Dagblad voor Schiedam en omstreken Nieuwe terreur over Hongarije Taak van directie is te zwaar Renate Leonardt met liquidatie bedreigd Nieuweling in de lucht Nederlandse spaarders bezitten bijna zeven miljard Directeur Haarlemse Kathedrale Koorschool overleden f-i-aMEn' Juni had verrassing in petto r NIEUWE REDDINGBOOT HET IS nm GEEH EXCELSIOR HIJ „EXCELSIOR" Na Nagy staat mevr. Rajk terecht Schorsing dient te worden opgeheven' £\urtstfjanbel?D. Sigarenfabriek ont slaat al het personeel r ZATERDAS 28 JUK' 1958 In St.-Anna ter Muiden staat de klok stil Rapport commissie goede diensten Excelsior Prinses Irene terug uit Lausanne m I\ij kspos Lspaarbank bereikte gisteren 2 miljard dan NEUROTONIC Plotseling zomers, zondag nog warmer A De Internationale Juristencommissie heeft gisteren bekendgemaakt, dat op 22 mei jl. een Hongaarse rechtbank in een geheim proces zes studenten ter dood heeft veroordeeld, die beschuldigd werden van het verspreiden van het revolutionaire blad „Elunk" ten tijde van de Hongaarse opstand. Van de andere verdachten kreeg er één levenslange gevangenisstraf, elf werden tot tijdelijke gevangenisstraffen veroordeeld en één werd vrijgesproken. De advocaten van de verdachten moesten onder ede verklaren geen inlichtingen over de vonnissen te verstrekken, aldus de Internationale Juristencommissie. De Internationale Juristencommissie heeft gisteren tevens aan de Hongaarse regering verzocht nieuwe bijzonderheden bekend te maken over mevrouw Julia Rajk, Gabor Tancos eil Sandor Haraszti, die volgens de jongste door de commissie ontvangen inlichtingen op het ogenblik in het geheim te Boedapest terechtstaan. Geen antwoord Mevrouw Rajk c.s. Rekening wordt niet betaald Tabak wordt te duur liliÉX- wmm. WmÊÊmm KS Commissarissen Versterking leiding Gemiddeld f 400 per boekje HET WEER VOOR MORGEN VRIJ WARM Bereidt IJ zich voor op het V nieuwe sc amsche courant Weer geheim proces Anderzijds heeft de voorzitter van het verbond van Hongaarse vroegere politieke gevangenen, dr. Fabian, in een brief aan de waarnemende voorzitter van de speciale V.N.-commissie voor Hongarije gezegd, dat indien de Verenigde Naties niet dadelijk ingrijpen, „het bloedvergie ten in Hongarije zal voortduren". „Onschuldige kerkelijke ambtsdragers, zoals bisschop Ordas en zijn volgelingen, zullen door geheime processen worden ge liquideerd, evenals andere onschuldigen", aldus Fabian. Volgens Fabian werden vóór Nagy en Maleter reeds de voorzitter van de revo lutionaire arbeidersraden van Boedapest en Szeged alsmede een ondervoorzitter van één van deze raden in een geheim proces ter dood veroordeeld en terecht gesteld. Momenteel worden achttien lera ren en studenten van de militaire Kos- snth-academie van Boedapest in het ge heim berecht, evenals artsen, die me dische hulp aan de opstandelingen heb ben gegeven. Verder is er thans een ge heim proces aan de gang tegen 47 advo caten te Boedapest, die tijdens de op stand een bijeenkomst van de orde van advocaten hebben doen houden en de communistische leiders van de orde heb ben afgezet. Tegen vier van hen is de doodstraf geëist, aldus dr. Fablan. Een regeringswoordvoerder te Boeda pest heeft gisteren reeds aangekondigd, dat Hongarije niet van plan is inlichting- gen te verstrekken aan de speciale com missie vaA de V.N. voor Hongarije. De Hongaarse regering blijft van oordeel, zo zei hij, dat deze commissie „een willig werktuig is in handen van zekere impe rialistische mogendheden en dat zij zich „mengt in de binnenlandse aangelegen heden van Hongarije". Op vragen om bijzonderheden over het proces tegen Nagy en de zijnen wilde de woordvoerder geen antwoord geven, om dat de journalisten zich z.i. ook met de binnenlandse zaken van Hongarije be moeiden. Evenmin wilde de woordvoerder ingaan op vragen over de ook in Boedapest al om circulerende geruchten over een aan de gang zijnd of al beëindigend proces tegen mevrouw Julia Rajk, Gabor Tan cos en Sandor Haraszti. Met betrekking toj; deze drie persoon lijkheden maakt de Internationale Juris tencommissie o.m. nog de volgende gege vens bekend: Mevrouw Rajk, echtgenote van de te rechtgestelde minister van buitenlandse zaken Laszio Rajk, werd onder het re giem van Rakosi vijf jaar gevangen ge houden. Het werd haar niet toegestaan haar echtgenoot vóór zijn terechtstelling te spreken, maar zij werd overgebracht naar een cel, waar zij de geluiden van het ophangen van haar man kon horen. In juni 1956 werd mevrouw Rajk „met stormachtig applaus" in de Petoefi- kring welkom geheten, terwijl daar ge sproken werd over het eerherstel van haar echtgenoot. Behalve aan de plech tigheden bij het eerherstel van haar man heeft mevrouw Rajk zich niet met de politiek ingelaten. Er werd haar een schadeloosstelling van 200.000 forint toe gekend. Toen de Russische troepen in novem ber 1956 Boedapest binnentrokken, vluchtte mevrouw Rajk met Imre Nagy in de Joegoslavische ambassade. Ook zij heeft de ambassade verlaten met. een „vrijgeleide" van de Hongaarse regering. Tancos en Haraszti zochten na de op stand eveneens hun toevlucht in deze ambassade. Beiden waren* lid van de Petoefi-kring. In de akte van beschul- ging tegen Imre Nagy werd omtrent Tan cos gezegd, dat hij de Petoefi-kring had gemaakt tot een ontmoetingspunt voor vijandige elementen en tot een forum voor aanvallen tegen de partij en de staat. De Internationale Juristencommissie wijst in haar bekendmaking ook op de op 20 juni door de Hongaarse procureur- generaal afgelegde verklaring, volgens welke er na de terechtstelling van Imre Nagy, Pal Maleter en hun medestanders geen grote processen meer in voorberei ding zijn. De commissie vestigt in haar bekend making de aandacht van de wereld op ..de algemene aanval, die wordt ontketend tegen degenen die op de een of andere wijze worden vereenzelvigd met de idea len van de opstand van oktober, en zulks onder negatje van de elementaire eisen van recht, wet en menselijkheid". (Van onze correspondent) In St.-Anna ter Muiden staat reeds geruime ti.irt de torenklok stil. n;et omdat hii kg >ot is. maar om dat de Provinciale Zeeuwse Elek triciteitsmaatschappij haar heeft stilgezet. Men weigert nl. de reke ning te betalen voor het elektrici teitsgebruik van het uurwerk. De strijd gaat tussen het gemeen tebestuur en de kerkvoogdij. Het gemeentebestuur stelt- zich op het standpunt, dat de gemeente niets behoeft te betalen, omdat de to ren, waarin de klok is onderge bracht, eigendom is van de Ned. Hervormde Gemeente in St.-Anna ter Muiden. Het kerkbestuur ech ter zegt. dat rip gemeente wel de gelijk aansprakelijk voor de elektriciteitsrekening. Hij wijst er op, dat enige tijd geleden ook de restauratie van het uurwerk door de gemeente is betaald. ten dat ingeval van zodanig ontslag de vergadering van aandeelhouders A bindend advies zal geven aan de vennoot- De commissie tot welker instelling werd besloten i„ de buitengewone j v00r een redeHjke financiëla rege- algemene vergadering van aandeelhouders der XV. Metaalbuizenfabriek Maatschappij ..Excelsior' te Schiedam van 23 mei j.l. en die werd samen gesteld door de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, heeft op 3 juni j.l. haar werkzaamheden aangevangen. Naast haar onderzoek naar het ontstaan van de ernstige tegenstellingen in het bestuur, heeft de commissie er naar gestreefd te komen tot een oplossing van de moeilijkheden die voor de vennootschap zijn ontstaan door de schorsing van de beide directeuren. Zes aandeelhouders A verklaarden zich bereid ieder een aandeel A in trust te geven aan de Rotterdamsche Bank en aan de verstrekkers van langlopende kredieten. Iedere trustee zal het (de) haar in trust gegeven aandeel(en) derom aan de eigenaar(s) of diens rechtverkrijgenden ter hand stellen zodra zij 'niets meer j van de vennootschap .1 hebben te vor- I deren. i De commissie spreekt de verwachting uit dat indien de door haar gesuggereer de oplossing door de a-s. buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders wordt aanvaard, de geldgevers in samenwerking met de nieuwbenoemde leiding binnen afzienbare tifd een oplos sing voor de verbetering van de liqüi- diteitspositie van de vennootschap zullen vinden. De commissie betuigt tenslotte haar dank aan alle commissarissen en direc teuren voor de loyale wijze waarop zij aan haar alle gevraagde inlichtingen hebben willen verstrekken en de wijze waarop zij hebben medegewerkt om tot de thans voorgestelde oplossing te ko men. In het bijzonder oast naar de me ning van de commissie een woord van dank aan het college van commissarissen VOO] haar vele bestuurswerkzaamheden gedurende de laatste maanden. Het rapport is onderteken:! door de le den der commissie, de heren mr. J. Bos man, prof. J. Brands A. H. Sillem. Op 7 juli a.s. zal te Rotterdam een bui tengewone vergadering van aandeelhou ders ter bespreking van de voorstellen worden gehouden. De heer De Baan heeft nu aan de De Ruylerkade te Amsterdam zijn nieuwe reddingboot gedemonstreerd, welke werd opgehangen aan een laadboom. Daarna werd de tros ge kapt en viel het scheepje te water om meteen rechtstandig ie komen. (Van onze correspondent). Vrijdagmiddag heeft de directie van de Nederlandse sigarenfabriek Dejaco te Culemborg het 130 man sterke personeel in zijn geheel ontslag aangezegd. Als re- der werd genoemd de verontrustende prijsstyging van de benodigde tabakken en de grote voorraad. Het personeel, waaronder 80 sigarenmakers, moet in maximaal drie maanden afvloeien. Een definitief besluit dat de fabriek, die haar artikelen onder de naam Graaf Egbert" in de handel brengt, geheel zal sluiten, is nog niet gevallen, doch wel moet daarmede ernstig rekening worden gehouden. Prinses Irene is gisteravond te Soestdijk teruggekeerd uit Lausanne. Zy heeft haar istudies daar beëindigd. 4. qgj ■■xwm %-J. £gg|jgg|gg WHmmiï «WW Bjj haar onderzoek is de commissie tot de conclusie gekoipcn dat door de di rectie ernstige fouten zjjn gemaakt, dat de taak voor de belde directeuren te zwaar was en ook =n tic toekomst voor hem alleen te zwaar zal zjjn; ook commis sarissen zijn naar de mening van de commissie in hun toezicht op de directie te kort geschoten. Uit de besprekingen met commissaris sen is het de commissie gebleken dat het college .niet terug zal komen op zijn be sluit in zijn geheel af te treden. De a.s. buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders zal derhalve ingevolge art. 12 en 13 der statuten tenminste 3 nieuwe commissarissen dienen te benoe men. De vergadering van aandeelhouders A heeft hiervoor in overleg met de com missie de volgende voordracht gemaakt voor de tijdelijke benoemingen vdn de volgende commissarissen: 1. a) ir. M .J. F. Bolderdijk; b) A. Riet dijk. 2. a) ir. H. I. Keus; b) H. P. Wintjens. 3. a) J. Haverkamp; b) J. Th. Linden- born. In een gisterenavond in bef. dorpshuis te wtjde Wormer gehouden buitengewone ledenvergadering van de coöperatieve bergings Vereniging Renate Leonhardt heeft men de suggestie gedaan tot liqui datie van de vereniging over te gaan. fïen definitief besluit kan echter par, wor den genomen op een volgende vergade ring, die binnen een maand moet worden Behouden. De heer P. Schelvis uit Heemstede, die de vergadering leidde, maakte bekend, dat een financieringscommissie is ge vormd, welke op zo kort mogelijke ter mijn zekerheid wil verschaffen over het Vermeende goud in het wrak. Hiertoe is contact opgenomen met bergingsmaat schappijen. Wel stelde de heer Schelvis als voor- Waarde, dat hij dan „carte blanche." moet hebben. Hij wil namelijk niet zijn geld nan dit gokje wagen, als de 3300 aandeel- ^ouders stuk voor stuk het werk kunnen tegenhouden. Als enige oplossing zg hij de liquidatie, waarbij hij zich echter per soonlijk garant stelde voor de volledige rechten van de aandeelhouders. Deze rechten en die van de financieringscom missie zullen nu notarieel worden vastge legd en in een volgende vergadering wor den behandeld. Tijdens deze vergadering werd de heer P. Visser uit Wijde Wormer ais bestuurs lid herkozen. Verder werden in het be stuur gekozen de heren A. Stam uit Am sterdam, A. Kuyk uit Amsterdam, P. Schfeivis uit Heemstede en F. v.d. Sijde uit Den Haag. De zogenaamde oppositie groep van de heer van Kuijl c.s. nam niet aan de stemming deel. Wel waren de le den van deze groep aanwezig. In eerste instantie had namelijk de heer Visser aan de „rebellen" de toegang tot de vergade ring geweigerd, maar naderhand was hij daarop teruggekomen. De vergadering, waaraan ongeveer dertig personen deel namen, had een rustig verloop. Dit is de eerste foto van de Snecma „Coleoplère", en vliegtuig, dat verti. kaal kan opstijgen en dalen. Het toe. stel is uitgerust met de Franse Snecma „Atar"-motor. Proefvluchten met dit luchtvaartuig zullen spoedig op grote schaal beginnen. Daar zoals hierboven reeds werd opge merkt, de commissie van oordeel is dat de bestuurstaak voor de beide directeuren te zwaai; is, acht zij het dringend nood zakelijk 'dat door de a.s. buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders in een krachtige leiding wordt voorzien. De vergadering van aandeelhouders A is van mening dat door ir. Bolderdijk tevens tijdelijk te belasten met de uit oefening van de bevoegdheden van pre sident-directeur, aan de voorwaarde voor een' krachtige leiding is voldaan. De com missie is het hiermede geheel eens. Zij prijst zich gelukkig dat aandeelhouders A op verzoek van de commissie deze oplos sing hebben gevonden en dat ir. Bolder dijk bereid is op deze voorwaarden een benoeming te aanvaarden. De commissie meent dat nadat Ir. Bol derdijk ijjn functie heeft aanvaard, de schorsing der beide directeuren terstond dient te worden opgeheven. De hervatting der werkzaamheden der beide directeuren zal, naar de mening van de commissie, dienen te geschieden overeenkomstig de aanwijzingen van ir. Bolderdijk. Indien gedurende een termijn van 6 maanden na opheffing der schorsing ir. Bolderdijk van oordeel is dat de te rugkeer resp. de uitoefening van de func tie van een of van beide directeuren niet in het belang der vennootschap is, ver klaren directeuren zich reeds thans be reid overeen te komen dat in zodanig ge val de betrokken directeur(en) vrijwillig ontslag zal (zullen) nemen. De beide di recteuren zijn er hierbij van uitgegaan dat de a.s. buitengewone algemene ver- Wat steekproef uitwees Ergens in Nederland heeft gisteren iemand een bedrag cf bedragje aan geld op z«n spaarbankboekje van de Rijks postspaarbank gestort, waarmede het in- leggerstegoed voor het eerst in de 77 jaren van het bestaan dezer bank het ronde bedrag van 2 miljard gulden heeft bereikt. Het is onmogelijk na te gaan, wie dat is geweest, omdat overal in het land op postkantoren dagelijks bedragen worden gestort en opgenomen en men niet van minuut tot minuut het totale tegoed kan controleren. Maar de door de R.P.S. in gestelde spaarindicator, gebaseerd op steekproeven bij een aantal postkanto ren, wijst globaal het bedrag aan. Daarmede heeft de Rijkspostspaar bank dezelfde mijlpaal bereikt als korte tijd geleden alle lokale spaarbanken in het land tezamen. De boerenleenbanken, die wat hogere rente geven, naderen echter langzamerhand de 3 miljard, want die hebben aan Inleggelden thans ongeveer 2,8 miljard gulden. In totaal heeft het Nederlandse volk dus bij alle spaarbanken tezamen aan inleggelden 6,8 miljard gulden uitstaan. De Rijkspostspaarbank heeft circa vijf miljoen boekjes in omloop met een ge middeld saldo van 400,—. Daarin zijn alle zg. verzwegen en vergeten boekjes meegeteld. In werkelijkheid heeft on geveer-40 procent der Nederlandse be volking een rekening bij de R.P.S.die daar tezamen ongeveer 30 procent van het totaal bij alle spaarbanken ingelegde geld hebben gestort. Hoewel er dus naast de R.P.S. nog de talloze andere lokale spaarbanken en de boerenleen banken zijn heeft een statistische en quête tot verbazing van alle ingewijden aan het licht gebracht, dat t.och nog en- keie tientallen procenten der bevolking niet over eeri spaarbankboekje beschik ken Thans vertoont ongeveer een kwart van alle rekeningen bij de R.P.S. een saldo-tegoed van minder dan 5,On der deze groep bevinden zich een aantal dode rekeningen en een groot aantal van de sparende schooljeugd. Het aantal re- met een ■ca,cio van meer dan i *,000,maakt slechts 4 procent uit van het totaal aantal rekeningen. Deze kleine groep vertegenwoordigt echter ongeveer een derde van het totale in leggerstegoed. De bank belegt de inleggersgelden zelf en wel in vele bestemmingen. Zo heeft zij in de afgelopen vier' jaar in totaai 782 miljoen gulden nieuwe inleggelden als volgt belegd: 21 procent in "staats obligaties enz.. 60 procent in gemeenten en hypotheekbanken ten behoeve van de woningbouw. 5 procent in scholen en ziekenhuizen, 5 procent in verkeers- en vervoersbedrijven en de rest in openbare nutsbedrijven, middenstand en industrie. De directie van de bank acht het op merkelijk. dat relatief het percentage spaarbankboekjes bij de middengroepen (employés en kleine zelfstandigen) ho ger ligt dan bij de arbeidersbevolking. y/V vrg Droog, overwegend zonnig en warm weer. Weinig wind. Zondag 19 juni: zon op 4.22, onder 21.04- maan op 19.08. onder 3.01. Maandag 30 juni: zon op 4.23, onder 21.04 maan op 20.03, onder 3.55. het preparaat, dat Uw zenuwen niet verdoolt maar Uw geeii helder houdt. (Van onze weerkundige medewerker) Zelfs gisteravond waren de vooruitzichten voor hel weekeinde nog alles, behalve zomers. De kleine depressie boven het zuidelijk deel van de Noordzee bracht veel bewolking en op tal van plaatsen regen. In de afgelopen nacht heeft zich echter een belangrijke gunstige wijziging voorgedaan. Een gebied van hoge luchtdruk dat zich boven Frankrijk ontwikkelde, trok vanmorgen naar onze omgeving. Tevens is er weer ivat warmer e lucht met de oostelijke hoogtestroming uil Duitsland aangevoerd. Een depressie ten zuid.westen van Ierland komt langzaam naderbij, maar zal ons niet voor zondagavond bereiken. Hierdoor verwachten wij droog en overwegend zonnig weer met zondag nog iets hogere temperaturen dan vandaag. De junimaand heeft zich op het allerlaatst dus toch nog bedacht. (Van onze correspondent) In de loop van vrijdagmiddag is in de Mariastichting in Haarlem overleden dr. A. J. M. Kat, directeur van de Kathe drale Koorschool St.-Bavo in Haarlem. Wegens een ernstige embolie is dr. Kat vorige week woensdag in de Mariastich ting opgenomen. Doordat zijn toestand verslechterde, is hij vrijdag daarna van de sacramenten der stervenden voorzien. De overledene bereikte de leeftijd van 54 jaar Dr Kat werd in 1904 in Amsterdam ge boren. Op 25 mei 1929 werd hij priester gewijd, waarna hij naar Rome vertrok om daar muziekleer te studeren. Speciaai ging zijn belangstelling uit naar de kin derkoren Op 28-jarige leeftijd promoveer de hij na drie jaar in Rome te hebben ge studeerd. Een jaar later werden de studies van dr Kat andermaal bekroond. Hij won in 1933 een prijsvraag, die de Nijmeegse Universiteit had uitgeschreven over de geschiedschrijving van de Nederlandse Katholieke kerkmuziek sinds de refor matie. Dr. Kaf constateerde, dat de in de der tiende eeuw ingezette koortraditie na de reformatie niet was doorgezet. Het her stellen van deze traditie werd zijn ideaal. Hiertoe zouden een of meer koorscholen moeten worden opgericht. In 1937 kwam dr. Kat naar Haarlem, waar hij opdracht kreeg zich actief met de kerkmuziek .bezig te houden. Pas ech ter na de oorlog werd besloten tot op richting van een koorschool. In 1946 werd de stichtingsakte verleden voor „Het mu ziekinstituut van de kathedraal St.-Bavo". In 1949 werd de Koorschool, die met 25 leerlingen begon, opengesteld. Dr. Kat leidde een zeer druk leven. Met enthousiasme en bekwaamheid wijdde hij zich aan het directeurschap van de Koor school. Voorts gaf hij les aan het Philo- soficum in Warmond, aan het'Conserva torium in Rotterdam en de Katholieke School voor Maatschappelijk Werk in Am sterdam, aan welk laatste instituut hij de inleiding in de filosofie gaf. In 1954 vierde de thans overledene zijn zilveren priesterjubileum. Het eerste lus trum van de Koorschool werd in 1956 met een concertavond gevierd. Vele plechtig heden in en buiten de kathedraal worden door de jeugdige zangers opgeluisterd. In 1955 werd de thans overledene benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1