Geen rust voor Nobel K 7 i SS Amsterdamse Hiltonhotel past in liet beeld van de Nederlandse bouwkunst L \V Olivetti RUYS w TebÊmha fit Hoofdstad krijgt de toeristen, Rotterdam de zakenmensen KLEINE DALING RESULTAAT HOLLANDIA MELKPRODUKTEN Onze dagelijkse H S i De onschuldige moordenaar Constructie aan de hand van formules Ondershands ruim 3,5 miljoen geleend Minder contanten bij koop op afbetaling „Politie ontvangt geld voor begrafenis-tips" OTVa-fcL' 8 DINSDAG 24 JUNI 1958 PAGINA 4 38.000 gulden per bed Sluitsteen van Apollobuurt Twee gezichten Rotterdam schrijf gemakkelijk schrijf elektrisch Minister Zijlstra overweegt: 1 a v n r Oplossing van gisteren Aanklacht in Utrecht: NIEUWE VOORRAAD SP0RTC0STUUMS en -COLBERTS MAN ABOUT TOWN, costuums f 145.- en f 149. INBRAKEN OP DE VELUWE WAALWIJK GAAT ZIJN HAVEN VERBREDEN DOOR STROOM GEDOOD KLEUTER VIEL UIT TWEEDE VERDIEPING m mil j ill Irir B. M. R. S. MONTGOMERY NEEMT AFSCHEID VAN ONS LAND BESMETTELIJKE ZIEKTEN door AGATHA CHRISTIE 17. 17 december 1867.. Nitro-glycerine plus Kieselghur. Dat is het hem, de juiste combinatie.. De springstof heeft zijn nukken verloren, maar hij houdt zijn kracht.. Geen on verwachte ontpliffingen meer. Nu kunnen de mijnen er ten minste veilig van profiteren. De arbeiders hoeven niet bang te zijn, dat het in hun handen ontploft. Dynamiet ..De uit drukking komt regelrecht van het Griekse dunamis, wat macht kracht, betekent.. In zijn naïviteit denkt Nobel serieus, dat hij alle moeilijkheden nu uit de wereld heeft geholpen. Op el ke kist met dynamiet laat hij een etiket plakken: Ongevaar lijk poeder van Nobel.. 18 Tegelijkertijd begint hij een grootscheepse actie tegen de., nitro-glycerine.' Hij laat er geen gras over groeien, steekt de Noordzee over en dient zich aan bij het Engelse Ministerie. Geen nitro meer, maar dynamiet, luidt zijn devies. Maar de Engelsen laten dat zich niet zonder meer aanleunen. Dat Nobel de nitro verbiedt is zijn zaak, maar hij moet met be wijzen op de proppen komen. Zijn voorstel om alle produk- tie meteen stop te zetten kan best een handige reclamestunt zijn. En de kranten schrijven hatelijke stukjes: Nobel wil zijn oude rommel kwijt om met zijn nieuwste moordwapen de markt te veroveren 19. Nobel accepteert de Engelse uitdaging. Hij heeft ge zegd, dat zijn dynamiet stukken meer garantie biedt dan de nitro-glycerine en hij geeft boter bij de vis oftewel een in drukwekkende demonstratie. Vijf maal dreunen de ontploffin gen, het dynamiet is als was in de handen van een kerel, die weet wat hij doet.Dan geven de Briiten zich gewonnen. „Geef me een paar duizend kilo" is de eerste bestelling. De nitro zal onschadelijk worden gemaakt.. Diezelfde avond nog ontploft in Schotland een lading nitro-glycerine. Volko men onverwacht. Tien doden.. 20. Er lijkt geen vluiltje meer aan de lucht. Nobel heeft de laatste slag binnengehaald. Dat denkt hij tenminste.. Want hij komt geen ogenblik op het idee (al had hij het kunnen en moeten weten) dat er naties zijn, die zijn „getemde spring stof" willen misbruikenDat er oorlogen mee gevoerd en gewonnen kunnen worden.. Maar dat zal hij gauw genoeg merke. (Van onze Amsterdamse redactie) De verwachting is, zoals we reeds met een enkel woord hebben gemeld, dat dit najaar reeds de eerste paal in de grond zal gaan voor het Amsterdamse Hilton- hotel aan de Apolloiaan. Het zou dan in het voorjaar van 1961 kunnen worden ge opend. Het ontwerp is gemaakt door het Amsterdamse architectenbureau De Vla ming en Salm met medewerking van de Rotterdamse architect Maaskant, die het Hiltonhotel in de Maasstad op zijn beurt met medewerking van zijn Amsterdamse collega's heeft ontworpen. De andere Hilton-hotels in de wereld zijn gebouwd door een Amerikaanse en een plaatselijke architect. De heer Hilton is van deze werkwijze afgestapt en gunt de opdrachten uitsluitend aan lokale ar chitecten. Hij heeft zelf een bouwbureau opgericht, waar de ervaringen, die zijn opgedaan bij de bouw van de Hilton-ho tels worden verzameld ten dienste van die lokale deskundigen. Dit bureau heeft de beschikking gekregen over een aantal „hotel-formules", waarmee voor elke situ atie het aantal benodigde liften, het aan tal kamers, de lengte en breedte van de verdiepingen etc. kunnen worden bepaald. In Amsterdam zou men briv. het bedden huis van 9 verdiepingen iets hoger en smaller hebben willen maken. Het gevolg zou dan echter zijn geweest, dat er per etage een „gebroken getal" aan kamer meisjes zou moeten komen, dat dan naar boven zou dienen te worden afgerond bijv. 1,5 op 2 waardoor de post lonen met een „onrendabel" bedrag zou wor den vergroot. De formules van de heer Hilton waarborgen een zo efficiënt mo gelijke inrichting van het hotel. De gasten krijgen geen centimeter te veel of te wei nig ruimte tot hun beschikking. Vergeleken met bestaande of in aan bouw zijnde Hilton-hotels buiten Amerika wordt het Amsterdamse hotel betrekkelijk sober, aldus vertelde ir. F. W. de Vla ming op een persconferentie in de hoofd stad. De beschikbare bouwsom is per bed gerekend, aanzienlijk lager dan bij welk Hilton-hotel ook. De kosten van de bouw en inrichting bedragen evenals die van het Rotterdamse hotel 20 miljoen gulden, t.w. 10 miljoen voor de bouw en 10 mil joen voor de inrichting. Dit komt neer op 38 mille per bed, een bedrag dat 10 pet ligt beneden de gemiddelde investering in Hilton-hotels. De logiesprijs zal onge veer 10 dollars bedragen. In de Hilton- hotels vormen tot dusver anders dan bij de andere hotels de kamers de voor naamste bron van inkomsten, en gevolgd door de dranken. Gebruikelijk is, dat het restaurant en in het bijzonder de drank ken de meeste winst opleveren. Het ontworpen hotel vormt aldus ir. De Vlaming, stedebouwkundig bezien de sluitsteen van de Apollolaan-buurt, welke gebaseerd is op een plan van Berlage. De markante symmetrie van de assen Apolloiaan en Minervalaan deze staan haaks op elkaar is niet verloochend. Het hoofdbouwlichaam is symmetrisch gesitueerd met de hoofdingang in de as van de Minervalaan. Het gelijkvloerse gedeelte bevat een grote lobby, een eet zaal voor circa 150 personen, een cocktail bar, verscheidene winkels en kantoren van luchtvaartmaatschappijen, een café restaurant, een patisserie, een congres zaal voor 400 tot 600 personen en enkele losse, verhuurbare dinerzalen. De keuken ligt hier organisatorisch bezien centraal. Deze parterre ligt niet symmetrisch on der het 40 m hoge 'beddenhuis' van 9 eta ges, dat, zoals boven opgemerkt wel sym metrisch lift t.o.v. de as van de Miner valaan. Er moest namelijk rekening wor den gehouden met een groot parkeer terrein voor 100 a 150 auto's aan de west zijde van het gebouw. Iedere verdieping van het beddenhuis telt 31 kamers, waarvan er nabij de uit einden telkens twee tot een suite kunnen worden verenigd. De vertrekken, die 3.80 bij 4.40 meter groot zijn zullen in hoofdzaak worden ingericht als zit- slaapkamers met twee bedden. Bij ie der vertrek behoort een badkamer. Op een der hoogste etages is een serie meer luxueuse kamers en suites gedacht. Als het budget het toelaat zal op het dak nog een lounge worden ingericht, waar ape ra ties en bescheiden maaltijden kun nen worden genoten. Van deze lounge uit die 36 meter boven de begane grond ligt kan men een schitterend uitzicht hebben over de hoofdstad. Op de wens van de heer Hilton zal het hotel zo veel mogelijk worden ingepast in de Amsterdamse architectuur en in het beeld van de Nederlandse bouwkunst Aan bouwmaterialen van eigen bodem zal een ruime plaats worden ingeruimd. Waar schijnlijk zal een steenbakkerij opdracht krijgen donker-gekleurde bruine, groene of blauwe stenen te fabriceren. Waar het betonskelet naar buiten treedt zullen lichtere kleuren worden gebruikt. Het hotel krijgt twee „gezichten", een aan de kant van de Apolloiaan en een aan de zijde van het Noorderamstelkanaal. Overwogen wordt om aan de kant van het hotel een soort haventje te maken, geschikt voor de aanleg van rondvaart boten. Het achter- en het voorterrein krijgen een tuinachtig karakter met veel bloemen, groen en water. De Amerika nen hebben bovendien de wens geuit een kunstijsbaantje te creëren, ondat zij zich te allen tijde kunnen vermeien in het Nederlandse wintervermaak bij uitstek. Aan de zuidzijde tenslotte wordt een ter ras aangelegd, dat kan worden verwarmd Men verwacht, dat het Rotterdamse ho tel meer de zakenmensen zal trekken, ter wijl Amsterdam meer op de toeristen zal zijn ingesteld. De gemiddelde gast in de hoofdstad zal mogelijk een dag of drie in het hotel verblijven. De inrichting van het hotel in de Maasstad zal enigszins van het Amsterdamse hotel verschillen ook al omdat de besteding van het bud get anders ligt. In Rotterdam bijv. moet de grond worden gekocht, terwijl in de hoofdstad het terrein in erfpacht wordt uitgegeven. In Rotterdam komt in ver band met de omgeving ook geen daklounge. Beide hotels zullen in ieder geval op een gelijkwaardig niveau worden gebracht. elektrische schrijfmachine inclusief tabulator fl. 1373.' vraag vrijblijvend praktijkdemonstratie op Uw eigen kantoor hoofdkantoor: Lange Voorhout 17 's-Gravcnhage - Telef. 184160 Vestigingen door geheel Nederland kantoormachines Minister Zijlstra overweegt, zo verne men wü, een wijziging te brengen in de beschikking 1956 over het percentage contant bij koop op afbetaling De overbe- stedingen in de consumptieve sector van de afgelopen jaren zijn thans nagenoeg ingedamd. Economische Zaken meent daarom het aanbetalingspcrccnfcsre aan zienlijk te kunnen verminderen, niet het minst om de produktie-stagnatie bij deze duurzame consumptieve artikelen, zoals bromfietsen, t.v.-tocstellen, woningtex tiel, tegen te gaan. Op het ogenblik is men het op 't ministe rie nog niet geheel erov r eens hoeveel 't aanbetalingspercentage in de toekomst zal gaan bedragen. Zoals men weet, geldt bij beschikking 1956 voor auto's en motorrij wielen een bedrag van 35 pet. contant, voor bromfietsen 30 pet, voor elektrotech nische apparaten, zoals radio en televisie, 20 pet. Een vervanging van de beschikking 1956 door een voor 1958 is de eerste weken waarschijnlijk nog niet te verwachten, omdat een voorstel dienaangaande de Raad van State nog moet passeren. Verticaal: 1 vis, 2 waterdier, 3 plaats op de Veluwe, 5 op de wijze van, 6 metaal, 7 slot, 11 de onbekende (afk.), 12 plaats in het Gooi, 13 vaststaand, 14 zonnegod, 17 de dato (afk.), 20 leeftijd (Eng.), 21 drank, 24 hofbediende, g5 kleur, 26 vreem. de munt (afk.), 27 beleving in de slaap, 28 jaargetijde, 30 wintervoertuig. 33 titel (afk.), 35 lofdicht, 37 deel van het hoofd. Horizontaal: 1 lekkernij, 4 stand', 8 ter plaatse (afk.), 9 rang in het leger (afk.), 10 bepaalde behandeling van gewassen, 13 plaats in Utrecht, 15 Frans lidwoord, 16 groet, 18 jongensnaam, 19 puzzel, 22 gewicht (afk.), 23 Frans lidwoord, 25 af gericht, 29 bloeiwijze, 31 Duitse badplaats, 32 meisjesnaam, 34 hoofdtooi, 36 woede, 38 jongensnaam, 39 onderofficier (afk.), 40 incasseren, 41 behoeftigheid. 1 i V r 9 fo u tl /J 9 tf 7 Ic i/ XI XV If 36 Jo JJ If Jf M se 'it f Horizontaal: 6 onzin, 7 lasso, 9 melaats, 11 oók, 12 rampspoedig, 15 pit,- 16 notaris, 18 larie, 20 elite. Verticaal: 1 lommer, 2 ezel, 3 inlassen, 4 el, 5 dolk, 8 spoed, 10 sportief, 13 meter, 14 gestel, 15 pels, 17 ruit, 19 en. Enkele Utrechtse begrafenisonderne mers hebben bij de politie van die stad een aanklacht ingediend, omdat zij me nen, dat politiepersoneel van sommige concurrenten tipgeld ontvangt. Die „bij verdienste" zouden bepaalde politie-amb- tenaren ontvangen voor het verstrekken van adressen, waar een door de politie of justitie in beslag genomen stoffelijk overschot werd vrijgegeven. De hoofdcommissaris van politie te Utrecht heeft om de objectiviteit de procureur-generaal te Amsterdam ver zocht naar aanleiding van deze klacht een onderzoek in te stellen. Dat is op het ogen. blik in handen van de Rijksrecherche. U heett er. na de eerste grote toeloop, lang op gewacht, maar nü, nog vóór de zomer zijn ze er weer. die makkelijke lichtgewicht Terlenka zomercostuums in prach tige, exclusieve dessins. Rekening houdende met de algemene achteruitgang is de Koninklijke Hollan- dia Fabrieken van Melkprodukten en Voedingsmiddelen N.V. tie Vlaardingen over het geheel genomen erin geslaagd haar positie ruimschoots te handhaven. De financiële resultaten tonen t.o.v. 1956 een kleine vermindering. Het saldo ex ploitatierekening na aftrek van onkos ten daalde van f 1.635.055 tot f 1.351.178. Inkomsten uit deelnemingen en beleg gingen beliepen f 175.820 (173.472). Af schrijving op gebouwen en installaties vergde f 1.004.538 968.967). Het saldo winst over 1957 beloopt f 322.460 389.561), na reservering f 200.000 (450.000) voor vennootschapsbelasting. Voorgesteld wordt over het onveran derd kapitaal van 4 miljoen een divi dend van 7 (v.j. 8) pet. Aan de statutaire reserve wordt toegevoegd f 12.246, waar door deze stijgt tot f 435.014. De grondstoffenvoorziening leverde geen moeilijkheden op. De verbouwing van het consumptiemelkbedrijf te Ber gen op Zoom werd voltooid. Het bedrijf te Vlissingen werd gesloten, doordat de produktie kon worden overgebracht naar Bergen op Zoom. Met de op Wal cheren en Z. Beveland werkende coöpe ratieve fabrieken werd een bevredigen de verdeling van bet werkgebied be reikt. De resultaten van deze concentra tie voldoen aan de verwachtingen. De samenwerking van de condensproduktie van de Friese fabrieken te Bolsward kwam gereed. De uitvoering van de plannen om de daarvoor vrijgekomen fabriek te Scharstenbrug tot een melk- poederfabriek in te richten is reeds in een vergevorderd stadium, In Friesland heeft men de belangen uitgebreid door een belangrijke deelneming in de N.V. A. Lankhorst. die een grote kaasfabriek exploiteert en zeer gunstig is gelegen t.o.v. het melkwinningsgebied. Tezamen met de normale uitbreidin gen waren voor de uitvoering van bo venvermelde projecten grote uitgaven gemoeid. In de financiering daarvan is voorlopig voorzien door het aantrekken van een onderhandse lening van ruim 3,5 miljoen. Van verschillende zijden is de over heid geattendeerd op de discriminatie in belastingheffing ten voordele van be drijven, welke werken onder de rechts vorm van coöperatieve vereniging. Het wordt betreurd, dat over een aantal aan slagen in de vennootschapsbelasting van afgelopen jaren nog verschilpunten be staan met de fiscale autoriteiten. Verschillende factoren hebben ertoe bijgedragen, dat de Nederlandse zuivel industrie een minder gunstige ontwik keling heeft doorgemaakt. Vooral in de tweede helft .van het jaar manifesteer den zich de moeilijkheden bij de afzet. Een en ander is voor de regering aan leiding geweest om in april 1958 maat regelen te nemen om de Nederlandse zuivelindustrie op de wereldmarkt rui mere mogelijkheden te geven. De af zet van de Nederlandse zuivelproduk- ten in het buitenland kan hierdoor on getwijfeld worden bevorderd. De direc tie noemt het onrustbarend, dat het ver schil tussen de garantieprijs voor de melk en de door de industrie te realise ren opbrengst waarschijnlijk bijna een half miljard gulden zal bedragen, het- wel voor de overheid moet worden bij gepast. De genoemde situatie weerspie gelde zich in de gang van zaken gedu rende 1957 bij de onderneming, (Van onze correspondent) Op de N.W.-Veluwe is de laatste dagen een aantal inbraken gepleegd. Het begon in Heerde waar uit een schoenenzaak de kassa werd meegenomen. Deze werd leeg in de tuin teruggevonden. In dezelfde straat kreeg een manufacturier bezoek. Hier werd niet alleen een winkelkassa ge licht. maar ook de slaapkamer van de eigenaar doorzocht, zonder dat deze of zijn echtgenote iets merkte. In Hattem werd vervolgens bij een slager de kassa gelicht, terwijl bij een kruidenier tever geefs een speurtocht door winkel en huis werd gemaakt. De totale bult bedraagt niet meer dan enige honderden guldens. (Van onze correspondent) B. en W. van Waalwijk hebben de ge meenteraad voorgesteld over te gaan tot de voorbereiding van het tweede ge deelte van fase I der avenplannen. Dit houdt 'n het verbreden van de bestaan de haven en het egaliseren van aangren zende terreinen met een totaal oppervlak van 8.71.50 ha. De kosten van de uitvoering van dit tweede gedeelte worden geraamd op plm. 545.000. Dit deel van de havenplannen komt in verband met de urgentie en zijn arbeidsintensiviteit ln aanmerking voor uitvoering in het kader van de werkgelegenheids verruiming. De verwachting bestaat, dat de rijks bijdrage in de kosten die uit subsidies moeten worden gedekt. 100 pet zal be dragen en dat verkrijging van de vereis te vaste financieringsmiddelen voor het tenlaste van de gemeente komende aan deel ad 172.170 geen moeilijkheden zal opleveren. Zondagmiddag is de 12-jarige Phik Han Lo in de ouderlijke woning aan het Scho- penhauerhof te Amsterdam om het leven gekomen, bij het monteren van een fitting in een schemerlamp. De jongen werd door zijn vader in de slaapkamer gevonden met het lampje in beide handen. Er zat een fout ln de fitting. Het bijna driejarige dochtertje van de heer F. Campman, eigenaar van hotel „Campman" te Renkum, is gisteren uit een raam van de tweede verdieping aan de achterzijde van het hotel naar beneden gevallen op een plat en aan de opgelopen verwondingen overleden. radio en televisie Donderdag zal veldmaarschalk Montgo mery, die op 1 juli a.s. zijn functie van plaatsvervangend geallieerd opperbevel hebber in Europa neerlegt, een afscheids bezoek aan Nederland brengen. Hij zal bezoeken afleggen bij de minis ter voor Defensie en het comité verenigde chefs van staven. In de namiddag zal de Koningin de maarschalk op paleis Soest- dijk ontvangen. Des avonds biedt de Ne derlandse regering hem een diner aan. Montgomery arriveert 's morgens om 11 uur op het marinevliegkamp Valkenburg; de volgende morgen om 9 uur vertrekt hij vandaar. In de week van 8 tot een met 14 juni zijn in Nederland 3 gevallen var para- tyfus b aangegeven, (in Amsterdam, Hil versum en Gouda) en 1 geval van kin derverlamming in Haps N.-Br.). Uitzending vanuit Engels Transit Camp Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Dinsdag 22.00 Bij invitation 22,45 Tijd voor Bernard 23.15 Verzoekplaten 00.30 Sluiting WOENSDAG 25 JUNI. HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 IIws. 8.15 Gramm. 8.30 Blaasork. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw 935 Waterst. 9.40 Gramm. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst 11.00 Kamermuz. 11.30 Metropole orkest 12.10 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus. muz. 12.53 Gramm. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad 13.20 Lichte muz. 13.50 Opera 15.30 Strijkkwartet en klari net 16.00 V. d. jeugd 17.20 Interscholair jeugd- tournooi. 17.40 Beursber. 17.45 Gramm. 18.00 Leger des Heilskwartier. 13.15 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsleven 18.30 Vrouwenkoor. 18.50 Gramm. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gramm. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gramm. 20.00 Radiokrant 20.20 Vocaal ens., kamerork. en sol. 21.30 Caus. 21.50 Poli- tiekapel. 22.15 Geestelijke liederen 22.45 Avond overdenking 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Sport- uitsl. 23.2024.00 Gramm. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gramm. 8.00 Nw» 8.18 Gramm. 9.05 Gym v. d. vrouw 9.15 Gramm. 10.00 Schoolradio 10.20 V. d. vrouw 11.00 Gramm. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Or gelspel 13.00 Nws. 131.5 Dansmuz. 13.50 Gramm. 14.30 V. d. jeugd 16.00 Volksliedjes en -dansen. 16.15 V. d. zieken 17.00 Vakantietips 17.50 Rege- ringsuitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Klankb. 19.30 V. d. jeugd 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.15 Metro- pole ork en soliste. 20.40 Rendez-vous met een onbekende, hoorsp. 22.30 Sopr. en piano 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Filmprogr. 23.50—24.00 Socialistisch nws in Esperanto. Engeland BBC home service 830 m. 12.00 Sport, 12.30 V. d. boeren. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Gramm 13.55 Sportuitsl. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Sport. 16.00 Vespers. 16.45 Sport. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.50 Volksdansen. 19.00 Gramm. 19.30 Quiz 20.00 Schots ork. 21.00 Nws. 21.15 Interv. 21.45 Koor en orgel. 22.15 Klankb. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koer sen. Engeland BBC light progr., 1500 en 247 .n. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vronw. Om 14,30 Nws '5 00 Mil ork. (Om 15.30 Nws) 15.45 Variété ork. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Gevar. Muz. 17.30 Nws. 18.00 Sport. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport 19.30 Nws en gevar. progr. 20.00 Ritm. muz. 20.30 Nws en gevar. progr. 21.30 Nws en verz. pgr. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Nws en lichte muz. 23.55—24.00 Nws. NDR WDR, 309 m. 12.00 G/var. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.00 Pianorecital 17.00 Nws. 17.35 Verz- progr. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.10 Kamermuz. 23.15 Muz. nachtprogr. 24.00 Nws. 0.101.00 Gevar. progr. Frankrijk progr. 2 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. 13.25 Gramm- 14.20 Solistenconc. 15.05 Symf. conc. 19.00 Gramm. 19.30 Idem. 20.45 Hoorsp. 23.5324.00 Nws. Brussel 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 Gramm- 13.00 Nws. 13.11 Vocaal- en instr. ens. 14.00 Gramm. 14.35 Idem. 15.00 Symf. conc. 16.00 Koersen 16.02 Gramm. 18.10 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr* 18.00 Gramm. 13.10 Caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtent. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Orgelconc. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. Brussel 484 m. 12.00 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Gramm. 14.1J en 14.15 Gramm. 1515 Koorzang. 15.35 Gram**1 16.05 Idem. 16.15 Cellorecital. 16.45 Gramm; 17.00 Nws. 17.35 Gramm. 18.30 Idem. 19.39 Nws. 20.00 Gramm. 20.30 Kamermuz. 20.30 Gramm. 22.55 Nws. TE/J&VISIE. VARA: 17.00 V. ®Pkind. NTS: 20.00 Week- journ. KRO: 20.30 Vadimecum 21.00 Wiegelied* TV-spel. DUITS-PROGR.17.00 V. d. kind. 17.30 TV- lexicon 17.40 18.00 V. d. vrouw 19.00—19.3° Hier und Heute 20.00 Filmber. 20.25 Weef' ber. 20.30 Filmjourn. 21.05 Gevar. progr. 2l JU Week journ. FRANS-BELG PROGR.: 16.00—17.30 Wereld- tentoonstelling 19.00 Les Chrétiens dans la V» Sociale 19.30 Aux quatre coins 20.00 Nws. 20.? Film 21.50 Literair progr. 22.35 VoetbalkamP' (filmjourn.) 22.45 Wereldnws. VLAAMS-BELG-PROGR.: 17.30 Wereldten- toonstelling 19.00 De Kath. Gedachte en AC" 19.30 Nws. 20.00 Eurovisiefilm 20.25 Liter»1* ----- Wietfc progr. 21.00 Overname lied, toneelstuk 22.30 Nws. d. N.T.S.: ïi). Er is hier niets meer te doen geloof ik, tenzij.. Hij staarde lang in gedachten naar de haard en de dode as erin. Vuur verbrandt en vernietigt, maar bij toeval.er kon nog wel eens iets.laat ons zien. Handig, op handen en knieën, begon hij de as op de rooster uit te zoeken, schep te ze heel voorzichtig van de rooster in de asla. Plotseling slaakte hij een lichte kreet. Het pincet Hastings! Ik gaf het hem vlug aan en hij haalde een klein stukje geschroeid papier op. Daar mijn vriend, riep hij uit, Wat zeg je daarvan? IL, EN Ik wist niet, wat er van te denken. Het was buitengewoon dik papier, geen ge woon schrijfpapier. Ineens schoot mij wat te binnen. Poirot, riep ik uit, dit is een stukje van een testament. Precies. Ik zag hem onderzoekend aan. En je bent niet verbaasd? Neen, zei hij ernstig, het was wat Ik verwachtte. Ik liet het papiertje los en zag hoe hij het in zijn portefeuille opborg met dezelf de methodische zorg waarmee hij alles deed. Wat was dit voor een geschiedenis met het testament? Wie had 't verbrand? Dezelfde persoon, die het kaarsvet op de grond had gemorst? Natuurlijk. Maar hoe was er iemand binnengekomen? Al de deuren waren gegrendeld geweest van binnen uit. Nu mijn vriend, zei Poirot kwiek, gaan we heen. Ik zou het binnenmeisje., zij heet Dorcas nietwaar, wel een Eaar dingen willen vragen. Wij liepen door de kamer van Alfred Inglethorpe en bleven er lang genoeg om Poirot in staat te stellen, een kort, maar toch grondig onderzoek te doen. Wij ver lieten haar weer door de tussendeur en sloten die deur en ook de gangdeur van mevrouw Ingelthope's kamer, net als eerst. Ik nam hem mee naar het boudoir, dat hij wilde zien en ging toen zelf Dor cas zoeken. Toen ik terugkwam, was het boudoir evenwel leeg. Poirot, riep ik, waar ben je? Hier. Hij was de openslaande deuren uitge gaan en stond, ogenschijnlijk stomverwon derd, bij de bloembedden. Heerlijk, mompelde hij, Heerlijk. Wat een symmetrie. Kijk eens naar die halve maan en die ruit., de netheid is een lust voor de ogen. En het uitzetten van de plantjes is ook keurig. Het is ze ker pas gedaan? Ja, ik geloof dat ze er gistermid dag mee bezig waren. Maar kom binnen, hier is Dorcas. Eh bien, eh bien. Misgun me nu niet een ogenblik verkwikking. Ja, maar deze zaak is van groter belang. En hoe weet je of deze prachtige begonia's niet van even groot belang zijn? Ik haalde mijn schouders op. Als hij zo begon was er toch geen land met hem te bezeilen. Vind je van niet? Toch is zoiets wel eens gebeurd. Alia, we zullen de goe de Dorcas eens ondervragen. Dorcas stond in het boudoir, haar ge vouwen handen voor zich, haar grijzende haar in stijve golfjes onder een witte muts. Zij was een typisch-ouderwetse dienstbode. Haar houding tegenover Poirot zweem de naar het wantrouwende, maar hij had haar spoedig voor zich gewonnen. Hij trok een stoel naderbij. Neem plaats, mademoiselle." Dank u, mijnheer. U is al jaren in deze dienst, nietwaar? Tien jaar, mijnheer. Dat is lang, en geeft blijk van grote trouw. U waart erg aan mevrouw gehecht, nietwaar? Mevrouw was heel goed voor mij, mijnheer. Dan zult u er niets op tegen hebben een paar vragen te bantwoorden? Ik heb de volle toestemming van mijnheer Ca vendish. O zeker wel, mijnheer. Dan zal ik beginnen met hetgeen er gisterenmiddag voorgevallen is. Mevrouw had een meningsverschil? Ja, mijnheer. Maar ik weet niet, of ik wel. Dorcas aarzelde. Poirot keek haar doordringend aan. Beste Dorcas, het is nodig, dat ik ie dere bijzonderheid van die twist zo volle dig mogelijk weet. Denk nu maar niet, dat je het vertrouwen van je mevrouw mis bruikt. Mevrouw is dood en het is nodig, dat wij alles wetenais we haar dood willen wreken. Er is niets, dat haar tot het leven kan terugroepen, maar wij ho pen de moordenaar aan het gerecht over te leveren. Als ik er wat aan doen kan, zal ik het niet laten, zei Dorcas heftig. En, zonder namen te noemen, er is iemand hier in huis, die geen van ons uit kon staan. En het was een kwade dag, toen hij voor het eerst een voet in huis zette. Poirot wachtte tot haar verontwaardi ging gezakt was en ging toen op zijn dro ge zakelijke toon voort: Nu, wat die twist aangaat? Wanneer heb je er voor het eerst van gehoord? Ziet u, mijnheer, ik ging toevallig door de hal gisteren Hoe laat was dat? Precies kan ik het u niet zeggen, mijn heer, maar het was nog lang geen thee tijd. Misschien vier uur, het kan ook wel iets later geweest zijn. Zoals ik zei, mijnheer, ik ging toevaü1^ door de hal, toen ik hier beneden luide e boze stemmen hoorde. Ik wou nu wel nie precies luisteren, maar., ziet u, dat ëaa zo. Ik stond stil. De deur was dicht, ma3n mevrouw praatte heel hard en duidelijk e" ik kon goed horen wat zij zei. j Je hebt me bedrogen en belogen. *e Ik kon niet goed verstaan, wat mijnhe®j Inglethorpe antwoordde Hij praatte he wat zachter dan zij, maar ze antwoord" hem weer. u Hoe durf je dat te zeggen? Ik «e je onderhouden, je gekleed en gevoed- bent mij alles verschuldigd. En nu he'° je me zo? Nu breng je schande over 0 ze naam? .„g Weer miste ik wat hij zei, maar zij 6' door. jk Ik zie mijn pad duidelijk voor me- weet wat mij te doen staat. Je behoeft n te denken, dat enige vrees voor openba3eI1 heid van een schandaal tussen man vrouw mij zal weerhouden. „jt Toen meende ik, dat zij de kamer zouden komen en dus liep ik vlug we8- Ben je er zeker van, dat het de st van mijnheer Inglethorpe was? O ja, mijnheer, van wie kon zij a ders zijn? En wat gebeurde daarna? ar Later kwam ik weer in de hal, "Lg- toen was alles stil. Om vijf uur belde vrouw Inglethorpe en zei me, een ie thee zonder iets er bij in haar boudoir j brengen. Ze zag er erg bleek en verW uit. (Word: vervolg"''

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4