kamerlingh Onnes, die zijn naam door het vloeibaar maken van helium vast aan Leiden en aan het naar hem genoemde laboratorium heeft ver bonden. Daarofn achtte spreker het con gres naast een internationale gebeurtenis, ook een Leidse aangelegenheid. Aan prof. dr. W. J, de Haas. die onlangs tachtig jaar is geworden en die het ex periment van Kamerlingh Onnes in 1908 van nabij heeft meegemaakt, werd een telegram gestuurd, waarin de congresle den hun leedwezen uitdrukten over het feit, dat hij niet in staat is dit herden kingscongres bij te wonen. De eerste redevoering werd na dit wel kom uitgesproken door prof. Gorter, di recteur van het Kamerlingh Onnes-labo- ratorium. Deze schetste de jarenlange in spanningen, die Kamerlingh Onnes zich rondom de eeuwwisseling heeft getroost om het heliumgas vloeibaar te maken. Niet alleen heeft hij daarmede de weg geopend voor vele proeven en toepassin gen. die het vloeibare helium behoeven, doch tevens bereikte hij een methodiek om bijzonder lage temperaturen te ver krijgen. hetgeen voor vele natuurkundi ge-experimenten van enorm belang moet worden geacht. De tiende juli van het jaar 1908 begon Kamerlingh Onnes des morgens om zes uur de slotfase van een maandenlang ex periment een van de vele in een bij kans eindeloze reeks. Niets wees erop. dat hij ditmaal meer succes zou hebben dan de keren daarvoor, toen het einde van maandenlange spanning teleurstelling was geweest, 's Avonds om zes minuten voor tien zag hij het blanke heliumvocht in zijn buis lopen en dit was het moment, waarop zijn naam onsterfelijk aan de na tuurkundige wetenschap werd verbonden. Prof. Gorter herinnerde voorts aan een lange reeks Leidse. Nederlandse en bui tenlandse deskundigen, die het werk van Kamerlingh Onnes hebben voortgezet, zo dat de temperatuurdiepte, die lange tijd Leids monopolie is geweest, thans ge meengoed is geworden. Spreker achtte dit geen verlies voor Leiden, omdat het la boratorium aldaar de eerste schreden heeft gezet in de „terra incognita" van de lage temperaturen en omdat dit labora torium in de loop van de afgelopen halve eeuw wel medestanders heeft gekregen, maar weinigen die het voorbij zijn ge streefd. Met deze redevoering eindigde het ge deelte van het congres, dat voor de niet- natuurkundige niet zo gemakkelijk te vo-lgen was, ondanks de vertaal-koptele- foon. die naast iedere zetel is aange- brachj^ Het eerste kamermuziekconcert van het Holland Festival, uitgevoerd in de kleine zaal van het Concertgebouw, bood een uniek programma, een romantisch en een hedendaags octet van Franz Schubert en van Henk Badings. Juist daarom was het zo teleurstellend dat het gros der fau teuils onbezet bleef. Het Amsterdams Ka- merm uziekgezelsoh ap samengesteld uit de beste krachten van het Concertge bouworkest, nam totaal geen nota van de afwezigheid van vele festivalgasten en speelde met grote overgave. Schuberts octet, geschreven voor strijk kwartet, contrabas, clarinet, fagot en hoorn in 1824 is 'n psychologische zesluik van het Wenen in de eerste kwarteeuw der 19e eeuw. De beminnelijke componist noteerde in zijn dagboek: „Niemand, die !?et verdriet, van een ander en niemand, die de vreugde van een ander begrijpt. Men denkt, naar elkaar toe te gaan, doch men gaat steeds langs elkander heen.." Niettegenstaande dit licht melancholische klimaat uit Schubert zich in een lyrische zonnige klankstroom. De muziek ver plaatst hem in een andere wereld zonder zorgen. Met enkele strijkers en een klarinet doet de Weense componist wonderen in het eerste Adagio-Allegro. De fagot en de hoorn zorgen voor een aparte kleur en sfeer. De luisteraar ondergaat de luis ter en de weelde van de melodieëngolven vol bewondering. Na het hartveroverende musiceren in het eerste deel van deze serenade, zingt Schubert zich uit in een Adagio waar men de geniale eenzame diep aanvoelt. Het is geen Beethovense biecht, doch een licht omfloerste, pure, dromerige innige mededeling. Weer was het de clarinettoon van Bram de Wilde, met fluweligtimbre gespeeld, die ieder stil maakte. Het scherzo toverde weer le vensvreugde en het ensemble gaf zich over aan d« gepunkteerde sprankelende dans. Als hoogtepunt van het octet fun geert een „Tema con variazoni". een bij zonder geïnspireerd onderdeel van het zestal. Op een volksliedje als Stramien componeert Schubert contrastrijke en kleurige variaties die zo maar uit de pen lijken te vloeien. Ook deze reproduktie van de Concertgebouwmusici stond op hoog niveau. Met een pittig gespeeld Menuet en een Finale, die aan verpo- zingsmuziek deed denken, werd het pro grammagedeelte afgesloten. Piet Heuwe- kemeier en Piet Lamberts viool, Koen van der Molen, altviool. Joop Kleemann, voiloncello en Kees de Ligt v ormden een verrukkelijk en virtuoos; strijkkwintet. Tom de Klerk, fa got, Jan Bos. hoorn en voornoemde kla rinettist versterkten hun reputatie als uitgelezen blazers. Anno 1952 ontstond, in opdracht van de gemeente Amsterdam, Badings Octet, een driedelig werk dat opvalt door knappe constructie. Vooral het eenste „Allegro" is levendig eft klaar van verwerking. Lv V Begeleid door Felix de Nobel trad gisteravond in de Kurzaal te Schevenin- gen op de grote Duitse sopraan Elisabeth Schwarzkopf, in een bel canto, en liederen.programma van Scarlatti, Handel, Pergolesi, Gluck, Schubert, Schumann en Strauss. Het eers-te gedeelte van het recital icerd door de radio uitgezonden. Kernachtige episode® wisselen af met de aan Badings' stijl inherente elegische momenten. Het Scherzo is beduidend minder geïnspireerd dan het eerste boek- gedeelte. De drie blazers vormen geslaag de tegenstellingen en koloristische men gingen met de strijkers. Het slot ..Tema con variazoni" is bijzonder knap ontwor pen doch doet te orkestraal aan. De po lyfone ea fytatische stijl verraden het meesterschap van Badings. Het Amisterdams Kamermuziekgezel- schap oogstte warm applaus met de muzi. kanteske en artistieke repreduktie van beide octetten. O. V. H. (Van onze correspondent) Van 1 tot en met 6 september zullen in Hengelo wederopbouwfeesten worden ge vierd. Minister Witte zal op dinsdag 2 september de Nieuwe Markt, bedoeld als sluitstuk van de wederopbouw van de stad, officieel openen. Verder zal er in die week een zeer ge varieerd programma worden afgewerkt, waaronder een groot draaiorgelconcours, optochten en tot slot een taptoe door zes muziekkorpsen. In de kunstzaal zal een tentoonstelling worden ingericht dffi betrekking heeft op de wederopbouw van de stad. In een grote tent op het KWF-terrein zal een dahlia-tentoonstelling worden gehouden en een expositie door de School voor Scheppende Handen. De schoolkinderen, zieken en invaliden zullen in speciale bij eenkomsten feest vieren. De teiHoz» tlUstamrnes van 25 Ct In het .bekende «odm dootje In het kader van de Voorzichtigheids actie van het Verbond voor Veilig Ver keer en de Week van de Fotografie, uit gaande van de Stichting ter bevordering van de amateurfotografie, is, gelijk be kend, van 7. mei tot 2 juni een foto wedstrijd georganiseerd: „Fotografeer.. Veilig Verkeer". Uit de zeer vele inzendingen heeft de jury in de groep jeugd van 11—17 jaar de schoolprijs van f 400 toegekend aan het Bisschoppelijk College te Sittard. De eerste prijs, 250,. kreeg Rob Holthuis in Geleen, de tweede prijs 190) Ruud van Dam, Den Haag en de derde prijs 50) G. Paulissen van St.-Marie in Roosendaal. Verder was hier nog een reeks prijzen van 10. In de groep volwassenen zag P. de Goede te Amsterdam zich de prijs voor de beste foto in fototechniseh opzicht 500) toegewezen. De eerste prijs 1000) was hier voor de heer P. van Bommel, Rotterdam; de tweede 500) voor H. de Munnik, eveneens Rotterdam en de derde 250) voor M. Joustra in Haarlem, Voorts waren hier vele prijzen De commissie van advies, in het leven geroepen om zo mogelijk een oplossing te brengen in de moeilijkheden bij de Coöperatieve Venlose veiling, waarvan de eenheid wordt bedreigd door de plannen van de tuinders in de kring Venlo om een eigen nieuwe veiling te stichten, heeft een rapport over het resultaat van haar bemoeiingen uitgebracht. Voorgesteld wordt om tot een nieuwe organisatorische opbouw van de veiling te komen en een totale splitsing door te voeren tussen de afdelingen tuinbouw (groente en fruit) en de pluimveeteelt (eieren). De algemene ledenvergadering zal een nieuw algemeen bestuur moeten kiezen met daarnaast een raad van toezicht, waarvan de leden d°or districtsbesturen zouden worden aangewezen. De commissie van advies meent, dat met de door haar voorgestelde wijzigingen in de organisa torische en economische opzet een „nieuw huis'' wordt opgezet, waarin ook voor de tuinders uit Venlo, Blerick en Tegelen een goed onderkomen te vinden zal zijn. Amerika maakt zich ongerust. Neen, ditmaal eens niet over water stofbommen, de crisis in het Midden-Oos ten of alwéér eennieuwe brief uit het Kremlin, maar over een typische „bin nenlandse aangelegenheid". Men is namelijk tot de ontdekking ge komen, dat er, sinds de economische te rugslag in september 1957, veel minder huwelijken worden gesloten. In zes maanden, van september tot en met fe bruari, kwamen er in de Verenigde Sta ten negen procent minder huwelijken tot stand dan in dezelfde periode in het afge lopen jaar. De maand februari 1958 gaf zelfs 15 pet minder huwelijken te zien, dan februari 1957. Men maakt zich hier over ernstig ongerust, omdat dit dalende aantal huwelijken van invloed kan zijn op de economische omstandigheden van het land Men heeft thans al aan den lijve onder vonden dat de zakenlieden, die het moe ten hebben van de verkoop van meubelen, keuken-uitzetten e. d. in de laatste maan den aanzienlijk lagere omzetten hebben gehaald. Nu mag men hier de schouders ophalen over de pessimistische klanken van de Amerikaanse economen, maar hierbij mag toch niet uit het oog worden verloren, dat 't huwelijk in Amerika een veel gro tere stimulans is voor de aanschaffing van alle mogelijke goederen dan in welk an der land ook. Jonge mensen die op het punt staen te trouwen, of pas-getrouwde paartjes met hun behoefte aan alle mogelijke huishou delijke artikelen, vormen wat de Ameri kanen noemen, de meest koopkrachtige laag van de bevolking. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het merendeel van de Amerikaanse advertenties speciaal tot deze jonge mensen is gericht. Het valt voorts ook niet te ontkennen, dat vele jonggetrouwde paren de laatste jaren een soort revolutie ontketend heb ben op het gebied van de leef- en woonge- woonten. Langs de grenzen van de steden verrezen praktisch hele dorpen met hui zen. die het beste te vergelijken zijn met Engelse landhuizen. Deze huizen werden gebouwd in opdracht van jonggetrouwde echtparen.... Overigens, het waren be paald niet de beroemde Amerikaanse mil jonairs-zoons of dochters, die dit soort hui zen lieten neerzetten, maar merendeels behoren de eigenaars van deze ideale hui zen tot de mensen met een gemiddeld in komen. Over het resultaat van deze stemming kan men overigens weinig enthousiast zijn. Nu de drie kandidatensteden op de aanbevelingslijst elkaar in voorkeur wei nig ontlopen, kan de Raad van Ministers, die begin juli bijeen zal komen, met deze (Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, maandagavond Het Europese Parlement heeft, zij het met een krappe meerderheid Brussel aanbevolen als hoofdstad van Klein Europa. Dit is het resultaat van een aantal spannende stemmingen, waarbij nationalistische overwegingen een grote rol speelden. Dat dit resultaat tenslotte bereikt kon worden is voor een belangrijk deel aan de Nederlandse en Westduitse delegaties te danken, die in overgrote meerderheid voor de Belgische hoofdstad hebben gestemd. De Nederlandse en Duitse parlementariërs hadden het voordeel, dat er in hun landen geen enkele stad zich kandidaat had gesteld voor hoofdstad van Klein Europa. Zo vormden Belgen, Westduitsers en Nederlanders tenslotte een vrij hecht blok, dat voldoende sterk was om het verdeelde parlement een beslissing af te dwingen. Bijzonder groot was de meerderheid echter niet. Het ingewikkelde puntenstelsel dat de Fransman Teitgen (Christen-democraat) zaterdag had ontworpen leverde ten slotte Brussel 170 punten op, Straatsburg 161 en Milaan 155. Daarmede was vol daan aan de plicht, die het Europese Parlement zichzelf had gesteld: het op maken van een voordracht van drie steden, waarmede de Raad van Ministers van de Europese Gemeenschap dan begin volgende maand rekening kan houden De Franse badplaats Nice kwam als vierde met 153 punten uit de bus, terwijl ÜMüHHftPfl BHMHt VM MWd «MÉ AS Maar zij verkozen een dergelijk buiten huis boven een flat of een omgebouwd oud huis in het centrum van de drukke steden. Dit streven van de jonge Amerikanen was op zichzelf al een stimulans voor de eco nomie. Neem daarbij nog de vestigin? van imposante winkelgalerijen tussen deze landhuizen in en men begrijpt wel. waar om deze nieuwe methoden van de jonge Amerikanen van grote invloed was op de economie van het land .Was, inderdaad want sinds .enkele maanden is er geen en kele opdracht bij de bouwers meer bin nengekomen, om een landhuisje aan de rand van de stad neer te zetten. Er trouwen te weinig Amerikanen en dit, zo vreest men, kan niet anders dan een bijzonder nadelige invloed hebben op de economie van het land. De prijsindices voor de in. en uitvoer zijn in april beide t.o.v. de voorgaande maand met 1 punt gestegen, zodat dus de ruilvoet voor ons land onveranderd is ge bleven. DP hoeveel-heidsindex voor de ui*voer liep in april 17 punten terug t.o.v, maart en belandde op 133. Bij de invoer was het verloop hieraan tegengesteld. De hoe- veelheidsindex voor de import kwam nl. 16 punten hoger óp 155. Onderstaand staatje, dat iK ontleend aan een publikatie van het C.B.S geeft een overz'cht van het verloop der cijfers (basis 1953 100) Maart april 1957 Prijsindex Invoer 107 Uitvoer 105 Hoeveelheidsindex Invoer 179 Uitvoer 145 maart april 1958 110 102 103 106 104 105 142 139 155 117 150 133 Gisteren heeft voor et "erechtshof te 's-Hertogenbosch in hoger beroep te recht gestaan H. C. uit Op'oo aan vie poging tot doodslag ten '.-«te was gelegd. Hij had op zondag 2 uni van verleden jaar met een pistoolschot de broer van zijn verloofde, een zekere B R. ernstig verwond. Ook had hij nog enkele schoten vooi dracht weinig doen. Het Europese afgevuurd in de richting van zijn zwa- Parlement heeft zich even onmachtig ge toond om de fameuze zetelkwestie op te lossen als tot dusverre de Raad van Mi nisters. Van een duidelijke parlementaire uit spraak is geen sprake en dat is in hoge mate te betreuren. Het enige lichtpunt daarbij is, dat Brussel als nummer één uit de bus is gekomen. De Europese in stellingen willen zich het liefst in de Bel gische hoofdstad vestigen en ook de meer derheid van de Raad van Ministers is voor Brussel geporteerd. Het zou veel beter geweest zijn. als men hier in Straats burg net zo lang had gestemd totdat een stad met een duidelijke meerderheid was aanbevolen als Europese hoofdstad. Dat was het voorstel van de socialist Lapie, gesteund door de christen-democraat Ha- zenbosch. Dan was er tenminste een dui delijke uitspraak geweest. Maar dit voor stel werd zoals men weet niet aangeno men. ger V. De familie van het meisje trachtte steeds zijn omgang met haar te verhin deren en toen hij haar 'p die zondag ochtend thuis wilde opzoeken, wilde R. hem van het erf verw:"'deren, waarop C. de schoten heeft gelost. Zelf verklaarde hij, dat hij niet heeft willen schieten, doch alleen indruk heeft willen maken. De procureur-generaal, rr-. D. Vries, nam het verdachte zeer kwalijk, dat hij ter zitting nog weinig f geen berouw toonde. Hy vreesde daarom, dat de straf die door de rechtbank is opgei 'gd. niet toereikeny zal zijn om recidive te voor komen. Hij eiste vier :aar gevangenis straf en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling. De rechtbank had verdach te veroordeeld tot drie jaar en voor waardelijke terbeschikkingstelling. Mr. H. van Berge i-'t Vught voerde juridische motieven aan >m de poging tot doodslag te weerleggen. Hij sprak niet van een misdaad, maar van een on geluk. Arrest op 7 juli.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3