Spanning wordt tot koorts, het feest kan beginnen Eerste eele trui uitgereikt: voor het Manneke Bekerduels (stiefkinderen van ons voetbal) misten alle cupsfeer Rotterdam (nu met Sparta) gaf goede voorbeeld Nederlandse en Luxemburgse krijgsplannen stemmen overeen R.K.S.V. Volendam is altijd een tegenstander van formaat Geplaatste mevr. Knode verloor van Belgische mej. Mercelis Hij zat in Breda, maar zijn hart was in Brussel Sweden hoopt nu ook nog op de laatste revancheop Brazilië France TOUR DE FRANCE 1958 Uit de geschiedenis van het beker-voetbal Goldschmidt en Buchly willen geen kwaad van elkaar horen Nieuw uurrecord o Zandvoorts Circuit Tegenstander van Sparta vanavond Eerste verrassingen te Wimbledon Op weg naar de Tour, even naar de Pel Herberger en Raynor hielden college DONDERDAG 26 JUNI 1958 PAGINA 7 Toch in scherven Revolutionair systeem eerste winnaar „Premie-wedstrijd" Liever exactheid? VAN WIJK WON WEER IN KIELER WOCHE EXTRA TREINEN VOOR ASSEN EN DUINDIGT IDUINKERKÊI De Nederlands.Luxemburgse ploeg zoals die vandaag in Brussel van start zal gaan voor het grootste wielerevenement van het jaar; de Tour de France. Van links naar rechts Wim van Est, Piet Damen, Jempy Schmitz, Gerrit Voorting, Bolzan, Charly Gaul, Lahaye, Kersten, Martin van den Borgh, Piet van Est, Ernzer, Piet de Jongh. Gisteren is aan de Kerklaan te Amster dam de honkbalwedstrijd tussen een Ne derlands bondsteam en een Amerikaanse ploeg samengesteld uit cadetten van het Amerikaanse opleidingsschip „The Eagle", door de Nederlanders met 140 gewon nen. ..spitsen" opgesteld, waarachter de mid- voor in teruggetrokken positie opereer de. Laura, Spekholzerheide, Eysden, S.C Emma, De Spechten, D.W.V. (6-0 neder laag in de kwartfinale) en L.S.C. (2-1 nederlaag in de halve finale) werden door de mijnwerkersclub onder de voet gelo pen, doch Willem II kende in de eind strijd geen genade voor het systeem, noch voor de Limburgers, die met 9-1 werden geslacht. De Groene Ster rees dus niet het hoogst aan de Bekerhemel, maar de daden van de Limburgers, strijdend met „geheime wapens", hadden de aandacht van het voetbalvolk weer eens wat ver zet en dat was in die sombere tijd wel heel belangrijk. ves. Ook Quick II (Den Haag) bereikte tweemaal de eindstreep en wel in 1908 en 1910, de laatste maal als tegenstander van H.V.V. II, waarmede nog eens wordt geaccentueerd, dat echt Cupvoetbal nooit voor de Nederlanders was weggelegd. Want die verwaterde finales spraken het publiek niet aan. Van recenter datum, maar toch al weer twintig jaren geleden, date ren de Bekersuccessen van O.V.V. O. uit Amsterdam. Nu speelt deze 'ub in de 2e klasse amateurs, toen, in 1939 dus, kwam deze specifieke buurtvereni ging, die na de oorlog befaamd werd als meervoudige Nederlandse honkbal kampioen in de 3e klasse. Het was voor de Amsterdammers ech ter^ geen beletsel om aan de Bekeraspi raties van Sparta (3-1 nederlaag), Her mes D.V.S. (3-2 nederlaag) C.V.V. (2-2 gelijkspel, waaraan O.V.V.O. als bezoe kende club genoeg had) en N.A.C. (seri eus titelkandidaat in de competitie 1937- 1938) met 2-0 een einde te maken. De weg naar de finale scheen voor O V V.O. open te liggen, maar op de 4e juni 1939 kwam de ploeg uit de Amsterdamse Wa tergraafsmeer tegen Velox (2*. klasser) niet verder dan 2-2. En met dat resultaat lag een schone droom in scherven1 Fi nalisten werden P.S.V. en Wageningen die elkander op 18 juni in Arnhem be- kampten. De oostelijke ploeg werd hou der van de Nederlandse Cup door een 2-1 zege. Met O.V.V.O. hadden ook Ve lox en B.F C. (Bussum) zich echter als ware Cupfighters ostpopt. Midden in de bange oorlog was er In het Bekertoernooi ook weer eens zo'n (landelijke) onbekende club, die van zich deed spreker. Het was Groene Ster uit Heerlerhcidc, dal een nieuw speltype speelde, gecreëerd door de twee oud-D.W.S.-ers Jan Wee- nink en Evert Grifhorst. Defensief was de stopperspil de overheersende figuur, aanvallend waren de binnensoelers als RAP uit Amsterdam (nu reeds jaren lang ter ziele) wou het eerste Be kertoernooi. Wageningen kon als laatste club voor de Tweede Wereldoor log de Beker in de wacht slepen en na de bevrijding werd er van 1945 tot en met 1947 niet gebekerd. De eerste na-oorlogse winnaar was Wa geningen, Quick (Nijmegen) nam de Be ker in 1949 mee naar huis en P.S.V. won de eindstrijd in 1950. Van 1951 tot de com petitie 1956-1957 heerste er rust aan het Bekerfront. Het deelnemen van amateurs en semi-profs werd de Bekerstrijd toen nieuw leven Ingeblazen. De finale Feije- noord-Fortuna 1954, welke vorig jaar 35.000 toeschouwers naar een snikhete „kuip" trok, was het sluitstuk van de nieuwe reeks, die met de finale Sparta- Volendam een nog altijd bloedarme „tweede voorstelling" heeft beleefd. De enkele hoogtepunten daargelaten is het Bekervoetbal in Nederland altijd stiefmoederlijk behandeld. Niet alleen door publiek en pers maar ook door de clubs en de K.N.V.B. zelf. Circusachtige „tam-tam" is er voor de beker nooit gemaakt. De K.N.V.B. heeft er kennelijk nooit de verwachtin gen van gehad, die 't Bekervoetbal „the greatest show In Holland" zal worden. Maar toch zou het wel mogelijk zijn om aan het Bekertoernooi nog een soort ..premie-wedstrijd" te verbinden in de vorm van een ontmoeting tussen de Landskampioen en de Feker-.,kampioen". Of een toernooi organiseren met Beker winnaars uit Nederland, Engeland, Frank rijk, België. Luxemburg en Duitsland. Dan immers wordt het winnen van de Nederlandse voetbalbeker een nrestige- vorm. voor de clubs, voor de K.N.V B., kortom voor het gehele Nederlandse voet bal. En vooral het publiek zal dan meer interesse gaan tonen, zodat er dan ook iets van echte Cupsfeer te besreuren zal zijn Wat na zoveel jaren van „armetie rig gedne" hard nndtg is! Onze landgenoot Van Wijk maakt een bijzonder goede indruk bij de Kieler Woche. Ook woensdag zegevierde hij in de Sharpieklasse aan het roer van Rak ker en deze prestatie leverde hij bfl on gunstige weersomstandigheden. Door deze overwinning heeft de Nederlander met 209 punten de leiding in het alge meen klassement. Ook Warburg (Ned.) met „Fik-Fak" heeft ®en goed resultaat behaald. Hij bezette 'h de race van de Finnjollen de tweede Plaats achter de Italiaan Pellarchir met "Adria", terwijl onze landgenoot De Jong "tet „Zomerweelde" derde werd. „Prins te Paerdt", een boot van de Ko ninklijke Marine, passeerde in de Draken- klasse als vijfde de finish. Winnaar in deze Wedstrijd werd de Duitser Spangenberg kiet „Bajazzo 7". De Nederlandse Spoorwegen zullen op zaterdag 28 juni na afloop van de t.t. races te Assen een extra trein Assen1 Groningen en terug en een extra trein GroningenAmersfoort laten rijden. Voor een ander sportevenement, de gro- Prüs der Lage Landen, de zesde dra verij van het Europees circuit, zondag 29 ihnj 0p Duindigt te Wassenaar, zal een ^nzienlljk aantal treinen van de gewone J1'enstregeling met name uit de richtingen j-eeuwarden, Groningen, Hoorn. Den Hel- jer, Alkmaar, Amsterdam, Utrecht en ''ilversum naar Den Haag en terug wor- eh versterkt. i (Van onze sportcorrespondent) Het zal vele voetballiefhebbers niet bekend zijn, dat de R.K.S.V, „Volendam" die reeds in het amateur-tijdperk ais 2e klasser veel furore maakte en tweemaal de sprong naar de le klasse niet haalde (in 1952 en 1953) 39 jaar geleden de voet balwereld is ingestapt op heren- trappers en damesschoenen, resultaat van een inzameling bij de dorpsdokter en de pastoor. In de R.K.F. werden in de hoogste klasse vjjl afdelingstitels be haald en tweemaal werd de kroon op het kampioenswerk gezet met een Landstitel Na de fusie in 1940 moest Volendam (ingedeeld in de 2e klasse) eerst eeclimatiseren, doch na de oorlog ging het steeds beter met de prestaties. De promotiewedstrijden (in 1952 met Stormvogels en EBOH en in 1953 met de beide Dordtse clubs DFC en EBOH) waren echter een lijdensweg voor de vissers, die zich in het Betaalde voetbal evenwel uitstekend hebben aangepast en zich via een plaats in de kopgroep van de le klas se verzekerden van een (goede) positie in de Eerste Divisie, met een elftal, dat „be roofd" was door de N.B.V.B, van drie uit. stekende krachten (de Smitten) en verder geheel uit eigen kweek bestond. Met de formatie: Keizer (doel); Maurer. spil Karregat en Kroon (achter); Schilder Het complete rennersveld van de Tour de France 1958 ziet er thans als volgt uit: FRANKRIJK NATIONAAL: Jacques Anquetil; Gilbert Bauvin; Louis Bobet; Louis Bergaud: André Darrigade; Jean Forestier; Joseph Gros- sard; Francois Mahé; Fran cois Pipelin; René Privat.; Jean Stablinski; Roger Wal- kowiak. Ploegleider: Mar cel Bidot. ITALIë: Pierino Baffi; Emi- lio Betechia; Rizzardo Bre- nioii; Guilberto Dall'Agata; Giuseppe Fallarini; Vito Fa- vero; Gianni Ferlenghi; Pie- tro Nasclmbene; Gastone Nencini; Arrigo Padovan: Giuseppe Pintarelli. Ploeg leider: Alfredo Binda. BELGIë: Jan Adriaenssens; Jean Brankart; Pino Cerami; Armand Desmet; Gilbert Desmet, Noël Foré, Jos Hoe- venaers, Marcel Janssens, Rik Luyten, Joseph Planc- kaert, Martin van Geneug- den, André Vlayen. Ploeglei der: Jean Aerts. SPANJE: Frederico Baha- montes, Salvador Botella. Mi guel Bover. Jésus Galdeano, Fernando Manzaneque, Car. melo Morales. Francisco Mo reno. Luis Otano. Miguel Pa- checo, Bernardo Ruiz, Julio San Emeterio, Antonio Sua- rez. Ploegleider: Dalmacio Langarica. NEDERLAND-LUXEMBUR G Piet Damen, Piet de Jongh, Jaap Kersten, Jef Lahaye, Wim van Est, Piet van Est, Gerrit Voorting, Martin van den Borgh, Aido Bolzan (Lux.), Marcel Ernzer (Lux Charly Gaul. (Lux.), Jempy Schmitz (Lux.). Ploegleider: Jean Goldschmidt. LAND: Ernest Evuyer (Zw.), Walter Favre (Zw.). Anton Graser (Zw.), Jean-Claude Gret (Zw.). Hans Hollenstein U-lw.), Ernest Traxel (Zw), Gerhard Debussmann (Did), Ludwig Friedrich (Did). Ma- thias Löder (Did). Reinhard Pommer (Did). Franz Reitz (Did). Horst Tüller (Did). Ploegleider: Alex Hurtin. INTERNATIONALE PLOEG: Alex Christian (Oost.), Ru dolph Maresch (Óóst.), An tonio Batista (Port.), Antonio Barbosa (Port.), Seamus El liott (Ier!.), Arthur Brittain (Eng.), Ronald Coe (Eng.), Brian Robinson (Eng.), Hans Andersen (Den.). E. Dalgaard (Den.), Karl Olsen (Den). Fritz Ravn (Den.), Ploeglei der: Max Bulla. lete, Jean Dotto, Georges Gay, Raphael Géminiani. Jean Graczyk, Pierre Polo, Marcel Rohrbach, Antonin Rolland, Louis Rostollan. Ploegleider: Antoine Deled- da. NEDERLAND Blankenberge FRANKRIJK - WEST - Z. W.: Jean Bourles, Jean Gainche, Maurice Lavigne, Camille Le Menn, Eugene Letendre. Jean Mailéjac, Raymond Mostrot- to, Joseph Morvan, Femand Picot. Tino Sabbadini, Joseph Thomin, Robert Varnajo. Ploegleider: Paul le Drogo. \Aardenburg Brugge' idegem Oostkampi Wiorsefiocr i Veurt i Adinkerke ■Pervijze Winger* PARIJS NOORD-OOST: Jean Claude Annaert, Claude Bar nier, Nicolas Barone, Stanis las Bober, Jean Dacquay, Serge David, Edouard Del- berghe. André Dupré. Ray mond Hoorelbeeke, Femand Lamy, Maurice Moucheraud, Maurice Quentin. Ploeglei der: Jean Mazier. kZrfrren Oiksmuide Statten- leulebek. Roeselord Ingetmunster FRANKRIJK CENTRAAL Henri Anglade, Mario Berto- lo, Manuel Busto, Claude Co. DUITSLAND ZWITSER-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7