Darrigade's hattrick: driemaal achtereen winnaar van eerste etappe Bescheiden begin van de Nelux-ploeg Monsieur JACQUES GODDET vermomd als filmster ühe set Ayala verloor zonder één winst van Pietrangeli Sparta toonde ook in de f inale tegen Volendam zijn cup fighters-spirit Doelman Keijzer reageerde drie keer te laat TOUR DE FRANCE 1958 Twee Belgen niet bestand tegen eindschot van de Fransman De Nelux-ploeg Goldschmidt-Buchly tevreden, maar „we hadden veel pech" De uitslagen Abe Lenstra blijft bij Sportclub Enschede Genuanceerd tennis op Wimbledon Scandinavische spelers handhaafden zich Fredy Marinkelle moest zich terugtrekken MOOIE BEKRONING VAN BEKERCOMPETITIE Toine Gense bedankte als ploegleider Janie Schilder bleef Dick Tol de baat: VRIJDAG 27 JUNI 1958 PAGINA 9 Pauvre Polo Walkoaan bod Grevelmgen Calais Elaples Stemming best De ploegen Strijder en pechvogel EXTRA TREINEN VOOR ASSEN EN DUINDIGT Fredy exit De uitslagen Spannende slotfase Volendamse furie (Van onze speciale verslaggever) GENT, donderdagavond, moet er vanochtend al mee zijn opgestaan, André öarrigade. ®ïet de gedachte, vandaag, op de eerste dag van de Tour France 1958, de eerste etappe te winnen, de eerste te ïÜn, die de gele trui, oogst 1958, zou dragen. Wanneer hij dit zou klaren, de knaap uit de Landes, de man, gevreesd 0n» zijn vlijmscherpe sprint, dan zou hij weer precies het zelfde staaltje hebben uitgehaald als het vorige jaar. Maar "Ij zou zelfs nog méér verricht hebben: want hij zou dan de derde, achtereenvolgende keer de renner zijn geweest 'd een Ronde van Frankrijk, die zich aan het eind van de eerste etappe in de gele trui zou mogen wringen, want n°k in 1956 was het Darrigade, die toen met de eerste etappe aan de haal ging. André Darrigade klaarde dat. Hij was het, die tezamen "iet de Belgen Hoevenaers en Planckaert, het circuit rond de Gentse watersportbaan kwam opstuiven. De duizenden "eigen gingen er al eens goed voor zitten: twee Belgen en één Fransman in de eindsprint, het móest kunnen *ls het Darrigade niet was! Maar het was die vervaarlijke Ganse nationaal wél, die er zijn zinnen op gezet had dit d'apenfeit aan zijn triomfenreeks toe te voegen. toen die twee Belgen hem op hun reis langs het 1800 dieter lange circuit niet konden lossen het was inte gendeel Planckaert, die in de paar laatste honderd meters achter raakte was er helemaal geen twijfel meer over: Darrigade ging dat winnen en hij deed dat ook, zoals hij het wenste. Hoevenaers kwam royaal een meter bij hem tekort en de bloemen waren voor André, bovendien de kusjes van de mooie juffrouwen, ook het toch wel wat ingehouden gejuich van de Belgen en we begonnen dan maar aan de Marseillaise, die we vermoedelijk in de ko mende weken in de etappeplaatsen nog wel eens meer zullen horen. Zo kwam het eind van een eerste etappe, die over het algemeen geen grootse dingen te zien had gegeven, waar in geen daverende dingen gebeurden en waarin iedereen zich kennelijk nog wat zat te sparen voor de ongeveer vierduizend kilometers, die nog volgen moeten. Wat de Nederlands-Luxemburgse ploeg betreft: het resul taat van de eerste dag was bescheiden; geen brokken, geen uitschieters, wat tegenslag, geen meevallers en Willem van Est de eerste man van de Neluxploeg als achttiende bin nen met 1 minuut 51 seconden achterstand op de winnaar Darrigade. En om te laten zien, dat er tussen winst en verlies vandaag niet zo heel veel verschil was, meteen maar even de achterstand van de laatst binnenkomenden van de Nelux-ploeg: Piet van Est, Damen en Kersten, die alle drie 3 minuten en 33 seconden achter de zegevierende Fransman over de eindstreep gingen. U ziet het: een uiterst klein verschil tussen de eersten en de laatsten en dit dekt ook wel het beeld van de wat kleurloze openingsetappe van de 45ste Ronde van Frank rijk. Het was bij Godveerdegem, diep in "laanderenland, dat de beslissende ont- s"appings,poging op touw was gezet. De ,lt was toen 145 kilometer oud en de fel heid, waarmee Darrigade wegsprong, deed *1 vermoeden dat hij het onderste uit de wilde hebben en hij kréég het boven den. Natuurlijk kostte het hem wel enige jhoeite, want het was duidelijk aan de "aast, waarmee Hoevenaers, de Belg. Dar- ïjsa'de wenste te vergezellen, dat ook de "laamse renner mogelijk reeds enkele "ren met hetzelfde idee rondfietste, als armee André Darrigade vanmorgen uit ?lin ledikant was gestapt. Z,o tegen de tijd, dat een niet-wielrij- ?end mens eens aan een hapje gaat den- ren, was de karavaan onder groots mis baar voorafgegaan door de gillende en voor het grootste deel onverstaanbare fubldciteitskaravaan uit Brussel ver dokken. Dat hapje lag ook voor de wiel- tenners wel gereed, op de ravitaillerings- hosten. Zo u belangstelling heeft voor de 'hhoud' van zo'n zakje, dat de heren toe- Seslingerd krijgen: een vierde deel van een gezonde Belgische kip, die voor deze Tour met graagte haar leven heeft ge otterd; twee sandwiches met spek; twee Rijstkoekjes; twee taartjes; pruimen, sui- «tgj* twee sinaasappelen, twee bananen en Voorts nog enige (niet-alcobolische) drank. Maar om nu te be weren. dat de heren Darrigade, Hoevenaers en Plankaert en Pierre Polo (Frankrijk Cen traal) daar nu rustig van genoten hebben, zou iets bezijden de waarheid zijn. Want deze vier waren het, die tenslotte broeder lijk vereend na de be- siissende ontsnapping op kop reden. En als awdre darrigade men ^ard Eerste klap, veel vooral als er een over- daaiders winning in de verte de hoek schijnt te liggen, dan slaat "•eu zelfs een haastige lunch wel eens "Ver. door een onafgebroken mensenrij, al die vele kilometers lang. Het was na vijftien kilometer bij Tom beek, dat de winnaar van 1956. de Pool se Fransman, Walkowiak, met de Italiaan Pintarelli, de Belg Noël Fore en de Duit ser Debusmann er vandoor ging. Het werden vijftig meters voorsprong, men kwam op honderd meter, maar toen kwa men er al opzichters uit het peloton op zetten: de Belgen Luyten en Planckaert meldden zich bij de kopgroep en toen Walkowiak het gezelschap eens goed aan keek, ging zijn zin er kennelijk af en korte tijd later was de vrede weer ge tekend. Het hele peloton was weer bij een. Na zestig kilometer was Planckaert wéér op stap. nu met de Duitser Debus mann als begeleider, maar de poging werd in de kiem gesmoord. Ook een volgende ontsnappingskans ging verloren en daar bij waren ook Ne derlanders betrokken. Het was wel een heel gezelschap, dat er tussenuit trachtte te trekken (Luyten, de Italiaan Favero, de Duitser Pommer, Darrigade, Plan ckaert, Hoevenaers, Barbosa, Morvan), doch ook vonden we hier Piet de Jongh en Piet van Est bij. Maar ook deze aanval mislukte. Verschillende andere weglopers werden weer even snel teruggehaald als ze ver trokken waren, maar de beslissing viel, toen de Franse regionaal Pierre Polo na 145 kilometer het initiatief nam. een initiatief, dat snel werd overgenomen door Darrigade, Hoevenaers en Plan ckaert. En alleen al uit de opsomming van de vluchters valt al op te maken, dat deze drie lieden inderdaad de hele, lange weg met ernstige plannen hebben rond gefietst .om in Gent te zegevieren. Ook Polo natuurlijk, de arme Polo. Want deze knaap moest het beleven, toen hij. goed zittend in het kopgroepje. op goed tien kilometer van de finish door een bandje ging, waardoor hij onmiddellijk uit de strijd was en snel opgeslokt werd door het peloton. De eindstrijd iop de Belgische kinder hoofdjes rukte het peloton nog even uit een, waardoor er toch nog wat licht tus sen de groepen kwam. Zo kwam dan het einde van deze rit, een beetje kleurloos en grauw als het weer en waarbij men alleen even de adem ingehouden had in Mechelen, toen tijdens een algemene valpartij ook Anquetil, de winnaar van de Tour 1957, betrokken was. Hij was onmid dellijk weer op de been, maar zijn ploegmaat Jean Forestier reed de eer ste etappe met een gezwollen hand uit. Het was niet de enige ontsnappingspo ging geweest tijdens de 184 kilometer tus- ?eh Brussel en Gent, een weg, die over 5et algemeen werd afgelegd in een druil den, steeds over een nat wegdek, maar DUINKERKE Et 3 28-6-58 Boulogne l/7km (Van onze speciale verslaggever) GENT, donderdagavond. De eerste slag was, wat de Neder land-Luxemburgse ploeg betreft, in de eerste etappe geen daalder waard. Men zou er zelfs over twijfelen of men wel tot een harde Nederlandse gulden zou kunnen gaan. Vóór de rit begon was er even een kleine, geheel gratis verstrekte informatie geweest: let op, er rijden vandaag ook Nederlanders mee in de Tour. Wel, dat was zo. Want we keken allemaal wel op, toen, drie kilometer na de met veel hopsa-heisa uitgevoerde start in Brussel, .Tef La- haye ineens heel energiek op de pe dalen ging staan en aldus de eerste ontsnappingspoging in de Tour 1958 geregistreerd werd. Maar bij dat even opkijken is het dan ook gebleven, want Jef wilde kennelijk alleen maar eens even goed de benen strekken en in minder dan geen tijd zat hij al weer braaf in het peloton. De leden van de Nelux-ploeg hebben zich verder de hele dag betrekkelijk rus tig gehouden, al was daar dan de poging (Van onze speciale verslaggever) GENT, donderdagavond. ?®KLEED in een khaki korte broek, een khaki wollen trui en khaki gekleurde hiekousen, bewoog de aanvoerder van het Tour-legioen, Jacques Goddet, zich Nttd tussen de troepen: een kleine, wat grijzende man, die vanmorgen, terwijl I*1 Brussel iedereen zich nerveus, met klamme handen en overslaande stem op naderende startsein voorbereidde, kalm, ietwat gebogen, over het terrein liep, en daar rustig een praatje ma- Si en die zich door geen enkele ,ebeurtenis liet opwinden. Hij leek, )j°als hü vandaag langs zijn mannen opmerkelijk veel op Alec Gui- 8, in diens rol van di de Engelse offi- hRf in de film „The Bridge over the Sver Kwai". Dezelfde autoritaire (j h. hetzelfde muizengezicht, dczelf- Verwonderd-loerende oogjes, het- de snorretje, dezelfde, ietwat op- even kin, ja, zelfs ongeveer m f ^'elfde kostuum. ik hem vanmorgen de hand ^"Udde bedacht ik, dat men hem ^"der moeite voor een broer van Lec Guiness zou kunnen verslijten, 6 "minste van één kant bezien. Na- k,1" gespecificeerd, kijkend naar één tjjdg; want op de andere wang JACQUES GODDET compleet mèt pleister. i^agt monsieur Jacques Goddet op ij 4 ogenblik een levensgrote pleister, welke noodzakelijk werd sedert hij enige Mtl6*1 ge'eden .toen zijn chauffeur tijdens een nachtrit een moeilijke manoeuvre t"aaide, achter in zijn wagen nogal uitvoerig heen en weer werd gesmeten, jj d hotspartjj waar zijn wang kennelijk niet op berekend was. L*lo, Jacques Goddet heeft zich maar bij die beschadiging neergelegd, maar vindt hij het niet. En dat blijkt wel onmiddellijk, wanneer hij ontdekt, dat fotograaf een plaatje van hem wil maken dat komt in deze drukke dagen 1, eens voor en hij snel de ongeschonden wang toekeert, w e fotograaf klaar, dan loopt Jacques Goddet weer naar zijn bloedrode wagen 'ifc p'aa^s aan hoofd van het Gillende Circus in te nemen, een affaire W hem, ondanks het feit, dat hij de zestig al gepasseerd is, nog steeds mateloos liöt te boeien. XxivXxXvl&l PIET VAN EST Tóch geprobeerd van Piet de Jonigh en Piet van Est welke laatste 's morgens wat bleekjes aan de start was gekomen en, naar broer Willem meldde, het een beetje met de maag te kwaad had gehad om samen met een aantal an deren er tussenuit te trekken. Piet van Est heeft het na 125 kilometers nog eens opnieuw geprobeerd, maar ook deze aan val leidde niet tot enig resultaat. Toch was Gold- schmidt, gisteravond in hotel Telegraphe temidden van de ploeg gezeten, een tevreden man. „Ze hebben best samen gewerkt de jongens van de ploe». zowel de Nederlanders als de Luxemburgers" en Klaas Buefaly knikte volop instemmend. Vergeet niet, zo ging Goldschmidt verder, dat we veel Deéh gehad hebben. En hij haalde, als droevig bewijsmateriaal een pedaal te voorschijn, die plotseling, een dertigtal kilometers voor de finish, van Martin v. d. Borghs fiets kwam tuimelen. Dat betekende een langdurige reparatie met tijdverlies, dat gelukkig noig kon wor den ingehaald omdat Damen, Bolzan en Schmitz de pechvogel opwachtten en weer ®P het grote peloton trokken. Maar er was nog mêér pech. Want reeds eerder had Bolzan een technisch manke ment gehad, Kersten liep na acht kilo meter al een lekke band op en ook Charly Gaul ontkwam niet aan een vermorzeld bandje. Nadat de nieuwe band van Gharly was otpgezet, waren het de Nederlanders, die hun kopman weer snel in het peloton brachten. Maar het beste geluid, dat we te horen kregen, was wel, dat de stemming on danks de pech in het Nelux-kamp niet in het minst geleden had. Integendeel: men had juist ontdekt, dat men op elkaar aan kon, De beide Nederlandse debutanten. Mar tin v. d. Borgh en Piet Damen, hebben zich goed geweerd. Het is ons meegeval len, zeiden ze na afloop, eerst was het even wennen, maar later, toen we een maal voelden dat het ging, kwamen we best mee. En dat ze gelijk hadden bewijst wel het hoge moyenne, meer dan veertig kilo meter per uur gedurende de hele etappe, dat ze rustig mee konden draaien. De uitslag van de eerste etappe Brus sel—Gent (184 km) luidt: 1 Darrigade (Frankrijk) 4.33.12 (met bonificatie 4.32.12); 2 Hoevenaers (België) z.t. (met bonificatie 4.32.42); 3 Planckaert (België) 4.33.15; 4 Graczijk (Zuid-midden Frankrj 4.34.27 5 Benioli (Italië) 4.34.29; 6 Polo (Zuid-midden Framkr.) 4.34.32; 7 Elliott (intern, ploeg 4.34.47; 8 Baffi (ItA 9 Fore (België); 10 Luyten (België); 11 Debusmann (Zwits-Did); 12 Delberghe (Parijs-N.O.) allen in dezelfde tijd. 13 Roihrbach (Zuid-midden Frankr.) 4.34.47; 14 Van Geneugden (België); 4.35.03; 15 Janssens (België); 16 Sabbadini (West- Zuid-Westploeg); 17 Brittain (Intern, ploeg); 18 VVim van Est (Nelux); 19 Da vid (Parijs Noord-oost); 20 Baptist a (In ternationaal). 21 Bober (Parijs Noord-oost); 22 Bauvin (Frankrijk);; 23 Van den Borgh (Nelux); 28 Voorting (Nelux); 29 Anquetil (Frank rijk); 31 Nenciai (Italië); 35 Bobet (Frank rijk); 40 Ernzer (Nelux). 50 Brankart (België); 52 Bahamontes (Spanje); 58 Gaul (Nelux); 59 Schmitz (Nelux) allen in dezelfde tijd als Van Geneugden (België) 4.35.03. 66 Bolzan (Nelux) 4.35.18; 79 De Jongh (Nelux) z.t. 82 Walkowiak (Frankrijk) 4.35.18; 84 Lahaye (Nelux) z.t.; 94 Piet van Est 4.36.45); 96 Damen (Nelux), z.t.; 97 Kersten (Nelux) z.t.. San Emeterio (Spanje) en de Deen Ra.vn (Intern. Ploeg) zijn pas na het verstrijken van de tijdslimiet binnengekomen. Ne de eerste etappe ziet het, ploegen- klassement er als volgt uit: 1 België (Hoevenaers, Plankaert. Forel 13.40.44 2 Frankrijk 13.42.18; 3 Frankrijk Centraal 13.43.46; 4 Italië 13.44.19; 5 Ex aequo: Internationale Ploeg,- Zwitsers- Duitse Ploeg en Parijs Noord Oost in 13.44.53; 8 Ex aequo: Weet Zuid West, Nelux-ploeg (Wim van Est, Van den Borgh en Voorting) en Spanje in 13.45.09. De prijs voor de strijdlustigste renner in deze etappe kreeg Planckaert (Belg.) en als pleister op de wonde kreeg Polo de prijs voor de ongelukkigste renner. In tegenstelling tot vorige berichten, waarin er sprake van was, dat Abc Lenstra de sectie Betaald Voetbal van Sportclub Enschede verzocht had hem op de transferlijst te plaatsen, blijkt nu, dat de Friese Twentenaar opnieuw een contract met Enschede afgesloten heeft. v. De Nederlandse Spoorwegen zuilen op zaterdag 28 juni na afloop van de t.t. races te Assen een extra trein Assen Groningen en terug en een extra trein Groningen—Amersfoort laten rijden. Voor een ander sportevenement, de gro te Prijs der Lage Landen, de zesde dra verij van het Europees circuit, zondag 29 juni op Duindigt te Wassenaar, zal een aanzienlijk aantal treinen van de gewone dienstregeling met name uit de richtingen Leeuwarden, Groningen, Hoorn, Den Hel der, Alkmaar, Amsterdam, Utrecht en Hilversum naar Den Haag en terug wor den versterkt. André Darrigade heeft in de eerste etappe van de Tour de France zijn sprinterstalenten reeds kunnen tonen. De Belg Hoevenaars moet hem tenminste een lengte toestaan. (Van onze tennismedewerker) WIMBLEDON, donderdag. Er komt tekening in de strijd. Hetgeen niet zeggen wil dat de kandidaturen voor de titel zich scherper markeren. Bijna zouden we zeggen: het tegendeel. De min der sterken onderscheiden zich. En juist dat geeft voor het moment althans de nuancering. Pietrangeli bijvoorbeeld, de Italiaan met onmiskenbaar talent, maar nimmer happy op gras. Hoe dat nu ineens wèl was, hoe hij zulk een vloeiend spel vond tegen de gevaarlijke Ayala, zal hij wellicht zelf niet begrepen hebben, doch hij had een van die dagen waarvan een tennisser soms gelukkig droomt. Die droom werd werkelijkheid. Hij strafte zelfs de theorie (èn de praktijk) af van de noodzakelijkheid van de gesneden backhand als meest veilige slag. Hij had een vloeiende, uitschietende, beheerste backhanddrive, die Ayala keer op keer verraste en passeerde. Hij scheen alles te kunnen. Hij speelt het beste spel dat tot nu toe te Wimbledon te zien is gegeven. En declasseerde als het ware de geplaatste Ayala met 64 64 63 Met Pietrangeli scheen Davidsson in zijn beste vorm te komen. Hij trof het dat hij in de Venezolaan Pimentel een speler uitvocht met de Belg Brichant. Er waren nu en dan fluctuaties, maar geen van beide kwam tot een domfnering. Tot de laatste game was de strijd open. En die laatste game was de apotheose van de ge hele. strijd. Viermaal kreeg de Zweed matchpoint. Driemaal weerde Brichant het gevaar met gedurfd spel af. Op het vierde waagde Schmidt het om op te lo pen op zijn return, Brichant, ook opge lopen. volleerde, de Zweed dook en zijn volley ging langs de lichtelijk verblufte Belg. Ook de beide Ulriohs zijn nog in de strijd en Nielsen is reeds een ronde ver der, in de laatste zestien. Zonder de re- gen' van <je vorige dagen zouden die zes tien compleet zijn, doch er zijn nu nog hiaten. Met de reeds genoemden kwam de Indiër Krishnan zover, voorts Darmon (Fr.) heel gemakkelijk door een papieren zege op de Australiër Candy die zich moest terugtrekken. Anderson, een van de kandidaten voor de titel verwekte een lichte sensatie door het verlies van de eerste set tegen de Brit Barrett. Zwaar en moeilijk speelde de Australiër, doch na het verlies van die eerste set kwam een plotseling herstel en dit gaf hem acht games achtereen! Om tenslotte te win nen met 36 60 62 64. In de tweede ronde handhaafden Drobny en Patty jzich tegen resp. de Pool Licis en de Ameri kaan Perry. Voor .de algemene verwondering over het plaatsen als no. 8 van de Amerikaan se Janet Hopps blijkt reden te bestaan. Zij verloor in twee sets van een in Europa volkomen onbekende en in Australië niet eens op de ranglijst voorkomende speel ster. mej. Marsh. Een speelster van het vasthoudende, alles halende en bijna al les terugspelende type. En de twee kandidaten voor de. titel. Althéa Gibson en Christine Trumap ga ven gisteren ook al nuancering door een helemaal niet overtuigend begin. Althéa, nog immer wat verlegen, maar vooral nerveus, liet blijkbaar de lobs tegen de kleine, pittige Mexicaanse Yolanda Ra mirez achterwege, de rake smash vrezend. Zij dreef op haar diepe forehand, haar volley en haar services. En die gaven haar met moeite de eerste set: 97. In de tweede speelde zij „gewoon". En won met 62. Christine Truman liep snel uit tot 30 tegen een tafeltennis-specialiste, mej. Rook, verloor opeens haar controle (34) doch herstelde zich, met de beheersing van een veterane: 63 61. Met deze twee kwamen ook mevr. Kormoczy. mej. Mer- celis. mr. Hwaton en mej. Car in de laat ste zestien. Wegens familieomstandigheden heeft Fredy Marinkelle zich moeten terugtrek ken uit het, nog niet begonnen damesdub- belspel en het gemengde dubbelspel. In het herendubbelspel, eerste ronde, verloren laat in de avond van Eijsden en Alwarez (Col.) van de Brazilianen Barnes en Fernandez met 1012 4—6 26, Van Eijsden paste zich in dit milieu goed aan. In de laatste set kreeg Fernandez elfmaal voetfout. had met solide doch zelden gevaarlijk spel. De Zweed liet zich verleiden om lange rallies te spelen, maar was aldoor op berekende aanval uit en zijn weer sterke spel uit het middenveld bleek te machtig voor zijn tegenstander. En met hem zijn landgenoot Schmidt die een volkomen gelijk opgaande strijd De voornaamste uitslagen waren: Herenenkelspel 2e ronde: Drobny (Eng) versl Licis (Polen) 6-4 8-6 6-4: Mulioy (Am.) versl Hurry (Austr) 6-2 6-4 6-3: Segal 'ZA) versl Alwarez (Col) 6-4 6-1 6-2: J Ulrich (Den) versl Howe (Austr) 6-2 4-6 7-5 8-6; Fraser (Austr) versl Mei (Ch) 6-1 6-1 6-1; Patty (Am) versl Perry (Am) 6-4 6-£ 3-6 4-6 6-4; Laver (Austr) versl Carter (Am) 4-6 6-3 12-10 6-4; Derde ronde: Schmidt (Zw) versl Brichant B) 3-6 6-3 7-5 4-6 7-5; Pietrangeli (It) versl. Ayala (Chili) G-4 6-4 6-3: Nielsen Den) versl Panajotevic (Z-Sl) 6-1 6-4 6-2; Krishman (Ind) versl Molinari (Fr.) 6-1 6-4 6-0: Wilson (E) versl Hann (E) 8-6 6-4 6-0; Davidsson (Zw) versl Pimentel (Ven) 6-3 3-6 6-1 6-4: Anderson (Austr) versl Barrett (E) 3-6 6-0 6-2 6-4. Damesenkelspel 2e ronde: mej Marsh (Aus) vers] mej. Hopps (Am) 7-5 9-7: mej. Muller (Austr) versl mej Cox (E) 7-5 6-3: mevr Haw- ton (Austr) versl mevr Weiss (Sp) 6-4 6-1: mevr Long (Austr) versl mej White (E) 6-3 6-2; mej Fageros (Am) versl mej Lazzarino (It) 6-1 7-5: mej Curry (E) versl mevr Galtier (Fr) 6-2 6-4; mej Carr (ZA) versl mevr Kauf- mann 'Zwits) 6-4 6-4. Derde ronde: mej. Mercelis (B) versl 'mej, Worrall (El 6-0 6-2; mej. Truman (E)'versl' mej Rook (E): 6-3 6-1; mej Arnold (Am) versi mevr. Volimer (D) -6-3 8-6; mevr. Kormockzr (Hong) versl mevr Segal (ZA) 6-2 6-3; mej Coghlan (Austr) versl mej Couteix (Fr) 6-0 6-3 mej Gibson (Am) versl mej Ramirez 'Mexl 9-7 6-2. (Van onze sportcorrespondent) OLYMPISCH STADION, donderdag. DIT WAS EEN BEKER-EINDSTRIJD in de sfeer van een Engelse cupfinal, want van het begin tot het eind hebben het 12.000 man sterke Stadion- publiek en de finalisten Sparta en Volendam in de onzekerheid van de uitslag geleefd en gespeeld. „Sparta, Sparta" werd er geyelled en de Volendamse supporters hieven zelfs een soort plaatselijke hymne aan. Maar na 90 minuten van pittig en enerverend voetbal was Sparta juist één goal voorgebleven op de Vissers, die dan ook moesten toezien, dat de Rotterdamse captain uit handen van de K.N.V.B.-voorzitter A. L. M. Schroder de coupe in ontvangst mocht nemen. Sparta won met 43 en op grond van de hetere techniek was die overwinning zeker niet onverdiend. Maar de Rotterdammers hebben hun zege ook te danken aan het fortuin, dat enkele treffers begeleidde. Tot tweemaal toe kwamen de Rotterdammers twee doelpunten voor op de Volen- dammers, die echter ook beide keren de marge tot één doel punt verkleinden. Zo werd de rust met een 3—2 stand bereikt voor Sparta en na het fortuinlijke doelpunt in de tweede helft van Verhoeven, had Volendam niet eens 60 seconden nodig om weer een treffer in te lopen. In de eindfase had Volendam zeker wel weer kansen op een doelpunt, maar wist die niet te realiseren. Sparta's defensie, waarin Janie Schilder voor zijn oude clubgenoten een sta-in-de-weg vormde vooral omdat Volendam vaak te hoog speelde, hield de zaak toen gesloten. Die stand luidde een slotfase in met wisselende kansen, maar door het be tere technische werk van Sparta bleef ook voor het Volendam-doel steeds ge vaar bestaan. De Noordhollandse aan vallen strandden vooral op Schilder, Van der Lee en Visser. In de eerste helfj werd Zwarthoed vervangen door Mooiman. Tenslotte reikte bondsvoorzitter Schro der, die nog memoreerde dat hij 21 jaar geleden zelf voor Eindhoven de cup in ontvangst had mogen nemen, de beker uit aan de Rotterdamse aanvoerder, de dolgelukkige Pim Visser. Sparta.aanvoerder Pim Visser gaat, op de schouders van zijn club. genoten, terwijl hij de beker triomfantelijk in de hoogte houdt. De Limburger Toine Gense, leider van de ploeg van „Eroba" heeft de directie van deze rijwielfabriek telegrafisch me degedeeld, dat hij zijn functie niet meer zal vervullen. Gense nam het besluit zon dag j.l„ na afloop van de Ronde van Luxemburg, waarin hij met zijn ploeg en kele goede successen behaalde. Hij Is van mening dat de functie teveel van zijn tijd vergt. De Australiër Terry Gafchercole heeft tijdens wedstrijden te Townsville het we reldrecord op de 110 yards schoolslag ver beterd. Hij zwom de afstand in 1 min. 13.0 sec. en bleef daarmee 0,5 sec. onder het wereldrecord dat met 1.13.5 sinds 7 juni van dit jaar op zijn naam staat. Misschien had Volendam meer 6uoces kiunnen bereiken met spel over de vleu gels. Want juist de jeugdige Pelk was zijn tegenstander Van der Lee vaak in snel heid de baas. Maar er werd tè veel o-p Dick Tol gespeeld en tè hoog, zodat spil Schilder koppend de baas kon blijven. Siparta begon nogal zenuwachtig, maar kreeg na acht minuten al de steun van een voorsprong, toen doelman Keijzer te laat reageerde op een laag afstandsschot van Bosselaar, die plotseling naar binnen was gezwenkt (10). De achterstand prik kelde Volendaim en kanthalf Schilder stuurde zijn Volendammers steeds naar voren. Smit schoot eerst naast en be diende vervolgens Tol van een prachtige breedte-pass, doch het nagelharde schot ging naast. Tien minuten na de Spartaanse tref fer dreigden de 4000 Volendammers ech ter de schepping van Wils te zullen af breken. Visser miste, Steur schoot in en doelman Van Dijk keerde de bal. De meegekomen Smit ving echter de bal goed op en liet de Sparta-goalie vol komen kansloos (1—1). Volendam moest echter dra die score uit handen geven, omdat spit Karregat bij een voorset van Van Ede de bal in eigen doel werkte. Maurer probeerde nog met een sliding te redden, doch het mocht niet bater. (1—2). Tot aan de 38e minuut ging daarna het spel gelijk op. Groots was het voetbal nimmer, maar wel levendig en pittig. Het was voor Volendam dan ook wel wat spijtig, dat de Rotterdammers toen op nieuw verder van hen weg liepen. Bij een vrije trap verzuimden zij een muurtje te bouwen en Peet Geel kogelde toen on gehinderd de bal achter doelman Keijzer, die het schot kennelijk niet had verwacht (1-3). Nog voor de rust had Volendam iets van die achterstand teruggenomen. Tol was de maker van het tweede doelpunt der Vissers, daartoe in staat gesteld door spil Schilder, die hem de bal voor de voeten had gekopt (2—3). Zeker 2o minuten van do tweede helft heeft Volendam esm overwicht gehad. Zelfs De Koning eri' Visser assisteerden in de Rotterdamse verdediging. Op het midden van de tweede helft beging Vo lendam echter de fout om Verhoeven alleen naar het. doel te laten oprukken Niemand hinderde de Rotterdamse mid- denspelcr en het lage schot verraste (wéér) Keijzer kennelijk (24). Maar vanaf de aftrap schoot Volendam als een bliksemschicht op een derde doel punt af. Een Steur-Smit-aanval werd door laatstgenoemde koppend afgerond en dat betekende 3—4, m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9