Knip in de vakantie ook eens een land- 1 I Ernstige verliespost voor de Amerikaanse regerings-partij Anti-Eisénhower-stemminff groeiende f DRAADLOOS CONTACT s schipbreukelingen in een reddingsboot" Het rumoer rond Sherman Adams For Gentlemen Only Neem Uw vakantiestreek mee naar huis parijs DONDERDAG 26 JUNI 1958 PAGINA 5 Een meter is een makkelijk ding Kaassoesjes ir Geen persoonlijk tontaet Laboratoriumsfeer Het eerste woord „Voor de eerste rij"' Geschenken ter 1vaarde van 5100 dollar Politiek buitenkansje voor de democraten „Wiegelied' Republikeinen èn democrat ten contra Adams Druppel, die de maat vol maakte SJEF VAN DONGEN WEER NAAR SPITSBERGEN „Bevroren" water MINISTER LUNS NAAR 'y Het overgrote deel van de camera-be tters met uitzondering natuurlijk v*n de overtuigde foto-amateurs foto- *rafeert praktisch uitsluitend mensen. dan nog alleen mensen, tot wie ze (familie)relatie staan. Nel voor ons ^°tel, Wimpie op de Loreley, enfin u ^eöt het genre. Foto's van dit soort zijn ^tuurlijk leuke vakantieherinneringen, ^ar een „vakantie-reportage" Wint torm aan waarde, wanneer het album kter ook laat zien, hóe mooi het in een ^Paalde streek was, wat u van een be laid landschap het meest getroffen heeft: een doorkijkje door het venster v*n een kasteel, een vreemd gevormde k°on,, een leuk straatje in een oud dorp. kunt van dit soort onderwerpen na- '"Urlijk ook prentbriefkaarten kopen, 'haar het is zoveel leuker, om deze pren- ^Hefkaarten zélf te maken. En op deze wijze gaat de fotografie ook appelle- ten aan uw gevoel voor schoonheid en liet alleen maar aan uw familietrots. Dingen die u weten moet \Vanneer u aan het fotograferen van 'andschappen slaat; zijn er een paar din gen die u weten moet. Gemakshalve doemen we stadsgezichten, doorkijkjes ed. ook maar „landschappen". Voor de box geldt ook hier weer: i'éem een middel-gevoelige film, een van 'Mo Din. Bezitters van een duurdere c9mera (vooral als zij naar het zonnige *hiden trekken) kunnen beter ^een wat ®®voeliger film nemen, Ilford HP3 bij- oorbeeld of Agfa-ISS. De reden? In M algemeen zijn hoger-gevoelige films ginder contrastrijk dan lager-gevoelige, Mdschap, dat beschenen wordt door langzame" films. Omdat het ?sn felle zon, van zichzelf reeds erg con- 'fastrijk is, is het dus aan te bevelen een Mnder contrastrijke film te gebruiken, ^hbbel is nl. eens zo dik! Het teveel aan gevoeligheid wordt op- ^vangen door meer of minder sterk Mfragmeren, d.w.z. door de lens ver- ,er „dicht te knijpen". Omdat de box eze mogelijkheid niet biedt, blijft dus °or dit „kiekkastje" de middel-gevoe- '8e film de beste. Voor de landschaps- Mograaf is het geelfilter een onontbeer- maakt het iets donkerder en dit kan on der omstandigheden bepaald van waarde zijn voor een landschapsfoto. Een ander noodzakelijk toebehoren is de zonnekap, dat zwarte „hoedje" op een lens. Het beschermt de lens tegen reflexie van stralen, die van opzij ko men en akelige lichtvlekken op de film kunnen veroorzaken. Bij tegenlicht-opna- men is zo'n zonnekap beslist onontbeer lijk. En nu we het toch over tegenlicht- opnamen hebben: haal voor zulke opna men altijd het filter van de lens en be licht wat ruimer dan normaal; u neemt dan immers voornamelijk de donkere kant van het onderwerp. De beginner vindt een belichtingsme ter maar een geheimzinnig apparaat. Dat wijzernaaldje trilt maar heen en weer en hoe moet je zo'n ding nu afle zen? Elke fotohandelaar kan u echter de werking van zo'n apparaatje in twee mi nuten uitleggen en op reis is het een voortreffelijk hulpmiddel. Thuis kunt u aan bepaalde lichtverhoudingen ge wend zijn en „op het gevoel" uw came ra instellen. In de bergen of in Italië gaat uw ervaring echter niet meer op en biedt de meter een veilige basis voor goed-belichte opnamen. Voor v/ie veel fotografeert loont de aanschaffing van een meter zeer beslist. In een vorig artikel schreven wij over de noodzaak van voorgrondvulling. Dit is natuurlijk geen wet van Meden en Perzen. Wie de verlatenheid van een steppe of een strand wil weergeven, kan het best zonder voorgrondvulling stellen, doch in het algemeen gaat de regel wel op. Werk als regel met een Sluitersnel heid van 1/100 sec. en neem alleen in noodgevallen een langere belichtingstijd. Er zijn fotografen, die trots zijn op hun Een tegenlicht-opname waarvoor men niet naar het buitenland hoeft: de Noordvest in Schiedam. Genomen met 1I&50 sec zónder filter. eigen foto) geelfilter Iiuipiiiiuuci. „Voor bikt de beginner begrijpend, maar het l'ik °hTlpm"iddel. °"vö~or de wolken «r - „"Uit de beginner Degrijpenu, maai nei f«elfiiter heeft ook nog andere voorde- 'eh. Hst houdt blauw en violet en tot op 6kere hoogte ook groen tegen, d.w.z. s Een hartig hapje voor de borrel of een pikant voor gerecht. Dat doet Uw tong krullen van plezier. Vraag Uw vrouw onder staand recept eens klaar te maken. Voor de kaasboter: 7Sr. roomboter romig roeren en met 100 gr. geraspte kaas vermen' gen. Wanneer een pikante oude kaassoort gebruikt wordt, zijn toevoegtelen als zoutpeper of aroma beslist niet noodzakelijk! Voor het soezendeeg: 1 dl. water met 40 gr. boter en iets zout aan de kook brengen, er 50 gr. bloem insti'ooien en de massa goed glad roeren. Van het vuur af er zorg vuldig één heel ei door mengen. Met 2 theelepels kleine bergjes deeg met een tussenruimte, van 3 cm op een beboterd bak blik leggen en in een hete oven in 10 min. gaar en goudbruin bakken. De soesjes af laten koelen, open knippen en met kaasboter vullen of er van onderen wat kaasbo ter inspuiten. De boven kant met wat kaasboter bestrijken en er geraspte kaas en desgewenst pa prikapoeder opstrooien. l I Spelen voor de televisiecamera's Seintje aan die nonnen. De zustertjes die in de Vitus-studio te Russum rond een kooi met een denk beeldige kanarie zitten geschaard, worden niet geleid door de zachte, maar vaste hand van moeder-overste In haar rustige cel, maar door de afgebeten stem van Wim Bary achter de monitors in de hoge met tastbare spanning ge laden regiekamer. ne floor manager" brengt zijn korte bevelen over aan de geduldige nonnetjes, dfe 'steeds maar weer gaan zitten, opstaan en lopen. Tot de regisseur naar be- - _plf tp -eggen en te wijzen, hoe hij het precies hebben wil. Geen"ogenblik verslapt zijn aandacht. Geen moment gunt hij zichzelf en zijn medewerkers rust Maar er is even gelegenheid tot een gehaast praatje tijdens het hmeïuur, waar een t.v.-regisseur duizend-en-een dingen doet behalve ge zellig lunchen. fUSyCAIlE V. H. NEP, ZUIVEUUREAU RIJSWIJK Waarom hij „Wiegelied" van Gregorio en Maria Martinez Sierra voor de toneel avond van deze week heeft gekozen Voortdurend is hij op zoek naar stukken, waarin specifiek katholieke onderwerpen aan de orde worden gesteld, die oip dra matisch verantwoorde en boeiende wijze zijn uitgewerkt. Het is immers de taak van de KRO-televisie als katholieke or ganisatie af en toe dergelijke stukken uit te zenden. De keuze van 6tukken in dit genre is echter uiterst beperkt dooi de bijzondere eisen, welke de televisie als massamedium aan inhoud en vorm stelt. Wim Bary kende „Wiegelied". Het is indertijd door Cor v. d. Lugt Melsert in Den Haag al eens gespeeld en het leek hem heel geschikt. Bij lezing bleek het echter verouderd, maar in samenwerking met Ben Heuer, die het oorspronkelijke voor- en tussenspel geheel herschreef, be werkte Bary het. stuk voor de televisie en kortte het in tot delen van elk drie kwar tier. Een reden temeer om het stuk thans op het tv-scherm te brengen, was de inmid dels begonnen vakantie bij de Nederlandse toneelgezelschappen, die het hem moge lijk maakte de verschillende rollen in tegenstelling tot de „mannerfstukken", die over het algemeen door de Nederlandse televisie worden uitgezonden, treden in Wiegelied'' tegenover zestien vrouwen slechts drie mannen op bijzonder sterk te bezetten. Met één van die zestien vrouwen: Ida Wasserman die in „Wiegelied" de goede en wijze moeder-ovenste speelt, hebben we in de zonnige tuin van een Bussums restaurant, dat zich door zijn gunstige ligging in de onmiddellijke nabijheid van de studio in een druk bezoek van de „televisiemen&en" mag verheugen, even gezellig kunnen babbelen over de bijzon dere eisen, die een optreden voor de 'televisie aan de spelers stelt. Mevrouw Wasserman heeft reeds meer malen 'in het schelle licht van de schijn werpers voor het meedogenloze oog van ,de camera's gestaan, waarvan tweemaal met haar eigen gezelschap in „The First Born" en „Come back, little Sheba". In de tv-studio mist zij het persoonlijke con tact met de zaal en vooral het combattieve element, dat het spelen in een zaal met zichtbaar en hoorbaar publiek voor haar zo aantrekkelijk maakt: de strijd om de -belangstelling en de aandacht. ,De camera blijft onbewogen toekijken en' er is niets, waaruit je kan afleiden, of het goed is. wat je doet", merkt ze op. Daarom speel ik voor de televisie het liefst in een stuk, dat helemaal rijp is. Een stuk, waarvan ik de stof volkomen beheers, omdat ik het al meer heb ge speeld, zoals bijvoorbeeld „Come back, little Sheba". Dan ben je veel zekerder van jezelf en dan is het spelen voor de televisie erg prettig". Haar echtgenoot, Joris Diels, die in het stuk de doktor speelt, is intussen van een haastige boodschap teruggekeerd en neemt levendig deel aan het gesprek, als hij van zijn vrouw hoort, dat het gaat over de vraag, wat voor een acteur het grootste verschil is tussen het spelen op het toneel of voor de tv-camera's. Volgens hem is het spel op het toneel natuurlijk inspannend, vooral bij 'n pre mière, maar er is iets, dat die spanning compenseert, een soort fluïdum uit de zaal, dat de acteur draagt. In de laborato riumsfeer van de tv-studio daarentegen is er alleen maar de spanning. Daar is hij geheel pp zichzelf aangewezen. „Toch heeft", gaat Joris Diels voort, „het optreden voor de televisie zijn posi tieve kant. In tegenstelling tot het toneel, waar het resultaat vrijwel alleen afhangt van de acteur, komt 't bij de televisie aan op het „team"., de groep. Acteurs, regis seur, floor manager, cameramensen en de talrijke technici, van wie de goede gang van zaken tijdens een uitzending afhangt, voelen zich als schipbreukelingen in een reddingsboot. Je moet zien, dat je de veilige haven bereikt en juist die gemeen schappelijk beleefde spanning verleent aan zo'n optreden extra bekoring. Er gaat dan ook een algemeen gejuich op aan het eind van de uitzending, als de bont inderdaad veilig in de haven blijkt te zijn aangeko- De eerste woorden,^ die in „Wiegelied" worden gesproken, zijn tevens de eerste woorden, die de nog zeer jeugdige Wim van Rooij in zijn stuk pas aan de to neelschool afgestudeerde acteur moet zeg- gen. Regisseur Bary, die voor „Wiegelied" op zoek was naar een jonge Spanjaard, is eens bij het eindexamen aan de toneel school in Maastricht gaan kijken en was zo met zijn prestatie mgenomen, dat hij hem de dag, nadat hij voor zijn examen was geslaagd, engageerde. Diezelfde dag kreeg hij ook aanbiedingen van het Rot terdams Toneel en van Ensemble, de nieu we zuidelijke toneelgroep. Maar mevrouw Wasserman, die bij het examen deel had uitgemaakt van jury, zorgde er voor, dat hij bij de Haagsche Comedie kwarn. „Dat is heus niet, omdat ik zo reusach tig goed zou zijn", merkt hij bescheiden op. „Maar ik heb geweldig geluk gehad en bovendien is er veel meer vraag naar jonge acteurs dan actrices". Nog gekleed in het Spaanse kostuum, dat hij bij het begin van het stuk draagt, zit hij tegenover ons in de Vitus-studio. Een donkere jongeman, wie het niet moeilijk valt om voor een Spanjaard door te gaan. De kijkers hebben hem verleden week donderdag in de rubriek Gastenboek van de KRO-televisie kun nen zien, toen hij met Raph Wolfs en Marlies van Alcmaar, twee jonge actri ces. die tegelijk met hem jn Maastricht zijn geslaagd, door Wim Bary werd ge ïnterviewd. Wim van Rooij is- dolgelukkig met zijn uitverkiezing, maar hij is ook een beetje bang. Erg moeilijk is zijn openingstekst niet, maar tien minuten voor de eerste (Van onze correspondent) NEW YORK, juni. Toen president Eisenhower onlangs een bezoek bradht aan bet museum- woonhuis van George Washington en er een fraai zwaard zag hangen, dat de eerste president van de V.S. eens ten geschenke had ontvangen van een bewonderaar, maakte hij een grapje. „Denkt u, dat ze hem (Washington) ook aan een verhoor hebben onderworpen, omdat hij een geschenk kreeg? zo vroeg hij zijn begeleiders. Deze vraag was een zinspeling op het rumoer rond Sherman Adams, de assistent van Eisenhower, die, zoals hekend, in moeilijkheden is geraakt, omdat hij geschenken rer waarde van enige duizenden dollars van een vriend heeft aangenomen en tegelijkertijd deze vriend enkele diensten bewezen heeft in de vorm van telefoongesprekken te zijnen bale. De vergelijking, die de president tus sen George Washington en Adams trok, gaat dus enigszins mank. Vanzelfspre kend krjjgt elk staatshoofd geschenken, maar Sherman Adams, ofschoon men over hem nogal eens als over „de re gent" pleegt te spreken, is toch slechts de assistent van een staatshoofd. Boven dien was het zwaard in financiële waarde niet te vergelijken met die van de door Adams aanvaarde cadeaus: een oosters tapijt van 2.400 dollar, een bontjas van 700 dollar, hotelrekeningen, voor hem door zijn vriend, de industrieel B. Gold- fine betaald, die tot meer dan 2000 dol lar waren opgelopen. En tenslotte wend de president Washington zijn persoon lijke invloed niet aan ten bate van de zwaard-schenker; en dat gebruikma king van zjjn invloed is hetgeen Adams verweten wordt. Sherman Adams zelf intussen, die een vrijwillige getuige is geweest voor de Congrescommissie, die een onderzoek instelt naar de wijze, waarop hij zijn in vloed heeft doen gelden, ontenkt te enenmale, dat hij gunsten voor zijn vriend heeft gevraagd. Wel heeft hij erkend dat hjj „onvoorzichtig" is geweest door niet te beseffen, in welke precaire positie hij zichzelf bracht door het aannemep van de geschenken. Maar hiermee is on gelukkigerwijze noch voor Adams, noch voor de republikeinse partij de zaak af gelopen. Op 1 juli a-S. zal Goldfine zelf voor de Congrescommissie verschijnen. En zelfs als werkelijk zou blijken, dat Adams inderdaad niet meer dan „on voorzichtig" is geweest, dan nog staat het te bezien of Adams ooit nog het respect van zijn partijgenoten en van het Amerikaanse publiek zal kunnen terug winnen. Het feit alleen al, dat men het nodig heeft geacht een en ander zo uit- gebried te onderzoeken, terwijl in pers, ra dio en televisie langdurig over de zaak is geschreven en gesproken, doet op zich zelf aan Adams veel rchade, onverschil lig tot welke conclusie de commissie komt. Er is echter nóg een factor, die de hele kwestie voor Adams niet roos kleuriger maakt. Hij is de man ge weest, die tijdens de verkiezingscam pagne voor Eisenhower met heilige verontwaardiging de democraten cor ruptie en omkoperij heeft verweten. (Toendertijd was er een schandaal over geschenken van koelkasten en nerts bontmantels). Adams buitte die corrup tie uit tot en mèt, en verklaarde met de hand op het hart dat in een repu blikeinse regering zoiets nooit zou voorkomen. Kan men begrijpen, dat de democraten hem nu met gelijke en harde munt terugbetalen? Voor hen is de hele affaire een waar politiek bui tenkansje, vooral nu de verkiezingen over een maand of vier zullen plaats vinden. Afgezien echter van dit alles: Adams is altijd een weinig populaire figuur ge weest; niet alleen bij de democraten trou wens. Zijn karakter en persoonlijkheid zijn verre van innemend. Hij is een harde en goede werker, maar stug en gereser veerd enorm eerzuchtig, doch op een be dekte wijze. Hij is koud en kortaf en ook vele republikeinen verwijten hem, dat ze zeer moeilijk toegang tot de president hebben en dat dit door Adams komt. De grote macht die Adams heeft. i6 ook voor zijn partijgenoten een voortdurende bron van ergernis. Die macht hindert niet alleen de democraten, maar de ultra-reac- leesrepetitie met ervaren en bekende ac teurs als Ida Wasserman, Elise Homans, Ellen Vogel en Joris Diels had hij in de hoogste graad plankenkoorts. Iedereen was echter zo vol vriendelijkheid en be grip dat hij gauw over zijn ergste vrees heen was. Speciale lessen in tv-spel zijn op de Maastrichtse toneelschool tot nog toe niet gegeven, maar wel zijn er plannen om er zo spoedig mogelijk mee te begin nen. Van de zijde der leerlingen bestaat daar volgens Wim van Rooij grote be langstelling voor. Geen wonder overi gens. want juist op jonge acteurs, die minder druk zijn bezet, wordt nog al eens door de televisie een beroep gedaan. Toneelervaring heeft de jeugdige Van Rooij natuurlijk nog niet, maar wel heeft hij nu al ontdekt, dat een acteur, d,e voor de tv-camera's staat, alleen maar voor „de eerste rij" heeft te spelen, zo dat hij volkomen natuurlijk kan zijn. Dat hij daarin, na een wat nerveus en daardoor te sterk aangezet begin, heel aardig is geslaagd, lebben de kijkers gisteravond tijdens de uitzending van het stuk voor zichzelf kunnen vaststel len. Een stuk als „Wiegelied", dat een beeld tracht te geven van het leven in een contemplatief vrouwenklooster heeft het nadeel, dat het teveel aan de buiten kant blijft, omdat het mysterie van de liefde tot God zich in de diepten van de mensenziel afspeelt. De buitenstaander krijgt er dan ook, zoals pater Leopold Verhagen terecht opmerkt in de inlei ding tot het stuk, die hij voor de Ka tholieke Radio- en Televisiegids schreef, een vertekend beeld van. Toch zijn de schrijvers er in geslaagd, iets van de liefde tot God. die in de harten van deze vrouwen brandt, door haar persoonlijke karakters, gebreken en tekortkomingen, te doen heep$chemeren en de allereerste en voornaamste deugd van de kloosterling de onthechting aan j het aardse, tot het dramatische en ont- roerende element in hun stuk te maken. Met hoeveel zelfverloochening en overgave aan Gods wil staan de zus tertjes, die allen naar eigen aard en ver mogen hebben meegewerkt aan de op voeding van de kleine vondelinge, die op de naamdag van moeder-overste als Mozes in een rieten mand hun besloten gemeenschap werd binnengedragen, deze aan de man, wie zij als bloeiende jonge- vrouw haar hart heeft geschonken. Vooral Ellen Vogel en Ida Wasserman gaven op diep ontroerende wijze gestalte aan zuster Johanna, die de kleine Te resa als een tweede moeder koesterde en aan de grijze overste, die vol goed heid en begrip de aan haar zorgen toe vertrouwde gemeenschap leidt. Maria de Booy speelde met charmante opgewektheid de rol van Teresa, die bin nen de beschermende kloostermuren is opgegroeid tot een blijde, zorgeloze jon- gevrouw, terwijl de rol van de oude dok ter, die met een. tikje ironie, maar vol eerbied en genegenheid het doen en la ten van de nonnetjes gadeslaat, bij Joris Diels in ervaren en bekwame handen was. In de fraaie en suggestieve decors van Peter Zwart heeft Wim Bary dit stuk met grote toewijding en op boeiende wijze voor de camera's gebracht. Men kan moeilijk verlangen, dat de vlam van het elektronische theater gedurende de zomer even helder blijft branden als in het winterseizoen, maar deze uitzending was een aangename verrassing. tionairen onder de republikeinen worden er evenzeer door gehinderd. Zij hebben nooit veel opgehad met Adams, de Eisen- hovver-repu'biikein. Zo komt het, dat juist deze groep repu blikeinen om het aftreden van Adams roepen. Want daarmee zou natuurlijk een sterke Eisenhower-republikein aan de partij ontvallen en de invloed van de rechtervleugel zou mogelijk toenemen. Vandaar, dat men het merkwaardige verschijnsel ziet, dat democraten én repu blikeinse ultra's in grote eensgezindheid cm Adams aftreden vragen. Dat president Eisenhower zich echter ten gunste van Adams heeft uitgesproken, al heeft hij ook Adams zijn 'onvoorzichtig heid' verweten, heeft het standpunt van de meeste republikeinen niet beïnvloed. In tegendeel zelfs. Dat president Eisenhower verklaard heeft, dat hij Adams 'nodig' had, heeft hen geërgerd. Zij willen niet, dat enige partijgenoot als „onmisbaar" wordt beschouwd en ze vinden, dat Eisen howers „ik heb hem nodig" te pijnlijk laat blijken hoezeer de president op Adams steunt. Nu is Eisenhowers populariteit in de V.S. nogal achteruit gegaan en sinds de eerste Russische Spoetnik, heeft ook het onbegrensde vertrouwen in hem als mili tair een gevoelige schok gehad. Dit samen met de economische teruggang maakt, dat de republikeinen met de grootste bezorgd heid naar de a.s. verkiezingen uitzien Reeds heeft senator Knowland bij de voorverkiezingen voor het gouverneur schap in Caüfornië rppeten bemerken, dat de kansen van zijn democratische rivaal er aanmerkelijk beter voor stonden; en dat nog wel in een staat, die altijd zo re publikeins is geweest. De republikeinen beginnen nu te vre zen. dat wanneer Sherman Adams door Eisenhower gehandhaafd blijft, dit fait de partij zal schaden. Vandaar ook, dat zij het aftreden van Adams wensen. Toch staat het te bezien of. zelfs als Adams toe zou geven aan de druk. die er op hem wordt uitgeoefend, de partij veel baat van zijn aftreden zou ondervinden. Het schandaal, of de gebeurtenissen, die tot een 'corrupte affaire' worden opgeblazen, hebben reed« een bepaalde reactie in het land gehad en met of zonder Adams is het publiek er nu toch van overtuigd, dat corruptie ook in een republikeinse regering mogelijk is. Adams zou trouwens niet de eerste zijn in deze regering, die aftreedt om hefTbnbetamelijk" uitoefenen van invloed. In het democratische kamp heerst in tussen jubel en leedvermaak. De demo craten verwachten in november een overweldigende overwinning. Zelfs wordt verondersteld, dat vooral de vooruitstrevende groep (de zg. libera len) onder de democraten met grote meerderheid zullen worden gekozen, zodat de zuidelijke partijgenoten of Dixiecraten. die het, conservatieve ele ment in de partij vertegenwoordigen, zelfs vrezen sterk aan invloed te zullen verliezen in partij en Congres. Alleen om die reden hebben de zuidelijke de mocraten bv. tegen een belastingverla ging gestemd. Zij waren bang, dat als een belastingverlaging door het demo cratische Congres zou worden aangeno men, hun eigen partij een dergelijke triomf zou beleven in november, dat naar de stem van de conservatieve groep niet meer geluisterd zou worden. De uilslag van de novemberverkiezin- gen zal een interessante en uitvoerige aanwijzing zijn voor de algemene stem ming in het 'and t.a.v. de Eisenhowcr- regering en haar buitenlandse politiek. Maar het is echter nu reeds duidelijk, dat er grote teleurstelling daarover be staat; ook en juist onder de republikei nen. De linkervleugel is teleurgesteld, omdat er geen initiatief van de Eisen- hower-regerinlg is uitgegaan; de ultra- reactionairen zijn teleurgesteld, omdat Eisenhower te „liberaal'- is gebleven. Re publikeinse Congresleden beseffen ook, dat de magische kracht van Eisenhowers naam en persoonlijkheid zo verzwakt is, dat hun eigen politieke carrière daar niet meer van kan profiteren. De somberheid over de zaak Sherman Adams heeft vele Republikeinen daarom eerst recht tegen zijn aanblijven gestemd. Het mag echter betwijfeld worden of Sherman Adams gevolg zal geven aan de wens van zijn partijgenoten en zal aftre den. Hij is er de man niet naar om aan enige vorm van pressie toe te geven. Hij moge dan ook volkomen juist het gevoel hebben, dat hij ten onrechte van corruptie verdacht is. Geschenken voor invloed rijke personen van bewonderaars of van lieden, die bun sociale positie willen ver beteren, zijn usance en niet alleen io Washington, maar overal elders in Ame rika met name in zakenkringen. Maar Adams' eigenlijke struikelblok is zijn „schijnheiligheid", zoals Adlai Ste venson ht noemde: dat hij zich opwierp als „het wereldgeweten" en zijn politieke opponenten datgene verweet, waaraan hij nu zelf schuldig blijkt Maria de Booy als TeresaWim van Rooij als Antonio en Ida Wasserman als de moeder.overste tijdens een repeiitie van „Wiegelied)', een spel van Gregorio en Mraia Martinez Siërra, dat gisteravond door de K. R. O.- televisie is uitgezonden. De heer Sjef van Dongen, bekend pool reiziger en thans burgemeester van Aar denburg, zal na ongeveer dertig jaren weer een bezoek brengen aan Spitsber gen, het barre eiland, waar hij indertijd overwinterde. Hij gaat thans er naar toe voor een bezoek, hem aangeboden door de Noorse regering naar aanleidinv van de Neder landse televisie-uitzending van „Dit is uw leven". Vandaag is hij met zün echtgenote per vliegtuig van Schiphol naar Hamburg ver trokken en vandaar zullen zij per trein naar Lübeck reizen, waar zij zich in schepen op de Noorse boot „Ingerseks vermogen foto's met 1/10 seconde „uit het handje" te maken, doch u moogt veilig aannemen, dat zelfs de foto's van dergelijke „kanonnen" aan trilllngson- scherpte lijden. Vooral bij het vergroten kan deze onscherpte zich op hinderljkc wijze manifesteren. Maken de omstan digheden een lage sluitersnelheid be slist noodzakelijk (opnamen in een kerk bijv.), zet de camera dan zonder tas op een bank of druk hem tegen een muur, een paal of iets dergelijks. Móet de foto uit de hand genomen worden, zet de gespreide benen dan stevig op de grond, houdt uw adem in en druk lang- r~ af. 1 Met „bevroren water" bedoelen wij geen ijs, 'maar water, dat er op een foto uitziet als was het stroop. De actie is er uit en dat komt, omdat de fotograaf een te hoge sluitersnelheid gebruikte.d Wie in zijn vakantie een waterval of snelstromende beek wil fotograferen, moet dit eens doen met 1/50 sec. Bij deze lage sluitersnelheid zal het water op de foto enigszins onscherp worden, hetgeen het water „water" doet blijven, nl. een bewegende vloeistof. De camera natuurlijk goed stil houden, zodat al het andere op de foto scherp wordt De belangrijkste tip, welke wij u voor de vakantie kunnen geven is deze: ga t met overleg te werk en doe niet als die j Amerikaan, die wij onlangs in straf marstempo door Amsterdam zagen ra cen. Van het Damrak bij de Haringpak- kerssteeg tot aan de St.-Nicolaaskerk (een afstand van nog geen vijf minu ten lopen) bracht hij welgeteld 15 keer de camera aan het oog om een plaat je te knippen. Kennelijk was hij van plan Amsterdam thuis te bekijken, in plaats van in zijn vakantie Jan Stöpetie Minister Luns zal maandag 30 juni te Parijs besprekingen voeren met de Franse minister van buitenlandse zaken. Op dezelfde dag z>al de Nederlandse mi nister eveneens worden ontvangen door minister-president generaal De Gaulle. Be Ilmenau met typische geveltjes in Lüneburg. De zon slaat vonken van hte snelstromende water, (eigen foto).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5