Een coalitie Fanfani-Saragat Weinig illusies over toekomst Zestienhoven krijgt geen vliegfeest Kritiek van Lucas Bols op de handels- en accijnzenpolitiek Reclame BEIAARDSPEL OP HOOG NIVEAU Kon, Ned, Springstoffenfabriek Beter geen dan één Karei Doorman Ui ATOOMWAPENS TEGENOVER RUSLAND NOODZAKELIJK STOOMVAART MIJ. „ZEELAND" Maakt Italiaanse kabinetsformatie in beslissend stadium Doenkade mag niet worden afgesloten Resoluties van liet Europese Parlement Krachtige positie Europa-Camping werd failliet verklaard Montgomery op persconferentie: 1300 min obligatie lening U. S. Steel Afgelopen jaar was wederom gunstig Onveranderd dividend Onderhandelingen met de Ned. Staat ter wijziging van de bestaande overeenkomst NSC VRIJDAG 27 JUNI 1953 1' AGIN A 7 Achter de coulissen Saragat en Nenni Begroting E.G.K.S. goedgekeurd Teleurstelling Natuurlijke tribune Verkeerstechnisch mogelijk KON. ONDERSCHEIDING 150 gedupeerden toch op reis UNIVERSITAIR NIEUWS BELASTINGVERHOGINGEN IN NIEUW-ZEELAND Onderhandelingen Verzekering DUITS KALISYNDICAAT Zwolle Cairo Venlo Conto 1. de financiële factor; ROME, hedenmorgen. (Van onze correspondent). De heer Fanfani is druk bezig met de Vorming van het eerste kabinet na de ver kiezingen en zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan, lijkt het erop, dat de crisis niet te lang zal gaan duren. Dit be tekent evenwel geenszins, dat de toekomst nu werkelijk opgeklaard is en dat het land een „gemakkelijke vijf jaar teSe" moet gaat om de woorden van Eanta- hie te parafraseren, die over de periode fan de tweede legislatuur van de jonge republiek sprak als over de „vqf moeilij ke jaren". De samenstelling van het huidige parle ment biedt geenszins die waarborgen voor een vaste regerings-meerderheid waar hien zo vurig op gehoopt had. In de ae- haat beschikt de Democrazia Cristiana Praktisch over de volstrekte meerderheid, dus dat levert geen moeilijkheden op, Maar in de Kamer blijft deze partij bene den de meerderheid-plus-een. En dient dus een coalitie te vormen. Hierbij spelen moeilijkheden een rol, die meer van psychologische dan van, .1.deoJ?" gische of programmatische aard zijn. ue oude vier-partijen-coalitie," .nog da^®re" Vah De Gasperi, is inderdaad een definitief overwonnen begrip eworden. En nu doen zich de gevolgen van de verkiezings campagne gelden: de hmih tm. christendemocraten en de liberalen, ma meer nog de onverzoenlijke afkeer van de sodaa" democraten ten aanzien van die zelfde liberalen, (met wie ze overigens ruim tien jaar de regermgs-verantwoor- delijkheid hadden gedeeld). Zodoende is het voor de Democrazia Cristiana niet meer mogelijk een échte ring" te vormen, bestaande uit een chris ten-democratisch team, d or rechts door de liberalen enyan links door de sociaal-democraten, ulk een coalitie zou over een veilige meerderheids-marge beschikken en het land zou met zekerheid een periode van stabiel beleid tegemoet ^Helaas zijn het weer de onuitroeibare personal is men, die dit onmogelijk maken ondanks de dringende waarschuwingen van uiterst gezaghebbende mannen als de oude don Luigi Sturzo en de vroegere minister-president Mario Scebla. En zo ziet er naar uit, dat de regering, die Fanfani straks aan het parlement zal Presenteren, zal bestaan uit chnsten-de- mocraten en sociaal-democraten met Sa- ragat als vice-premier. En daar de posi tie van dat kabinet niet helemaal „safe is, zal men trachten de steun verwer ven van de republikeinen. Hier schuilt iets oneerümds in. daar de republikeinen zich tijdens de verklezines-campaene hadden verenigd met de radicalen, die de meest felle en schaamteloze anti-klerikale campagne voerden, die het land sinds het eerste decennium van deze eeuw heeft beleefd. Deze anti-klerikale hetze werd derhalve moreel volkomen door de republikeinen gedekt, ook al voerde ditVr' contrasterlen conflicten tussen de eigenlijke partij-lei ding (La Malfa en Reale) enerzijds en de meest gezaghebbende exponent van deze partij, Pacciardi. De geruchten, als zou Fanfani erover hebben gedacht om Pac- ciard izelfseenzet elinh'/s V» ciardi zelfs een zetel in het kabinet aan te bieden, schijnen niet waar te zijn. Maar daartoe is een definitieve breuk tus sen Nenni en de communisten een eer ste vereiste en een absolute voorwaarde. En Nenni zélf bevindt zich in de minder heid in 't partij-bestuur, waar de „car- risti", de filo-communisten dus, in feite de koers bepalen. Het lijkt niet bepaald gewaagd om te voorspellen, dat de gehele politieke positie van Italië, (binnen én bui tenlands beschouwd) in de eerst-komende jaren opnieuw in het teken zal komen te staan van, ja bepaald zal worden dóór de „verhouding" Saragit-Nenni. En dit is niet erg hoopgevend! Door zijn nimmer-aflatende hoop de her eniging van de beide socialistische partijen te bewerkstelligen zal Saragat zoals in het verleden overigens telkens opnieuw terugschrikken voor het innemen van een houding of het verdedigen van een stand punt, dat de Nenni-socialisten kan prik kelen. Op binnenlands gebied blijkt dit nu al uit de zware en vérgaande eisen, die hij Fanfani heeft voorgelegd als voorwaarde voor deelneming aan het nieuwe kabinet. Hij noemt het eufemistisch een „program van vastberaden sociale inslag" in feite is het een socialistisch-marxistisch pro gram. vol van staats-bemoeienis. nationa lisaties, enz. En op buitenlands politiek terrein heeft Saragat reeds tijdens de ver- kiezings-campagne verklaard veel te voe len voor het Rapacki-plan en weinig te voelen voor het inrichten van bases voor geleide projectielen op het nationale terri toir. (Deze houding van de leider der so ciaal-democraten maakt het gerucht, als zou de portefeuille van B.Z. aan hem of een van de zijnen worden aangeboden, weinig minder dan alarmerend..). Het zal een bovenmenselijke inspanning gaan kosten voor Fanfani om hier alle touwtjes aan elkaar te knopen. En of er werkelijk een stabiele regering uit de bus zal komen, blijft voorlopig nog wel een vraag. In feite kan men zeggen, dat nu al de gehele politieke gang van zaken wordt beheerst door.Nenni. die evenwel achter de coulissen blijft (en blijven zal). Maar achter Nenni staat Togliatti. En het is al lerduidelijkst, dat Moskou Nenni zelfs pre fereert en openlijk steunt. Dit bleek o.a. uit een gelukwensboodschap van Kroes.it- sjef aan Nenni ter gelegenheid van diens „hoogst belangrijke verkiezings-overwin- ning". Vergeten we niet, dat communisten en Nenni-socialisten tesamen bij de verkie zingen maar liefst elf milioen stemmen behaalden tegenover de twaalf van de katholieken; 36.9 pet. tegenover 42.4 pet De marge tussen beide politieke machten in Italië js inderdaad angstwekkend sp ring geworden. Maar wat de toekomst zo onzeker maakt is de positie van de sociaal-demo cratische partij. Hier speelt Saragat nog altijd de voornaamste rol, ook al is er dan een invloedrijke stroming opgegroeid, die zich tegen zijn koers steeds feller ver zet en die met name geleid wordt door de jonge Matteotti. Wat is het geval? Sara gat is de grote voorvechter van de hereni ging der beide socialistische partijen. Het internationale vliegfestün, het bal- (klaarde desgevraagd, dat het uit verkeers- Het Europese parlement heeft de be groting van de E.G.K.S. voor 't zittings jaar 1 juli 1958 tot 30 juni 1959, ten be drage van circa 100 miljoen, goedge keurd. De vergadering heeft echter te vens verklaard, dat volgens haar op de administratieve uitgaven kan worden be zuinigd. Voorts meenden de afgevaardigden, dat. tussen de begrotingsorganen van de E.G.K.S., de E.E.G. en de Euratom een organische band moet worden gelegd. Het parlement keurde tevens de uitga ven van de E.G.K.S. in het dienstjaar 1956-1957 ten bedrage van 49 miljoen, goed. Op de middagvergadering is voorts een resolutie van de commissie voor de han delspolitiek en economische samenwer king met niet dij de E.G.K.S. aangesloten landen goedgekeurd, waarin onder an dere de wens wordt uitgesproken, dat de Hoge Autoriteit en de regeringen over eenstemming zullen bereiken over de vraagstukken, die samenhangen met het opnemen van kolen en staal in een vrij handelszone. lonnenfeest op de luchthaven Zestien hoven, dat zondag gehouden zou worden, vindt geen doorgang. De organisatoren hebben op het laatste ogenblik van het plan af moeten zien, daar Provinciale Staten geen toestemming hebben gegeven de Doenkade, de grote toegangsweg naar het vliegveld af te sluiten voor het verkeer. De Doenkade is een provinciale weg. Bij de deelnemers, ballonnenvaarders uit geheel Europa heeft dit besluit grote te leurstelling verwekt en ook voor Rotter dam Is het bijzonder jammer, dat dit grootse evenement afgelast moet worden Niet alleen voor de Inwoners aan wie een spectaculair feest ontgaat, maar ook voor het vliegveld Zestienhoven, dat wat propaganda best gebruiken kan. Het verbod om de Doenkade af te slui ten heeft het ballonnenfeest onmogelijk gemaakt. Deze grote weg vormt namelijk een natuurlijke tribune voor het vlieg veld. De organisatoren waren van plan het publiek tegen een kleine vergoeding op deze weg toe te laten. Toen dit op tegenstand stuitte, werd voorgesteld om de toeschouwers tegen hetzelfde geldsbe drag op het vliegveld zelf toe te laten, maar in elk geval moest de Doenkade af gesloten worden, daar geen mens anders één cent zou betalen. De kosten van het festijn lagen tussen de 5.000 en de 10.000 gulden en men had gedacht een entree te vragen van twee kwartjes tot een gulden. De gemeente Rotterdam heeft alle me dewerking verleend en vond het plan bij zonder plezierig. De verkeerspolitie ver- technisch oogpunt zeker mogelijk moet worden geacht om de Doenkade af te sluiten. In de directe omgeving zijn vol doende mogelijkheden om het verkeer om te leiden. Sneu voor de Rotterdammers Is dit be sluit. Sneu ook voor de organisatoren en het vliegveld. Bijzonder sneu tenslotte voor de ballonvaarders, voor de zweef vliegers en de parachute-springers uit ge heel Europa, die maar niet kunnen be grijpen waarom zo kort voor de dag waar op het feest zou plaatsvinden de negatieve beslissing moest worden genomen. Bij K.B. is de heer G. S. K. Blaauw. te Velsen. hoofd van de afd. personeels zaken van de Kon. Ned Hoogovens en Staalfabrieken N.V., aldaar, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. WINDSTREKEN Op de jaarvergadering van Lucas Bols is er nog eens de aandacht op gevestigd, hoe Nederland zich door zijn handels- en accijnzenpolitiek met betrekking tot de onderhavige bedrijfstak in eigen vlees snijdt. Als buitenstaander zal men mis schien geneigd zijn te zeggen: het gaat ze zo slecht nog ntet, gezien het feit, dat de omzetten van het concern in 1957 een nieuwe recordhoogte hebben bereikt, maar men vergeet dan. dat er een verschuiving van de omzet is van export uit Nederland naar nmzetten van buitenlandse vestigin gen. Door de jaren heen ziet men het be lang van de buitenlandse vestigingen van het concern toenemen, omdat men. daar toe genoodzaakt door ongunstige handels akkoorden, de export naar bepaalde ge bieden moeten laten verzorgen door bui tenlandse vestigingen, die een gunstiger handelspolitiek voeren. Dit alles gaat ten koste van de werk gelegenheid in Nederland er dientenge volge ook van 's Ri.iks schatkist Hetzelfde geldt voor de binnenlandse accijnsver hoging die door het achteruitgelopen ver bruik van gedistilleerd niet alleen veel minder heeft opgebracht dan de overheid ervan verwachtte, maar tevens een on gunstige invloed op de werkgelegenheid heeft gehad. Behalve met. de overmaking van de win sten uit Soanje. vanwaar de transfer als regel erg lang on zich laat wachten, zijn er geen tronsfermoeilijkheden met de bui tenlandse dochtermaatschappijen Ook niet met Argentinië, omdat daar een vrije wis selmarkt bestaat. Het Spaanse bedrijf biedt overigens op zichzelf interessante toekomstmogelijkheden. De omzetten al daar ontwikkelen zich zeer bemoedigend en de investeringen zijn relatief zeer be scheiden. Door aandeelhouders werd aan het be stuur lof gebracht voor het feit. dat er uit tiet overwinst-aandeel var aandeel houders niet is gereserveerd. Opgemerkt werd. dat de beleggingen slechts een leeg rendement hebben gegeven, hetgeen de voorzitter verklaarde door er op te wij zen. dat de betreffende uitkomsten zijn gedrukt door gerealiseerde koersverlie zen op effecten. Het kredi' urencijfer heeft slechts betrekking op belastingen, tantièmes en normale handelscrediteu ren. Obligatieleningen of andere rente dragende langlopende verplichtingen ko men er niet onder voor. De stijging van het buitenlands effectenbezit van f 2.35 miljoen tot f 5.13 miljoen houdt verband met het vrijkomen van bedrijfskapitaal bij de Amerikaanse dochteronderneming die een samenwerking met een andere maatschappij heeft ondergaan. Het vrij gekomen bedrag in ie V. S.. voor onge veer de helft in obligaties en voor de andere helft in aandelen belegd Het aanhouden van een grot" liquiditeit wordt voor het concern een levensbe hoefte geacht, omdat het bedrij* zeer om vangrijk is en men de vrije hand moet hebben om zich voordoende mogëlijkhe- den te kunnen benutten. Desgevraagd werd toegezed dat overwogen zal wor den of in de toekomst een nadere speci ficatie van dit bezit kan worden gege ven. Wat de besteminingsreserve betreft 2.8 miljoen), deze moet als een con servatief opgemaakte berekening van werkeljjke verplichtingen worden gezien. Dc reserve voor diverse doeleinden ad t 10.7 miljoen is, evenals uiteraard de statutaire reserve ad 1 1.6 miljoen geheel als een vrije reserve te beschouwen. Het totaal van deze reserves ad f 12.3 mil joen overtreft bet bedrag van het ge plaatste kapitaal ad t 10.7 miljoen, zodat ook in dit opzicht wet reden van een krachtige positie kan worden gesproken. (Van onze Haagse redactie) Het Haags bureau „Europa-Camping" is gisteren failliet verklaard. Zoals wij des tijds reeds vermeldden werden vele va kantiegangers gedupeerd, die ingingen op de wel zeer voordelige aanbiedingen van zomerhuisjes in Zuid-Limburg en Duits land. Op het afgesproken tijdstip kwam de bus niet opdagen. Enige teleurgestel de", die toen op eigen houtje naar de huisjes wilden gaan, troffen er half af gebouwde optrekjes aan, die absoluut on bewoonbaar bleken. De Nederlandse Reisvereniging en een particulier touringbureau hebben de hel pende hand uitgestoken om toch nog een aantal gedupeerden een vakantiereis te bezorgen. Ongeveer 150 van hen zullen on open plaatsen in de vakantieprogramma's nog een reisje kunnen maken. Het aantal liefhebbers is echter veel groter, zodat er geloot moet worden. Misschien zou de N.R.V. in augustus nog een «peciale auto bus inlassen, alleen bestemd voor de slachtoffers van Europa-Camping. De curator van de failliete Europa- Camping, mr. R. F. Wery meent, dat zeker veertien dagen nodig zijn om een voorstelling te krijgen van de grootte van de schulden, en de activa, die er tegenover staan. Bij K.B. js met ingang van 16 september aan mevr. dr. M. I. Gerhardt oo haar ver zoek eervol ontslag verleend als lector aan de rijksuniversiteit te Groningen Te vens is met ingang van dezelfde datum aan dr. A. Polman on zijn verzoek eer vol ontslag verleend als buitengewoon hoogleraar aan deze universiteit. (Van onze Haagse redactie) „Het communisme is niet tegen de NATO gericht, maar tegen de hele wereld Dat hebben de politieke leiders van de NATO-landen wel eens uit het oog ver loren. Zij bezien elke boom van het NATO-bos. maar laten vaak na, een blik m het „wereldwoud" te slaan". Dit zei veldmaarschalk Montgomery gisteren op een biiksemconferentie. welke hij in het afscheidsbezoek aan Nederland inlaste. De grijze burggraaf van Alamein, die op ruim 70-jarige leef tijd zijn functie van plaatsvervangend chef van de NATO-strijdkrachten in Europa gaat neerleggen, zal in Engeland gaan rusten. „Na alle landen, die ik heb gezien en de 400 000 mijl reizen, ben ik er hoe langer hoe meer achter gekomen, dat Engeland nog zo kwaad niet is", zo zei hij olijk „Maar als er werkelijk oorlog zou komen en jk ben nog niet te oud om te vechten, dan kom ik terug". Op de vraag of de atoomwapens en de intercontinentale raketten de ver schrikkingen van een oorlog niet veel groter zouden maken, antwoordde de grijze aanvoerder ontkennend. „Om Hamburg te verwoesten, zijn in de we reldoorlog veel vliegtuigen nodig ge weest; om Hiroshima in 1945 te vernie tigen maar één. Het Westen zou bjj een Russische agressie met alleen maar conventionele wapens de aanvallen niet kunnen weer staan. Iedere regering, die weet, dat de agressor over atoomwapens beschikt en desondanks de eigen wapens niet ge bruikt, is misdadig", aldus Montgomery. Hjj was van oordeel dat conventionele wapens echter In lokale conflicten in het gistende Azië en Afrika nog altijd voor Wederom heeft de Rotterdamse bei aardcommissie in het kader van har be moeiingen om de belangstelling voor de beiaard te stimuleren een' wedstrijd voor beiaardiers uitgeschreven, die woensdag avond onder auspiciën van de Neder landse Klokkenspelvereniging op de bei aard van het Rotterdams stadhuis werd gestreden. De jury, bestaande uit de heren mr. Romke de Waard, Sjef van Balkom, Chris Bos, Leen 't Hart. Ferd. Timmer mans en George Stam, stond voor de moeilijke taak uit de tmaalf deelne mers, ditmaal vooral jongeren, waarvan er slechts vier niet het gemiddelde cijfer 7 behaalden en dus niet voor een prijs in aanmerking kwamen, de beste te kie zen en deze de hoofdprijs toe te kennen. Het was tenslotte de beiaardier P. Bak ker uit Nijkerk, die niet alleen de hoofdprijs wegdroeg, maar die boven dien nog uit de handen van Leen 't Hart als extra beloning een klok ontving. Geldprijzen werden voorts nog toege kend aan zes andere deelnemers, wel een bewijs, op welk een hoog niveau het spel zich overwegend bewoog en hoe, ondanks de verschillende gradaties, bepaalde facetten van de diverse spelers steeds weer hun eigen verdienste had den. De 6de prijs b.v. werd toegekend aan L. v. d. Eyk uit Delft, die van de voorzitter van de jury, mr. Romke de Waard, een apart compliment mocht ontvangen om zijn opvallende improvi satie over een door de jury opgegeven thema. Aan deze improvisatie werd slechts door een zesta] kandidaten deel genomen. Voor het overige bestond de opgave uit het spelen van het verplichte nummer, de virtuoos geschreven Tocca- tine adagio en scherzo van Leen 't Hart en een keuze uit elf vrije nummers. Aan de hand van de verschillende vertolkin gen heeft het geïnteresseerde publiek, dat volgens gebruik na afloop op de thee verzocht werd en bij de officiële uitrei king aanwezig was. kunnen constateren, dat er inderdaad, zoals mr. Romke de Waard in zijn slotwoord opmerkte, een opmerkelijke groei in de bespeling van de beiaard door de Nederlandse beiaar diers is vast te stellen. Het feit, dat de Rotterdamse beiaard met zijn vier octa ven. d.w.z. een heel oktaaf meer dan de meeste beiaarden bezitten, en bovendien met zijn transpositie van een terts bij het pedaalgebruik grote problemen op roept. wat de taak van de kandidaten be duidend verzwaard heeft, kan alleen de bewondering voor de prestaties vergro ten een oplossing de aangewezen middelen zijn. Hij meende, dat drie verworvenheden van de NATO weJ het meest een agressor een enkele keer noemde hij Rusland met name zullen afschrikken; de atoom wapens, de lichamelijke aanwezigheid In het Westen van een behoorlijke conven tionele troepenmacht en de collectieve wil in die landen om de vrijheid met alle macht te verdedigen. Dat Is het voor naamste, wat de afgelopen tien jaar ts bereikt. Gistermiddag gebruikte de maarschalk op het ministerie van marine de lunch, waar bij o.a. Prins Bernhard en de drie chefs van staven aanzaten. Daarna bezocht hij H.M. de Koningin op Soestdijk Gister avond bood de regering aan de scheiden de veldmaarschalk een diner aan in de Beukenhof te Oegstgeest. United States Steel Corp. bericht, dat de kosten aan uitbreidingen en verbete ring, waartoe in het eerste halfjaar van 1958 werd besloten meer dan I miljard hebben bedragen. Tegelijkertijd werd'be kend gemaakt, dat op de vergadering van aandeelhouders werd besloten over te gaan tot uitgifte van een f 300 miljoen „sinking fund"-obligatielening. De emis sie, welke tot de grootste zal behoren, ooit door een industriële onderneming aangegaan, zal naar verwachting op woensdag 16 juli plaats vinden. De Nieuwzeelandse minister van finan cien. heeft in zijn begroting een belas tingverhoging aangekondigd, die de groot ste is sinds het einde van de oorlop De inkomstenbelansting. zal mei ingang van 1 oktober worden verhoogd, terwijl de accijnzen op sigaretten, bier. spiritualiën en de omze tb elans ting op motorrijwielen met onmiddellijke ingang zullen worden verdubbeld De Stoomvaart Mjj. Zeeland' heeft over '957 wederom gunstige resultaten bereikt. "c bruto exploitatie-ontvangsten zjjn t.o.v. '356 met ruim 5 pet gestegen. Ook de ex ploitatiekosten gingen omhoog doch in •hindere mate, zodat het exploitatie-over schot kon stijgen tot 4.189.453 (v.j. ■f 4.086.074). Interest en koersverschillen 'everden een voordelig saldo van 433.343 ''43.100). Na afschrijving op de vloot ad 258.634 toevoeging van 2.220.000 '*112.500) aan de reserve voor vlootvernie- ^'ng afschrijvingen ad 44.027 (52.450) op "Verige activa en reservering van j '.275.000 (1.000.000) voor belasting res- 'eert een winstsaldo van ƒ827.135 (2.904.224) Voorgesteld wordt een onveranderd di vidend van 9'A pet op de pref. winstd. rondelen en van 10 pet op gewone aande- :eh uit te keren. Naar de reserve vloot- V^rnieuwing gaat 424.000 (2.515.500) en haar de statutaire reserve 23.500 (22.000) Bij de vergelijking van het winstsaldo ®p7 ad 827 135 met dat over 1956 ad j_2.904.224. dient o.m. in aanmerking te y°rden genomen, dat i.v.m. een wijziging -an de statutaire bepalingen in 1957 2.220.000 (272.500) ten laete van het ex ploitatieresultaat aan de reserve voor vlootvernieuwing werd toegevoegd. Na bepaling van het winstsaldo werd in ver band hiermee in 1957 424.000, docli in 1956 f 2.515.000 aan deze reserve gedo teerd. Het totale aantal vervoerde passagiers was nagenoeg gelijk aan dat van 1956. Het transitovervoer ontwikkelde zichgunstig. Het autovervoer gaf een daling te zien. Inmiddels zijn enikele maatregelen geno men, welke beogen het verloren terrein terug te winnen. Mede dank zij tarief verhogingen waren de gemiddelde op brengsten per passagier en per begelei dende auto hoger. Door een vermeerdering van beter be talende lading en de doorvoering van en kele vrachtverhogingen namen de ont vangsten uit hoofde van het goederen vervoer toe. Gezien de sterke concurrentie in de vrachtvaart tussen Nederland en Engeland zal waarschijnlijk met een la gere opbrengst per ton moeten worden gerekend. Het. postvervoer nam in om vang toe, terwijl de gemiddelde opbrengst oer postzak omhoog ging. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zal in augustus a.s de kiel worden ge legd van het bij de Scheepswerf en Machi. nefabriek De Merwede bestelde motor- passagierschip. In de jaarvergadering van aandeelhou ders der Kon. Ned. Springstoffenfabriek werden in antwoord op vragen van de enige aanwezige certificaathouder enkele gegevens verstrekt over de sinds 1950 lo pende onderhandelingen met de Neder landse Staat om tot een wijziging in de bestaande overeenkomst te komen. Komen de Springstoffenfabrieken niet op het tweede plan? De regeringsop drachten gaan toch in eerste Instantie naar de artillerie-inrichtingen te Hem- brug. Het is nu al het derde jaar dat de resultaten minder zpn. Zou het r.'et be ter zijn de fabrieken te sluiten of tot produktie van andere artikelen over te gaan? In de oorlogsjaren hebben de fa brieken toch ook surrogaten o.a. limo nade vervaardigd, aldus vragensteller. In een uitvoerig antwoord deelde de voorzitter, dr. G. de Bruin, mede, dat de artillerie-inrichtingen en de Springstof fenfabrieken geen concurren'en van el kaar zijn. Te Hembrug worden wapens vervaardigd en de Springstoffenfabrie ken fabriceren buskruit en springstof fen, die door de artillerie-inrichtingen worden afgenomen. Zoals bekend, neemt de Staat voor 50 pet deel in het geplaatste kapitaal ad 2 miljoen. De Staat heeft zich grote voorrechten voorbehouden, al is het be stuur geheel vrij in de exploitatie van de fabrieken. Tot en met "56 h?ef de Staat een gemiddeld rendement verkregen van ongeveer 14 pet, aandeelhouders slechts 6,6 pet. Met medewerking van de toen malige regeringscommissarissen werd in de loop der jaren het bestaande contr? t niet op de letter opgevolgd en tot 1957 werd de afwijking van de statutair voor geschreven winstverdelinp, t.w. het re-I serveren van bepaalde bedragen voor de winstuitkering, aanvaard. Deze han delwijze was zowel in het belang van de vennootschap als van de Staat, aldus de voorzitter. In 1957 is door de minister van Financiën bezwaar gemaakt tegen deze gang van zaken. Sinds 1950 probeert het bestuur na afwijzing van meerdere voordien inge diende voorstellen tot een wijziging in de overeenkomst met de Staat te komen. Bij de onderhandelingen zijn drie depar tementen betrokken, zodat deze moei zaam verlopen. Het zwaartepunt van de besprekingen ligt bij de winstverdeling. Men heeft het eerst gezocht in een royalty-uitkering in procenten op de produkten die in monopolie vervaardigd worden. Deze werd oorspronkelijk aan vaard doch later afgewezen. Enige jaren geleden werd een contract opgesteld dat analoog is aan het bestaande contract van de Staat met een aardolie-maat schappij. Dit werd in 1955 ingediend. Door omstandigheden werd een beslis sing opgeschort. In 1957 maakt" toen plotseling de minister van Financiën be zwaar tegen de winstverdeling. In een persoonlijk onderhoud van het bestuur met de minister werd men in principe het toen over vele punten eens. Enige maanden tater werd echter ;*"or de re gering bezwaar gemaakt tegen de In richting van de balans. Het bestuur van de N.K.S.F ging hiermee niet akkoord en heeft enige tijd later zijn visie op de balansopstelling gegeven en tevens ver zocht de onderhandelingen weer te ope nen. Op dit verzoek is nog geen ant woord ontvangen. Over de vraag of de K.N.S.F. belang zal hebben bij de order, die op 3 juni j.l. door de Duitse Bondsrepubliek bij de artillerie-inrichtingen werd geplaatst, wenste de voorzitter zich uit concurren- tieoogpunt liever niet uit te spreken. Ook de produktie van kernwrpens ligt bniten het terrein van de K.N.S.F.. Verzekering van de gebouwer is in de loop der jaren ondoenlijk gebleken. Door de verzekeringsmaatschappijen werden slechts kleine bedragen egen grote pre mies aanvaard. Vroeger had men een verzekering lopen bij Lloyd's met een franchise van 50.000. De ongelukken, die tot nu toe geschied ijn, zijn alle on der dit bedrag gebleven, zodat de verze kering werd opgezegd. Het magazijn loopt het grootste risico. Dit bevind zich buiten de fabriek en is goed beveiligd, zodat de kans op calamiteit! zeer se ring is. Hoewel de winst het eigenlijk niet toe- het, heeft het bestuur -och gemeend een dividend van 10 pet uit te keren. Het werd daartoe in staat gesteld door het onverdeelde saldo ad 36.468 van verle den jaar. Onder verwijzing naar de mededeling van 15 februari 1957 hebben de Royal Exchange Assurance als trustee en J. H. Schroder and Co Ltd als voornaamste be talingsagent van het Duitse Kalisyndicaat bekendgemaakt, dat het Amerikaanse Hof van Appél de uitspraak van het Hof in eerste instantie heeft vernietigd. Bij deze uitspraak werd de vordering van de trustee in het proces tegen de attorney- general der Ver. Staten tot terugbetaling van ongeveer 5,7 miljoen dollars ontzegd. We weten niet, of het echt helemaal een landelijke primeur is. maar er is een hotel in de Overijssels- hoofd stad dat een aanta] kamers met te levisietoestellen heeft laten Instal leren U kunt dus nu kiezen: kamer met ontbijt plus televisie. De logies prijs zal door het televisiegenot iets hoger worden. Het is toch niet helemaal weg, zal president Nasser van Egypte (par don: de Verenigde Ara'lsche Re publiek) zeggen om een vriendje van kameraad Kroesjtsjef te zijn Want heeft u ooit van uw beste vriend zomaar een Iljoesiin-verkeersviieg- tuig In ontvangst mogen nemen? Och. kom. zo stellen we ons voor. dat kameraad Kroes na de dankbetui ging za! zeggen maakt er niet zo'n drukte van Nas, het is maar een kleinigheidje. Granby (Canada) Je wordt toch eigenlijk ook niet gek als Ie het niet zelf wilt Mosen we u voorstellen aan Pierre Charron, een Frans-Canadees uit Quebec? Bekijkt u hem maar eens goed. zoals hij daar zat op een vlotje in een vijver. De goede man deed niets anders dan maar steeds de drums van een band bewerken, zonder ophouden, steeds maar door, zelfs 55 uren achter el kaar Toen vond Pierre het genoeg en strompelde hij aan land. met in zijn warrige hoofd de trotse gedachte, dat hij nu wereldrecordhouder drum mishandelen fs. Voor zover we we ten. loopt hij nog vrij rond. Lissabon In Amerika hebben we ook al eens een dergelijk geval gehad, maar ln Portugal heerste ook nogal opschud ding toen de radio een uiterst le vendige uitzending verzorgde van Weil's „Oorlog der werelden". Het spel kwam de werkelijkheid zo nabij, dat vele luisteraars, die midden in het stuk de radio aanzetten of niet goed naar de aankondiging hadden geluisterd, meenden, dat allerlei oproepen en aanwijzingen werkelijk heid waren. De politiebureaus wer den overstelpt met telefoontjes, de brandweer een uur lang achtereen in staat van alarm gehouden de kran tenredacties met vragen overladen en het werd weer rustig toen de radio-lieden. ook geschrokken door at de opwinding het stuk on derbraken. en meldden, dat het al lemaal maar fictie was. De gezamenlijke bemanning van de attracties van de kermis, die in vento het leven veraangenaamt, 120 personen In het geheel heeft een daverend feest gevierd ter ere van het gouden huwelijk an het echtpaar Ophof-Geitenbeek, ook al kermisexploitanten 's Morgens vroeg was er een uitvoerig feestontbijt ge weest daarna begonnen de zaken op de kermis en toen de kermis 's nachts gesloten was begon er weer kermis, nu voor het kermisvolk. We kunnen u een vakantie rond het Como-meer van harte aanbevelen. Nee. we kennen 't moois voornamelijk uit de plaatjes in de reisgidsen, maar het moet er de moeite waard zijn. Wanneer u er rond 15 juli arriveert zult u ongeveer tegelijk aankomen met Herr Konrad Adenauer de Duit se Bondskanselier Ook verleden Jaar bracht hij enkele vakantieweken door in het dorpje Griante aan het Como- meer en toen hij deze plaats verliet om weer aan zijn arbeid te gaan, schreven de Italiaanse kindertjes met grote letters or straat „Kom te rug, mijnheer Adenauer". Ze gaan nu weer wat schrijven op straat te gen de I5e juli „Blij u weer tc zien, mijnheer Adenauer" Letwick Shetland Eilanden) Met verbazing zagen de inwoners van deze visserplaats een Russische zeeman nadat hij van boord van zijn schip was gesprongen, zo hard mo gelijk wegrennen. Nog verbaasder en verontrust waren ze, toen er een hele horde andere Russen van de drie In de haven liggende Rus sische visserschepen kwam en een achtervolging inzette De vluchten- Rus slaagde erin een kilometer verder een boerderij binnen te ren en en de eigenaar daarvan was zo verstandig de achtervolgers te ver bieden binnen te treden en tegelijker tijd de politie te bellen De buiten adem zijnde vluchteling erkiaarde later niet meer naar. bnnrd terug te willen en hij vroeg om asiel De man is een inwoner van het vroe gere Estland en zei er zeker van te zijn dat hij. Indien hij teruggebracht werd aan boord ter dood zou worden gebracht. Voorlopig mag hij van de Engelse autoriteiten in Enge land blijven. Londen Langzaam bracht de chauffeur van een personenwagen zijn auto tot stil stand, vlak tegenover een gepar keerde taxi Toen keek hij e t nog eens goed naar zijn eigen nummer plaat en daarna naar dat van de taxi. Er was geen 'wilfel: beide wa gens vertoonden de registratie NOV 335 Samen met de taxichauffeur ging de automobilist naar het registratie kantoor. waar men al spoedig rood gekleurde wangetjes kreeg Tenslot te kwam de vergissing utt de bus: de personenwagen had 't luiste num mer. de taxi had nummer NOV 355 moeten hebben. San Francisco Zevenhonderd schilders zonden hun werkstukken naar een tentoonstel ling. Ze hopen ook het nodige te verkopen aan de liefhebbers Om het hun makkelijk te maken, heeft men de mogelijkheid Ifeschapen schilde rijen ook op afbetaling te verwer ven H3ng het nu aan uw muur en betaal Iedere maand een paar vier kante centimeter. (Van onze militaire medewerker) Onder bovenstaande titel (zonder vraagteken), namen wij kennis van een artikel in „Het Vrije Volk" van woensdag 11 juni jl. door de marine medewerker van dat blad. We hebben het driemaal moeten le zen om inderdaad zeker te zijn, dat wij ons niet vergisten, want nog nim mer hebben wij een schrijver de on juistheid van de uitspraak, waarop hij zijn artikel grondt, in ditzelfde artikel zo helder zien aantonen als de geachte marine-medewerker van „Het Vrije Volk'. De schrijver begint nl. het bezit van Karei Doorman in zuiver nationaal verband te zien als hij zegt: „In de eerste plaats moet mep voor een oor logsschip in het algemeen en voor een vhegkampschip in het bijzonder erop rekenen, dat het ongeveer de helft van oe tijd niet kan varen vanwege repa ratie en periodieke onderhoudsbeurten. ,WU men er dus zeker van zijn altijd een schip beschikbaar te hebben dan moeten er twee aanwezig zijn. Even tueel kunnen dan beide schepen door één bemanning bediend worden". (Curs red.). Zonder twijfel een gezonde redene ring als Nederland het voornemen zou hebben als het niet anders kan alleen oorlogje te voeren en daarvoor tenminste en constant over één vlieg kampschip wilde beschikken. Een re denering. welke admiraal De Ruyter zonder twijfel zou onderschrijven. Blijkbaar is dat toch niet de bedoe ling van de schrijver, want aan het slot van zijn artikel zegt hij: dat wij er ons goed van bewust worden, dat onze defensie niet langer een zaak is. die in nationaal verband moet wor den bezien. De enige juiste maatstaf is de grootst mogelijke doelmatigheid in bondgenootschappelijk verband", (curs red.) Deze laatste ïedenering is moeilijk te rijmen met de eerste. Immers als er bij onze bondgenoten b.v. negen vliegkamp- schepen zijn en Nederland brengt er nog één in. dan zijn er dus tien en wij zien geen enkele reden waarom Nederland er dan „geen of twee" zou moeten in brengen. De uitwisselbaarheid van vliegtuigen en personeel is in de huidige bondgenootschappelijke samenwerking toch wel van dien aard. dat bij het uit vallen van een (N.A.T.O.) vliegdekschip in het algemeen over en weer kan wor den gediend. De schrijver geeft daarvan zelf een duidelijk voorbeeld met betrek, king tot de vliegtuigen en vliegers. Wan. neer de Karei Doorman te zijner tijd za] zijn versleten is het een nieuwe vraag, of dit schip door een nieuw kan worden vervangen. Kunnen wij dat financieel beslist niet opbrengen, jammer, doch dan houdt dit ook een verzwakking in van de bondgenootschappelijke zeestrijd- krachten. Wij zien in deze mogellikheid van de toekomst geen enkele reden om reeds nu de Karei Doorman maar op te doeken en de verzwakking nu maar door te voeren of de Karei Doorman aan de meeat biedende te verkopen dan wel aan een bondgenoot in gebruik over te dragen en daarmede „het schip te laten exploi teren door een grote marine (die meer vliogkampschepen in dienst heeft)" (vet red.). Naar onze mening gaat de grond-rede nering van de schrijver dewelke tot uit. drukking komt in de titel van 't artikel, volkomen mank. In dit raam dienen, naar wij menen, geheel andere factoren naar voren te treden, n.l.: 2. de betekenis van de bijdrage in NATO-verband en 3. de nationale-, morele- en inter nationale psychologische waarde. De financiële factor bepaalt of wij de last van zulk een schip rekening hou dende met de factoren 2 en 3 mogen aanvaarden. Aangezien dit buiten ons beoordeling®, vlak ligt en ook de schrijver dit wèï ontkennend t.a.v. twee vliegkamp schepen zich met betrekking tot de Karei Doorman van een uitspraak ont houdt, laten wij deze factor over aan het beleid van de Regering. De betekenis van de bijdrage houdt uiteraard nauw verband met de NATO-„vl!egkampschip-vloot". Met het stijgen of dalen van de omvang van deze vloot, daalt of stijgt de waarde van de bijdrage. Wij hebben uit het betoog van de marine-medewerker van „Het Vrije Volk" echter geenszins kunnen lezen, dat de omvang van de N.A.T.O.-„viiegkamp„ schip-vloot" van dien aard is, dat de bijdrage van één vliegkampsehip oneven redig zou zijn met de daaraan verbonden lasten. Schrijver wil de Karei Doorman voorshands niet missen, alleen de exploi tatiekosten overdragen aan een daar voor gegadigde grote broer. Wij hebben trouwens nog nimmer een geluid in deze zin gehoord. De nationale morele waarde laat de schrijver geheel buiten beschouwing. Het Nederlandse volk is trots op zijn Marine en met recht. Deze trots, dit vlagvertoon naar binnen en naar buiten, dit zich vertonen met een al bezit het er dan maar één machtig oor logsschip, hetwelk zijn plaats in de bondgenootschappelijke zeestrijdkrach ten met ere inneemt, versterkt het mo reel en dwingt eerbied af zelfs voor de kleine landen ook bij hen, die maar al te gaarne de vrije volken onderet-boven zouden willen lopen. Wij zagen zeer onlangs de Karei boor man in de Rotterdamse wateren en we brachten een saluut aan hef Neder landse volk, dat de lasten wil dragen zulk een schip te bezitten Wij betreuren het dat een „marine-medewerker" zo gemakkelijk dit element buiten be schouwing laat. Helaas is deze factor niet in geld om te zetten of in miljoenen uit te druk ken. Maar duur. zeer duur is het. men bedenke dit wel. En tenslotte de internationale psycho logische factor. Afgezien van de poten tiële tegenstander speelt ook het bezit van zulk een schip een niet te onder schatten rol in het bondgenootschappe lijke verband, zeker voor een land het welk reeds eeuwen en nog de wereld zeeën doorkruist. Reeds te zeer wordt geknibbeld aan Loyaal toegezegde NATO-bijdragen. Ook de waarde van het tonen van die za ken, waarin een klein land groot kan zijn, heeft de schrijver stilzwijgend ge passeerd alsof die zaken bij een derge lijk vraagstuk geen rol spelen Summa summarum, ten aanzien van de factoren 2 en 3 bestaat naar onze mening geen twijfel, dat het bezit en het behoud van een Karei Doorman van eminente betekenis is. Factor 1, de financiële factor, wordt bepaald door de Regering volgens de wil van het Nederlandse volk. Wij 'aten het gaarne aan de Staatssecretaris van Marine over, de gewichten in de weeg schaal te leggen en het Nederlandse volk te laten zien, naar welke zijde de wiizer doorslaat. In een kranteartikel kan dit be zwaarlijk worden afgedaan zonder ,,d« koers te verliezen",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7