1 Goudvoorraad weer versterkt „Concurrentiek racht vergroten door verhoging produktiviteit" Na de heren ook de Nederlandse dames van het strijdtoneel Zoek het EIGEN LAND Qelden KWEEKSCHOLEN IN TWEEDE KAMER ONDER HET MES iSfe STAP OP M STAP OP 0 flcitti De Neclerlandsche Bank M AMSTELVEEN APELDOORN BEEK bij Nijmegen BENNEKQM BERGEN N.H. m HAAG Vacantie woningruil GELEEN Z.L. SCHEVENINGEN GftQESBEEK GR0ESBEEK ÜEIJTHUIJSEN BERG EN DAL BERG EN DAL-GR0ESBEEK DRENTHE NUNSPEET VELP (G.) fDERENDAAL- WEZEP Goederenvervoer Zestienhoven tienmaal meer dan vorig jaar Deviezenreserve blijft zieli gunstig ontwikkelen Structuurbeleid in de landbouw Ministeriële nota aan Staten-Generaal Zes maanden geëist wegens brandstichting Weinig sensatie op Wimbledon ILO-studiegroep naar V.S. en Sovjet-Unie NIEUWS TREKT ALTIJD Af betalin gsbesch ikki 11 g werd gewijzigd Kinderstraf- en straf procesrecht in uw JONGEREN; 14-30 JAAR AKKRUM (Fr.) VVV BERG EN TERBLIJTl GELEEN BERGEN (N.-H.) SOEST HQENDERLOO TEVENAAR NZH NSCNDC WOENSDAG 25 JUNI 1958 PAGINA f5 (Vervolg van pagina 1) In mei GRENSWIJZIGING VAN DEN BOSCH KAMPIOENSCHAPPEN FORMATIE-WEDSTRIJD VLIEGEN Thunderstreak-team uit olkel het beste Algemene lijnen KRAPPERE GELDMARKT ZWOLLE's STADSGEBIED GEHEEL VOLGEBOUWD Minister Witte maakt begin met nieuwe wijk WIJZIGING E.G.K.S.- VERDRAG Wijzigingen in herzienings. ontwerp Geen algemene jeugdivet TEXTIEL-L4BORATOR1UM TE TILBURG Fredy nog de beste Mevr. Roos kansloos Voor mevr. Roos moet de partij tegen de Australische mevr. Hawton. dubbel- De uitslagen HOTEL-REST- „ABÏNA" VELP BEEKHUIZEN Daarna werd nog begonnen aan de wijziging van de Kweekschoolwet. In dit ontwerp wordt een betere regeling voor gesteld voor de vergoeding der kosten van gebouwen en terreinen der bijzon dere kweekscholen en voor het aanschaf fen van schoolmeubelen en leermidde len. Verder zal het kweekschoolonder- wijs een eigen inspectie krijgen en wordt een andere voorziening voorgesteld met betrekking tot de verdere vorming van de leerlingen van de derde leerkring, terwijl de benoemingseisen voor leraren nader worden vastgesteld. De mogelijkheid tot toelating van leerlingen tot de eerste leerkring wordt uitgebreid en de verplichting voor de leerlingen om alle lessen te volgen wordt ook geregeld. Verder worden de voor waarden voor de aanwijzing van bijzon dere kweekscholen en voor de bekosti ging van het onderwijs aan die scholen in overeenstemming gebracht met de voorgestelde nieuwe regeling voor de rijkskweekscholen. Het wachtgeld voor de leraren aan de bijzondere scholen wordt eveneens geregeld, terwijl de be voegdheid. verkregen floor het behalen van de akte nuttige handwerken voor meisjes wordt beperkt tot het gewoon lager onderwijs. Tenslotte wordt o.m. de deelneming aan enige_ examens moge lijk gemaakt voor bezitters van nader aan te wijzen bewijzen van vooroplei ding. De heer Kleijwegt (P.v.d.A.j diende twee amendementen in: een om het mo gelijk te maken, dat de keuzevakken van een leerling in de eerste leerkring ook in de tweede kunnen worden aangehou den. Het tweede wil niet toestaan, dat leerlingen, die het eerste deel van het staatsexamen hebben afgelegd, worden toegelaten tot de tweede leerkring. wij moeten, aldus de heer Kleijwegt. het staatsexamen niet stimuleren, daar dit geen echte kweekschoolopleiding is. Een ander amendement.werd nog in gediend door de heer Roosjen (A.R.j om aan degenen, die bij het in 1957 gehou den staatsexamen en het daarop gevolg de herexamen zijn afgewezen, alsnog in 1959 gelegenheid te geven tot het beha len van de onderwijzersakte. De heer Tilanus klaagde over de vele wijzigingen van deze wet en verklaarde zich tegen de amendementen van de heer Kleijwegt. De heer Peters (K.V.P.j daarentegen steunde dat ten aanzien van de keuzerakken. Zijns inziens moet voor begaafde leeringen de gelegenheid bestaan door te gaan met de keuzevak ken. die zij hebben gekozen. Het staats examen echter wilde hij handhaven. De minister van Onderwijs, mr, Cals, verklaarde het te zullen betreuren, wan neer het eerste amendement-Kleijwegt zou worden aangenomen; wat betreft het tweede merkte hij op, dat hijzelf dit reeds in 1954 had voorgesteld. Met betrekking tot het amendement Roosjen liet hij de beslissing aan de Kamer. De minister achtte het niet gewenst, dat degenen, die dit jaar niet zijn ge slaagd voor het herexamen, in 1959 nog eens examen afleggen. De Indruk be staat. aldus de bewindsman, dat in het verleden in sommige gevallen het diplo ma is uitgereikt aan personen, die dit eigenlijk niet verdienden. Hierna werd de vergadering geschorst. Morgen zal over de amendementen wor den gestemd. Bij de aanvang van de vergadering had de voorzitter medegedeeld, dat van de Nederlandse parlementsleden, die op het ogenblik in Straatsburg zijn, het verzoek was binnengekomen de stem ming over de L.O.-wet uit te stellen tot hun terugkomst. Na bestrijding door de heren Oud en Tilanus werd dit verzoek doop de Kamer afgewezen. De heer Gortzak vroeg een interpel latie aan over de nieuwe CAO in de bouwvakken. Morgen zal over dit ver zoek worden beslist. F. S. De cijfers over de goederenbeweging op de luchthaven Rotterdam vertonen over de maand mei een belangrijke sprong. Vervoerd werden 380.492 kg in hoofdzaak tuinbouw-produkten, vooral tomaten. Het totaal is het tienvoudige van dat in mei van het vorig jaar. In mei 1958 is meer via de luchthaven ge ëxporteerd dan in de vier voorafgaande maanden tezamen. De cijfers van juni zullen een nog op vallender stijging te zien geven door het vervoer van vleesnaar Engeland met 310 extra vliegtuigen nl. in totaal circa 1.450.000 kg, wat meer is dan het ge hele vervoer over de twaalf maanden van het vorig jaar. Ain deze transporten is thans, zoals men weet, een einde gekomen. kV4 'i it 1 - ï"1! U De Eerste Kamer heeft gisterenmid dag zonder debat of hoofdelijke stem ming een wetsontwerp aanvaard tot wijziging van de gemeentegrehzen van 's-Hertogenbosch, Den Dungen en St. Michielsgestel. Ter afronding van de nieuwe woon wijken van Den Bosch ten zuidoosten van de stadskern krijgt deze stad een klein gedeelte van het grondgebied van de andere twee gemeenten toegewezen. Er zal echter slechts één gezin, dat thans in St. Michielsgestel woont, naar Den Bosch overgaan. „De verhoging van de produktivitcit van onze landbouw zal langs bepaalde wegen kunnen leiden tot een vergroting van onze concurrentiekracht. Dit kan er voorts toe bijdragen, dat de financiële lasten van het inkomensbeleid in voor de landbouw ongunstige tijden worden verkleind. Op deze wijz.e kan een stijging van de arbeidsproduktiviteit in de land bouw worden verkregen, terwijl een verdere uitbreiding van takken van pro- duktie die aanleiding geven tot export- moeilijkheden, kan worden afgeremd. Daarenboven draagt een versterking van bouw ertoe bjj, dat het inkomensbeleid de structuur van de Nederlandse land- in het algemeen in mindere mate bescher mend van aard kan zijn en uit dien hoof de een minder behoudende invloed zal oefenen" Deze samenvatting kan worden be schouwd als de doelstelling van het struc tuurbeleid in de landbuow, zoals dat is omschreven in de thans verschenen „No ta over het structuurbeleid in de land bouw" van de minster van Landbouw. Visserjj en Voedsclvoorzeining. Schulden, die tot f 12.000,waren opgelopen en een dreigend faillisse ment van het café, dat zij met haai man te Oudenhoorn exploiteerde, brachten de 35-jarige D. V.W. tot de wanhoopsdaad, waarvoor zij gister morgen voor de rechtbank te Rotter dam terecht stond. Op 10 januari zou zij geprobeerd hebben brand te stichten in haar huis, waarvan de inboedel vrij hoog ver zekerd was. Zij was toen alleen thuis met het jongste kind. Naar zij toe gaf, had de vrouw kaarsvet over de schoorsteen laten lopen en in brand gestoken. Daarna was zij weggegaan. Een buurvrouw ontdekte later rook ontwikkeling, maar nadat de brand klok van Oudenhoorn had geluid, bleek, dat het vuur door gebrek aan zuurstof reeds was uitgegaan. „Het had echter allemaal veel erger kunnen zijn", zei de officier van jus titie, mr. I. H. van de Roemer. „Als er veel wind had gestaan zou er zeker gevaar zijn geweest voor de omlig gende huizen". Zijn eis was zes maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Er was geen raadsman. Uitspraak over een week. Gisteren zijn op de vliegbasis Volkel de Nederlandse kampioenschappen formatie wedstrijdvliegen gehouden, waaraan door vier teams van de Kon. Luchtmacht werd deelgenomen. De vliegbases Soesterberg en Leeuwarden zonden ieder een team, elk bestaande uit vier Hawker Humers, terwijl van Volkel twee teams deelna men, één bestaande uit vier H 33's en één uit F 84 F thunderstreaks. De wedstrijd had een bijzonder span nend verloop, waaruit tenslotte hel F 84 F Thunderstreak-team van Volkel met een tiende punt voorsprong op het Hunter-team van. Leeuwarden (de kam pioen van 1956 en 1957) te voorschijn kwam. De plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf, generaal-majoor H. P. Zielstra, die de uitslag bekend maakle en de prijzen aan de winnaars uitreikte, deelde hierbij mede, dat dit minimale verschil de jury aanleiding heeft gegeven Nederland door beide teams te doen ver tegenwoordigen bij het NATO-kampioen- schap formatievliegen, dat tijdens het vliegfeest op Soesterberg op 5 juli zal worden gehouden. Minister dr. A. Vondeling heeft deze nota aan de Staten-Generaal gez.onden, De bedoeling is, dat zij als grondslag zal dienen voor een algemene parlementaire gedachtenwisseling. Daar het rapport van de commissie-Hofstee, die zich reeds ge ruime tijd met het vraagstuk van de structuur bezig houdt en dat van de cen trale cultuurtechnische commissie, die een meerjarenplan voor ruilverkaveling voorbereidt, nog niet verschenen zijn, heeft de minister zich beperkt tot het aan geven van enkele algemene lijnen van het structuurbeleid, dat de regering in de landbouw denkt te voeren. Het prijsbe leid is in de nota nauwelijks behandeld, daar dit nog onderwerp van nader be raad uitmaakt. Aan het inkomensbeleid zal een be langrijke plaats in de landbouwpolitiek worden toegekend. Naast een onderzoek naar de bedrijfsgebouwen, teneinde een beter inzicht te verkrijgen in de bedrijfs economische waarde van het gebouwen kapitaal, zal een meer verantwoorde taxatie van de gronden naar hun produk- tievermogen worden bevorderd. De regering zal met kracht blijven stre ven naar verruiming van het internatio nale handelsverkeer. Dc aanpassing van de produktie aan de markt zal, indien enigszins mogelijk, door beïnvloeding via het prijsbeleid moeten geschieden. Aan de ontwikkeling van het marktonderzoek zal een hoge prioriteit worden toegekend. Het onderzoek, het onderwijs en de voorlichting zullen in het algemeen hun belangrijke plaats moeten behouden. Enige accentverschuivingen lijken evenwel nood zakelijk. Zo zal met name aan 't onderwijs, aan de verdere ontwikkeling van de economische zijde van het technisch en aan het be drijfseconomisch onderzoek veel aandacht moeten worden besteed. Voor de bedrijfs- technische en -economische voorlichting zal het georganiseerde bedrijfsleven een grotere bijdrage dienen te leveren. De agrarisch-sociale voorlichting zal verder moeten worden ontwikkeld. Vraagstuk van te kleine bedrijven De verbetering van de zogenaamde In terne- en externe produktieomstandighe- den, dient te worden bevorderd. Voorts zal aan de toepassing van gestandaar diseerde en fabrieksmatige bouw van be drijfsgebouwen meer dan tot dusverre aandacht moeten worden besteed. Een zeer belangrijke plaats zal moeten wor den ingeruimd aan het vraagstuk van de te kleine bedrijven, zowel binnen als bui ten de te verbeteren gebieden. Bij het in de toekomst te voeren struc tuurbeleid moet aan het vraagstuk van de bedrijfsgrootte een zeer belangrijke plaats worden ingeruimd. Gezien even wel de ontwikkeling van de exportmoge lijkheden bijv. zal moeten worden verme den, dat de stijging van de produktivl- teit zich in vele delen van onze landbouw vooral zou verwezenlijken in de vorm van een voortdurende toeneming van de pro duktie. Met name in sectoren als de vee houderij, waar de export, naar het zich laat aanzien, op aanhoudende moeilijkhe den zal stuiten, moet deze ontwikkeling niet worden aangemoedigd. De toeneming van de arbeirlsproduklivi- tcit zal zich vooral ten aanzien van te kleine bedrijven moeten kunnen verwcr kelijken door een dicnovercenkomsfigc vergroting van de bedrijfsomvang. Een zodanige ontwikkeling kan er voorts toe leiden, dat zich op onze landbouwbedrij ven een zekere sneeialisatie voltrekt. De verkrapping van de geldmarkt welke reeds tot uiting is gekomen in het feit dat maandag j.I. de callrcnte van 214 pet. is verhoogd tot 21 pet. weerspiegelt zich op de weekstaat van de Ned. Bank in een forse toeneming van de voorschotten met 46.2 miljoen tot 146.4 miljoen. Dit be roep op de kredietfaciliteiten van de Bank is een rechtstreeks gevolg van de verho ging van het kaspercentage tot 8 (was 7) pet. Het tegoed dat de bij het gentlemen's agreement aangesloten instellingen rente loos bij de Ned. Bank moeten aanhouden is door deze verhoging immers gestegen van gemiddeld 360 tot gemiddeld 420 miljoen. Om dit gemiddelde zoveel mogelijk vei lig te stellen zijn de banken begonnen met het opzeggen van nog uitstaande call- gelden. hetgeen voor de geldnemere (vnl. de wisselmakelaars) weer tot gevolg had dat zij bij de Ned. Bank om voorschotten moesten aankloppen Overigens moet ver moedelijk een deel van de uitstaande voorschotten op naam van de Bank voor Ned. Gemeenten Worden geschreven, wel ke instelling hiermede, vooruitlopende op de driemaandelijkse uitkering van het Rijk (25 juli) en de te verwachten op brengst van 100 miljoen uit de open- r, li i7D„,.t u„;l„n staande emissie (storting 1 aug.), de ge- De zuivelhandelaar Boo-t m Heiloo, meenten tegemoet komt bij de oplossing die in verband met vakantie van zijn van haar financieringsmoeilijkheden. collega's de melkvoorziening in Ultimo-financiering enkele wijken waarneemt en door de Met een tegoed van thans in totaal uitbreiding van zijn u-ijk geen tijd j 406.4 (v. w. 382 0) miljoen komen de ban- /,77„/f -„/ƒ te he-nroon heelt een ken aardiS de richting van het voor heeft ~elj te bezorgen, licijt ex geschreven bedrag. Voor de komende da gen moet echter rekening worden gehou den met de eisen welke de ultimo-finan ciering nog zal stellen en deze eisen zul len, waar het een halfjaarsultimo betreft, bovendien gepaard gaande met vakantie toeslagen. niet licht zijn. In mei en juni is de hankbiljettcncir- culatie, die op 21 april 3959.2 miljoen bedroeg, al niet meer beneden de 4 miljard gekomen en intussen is de nieu we uitzetting alweer begonnen. In de af gelopen week werd reeds 20.4 miljoen meer aan papier opgenomen dan er uit het verkeer terugvloeide, waardoor de totaalstand van de biljcttencirculatie op 4029.5 miljoen is gekomen. Op woensdag 17 september zal minister Witte de eerste paal heien voor de wo ningbouw in een nieuwe stadswijk te Zwolle. Deze zal verrijzen ten noorden van de rijksweg noord-oost. Het terrein binnen het oude stadsgebied is na de oor log geheel volgebouwd. Het slaan van de eerste paal zal met de nodige festiviteiten gepaard gaan. Nabij de nieuwe wijk zal namelijk het nieuwe kanaal IJssei—Zwar- tewater komen, waaraan industrieterrei nen worden gemaakt. Hierop heeft Zwolle zijn hoop voor de toekomst gevestigd, na melijk om de achterstand in industrialisatie weg te werken. De Eerste Kamer heeft gisterenmid dag na een kort debat zonder hoofdelij ke stemming het wetsontwerp aan vaard tot goedkeuring van het verdrag, dat op 27 oktober 1956 in Luxemburg is gesloten en waarbij het op 18 april 1951 in Parijs gesloten verdrag tot op richting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal werd gewijzigd. Deze wijziging betrof de verandering van de status van het Saargebied. een origineel middel bedacht om de huisvrouwen te laten weten, dat hij is gearriveerd. Hij blaast, op een •trompet vrolijke deuntjes op de maat. waarvan de Heiloose huis moeders zich naar de melkauto kunnen spoeden. De regeringen van de Verenigde Staten en van de Sovjet-Unie hebben het In ternationale Arbeidsbureau (ILO) te Ge neve verzocht studiegroepen naar hun respectieve landen te zenden om een on derzoek in te stellen naar de in die lan den bestaande vrijheid van vereniging, aldus heeft de secretaris-generaal van de ILO, Morse, gisteren meegedeeld. Dit onderzoek zal in 1959 beginnen. Morse zei, dat andere regeringen hebben meegedeeld bereid te zijn dit voorbeeld te volgen. Het onderzoek betreft uitsluitend de vrijheid van vereniging van werkgevers en werknemers. De ILO is van plan een algemeen verslag te maken over de toe stand in 79 landen wat betreft de rechten op dit punt. Dit is de eerste maal. dat een inter nationale organisatie toestemming krijst een studiegroe-p naar de Sovjet-Unie te zenden. Schatkist speelde quitte Het saldo van het Rijk is deze week met 427.2 miljoen nagenoeg onveranderd gebleven Tegenover de aflossing van 68 miljoen promessen en 15 miljoen schat kistbiljetten stond de storting op 72 mil joen promessen welke bij de vrijdag ge houden tender-inschrijving zijn toegewe zen. De prijzen van deze inschrijving la gen, zoals na de discontoverlaging van de N. B te verwachten was, iets beneden die van de vorige keer De interesse was blijkens het toegewezen bedrag niet groot, althans niet op de geaccepteerde discon to's. Het ligt. voor de hand dat de ver hoging van het door de kasreserve ge- De huidige ontspanning in het econo mische Seven is aanleiding geweest in de afbetalingsbcschikking 1956 enige verzach tingen aan te brengen. Van de plannen die daartoe b(j minister Zijlstra beston den. maakten wij maandag reeds melding: in de Staatscourant van gisteren is deze wijziging, die vandaag van kracht wordt, gepubliceerd. De in de beschikking genoemde percen tages der verplichte minimum-kassa- stortingen bij koop op afbetaling worden voor een groot aantal goederen verlaagd blokkeerde tegoed van de banken hieraan niet vreemd is geweest. Vandaag (25 -juni) komt nog circa 68 miljoen aan schatkistpapier te vervallen, hetgeen tezamen met een ongeveer even groot bedrag dat op de 30ste van deze maand afloopt, voor de banken een wel kome liquiditeitshulp bij de ultimofinan- ciering zal vormen. Voor het driemaands papier dat de Ned. Bank thans tegen een disconto van pet. (gelijk aan het per centage dat het Rijk bij de laatste in schrijving voor dit soort papier betaal de) afgeeft kan in de gegeven omstandig heden slechts geringe belangstelling wor den verwacht. Deviezenaanwas Een gunstige ontwikkeling (tevens een verruimende factor voor de geldmarkt) kan wederom worden gemeld met betrek king tot de goud- en deviezenreserves. In de afgelopen week viel namelijk weer een flinke deviezenaanwas van 38.9 (v. w. 21.0) miljoen te constateren en wat te meer voldoening geeft, niet alleen de kwantiteit maar ook de kwaliteit van de ontvangen deviezen was goed, want de voorraad convcrtibeie (harde) valuta is met 39.3 miljoen toegenomen. Voor een bedrag van 110.2 miljoen aan convertibele deviezen is inmiddels weer in goud omgezet, zodat de voor raad geel metaal thans op de balans verschijnt met een bedrag van 3441.9 miljoen. Daarnaast bedraagt de reserve aan har de valuta's 2.9 miljoen en het bezit aan niet- of in beperkte mate converti bele deviezen 408.8 miljoen. In totaal staat de goud- en deviezenreserve zodoen de thans te boek voor 4663.6 miljoen, op welk bedrag men voor een zuiver beeld van de netto positie 261 miljoen kre diet I.M.F. en 100 miljoen pro-resto kre diet. van de Deutsche Bank in mindering zou moeten brengen Aan het begin van dit jaar bedroeg de goud- en deviezenreserve in totaa] 3932 5 miljoen (inclusief 462 miljoen kiediet I.M F. en Deutsche Bank), waai v.r 2812.4 miljoen goud, 425.0 miljon harde en 695 miljoen andere valuta's Sedertdien is de voorraad goud en harde valuta's met resp. 629.5 en 387 9 mil joen gestegen, waartegenover het niet. of beperkt convertibele bezit met 286 3 miljoen is gedaald, zodat een netto ver betering van in totaal 731.1 miljoen werd verkregen. Minister Samkalden heeft enige wijzi gingen aangebracht in het wetsontwerp tot herziening van het kinderstrafrecht, en het kinderstrafprocesrecht. In zijn Me morie aan de Tweede Kamer over dit wetsontwerp zegt hij het wenselijk te achten, dat de nieuwe straf: het arrest, alleen- ten uitvoer wordt gelegd in over leg met de kinderrechter. Om dit te be reiken zal het overleg dwingend in de wet worden voorgeschreven. Inzake de geldboeten wordt bepaald, dat deze boe ten indien zij niet tijdig worden betaald en verhaal achterwege moet blijven, ver vangen kunnen worden door arrest of berisping. Het automatisme van de ver vangende straf in het oorspronkelijke ontwerp vervalt daarmee en de rechter kan naar bevind van zaken oordelen of en zo ja welke straf alsnog moet worden opgelegd. Voorts stelt de minister thans voor te bepalen, dat de minderjarige alleen dan onder toezicht kan worden gesteld, in dien hij zodanig opgroeit, dat hij met zedelijke of lichamelijke ondergang wordt bedreigd. De minister heeft ook een gewijzigde regeling voor de berechting van over tredingen voorgesteld. In het algemeen, zo stelt hij voor, worden overtredingen berecht door de kantonrechter. De recht, bank vonnist echter in-eerste aanleg in dien de miniderjarige tijdens het bqgaan van 't feit onder enig toezicht staat of Vch schuldig heeft gemaakt aan bepaalde, in het algemeen symptomatische overtre. dingen. Bovendien vonnist de rechtbank in eerste aanleg over overtredingen, in dien het gepleegde feit samenhangt met een misdrijf of een overtreding, waarvoor de minderjarige voor de rechtbank wordt vervolgd. Minister Samkalden ziet niet in, dat het praktisch nut zou hebben te streven naar het totstandbrengen van een algemene jeugdwet, al begrijpt hij, dat er verlan gens bestaan om de gehele jeugdzorg in én wet te omvatten. Aan zulk een alge mene wet zijn naar de minister meent te veel moeilijkheden verbonden. (Van onze tennismedewerker) j spel-specialiste (geplaatst!) een b'eproe- WIMBLEDON, zondag ving zijn geweest. Een tempo te hoog „Het spel, het spel gaat voort, in ein-wap( het spel; onberoerd ^peelde deloze deining" zo zou men, hoewel A"~1 J" de In Tilburg zal binnenkort een laborato rium op zeer bescheiden schaal worden ingericht voor onderzoeking op textiel- technisch gebied. De kosten, afgezien van de apparatuur ongeveer 10.000, zullen worden gedragen door het Vezelinstituut TNO te Delft, de Researchvereniging van de Nederlandse Wolindustrie, de Verent- ging Hogere Textielschool te Tilburg en de gemeente Tilburg. Tot dusverre werden alle onderzoekin gen voor de Tilburgse wolindustrie in Delft verricht, omdat slechts een enkele, zeer grote industrie in staat is een eigen laboratorium in te richten. De leiding van het laboratorium heeft het Vezelinstituut TNO te Delft. zo zou men, een tikje onbillijk tegenover de natuur lijk verbeten gevechten, het algemeen aspect van de tweede dag van Wimble don kunnen karakteriseren. Hier en daar wat branding, wat bruisende golf slagen, wat grillig soms, evenals de af wisseling van wat zon en wat regen, soms een stortbui, doch geen flitsende verrassingen. Zo was het breed-internationaal gezien, zo was het ook met het Nederlandse tennis. De vraag was, gezien de be scheiden positie, niet, óf er wellicht een winstkans zou zijn, doch wel hóe er verloren zou worden. En dat heeft Fredy Ma- rinkelle wel het beste gedaan, tegen de Zuidafrikaan- se kampioene me.j. Carr. de winnares van het Queens Club-toernooi. Wimbledonkoorts had onze landge note natuurlijk in de eerste «et te overwinnen en dat veroorzaakte voor een goed deel de 1-6 van de eer ste set. Maar in de tweede durfde Fredy toch meer en meer all out te gaan en dat gaf een ander spel- FREDY marinkelle. beeld. De volley nog zo kwaad niet. SCOorde af en toe. Zij kwam tot 3-5 en toen verraste zij met drie overrompelende games: 6-5. Be heerst plaatsen. vliegende backhand langs de lijn gaven echter de Zuid- Afrikaanse de zege met 9-7. Australische ook de moeilijke lage sli ces van mevr. Roos. als de Nederlandse daartoe kwam. terug. De inzet was twee leve games. Het einde was 6-2 6-0 voor Australië Machteloos in de eerste twee sets wa ren Maris en Van de Weg tegen het slimme, uitgekookte spel van de twee Indiërs Krishnan en Kumar, een inter- nationaal-sterke dubbel. Lobs en zachte cross-volleys verrasten en desorgani seerden het Nederlandse spel. De re turns waren matig: de services hielden voor de Indiërs geen gevaar in. Pas na I-6 2-6 kwam er wat meer flitsing in de Nederlandse combinatie. Maar ver der dan 3-6 kwamen zij niet. Herenenkelspel, eerste ronde: Rose (Austr.) versl. Skonecki (statenloos) 6-3 6-4 6-1; Becker (Eng.) versl. Newman (Austr.) 6-3 6-2 6-1. Damesenkelspel. eerste ronde: mej. Mercelis (B) versl. mevr. Waters CE) 6-2 6-1; mej. Buding (Did.) versl. mei. Hoahihg (E.) 6-0 6-1; mej. Mortimer (F.) versl. mej. Ibarre (Chili) 6-0 6-2; mej. Hnpns (Am.) versl. mevr. Bostock (E.) 6-3 6-3; mevr. Dunnnt (Am.) versl. mevr. Panton (E) 6-3 6-0; mej. Reyes (Mex.) versl. mej. Bentley (E.) 6-1 4-6 6-0; mej Varner (Am.) versl. mej. I. Buding (D.) 7-5 6-4; mej. Lazzarino (It.) versl. mevr. Bermheim (B. 6-1 6-2; mej. Fagaros (Am.) versl. mej. Moore (Am.) 6-3 7-5; mej. Morisson (N.Z.) versl. mej. Snow (Am.) II-9, 6-3. Tweede ronde: mevr. Hawton (Austr.) versl. mevr. Roos (Ned.) 6-2, 6-0; mej. Carr (Z.A.) .versl. mej. Marinkelle 6-1 9-7; mej. Truman (E.) versl. mevr. Deloford (E.) 6-0 6-1; mevr. Vollmer (D.) versl. mej. Studer (Zwits.) 6-4 6-4; mevr. Kormoczy (Hong.) versl. mej. De la Courtie (Fr.) 6-4 6-2; mej. Gibson (Am.) versl. mej. Helyer (Austr.) 6-0 6-2. Herendubbelspel, eerste ronde: Sirola en Pietrangeli (It.) versl. Mark en Laver (Austr.) 6-2 3-6 10-8 6-3; Llamas en Con- treras (Mex.) versl. Brichant en Washer (B.) 7-5 6-3 6-8 4-6 6-4; Krishnan en Kumar (Ind.) versl. Maris en Van de Weg (Ned.) 6-1 6-2 6-3. De katholieke Jeugdherbergen door heel Nederland staan voor Je open. Overnachtlna f 1.—, warme maaltijd f 1-45. ontbijt f 0.85 Ook katholieke Jeugdherbergen In Belgl* en Luxemburg en vakantieadressen In V/est- Dultsl8nd. Vraagt folder aan K.V.C.» Nachtegaal straat 60 bts. Utrecht. BONDSHOTEL „DC OUDE SCHOUW" Zeilen en vissen. Prachtig gelegen aan het water bij Grouw én Snekermeer Prima keu ken, volledig pension f li-— p.p.p a. 5 minuten van SCHIPHOL Amsterd weg 193 - Tel. K 29642261 Pension „Gerda" Prima pension. Kam. met stromend water. Eerste stand f 7.— p d p p. Telefoon K 6760—4452. J. J. de Munntk, Tutetn Nolthe- nluslaan 12. Nog enkele kamers disponibel. Vr. prosp HOTEL-CAFE-RESTAURANT RUSTHOF Tel. 8805—331. HOTEL NEDER VELUWE Mooie ligging. Intieme sfeer. Gehele 1aar "7end Prima keuken PenstonprDs vanaf f 10.- per dag. Tel. 08379-365. (Limburg) Lust In vakantie? Rust uw garantie! fn Geuldal en heuvelland. In voor- en naseizoen het rUk voor U alleen, tnl. Grote straat 3 - Telefoon K 44062R70 Hotel De Russenweg BREELAAN 26 - TEL. K 2208—2538 Door annulering wegens ziekte hebben wt) nog vrij tot 25 lult. één appart. en 2 slaap kamers. 5 5 6 bedden PenslonprWs per pers f 10.— f 11.—. Kinderen beneden 10 laar reductie. Bos, Zee en Duin. Ongerppl natuurschoon met bloemenweelde en vogelconcerten. Inl voor Hotels en Pensions en Gem. Hulzen Bureau V.V.V., Breelaan 4 Telefoon K 2208*2124 en 3100 BOXTEL i,ieaa| uitgangspunt voor tochten in het hart van Brabant. Goede hotels - Riant Natuurbad. Inlichtingen en folders: V V.V., Rechterstraat 52. Telefoon 308 Middenst.andsgezln van 9 pers., kinderen van 3—14 j., biedt aan vrij bovenhuis, 6 kamers en douche, bij strand en bos. Gevraagd huis (niet boven) In Noord-Brabant of Gelderland Omstreeks half aug. vooi 14 dagen. Telefoon onoo—398501 of br. 30882 De Maasbode Den Haag. VAKANTIE IN ZUID-LIMBURG? Logeert u dan by ons. Centrum-Z.-Llmburg 3 min. af trein en bus. Ruime kamers met stromend water. Logies van f 3 50 p.p p d met volledig ontblit MareelHenstraat l wilt U een rustige vakantie met prima verzorging In prach tlge bosrijke ome T Kom dan by ons. Pen sion prijs p. p p d. f 6 50 L. H VER WET J MareelHenstraat 23. Tel. K 4404—24R4. Voor Juli, augustus of gedeelte aangeboden GEMEUBILEERDE FLAT, 6 slaapplaatsen badkamer. Statenkwartier. Huur f 400.-- per maand. Tel 01700—539113 of brieven no- >364 De Maasbode. Den Haag. ZOMERHUISJES TE HUUR „Die Hooghe Hoenderberfc" Vakantie-oord voor r-k longelul van 17 tol ra. 30 1r Gel. op hoogste punt v. d omg ^portvi»ld en terras m prachtig uitricht voli. pens f pd: vOdr 6 1ul1 en nè 30 afcg. f 5.- od Vr. prosp tel. K 8891-494. NIJMEGEN Hotel „Slonshof" 't Ideale buitenhotel rond Nijmegen tegen Helllg-Land-Stlchttng Postadres Nijmegen. Tel. K RR00-233R4 KNAC en ANWB-Hotel J Theuntssen (e1g Familie Hotel ERICA Hotel met sfeer aan de rand van het bos Vraagt Hotel Folder - Tel. K 8805-255 1000 ha bossen. Neerlands mooiste pa norama's. Vraagt inl. aan de pl. WV. MIDDELPUNT van Twenthe. Eeuwen oude Twtckelse Bos sen. Inlichtingen- Bur. V.V.V., Markt- str. 13. tel. K 5407-426 EMMEN GIETEN NORG PATERSWOLDE PATERSWOLDE BORGER EMMEN Nederlands grootste recreatiegebied. Hotel ,,'t Heerenhof' Hotel „Breams" Hotel „Karsten" „Familiehotel" Hotel „FryslSn" Hotel „Bleze" Hotel „Grlmme" bjj Roertnnnd HOTEL HET ANKER, Dorpstraat 38 Antiek interieur. Rustige omgeving van Leudal (Limburg). vanaf f 28.- tot f 63 - p. w. 6 en 4 pet8' Oerpt van 12-7 tot 16-8. 8 pers bezet van 19' tot 16-s Pos helde, duinen. Br. bet. anU v. d Ban. Birkstraat 118. Sneat. TIIDDEDPCAI ongerept natim'" I UDtsdlwCaii schoongebied in N O. Twente - bos en heidevelden, rust1'- gemoedeiyk. Inlichtingen: V V.V., Tubbe1* gen, gem. huls. Tel. K 5493241. Hotel Restaurant Telefoon 8302—2811' Temidden der Beekhulrerbossen, nabij bank. Prospectus op aanvraag. R.-K. VACANTIE-OORD „K R I M D A L" Aangesloten bU de K V C. Unieke gelegen heid temidden van bos en helde Biedt plaats aan 180 Jongens en meisjes boven 17 Jaar Van 19 Juli tot 9 augustus alle damesplaatsen volgeboekt. Aalmoezenier blijvend aanwezig. Geopend tot 15 september. TELEFOON K 6766—591 R.K. Vakantiecentrum „Mosterdveen" TELEFOON K 6771—203 Het VAKANTIECENTRUM bij uitstek voor r.-k. jongelui boven de 17 jaar 28 ha. eigen bos, kapel en zwemvijver op het terrein. Aalmoezenier blijvend aanwezig. Vraag gratis prospectus. DEGELIJK PENSlO* AANGEBODEN Nog vrtj van 12—19 juli; 26 lull tot 2 en na 16 aug. Prijs f 7.— per dag per P J Budel, Relnaldstraat 63 /7 W Ubachsberg Voor eeo rus"* vakantie Ultst. verbindingen (10 min v ve,kent^igii 5 kastelen, natuurbad, dagtrips n. 9 lfl" .46 Vr. Inl en folder VVV, Heerlenerstraat Telefoon 410. (VELUWE) vakantieoord „H E I D E H O E K Jongelui op s1aap?aaltjes met volledig prima bedden, kantine m recreatie. park, bonds kampeer- en caravanterre Vraagt prospectus. ZOMERHUIS omg. „Montfefl^ Twee 2-persoöns bedden. Nog vrtt juli tot 9 aug. en na 22 aug. Volledig* lichtingen: Oud-Zevenaarseweg 71.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6