Bakkers voelen zich ernstig bedreigd door parallellisatie U ook al eliefde ko e St.-Jansprocessie trok weer door zonnig Laren Ik dacht dat mijn en wit ware e Radion wast witter.en zachter! QUICK COFFEE m WOENSDAG 25 JUNI 1958 PAGIN A 8 Geen broodverkoop in kruideniers- en levensmiddelenbedrijven Saneringsproces Linkse reactie op uitspraak van Moh. Hatta Nederlands kapitaal moet „weggevaagd" ARNHEM KRIJGT EEN GAS-LUCHTV AARTDAG llfrl ft#ti m i iifii Pure koffie op zijn best Amerika - koffieland bij uitstek - geeft Maxwell koffie de voorkeur! En ook U bent nu in staat met deze verrukkelijke koffie kennis te maken.... Uw winkelier heeft Maxwell Quick in voorraad. Direct in het kopje bereid Maxwell Quick koffie is uitsluitend be reid uit versgebrande, versgemalen koffiebonen in een uitgelezen melange. Voor een heerlijk-vers kopje koffie be hoeft U slechts heet water, melk of koffiemelk op te schenken. Proef maar vergelijk maar... vandaag nog! Per blikje van 50 gram 2.45 HOLLAND BANK OVER. WEEGT VERDERE TERUG BETALING OP PANDBRIEVEN :v *- lillSllil w |a, ik was heus tevreden met mijn wasmiddel. Maar toen ik dat helder witte overhemd bij Annie zag... Ik schrok er bijna van. Enthousiast vertelde Annie over Radion, over het milde, dikschuimende sop, dat zo veilig is voor alles. En nu ik het zelf gebruik, zou ik Radion geen wasdag kunnen missen. Fan tastisch, zoveel witter en zachter mijn goed nu wordt. Je ruikt dat het schoon is. Nieuwe uniformen TURKS SCHIP AAN DE KETTING Kolen ivaren niet betaald Vertrouwd beeld GEESTELIJKE STABILITEIT BIJ MILITAIREN N.O.B.-WEGTRANSPORT Het ontwerp vestigingsbesluit levens middelen, dat onlangs is gepubliceerd, heeft ernstige bezwaren doe" rijzen bij de bakkers. Door dit besluit wordt in principe iedere ondernemer in de le vensmiddelenbranche in staat gesteld brood te verkopen. Men hoeft zich dan slechts in het bezit te stellen van een diploma broodverkoop. Economisch zou dit dodelijk zijn voor vele bakkerijbedrijven. Honderden bakkers zijn maandag naar het Groothandelsgebouw getrokken, waar prof. dr. Ant. A. Ariens, de advi seur van de Katholieke Middenstands bond, over de parallellisatie voor het bakkersbedrijf voor de samenwerkende bakkerspatroonbonden sprak. Prof. Ariens betoogde, dat bij het in werkingtreden van dit vestigingsbesluit het aantal verkoopplaatsen voor brood met circa 24.000 zou stijgen. De bakkerij vreest voor haar bedrijfstak funeste ge volgen en zal met alle kracht naar mid delen zoeken om deze voorkomen. Bij de middenstand groeit het inzicht, aldus spreker, dat de parallellisatiebeweging haar bron vindt in de dynamiek van het economische leven, dat voortdurend aan veranderingen onderhevig is. Vele arti kelen, die vroeger door het bedrijf, dat ze produceerde, ook gedistribueerd wer den. komen nu op de markt. Spreker wees in dit verband op „super mar kets" en de zelfbedieningsbedrijven, die steeds meer verschijnen. Hoewel het besluit tegemoet komt aan het parallellisatiestreven geeft het blijk van de zorg van de regering om schoks gewijze veranderingen in h t distributie patroon tegen te gaan. De overheid is er nog niet in geslaagd die maatregelen te nemen, waardoor deze ontwikkeling ten aanzien van het brood ':an worden voor komen. In verscheidene bakkerijbedrijven is ten gevolge van een voortschrijdende mechanisatie een onderbezetting in pro- dutotie en een overmaat aan capaciteit, waardoor zij in staat zijn onmiddellijk hun produktie op te voeren en daardoor tegen sterk verlaagde rijzen aan nieu we verkooppunten te leveren. Deze prij zen zullen dan ver beneden de kostprijs liggen. In zijn verder betoog zei spreker, dat na invoering van de parallellisatie een blijvende broodoorlog kan ontstaan, die tot de ondergang van vele bakkerijbe drijven kan leiden. Zou de broodver koop buiten de kruideniersbedrijven ge houden worden en de uitbreiding slechts beperkt blijven tot het lgemeen levens- middelenbedrjjf, dan zou hetzelfde ge vaar blijven bestaan. Dit zou leiden tot een verschuiving van de produktie van het 1 'einere naar het grotere bedrijf. Geringe omzetverschui- vingen hebben direct een relatief grote invloed op de inkomsten van de bakkerij. Prof. Ariens vroeg zich af of het sto rend zou zijn voor de ontwikkeling van het levensmiddelenbedrijf, wanneer het brood buiten het parallell atieproces zou worden gehouden gedurende de ja ren waarin, naar spreker hoopte, de sa nering en de verdere mechanisatie van het bakkersbedrijf haar voltooiing zul len hebben gevonden. Hoe kunnen de ingrijpende gevolgen van het parallellisatie-proces voor de bakkerij worden voorkomen? Instellen van een redelijke minimumprijs gepaard gaande met afschaffing van het cadeau- en kortingsstelsel, zou zeker verlichting betekenen. Er blijven echter twee ern stige bezwaren bestaan, rldus spreker, als in de kruideniers- en levenmiddelen- bedrijven brood verkocht wordt. Er kan beter gezocht worden naar andere oplossingen, waarbij het ontstaan van enkele tienduizenden nieuwe verkoop plaatsen wordt voorkomen. Afschaffing diploma broodverkoop en het verbinden van distributie aan pro duktie worden juridisch onaanvaardbaar geacht. Rest dus handhaving van het erkenningsreglement of omzetting daar van in een afzonderlijke wet voor het bakkersbedrijf. Vervolgens wees prof. Ariens op het saneringsproces, dat zich nu in het bak kersbedrijf voltrekt en dat abrupt dreigt te worden verstoord. Door dit proces daalde het aantal bakkerijen in de jaren 1939 tot 1958 met 3.200 bedrijven. Hun aantal werknemers daalde in de jaren van 1953 tot 1957 met 28.000. Duidelijk is, aldus spreker, dat het bij de bakkerij niet om bescherming en zekerheid gaat, als zij zich tegen de parallellisatie van de broodverkoop verzet. Door een steeds verder gaande mechanisatie heeft het bakkersbedrijf ook rust nodif om de te vens de kleinere bedrijven ir. de gelegen heid te stellen de ontwikkeling te volgen en zich aan de nieuwe verhoudingen aan te passen. „Het laatste woord hierover is nog niet gesproken", zo besloot prof. Ariens. „Moge het gesproken worden, na ruim hartig overleg in eenstemmigheid tussen bakkerij en overheid". Talrijke vertegenwoordigers uit de bakkerijwereld woonden de lezing bij. We zagen onder hen de heer C. J. Schoep en <3r. A. Verhaegen, resp. voor zitter en directeur van de Nederlandse Bakkerijstichting, mr. J. Ienger, verte genwoordiger van het Directoraat voor de Middenstand, en :alrijke vertegen woordigers van de Kamer van Koophan del. De heer J. Hurkmans, voorzitter van de Katholieke Bakkerspatroonsbond, han teerde de voorzittershamer. Naast hem zaten de heren P. de Konig, voorzitter van de Christelijke, en C. Koppert, voorzitter van de Nederlandse Bakkers patroonsbond. De veroordeling maandag van de maat regelen der Indonesische regering tegen Nederlandse ondernemingen door oud- vice-president dr. Moh. Hatta heeft gis teren scherpe reactie van linkse politici uitgelokt. Ibnu Parna, parlementslid van de „na' tionalistisch progressieve" fractie, legde er de nadruk op, dat „alle Nederlandse kapitaal en alle bronnen van inkomsten van Nederlanders in Indonesië moet wor den weggevaagd". Hij verklaarde, dat, indien Hatta zijn stem verheft tegen het overnemen van ondernemingen, dit betekent, dat hij wil, dat de Nederlanders voortaan met win sten te pensen uit Indonesië, terwijl de Nederlandse regering tegelijkertijd vijan dig blijft staan tegenover het Indonesische volk en een deel van het Indonesische volk in West Irian. Als sluitstuk van de 83e verjaardag van de Vereniging van Gasfabrikanten in Nederland, welke in Arnhem wordt gehouden, zal op woensdag 2 juli op de Grote Weide van Sonsbeek aldaar eên grote luchtvaartdemonstratie worden gegeven. Zo zal door de Koninklijke Lucht macht ter beziehtiging een Harvard lesvliegtuig worden opgesteld. Verder zal een Thunderjet-straaljager uitge rust met een schietstoel en volledige bewapening van bommen en raketten te bewonderen zijn. Door een particu lier bedrijf wordt met een helikopter gedemonstreerd. Bij goede thermiek kiezen zweefvliegtuigen het luchtruim boven Sonsbeek. Ruim 2000 kinderen van de lagere scholen zullen kunnen deelnemen aan een balonnenwedstrijd. Leden van de Arnhemse Luchtvaartclub hebben toegezegd demonstraties te ver zorgen met hun modelvliegtuigjes. Het grootste evenement zal ongetwijfeld zijn de ballonvaart van de heer en mevrouw Boesman, die op de Sonsbeekweide zul len opstijgen. srtfi a t> Sf ti i Gezien de vordering op de Holland Land Cy ad rond 27.000 en een lopende verstrekte geldlening on call ad 20.000, zal het bestuur van de Holland Bank N.V. te Amsterdam nader overwegen of het in de toekomst niet tot een verdere terug betaling aan pandbriefhouders kan over gaan, aldus is in de vergadering van aan deelhouders medegedeeld. Op het ogen blik staat nog een bedrag van 218.200 aan pandbrieven uit. Het standpunt van het bestuur blijft, dat het liever terug betaalt dan de middelen in de vennoot schap houdt. Wat de olieboringen in Musselshell County in Montana betreft, deelde de directie nader mede. dat gegadigden het recht is verleend om tot een diepte van 7500 voet te boren. Bericht is inmiddels ontvangen, dat men tot 5780 voet is ge vorderd. De directie noemde het een schrale troost, dat op 4,5 mijl afstand van de grond van de Holland Land Cy. wel drie kleine bronnen in exploitatie zijn. Daar gaat men ook nog door met het boren tot 7500 voet. Wat onze grond be treft kunnen wij er, aldus de directie, slechts het beste van hopen. In 1958 is nog geen land verkocht. Deze week vrijdag gaat de directie naar de Ver. Staten om tot mogelijke landver- kopen te komen, al zal met het oog op de olierechten niet ieder hod aan vaard worden. f' li (Van onze correspondent) Met St.-Jan is het altijd mooi weer, zeggen de oude Laarders. Of dit altijd waar is, durven wij niet beweren, maar in ieder geval scheen gisteren, ondanks de door De Bilt voorspelde buien, stra lend de zon. toen de eeuwenoude St.- Jansprocessie door Laren trok. Het dorp bood weer het oude, ver trouwde beeld van iedere 24e juni: fraai versierde straten met vele, kunstzinnig vervaardigde erepoorten, keurig in orde gebrachte tuinen in vele ervan stond een H. Hart- of St.-Jansbeeld opgesteld en een buitengewoon grote menigte men sen, afkomstig uit alle Gooise gemeenten en van ver daarbuiten. Extra autobussen brachten velen in de vroege morgenuren naar Laren en langs de toegangswegen bewogen zich honder den. wielrijders, bromfietsers en auto's. Tijdens het trekken van de processie werd het verkeer op rijksweg 1 (Amster- dam-Amersfoort) omgelegd. Het feest werd maandagavond ingezet met orgelspel en koorzang in de basiliek en dit jaar kwam ook toen reeds de St.- Jansharmonie op het appèl om de nieuwe uniformen, die de muzikanten thans ook in de processie aan hadden, aan de Gooi se bevolking tonen. Nadat gisterenmorgen om zes uur een stille bedevaart was gehouden voor de mensen, die niet aan de processie deeel konden nemen, droeg mgr. H. J. van Deursen, proost van het Haarlemse ka pittel een plechtige Hoogmis op, waarna om elf uur de processie uittrok. Mgr. Huibers was dit jaar niet aanwezig, daar hij op vormreis was. Wel woonde het gehele Haarlemse kapittel de pro- Doordat de Engelse bevrachter van het Turkse vrachtschip „Izmit" (3368 bruto registerton en daterend uit 1928) niet tij dig zorg droeg voor betaling van kolen- leveranties in de havens van Vlissingen en Roterdam, werd dit schip maandagmid dag op de rede van Vlissingen door een tweetal deurwaarders van de rechtbank te Middelburg aan de ketting gelegd. De „Izmit" is met een lading ijzererts op weg van Manilla naar Gent. Zodra er een borgstelling wordt gedaan kan het schip zijn reis voortzetten. cessie bij. Bovendien schreden in de stoet mee de vicaris-generaal van het bis dom Haarlem, mgr. J. M. Groot, de vi caris-generaal van het bisdom Groningen, mgr. G. van Dijk, de deken van Utrecht, mgr. A. Wiegerink, de deken van Hilver sum, mgr. H. F. Frank en de plebaan van de Groningse kathedraal, de zeer- eerw. heer J. H. Koelman. Ook trokken mee de burgemeester van Laren, de heer A. van der Ven en oud-minister prof. dr. J. R. M. v. d. Brink. In de stoet domineerden de bruidjes, die met honderdtallen uit de Gooise ge" meenten naar Laren waren gekomen. Muzikale luister werd aan de proces sie bijgezet door de St.-Jozefharmonie uit Bussum, de Leo-fanfare uit Hilversum en de St.-Jansharmonie uit Laren. Verder bood de processie weer het vertrouwde beeld van devoot biddende mannen en vrouwen, leden van vele jeugd verenigingen, studenten en zeer vele reli gieuzen. Een grote schare priesters ging aan het Allerheiligste vooraf, dat werd gedragen door mgr. Van Deursen. De officiaal van het Haarlemse kapit tel, mgr. C. van Trigt, hield op het kerk hof de predikatie. Na terugkomst in de basiliek werd van de loggia af aan de dui zenden gelovigen de zegen met het Aller heiligste gegeven, waarna het St.-Jans- lied werd gezongen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht' promoveerde gisterenmiddag de heer b- H. Th. S. Kortbeek, te Wassenaar, tot doctor in de geneeskunde op het proef' schrift getiteld: ,De geestelijke sta'oil'-' teit, beschouwd onder militaire omstan' digheden". De schrijver heeft zich ten doel ëe' steld een inzicht te verkrijgen in onder geestelijke stabiliteit moet wof' den verstaan, een term, die in de mi' litaire psychiatrie, vooral bij keuring^1 veelvuldig wordt gebruikt. Het boe>* opent met een uitvoerig gedocumeb' teerd overzicht van wat door militair® psychiaters werd gepubliceerd over he gedrag en beleven van militairen ond®1 oorlogsomstandigheden. De zo bijec'1 gebrachte gegevens heeft hij aan nader onderzoek onderworpen met d- bedoeling de gevonden verschijnselen HOE U OOK WAST... in tetl, ketel of wasmachine... Radion wast witter! En aan alles merkt U hoe voorzichtig Radion sop is. Toch haalt het héél secuur alle vuil en vet uit Uw wasgoed. Tot het schitterend wit is en heerlijk zacht. Even zacht als Uw handen. Wegens ziekte van minister Algera heef! de secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, gisteren in Utrecht met oongres N.O.B.-wegtrans- port geopend. In zijn toespraak schetste hij de beteke nis van het vervoer in het economische bestel. Hij sprak over het belang van de samenwerking voor de concurrentie-ver- houdingen in de verschillende vervoers technieken. Het is naar zijn mening voor de ondernemer zaak, om bij de sterke ont wikkeling van het vervoer geen kansen voorbij te laten gaan en hij achtte het congres een goede gelegenheid om de blik te verruimen. if> hun onderling verband te leren kenoerlJ Hij heeft deze gegevens vervolgens ic' toetst aan telkens weer andere in psychiatrie aangenomen hypotheses.!^ van de conclusies is dat „geestelü?s stabiliteit" een meervoudige betekd11 heeft. De term geeft „het geheel 33 van die eigenschappen van de persoc^ lijkheid. die de verwachting rechtvaa1^ digen ten aanzien van de duurzan^ bestendigheid van de geestelijke vaP diteit voor de militaire taak". Een twe® de betekenis duidt op „feitelijk integreerd zijn van de bestaansvorm1 Een derde betekenis wordt aangegpV® -os „de mogelijkheid tot zelfverwerke king in de gegeven situatie". Promotor was prof. dr. H. C. Rüm*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8