Profiteer óók van de Eet nu lekker èn gr lage ROÖMBOTfó prijs S§B::zP^zt >c J:,zbrbnn« <t;vre Herziening Boek 2 Burgerlijk W etboek Dr. Eyskens heeft zijn homo geen CVP-kabinet gevormd HONIG VERMICELLISOEP Rivella...heerlijk als tafeldrank - Ministeriële verklaring in plaats van Kon. goedkeuring voor verenigingen Overzicht Tweede Kamer Overzicht Tweede Kamer KWEEKSCHOOLWET GEWIJZIGD Vermicellisoep voor fijnproevers! 6 royale borden voor 40 cent RIVELLA Mr. Van Rijckevorsel wil notariële akte Zaligverklaringsproces mgr. dr. Alphons Ariëns België heeft nieuwe regering Steun van liberalen te verwachten? Nederlandse „Libanese brigade' Keuzevak van tweede ook in derde leerkring Nieuw examen voor gezakten-oude-stijl Als Schiphol tarieven verhoogt EEN FRIESCHE VLAG-DOMO PRODUCT it DONDERDAG 26 JUNI 1958 PAGINA 6 Preventief of repressief toezicht Getuigen worden opgeroepen PAMFLET IN ALGIERS Oproep tot betoging tegen Guy Mollet BEVORDERING EIGEN WONINGBEZIT Zekerheidstelling met verzekeringspolissen Commando's uit Roosendaal eventueel naar Libanon Toch nog laagste van West-Europa F. S. 'n Smakelijke soep vooraf, dat is iets waarmee U Uw huisgenoten altijd kunt verrassen. Kies- bijvoorbeeld- uit de reeks soepen voor fijnproevers Honig Vermi cellisoep, een soep waarmee U iedereen tracteert. Lekker, die krachtige bouillon! Heerlijk, al die voedzame vermicelli! Uit één pakje Honig vermicellisoep bereidt U zes volle borden; echt dus een soep om vaak en veel op tafel te brengen. omdat het de spijsvertering bevordert, waardoor zelfs de zwaarste kost licht verteerbaar wordt. RIVELLA is non-filling (dus nooit dat „volle" gevoel) en heeft totaal geen nasmaak. Nu overal verkrijgbaar! anders dan anders! en RIVELLA Is een zuiver natuurproduct uit melk, omgetoverd tot een sprankelende, goudgele verkwikking. Het bevat koolhydraten, B-vitaminen en 13 kostbare mineralen. géén conserveermiddelen, kleurstoffen en synthetische smaakstoffen. Drink het koel winkelprijzen; normale fles (0.24 Itr) 30 cent grote gezinsfles (0.75 Itr) 57 cent RIVELLA OOK SUIKERVRIJ VERKRIJGBAAR. GOEDGEKEURD DOOR DE N.V.S. mm ggn&MM "o'ermerjcon tref' U dp PUBLIKATIE VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU - RIJSWIJK Z.H. ver een repressief toezicht en als ver eiste voor de oprichting van een vereni ging alleen statuten, vastgesteld bij no tariële akte. Ook in dat geval krijgen alle verenigingen rechtspersoonlijkheid: men kan dan altijd nog ingrijpen tegen verenigingen op grond van art. 2. 1. 10 betreffende de openbare orde en goede zeden. Maar in dat geval wordt door de onafhankelijke rechter uitgemaakt of een vereniging in strijd is met de openbare orde en goede zeden en kan de betrokken organisatie zich ook voor de rechter ver weren. Om dit art. 2. 1 10 punt nu zo waterdicht mogelijk te maken kwam dê heer Van Rijckevorsel óók met een amen dement om dit artikel te wijzigen Volgens zijn bedoeling zou dus de mi nisteriële verklaring van geen bezwaar komen te vervallen en daarmee het pre ventieve toezicht. Later wijzigde hij het amendement nog aldus dat men een ver eniging ook zou kunnen oprichten zon der notariële akte, maar dan heeft men een z.g. niet-erkende vereniging die dus niet de voordelen heeft van een erkende. De heer Berkhouwer sloot zich wat dit betreft bij de heer Van Rijckevorsel aan. Het criterium van het algemeen belang voor de afgifte van de ministeriële ver klaring van geen bezwaar ging de heer Berkhouwer te ver. 'S-GRAVENHAGE, 25 juni 1958 De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de vaststelling van Boek 2 van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. In wezen geeft deze herzie ning van het B. W. van 1855 niet veel nieuws. Er wordt voornamelijk een aantal wijzigingen van technische aard voorgesteld betreffende de verenigin gen. Zo worden de stichtingen, welke in 1956 bij de wet werden geregeld, in het nieuwe B. W. ingepast. Voor de nvv.'s, wier werkzaamheid geregeld werd bij wet van 1928, komen er enige wijzigingen, maar niet op belangrijke punten. De regeling voor de coöpera tieve verenigingen ondergaat al even min enige wezenlijke verandering. Men vreest in die kringen alleen, dat er rechtsonzekerheid zal ontstaan, maar ook hier zijn de veranderingen van louter technische aard. Voorts komt er nu voor het eerst een zekere regeling voor de onderlinge waarborg maatschappijen. De voornaamste wijziging van enigs zins principiële aard betreft de gewone verenigingen. Het nieuwe B. W. wil voor haar de koninklijke goedkeuring vervangen door een ministeriële ver klaring van geen bezwaar. Om die verklaring te verkrijgen, moe ten de statuten voldoen aan de volgende eisen; zij moeten bevatten; 1. de naam van de vereniging en de ge meente in Nederland, waar zij is geves tigd; 2. het doel van de vereniging; 3. de duur waarvoor de vereniging wordt aangegaan, wa^jpaan ook wordt voldaan, wanneer is bepaald, dat de ver eniging voor onbepaalde tijd is aange- gaan; 4. de vereisten voor toe- en uittreding van de leden: 5. de verplichtingen, die de leden te genover de vereniging hebben of de wijze, waarop zodanige verplichtingen in het leven kunnen worden geroepen. De aard van de verplichtingen moet in ieder geval in de statuten zelf zijn vermeld. 6. de wijze van bijeenroeping van de algemene vergadering; 7. de wijze van benoeming en ontslag van de bestuurders; 8. de bestemming van het batig slot van de vereniging in geval van ontbinding of de wijze waarop de bestemming zal wor den vastgesteld. Verenigingen, die geen ministeriële ver klaring van geen bezwaar hebben, kun nen le. geen legaten ontvangen. 2e geen registergoederen verkrijgen en 3e. zijn de bestuurders daarvan ook persoonlijk aan- Uche oud-premier, van Acker, na een sprakelijk. Alle verenigingen hebben dan echec van p,ys^ens ais formateur, als zo- echter rechtspersoonlijkheid. - - Tegen het eerste punt, geen legaten te kunnen ontvangen, kwamen bezwaren van de kant van mej. Zeelenberg (PvdA), ter wijl de heer Berkhouwer (VVD) liefst nog verder wilde gaan dan mej. Zeelenberg vroeg. Nu had vóór de behandeling mr. Van Rijckevorsel (KVP) reeds een amende ment ingediend, dat de bedoeling had he. preventieve toezicht, dat in het nieuwe ontwerp altijd nog bestaat, te laten ver- vlak zouden willen samenwerken voor het vallen. De heer Van Rijckevorsel wil lie- verwezenlijken van enkele belangrijke punten van het CVP-programma, zoals de schoolkwestie, het reorganiseren van het leger op basis van twaalf maanden dienst, het verhogen van het ouderdoms pensioen van 33.000 op 36.000 frank en het aan de bevolkingsaanwas der laatste tien jaar, aanpassen van het aantal parlements zetels. Deze eigenaardige regeringstoestand zal enkele maanden duren (de parlementaire vakantie-periode staat voor de deur) en daarna zal overwogen worden, onder wel ke voorwaarden de liberale partij even eens in de regering Eyskens zou kunnen treden. Hier moeten wel een paar vraag tekens worden geplaatst. In de eerste plaats zou men willen weten on welke wij ze de liberalen, die destijds de schoolwet- Het toetsen door de rechter of de voor waarden niet te zwaar zijn bij het uittre den uit een coöperatieve vereniging, zag de heer Berkhouwer ook liever in het nieuwe B. W. vastgelegd. Mej. Zeelenberg vond het systeem-Vun Rijckevorsel griezelig. Zij had ook het onaangename gevoel, dat het beroep op de weigering van de ministeriële verkla ring van geen bezwaar ontbrak en zeide te overwegen dienaangaande een motie in te dienen. Zij vr.oeg ook een meer con crete omschrijving van het begrip „alge meen belang". Daarna volgden nog enkele sprekers met uitgebreide juridische beschouwingen, waarbij het hoofdzakelijk om deze zelfde zaken ging. Minister Samkalden werd achter de re geringstafel geassisteerd door prof. Drion, lid van het driemanschap, dat de taak van prof Meyers overnam. Deze beiden zul len de sprekers beantwoorden. De behan deling zal de volgende week woensdag worden voortgezet. Dinsdag zal de indus trialisatienota worden behandeld. De interpellatie-aanvrage van de com munist Gortzak over da nieuwe c.a.o. in de bouwvakken werd toegestaan en aan de agenda toegevoegd. F. S. Op zondag 3 augustus zal mgr. dr. B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht (zoals reeds eerder werd gemeld) in de parochie kerk van Maarssen de kerkelijke recht bank installeren, welke het informatieve proces gaat behandelen, dat de zaligver klaring van mgr. dr. Alphons Ariëns moet inleiden. Tegelijk met de „stellingen" en „artikelen" (in boekvorm) zal de postu- lator een lijst van getuigen aan de kerke lijke rechtbank overhandigen. Omdat het dertig jaar geleden is, dat de deugdzame priester een .voorbeeldige dood is gestorven, is het aantal van degenen, die het voorrecht hebben gehad met hem te mogen samenwerken, gering geworden. Velen van hen zijn thans hoogbejaard. Het nauwkeurig onderzoek, dat omtrent de persoon van mgr. Ariëns moet worden ingesteld, zou efficiënter en sneller kun nen worden verricht, indien degenen, die overtuigd zijn, dat zij over de Dienaar Gods waardevolle inlichtingen kunnen verschaffen, zich bekend willen maken. Hun wordt dringend verzocht hun naam en adres op te geven aan pater E. Lohman pFM, Minderbroedersklooster, Wilhelminaweg 13 te Woerden, die zo als bekend door mgr. dr. Alfrink tot postulator in het proces is benoemd. Ook gebedsverhoringen, die aan zijn voor spraak worden toegeschreven, dienen aan pater Lohman te worden opgege ven. Gisteravond even over zes uur heeft de kabinetsformateur prof. dr. Gaston Eyskens in een der lokalen van het parlement aan de journalisten de samen stelling van zijn homogene C.V.P.-regering meegedeeld. Alleen de portefeuille van koloniën is nog vacant. Dr. Pierre Rijckmans, oud-gouverneur-generaal van Kongo die door de kabinetsformateur voor dit ministerie is benaderd, heeft deze functie vanwege officiële functies in internationale instellingen niet kunnen aanvaarden. Heden voormiddag te half twaalf zou de heer Eyskens de leden van de nieuwe regering voorstellen aan de koning in wiens handen zij de grondwettelijke eed zouden afleggen. De nieuwe Belgische regering is als volgt samengesteld: pre mier: prof. dr. Gaston Eyskens; buitenlandse zaken: dr. P. Wigny; financiën: J. van Houtte; landbouw: baron prof. dr. A. de Vleeschauwer; PTT en verkeer: P. W. Segers; justitie: dr. P. Harmei; buitenlandse handel: A. De Quae; binnen landse zaken: dr. Chr. Heger; openbaar onderwijs: dr. M. van Hemelryck; ar beid en maatschappelijke zorg: dr. L. Servais; landsverdediging: dr. A. Gilson; openbare gezondheid en gezinszorg: dr. R. Houben; economische zaken: dr. R. Scheyven; openbare werken: P. Meyers; middenstand: P. van den Boeynants. Aanvankelijk was er sprake van, dat een vrouwelijk Kamerlid, mevrouw De Riemaecker, minister voor openbare ge zondheid en gezinszorg zou worden. Maar België heeft ditmaal nog niet zijn eerste vrouwelijke minister kunnen begroeten. Er zijn trouwens heel wat wijzigingen aan gebracht in de voorlopige lijst, die gister ochtend was verschenen en die wij met het nodige voorbehoud hebben gegeven. Al de leden van de nieuwe regering zijn lid van het parlement, twee Senatoren en veertien Kamerleden. De socialisten en liberalen hebben dus geen medewerking willen verlenen aan de vorming van een regering. Geleidelijk aan was gebleken, dat deze beide partijen aan vankelijk samenspanden om een door een CVP-lid gepresenteerde regering onmoge lijk te maken. Daar school de bedoeling achter om te verkrijgen, dat de socialis- Gisteren z(jn in Algiers heimelijk vlug schriften verspreid waarin wordt opge roepen tot betogingen tegen de socialis tische leider en minister van staat Guy Mollet als hjj de volgende week met gene raal De Gaulle een bezoek aan Algiers brengt. Mollet wordt een „verrader van z(jn land" genoemd. „Algerije heeft reeds te veel meege maakt om ook nog de belediging van zijn aanwezigheid te moeten verduren", zo wordt in de vlugschriften gezegd. /Gisteren zijn ook aniti-joodse pamfletten in Algerije verspreid. In deze geschriften heet het, dat een groot aantal leden van „het oude politieke stelsel" joden waren. Generaal Salan, de vertegenwoordiger van premier De Gaulle in Algerije, is gis teren te Parijs aangekomen voor de voor bereiding van het tweede bezoek van de eerste minister aan Algerije op 2, Z en 4 juli. Volgens een onbevestigd bericht zou Salan ook militaire versterkingen willen vragen. Collard hebben goedgekeurd, de CVP thans behulpzaam zouden zijn bij het in gunstige zin, voor het benadeelde katho- ke onderwijs, wijzigen van die wet? Voorts zou het de moeite lonen te verne men, in hoeverre op 'n „welwillende hou ding" van de liberalen zou kunnen worden gerekend en wat daarvoor eventueel voor in ruil zou moeten worden gegeven. Er zijn nog veel wolken aan de politieke hemel. Men hoopt evenwel, dat de CVP deze met een nationaal en wijs beleid zal kunnen doen verdwijnen, tot voordeel van het land. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de voorwaarden en bepalingen vastgesteld, waaronder als onderdeel van de regeling bevordering eigen wonimgibezit zekerheid kan worden gesteld voor leningen, die in dier voeg» zijn aangegaan, dat de periodieke aflos singen geheel of ten dele worden ver vangen door medeverband van een of meer polissen van levensverzekering. Tevens is voor de gevallen, waarin van medeverband van een polis van levens verzekering geen sprake is, de aanspra kelijkheid van het lid van een coöpera tieve vereniging nader geregeld. De beschikking, waarbij de minister deze voorwaarden en bepalingen heeft vastgesteld, is gepubliceerd in de Staats- danig zou optreden om mede daardoor een wapen in de hand te krijgen bij het voor bereiden van eventuele nieuwe verkiezin gen. Hoe het deze regering zal vergaan, moet worden afgewacht. Naar verluidt, zou een modus vivendi zijn gesloten met de achteraf nog naar Canossa gegaan zijn de liberalen. Deze zouden thans een wel willende steun aan de nieuwe regering willen verlenen. Men zegt zelfs, dat zij met deze regering op het parlementaire 5? Het detaohement Nederlandse militai ren, dat eventueel op verzoek van de se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Hammarskjöld, naar de Libanon zal gaan voor de bewaking van de grenzen van dit land met Syrië is samengesteld uit vier officieren, veertien onderofficie ren en 66 korporaals en manschappen van het korps Commandotroepen te Roo sendaal. Commandant van de „Libanese briga de" is eerste-luitenant L. van Oven, een oud-Korea-strijder. De manschappen zijn geselecteerd uit honderd vrijwilligers en hebben voor het grootste deel de volle dige commandotraining reeds achter de rug. Een moeilijkheid is, dat 25 van de 66 uitgekozen militairen geen toestem ming van hun ouders hebben gekregen om als vrijwilliger naar het kudden-Oos ten te gaan. Zulk een oestemming werd vereist, daar de dienstplichtige comman do's voor het merendeel nog minderjarig zijn. Of de regering hen nu toch zal ver plichten eventueel te gaan (waartoe zij grondwettelijk bevoegd is) of vrijwilli gers. die wel toestemming kunnen krij gen van thuis, zal werven i andere on derdelen van het leger, is niet bekend. Overigens heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties nog niet laten weten of hij buiten de waarnemers nog Nederlandse militairen in Libanon nodig heeft. Ook wanneer de landingstarieven op Schiphol straks zullen zijn verhoogd, zal er voor de luchthaven van een sluitende begroting nog geen sprake 'zijn. Zelfs zal zij desondanks een nog groter tekort ver tonen dan verleden jaar. Dit deelt minis ter Algera mede in antwoord op schrifte Iijke vragen van het Tweede-Kamerlid Visch. Over de hoogte en invoering van de nieuwe tarieven wordt nog overleg ge pleegd. De stallingstarieven zullen daar door niet worden getroffen. Intussen zul len ook na de verhoging de tarieven van Schiphol in vergelijking tot die van de andere Westeuropese luchthavens nog altijd de laagste zijn. Hangende het overleg geeft de minister er de voorkeur aan, zich zijn oordeel over deze kwestie voor te behouden. KLEIJWEGT 's-GRAVENHAGE. 25 JUNI 1958 Nadat gisteren in de late namiddag nog wae begonnen met de behandeling van een wijziging van de Kweekschoolwet, werd dit onderwerp hedenmiddag afge daan. Er waren, zoals wij reeds schreven drie amendementen. Ten eerste wilde de heer Kleijweigt (P.v.d.A.) niet, dat personen, die voor het eerste deel van het staatsexa men voor on derwijzer zijn geslaagd, daar door recht zou den hebben op toelating tot de tweede leer- krimg van de kweekschool. Hij wilde de overstapmoge- lijkheid. welke deze wetswijziging voorstelde, zien ge schrapt, omdat het eerste deel van het staatsexamen a«en enkele waarborg biedt voor kennis van d-e expressieve vakken als tekenen muziek, handenarbeid, licha melijke oefening en nuttige handwerken. Minister Cals daarentegen zag in deze ovenstapmogeli.ikiheid juist een kans voor een gedeeltelijke betere opleiding Hij wilde evenwel aan het bezwaar van de heer Kleijwegt tegemoet komen door de eisen van het staatsexamen, wat de ex pressieve vakken betreft, aan te passen aan de eerste leerkring, zodat dus het eerste deel van het staatsexamen iets wordt verzwaard. Na deze toezegging van de minister trok de heer Kleijwegt het amendement in. In zijn tweede amendement wilde de heer Kleijwegt de mogelijkheid openen om de studie van het keuzevak, dat in de tweede leerkring is beoefend, in de derde leerkring voort te zetten. Minister Cals, we wezen daar gisteren reeds op. had plezier in dit amendement. Bij de indiening van de nieuwe Kweek schoolwet, zo zeide hij niet zonder leed vermaak, heeft deze bepaling in het ont werp gestaan, i-k heb er dus uiteraard geen bezwaar tegen, omdat dit. mijn oor spronkelijke opzet is geweest. De Kamer heeft haar er evenwel toen uitgestemd en wil haar er nu. weer in. Hij wilde alleen maar zeggen, dat een minister ook wel eens een vooruitziende blik heeft. Het amendement werd daarop met al gemene stemmen aangenomen. Het derde amendement was van de heer Roosjen (AR), die wenste aan degenen, die in 1957 zijn gezakt voor het examen oude stijl, de kans te geven volgend jaar alsnog het examen (volledig) af te leggen. Dit werd door minister Cals bestreden, om-dat er reeds een zeer gunstige over gangsregeling was namelijk het her examen alleen voor die vakken, waarin men onvoldoende had gehad. Zelfs bii deze regeling aldus minister Cals moet men zich al afvragen, of deze mensen dan wel voldoende geschoold zijn voor onderwijzer; daarom vond hij Tnej niet juist nu ook noe degenen binnen te halen, d-ie gezakt zijn. Het amendement werd echter zJh.st. aangenomen en het wetsontwerp z.h.s. goedgekeurd. Dan was er nóg een wetsontwerp, dat op het onderwijs betrekking had. namelijk de wijziging van de Middelbaar onder wijswet de hoger onderwijswet en de pensioenwet 1922. Hierbij ging het o.a. om de pensioen rechten voor de administrateur aan mid delbare scholen. In 1954 is er voor hen een pensioenwet gekomen, zodat het pen sioen, dat voor hen geldt, gerekend wordt vanaf 1954. De Kamer, o.a. mej. Nol-te, wilde nu, da-t dat pensioen zou gelden van de datum van indiensttreding af. Minister Cals was hiertegen met de vraag wie dat zal moeten betalen. Het departement, ze-i de heer Tilan-us. Minis ter Cals verweerde zich hiertegen en zeide, dat hij het dan zo-u moeten ver rekenen met de subsidie. Men legde zich er tenslotte maar bij neer en hst wetsontwerp werd z.h-st. aangenomen. E» gaBBH v. v./ «H

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6