Weerzien met American Ballet Theatre .Midsummernightsdream' in Bloemendaal Geef mu maar Nescafe (T Nescafe RENNIES Prof. dr. W. Bronk horst zeventig jaar Adenauer rijdt weer mei krankzinnige snelheden door Noordrijnland-Westfalen -ft Ups en downs in heterogeen programma Z ali g verklar in g Edward Poppe Nederland gebruikt minste alcohol in de westelijke landen Twee ministers vragen ontslag De verbijsterende kracht van „der Alte" Deze droom wordt pas werkelijkheid in een bos Pater Kleipool t I Terugtrekking Chinese troepen uit N.-Korea mm- V B WOENSDAG 25 JUNI 1958 PAGINA 3 Pacan Pillar of Fire Fancy Free Belgen drinken het meeste bier, Portugezen het meeste wijn Gedistilleerd Bier Wijn Mens raakt achterop hij mechanisatie Structuurwijziging Mijnwerkers- bond aangenomen ISRAEL 's Werelds meest favoriete Instant Coffee! REIZEN DOOR DE LUCHT VOOR IEDEREEN Als overtollig maagzuur Uw maag in lichtelaaie zet Als kolom vuur i opstijgt tot I» de keel tegen brandend maagzuur Longarts van internationale vermaardheid Nederlands schip na explosie in brand Bemanning in veiligheid CAMPAGNE VOOR LANDDAG- VERKIEZINGEN (Van onze correspondent) IN DEZE WEKEN komt het geregeld voor, dat op opge broken stukken van de Auto bahn ergens in Noordrijnland- Westfalen verkeersopstoppingen plaats vinden, waarbij een kilo meterslange file ontstaat, omdat de bondskanselier met zijn escor te „aanstonds voorbij zal ko komen". Dat zeggen de politie agenten tenminste. Dr. Adenauer zelf laat gewoonlijk nog wel een kwartier of twintig minuten op zich wachten. UJ00 pek, uitgebuit Scène met Botton uit Midsummernightsdreamgisteravond in Bloemendaal Picknick langs (le Autobahn Donderpreken Suriname vandaag ter stembus Stemming zeer lauw Amsterdamse bouw vakkers wachten nog af ARMAS JAERNEFELT OVERLEDEN Lupe Serrano en Eric Bruhn in de Pas de deux uit Don Quixote choreografie van Petipa en muziek van Mi neus. Het American Ballet Theatre heeft Sisteravond in het Gebouw voor Kunsten «n Wetenschappen in Den Haag de eerste ■voorstelling gegeven in het kader van het Holland Festival. In een uitgebreid reper toire van vtff verschillende programma's sullen we geconfronteerd worden met een diagonaalsncde van de prestaties van deze dansgroep, diie wellicht buiten de Ver. Staten meer bekendheid geniet dan in het tboederland. De première dit jaar heeft plaats ge vonden onder nogal moeilijke omstandig heden om volop te kunnen genieten van de prestaties. De belichting was uitge sproken slecht. Men kan dat een bij komstigheid noemen, maar met name „Paean" is een ballet waarbij onvol komenheden zwaar tellen. De theaterkunst is een synthese, waarbij de totaliteit des te indringender w.ordt in de toeschouwer naarmate de samenwerkende factoren elkaar steunen. Het zal ieder duidelijk zijn. dat een ballet dat geïnspireerd is op gedichten van Sappho een uiterst etheri sche entourage en perfectie eist. De choreograaf Herbert Ross heeft het al bij Voorbaat moeilijk om een overtuigend Werkstuk te leveren, omdat de muziek Van Ohausson al zeer zware eisen stelt nan. de musici, waarbij naar onze mening het bezwaar komt, dat de gevoelswaarde, d:e dit Concerto voor viool, piano en bassen oproept, niet in overeenstemming is met, de inhoud van het ballet, dat een hymne aan de liefde is. De vier delen. Waaruit de choreografie bestaat: In vocation. Dedication, Visitation en Cele bration vallen enigszins uiteen. Daar waar he dionysische ontlading van de beweging *h het temperament doorbrak, was de Prestatie het meest acceptabel. De lyriek van Sappho hebben wij niet. geheel terug gevonden. vooral in het uitgesproken Jantasielo.os gezette eerste deel. Ruth Ann Koesun en John Kriza hebben een pas de deux gedanst, die veruit het sterkste was. De sobere groepering met het effectvolle perken met een grote voile, was ge arceerd en zelfs Lupe Serrano kwam met Michael Lland prestatie uit. niet boven een vlakke De grote kracht die van ..Pillar of Fire" uitgaat., handhaaft zich nog steeds. Deze knappe choreografie van Anthony Tudor op de voor de inhoud van dit ballet zo voortreffelijke compositie ..Verklarte Nacht" van Schrönberg maakte een diepe indruk. Het is het bal let waaraan de naam van Nora Kaye zal verbnden blijven. Reeds bij dc eerste ogenblikken gaat er van haar een magische ontroering uit. Zij weet met expressies te werken, die sober en toch onvergetelijk zijn. De Hagar-ro] van haar wordt niet alleen gedanst, maar ook ge speeld. Zij heeft van de choreograaf niet de kans gekregen om in technische bravour de vrouw uit te beelden, voor wie de liefde een noodzaak is. omdat zij vreest een oude vrijster te worden. Nora Kaye is vergroeid met Hagar. Het is een creatie, die men niet anders kan ver langen. Opvallend pril was Ruth Ann Koesun als haar jonge zusje. Zij danst met een natuurlijke naïviteit en daardoor con trasteert zij met de hoekige en verharde bewegingen van Lucia Chase, die als typering goed was, maar in het ballet toch te zwaar woog in de sfeercontinuïteit. De groepen zijn knap van opstelling en het ballet is van een grote importantie. De Grand Pas de Deux uit „Don Quixote" werd door Lupe Serrano en Erik Bpuhn gepresenteerd met de bravour die deze fervente choreografie van Petipa nu eenmaal eist. Alle virtuositeit was aanwezig, maar zelfs dan nog viel het op, dat Bruhn een knappe springer is en trefzeker zijn figuren afmaakt. Met ..Fancy Free" van .Terome Robbins werd de avond besloten. Dc drie matrozen op verlof waren Enrique Martinez, Bill Carter en John Kriza. De meisjes werden gedanst, door Nadine Revene, Ruth Ann Koesun en Patti Schmidt. Wij hebben al vaker over dit divertissement geschreven. Het is aardig en vol van humoristische karakterlgie en karikaturisaties. Het, Rotterdams Philharmonisch Orkest stond onder leiding van Schermerhorn en Krachmanlyk. Bu. Gistermorgen is de Congregatie der Riten in het Vaticaans paleis bijeengeko men om te beraadslagen over theologi sche rapporten over de geschriften van Edward Poppe. Edward Poppe is een Belgische pries ter, die vooral het Eucharistisch leven gepropageerd heeft. Hij was een groot Maria-vereerder en stichter van de Eucharistisch*. Kruistocht. Zijn zeer bij zondere kathechismus-methode heeft veel ingang gevonden in België en Nederland. Zijn zaliigverklaringsiproces is sinds 1952 aanhangig. Aldus meldt het KNP. Nederland was in 1956 met een totale consumptie van alcoholica per hoofd der bevolking van 4,71 liter ad 50 procent het matigste van 22 „westelijke" landen, waar onder ook de Verenigde Staten en Austra lië. In Frankrijk daarentegen wordt het meest gedronken. Daar verwerkte iedere inwoner gemiddeld ruim 33 liter ad 50 procent. Deze gegevens vallen te lezen in een overzicht, dat het Centraal Gedis- tilleerdbureau heeft opgemaakt omtrent de consumptie in de bedoelde 22 landen. Uit dat overzicht blijkt ook, dat de „wijn landen" over het algemeen het hoogste tor taal alcoholgebruik aanwijzen. De landen met hoofdzakelijk een consumptie van ge distilleerd, dit zijn slechts drie landen, nl. Nederland, Zweden en IJsland en tot op zekere hoogte ook nog Noorwegen en Finland, hebben in het algemeen het laag ste totaalverbruik. Wanneer men verder de drinkgewoon ten, welke uit de gegevens van het over zicht blijken, rubriceert naar de deelne mers aan de economische eenwording van Europa, dan verkrijgt men het volgende beeld: Het was begrijpelijk, dat na het grote 'Ucces van de „Midsummernightsdream''- °Pvoeringen van de Young Vic in 1959 het °Penluchttheater in Bloemendaal voor de gering van zijn tienjarig bestaan weder- P'h dit uitermate poëtische stuk van Sha- *espeare heeft gekozen. .De jonge Oxford Playhouse Company j^eft het geheel gevulde openluchttheater *<et teleurgesteld en een voorstelling ge- *even met vaart en grote charme, tegen j* achtergrond van het prachtige natuur de decor van dit Bloemendaalse bos- j0heel. Bjjna geen stuk van Shakespeare '®ent zich beter voor een opvoering in de ®Öen lacht als deze droom. Bij alle grote ^Voeringen met volledige muzikale 'hstratie van Mendelssohn door een groot ^est en met rijke balletten verdrinkt ?aar al te dikwijls de wezenlijke Sha- Je»Peare-tekst in het bijkomstige. Een T^tieke opvoering Iaat veel meer Slia- J^speares grillige fantasie tot haar recht jj'hien, te meer wanneer deze opvoering r»ats vindt in een openluchttheater als Bloemendaalse met zijn onovertroffen *Oestiek. y Di een verblindende en vernuftige wer ing laat de magiër Shakespeare in deze 3'dzomernachtfantasie drie werelden als ringen van een goochelaar door elkaar w ehcirkelen. De wereld van de elfen, de iereld van de minnaars en die van de j 9ve ambachtslieden van Athene. Maar deze fantastische droom is het de we- d van de elften die de boventoon voert L„ laat zien „what fools these mortals K De regisseur van deze voorstelling, sbk Hauser. is in het oproepen van de H- eHeke wereld voortreffelijk geslaagd, Ij zij vooral het uitstekend spel van t^r°ld Lang als Oberon en Ruth Meyers ve .Titania. Het was jammer, dat de beto- waarin 9e wereld van de minnaar "angen wordt gehouden, verbroken <j®rd door het te gechargeerde spel van j0, hiinnaar Alun Owen als Lysander en 2fi Woodvine als Demetrius. Kf'J echenen Shakespeares fools" op te vera eerder als clowns dan als beto on stervelingen, verstrikt in het net w?.,een oerkomische situatie. De vrou- tj^uke tegenspeelsters wisten veel beter in doUe verwikkelingen van Shakespeare ®en objectieve sprankelende humor te id s«nteren, waarbij vooral Jocelyn James Helena uitblonk. Ook haar zegging t, Misschien ging hij soms ook hier iets te ver. naar het dolkluchtige, wat Shake speares teket niet nodig heeft. In dit ge val echter was het nooit storend en het spel van Joss Acklad was zo voortreffelijk dat het niemand za! verwonderen, dat deze acteur door de Old Vic is aangezocht om in het komende seizoen o.m. de rol van Sir Toby Belch te spelen in Twelfth Night. (Driekoningenavond). Tot zondagavond blijft dit gezelschap zijn opvoeringen van „The Midsummer- nightsdream" in het openluchttheater te Bloemendaal geven. Als het weer zo blijft of zelfs nog wat warmer wordt, verdient deze ideaje openiuchts'jhouwburg iedere avond uitverkocht te zijn, want boven staande kritische kanttekeningen doen niets af aan de bewond/renswaardige re gie, de uitstekende dictie van de meeste spelers en het uitermate dynamische spel van alle acteurs. Na Bloemendaal vertrekt de Oxford Playhouse Company naar Ge neve, en daarna naar de Biennale in Ve netië. T. Z. In het gebied van de Euromarkt (EEG) wordt in Nederland overwegend gedistil leerd gedronken; in België en West-Duits- land bier en in Luxemburg, Frankrijk en Italië overwegend wijn. In het gebied van de vrijhandelszone zijn Zweden en IJs land de gedistilleerd-gebruikers, het Ver enigd Koninkrijk en Noorwegen de bier drinkers en Oostenrijk, Zwitserland, Por tugal en Griekenland de liefhebbers van wijn. Bij de gedetailleerde cijfers zien wij, dat in 1956 de Nederlanders per hoofd van de bevolking 2,58 liter gedistilleerd gebruik ten van 50 procent, 17,9 liter bier en slechts 1,43 liter wijn. In het algemeen dus geen grote hoeveelheden. De Noren dron ken nog minder gedistilleerd (2,2 liter) en wijn (1,20 liter) maar kwamen met het bier (23 liter) een end boven ons uit. De Oostenrijker drinkt gemiddeld het minst gedistilleerd van allen: naar schatting een halve liter in heel 1956. De Zweed staat daarentegen bovenaan met 63 liter. Op hem volgen de IJslanders (46) en de Ame rikaan dat wil zeggen de inwoner van de States (43). De Canadees neemt al genoe gen met 2,08 de Australiër met 1,35 liter. Het bierverbruik is verreweg het laagst in Italië en zal daar misschien nog wel voor een groot deel voor rekening komen van de talloze toeristen. De consumptie is er niet meer dan 3,8 liter per hoofd. Ne derland komt met zijn 17,9 liter op de twee de plaats en wordt gevolgd door Noorwe gen met 23 liter. De Nieuw-Zeelander brengt het tot 100 liter per hoofd de Au straliër tot 108 de Luxemburger tot 116 maar de Belg spant de kroon met niet min der dan 145 liter per jaar. Van wijn houden de Ieren die nog wel 49 liter bier gebruiken blijkbaar het minst. Zij komen niet verder dan 0,8 liter per hoofd. De Engelsman is er ook al niet op verlekkerd; hij brengt het niet verder dan 1,2 liter terwijl wij zoals gezegd toch al tijd nog 1,43 liter voor xze rekening ne men. De meer zuidelijke landen weten er echter beter weg mee. De gemiddelde Oos tenrijker drinkt naar schatting toch altijd nog 30 liter wijn bij zijn 60 liter bier. De Luxemburger noteert voor zich eenzelfde wijngebruik; de Griek 48,8 liter, maar de Spanjaard komt er al beter in: 67 liter. De Fransman laat hem echter mijlen ver achter zich met 110 liter, terwijl de Itali aan 114 liter voor zich Gat noteren en de Portugees de kroon spant met 119 liter. Onder leiding van de heer F. Dohmen is gisteren in de Stadsschouwburg te Sit- tard het jaarcongres van de Ned. Katho lieke Mjjnwerkersbond voortgezet. De structuurwijziging van de bond werd voor de tijd van een jaar goedgekeurd. Ook het concept-actieprogramma voor het komen de jaar werd behoudens enkele amen dementen aangenomen. Hoofdaalmoezenier mgr. K. Roncken zei in zijn inleiding, dat door de steeds voort schrijdende mechanisatie in het mijnbe drijf de mens als mens en christen achter op raakt. In feite moet de geestelijke vorming van de mens vóór zijn op de technische. In vele gevallen is het echter juist omgekeerd. De heer A. Hennekens, voorzitter van de Kath. Var. van Mijnbeambten, onder streepte nog eens verscheidene punten uit de rede van de heer Dohmen. Hij zei, dat de „merit-rating" ook voor de mijn- beambte onaanvaardbaar is en verklaar de, dat de band tussen de arbeiders en de beambten in de mijnbedrijven in de toe komst nog hechter zal worden. Twee Israeljsche ministers, die als vertegenwoordigers van het „Verenigde Godsdienstige front" zitting hadden in de coalitie-regering onder premier Ben Goerion, zijn uit de regering getreden. Hun partij zal Ben Goerions regering niet langer steunen. „A.F.P." meldt, dat het aftreden der ministers het gevolg is van een menings verschil over de omschrijving van het woord „jood" op de Israëlische identi teitsbewijzen. Het „Verenigde Gods dienstige Front" wil, dat hierbij strikt de hand wordt gehouden aan de defini tie, die hieromtrent van oudsher aan de hand van de godsdienstige traditie der joden wordt gegeven. Zonder de steun van het „Verenigde Godsdienstige Front" heeft Ben Goerion geen meerderheid meer in de volksver tegenwoordiging. Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! Normaal Coffeïnevrij Espresso Prins Bernhard heeft het erevoorzitter schap aanvaard van een internationale jury, die de inzendingen zal beoordelen, welke binnenkomen op de door het Zwit serse luchtvaartblad „Interavia" uitge schreven prijsvraag over het thema „rei zen door de lucht voor iedereen". Door deze ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van dit maandblad uitge schreven prijsvraag wil men weten „op welke wijze het luchtverkeer, in het bij zonder het Europese, de grootst mogelijke bevolkingsgroepen met het vliegtuig kan laten reizen, zonder zijn economische basis in gevaar te brengen". In de jury heeft verder o.m. zitting de president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler. Neem dan een of twee Rennies - gewoon laten smelten op de tong - en als bij toverslag is tegelijkertijd alle leed geleden. Nederland kent ontelbare lijders aan brandend maagzuur en zo is het geen wonder dat zovele landgenoten het leven alleen nog maar aandurven, als ze met Rennies gewapend zijn. Als U tien mensen in Uw omgeving vraagt, zullen er negen de loftrompet steken over de wondere prompte werking van deze onvolprezen maagtabletten. Omdat ze die zelf gebruiken, of ten minste iemand in bun naaste omgeving. Uit Noord-Brazilië wordt bericht dat pater C. Kleipool S.C.J. is overleden. Hij werd geboren te Schiedam op 30 november 1875 en priester gewijd op 19 juli 1903. Pater Kleipool vertrok al spoedig naar de missie van Noord-Brazilië, waar hij om zijn grote ijver en minzaamheid bij zijn parochianen zeer bemind was. Hij overleed te Morenos (Pernambuco) na een onafgebroken werkzaamheid aldaar van 36 jaar. (Van onze Utrechtse redacteur) Een longarts van internationale ver maardheid. prof. dr. W. Bronkihorst. oud- geneesheer-directeur van he» sanatorium ..Berg en Bosch" in Bilthoven viert mor gen zijn zeventigste verjaardag. Op het terrein van de t-b.c.-bestrijdina is hij door het toepassen van nieuwe door hem in samenwerking met andere spe cialisten ontwikkelde wetenschappelijke methoden geheel andere wegen ingegaan. De röntgenologie als middel voor onder zoek van door ziekte aangetaste borstor- ganen had al vroeg zijn bijzondere be langstelling en in 1926 promoveerde hij op het proefschrift „Contrasten in het rönt- genbeeld". Reeds vóór de oorlog werkte hij samen met de eveneens als pionier geldende chirurg dr. M. C. A. Klinken- bergh. die zich speciaal toelegde op long operaties en in 1942 wend aan het St.- Antoniusziekenhuis te Utrecht een bij zondere afdeling thorax-ohirurgie gesticht waar in teamwork met medewerking nog van de bronchoscopist dr- C. R. J. Ver- steegh sr. en de röntgenoloog dr. A. P. Ofner talrijke patiënten tot van ver over de grenzen zijn onderzocht en behandeld. Dit centrum was het eerste in den lande. Het toeval wilde, dat prof. Bronkihorst na zijn arts-examen in 1913 aan hetzelfde ziekenhuis korte tijd al® assistent werk zaam is geweest. Na in Warmen huizen als huisarts te hebben gepraktizeerd. werd hij in 1919 benoemd tot geneesheer directeur van het sanatorium „Berg en Bosch" van Herwonnen Levenskracht, toen nog in Apeldoorn. Onder zijn leiding werd in 1933 het nieuwe sanatorium in Bilthoven gesticht, dat, in die tijd als het mee6+ moderne gold en waar vele long artsen uit binnen- en buitenland het be langrijke klinische werk van dr. Bronk- horst zijn komen bewonderen. Ook hier vond hij steun van dr. Klinkenbergh. die er in 1937 de eerste long-operatie ver richtte. Het pionierswerg van beide man nen werd na de oorlog vergemakkelijkt door de nieuwe anti-biotica, waardoor in fecties konden worden bestreden, die zich bij grote ingrepen zouden kunnen voor doen. Het belangrijkste wetenschappelijke werk van gr. Bronkihorst vond in 1948 een officiële erkenning door zijn benoeming tct hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Het hoofdkwartier van de Chinese troe pen in Noord-Korea heeft gisteren be kend gemaakt dat van 11 juli af de tweede groep Chinese „volksvrijwilligers" uit Noord-Korea zal worden teruggetrok ken. Deze groep bestaat uit zes divisies en gespecialiseerde eenheden, in totaal 100,900 man sterk. De terugtrekking zal voor 20 augustus voltooid zijn, aldu® het hoofdkwartier. Zaterdag is het Nederlandse schip „Ni geria'' na een explosie in brand geraakt in de Golf van Kutcb, naar thans in Bom bay bekend is geworden. De bemanning verliet het schip, dat daarna aan de grond is gelopen in de omgeving van Vankn (N.W.-India). De kapitein en de tien leden van de bemanning hebben zich zwemmen de naar de kust in veiligheid weten te stellen. Een Nederlands schip, dat de naam „Nigeria" draagt, is bevracht door „Care- beka" te Groningen, maar daar heeft men nog niets van dit ongeluk vernomen. Deze „Nigeria" is een schip van 650 ton dead weight. Het was met een lading stukgoe deren onderweg van Cairn Rian (Eng.) naar Karachi. als de belangrijkste redenaar deel aan de verkiezingsstrijd om de nieuwe samenstelling van de Landdag van Noordrijnland-Westfalen. In talrijke bijeenkomsten, vaak verschillende op dezelfde dag. treedt hij als spreker op. Naast bondskanselier is hij immers ook leider van de CDU. Stp de verzen bleef ondanks het hoge '■«e 0 van c'eze sc®ne onverminderd op ;>tW hoog niveau. De wereld van de v^achtslieden van Athene onder leiding Ais de zwarte Mercedes-300 eindelijk aankomt, voor en achter beschermd door motorpolitie, houdt men op met morren In de lange autofile, want ieder is dan druk bezig zijn neus uit het raam te steken om iets van de bondskanselier waar te nemen. Zoals gewoonlijk jaagt de zware Mercedes met de halsbrekende snelheid van 160 a 170 km per uur voorbij. Wie geluk heeft ziet juist nog een glimp van het Aziatische gezicht achterin de wagen en van de stapel akten, die Adenauer gedurende de reis doorwerkt. Ja, dit gebeurt in deze weken vaker, want de bondskanselier neemt AF EN TOE WORDEN de razende ritten onderbroken. Dan zet de chauffeur, Willi Klockner, de wagen in een bos naast de Auto bahn. Hij legt een dik wollen tapijt op de grond, daarop enige schuim rubber kussens en als de bonds kanselier zijn plaats heeft ingeno, men, kan de picknick beginnen met koffie uit een thermosfles en beleg de broodjes. Nauwelijks echter is de reis weer aangevangen, of de bonds kanselier drukt op de knop. waar door het schuifraam tussen de chauf feursplaats in de achterbank wordt geopend en reclameert: „Jetan Se Jas" („Vooruit, net zo snel als daar net"), want hij houdt nu eenmaal van de krankzinnigste snelheden, of schoon hij daardoor reeds eenmaal een ernstig ongeluk heeft gekregen, tientallen jaren terug. Naar men zegt heeft hij daarvan zijn Aziatische ge- laatsvorm overgehouden. ATUURLIJK IS DE bondskanselier daar tussendoor ook in het paleis Sohaumburg, hetzij om kabinetszittin gen te leiden, hetzij om voorname be zoekers te ontvangen. Voor het overige is er daar van hem in deze weken niets te bespeuren. En steeds als Adenauer afwezig is, blijkt, dat het het hele „politieke Bonn" eenvoudig weg inslaapt. Elk initiatief is lamge legd. Inplaats van daden worden ge ruchten geproduceert. In feite gebeurt er niets en alles schijnt slechts daarop te wachten, dat „der Alte" weer com pleet aanwezig is. In dergelijke tijden merkt men eigenlijk pas werkelijk, dat de bondskanselier, alle ministers ten spijt, nog steeds de eigenlijke motor is, de man. die alles beslist en van wie tenslotte toch alles afhangt; de man, die slechts voor een tijdje weg hoeft te gaan om alle activiteit te laten af sterven. Zeker, er zijn genoeg politici, die graag initiatieven zouden willen ont plooien en het ook doen als „der Alte" ver genoeg weg is en niet per om gaande met een donderpreek kan ko men binnenvallen. Nu hij zich echter steeds tussendoor even laat zien, blij ven thans deze initiatieven uit. Een dergelijke toestand is in ieder geval bedenkelijk, omdat er uit blijkt, dat alles, ook nu nog, op die ene man aan komt en dat er geen sterke plaatsver vanger is, die de zaak gaande houdt en dat er tenslotte geen opvolger valt te bekennen. Zelfs binnen de CDU'CSU vervult dit vacuum de politici, die zich bewust zijn van hun verantwoordelijk heid, met een huivering. Utrecht, welk ambt hij aanVfeardde met het uitspreken van een rede over „Het psychisch moment bij de behandeling van de long-tubereulose". Deze titel is sprekend voor de houding die prof, Bronkihorst steeds tegenover zijn patiënten heeft ingenomen, die hij beslist niet enkel ais een „geval" beschouwde, maar vooral ook als men® benaderde. Hij heeft daarover nog behartigenswaardige en treffende woorden gezegd, toen hij in 1956 zijn afscheidscollege hield. Bij al zijn grootheid is prof. Bronkihorst steeds een man van diepe eenvoud ge bleven met een belangstelling voor al wat schoon in het leven is, waarbij voor al genoemd moet worden zijn grote liefde voor de bouwkunst. De gedachten van velen, die mede aan prof. Bronkihorst bij een ernstige ziekte het behoud van hun leven hebben te dan ken zullen morgen in grote dankbaarheid naar deze beminnelijke figuur uitgaan. Vandaag worden in Suriname de ver. kiezingen gehouden voor de samenstel ling van der nieuwe Staten, nodig ge worden door het aftreden van het kabi- net-FerriYer. In tegenstelling tot de pe rioden voor vorige statenverkiezingen is ditmaal de propaganda bijzonder rus tig verlopen, slechts vergaderingen en spandoeken, vooral te Paramaribo her innerden aan de komende gebeurtenis. De stemming der bevolking is algemeen zeer lauw. Neutrale waarnemers zijn van mening dat onmogelijk valt te voorspellen, wie als overwinnaar te voorschijn zal ko men: het Eenheidsfront (de coalitiepar tijen, die de huidige Surinaamse rege ring hebben gevormd) of de .Samen werkende partijen' (de Nationale Partij Suriname, de Verenigde Hindostaanse Partij en enkele kleinere groeperingen). Eer morgen zal een begin worden ge maakt met het tellen der stemfen. De uitslag wordt morgenmiddag (Surinaam se tijd) d. i. tegen morgennacht Ned. tijd verwacht. (Van onze Amsterdamse redactie) Tussen een en twee uur gisterenmid dag. de schafttijd, hebben in totaal on geveer 1300 bouwvakarbeiders van de nieuwbouwobjecten op instigatie van de EVC-1958 in de tuinsteden Slotervaart, Slotermeer, Osdorp en Buitenveldert te Amsterdam bijeenkomsten belegd, waarop is geprotesteerd tegen de pas in werking getreden c.a.o. en de ver mindering van inkomsten, die daar in feite het gevolg van is. 't Resultaat van de besprekingen was het besluit om af te wachten of zaterdag a.s. de loonzakjes minder zouden bevatten en om, als dit zo zou zijn, per object een verdere actie te voeren. Op de bij eenkomst in Slotervaart bijv. is het voorstel gedaan om volgende week het werk een halve dag neer te leggen, wanneer er zaterdag a.s. minder loon zou worden uitgekeerd. De actie had een rustig verloop. Na afloop van de bijeenkomsten is men weer aan het werk gegaan. De in Finland geboren componist en dirigent prof. Armas Jaernefelt is maandagavond in Stockholm overleden na een korte ziekte. Hij is 89 jaar geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3