NIVEA M. van der Weyden 25 jaar Kamerlid 1 Arnhemse NATO-taptoe Uitvaart van mgr. Hanssen heeft zaterdag plaats Zondag Finale „Speel zelf' in Nijverheidsschool te Voorhout Uit alle in Rotterdam De uitersten in de danskunst zijn onverzoenbaar spray m K.A.J. wijst de weg V B DONDERDAG 26 JUNI 1958 PAGINA 3 Mooi bruin worden zonder inwrijven WH Octrooirecht in de EEG Internationale besprekingen over harmonisatie Mgr. Alfrink draagt plechtige Requiemmis op Veel steun voor Anne Frank-huis Maar nog f 320.000 nodig NEDERLANDERS KRIJGEN STUDIEBEURZEN VAN RAAD VAN EUROPA EN E.G.K.S. Streek Rotterdam Prof. Groeneveld rector- magnificus in Nijmegen Adres 23 hoogleraren tegen regeling-Cals E.G.K.S. leent in de Ver. Staten 50 miljoen VRIJHANDELSZONE Mr. Blaisse bepleit voorlopige regeling Onvergetelijk schouwspel van kleur, klank en muziek Zee van licht Peking Amsterdam Rome Leiden Londen Highcliff Engeland Fort Worth V.S Washington American Baliet Theatre De tweeslachtigheid in de opbouw van het programma van het American Ballet Theatre kwam gisteravond tijdens de uit voering in de Rotterdamse Schouwburg Weer duidelijk aan het licht. Het is moei lijk om dit te waarderen of er nü reeds een oordeel over te vormen. Men kan een Zekere veelzijdigheid natuurlijk appre ciëren, maar de montage van de verschil lende emoties, die men moet ondergaan binnen het tijdsbestek van twee en een half uur, is tezeer een contrast, zodat men biet ieder onderdeel op de volledige waar de kan schatten en men dus een subjec tieve vergelijking maakt met als norm datgene, wat het meeste indruk heeft ge maakt. De danskunst is voor een groot deel juist dank zij de emotionaliteit als kunstvorm onderscheiden van vele an dere deelkunsten, maar toch kan men niet louter een formalistische maatstaf aanleg gen, omdat de choreografen tot taak heb ben. althans pretenderen, door middel van de dans meer te geven dan alleen maar een plastische gemoedsontlading. Doelbe wust leggen zij een inhoud in de dans. Het programma werd geopend met een reprise" van Paean, in de choreografie Van Herbert Rose en op muziek van Chausson. Het verschil met de uitvoering op de eerste avond van het optreden van het ballet in Den Haag is groot. Nu klopte het toneeltechnisch perfect en ook de so listen waren zo uitermate trefzeker, dat de indruk aanmerkelijk gunstiger was. Lupe Serrano en Michael Lland dansten in het derde deel van dit ballet uitstekend en de neo-klassieke stijl was streng vol gehouden, ondanks de uitbundige Celebra tion, die nu veel beter in het geheel was geïntegreerd dan op de eerste avond. Door een wijziging in het programma kregen wij in plaats van de pas de deux uit De Notekraker nu weer de pas de deux uit Don Quichotte, gedanst door Lupe Ser rano en Erik Bruhn. De bravour was weer evident en de aanwezigen lieten zich met onbetuigd in de bijvalsbetuigingen, zodat het even de schijn had, dat deze pas deux gebisseerd moest worden. In „Winter's Eve" trad Nora Kaye Weer als eerste danseres naar voren. Op de uitstekend voor dit ballet „Variations on a Theme of Frank Bridge van Benjamin Britten heeft Kenneth Mac Millan een choreografie gemaakt, die zeer afwisselend is en waarbij de decors en kostuums van Nicholas Geor- gidas voor eon contrapuntisch effect zorgden. De inhoud komt iri het kort hierop neer. Een jongeman ontmoet een meisje dat blind is. Hij merkt dat niet en neemt haar mee naar een balzaal, Waar hij geconfronteerd wordt met de harde werkelijkheid. Door een noodlot tig toeval verwondt zij hem in een korte schermutseling dusdanig, dat ook hij blind wordt. Zij leert hem op de tast te lopen, maar het tweetal komt onder een menigte en daarin verliezen zij elkaar voor altijd. Het decor is abstract, maar de kleur toon Past volledig bij de inhoud van het ballet. In twee intermezzi ziet de toe schouwer in een donker toneel hoe de blinde vrouw in de duisternis, die haar Wereld is, gekweld of getroost wordt door lichtende vogels. De eerste maal, dat de choreograaf zijn toevlucht neemt tot deze expressieve effectvolle methode, vraagt men zich af of niet teveel op een uiterlijke symboliek is gespeculeerd, maar de herhaling wint ermate aan kracht, dat men de eerste scène ook op waarde kan schatten. De kostuums van de verschillende dansparen zijn flam boyant en contrasteren schel bij de so bere kleding van de blinde vrouw en zij geven ook duidelijk aan het verschil tus sen de blinde en de zienden. Het is aan Nora Kaye te danken dat dit ballet oen grote indruk maakt. Zij danst met «en matige expressionisme. Zij Weet haar bewegingen toch juist die ab stractie van een al te harde realiteit te geven, die in de danskunst noodzakelijk is. Maar ook suggereert zij volledig, dat zij een blinde vrouw uitbeeldt, die om- Wille van de opvlammende liefde voor de man, die zij toevallig ontmoet, de waar heid van het gemis van een van haar zin tuigen verzwijgt. Haar bewegingen zijn Perfect-onzeker. De typering van een blinde maakt deze paradox mogelijk. John Kriza, die haar partner is, past zich aan bij de opgave, die hem dwingt de con trastwerking voor en na het moment, Waarop hij van het licht van zijn ogen Wordt beroofd, ten volle te accentueren. Hij is in zijn mime sober en duidelijk. In de entourage van het corps de bal let, dat verschillende suggestieve groepe ringen toont, wordt het dramatische van het libretto door de choreograaf met so bere en fantasievolle middelen aange toond. De indruk van dit ballet is groot en het was het hoogtepunt van de avond. Men lean weer wijzen op het simpele ge- l Die elegante spuitbus is zo handig! Eén druk op de knop en... pssst. de huid is beschermd door een o-zo-dun laagje weldadige olie. Nu kunt U zelf Uw rug doen. Ideaal, ook voor de kinderen - ze houden niet van inwrijven. Nivea spray, reuze zuinig! normalt bus f 3.30 grolt bus f 8.30 geven, evenals dat aan „Pillar of fire" ten grondslag ligt. De uitwerking is echter vol spanning en waar het toch uit eindelijk niet in de eerste plaats gaat om het programmatische 'n de dans is „Win ter's Eve'' een ballet, dat het repertoire van de Amerikaanse groep verrijkt, en dat men met meeleven ondergaat. De avond werd besloten met „Offen bach in the underworld", een ballet van Antony Tudor in een scènebeeld van Re- j né Bouché. De bezetting is niet geheel conform gebleven. Wij zagen Violette Verdy als een geestige opcrettester en j Jillana Williams als 'en expressievolle i Queen of the Carriage Trade. Ady Addor j danste de rol van de debutante en John Kriza wafi His Imperial Excellency. Het begin van dit ballet is aardig. De type ring van een Parijs' restaurant waar het nogal frivool toegaat, blijft aannemelijk, maar gaandeweg heeft Tudor meer ruimte toegestaan aan de platte roes en de uit beelding van een orgiale wanorde dan aanvaardbaar is. Het gehalte van „We gaan met z'n allen naar de Tace Pigalle" is tezeer van het allooi van een uitsmij ter, dat meer in de revue dan op het toneel, waar een serieuze balletgroep op treedt, thuishoort. Het succes was dan ook niet bijster groot. Deze dualiteit wreekte zich des te meer omdat dit ballet het laatste was, dat op het programma stond en men dus iets van de indruk van het voorgaande, ver loor. Het Rotterdams Pthilharmonisoh Orkest begeleidde uitstekend onder leiding van de beide vaste dirigenten van het Ame rican Ballet Theatre, Nora Kaye en John Winter s Eve. Krizi nza in Onder auspiciën van het Internationaal Instituut voor Octrooien worden deze week in Den Haag besprekingen gehou den over samenwerking op octrooigebied in Europa en speciaal binnen de Euro pese Economische Gemeenschap. Een groot aantal landen is er vertegenwoor digd door de directeuren der nationale octrooiraden en door hoge ambtenaren. De octrooiwetgeving landen toont vrij grote onderlinge verschillen. De eco nomische samenwerking, zowel in de O.E.E.S. als in de E.E.G. zal kunnen wor den gehinderd indien geen oplossing voor deze geschillen ~al worden gevon den. Men streeft naar internationalise ring van een aantal procedures. De besprekingen van -'37.- week zijn gewijd aan de mogelijkheden van har monisatie. In oktober zal hierover te Lissabon in nog breder verband worden gesproken. Tevens wordt thans toetre ding van landen tot het internationale instituut, dat in 1947 bij verdrag werd opgericht, besproken. Op het ogenblik zijn België, Frankrijk, Luxemburg, Ma rokko, Monaco, Nederland, Tunesië en Turkije leden. Verwacht wordt, dat Joe goslavië en Zwitserland binnen enkele maanden zullen toetreden. Bij de conferentie te Lissabon zal waar schijnlijk ook Duitsland door waarne mers vertegenwoordigd zijn. Harmonise ring van het octrooirecht zal veel moei lijkheden voor de industrie in de samep- werkende landen kunnen opheffen en voorkomen. Morgen is het 25 jaar geleden, dat de heer M. P. van der Weyden werd benoemd tot lid van de Tweede Kamer voor de toen zich nog noemende R.-k. Staatsparty. De heer Van der Weyden is een agra riër, die altijd voor de belangen der boe ren °P de bres heeft gestaan. Wie Van der Weyden in de Tweede Kamer heeft gevolgd, herinnert zich on getwijfeld, hoe minister Lieftinck inder tijd bezweek voor zijn volhardende aan drang en een tegemoetkoming beloofde aan boeren, tuinders en kleine midden standers, die vóór de oorlog door de toen bestaande ongunstige conjunctuur geen of zeer geringe Inkomsten hadden. In juni 1948 was het, dat Van der Wey den wist te bewerken, dat een i„ de oor logsjaren door de boeren bespaarde som, waardoor een vroeger verlies werd in gehaald, niet floor de Vermogensaanwas- belasting zou worden getroffen. Bij al zijn optreden is de heer Van der Weyden een man, met een onverwoest baar goed humeur en een grote zin voor humor. Velen herin neren zich ongetwij feld nog de behan deling van de Paar- denwet in 1950, toen mede door het verzet van de KVP en haar woordvoerder Van der Weyden minister Mansholt niets an ders overbleef dan dit wetsontwerp in te trekken. Het verzet ging te gen de wijze waarop het fokken van stamboekpaarden door de overheid aan banden werd gelegd en ge regeld. De heer Van der Weyden hield toen een rede, waarin hij begon met te wijzen op de aardige samenloop van om standigheden, dat deze Paardenwet be handeld werd in de Ridderzaal (de Twee de Kamer werd toen verbouwd) en dat de commies-griffier mr De Ruiter was, daarna bracht hij in die rede alle spreek woorden en zegswijzen bijeen, die op het paard betrekking hadden. Hij had: mak in alle tuigen, zo sterk als een paard, paar den, die de haver verdienen en ze niet krijgen ou zo nog tientallen andere uit drukkingen in zijn rede verwerkt. De heer Van der Weyden was, toen hij tot lid van de Tweede Kamer werd geko zen met zijn 33 jaar het jongste Kamerlid. Hij werd in 1900 geboren op de boerderij De Dageraad" te Zevenhoven en studeer de op „De Ruwenberg" te St.-Michiels- gestel en aan de r.-k. middelbare land bouwschool te Boxtel, waar hij het diplo ma behaalde. Daarna nam hij al spoedig aan het maatschappelijk leven deel met spreek beurten, dag- en weekbladartikelen. Hij werd voorzitter van de plaatselijke L.T.B. en Coöperatieve Boerenleenbank. In 1935 volgde zijn verkiezing tot lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland,^ waar voor hij in 1958 bedankte. Korte tijd was hij ook nog gedeputeerde van Zuid- Holland. Zijn voorstel in 1937 om m ver band met de toen heersende werkloosheid de Noordsebuurtse polder van -30 ha droog te maken werd door de Provinciale Staten aanvaard.' Dit project word oen der grootste werkverschaffingsobjecten in Zuid-Holland en is thans een gebied, De persoonlijke oproep van de burge meester van Amsterdam, om op zijn post girorekening, nr. 12, een bijdrage te stor ten tot het behoud van het Anne Frank huis. heeft veel weerklank gevonden. Uit alle delen van het land zijn van particulieren bedragen binnengekomen. Ook de daadwerkelijke steun van het be drijfsleven is zeer groot. Zo was er een Amsterdamse onderneming, die 1500 overmaakte. Thans, vijf dagen nadat de eerste stor tingen binnen kwamen, bedraagt het sal do 29.848.44. De Anne Frank-stichting heeft echter voor eind juli ƒ350.000 nodig. Men hoopt dat velen alsnog financiële steun zullen geven. De keuzecommissie voor beurzen voor onderzoek van de Raad van Europa en de Hoge Autoriteit der E.G K.S. heeft te Straatsburg op een vergadering onder leiding van de (Nederlandse) ambassa deur der Hoye Autoriteit te Londen, dr. E. N. van Kleffens, twaalf beurzen toe gekend van elk frs. 500.000. Onder de winnaars bevinden zich twee Nederlanders. De 35-jarige heer Th. IJsselmuiden, belastingdeskundige te Den Haag, kreeg een beurs van de E.G.K S. om een studie te maken over „bepaling van de commerciële winst en het fiscale voordeel", de 32-jarige heer J. A. Ver schoor. leraar Frans te Den Haag, kreeg een beurs van de Raad van Europa voor een „vergelijkende studie over het mid delbaar onderwijs in enige Westeuropese landen en de mogelijkheid van integratie". waar een aantal boeren en tientallen tuin ders een bestaan vinden. Van 1946 tot 1954 was de heer Van der Weyden tevens bestuurslid en taxateur van de Grondkamer. In 1947 werd hij be noemd tot, burgemeester van zijn geboor teplaats Zevenhoven en in 1952 van Nieuwkoop. Voorts is hij nog voorzitter van de boe- rerivakbond van de L.T.B. in de bisdom men Haarlem en Rotterdam, lid van het dagelijks bestuur van de L.T.B., lid van de Raad van Toezicht van de Coöp. Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht en be stuurslid van de Gewestelijke Bond van het Landbouwschap in Zuid-Holland. Vier jaar is de heer Van der Weyden het jongste lid van de Kamer geweest en met de heren Tilanus, Oud, Zandt en Kor- tenhorst behoort hij nu tot de Kamer leden, die het langst zitting hebben. In de Tweede Kamer heeft de heer Van der Weyden zich in hoofdzaak bepaald tot landbouw-, verkeers- en belastingvraag stukken of daarmee verband houdende plattelandsproblemen. Voor hen, die hem met zijn zilveren jubileum willen gelukwensen zij vermeld, dat hiervoor gelegenheid bestaat op vrij dag 27 juni a.s. van 3 tot 4.30 uur in Pavil joen „Plaszicht" te Nieuwkoop. Zondag wordt in en rond de bisschop pelijke Nijverheidsschool te Voorhout de finale gehouden van de „Speel Zelf Ac tie", georganiseerd door de K.A.J. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Deze dag zal een grandioze afsluiting' vormen van de activiteiten, die de K.A.J. in het afgelopen jaar heeft gehouden op het ge bied van sport en spel. Een dergelijke dag wordt ieder jaar georganiseerd om dat de ontspanning en vrijetijdsbesteding zoals bekend mag verondersteld naast de vorming, een belangrijke plaats in nemen bij de K.A.J. Een interdiocesane commissie stelt ie der jaar een programma samen, waaruit de afdelingen een keus kunnen maken. Een aantal afdelingen is samengebracht in een streek en de mededingers heb ben elkaar reeds op een Streek-Speel- Zelfdag bekampt. De bisdommen Haar lem en Rotterdam zijn verdeeld in 7 streken; de winnaars van deze streken komen zondag tegen elkaar uit en wel in de volgende onderdelen: toneel, cabaret, jazz, muziekensembles, solo accordeon solo piano, voordracht en declamatie, dan sen en solo zang. Op sportgebied wor den de krachten gemeten in tafeltennis, voetbal, volleybal, handbal en atletiek. Bovendien is er nog een fotowedstrijd. „Speel z'elf" is een dienst voor en van de gehele katholieke jeugd en de actie heeft tot doel zoveel mogelijk jongens en meisjes, die nog niet aangesloten zijn bij een vereniging 0f organisatie mee te laten doen, om hen zo de weg te wijzen naar r.-k. verenigingen, waar zij hun hobby of sport kunnen beleven. Van di verse verenigingen is dan ook alle me dewerking ontvangen. Vanuit Rotterdam vertrekken zondag 6 bussen naar Voorhout. Van'diverse pun ten in de stad worden er groepen afge haald Ook Schiedam is bij de streek Rotterdam ingedeeld en om 9 uur wordt gezamenlijk vertrokken vanaf het Mathe- nesserplein. Om half tien is er in Voor hout een h. mis. Behalve diverse Rotter damse en Schiedamse parochies zal ook de levensschool vertegenwoordigd zijn. Sommige atletieknummers zijn nog niet volledig bezet. Voor de nummers kogel stoten dames hoogspringen dames en jongens, verspringen dames en 200 meter dames kunnen zich nog liefhebbers op geven bij de heer J. Bal, Ajaxstraat 6, telefoon 46504. Het bestuur van de Sint-Radboudstich- ting heeft prof. dr. G. W. Groeneveld voor hef studiejaar 19581959 benoemd tot rector-magnificus van de r.-k. univer siteit. leven heeft hij zich bezig gehouden met de hoofdzaken van het bestuur van het bisdom'. Ofschoon zijn medewerkers hem uiteraard zo weinig mogelijk hiermee lastig vielen, informeerde hij zelf her haaldelijk naar bepaalde vraagstukken en gaf zonodig richtlijnen. Ongeveer een kwartier voor zijn dood heeft hij nog aan de zuster gevraagd of zij eraan had gedacht mgr. Lemmens, die gisteren zijn naamfeest, vierde, een telegram te zenden. Dit telegram is on geveer tegelijkertijd met het telefoni sche bericht van zijn dood op het bis schoppelijk paleis gearriveerd. In geheel Limburg is men diep getrof fen door het overlijden van de pas be noemde bisschop. Men heeft altijd nog een stille hoop gehad op een wending ten. goede. Gedurende de periode van zijn ziekte zijn, zoals men weet, overal spe ciale H. Missen opgedragen en bidtochten gehouden, waaraan talrijke gelovigen deelnamen. Ook mgr. Lemmens, die zich terstond nadat hem het bericht van het overlijden had bereikt, naar het Nijmeeg se ziekenhuis had begeven, is zeer onder de indruk. Het bestuur van het bisdom Roermond is thans teruggevallen op het kathedrale kapittel. Binnen acht dagen moet dit een vicaris-capitularis kiezen, die tot de in stallatie van de opvolger van mgr. Hans sen, de leiding van het bisdom zal dragen. De laatste foto welke onze fotograaf van mgr. Hanssen maakte voor zijn opneming in het ziekenhuis was op vrijdag 6 juni j.l. te Heer, waar mgr. de inzegening verrichtte van het nieuwe bejaardencentrum. (Van onze correspondent) Vandaar wordt het overgebracht naar het bisschoppelijk paleis te Roermond, waar het in vol ornaat in de werkkamer van mgr. Hanssen wordt opgebaard. Om ongeveer half acht zal de lijkwa gen op het Wilhelminaplein in Roermond arriveren. Daar zullen de deken, mgr. A. Terstappen, de plaatselijke geestelijkheid en vele burgerlijke autoriteiten de auto opwachten en naar het paleis begeleiden. Vanavond van negen tot elf uur en mor gen van negen uur 's morgens tot acht uur 's avonds is er gelegenheid in het bisschoppelijk paleis een laatste bezoek te brengen aan de overledene. De plechtige uitvaart van mgr. J. M. J. A. Hanssen, de overleden bisschop van Roermond, zal zaterdagmorgen om elf uur plaatshebben in de kathedrale kerk te Roermond, waarna het stoffelijk over schot zal worden bijgezet in de bisschops kapel op het oude kerkhof bü de Kapel in 't Zand. Om half elf wordt het stoffelijk over schot afgehaald aan het bisschoppelijk paleis. Via de Steenweg gaat de stoet dan naar de kathedraal, waar mgr. dr. B. J. Alfrink, de aartsbischop van Utrecht, de plechtige H. Mis van Requiem zal opdra gen. De absuute zal worden verricht door vijf Nederlandse bisschoppen. Na de plechtigheden in de kathedraal gaat men via Neerstraat en Kapellerlaan, de ge bruikelijke route, naar de begraafplaats, waar mgr. Lemmens de ceremoniën zal verrichten. De pauselijke internuntius mgr. Giobbe, die in Italië vertoeft, zal tijdens de plechtigheden worden verte- tegenwoordigd door mgr. De Liva, zaak gelastigde van de nuntiatuur. Deze heeft, evenals mgr. Mutsaerts, dinsdag nog mgr. Hanssen bezocht. Maan dag waren mgr. Alfrink en mgr. Lemmens nog bij hem geweest, terwijl mgr. Lem mens woensdag zijn laatste bezoek bracht. Het stoffelijk overschot is vanmiddag om drie uur van het ziekenhuis te Nijme gen afgehaald, waar het van vanmorgen af in een lokaal heeft opgebaard gestaan. Mgr. Hanssen is tot heel kort voor zijn dood helder van geest gebleven en was zich zjjn toestand volkomen bewust. Hij wist echter volledig te aanvaarden, dat zijn kansen op redding maar uiterst ge ring waren. De medische behandeling die hij moest ondergaan heeft hij, hoewel zij bijzonder pijnlijk was, zonder klachten doorstaan. Tot op het laatste moment van zijn In een adres aan de Staten-Generaal hebben 23 hoogleraren in de pedagogiek of de psychologie hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen de door minister Cals voorgestelde regeling, waarbij abituriën ten van de derde leerkring van de kweek school en bezitters van de oude hoofdak te toegang zouden krijgen tot de univer sitaire examens in de pedagogiek en psy chologie- Het adres is ondertekend door de vol gende hoogleraren: prof. dr. J. H. van den Berg (Leiden), prof. dr. H. C. J. Duijker (Amsterdam), prof. dr. H. J. M. M. Fortmann (Nijmegen), prof., dr. H. A. Hutte (Groningen), prof. dr. B. J. Kouwer (Groningen), prof. dr. M. J. Langeveld (Utrecht), prof. dr. J- Lin- schoten (Utrecht), prof. dr. F. J. J. Buy- tendijk (Utrecht), prof. dr. A. M. J. Chorus (Leiden), prof. dr. J. P. W. El- lerbeck s.j. (Nijmegen), prof- dr. A. D. de Groot (Amsterdam), prof. dr. Ph. J. Idenburg (Amsterdam), prof. dr. A. Kuy- pers (Leiden), prof. jhr. dr. D. J. van Lennep (Utrecht), prof. dr. H. Nieuwen- huis (Groningen), prof. dr. N. Perquin (Utrecht), prof- dr. J. Th. Snijders (Gro ningen), prof. dr. St. Strasser (Nijme gen), prof. dr. H. R. Wijngaarden (Am sterdam), prof. dr. F. J. Th. Rutten (Nij megen), prof. dr. H. W. F. Stellwag (Am sterdam) en prof. dr. G. Wielenga (Am sterdam)- De president van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, de heer Finet, heeft mede gedeeld, dat zojuist onderhandelingen z\jn afgesloten met het doel een lening op de Amerikaanse kapitaalmarkt op te nemen. Het contract, dat is* getekend, heeft be trekking op een bedrag van 50 miljoen. Hiervan betreft 35 miljoen de uitgifte van 20-jarige obligaties rentende 5 pet, die naar verwachting tegen de koers van 97 pet zullen worden ondergebracht. Ver der zullen worden geëmitteerd 15 mil joen 4'/» pet obligaties per 1961-1963. Hier zal de uitgiftekoers voor de stukken per 1961 worden gesteld op 99.72 pet, terwijl zij voor de obligaties per 1962 op 99.64 pet en voor die per 1963 op 99.56 pet zal wor den bepaald. Het is de bedoeling, dat de gelden op zo kort mogelijke termijn opnieuw zullen worden uitgeleend aan die ondernemingen van de E.G.K.S. waar de investeringen het gunstigste effect hebben voor de gehele gemeenschap. Over ongeveer een maand hoopt men een lijst van deze ondernemin gen te kunnen publiceren. WINDSTREKEN In het Europese parlement heeft de Nederlander, mr. P. A. Blaisse, rapp-rt uitgebracht over de vrijhandelszone. Dit is een kwestie waarover de regeringen in West-Europa nog zeer verdeeld zjjn. Het is dan ook geen wonder, dat de heer Blaisse een groot deel van zijn rapport voor persoonlijke rekening moest nemen, omdat verschillende mmmissicleden het niet met hem eens waren; bijvoorbeeld zijn zienswijze, dat men bij een Europe se Economische Associatie (d:* vindt hij een betere benaming dan vrijhandels zone) wellicht ook de Europese Beta lingsunie zou kunnen inschakelen. Het staat thans inmiddels wel vast, dat het verdrag over de vrijhandelszone niet op 1 januari a.s. gereed ban zjjn. Het is daarom van belang, dat de heer Blaisse pleitte voor een voorlopige rege ling. Hij wilde van de zeventien landen, die deel zullen moeten tmaken van de vrijhandelszone, een beginselverklaring, waaruit zou blijken, dat men de vrijhan delszone inderdaad tot stand wil bren gen. Gelijktijdig zou men dan moeten besluiten om de tarieven per 1 januari a.s. vast met 10 pet te verlagen. (Van onze correspondent) De NATO-taptoe Arnhem is gisteren avond onder overweldigende belangstel ling gestart met een generale repetitie. Het is een onvergetelijk schouwspel ge worden van kleur, klank en muziek. On danks de dreigende wolken waren de tri bunes, waarop plaats is voor zesduizend mensen, reeds lang voor negen uur zo goed als geheel bezet. Toen precies kwart over negen het Huis der Provincie in de schijnwerpers werd gezet, staken op de gaanderij de leden van de Luchtmachtkapel uit Nij megen de trompet als inleiding op het feest. Daarna gooiden reusachtige schijn werpers een zee van licht op het Markt plein, waar de deelnemende korpsen van verschillende punten uit in kleurrijke ga la-uniformen binnen marcheerden. Het was een spectaculair vertoon, dat eenieder gevangen hield. Wij weten niet wat meer te bewonderen viel: het korps van de Gele Rijders, de schrijdende le den van de Pipes ans Drums van de Ca nadian Guards of het ietwat robuuste Lehrmusikkorps uit West-Duitsland, dat in aantrekkelijke harmonie met de ka pel van de Koninklijke Luchtmacht en de tamboerkorpsen van het garderegi ment grenadiers en fusiliers „Prinses Irene" heeft medegewerkt deze NATO- taptoe tot een groots evenement te ma ken. Was het wonder, dat het publiek zijn laaiend enthousiasme telkenmale door een daverend applaus kenbaar maakle. Na de muzikale shownummers kwam het excercitie- en demonstratiepeloton van het luchtmachtinstructieregiment. Zonder dat commanco's weerklonken gaven de mannen van het peloton excercitienum- mers, welke stuk voor- stuk prachtige staaltjes van geoefendheid .en discipline kunnen worden genoemd. Tot het machtige slotnummer, waar aan alle bands o.l.v. kapitein H. F. M. van Diepenbeek uit Nijmegen deelnamen en de indrukwekkende afmars bleven de duizenden toeschouwers geboeid toezien. De eerste inzet van de NATO-taptoe- Arnhem kan dan ook als buitengewoon geslaagd worden beschouwd. Het is een evenement, als Arnhem nog nimmer heeft gekend. Vanavond is de première en morgenavond de gala-uitvoering, die uiteraard door talrijke autoriteiten zal worden bijgewoond. De slotuitvoering is zaterdagavond. Jasje uit, mouwen opgestroopt en zo toog de heer Tsjoe-En-lai. de 60-ja- rige Chinese premier, aan het werk. Nee, niet op zijn bureau, maar om zo te zeggen, ais Chinees bouwvakar beider. Drie dagen lang heeft hij zwa re stenen gesjouwd voor de aanleg van een grote stuwdam in een ri vier. een project dat de omliggende akkers vruchtbaarder moet maken en voor overstromingen behoeden. Hij deed dit niet alleen, de eerste minis ter; hij leidde een groep van 540 perso nen o.w. ministers, departementshoof den en andere vooraanstaande commu nistische autoriteiten, die natuurlijk allemaal al niet minder konden doen dan de baas. Ze waren zelfs zo ver ge gaan, om tn de nabijheid van het werk in kampen te verblijven Ook Mao-Tse Toeng de Chinese oppercommunist heeft al eens een dergelijk grapje uit gehaald. Vandaag is er een bezichtiging aan boord van het m.s. „Oranje" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Ne derland". welk schip te Amsterdam ligt. De genodigden zullen in de ge legenheid worden gesteld aan een bal lonnenwedstrijd deel te nemen. De opbrengst van deze affaire is bestemd voor de kas van de Koninklijke Noord Zuid Hollandse Redding Maatschap pij. Mocht u dus dezer dagen ergens zo maar een „Oranje"-baUonnetje vinden, kijk dan eens even of er nog een wedstrijdlabel aan zit en handel naar de wenken, die er op staan. Helemaal dertien jaar oud is Haa kon Josephson uit Zweden en hij ar riveerde hier per vliegtuig, nadat hij bij een Zweedse televisie-quiz 5900 kronen had gewonnen. Zijn onder werp was geweest: de geschiedenis van de pausen. Er zat bovendien nog een reis naar Rome aan vast en nu hoopt Haakon maar. dat hij op de een of andere manier de Paus nog te zien krijgt. Haakon blijft maar een paar dagen in de Eeuwige Stad. want za-v terdag moet hij weer terug zijn in Stockholm. Want dan gaat de quiz weer verder en gaat hij nroberen van zvin 5000 kronen 10.000 kronen te ma ken. Twee meisjesstudenten, die boven een smidse in de Leidse Moriaan- steeg wonen en die behalve voor de wetenschap, ook intensieve belang stelling koesteren voor het gezel schapsleven. wekten het misnoegen op van buurtgenoten. Die konden de (soms luidruchtige) activiteit van de studentjes minder waarderen. De „buurt" nam toen het initiatief over en drong met een aanta] bewoners de smidse binnen De meisjes ver schansten zich nn de trap. in afwarh- ting van de smid die hen wel zou ontzetten. Dit ontzet door de smid ge schiedde echter nogal hardhandig en dies toog de smid. met de meisjes studenten dezer dagen naar Den Haag, voor de rechter. De meisjes als getui gen, de smid als verdachte wegens mis handeling. De smid werd onschuldig bevonden, maar de meisjesstuden ten konden niet de onverdeelde be wondering van de rechter afdwingen. Mogelijk was het ook de wetenschap pelijke voorzichtigheid, die de meis jes betrachtten bij het geven van ant woord op des rechters vragen, dat hem minder gunstig deed stemmen over de getuigen. Afgewacht dient nu te worden of de vermaning van de rech ter in de richting van de dames studenten het door de rechter ge wenste effect rust in de Moriaan- steeg zal sorteren. Herinnert u zich nog, dat in de afge lopen winter in de Engelse hoofdstad eer zeer ernstig treinongeluk plaats had, dat 89 personen het leven kost te? Het was een dikke mist, die toen de voornaamste oorzaak van dit ver schrikkelijke gebeuren vormde. Vijf dagen lang achtereen hing er toen een vette, gelige, mist in en boven Londen en uit rapporten is thans ge bleken, dat deze mist „smog" ge naamd. niet alleen verantwoordelijk was voor de dood van deze 89 onge- lukkigen, maar dat bovendien nog minstens 300 andere personen tenge volge van deze „smog" door long ziekten en andere oorzaken aan hun einde zijn gekomen. Het zal u gebeuren wat een huis vrouw hier overkwam in haar bloed eigen keuken. Ze wist, dat ze de sau cijsjes heerlijk bij de bloemigste bloemkool gereed had gelegd. In gedachten strekte ze haar hand er naar uit. greep en gaf toen een door dringende kreet, die de buren drie huizen verder te hoop deed lopen. Want ze bleek in haar hand plotseling een kwaadaardige kronkelende, sis sende adder te hebben. Enfin, dan moet zo'n beest naar niet vlak naast de saucijsjes gaan liggen. Maar de ze huisvrouw kijkt voortaan eerst wel driemaal voor ze werkelijk sau cijsjes aanraakt. Zwemmen verboden, hoorden al de lieden zich toeroepen, toen ze gereed stonden zich in het koele nat van een zwembassin te werpen. Toen ze ver namen waarom, waren ze maar al te graag bereid om aan dat bevel gevolg te geven Want een stelletie leukerds had kans gezien een levende krokodil in het zwemwater te werpen. Wanneer u Alaska hoort noemen, dan zult u ongetwijfeld denken aan sneeuw bijtende kou en een onherbergzaam land. Misschien zult u er ook aan den ken. dat Alaska binnenkort de 49e- Amerikaanse staat kan worden (weer een stprretie meer pp de Amerikaan se vlagl Maar zuidt u zich Alaska kunnen indenken als een land waar u puffend van de hitte rondwandelt? Toch was het dezer dagen zo, want de temperatuur bereikte voor Alaska een recordhoogte van meer dan ne gentig graden Fahrenheit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3